Міністерство освіти та науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Програма соціологічного дослідження
«МОЛОДІЖНЕ БЕЗРОБІТТЯ»
Загальна характеристика проблеми. Безробіття молоді є однією з найгостріших соціально-економічних проблем України сучасності. Особливо різко простежується тенденція зростання безробіття молоді в умовах світової економічної кризи. За даними Державної служби зайнятості щоденно лави безробітних поповнюють 9-12 тис. чол. Головна частина їх - це ініціативні, динамічні, освічені та перспективні люди - молодь. Станом на 1 січня 2009 року серед загальної кількості українських безробітних 30% - молоді люди віком до 35 років. При цьому необхідно брати до уваги, що питома вага молоді у структурі населення нашої країни в останні роки суттєво зменшилась. Наявність високого рівня безробіття свідчить про нестабільність в економіці та має негативні соціально-економічні наслідки для країни. По-перше, воно супроводжується зубожінням населення, значним погіршенням його життєвого рівня. По-друге, неможливість знайти роботу в рідній країні змушує шукати її за кордоном, тобто призводить до відтоку робочої сили.
Молодіжне безробіття викликає особливу тривогу, бо молодь – це майбутнє країни. Відсутність роботи є причиною зростання абортів, розводів, збільшення кількості дітей-сиріт, тому що бідна молода сім'я не в змозі прогодувати дитину. Молоді люди в світлі такого масового безробіття починають скептично відноситься до освіти, тому знайти дійсно гарного фахівця досить важко. Підвищення безробіття серед молодого населення призводить до погіршення криміногенної ситуації в країні. Необхідно також враховувати, що через незадоволеність життя молоді люди вдаються до наркоманії та алкоголізму. Всі ці процеси призводять до знищення нації.
Молодь - двигун економічного розвитку. Відмова від цього потенціалу - це економічне марнотратство, яке може сколихнути соціальну стабільність. Криза - це можливість переоцінки стратегій для усунення тих серйозних перешкод, з якими стикається молодь, коли приходять на ринок праці.
Тема. Таким чином, виходячи з опису проблемної ситуації, тема соціологічного дослідження може бути сформульована наступним чином: «Проблеми молодіжного безробіття в умовах сучасного ринку праці».
Мета. На основі отриманих соціологічних результатів необхідно визначити, як розуміють та оцінюють явище «молодіжне безробіття» студенти.
Завдання дослідження:
З’ясувати найбільш розповсюджені інтерпретації поняття «молодіжне безробіття» серед студентів.
Дослідити основні проблеми, які виникають при працевлаштуванні молоді.
Визначити основні особисті якості молоді, які необхідні при влаштуванні на роботу.
Визначити, хто вагомо може вплинути і допомогти у працевлаштуванні молоді.
Об’єкт дослідження - об’єктом дослідження являються студенти Національного університету «Львівська політехніка».
Час дослідження – грудень 2010 р.
Предмет дослідження – предметом дослідження є явище молодіжного безробіття.
Інтерпретація основних понять.
Молодь — соціально-демографічна група, відокремлена на основі сукупності вікових характеристик і особливостей соціального стану.
Безробіття - це соціально-економічне явище, за якого частина працездатного населення не може знайти роботу, стає відносно надлишковою, поповнюючи резервну армію праці.
Гіпотези дослідження.
Гіпотеза-підстава: простежується тенденція зростання безробіття молоді.
Гіпотези-наслідки:
а) відсутність досвіду роботи основна проблема при влаштуванні на роботу молоді;
б) неможливість знайти роботу в рідній країні змушує шукати її за кордоном.
Метод дослідження: Для забезпечення комплексного, всебічного аналізу досліджуваної проблеми в емпіричних дослідженнях одержуємо інформацію з різних джерел відповідними методами (спостереження, експеримент, опитування, аналіз документів). Кожен з них має певні обмеження до застосування, сильні і слабкі сторони.
Вибираючи методи збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження. Специфіка дослідження також не передбачає застосування експериментальних методів. Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому приймаємо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність визначаємо як безконечну, оскільки ми не знаємо заздалегідь точну кількість тих, хто користується ЗМІ. При цьому нема необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Відповідно отримуємо:
N - (, n = 1 111 при ( =0,03, Р=0, 954.
Таким чином, для забезпечення рівня репрезентативності 3% при довірчій ймовірності 0,954, треба опитати 1111 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
АНКЕТА
Шановний респонденте!
Я студент "Львівської політехніки" прошу Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення проблем молодіжного безробіття. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Будь-ласка, уважно прочитайте кожне запитання анкети і обведіть кружечком той варіант, який найбільше співпадає з Вашою точкою зору.
Наперед дякую за співпрацю!
Чи вважаєте Ви, що сучасна молодь бажає працювати?
а) Так;
б) Ні.
2. Які, на Вашу думку, виникають основні проблеми при влаштуванні на роботу молоді? (Виберіть не більше 3-ох варіантів)
а) Відсутність досвіду роботи;
б) Низька заробітна плата;
в) Високі вимоги щодо роботи;
г) Знання іноземної мови;
д) Важкий графік роботи;
е) Наявність високої конкуренції;
є) Недостатня інформація про наявні вакансії.
3. Ви працювали колись офіційно?
а) Так;
б) Ні.
4. Яка саме проблема постає перед Вами при влаштуванні на роботу?
а) Відсутність досвіду роботи;
б) Низька заробітна плата;
в) Високі вимоги щодо роботи;
г) Знання іноземної мови;
д) Важкий графік роботи;
е) Наявність високої конкуренції;
є) Недостатня інформація про наявні вакансії.
5. Який розмір заробітної плати влаштував би Вас?
а) менше 1000 грн.;
б) від 1000 до 2000 грн.;
в) від 2000 до 3000 грн.;
г) більше 3000грн.;
д) Ваш варіант (вкажіть) _________________________________________
6. Чи плануєте Ви працювати в іншій країні?
а) Так; б) Ні.
7. Чи працювали б Ви на роботі яка не пов’язана з Вашою спеціальністю ?
а) Так;
б) Ні.
в) Ваш варіант (вкажіть) ________________________________________
8. Ви поєднували коли не будь роботу з навчанням ?
а) Так;
б) Ні.
в) Ваш варіант (вкажіть) ________________________________________
9. На завершення просимо Вас сказати:
Ваш вік:_________
Ваша стать:_______
Очікувані результати дослідження.
У наші країні безробіття набирає все більших обертів. Молодь все більше і більше тривожиться про своє майбутнє працевлаштування. Молоді люди розуміє що без вищої освіти, в наш час, дуже тяжко працевлаштуватися. Попре це вони не готові працювати за мізерну зарплату яку пропонують працедавці.