Емпірично-соціологічне опитування
на тему:
“ Студентська сім’я”
Загальна характеристика проблеми. Як і в багатьох державах, в Україні існує інститут сім’ї. Сім’я в нашій державі є соціально захищеною. Права й обов’язки членів цієї соціальної групи визначаються та гарантуються Конституцією України та Кодексом законів про сім’ю.
З однієї сторони створення та утримання сім’ї (тим більше сім’ї, у якій є декілька дітей) в Україні виглядає досить непогано, оскільки таким сім’ям гарантується матеріальна допомога та фінансова підтримка, надаються різноманітні пільги.
З іншої сторони маємо сучасну, не досить хорошу ситуацію в нашій державі, зумовлену різними параметрами: економічний, соціальний, культурно – освітній показники у нас одні з найнижчих серед держав – сусідів.
Все це призводить до того, що насправді ті люди, котрі утримують сім’ю, в абсолютній більшості випадків несуть надзвичайно велике навантаження, передусім – психологічне. Подальше утримання такої ситуації в державі є причиною ще більш складних проблем. Серед них як найголовніші можна назвати такі проблеми як старіння нації, котре веде до виродження цієї нації.
Також однією з головних проблем є нерозуміння, просто недбалість, чи ж навмисне ігнорування важливості сприяння сім’ї як такій на державному рівні, що може призвести до наступного неминучого поглинання цієї нації більш національно – свідомим та культурно розвиненим сусідом.
До характеристики цієї проблеми можна включити й студентську сім’ю як один з різновидів сім’ї.
Студентська сім’я, тобто сім’я, де майбутній чоловік та жінка є студентами, є дещо рідкіснішим, хоча й часто зустріваним явищем у нашому суспільстві.
Більшість студентів, все ж таки, є не до кінця психологічно сформованими особистостями. Тобто, не кожен студент чи студентка здатні осягнути свою відповідальність перед членами своєї майбутньої сім’ї. Також варто зазначити, що молодь одружується і внаслідок непередбачуваних обставин, наприклад вагітності.
Отож, маємо проблемну ситуацію, коли значна частина сімей може бути створена особами, які окрім психологічної несформованості, також не прагнуть цього шлюбу, не усвідомлюють всіх аспектів “життєвої школи”.
Отже, темою соціологічного дослідження є: студентська сім’я .
Мета соціологічного дослідження – визначення основних поглядів на студентську сім’ю та її проблематики серед студентів вищих навчальних закладів м. Львова.
Завдання соціологічного дослідження:
З’ясування основних проблем та відмінностей між звичайною та студентською сім’єю
Визначення загальної частки осіб, котрі схвально ставляться до студентської сім’ї
З’ясування основних причин, котрі призводять до створення студентської сім’ї, а також до розлучень
Об’єкт соціологічного дослідження: студенти I – VI курсу вищих навчальних закладів III – IV рівнів акредитації м. Львова у 2012 році.
Час соціологічного дослідження:
Березень 2012 року.
Предмет соціологічного дослідження: усвідомлюючи, що багато студентів мало ознайомлені з проблемами студентської сім’ї, все таки предметом соціологічного дослідження оберемо досить відомі для загалу поняття, що базуються на загальнолюдських цінностях.
Гіпотези соціологічного дослідження.
Гіпотеза – підстава: хоча більшість студентів мріють про сім’ю, створену внаслідок цілком виважених рішень, все ж таки досить частими є випадки, коли люди одружуються через певні непередбачувані обставини.
Гіпотеза – наслідок: основними наслідками цих шлюбів можуть бути:
Швидкі розлучення
Психічні травми
Неповноцінне виховання дітей
Метод соціологічного дослідження:
на мою думку, для цього типу дослідження найбільшу користь може принести метод опитування. Отже приймемо його як головний метод.
Розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність визначаємо відповідно до варіанту завдання N=400, довірча ймовірність P=0.954, коефіцієнт, що відповідає довірчій ймовірності t=2, величина допустимої помилки =0.03.
Тому об’єм вибірки, обрахований за формулою (1)
(1),
становитиме: n=240.
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 3% при довірчій ймовірності 0.954 потрібно опитати 240 респондентів, використовуючи опитувальний лист (анкету), наведений нижче.
Анкета
Шановний абітурієнте!
Ми – студенти ”Львівської політехніки”, просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення соціальних проблем студентської сім’ї. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитись із запитаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо вибирати не більше двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю.
1. Як Ви ставитесь до студентської сім’ї:
а) позитивно;
б) негативно;
2. Що, на вашу думку, є вирішальним фактором у створенні студентської сім’ї?
а) кохання;
б) вагітність;
в) просто бажання спробувати;
г) Ваш варіант відповіді_________________________________________
3. Як Ви вважаєте, що є найбільш важливою умовою щасливої сім’ї?
а) матеріальна забезпеченість;
б) кохання;
в) сумісність характерів;
г) всі вище перераховані пункти;
д) Ваш варіант відповіді_________________________________________
4. Основними відмінностями між студентською та звичайною сім’єю, на Ваш погляд, є:
а) вік;
б) життєвий досвід;
в) матеріальне забезпечення;
г) Ваш варіант відповіді_________________________________________
5. Чи вірите Ви, що сім’я, створена у студентські роки, може бути повноцінною (щасливою)?
а) так;
б) ні;
6. Чому, на Вашу думку, розпадаються студентські сім’ї?
а) несумісність характерів;
б) фінансові проблеми в сім’ї;
в) тиск з боку батьків;
г) передчасний шлюб;
д) Ваш варіант відповіді________________________________________
7. Як Ви вважаєте, чи можливо виховати у студентській сім’ї повноцінну дитину?
а) так;
б) ні;
в) все залежить від батьків;
г) Ваш варіант відповіді________________________________________
8. Чи є серед ваших знайомих одружені студенти?
а) так;
б) ні;
9. Коли б Ви хотіли одружитися?
а) після отримання вищої освіти;
б) “твердо ставши на ноги”;
в) Ваш варіант відповіді________________________________________
10. На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік _________
Стать ___________
Висновок: провівши опитування серед студентів вищих навчальних закладів було з’ясовано, що 60% респондентів ставляться несхвально до створення студентської сім’ї, 20% - схвально, а решта, не усвідомивши всіх аспектів майбутнього дорослого життя, не змогли остаточно визначитись у своєму виборі. Більшість опитаних основною причиною створення студентської сім’ї вважають вагітність, а причиною розлучень –
передчасне рішення щодо одруження та матеріальні проблеми. Абсолютна більшість піддослідних основною відмінністю між звичайною та студентською сім’єю вважають життєвий досвід.
Отже, підсумувавши все вищенаписане, можна стверджувати, що, в основному, мої гіпотези справджуються.