МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
ІНСТИТУТ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ, АВТОМАТИКИ ТА МЕТРОЛОГІЇ
ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДІВ ПОБУДОВИ ЛІЧИЛЬНИКІВ ІМПУЛЬСІВ
ІНСТРУКЦІЯ
до лабораторної роботи № 4а
з дисципліни
"ЕЛЕМЕНТИ ДИСКРЕТНИХ ПРИСТРОЇВ АВТОМАТИКИ"
для студентів базового напряму 6.0914 "Комп'ютеризовані системи,автоматика і управління" та базового напряму 050201
"Системна інженерія"
Затверджено
на засіданні кафедри
“Комп’ютеризовані системи
автоматики”
Протокол № від
Львів - 2009
Дослідження методів побудови лічильників імпульсів. Інструкція до лабораторної роботи №4а з дисципліни "Елементи дискретних пристроїв автоматики" для студентів базового напряму 6.0914 «Комп'ютеризовані системи, автоматика і управління» та базового напряму 050201 «Системна інженерія» / Укл.: О.С. Вітер, Р.В. Проць – Львів: НУЛП, 2009. – 8с.
Укладачі: О.С. Вітер, канд. техн. наук, доц.
Р.В. Проць, канд. техн. наук, доц.
Відповідальний за випуск: А.Й. Наконечний, д.т.н., проф.
Рецензент: З.Р. Мичуда, д.т.н., проф.
Мета роботи: вивчення методів побудови з довільним числом лічби (недвійкових лічильників)
Теоретична частина
Максимальне число лічби двійкового лічильника дорівнює N = 2n, де n – кількість тригерів у лічильнику. Значення N дорівнює кількості станів лічильника. Якщо задана кількість станів лічильника Nз відрізняється від дискретних значень 2n , то необхідна кількість тригерів у лічильнику визначається із нерівності 2n-1 < Nз < 2n. При цьому кількість надлишкових станів лічильника дорівнює Nн = N - Nз. Наприклад, при Nз = 5, n = 3, N = 8, і Nн = 3.
Для кожного лічильника вибирається тип тригера, для якого слід знати таблицю збудження, у якій вказано, які сигнали повинні бути на входах тригера при переходах тригера з одного стану у другий, тобто при переходах:
0 → 0; 0 → 1; 1 → 0; 1 → 1.
Таблиця збудження для різних типів тригерів
Перехід
Qt → Qt+1
D-тригер
T-тригер
RS-тригер
JK-тригер
D
T
S
R
J
K
0 → 0
0
0
0
(
0
(
0 → 1
1
1
1
0
1
(
1 → 0
0
1
0
1
(
1
1 → 1
1
0
(
0
(
0
Знак ( вказує на те, що значення вхідного сигналу можна вибрати довільним, тобто 0 або1, що не вплине на синтез лічильника.
Зміна станів лічильника здійснюється за кожним тактовим імпульсом. Незалежно від вибору типу тригера будується таблиця таблиця функціонування, у якій відображається зміна станів лічильника, наприклад, при послідовності станів 0, 2, 3, 1, 4, 0, 2, 3, 1, 4, і т. д. Nз = 5, n =3 і таблиця функціонування буде мати наступний вигляд:
Таблиця функціонування
Q
Номер стану
0
2
3
1
4
Q1t
0
0
1
1
0
Q2t
0
1
1
0
0
Q3t
0
0
0
0
1
Q1t+1
0
1
1
0
0
Q2t+1
1
1
0
0
0
Q3t+1
0
0
0
1
0
На основі таблиці функціонування складаються прикладні таблиці для тригерів, тобто переходів Qt → Qt+1вихідних сигналів кожного із тригерів при зміні усіх станів:
В клітинках карти Карно вказано стани лічильника. У наступних картах приведені переходи для виходів кожного тригера.
Для виходу Q1 Для виходу Q2 Для виходу Q3
Після побудови прикладних таблиць вибирається тип тригерів для лічильника і будуються карти Карно для входів кожного тригера, заміняючи двохрозрядні числа в клітинках прикладних таблиць відповідними значеннями функцій з таблиці функціонування для вибраного тригера. Припустимо, що для лічильника вибрано JK-тригери. Тоді на їх входах повинні діяти сигнали:
Вхід J1 Вхід К1
Вхід J2 Вхід К2
Вхід J3 Вхід К3
На рис. 1 приведена модель лічильника з заданим порядком лічби, одержана за допомогою програми WorkBench.
Рис. 1. Структурна схема лічильника
Стани лічильника відображаються одиничними індикаторами на виходах тригерів і семисегментним десятковим індикатором при запруску програми. Значення усіх заданих станів можна підтвердити осцилограмами сигналів тактового генератора і вихідних сигналів тригерів. Такі осцилограми приведені на рис. 2, які одержані за допомогою логічного аналізатора.
Розрахункова частина
Згідно варіанту завдання до лабораторної роботи будується таблиця функціонування, у якій відображається задана зміна станів лічильника. На основі таблиці функціонування складаються прикладні таблиці для тригерів. Для заданого типу тригерів на основі таблиці збудження і прикладних таблиць будуються карти Карно для входів кожного тригера. Для кожного входу тригера з карти Карно записується мінімізована функція вхідних сигналів.
З урахуванням елементної бази лабораторного стенду складається принципова схема лічильника.
Рис. 2. Осцилограми до рис. 1.
Експериментальна частина
За допомогою зовнішніх з’єднань на лабораторному стенді зібрати схему лічильника. Вхід лічильника з’єднати з формувачем одиничних імпульсів. Індикаторами станів тригерів є сітлодіоди на виході кожного тригера. Подаючи за допомогою формувача на вхід лічильника імпульси, переконатися у відповідності завданню станів лічильника.
Моделювання лічильника
Відкрити програму Electronics Workbench і з вікна Digital вивести на робочий стіл необхідні тригери (RS Flip-Flop, D Flip-Flop, JK Flip-Flop with Active Higt Asynch Inputs), логічні елементи з вікна Logic Gates і індикаторні елементи Red Probe i Decoded Seven-Segment Display з вікна Indicators. Зробити необхідні з’єлнання і підключити до входу лічильника тактовий генератор Clock, встановивши на ньому частоту 1 Гц. Запустити програму і переконатися у тому, що зміна станів лічильника відповідає завданню. Встановити частоту тактового генератора Clock 1000 Гц, вивести на стіл логічний аналізатор Logic Analizer і з’єднати його входи з виходами тригерів і тактового генератора. Запустити програму і одержати осцилограми з виходів лічильника. Вивести на стіл графопобудовувач Display Graphs і отримати на ньому осцилограми напруг з виходів лічильника і тактового генератора.
Вказівки до звіту
Звіт повинен містити:
Назву і мету роботи.
Варіант завдання.
Таблиці функціонування і прикладні таблиці.
Карту Карно і вираз для мінімізованої функції.
Функції вхідних сигналів тригерів.
Принципову схему лічильника.
Схему моделі у програмі Electronics Workbench.
Осцилограми вихідних сигналів моделі лічильника.
Висновок за порівнянням осцилограм з завданням.
Контрольні запитання
Поясніть термін «модуль лічби».
Які функції виконують лічильники імпульсів?
Який зв’язок між модулем лічби і кількістю тригерів у лічильнику імпульсів?
Які типи лічильників використовуються в цифровій техніці?
Що таке надлишкові стани лічильника?
У чому полягає різниця між двійковими і недвійковими лічильниками?
Як взначаються стани лічильника за осцилограмами його вихідних сигналів?
Варіанти завдань
Варіант
Тип тригера
Послідовність станів
1
D
0,3,2,5,7,0
2
T
0,5,2,3,1,0
3
JK
0,1,4,2,6,0
4
RS
0,4,3,5,1,0
5
D
0,1,4,2,6,0
6
T
0,4,3,5,1,0
7
JK
0,5,2,3,1,0
8
RS
0,3,2,5,7,0
9
D
0,7,5,3,1,0
10
T
0,2,1,5,6,0
Список літератури
Схемотехніка електронних схем: У 3 кн. Кн. 2. Цифрова схемотехніка: Підручник / В.І. Бойко, А.М. Гурджій, В.Я. Жуйков та ін. – 2-ге вид., допов. і переробл. – К.: Вища шк., 2004. – 423 с.: іл.
Карлащук В.И. Электронная лаборатория на IBM PC. Лабораторнный практикум на базе Electronics Workbench и MATLAB. − М.: «Солон−Р», 2004.
Короткий опис програми Electronics Workbench до лабораторних робіт з математичним моделюванням для студентів напряму 0907 “Радіотехніка”. / Укл. Проць Р.В., Яковенко І.Г. Львів: НУ”ЛП”, 2003.
Навчальне видання
Дослідження методів побудови лічильників імпульсів. Інструкція до лабораторної роботи №4а з дисципліни "Елементи дискретних пристроїв автоматики" для студентів базового напряму 6.0914 «Комп'ютеризовані системи, автоматика і управління» та базового напряму 050201 «Системна інженерія» / Укл.: О.С. Вітер, Р.В. Проць – Львів: НУЛП, 2009. – 8с.
Укладачі: О.С. Вітер, канд. техн. наук, доц.
Р.В. Проць, канд. техн. наук, доц.