МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Соціологічне дослідження
на тему:
«Політичні орієнтації львівського студентства»
Львів-2009
Аналіз соціологічної проблеми.
Cучасна ситуація в Україні характеризується соціально-психологічною, економічною і політичною нестабільністю, зниженням рівня життя більшості населення. В умовах посилення ролі і питомої ваги вищих навчальних закладів особливо значний вплив на темпи і напрям політичних змін може здійснити студентство. Завдяки віку й умовам здобуття освіти студенти найбільш схильні до інновацій. Цій соціальній групі значно легше здійснити перехід від пасивної, виконавчої життєвої установки, що домінувала у свідомості радянських громадян, до активної, самостійної позиції, необхідність якої викликана процесами демократизації.
Cтудентству властиві такі риси, як організованість, згуртованість, високий ступінь мобільності, динамізм, спроможність більш адекватно, ніж інші категорії населення, реагувати на виклик швидкоплинного часу. Наявність цих характеристик вказує на ту значну роль, яку можуть відіграти студенти в подоланні системної кризи.
Новітня й сучасна політична історія з усією очевидністю показала, що сфера політичного життя не обмежується відношенням «держава — суспільство». Колишні терміни — держава, уряд, нація — мають вужчий правовий та інституціональний зміст.
Недостатньо дослідженими на сьогодні залишаються питання щодо методів та форм участі молодих громадян у розвитку політики.
Студенти - майбутнє держави, а тому вiд нас залежить, яким буде це майбутнє. Таке гасло є особливо актуальним напередодні виборів Президента України, на яких студенти можуть здійснити значний вплив на розподіл голосів між кандидатами. Але прослiдковується тенденцiя, яка полягає у повнiй вiдсутностi уваги до тих проблем, якi безпосередньо стосуються молодi. Через те, що молодь не має можливостi самореалiзуватись, а також у зв'язку з вiдсутнiстю повноцiнної уваги iз сторони суспiльства, студенти не бачать себе в майбутньому.
Тема дослідження може бути сформульована так: «Політичні орієнтації львівського студентства»
Мета дослідження:
З’ясувати політичні уподобання і рейтинг вітчизняних політиків у студентів вищих навчальних закладів Львова на даний момент шляхом порівняння результатів опитування 1 і 5 курсів.
Завдання дослідження:
За допомогою проведеного соціологічного опитування зібрати необхідну інформацію стосовно теми. За допомогою отриманих даних привернути увагу широкої громадськості, щоб показати наскільки важливо для студентів є майбутнє держави в цілому.
Об’єкт дослідження – молодь віком 17-23 років;студенти 1-5 курсів усіх вищих навчальних закладів Львова .
Час дослідження – грудень 2009 р.
Предмет дослідження – політики, вітчизняна політика в цілому.
Інтерпретація основних понять.
Політика – цілеспрямована діяльність у галузі взаємовідносин між різними суспільними групами, державами й народами, пов'язана із боротьбою за здобуття або утримання державної влади, як знаряддя регулювання і формування цих стосунків;
Авторитéт — встановлене і узаконене право керувати діями і поведінкою інших людей.
Ре́йтинг —
це числовий або порядковий показник успішності або популярності, який відображає важливість або вплив певного об'єкта або явища.
показник оцінки діяльності, популярності, авторитету якоїсь особи, організації, групи, програм у певний час, що визначається соціологічним опитуванням, голосуванням та ін. і визначається місцем, яке вони посідають серед собі подібних.
Використані методи дослідження – огляд літературних джерел, опитування, огляд інтернет сторінок. Виходячи із завдання планованої роботи, найбільшу користь, на наш погляд, може принести метод опитування. Тому ми приймемо його як основний і зупинимося детальніше на використанні його у роботі.
Гіпотези дослідження.
Гіпотеза-підстава: важливість залучення студентів до розвитку політики, становлення системи самоврядування, активної участі у житті громади та громадських ініціативах обумовлена такими чинниками:
- студенти здатні внести інноваційні, нестандартні підходи до вирішення проблем громад, сприяти запровадженню новітніх інформаційних, управлінських технологій у місцевому самоврядуванні;
- студенти – доволі велика соціальна група, тому важливим є врахування її потреб, бачення проблем розвитку, що може значною мірою здійснюватися через різні форми її активної участі.
Гіпотеза-наслідок: в умовах світової фінансової кризи, а також політичної кризи в Україні більшість студентів віддасть перевагу тим політикам і політичним силам, які у даний час не знаходяться при владі і висувають ідеї швидкого виходу з кризи і забезпечення стабільного економічного розвитку держави.
Розрахунок вибірки
Генеральну сукупність визначаємо як нескінченну, оскільки ми не знаємо заздалегідь точну кількість бажаючих взяти участь у виборах. Немає необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Відповідно отримуємо:
N - ∞, n = 400 при ∆ =0.05, Р=0,954.
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 20% при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати 400 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
Анкета
Шановний студенте!
Ми – студенти «Львівської політехніки», просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення політичних уподобань студентів. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо вас детально ознайомитися з запитаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з вашою позицією або дописати всій варіант відповіді(просимо вибирати не більше від двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю.
1. Скажіть, будь-ласка, ви будете голосувати на найближчих виборах Президента?
а) так;
б) ні;
2. Скажіть, будь-ласка, Ви хоч раз голосували за кандидата у Президенти чи політичні партії?
а). так;
б). ні (перехід до запитання 5);
3. З якою метою ходите на вибори?
а) з надією змінити становище в країні
б) виконати обов`язок громадянина;
в) за компанію;
г) ваш варіант відповіді_____________________________________________________________________
4. Ви йшли на вибори свідомо?
а) так, вирішив(ла) сам(а); г) інше______________________________________
б) під впливом оточуючих, друзів, родичів;
в) хотілося відчути себе важливим(ою);
5. Як довго Ви цікавитесь політикою?
а) 10-12р.; г) після 18;
б) з 12-14; д) не цікавлюсь;
в) з 14-18;
6. Як часто Ви цікавитесь політичним станом у державі?
а) щодня; г) тільки під час виборів;
б) не більше 2-3 рази на тижлень; д) не маю поняття взагалі;
в) 1-2 рази на місяць;
7. Яке Ваше ставлення до політичного стану у державі?
а) позитивне
б) негативне
в) інше___________________________________________________________________________________
8.Який політичний напрям Ви вибрали?
а) соціал-демократичний
б) націонал-демокрптичний;
в) ліберальний;
г) соціалістичний;
д) комуністичний;
е) ще не визначився(лась).
9. Ви вірите в обіцянки «Вашого» обранця?
а) так; в) іноді;
б) ні; г) дуже рідко;
д) ваш варіант відповіді_____________________________________________________________________;
10. Яке у Вас ставлення до народних обранців?
а) негативне;
б) я ще не думав про це;
г) позитивне;
д) Ваш варіант відповіді _____________________________________________________________________
11. Чи хоті би стати в майбутньому політиком?
а) так;
б) хотілося б щось покращити у державі;
в) ні;
12. На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік ____________________________ Місце проживання (постійне)___________________
ВНЗ, в якому Ви навчаєтеся____________________
Курс, на якому Ви навчаєтеся__________ Спеціальність, яку здобуваєте___________________
Очікувані результати дослідження
Згідно опитуванню на 1 курсі порівняно небагато респондентів цікавляться політикою, а на 5 курсі майже вчетверо більше опитуваних стежать за політичним розвитком в державі. Більшість опитаних знає про становище політичної ситуації, але є і велика частка таких, що не цікавляться нею взагалі. Мало хто із опитаних довіряє теперішній владі, проте значна частина хотіла би щось змінити в державному становищі, задля покращення життя народу, та збільшення морального потенціалу на світовій арені, для подальшого розвитку себе, як особистості, та своєї кар`єри.
Результати дослідження можуть бути використані для:
визначення ставлення студентів до політики та народних обранців;
оцінки політичного потенціалу студентів;