НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра АСУ
Лабораторна робота №5
з дисципліни “ Технології комп'ютерного проектування”
на тему:
«Креслення плоскої деталі. Виконання креслення в системі
прямокутної проекції»
Bиконав:
студент групи КН – 30
Прийняв: доцент Стрямець С. П.
Львів – 2012
Мета роботи: Вивчення прийомів виконання креслення в креслярсько-графічної підсистеми КОМПАС-3D LT на прикладі "плоскої" деталі. Вивчення команди Безперервний введення об'єктів. Оформлення розмірних написів у кресленні. Створення тривимірної моделі по готовому кресленню за допомогою команди Копіювати. Вивчення прийомів виконання креслення в системі прямокутної проекції в підсистемі креслярсько-конструкторського редактора КОМПАС-3D LT на прикладі деталі Опора. Створення тривимірної моделі за кресленням деталі.
РІВЕНЬ 1.
У попередніх роботах при створенні фрагментів і ескізів тривимірних моделей вам неодноразово довелося працювати з інструментами і командами креслярсько-графічної підсистеми КОМПАС-3D LT. Ми використовували команди побудови точки, відрізка, кола, прямокутника і багатокутника, ламаної лінії, сплайнів кривих та ін.
Ми познайомилися з основними операціями: копіювання об'єктів в різних режимах і їх редагування, створення з безлічі примітивів макрооб'єктив і видалення об'єктів.
У цій роботі ми виконаємо креслення плоскої деталі - прокладки (рис. 16.1). Товщина прокладки дорівнює 5 мм.
Проаналізуємо форму прокладки.
Вона являє собою диск, в якому є: круглий отвір і два бічних вирізу. Зверху і знизу сегменти диска видалені.
Виконання креслення умовно можна розбити на три етапи: спочатку створимо лист креслення і заповнимо основний напис (штамп), потім накреслимо прокладку і в завершенні нанесемо необхідні розміри.
Рис.16.1. Креслення прокладки.
Завдання 1. Заповнення основного напису штампа
1.1. Запустіть систему і створіть аркуш креслення формату А4.
1.2. Двічі клацніть мишею в полі основного напису - активізуються графи основного напису (рис. 16.2).
Рис. 16.2. Основна напис креслення
1.3. Заповніть графи основного напису:
Позначення документа, наприклад, АБВГ.745241.267
Найменування виробу - Прокладка;
Матеріал - Гума;
Масштаб - 4:1;
Розробив - внесіть своє прізвище;
Інші графи заповнюються за вказівкою викладача.
1.4. Після заповнення основного напису натисніть кнопку Створити об'єкт на Панелі спеціального управління або виберіть команду Створити об'єкт з об'єктного меню.
Частина 1. Виконання креслення прокладки в масштабі 4:1
Завдання 2. Створення нового виду
Перед початком виконання креслення необхідно вибрати масштаб його виконання (в нашому випадку 4:1) і початок системи координат виду (точка (100; 180)) (додатково про види і роботі з ними в системі КОМПАС див. роботу № 7).
2.1. Виконайте команду Вставка (Вид.
2.2. У що з'явилася внизу екрану панелі властивостей Новий вид номер виду залиште "за умовчанням" (Номер 1), Масштаб виду виберіть рівним 4:1.
2.3. За запитом Вкажіть точку прив'язки виду введіть координати початкової точки системи координат виду (100; 180) через поля введення координат курсору на панелі Поточний стан (активізація поля - комбінація клавіш Alt + x, перехід до наступного - клавіша Tab) або поля введення координат точки прив'язки виду на Панелі властивостей (комбінація клавіш Alt + т). Початок системи координат виду буде центром симетрії прокладки.
Завдання 3. Виконання креслення
3.1. Накресліть коло (БЕЗ осей симетрії) радіусом 6 мм з центром у точці (0; 0).
3.2. Накресліть коло (С осями симетрії) радіусом 12 мм з центром у точці (0; 0).
3.3. Перервіть виконання команди.
Для побудови бічних вирізів, верхньої та нижньої сторони прокладки проведено чотири допоміжні прямі, паралельні горизонтальній осьової лінії на відстані 3 мм і 10 мм З ДВОХ СТОРІН, тобто нам потрібно накреслити дві пари паралельних прямих з обох боків від горизонтальної осьової лінії.
3.4. Побудуйте дві пари горизонтальних допоміжних прямих на відстані 3 мм і 10 мм від горизонтальної осьової лінії. Не переривайте роботу з командою!
3.5. Побудуйте тепер дві вертикальні допоміжні прямі, паралельні вертикальній осьової лінії, на відстані 10 мм справа і зліва від неї. Ці прямі потрібні для креслення бічних вирізів прокладки. Побудова виконується за аналогією з п. 3.4.
3.6. Перервіть виконання команди.
3.7. Виконайте обведення контуру деталі основною лінією у вказаному нижче порядку.
3.7.1. Виберіть команду Відрізок. Накресліть верхню і нижню сторону прокладки (по допоміжним лініях).
3.7.2. Перервіть виконання команди.
Для відтворення контурів, що складаються з відрізків (як, наприклад, бічні вирізи), дуг і сплайнів використовується команда Безперервний введення об'єктів -. Початкова точка наступного об'єкта автоматично встановлюється в кінцеву точку попереднього.
Команда Безперервний введення об'єктів має наступну Панель властивостей.
Зараз активна команда креслення відрізків -, що має розширену панель (введення відрізків, паралельних або перпендикулярних до деяких прямим; введення відрізків, дотичних до різних кривим). У рядку параметрів команди безперервного введення відрізків можна задати: координати першої точки відрізка - т1, координати другої його точки - т2, довжину і кут нахилу відрізка - поля Довжина і Кут. Тут також можна вибрати стиль лінії і тип об'єкту в команді:
- Замкнути криву;
- Дуга по трьом точкам;
- Крива Безьє
- NURBS-крива;
- Новий введення (нової послідовності об'єктів БЕЗ ПЕРЕРИВАННЯ РОБОТИ З КОМАНДОЮ!).
3.7.3. Виберіть команду Безперервний введення об'єктів і виконайте отрисовку лівого бічного вирізу. При виконанні команд креслення об'єктів відбувається прив'язка до точок перетину: якщо пастка покажчика наближається до точки перетину, то з'являється символ прив'язки - "хрестик" - і точку можна вибирати (лівою кнопкою або клавішею Enter). До точкам перетину можна прив'язуватися і по натисненню комбінації клавіш Alt + <5>.
• На запит
Вкажіть початкову точку відрізка або введіть її координати
Прив'яжіть до зовнішньої точці вирізу - точці перетину горизонтальної допоміжної прямої лівого бічного вирізу і кола діаметром 24 мм - і натисніть клавішу Enter (або клацніть лівою кнопкою миші).
• На подальші запити
Вкажіть кінцеву точку відрізка або введіть її координати
послідовно прив'язуйтесь до характерних точках бічного вирізу і натискайте клавішу Enter (або клацніть кнопкою миші).
• По закінченні відтворення одного вирізу натисніть кнопку Новий введення на Панелі властивостей команди Безперервний введення об'єктів, що дозволяє без переривання роботи з командою оформити наступний виріз.
3.7.4. Вичертите правий боковий виріз прокладки і перервіть виконання команди.
3.8. Видаліть допоміжні прямі і точки командою Редактор ( Видалити ( Допоміжні прямі і точки ( У поточному вигляді (рис. 16.6).
Тепер видалимо "зайві" дуги великого кола.
3.9. Виберіть команду Редактор ( Видалити ( Частина кривої. Підведіть пастку курсору на удаляемую частина окружності та натисніть кнопку миші.
3.10. Збережіть креслення в файл під ім'ям Прокладка.
Завдання 4. Нанесення розмірів
При нанесенні розмірів зручно користуватися різними способами прив'язки до характерних точок об'єктів, листа креслення і т.п. Правильно вибраний спосіб прив'язки курсору дозволяє легко виконати необхідні побудови.
В системі КОМПАС-3D LT мається Меню локальних прив'язок, яке виводиться на екран при натисканні правої кнопки миші під час виконання команди побудови.
Розглянемо деякі способи прив'язки:
Найближча точка - прив'язка до найближчої характерній точці об'єкта;
Перетин - прив'язка до найближчого перетину об'єктів;
Середина - прив'язка до середини об'єкта або до середини боку внутрішньої рамки листа креслення;
Центр - прив'язка до центральної точки кола, дуги або еліпса;
По сітці - прив'язка до найближчої точки допоміжної сітки. При цьому зображення самої сітки на екрані може бути вимкнено.
Вирівнювання - прив'язка виконує вирівнювання вводиться точки об'єкта за іншими характерним точкам, а також за останньою зафіксованої точці.
Команди меню прив'язок аналогічні командам меню геометричного калькулятора, що відображаються при введенні значень координат точок. Для виклику потрібного способу прив'язки виберіть його назву з меню.
З рештою способами прив'язки ви можете познайомитися в довідковій системі КОМПАС-3D LT.
Для нанесення розмірів деталей в системі КОМПАС-3D LT маються інструментальні панелі розмірів і технологічних позначень.
На цих панелях розташовані кнопки, що дозволяють звернутися до команд постановки розмірів і технологічних позначень.
При нанесенні розмірів слід враховувати, що розмірні лінії повинні знаходитися один від одного і від контуру деталі на відстані 8 ... 10 мм.
Щоб простіше виконати цю вимогу, включимо відображення допоміжної сітки в робочій області.
При проставленні розмірів прокладки зверніть увагу на їх розташування щодо креслення деталі (рис. 16.1).
4.1. Включіть режим відображення допоміжної сітки (кнопка-команда на Панелі поточного стану листа). Виконайте команду Налаштувати параметри у відчиненому меню по цій команді (або в об'єктному меню Параметри поточного креслення ...) і в діалоговому вікні Поточне вікно ( Сітка встановіть крок сітки по кожній з осей 5.000 мм.
4.2. Включіть панель Розміри - кнопка на Компактної панелі.
4.3. На інструментальній панелі Розміри виберіть команду Лінійний розмір з розширеною панеллю:. Панель властивостей.
Перші три поля введення - т1, т2, т3 - це координати точок прив'язки двох виносних ліній і положення розмірного напису (поля т2 і т3 стають активними після виконання прив'язки розмірної лінії). У полі Текст, як ви здогадалися, відображається текст розмірного напису. Розмірна лінія "за замовчуванням" розташовується паралельно лінії, що проходить через точки прив'язки розміру (активна команда Паралельно об'єкту - кнопка натиснута). Кнопки дозволяють вибрати горизонтальне або вертикальне розташування розмірної лінії.
4.4. Встановіть (при необхідності) потрібний масштаб відображення деталі.
4.5. Проставте на кресленні деталі горизонтальний розмір - 20 мм - відстань від лівого бічного вирізу до правого бічного вирізу (див. рис. 16.1):
1). Виберіть на Панелі властивостей орієнтацію лінійного розміру Горизонтальний.
2). За запитом в рядку повідомлень
Вкажіть першу точку прив'язки розміру або введіть її координати
Прив'яжіть до базової точки лівого вирізу (підведіть курсор миші до внутрішньої точці вирізу і, коли станеться захоплення (прив'язка), натисніть ліву кнопку).
3). Перемістіть курсор до кутовій точці правого вирізу, тобто прив'яжіть до неї, і знову натисніть ліву кнопку миші.
4). Перемістіть покажчик з фантомом розміру вниз так, щоб відстань від розмірної лінії до деталі склало близько 10 мм, а текст розмірного напису - 20 - знаходився в центрі над розмірною лінією. Натисніть ліву кнопку миші для фіксації розмірної лінії.
Горизонтальний розмір деталі - 20 мм - проставлений.
4.6. Нанесіть вертикальні розміри креслення:
1). Виберіть орієнтацію лінійного розміру Вертикальний.
2). Аналогічно нанесенню горизонтального розміру деталі нанесіть вертикальний розмір вирізу - 6 мм (відстань від верхнього до нижнього краю вирізу), як показано на рис. 16.1.
3). Точно так само нанесіть другий вертикальний розмір - зовнішній розмір прокладки - 20 мм.
4.7. Перервіть виконання команди.
Отже, лінійні розміри нанесені.
4.8. Для нанесення діаметрального розміру зовнішньої окружності виберіть команду Діаметральний розмір .
Можливі два способи відтворення діаметральних розмірних ліній:
- Повна розмірна лінія;
- Розмірна лінія з обривом.
1). На запит команди
Вкажіть окружність або дугу для проставляння розміру
клацніть на будь дузі великого кола. З'являється фантом розмірної лінії і розмірного напису.
2). Для завдання положення розмірного напису перейдіть на закладку Параметри панелі властивостей команди, відкрийте поле списку Розміщення тексту (мал. 16.10) і виберіть Ручне.
3). Переміщуючи миша, підберіть потрібний нахил розмірної лінії і положення тексту на ній.
4.9. Нанесіть другий діаметральний розмір - діаметр отвору 12 мм як показано на рис. 16.1.
4.10. Перервіть виконання команди.
Вкажемо тепер товщину прокладки (5 мм), розташувавши її на полиці лінії-виноски (рис. 16.1). Позначення товщини прокладки на кресленні буде мати вигляд s5.
4.11. Виведіть інструментальну панель Позначення (кнопка на Компактної панелі).
4.12. Виберіть команду Лінія-виноска натисненням кнопки.
4.13. На запит в рядку повідомлень
Вкажіть точку, на яку вказує лінія-виноска або введіть її координати
задайте координати точки початку лінії-виноски, наприклад, (5, 7), або виберіть її клацанням лівої кнопки.
4.14. Вкажіть координати точки початку полиці, наприклад, (11; 15), або виберіть її розташування за допомогою миші.
4.15. На закладці Параметри панелі властивостей об'єкта Лінія-виноска виберіть
• тип стрілки - Допоміжна точка;
• тип значка, що проставляється на лінії-виносці, - Без знака;
• напрямок полиці лінії-виноски щодо точки початку полки - Вправо.
4.16. З об'єктного меню виберіть команду Текст напису ... (або перейдіть на закладку Знак і клацніть у полі Текст).
4.17. У діалоговому вікні введіть текст напису в першому полі (розташування - над полицею) - s5 - і натисніть кнопку ОК.
4.18. Створіть об'єкт Лінія-виноска.
4.19. Збережіть креслення прокладки.
4.20. Для того щоб приховати відображення осей координат виду виконайте команду Сервіс ( Параметри ... ( Система ( Графічний редактор ( Системи координат. Відключите опцію Показувати в полі Осі локальної системи координат. Натисніть OK.
Відображення на екрані осей локальної системи координат (системи координат виду) буде відключено.
Після виконання всіх побудов і дій креслення прокладки матиме наступний вигляд.
Частина 3. Побудова тривимірної моделі за кресленням
Система КОМПАС-3D LT дозволяє створити тривимірну модель за наявним кресленням.
Ви вже знайомі з алгоритмом тривимірного моделювання. Умовно його можна розбити на декілька етапів:
1. Вибір площині побудови ескізу.
2. Побудова ескізу в обраній площині.
3. Застосування до ескізу операцій твердотільного моделювання.
4. Редагування як самого ескізу, так і параметрів операції.
Після застосування до ескізу твердотільної операції можна отримати тривимірну модель деталі.
Завдання 5. Побудова тривимірної моделі прокладки
5.1. У режимі роботи з кресленням виберіть команду Редактор Виділити все (або комбінація клавіш Ctrl + A).
5.2. Скопіюйте креслення в буфер обміну командою Редактор Копировать. В якості базової точки копіювання виберіть початок системи координат виду. Тепер креслення буде доступний в будь підсистемі КОМПАС-3D LT.
5.3. Перейдіть в підсистему тривимірного моделювання (Файл Створити ..., вкладка Шаблони) і виберіть Шаблон ГОСТ зі встановленою орієнтацією Ізометрия ГОСТ.
5.4. Вибрати Фронтальну площину, виконайте команду Ескіз.
5.5. Виконайте команду Редактор Вставити.
5.6. Прив'яжіть до початку системи координат Фронтальній площині - базова точка розташування креслення в ескізі.
5.7. Перервіть виконання команди Вставити.
5.8. Закінчите створення ескізу.
5.9. Збережіть файл тривимірної деталі під ім'ям Прокладка_3D.
5.10. Застосуйте до ескізу команду Видавлювання, відстань видавлювання - 5 мм. У режимі напівтонового зображення прокладка має наступний вигляд - рис. 16.14.
Частина 4. Перетворення симетрії
Завдання 6. Застосування перетворення симетрії відносно прямої для побудови зображення осесиметричної деталі.
6.1. Відкрийте файл Сімметрія.cdw. Креслення половини деталі виконаний у вигляді 1 з координатами точки прив'язки (30; 140).
6.2. Збережіть його під іншим ім'ям у своїй папці.
6.3. Створіть новий вид з прив'язкою в точці (70; 140) - початок координат виду.
6.4. Скопіюйте креслення (половину деталі) в новий вид (Вид. 2).
6.5. Виділіть вихідну деталь у вигляді 2 і виконайте команду Редактор Симетрія або натисніть кнопку Симетрія - на інструментальній панелі Редагування.
6.6. Включіть режим Залишати вихідні об'єкти - кнопка на Панелі властивостей.
6.7. За запитом команди послідовно вкажіть будь-які дві точки осі симетрії (вертикальна вісь симетрії деталі). Зверніть увагу, що після вказівки першої точки з'являється фантом дзеркального відображення деталі.
6.8. Перервіть виконання команди.
6.9. Нанесіть розміри деталі. В результаті виконання завдання ви повинні отримати креслення.
6.10. Збережіть креслення.
Завдання 7. Побудова тривимірної моделі деталі
Самостійно створіть тривимірну модель отриманої деталі. Товщина пластини 2 мм.
РІВЕНЬ 2
У цій роботі ми розглянемо послідовність виконання креслення деталі в системі прямокутних проекцій за допомогою підсистеми креслярсько-конструкторського редактора КОМПАС-3D LT. В якості деталі виберемо опору, наочне зображення якої дано на рис. 17.1.
Після виконання креслення опори ми передамо в підсистему тривимірного моделювання вигляд спереду і отримаємо тривимірну модель опори. Потім підготуємо проекційну заготовку для креслення, включаючи ізометричну проекцію опори.
При виконанні креслення ви познайомитеся з новими командами і вивчіть більш детально ті, які використовувалися в попередніх роботах.
Рис. 17.1. Наочне зображення опори.
Частина 1. Виконання креслення
Проведемо аналіз геометричної форми опори. Первісна форма - прямокутний паралелепіпед. У паралелепіпеді зроблено два прямокутних вирізу і просвердлено наскрізний отвір у формі циліндра, причому центр циліндричного отвору лежить на одній висоті з вирізами.Нам належить побудувати проекційну заготівлю креслення: вид Спереду, вид Зверху і вид Збоку (Зліва) (мал. 17.2).
Рис. 17.2. Креслення опори.
Завдання 1. Заповнення основної напису креслення та створення вигляду
1.1. Створіть файл креслення формату А4.
1.2. Заповніть основний напис:
Найменування виробу - Опора;
Матеріал - Ст. 3;
Масштаб - 2:1;
Розробив - внесіть своє прізвище;
1.3. Створіть об'єкт - кнопка.
1.4. Виконайте команду Вставка Вид.
1.5. Встановіть Масштаб виду рівним 2:1.
1.6. Введіть координати точки прив'язки виду, тобто початок системи координат виду - (70; 200), яке виберемо як центра наскрізного отвору опори на вигляді спереду.
Побудова будемо вести в "тонких лініях", роль яких у редакторі грають допоміжні лінії.
Завдання 2. Побудова головного виду - виду Спереду
2.1. Накресліть коло радіусом 8 мм (БЕЗ осей симетрії) з центром у початку системи координат виду.
2.2. Проведіть через початок системи координат виду горизонтальних і вертикальних допоміжні прямі (перед побудовою включите режим - Ставити точки перетинів при введенні прямої -).
Проведемо ще дві допоміжні горизонтальні прямі для головного виду і виду зліва. Ці лінії одночасно будуть і лініями проекційної зв'язку.
2.3. Виберіть команду Паралельна пряма - і встановіть перемикач, що дозволяє вибрати кількість прямих, паралельних вказаною об'єкту, в положення Одна пряма -.
2.4. Вкажіть в якості такого об'єкта горизонтальну пряму, що проходить через початок координат.
2.5. Перемістіть фантом допоміжної прямої трохи ВИЩЕ обраної прямий (щоб вказати, з якого боку від обраного об'єкта необхідно побудувати паралельну пряму) і введіть у рядок параметрів об'єкта відстань, рівну 14 мм.
2.6. Створіть об'єкт.
2.7. Ще раз вкажіть горизонтальну пряму, що проходить через початок системи координат, і проведіть НИЖЧЕ цієї прямої на відстані 16 мм паралельну їй пряму.
2.8. Вкажіть вертикальну пряму, що проходить через початок координат.
2.9. Встановіть перемикач кількості паралельних прямих в стан Дві прямі -.
2.10. У рядку параметрів об'єкта введіть відстань 12 мм і створіть дві вертикальні допоміжні прямі.
2.11. Аналогічно проведіть ще дві вертикальні допоміжні прямі на відстані 17 мм від вертикальної прямої, що проходить через початок координат.
Зверніть увагу на те, що після побудови допоміжних прямих сформувалися точки, до яких можна "прив'язуватися" при подальших побудовах.
2.12. Перервіть виконання команди.
Отже, ми отримали обмежену точками перетинів заготівлю фронтального зображення опори (мал. 17.3).
Рис. 17.3.
2.13. За допомогою команди Безперервний введення об'єктів - виконайте "обводку" основний суцільною лінією Головний вид - вид Спереду (рис. 17.4).
Не забувайте про прив'язку до точок перетинів допоміжних прямих.
Після "обведення" ви можете змінити товщину основної суцільної лінії на екрані (Сервіс Параметри ... Система Графічний редактор Системні лінії).
Рис. 17.4.
2.14. Збережіть файл креслення під ім'ям Опора.
Завдання 3. Побудова горизонтальної проекції - виду Зверху
Між видом спереду і видом зверху задамо відстань рівне 15 мм.
3.1. Виберіть команду Паралельна пряма, кількість прямих - Одна пряма.
3.2. Вкажіть за запитом підставу опори на вигляді спереду (нижня горизонтальна пряма).
3.3. Перемістіть фантом прямий НИЖЧЕ підстави опори і задайте відстань 15 мм - відстань між видами.
3.4. Ще раз виберіть підставу опори і проведіть паралельну допоміжну пряму НИЖЧЕ підстави на відстані 41 мм.
3.5. Створіть об'єкт і перервіть виконання команди.
Для того, щоб побачити на екрані побудовані види та всі допоміжні прямі виберіть команду Наблизити / віддалити зображення -.
3.6. Для побудови проекції циліндричного отвору на вигляді зверху проведіть дві вертикальні допоміжні прямі через точки перетинань окружності і горизонтальної допоміжної прямої на вигляді спереду.
Отже, ви отримали обмежену точками перетину допоміжних прямих заготівлю зображення виду зверху.
3.7. Виконайте "обводку" горизонтального виду - виду зверху (мал. 17.2). Для обведення використовуйте команди Безперервний введення об'єктів або Відрізок, стиль лінії Основна. Не переривайте роботу з командою (докладніше про роботу з командою Безперервний введення об'єктів див. у роботі № 16)!
3.8. Змініть тип лінії на - Штрихове і накресліть проекції циліндричного отвору.
3.9. Змініть тип лінії на - Осьова.
3.10. Проведіть осі симетрії на головному вигляді і вигляді зверху (мал. 17.2). Для прив'язки до допоміжної лінії використовуйте комбінацію клавіш Ctrl + <.> (Клавіша з точкою - на цифровій клавіатурі).
Завдання 4. Побудова профільної проекції - виду Збоку
Для побудови профільної проекції проведемо через нижній правий кут головного виду - виду попереду - допоміжну пряму під кутом, рівним 315 .
4.1. Виберіть команду Допоміжна пряма.
4.2. Прив'яжіть до правого нижнього кута головного виду і введіть у рядок параметрів об'єкта кут нахилу, рівний 315.
У результаті побудови ми отримали дві точки перетину побудованої прямий з горизонтальними допоміжними прямими проекції виду зверху.
4.3. Проведіть через ці дві точки допоміжні Вертикальні прямі.
4.4. Для побудови проекції циліндричного отвору на вигляді зліва проведіть дві допоміжні Горизонтальні прямі через точки перетину кола на головному вигляді з вертикальною осьовою лінією, що проходить через точку (0; 0).
Після побудови ми отримали обмежену точками заготівлю профільної проекції опори.
4.5. Виконайте "обводку" контуру профільної проекції - виду збоку (команда Безперервний введення об'єктів, стиль лінії Основна) - і проекції прямокутного вирізу.
4.6. Змініть тип лінії на - Штрихове і накресліть проекцію циліндричного отвору.
4.7. Видаліть допоміжні лінії (рис. 17.5).
Рис. 17.5. Проекційний креслення опори.
Завдання 5. Нанесення розмірів
5.1. Нанесіть діаметральні і лінійні розміри креслення опори (мал. 17.6).
Вказівки.
• При нанесенні розмірних ліній скористайтеся сіткою, щоб витримати потрібну довжину розмірних ліній (вони повинні знаходитися один від одного і від контуру деталі на відстані 8 ... 10 мм).
• При нанесенні діаметрального розміру врахуйте, що розмірна напис знаходиться на полиці (закладка Параметри на Панелі властивостей, Розміщення тексту - На полиці, вліво).
• При нанесенні вертикальних лінійних розмірів головного виду креслення використовуйте нову команду Лінійний розмір від загальної бази -. Після вибору цієї команди слід вказати точку бази - правий нижній кут опори. Потім розмір наноситься, як і у випадку нанесення звичайного лінійного розміру. Перевага цієї команди полягає в зменшенні числа команд при нанесенні декількох розмірів.
5.2. Збережіть файл креслення під ім'ям Опора.
Рис. 17.6.
Частина 2. Побудова тривимірної моделі опори за кресленням і одержання її проекційної заготовки
Завдання 6. Побудова тривимірної моделі
6.1. Використовуючи команду Виділити Рамкою, виділіть тільки вид спереду на кресленні опори.
6.2. Виконайте команду Редактор Копировать і виберіть в якості базової точки центр отвору опори.
6.3. Перейдіть в підсистему тривимірного моделювання (Шаблон ГОСТ) зі встановленою орієнтацією Ізометрия ГОСТ.
6.4. Вибрати Фронтальну площину проекцій і виконайте команду Ескіз.
6.5. Проведіть вставку вмісту буфера обміну командою Редактор Вставити, вказавши в якості базової точки початок координат.
6.6. Перервіть виконання команди і завершіть створення ескізу.
6.7. Застосуйте до створеного ескізу операцію Видавлювання: напрямок - Пряме, Відстань видавлювання - 26 мм.
У режимі відображення Невидимі лінії тонкі ви отримаєте наступне зображення - рис. 17.7.
Рис. 17.7.
6.8. Збережіть тривимірну модель під ім'ям Опора_3D.
Завдання 7. Отримання проекційної заготовки креслення
7.1. Створіть документ Креслення.
7.2. Виконайте команду Вставка Вигляд з моделі Стандартні ... або на компактній панелі Асоціативні види натисніть кнопку команди Створити в кресленні стандартні види -. Виберіть файл Опора_3D.
7.3. На закладці Параметри панелі властивостей (див. також роботи № 13 і № 14)
• встановіть масштаб відображення 2:1;
• натисніть кнопку Схема видів і в діалоговому вікні вкажіть види: Спереду, Зверху, Ліворуч і Ізометрия.
7.4. На закладці Лінії встановіть перемикач отрисовки невидимих ліній в стан Показувати невидимі лінії, стиль лінії Штрихове.
7.5. Перемістіть курсор у робоче поле. Підберіть розташування габаритних прямокутників так, щоб у полі креслення вміщалися три види: Спереду, Зверху і Зліва. Натисніть Enter або кнопку миші. Зверніть увагу на те, що вид Ізометрия при цьому виявляється за межами робочого поля.
7.6. Виділіть вид Ізометрия XYZ 4 одним із способів:
1). Через вікно Дерево побудови (Вид Дерево побудови).
2). Через вікно вибору видів (Виділити Вигляд Вибором ...).
7.7. Перетягніть виділений вид в робоче поле креслення (рис. 17.8).
Рис. 17.8.
Погодьтеся з тим, що використання системи тривимірного моделювання значно скорочує час підготовки проекційного креслення і ізометричної проекції деталі!
Виконання завдання 1:
Виконання завдання 2:
Виконання завдання 3:
Висновок: на цій лабораторній роботі я вивчив прийоми виконання креслення в креслярсько-графічної підсистеми КОМПАС-3D LT на прикладі "плоскої" деталі, вивчив команди Безперервний введення об'єктів, оформив розмірні написів у кресленніБ створив тривимірну модель по готовому кресленню за допомогою команди Копіювати, вивчив прийоми виконання креслення в системі прямокутної проекції в підсистемі креслярсько-конструкторського редактора КОМПАС-3D LT на прикладі деталі Опора, створив тривимірну модель за кресленням деталі.