МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра автоматизованих систем управління
Звіт
До лабораторної роботи №1-2
з дисципліни “ Технології створення програмного продукту ”
на тему
«Розробка програмного продукту. Етап формулювання вимог та побудова моделі»
Мета: Ознайомлення з основними задачами, які необхідно розв’язати під час виконання етапу формулювання вимог та побудови моделі.
Завдання: Навчитись реалізовувати етап формулювання вимог та побудови моделі при розробці програмного продукту комп’ютерних систем.
Порядок роботи
1 .Теоретична частина.
2.Індивідуальне завдання.
3. Постановка завдання.
4. Поступове виконання завдання безпосереднім формулюванням вимог та побудовою моделі.
1. Теоретична частина
Оскільки довільне ПЗ по суті являє собою алгоритм, записаний мовою, зрозумілою для комп'ютера, то програма має всі властивості, характерні для алгоритмів. Але програма є конкретною реалізацією алгоритму, призначеною для практичного використання, і властивості програм розглядають саме з цієї точки зору.
Можна виділяти такі вимоги до програм:
1. Правильність.
Програма повинна видавати правильні результати для будь-яких даних зі заздалегідь визначеного допустимого діапазону. Якщо програма є достатньо складною, навіть найбільш кваліфікований програміст навряд чи зможе з першого разу написати її без помилок. Ці помилки можуть бути найрізноманітніші: від суто механічних (забув поставити крапку з комою) до неналежного використання програмних конструкцій або навіть помилок в самому алгоритмі.
Загальноприйнятою є така класифікація програмних помилок:
синтаксичні, які пов'язані з порушенням формальних граматичних правил написання програм. Синтаксичні помилки виявляються на етапі компіляції;
помилки часу виконання.
Ці помилки знову ж таки поділяються на такі категорії:
аварійні зупинки. Пов'язані з операціями, які неможливо виконати (ділення на нуль, звернення до неіснуючих файлів тощо). У таких випадках програма зупиняється;
програма не доходить до кінця. Вона працює нескінченно довго або зависає;
програма видає неправильні результати.
Помилки повинні бути виявлені та виправлені (цей процес називається відлагодженням). Крім того, необхідно переконатися на деяких тестових прикладах що програма працює правильно (цей процес називається тестуванням). Відомо, що саме на відлагодження і тестування припадає левова частка роботи над програмою. Деякі приховані помилки так і залишаються невиправленими і час від часу проявляють себе уже в процесі експлуатації програми. Це можуть бути несподівані повідомлення на екрані, зависання і т.п. Але наслідки програмних помилок можуть бути і значно серйознішими. Відповідальність за виявлення і знешкодження помилок повністю лежить на авторах розробки.
2. Ефективність.
Програма повинна видавати результати за прийнятний час і не бути надто ресурсомісткою. Різні програми, які призначені для вирішення однієї й тієї самої задачі, можуть мати різну ефективність і за інших рівних умов природно надавати перевагу більш ефективній програмі.
3. Надійність.
Користувач повинен довіряти програмі і не боятися її використовувати. Надійна програма повинна бути правильною; якщо ж залишаються помилки, то вони не повинні призводити до серйозних проблем. Самої лише правильності програми замало. Якщо користувач вводить неправильні дані, програма повинна повідомити його про це. Якщо програма сприймає неправильні дані і видає неправильні результати - це набагато гірше, ніж якщо вона взагалі не працює. За будь-яких умов використання програми не повинно призводити до фатальних, невиправних або важко виправних наслідків.
4. Універсальність.
Програма повинна бути розрахована на широкий діапазон вхідних даних і при можливості - на широкий спектр задач.
5. Функціональність.
Програма повинна забезпечувати всі основні потреби користувача і не реалізовувати можливостей, що є для нього непотрібними.
6. Зручність у використанні.
Програма повинна бути зручною в засвоєнні і використанні, а програмний інтерфейс повинен бути інтуїтивно зрозумілим. Відомо, що за останні десять років був зроблений величезний крок у цьому напрямку.
7. Стандартизованість.
Різні програмні продукти повинні мати однотипні засоби керування і однотипний інтерфейс для того, щоб користувач, який має досвід роботи з однією програмою, мав якнайменше незручностей при переході до іншої.
8. Переносимість.
Повинна забезпечуватися можливість перенесення програм з однієї машини на іншу без змін або з мінімальними змінами.
9. Читабельність.
Тексти програм повинні бути максимально простими для сприйняття і розуміння людиною.
10. Модифікованість.
Програма повинна передбачати можливість для змін і доповнень.
11. Документованість.
Кожна програма повинна супроводжуватися інструкціями щодо її використання і ці інструкції повинні бути доступними і зрозумілими. В самій програмі повинні використовуватися коментарі, які пояснюють суть самої програми та основних її елементів.
Життєві цикли програмного забезпечення.
Вимоги.
Визначення вимог - це форма основної загальної мови, що використовується для підготовчого спілкування з клієнтами.
Задоволення вимог - це структурована форма ясності вимог, що використовує загальну мову і базові структури.
Специфікація ПЗ - формальний опис вимог.
Формальна специфікація передбачає деталізовану декомпозицію вимог (використовуючи якусь форму), які можна буде легко зрозуміти і які не викликатимуть невизначеності.
Аналіз вимог є першим етапом розробки ПЗ, на якому вимоги замовника уточнюються, формалізуються і документуються. Фактично від цього етапу залежить успіх і на ньому треба відповісти на запитання: "Що повинен робити майбутній програмний продукт?".
Першочерговими вимогами до розроблюваного ПЗ визначаються такі:
сукупність умов, в яких передбачається використовувати майбутню систему (апаратні і програмні ресурси, які надаються системі, зовнішні умови її функціонування, список користувачів, персоналу і робіт, які мають відношення до цієї системи);
обмеження в процесі розробки ПЗ (директивні терміни завершення окремих етапів, наявні ресурси, організаційні заходи і процедури, що забезпечують захист інформації).
У компанії, що створює ПЗ для клієнта, аналітики мають прямий контакт з представниками клієнта. Часті інтерв'ю з представниками клієнта, які є в більшості випадків користувачами системи, призводять до формулювання всіх деталей вимог. Рекомендується, щоб одна людина з боку клієнта була відповідальна за комунікацію представників клієнта з аналітиками.
Індивідуальне завдання
Створріти систему автоматизації роботи бібліотеки.
Постановка задачі
В сьогоднішні дні важко собі уявити роботу бібліотек з використанням ручних записів (формулярів , журналів) всіх книг , які в них знаходяться . З розвитком інформаційних технологій (IT) і появою комп’ютерів з’являються нові можливості автоматизації роботи бібліотек (automation of libraries), які значно полегшують виконання об'ємних задач. Таким чином виникає необхідність створення таких програмних засобів, за допомогою яких можна було автоматизувати роботу бібліотеки ,тобто ведення журналу всіх книг , і інших функцій.
Одним із таких замовлень стала система «AutoLibrary» , яка полегшить працівникам невеликої бібліотеки процес обліку книг які знаходять у бібліотеці і в користуванні читачами .
Замовниками системи є бібліотеки, які намагаються використовувати новітні інформаційні технології.
Етап формулювання вимог
Програма призначена для ведення обліку всіх книг в бібліотеці (keeping records of all the books in the library), видача книг читачам(delivery of books to readers), ведення записів про читачів бібліотеки(accounting of readers of this library) і наявність у них цих книг,повернення книг в наявність і передбачає використання трьох клієнтів: 1. для адміністрування ; 2. для видачі і повернення книг ; 3. клієнт для користувача з можливістю реєстрації себе як читача і можливістю замовлення книг .
Працівники бібліотеки мають попередньо отримати свій логін і пароль у адміністратора.
Перший клієнт призначений для адміністраторів (Administation client) .
Для роботи з цим клієнтом необхідно попередньо встановити спеціальну програму на робочому місці (To work with the client need to install a program on workplace).
Адміністратор працює тільки в режимі 1-го клієнта(Administrator works only in mode of 1 st client). До його функцій входить(For him functions include): адміністрування системи(administration of a system), створення та редагування користувацьких записів(creating and editing user accounts) робітників бібліотеки, слідкування за коректною роботою системи(supervising the correct operation of the system).
У випадку використання керівником проекту 1-го клієнту він отримує всі права адміністратора(In the case of a project manager 1-st client used , he gets all the rights of administrator).
Працівники бібліотеки при використанні 1-го клієнта можуть здійснювати(Workers of libraries at using 1st client can perform): сортування книжок по авторам (sort books by author), додання авторів (giving authors), додавання розділів предметів(adding partitions items),оновлення каталогу(update directory).
Другий клієнт спеціально призначений для швидкого виконання «замовлення» читачів, тобто надання книжок і повернення їх у наявність бібліотеки(providing books and return them to the availability of library). В основному цей клієнт буде використовуватись працівниками бібліотеки. Для роботи з ним можна використовувати спеціальну попередньо встановлену програму.(To work with the client need to install a program on workplace).
Третій клієнт призначений для реєстрації читачів (intended for registration of readers), і подачу заявки на отримання книжок(applying for a book) у виглядіі «замовлення» , огляду всіх замовлених і отриманих книжок .
Завдання системи
Система призначена для автоматизації роботи бібліотеки з обліком всіх книжок і читачів. (The system is intended for automation of libraries with accounting of books and readers)
Особливості програмного продукту
Основна особливість системи полягає в тому, що вона веде записи всіх наявних книжок бібліотеки , їх місце перебування (бібліотека чи читач) із збереженням результатів у загальній базі даних (Database).
Система призначена для роботи у локальній мережі (LAN).
Умови роботи
Для роботи системи необхідно мати комп’ютер-сервер, на якому буде розміщена база даних, спроектована мовою SQL. До сервера через локальну мережу будуть надходити запити від інших комп’ютерів, на яких встановлена спеціальна програма , яка забезпечує роботу в режимі клієнт 1 , клієнт 2,клієнт 3 .
Система може працювати на таких операційних системах як : Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP.
Для нормального користування системою швидкодія мережі повинна бути не меншою 10Мбіт/сек.
Серед усіх функцій, які виконує система можна виділити загальні операції:
Реєстрація читачів(Registration of readers).
Редагування користувацьких записів(Editing of user accounts).
Створення груп користувачів(Creating user groups).
Групування книг по авторам(Grouping books by author).
Групування книг по розділам(Grouping books on sections).
Додавання нових розділів(Adding new sections).
Ведення реєстру книг(Maintain registry books).
Видача і повернення книг(Issue and return of books).
Замовлення книг читачами(Ordering book by readers).
Редагування своїх замовлень(Editing their orders).
Огляд інформації про книги читачами і інгшими групами користувачів(Reading information about books).
Функціональні вимоги
Для роботи в системі кожен працівник бібліотеки має бути попередньо зареєстрований в ній. Зареєстровані співробітники бібліотеки мають свій логін і пароль, за допомогою якого вони входять в систему пройшовши процедуру логування.
Режим читача.
Перший клієнт:
Читач не має прав працювати в першому клієнті!
Другий клієнт:
Читач не має прав працювати в другому клієнті!
Третій клієнт:
Реєстрація себе, як читача.
Редагування своїх даних.
Перегляд списку доступних книг по розділам.
Замовлення книг - подання заявки на книгу.
Перегляд заявок і замовлень.
Перегляд інформації про книгу.
Режим адміністратора.
Перший клієнт:
Адміністрування системи (нагляд за правильною роботою системи).
Реєстрація працівників бібліотеки.
Редагування користувацьких записів.
Створення нових авторів.
Створення нових розділів.
Додання кількості книжок.
Додання інформації про книжку.
Редагування інформації про книжку.
Редагування розділів.
Змінення реєстру книжок.
Другий клієнт:
Перегляд всіх замовлених книжок читачами.
Перегляд інформації про читача , який замовив книжку.
Видача книжки.
Повернення книжки у наявність бібліотеки.
Заборона замовлення читачем в наслідок заборгованості.
Режим працівника бібліотеки.
Перший клієнт:
Створення нових авторів.
Створення нових розділів.
Добавлення кількості книжок.
Добавлення інформації про книжку.
Редагування інформації про книжку.
Редагування розділів.
Змінення реєстру книжок.
Другий клієнт:
Перегляд всіх замовлених книжок читачами.
Перегляд інформації про читача , який замовив книжку.
Видача книжки.
Повернення книжки у наявність бібліотеки.
Заборона замовлення читачем в наслідок заборгованості.
Третій клієнт:
Реєстрація себе, як читача.
Редагування своїх даних.
Перегляд списку доступних книг по розділам.
Замовлення книг - подання заявки на книгу.
Перегляд заявок і замовлень.
Перегляд інформації про книгу.
Режим керівника проекту.
Функції керівника проекту повністю відповідають функціям адміністратора. Особливою можливістю керівника є редагування бази даних, розміщеної на сервері.
Не функціональні вимоги
Вимоги до продукту :
• Система повинна працювати на операційній системі (Operation System) MS Windows.
• Комп’ютер-сервер, на якому буде розміщена база даних(Database) повинен мати процесор з частотою не менше 3.3 GHz, вінчестер об’ємом 1000 GB та оперативною пам’яттю не менше 8 Gb. Операційна система MS Windows із встановленою програмою Interbase STM 2009 .
• Клієнтські ПК з ОС Windows і встановленою спеціальною програмою, яка забезпечує роботу в режимі клієнт 1 , клієнт 2, клієнт 3. Мінімальні апаратні характеристики: процесор - 1500 MHz, вінчестер – 4 гб, оперативна пам’ять 512 Мб.
• Локальна мережа(LAN).
• Швидкодія мережі повинна бути не меншою 10 Мбіт/сек.( Performance of LAN must be not less of 10mbit/sec)
Вимоги до процесу:
• Використання протоколу TCP/IP.
• Можливість одночасної роботи в системі ~ 100 клієнтів.
• Можливість одночасної обробки ~ 100 запитів.
Зовнішні вимоги:
• Операційна система МS Windows.
• Мова інтерфейсу(Interface language) – англійська, українська, російська.
• Комп’ютер-сервер.
• Локальна мережа.
• Тип мережі:LAN.
Об’єм (Capacity)
Можливість одночасної роботи в системі ~ 100
клієнтів.
Швидкість реакції системи на запит(The reaction rate system on request)
Можливість одночасної обробки ~ 100 запитів.
Апаратні засоби (Hardware )
Апаратна частина серевера:
Процесор Intel Xeon E5-2643 3.3 GHz x 2
Вінчестер 1000 GB
Відеокарта 512 Mb
Оперативна память DDR3 8GB 1667 MHz
Мережева карта: ASUS NX1101 10/100M
Апаратна частина клієнтського компютера:
Локальна мережа , вихід в Інтернет.
Процесор Intel Pentium IV 1500 MHz
Вінчестер 4 GB
Відеокарта 256 Mb
Оперативна память DDR2 512MB
Мережева карта: ASUS NX1101 10/100M
Монітор
Клавіатура
Мишка
Вимоги до мережі:
Швидкодія мережі повинна бути не меншою 10 Мбіт/сек
Вимоги до офісу:
Температура повітря,0С – 15 - 30
Вологість повітря, % – 40-90
Програмний інтерфейс (Program interface)
Сумісність з ОС WINDOWS.
Написана в середовищі Code Gear RAD Studio 2009.
Програмна чатина сервера:
Codegear Interbase 2009 STM.
Взаємодія людини з системою (Human interaction with the system)
Для роботи користувача з програмою достатньо: - встановити програму на ОС WINDOWS;
- мати вихід в локальну мережу.
Безпека (Security)
База даних cтворена за допомогою запитів SQL і розміщена на сервері у форматі GDB.
Для захисту використовують стандартні методи програми Сodegear Interbase 2009 STM, такі як:
Правила безпеки;
Обмеження доступу до файлів бази даних;
Захист клієнтів;
Антивірус;
Захист від атаки ;
При неправильному завершенні роботи втрати даних не буде, оскільки клієнт працює напряму з базою. Всі зміни здійснені в клієнті одразу передаються базі даних. Втратитися можуть лише ті зміни, які були в процесі виконання.
Гнучкість (Flexibility)
Клієнтські програми працюють практично на всіх версіях MS Windows.
Програма передбачає роботу як через локальну мережу (у випадку клієнт 1 , клієнт 2, клієнт 3).
Ресурси (Resource)
Обмеження строго по бюджету 60 000 грн.
Час (Time)
14 місяців на розробку системи:
Етап формулювання вимог -3 місяці.
Етап аналізу - 2 місяці.
Етап проектування - 3 місяці.
Етап реалізації - 4 місяць.
Етап тестування- 2 місяць.
Етап встановлення – 7 днів.
Словник термінів
Термін
Визначення
Керівник проекту
(Project Manager)
Особа, яка має безпосередній доступ до бази даних і має всі можливі інструменти управління нею, використовуючи інтерфейс адміністратора.
Адміністратор (Administrator)
Особа, яка має доступ до всіх функцій системи і веде контроль за коректною роботою.
Працівник бібліотеки (Library staff)
Особа, яка має обмежений доступ до бази через програму і має такі доступні функції, як: маніпуляція користувачами типу `Читач`, створення авторів,розділів,додання нових книжок і т.д
Читач (Reader)
Особа, яка замовляє книжку для читання.
Сервер (Server)
Комп’ютер з SQL сервером на якому буде розміщена база даних.
Клієнт (Client)
Це програма, яка включає спеціальні функції і призначена для певного типу користувачів.
База даних (Database)
Набір даних розміщених на сервері з яким взаємодіє клієнтська програма.
Інтерфейс (Interface)
Засіб за допомогою якого користувач здійснює дозволені йому функцію.
Генерування групи
(Generation of group)
Це одна з можливостей адміністраторів чи керівника проекту, яка заключається у створенні групи з автоматично згенерованими користувацькими записами читачів заданої кількості.
Модель функціонування системи
Користувачі системи
Основними користувачами системи є читачі бібліотеки. Вони використовуватимуть систему для отримання книжок які їм необхідні для збагачення знань.
Іншими користувачами системи є:
Працівники бібліотеки, які викладатимуть нові дані про наявність книжок , добавлятимуть нові розділи книг , інформацію про книги і інші функції пов’язані з книгами та здійснюватимуть редагування списків читачів ;
адміністратор – особа , яка має повний доступ до всіх функціональних можливостей системи і здійснюють контроль за її коректною роботою.
керівник проекту - може здійснювати всі дії, як і адміністратор, а також має безпосередній доступ до бази даних.
Спрощена модель системи
Адміністратор має свій інтерфейс, з допомогою якого взаємодіє з базою і слідкує за коректною роботою системи, створює облікові засоби користувачів та ін..
Викладач в свою чергу має інтерфес адміністратора без певних функцій і свій власний в клієнті №2 , який дозволяє йому виконувати свої функції.
Інтерфейс читача призначений для проходження реєстрації , замовлення книг і ін.. функцій.
Керівник проекту може вносити зміну в базу даних як напряму, так і через інтерфейс адміністратора.
Відношення з іншими програмами
Програма успішно працює під ОС Windows XP, Windows Vista та Windows 7, Windows8.
Ресурси для класу «адміністратор», «працівник».
Для нормальної роботи системи достатньо таких ресурсів:
- Локальна мережа.
- Апаратні засоби комп’ютера:
Процесор Intel Pentium IV 1500 MHz
Вінчестер 4 GB
Відеокарта 256 Mb
Оперативна память DDR2 512MB
Мережева карта: ASUS NX1101 10/100M
Монітор
Клавіатура
Мишка
- Програмні засоби:
ОС WINDOWS
Interbase 2008 STM server
Ресурси для класу «читач».
Для нормальної роботи системи достатньо таких ресурсів:
- Локальна мережа.
- Апаратні засоби комп’ютера:
Процесор Intel Pentium III 1500 MHz
Вінчестер 2 GB
Відеокарта 128 Mb
Оперативна память DDR 256MB
Мережева карта: ASUS NX1101 10/100M
Монітор
Клавіатура
Мишка
- Програмні засоби:
ОС WINDOWS
Модель взаємодії системи з сутностями користувачів.
Таблиця 1.1 показує взаємодію сутності «читач» з системою відповідно до функцій системи.
Таблиця 1.1
Читач
Потік повідомлень
Система
1. Запит на логування.
2. Запит на створення користувача.
3. Запит на редагування власних даних.
4. Запит на список доступних розділів.
5. Запит на список доступних книг.
6.Запит на створення замовлення.
1. Логін, пароль.
2. Критерії створення даних
3. Критерії редагування даних.
4. Критерій відбору розділа.
5. Критерій відбору книг.
6.Критерій відбору книг .
1. Перевірка логіну і паролю.
2. Заповнення нових даних, створення користувача системи
3. Пошук доступних даних про користувача
4. Пошук обраного розділу.
5. Пошук обраних книг.
6.Прив’язка замовлених книг до аккаунту користувача.
Таблиця 1.2 показує взаємодію системи з сутністю «читач» відповідно до функцій системи.
Таблиця 1.2
Система
Потік повідомлень
Читач
1. Підтвердження входження в систему або відмова.
2. Створення нового користувацького запису.
3. Внесення змін у дані користувацьких записів.
4. Список розділів книг.
5. Список книг вибраного розділу.
6. Прив’язка замовлення з акантом користувача.
1.Інформація.
2.Інформація.
3.Інформація.
4.Інформація.
5.Інформація.
6.Інформація.
1. Вхід в систему або відмова входу.
2. Створення запису.
3. Відображення даних користувача.
4. Вибір розділу.
5. Вибір книги з розділу.
6.Отримання замовлення в списку замовлень.
Таблиця 2.1 показує взаємодію сутності «працівник» з системою відповідно до функцій системи.
Таблиця 2.1
Працівник
Потік повідомлень
Система
1. Запит на логування.
2. Запит на створення запису читача.
3. Запит на редагування запису читача.
4. Запит на видалення запису читача.
5. Запит на створення розділу.
6. Запит на створення автора.
7. Запит на додання кількості книжок по розділам.
8. Запит на додання інформації про книгу.
9. Запит на редагування інформації про книгу.
10. Запит на редагування розділу.
11. Запит на зміну реєстру книг.
12. Запит на перегляд замовлень читачів.
13. Запит на видачу книги.
14. Запит на повернення книги.
1. Логін, пароль.
2. Інформація про читача.
3. Інформація про читача.
4. Логін студента.
5. Назва розділу.
6. Назва автора і відношення до розділу.
7. Назва розділу,
автор,книжка..
8. Інформація про книгу.
9. Інформація про книгу.
10. Назва розділу.
11. Інформація реєстру книг.
12. Інформація про замовлення.
13. Інформація про користувача і книгу.
14. Критерії відбору списку читачів .
тестів.
1. Перевірка логіну і паролю.
2. Перевірка інформації та створення запису читача.
3. Перевірка інформації та редагування запису читача.
4. Перевірка логіну студента та видалення запису.
5. Створення розділу.
6.Створення автора.
7. Перевірка назви та наявність даного розділу і книги в цілому.
8. Перевірка інформації та створення відповідної графи.
9. Перевірка інформації та її редагування.
10. Перевірка назви та видалення розділу.
11. Перевірка інформації та редагування реєстру книг.
12. Перевірка та перегляд інформації про замовлення.
13. Перевірка назви книги,розділу,автора,а також даних користувача .
14.Пошук читачів за заданими критеріями.
Таблиця 2.2 показує взаємодію системи з сутністю «працівник» відповідно до функцій системи.
Таблиця 2.2
Система
Потік повідомлень
Працівник
1. Підтвердження входження в систему або відмова.
2. Підтвердження створення читача або відмова.
3. Підтвердження редагування читача або відмова.
4. Підтвердження видалення читача або відмова..
5. Створення розділу.
6. Підтвердження створення автора по книгам, розділам або відмова.
7. Підтвердження додання кількості книжок або відмова.
8. Підтвердження додання інформації про книгу або відмова.
9. Підтвердження редагування інформації про книгу або відмова.
10. Підтвердження редагування розділу.
11. Підтвердження зміни реєстру книг.
12. Підтвердження виконання надання списку замовлень.
13. Підтвердження запиту на видачу книги або відмова.
14.Підтвердження повернення книги .
1.Інформація.
2.Інформація.
3.Інформація.
4.Інформація.
5.Інформація.
6.Інформація.
7.Інформація.
8.Інформація.
9.Інформація.
10.Інформація.
11.Інформація.
12.Інформація.
13.Інформація.
14.Інформація.
1. Входження в систему або відмова.
2. Створення читача або відмова.
3. Редагування читача або відмова.
4. Видалення с читача або відмова..
5. Створення розділу.
6. Створення автора і прив’язка по книжкам і розділам.
7. Додання кількості книжок або відмова.
8. Додання інформації про книгу або відмова.
9. Редагування інформації про книгу або відмова.
10. Редагування розділу.
11. Змінення реєстру книг.
12. Перегляд замовлень читачів.
13. Видача книги читачу або відмова.
14. Повернення книги.
.
Таблиця 3.1 показує взаємодію сутності «адміністратор» з системою відповідно до функцій системи.
Таблиця 3.1
Адміністратор
Потік повідомлень
Система
1. Запит на адміністрування.
2. Запит на створення запису читача.
3. Запит на редагування запису читача.
4. Запит на видалення запису читача.
5. Запит на створення розділу.
6. Запит на створення автора.
7. Запит на додання кількості книжок по розділам.
8. Запит на додання інформації про книгу.
9. Запит на редагування інформації про книгу.
10. Запит на редагування розділу.
11. Запит на зміну реєстру книг.
12. Запит на перегляд замовлень читачів.
13. Запит на видачу книги.
14. Запит на повернення книги.
15.Запит на створення запису працівника бібліотеки.
16.Запит на редагування запису працівника бібліотеки.
17.Запит на зміну групи належності користувача.
1. Логін, пароль.
2. Інформація про читача.
3. Інформація про читача.
4. Логін студента.
5. Назва розділу.
6. Назва автора і відношення до розділу.
7. Назва розділу,
автор,книжка..
8. Інформація про книгу.
9. Інформація про книгу.
10. Назва розділу.
11. Інформація реєстру книг.
12. Інформація про замовлення.
13. Інформація про користувача і книгу.
14. Критерії відбору списку читачів .
тестів.
15.Критерій створення записів.
16.Логін користувача.
17.Логін і дані користувача.
1. Перевірка логіну і паролю.
2. Перевірка інформації та створення запису читача.
3. Перевірка інформації та редагування запису читача.
4. Перевірка логіну студента та видалення запису.
5. Створення розділу.
6.Створення автора.
7. Перевірка назви та наявність даного розділу і книги в цілому.
8. Перевірка інформації та створення відповідної графи.
9. Перевірка інформації та її редагування.
10. Перевірка назви та видалення розділу.
11. Перевірка інформації та редагування реєстру книг.
12. Перевірка та перегляд інформації про замовлення.
13. Перевірка назви книги,розділу,автора,а також даних користувача.
14.Пошук читачів за заданими критеріями.
15.Створення нового запису працівника.
16. Перевірка інформації та редагування запису працівника.
17.Перевірка інформації і приналежність до даної групи.
Таблиця 3.2 показує взаємодію системи з сутністю «адміністратор» відповідно до функцій системи.
Таблиця 3.2
Система
Потік повідомлень
Адміністратор
1. Підтвердження входження в систему або відмова.
2. Підтвердження створення читача або відмова.
3. Підтвердження редагування читача або відмова.
4. Підтвердження видалення читача або відмова..
5. Створення розділу.
6. Підтвердження створення автора по книгам, розділам або відмова.
7. Підтвердження додання кількості книжок або відмова.
8. Підтвердження додання інформації про книгу або відмова.
9. Підтвердження редагування інформації про книгу або відмова.
10. Підтвердження редагування розділу.
11. Підтвердження зміни реєстру книг.
12. Підтвердження виконання надання списку замовлень.
13. Підтвердження запиту на видачу книги або відмова.
14.Підтвердження повернення книги .
15. Підтвердження створення запису працівника .
16. Підтвердження редагування запису працівника.
17.Підтвердження зміни групи належності користувача.
1.Інформація.
2.Інформація.
3.Інформація.
4.Інформація.
5.Інформація.
6.Інформація.
7.Інформація.
8.Інформація.
9.Інформація.
10.Інформація.
11.Інформація.
12.Інформація.
13.Інформація.
14.Інформація.
15.Інформація.
16. Інформація.
17. Інформація.
1. Входження в систему або відмова.
2. Створення читача або відмова.
3. Редагування читача або відмова.
4. Видалення с читача або відмова..
5. Створення розділу.
6. Створення автора і прив’язка по книжкам і розділам.
7. Додання кількості книжок або відмова.
8. Додання інформації про книгу або відмова.
9. Редагування інформації про книгу або відмова.
10. Редагування розділу.
11. Змінення реєстру книг.
12. Перегляд замовлень читачів.
13. Видача книги читачу або відмова.
14. Повернення книги.
15.Створення запису працівника.
16.Редагування запису працівника бібліотеки.
17.Зміна приналежності користувача до певної групи.
Таблиця 4.1 показує взаємодію сутності «керівник проекту» з системою відповідно до функцій системи.
Таблиця 4.1
Керівник проекту
Потік повідомлень
Система
1. Запит на адміністрування.
2. Запит на створення запису читача.
3. Запит на редагування запису читача.
4. Запит на видалення запису читача.
5. Запит на створення розділу.
6. Запит на створення автора.
7. Запит на додання кількості книжок по розділам.
8. Запит на додання інформації про книгу.
9. Запит на редагування інформації про книгу.
10. Запит на редагування розділу.
11. Запит на зміну реєстру книг.
12. Запит на перегляд замовлень читачів.
13. Запит на видачу книги.
14. Запит на повернення книги.
15.Запит на створення запису працівника бібліотеки.
16.Запит на редагування запису працівника бібліотеки.
17.Запит на зміну групи належності користувача.
1. Логін, пароль.
2. Інформація про читача.
3. Інформація про читача.
4. Логін студента.
5. Назва розділу.
6. Назва автора і відношення до розділу.
7. Назва розділу,
автор,книжка..
8. Інформація про книгу.
9. Інформація про книгу.
10. Назва розділу.
11. Інформація реєстру книг.
12. Інформація про замовлення.
13. Інформація про користувача і книгу.
14. Критерії відбору списку читачів .
тестів.
15.Критерій створення записів.
16.Логін користувача.
17.Логін і дані користувача.
1. Перевірка логіну і паролю.
2. Перевірка інформації та створення запису читача.
3. Перевірка інформації та редагування запису читача.
4. Перевірка логіну студента та видалення запису.
5. Створення розділу.
6.Створення автора.
7. Перевірка назви та наявність даного розділу і книги в цілому.
8. Перевірка інформації та створення відповідної графи.
9. Перевірка інформації та її редагування.
10. Перевірка назви та видалення розділу.
11. Перевірка інформації та редагування реєстру книг.
12. Перевірка та перегляд інформації про замовлення.
13. Перевірка назви книги,розділу,автора,а також даних користувача.
14.Пошук читачів за заданими критеріями.
15.Створення нового запису працівника.
16. Перевірка інформації та редагування запису працівника.
17.Перевірка інформації і приналежність до даної групи.
Таблиця 4.2 показує взаємодію системи з сутністю «керівник проекту» відповідно до функцій системи.
Таблиця 4.2
Система
Потік повідомлень
Керівник проекту
1. Підтвердження входження в систему або відмова.
2. Підтвердження створення читача або відмова.
3. Підтвердження редагування читача або відмова.
4. Підтвердження видалення читача або відмова..
5. Створення розділу.
6. Підтвердження створення автора по книгам, розділам або відмова.
7. Підтвердження додання кількості книжок або відмова.
8. Підтвердження додання інформації про книгу або відмова.
9. Підтвердження редагування інформації про книгу або відмова.
10. Підтвердження редагування розділу.
11. Підтвердження зміни реєстру книг.
12. Підтвердження виконання надання списку замовлень.
13. Підтвердження запиту на видачу книги або відмова.
14.Підтвердження повернення книги .
15. Підтвердження створення запису працівника .
16. Підтвердження редагування запису працівника.
17.Підтвердження зміни групи належності користувача.
1.Інформація.
2.Інформація.
3.Інформація.
4.Інформація.
5.Інформація.
6.Інформація.
7.Інформація.
8.Інформація.
9.Інформація.
10.Інформація.
11.Інформація.
12.Інформація.
13.Інформація.
14.Інформація.
15.Інформація.
16. Інформація.
17. Інформація.
1. Входження в систему або відмова.
2. Створення читача або відмова.
3. Редагування читача або відмова.
4. Видалення с читача або відмова..
5. Створення розділу.
6. Створення автора і прив’язка по книжкам і розділам.
7. Додання кількості книжок або відмова.
8. Додання інформації про книгу або відмова.
9. Редагування інформації про книгу або відмова.
10. Редагування розділу.
11. Змінення реєстру книг.
12. Перегляд замовлень читачів.
13. Видача книги читачу або відмова.
14. Повернення книги.
15.Створення запису працівника.
16.Редагування запису працівника бібліотеки.
17.Зміна приналежності користувача до певної групи.