Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
/
Контрольна робота
«Опрацювання програми емпіричного соціологічного дослідження»
Тема: «Релігійні орієнтації студентів»
Загальна характеристика проблеми
Ставлення до релігії завжди відзначалося неоднозначністю та мінливістю – в залежності від історичної епохи, політичного режиму, а також особистості того, хто переймався цим питанням. Та, попри будь-які обставини, релігія як суспільне явище виявилася життєздатною і в різних своїх формах існує у всіх країнах світу. Нині в Україні, в процесі трансформаційних змін в суспільстві, релігія переживає певний ренесанс.
Нині, в період глибокої трансформації суспільних відносин, в Україні зазнала суттєвих змін сама будова суспільства. Суперечності між системами інституційованих цінностей до і в ході трансформаційних процесів призвели до порушення принципу спадкоємності старших і підростаючих поколінь . Особливо яскраво це помітно на прикладі залучення до релігійної соціальної інституції, коли в одній родині батьки можуть бути атеїстами, а діти – віруючими (і це доволі типова ситуація).
Процес відродження релігії так чи інакше торкається кожної людини, оскільки він має не лише соціальне, а й індивідуальне значення. Особливого впливу християнської моралі зазнає молодь. І це відповідним чином (і з позитивними, і з негативними наслідками) позначається на її соціалізації, тобто на формуванні систем соціогенних параметрів (соціальних настанов і соціогенних потреб) молодих людей, насамперед учнів і студентів.
Вплив релігії, у порівнянні з іншими соціальними інститутами, є дещо обмеженим, хоча має свої специфічні особливості, які ще потребують дослідження. Відтак у нинішніх умовах вивчення ставлення молоді до релігії стає винятково важливою справою.
Тема дослідження: «Релігійні орієнтації студентів»
Мета дослідження
З’ясувати, яким є ставлення молоді до релігії у період трансформації суспільства та якій з релігій сьогодення надають перевагу студенти.
Завдання дослідження :
- дослідити, у чому саме змінилося ставлення студентів до релігії під час трансформаційних перетворень у суспільстві;
- проаналізувати сутність ставлення студентів до релігії – чи відповідає вона внутрішнім переконанням або ж є даниною моді
Об’єкт дослідження – студенти НУ «ЛП». Час проведення дослідження – грудень 2010 р.
Предмет дослідження – динаміка релігійних орієнтацій студентства і фактори, що зумовлюють їх формування, розвиток та реалізацію.
Інтерпретація основних понять.
Релігія - особлива форма усвідомлення світу, основою якої є віра в надприродне, і яка включає в себе сукупність моральних норм і типів поведінки, обряді, культових дій та об'єднання людей в організації: церкву, релігійну громаду.
Гіпотези дослідження.
Студенти обирають релігію як засіб для душевного і внутрішнього спокою.
Метод дослідження: для забезпечення комплексного, всебічного аналізу досліджуваної проблеми в емпіричних дослідженнях одержуємо інформацію з різних джерел відповідними методами (спостереження, експеримент, опитування, аналіз документів). Кожен з них має певні обмеження до застосування, сильні і слабкі сторони.
Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому приймаємо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вибірки.
Вибірку обрахуємо наступним чином: