Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
/
Контрольна робота
«Опрацювання програми емпіричного соціологічного дослідження»
Тема: «Вивчення гуманітарних наук в технічному вузі»
Загальна характеристика проблеми. У сучасних умовах відродження національної системи освіти, реалізації Національної доктрини розвитку освіти України у ХХІ столітті, модернізації вищої освіти України відповідно до положень Болонської декларації особливого значення набувають проблеми професійної підготовки майбутнього фахівця.
Водночас сучасний інженер, окрім фахових знань, умінь і навичок, має володіти загальною культурою, розумінням екологічних та соціальних наслідків своєї діяльності, світоглядними орієнтирами та духовними цінностями. Тому одним із завдань гуманітаризації та гуманізації вищої технічної освіти повинна стати орієнтація її на загальнолюдські культурні цінності, залучення студентів до національних джерел духовності, формування у них патріотичних якостей. Сучасна вища технічна школа має формувати не тільки фахівця у галузі техніки, але й громадянина-патріота, небайдужого до долі української держави, економіки, освіти та культури. Вирішення цього завдання вимагає належної організації патріотичного виховання майбутніх інженерів.
Отже, необхідність дослідження проблеми патріотичного виховання студентів вищих технічних навчальних закладів (ВТНЗ) засобами соціально-гуманітарних дисциплін зумовлена наявними суперечностями у процесі становлення майбутнього інженера, а саме: суспільна необхідність виховання патріотичних якостей особистості майбутнього інженера і дійсний рівень їх сформованості у випускників вищих технічних навчальних закладів; виховні можливості предметів соціально-гуманітарного циклу у патріотичному вихованні студентів вищої технічної школи і відсутність ефективної методики їх реалізації у навчально-виховному процесі; необхідність реалізації виховного потенціалу предметів соціально-гуманітарного циклу в патріотичному вихованні студентів і недостатня методична підготовленість викладачів до цього виду діяльності.
Тема дослідження відтак може бути сформульована так: «Вивчення гуманітарних наук в технічному вузі»
Мета дослідження – визначити, як ставляться студенти до вивчення гуманітарних наук в технічних вузах м. Львова.
Завдання дослідження:
1.Виявити виховний потенціал змісту предметів соціально-гуманітарного циклу в контексті формування якостей студентів.
2. Визначити зацікавлення студентів гуманітарними науками у вищих технічних вузах.
Об’єкт дослідження – гуманітарні науки у вищих технічних навчальних закладах Львова. Час проведення дослідження – Листопад 2010 р.
Предмет дослідження - зміст і методика вивчення гуманітарних придметів студентами вищих технічних навчальних закладів.
Інтерпретація основних понять.
Гуманітарні науки — група академічних дисциплін, об'єднаних прагненням до вивчення таких аспектів людського буття і якісних підходів, які взагалі не припускають єдиної парадигми, що визначає абияку наукову дисципліну. Гуманітарні науки зазвичай відрізняють від соціальних і природних наук і включає в них такі предмети, як класика, мови, література, музика, філософія, виконавські види мистецтва, релігія і образотворчі мистецтва. Інші суміжні дисципліни, що час від часу включаються в гуманітарні науки: археологія, краєзнавство, культурологія і історія, хоча іноді вони частіше розцінюються як соціальні науки.
Гіпотеза дослідження полягає в тому, що гуманітарне виховання студентів вищих технічних навчальних закладів стане більш ефективним за таких педагогічних умов: орієнтація студентів на ідеал сучасного інженера як носія, окрім фахових знань, умінь і навичок, рис громадянина-патріота; усвідомлення студентами виховних можливостей змісту соціально-гуманітарних дисциплін щодо виховання особистості майбутнього інженера; забезпечення активності студентів у процесі вивчення соціально-гуманітарних дисциплін, підготовки і проведення позаудиторних виховних заходів; готовність викладачів реалізовувати виховний потенціал соціально-гуманітарних дисциплін щодовиховання студентів.
Метод дослідження: для забезпечення комплексного, всебічного аналізу досліджуваної проблеми в емпіричних дослідженнях одержуємо інформацію з різних джерел відповідними методами (спостереження, експеримент, опитування, аналіз документів). Кожен з них має певні обмеження до застосування, сильні і слабкі сторони.
Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому приймаємо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вибірки.
Вибірку обрахуємо наступним чином: