Міністерство освіти та науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Лабораторія електрики
ЗВІТ
про виконання лабораторної роботи №11
Тема: «Визначення горизонтальної і вертикальної
складових індукції магнітного поля Землі
за допомогою земного індуктора»
Теоретичні відомості:
У просторі, який оточує Землю, існує магнітне поле, лінії магнітної індукції якого зображені на рис. І, а. Північний магнітний полюс N знаходиться поблизу південного географічного Пд і навпаки
У будь-якій точці земної поверхні напрям вектора магнітної індукції який збігається з напрямом північного кінця вільної магнітної стрілки, утворює кут з лінією горизонту (рис, І, б). Цей кут називають магнітним схиленням. Вертикальну площину, де лежить вектор (а отже, й вісь магнітної стрілки), називають площиною магнітного меридіана.
Вектор магнітної індукції поля Землі можна розкласти на дві складові: горизонтальну вертикальну (рис. І, б). У межах лабораторії магнітне поле Землі можна вважати однорідним.
У даній роботі і визначаються за допомогою земного індуктора. Він являє собою плоску дротяну котушку великого радіуса із значним числом витків, яка може вільно обертатись навколо осі, що проходить через один з її діаметрів (рис. 2). При повороті земного індуктора в магнітному полі Землі на його затискачах виникає ЕРС індукції.
Прилад, під'єднаний до затискачів (мілівеберметр, або балістичний гальванометр), можна проградуювати так, щоб він безпосередньо показував зміну магнітного потоку, який пронизує витки індуктора. Нехай вісь індуктора орієнтована горизонтально в площині магнітного меридіана, площина витків теж горизонтальна. При повороті індуктора на 180° його витки будуть пересікати лише вертикальну складову індукції магнітного поля Землі. Зміна магнітного потоку, що пронизує витки,
де S - площа, охоплювана витками; d - діаметр витка.
Зміну магнітного потоку і можна безпосередньо реєструвати мілівеберметром, який під'єднано до затискачів індуктора.
Тоді
Аналогічно можна визначити горизонтальну складову , якщо вісь індуктора – вертикальна, а початкове положення площини витків перпендикулярне до площини магнітного меридіана:
Величини виміряні прямим способом:
Таблиця результатів вимірювань:
№
1
1,3
427,5
1,1
361,7
560,0
26,4
4,7
2
1,6
526,1
1,05
345,3
629,3
42,9
6,8
3
1,25
411,0
1,2
394,6
569,8
16,6
3,0
Сер знач
1,38
454,9
1,12
367,2
586,4
28,6
4,8
Обчислення результатів:
;;;.
;;;.
;;;.
Обчислення похибок:
;;;;.
;;;;
Висновок:
На даній лабораторній роботі я навчився визначати горизонтальну і вертикальну складові індукції магнітного поля Землі з допомогою земного індуктора.