Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
Кафедра АСУ
Звіт
до лабораторної роботи №4
з дисципліни
«Основи автоматизованого проектування
складних об’єктів та систем»
Тема роботи: Моделювання видів діяльності.
Мета роботи: Освоїти моделювання класів в UML-діаграмах та їх побудову у конкретному середовищі.
Завдання:
Оволодіти навичками моделювання класів для UML-діаграм
Розробити діаграми класів для індивідуального завдання.
Теоретичні відомості
Діаграма класів — статичне представлення структури моделі. Відображає статичні (декларативні) елементи, такі як: класи, типи даних, їх зміст та відношення. Діаграма класів, також, може містити позначення для пакетів та може містити позначення для вкладених пакетів. Також, діаграма класів може містити позначення деяких елементів поведінки, однак, їх динаміку розкрито в діаграмах інших типів.
Діаграми класів (class diagrams) описують статичну структуру класів. Дозволяють (на концептуальному рівні) формувати "словник предметної області" та (на рівні специфікацій і рівні реалізацій) визначати структуру класів у програмній реалізації системи. Можуть використовуватись для генерації каркасного програмного коду (в реальній мові програмування).
Діаграмою класів (Class diagram) називають діаграму, на якій показана безліч класів, інтерфейсів, кооперацій і відносин між ними. Її зображають у вигляді безлічі вершин і дуг.
Асоціації є відношення між екземплярами класів (співробітник працює в компанії, компанія має декілька офісів). З концептуальної точки зору асоціації представляють концептуальні відносини між класами. Кожна з асоціацій має два кінці асоціації; при цьому кожен з кінців асоціації приєднується до одного з класів цієї асоціації. Кінець асоціації також володіє кратністю, яка показує, скільки об'єктів може брати участь в даному відношенні.
Залежно від ступеня деталізації діаграми позначення атрибуту може включати ім'я атрибуту, тип і привласнюване за замовчуванням значення. У синтаксисі мови UML це виглядає таким чином: <видимість> <ім'я>: <тип> = <значення за умовчанням>, де видимість має такий же сенс, як і для операцій, що описуються в наступному розділі.
Операціями є процеси, що реалізовуються деяким класом. Існує очевидна відповідність між операціями і методами класу. На рівні специфікації операції відповідають загальнодоступним методам над деяким типом. Зазвичай можна не показувати такі операції, які просто маніпулюють атрибутами, оскільки вони і так маються на увазі. Проте іноді виникає необхідність показати, що даний атрибут призначений тільки для читання (read-only) або є незмінним (frozen), тобто його значення ніколи не змінюється. У моделі реалізації можна також вказати захищені і закриті операції.
Діаграми класів зазвичай містять наступну суть:
- класи;
- інтерфейси;
- кооперації;
- відносини залежності, узагальнення і асоціації.
Таблиця 1. Відповідність функціональних специфікацій і класів «Турагенція»
№
Специфікації
Клас
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Дає можливість користувачу переглянути загальну інформацію про тури. Якщо користувач не зареєстрований, то він може зареєструватися, після чого пройти процедуру авторизації та отримати розширений доступ до послуг турагенції.
Дає можливість отримати клієнту більш повніший доступ до послуг, зокрема клієнт може поповнити особистий рахунок, замовити тур, скасувати замовлення, завантажити фотографії та замовити авіаквиток.
Загальні дані про квиток авіарейсу, який замовив клієнт турагенції, а саме: номер рейсу, місце та ціна авіаквитка.
Можливість оновлення БД, прийняття поповнення рахунку від клієнта, відмова від обслуговування клієнта.
Система відправляє те чи інше повідомлення для підказки всім користувачам системи в залежності від дії, яка виконується в системі.
Дані про рахунок клієнта, а саме – поточний баланс, дата останнього поповнення, історія фінансових операцій виконуваних клієнтом.
Можливість обробки подій в системі, обробки повідомлень, оновлення БД, а також слідкування за наданням клієнту всіх, обраних ним, послуг.
Користувач
Клієнт
Квиток
Адміністратор
Повідомлення
Персональний рахунок
Сервер
Рис. 1. Діаграма класів
Висновок: В ході виконання даної лабораторної роботи я освоїв моделювання класів в UML-діаграмах та побудував їх в середовищі MS Visio згідно варіанту індивідуального завдання.
Діаграми класів відображають статичні (декларативні) елементи, такі як: класи, типи даних, їх зміст та відношення. Діаграмою класів називають діаграму, на якій показана безліч класів, інтерфейсів, кооперацій і відносин між ними. Її зображають у вигляді безлічі вершин і дуг.