Міністерство освіти та науки України
Національний технічний університет України
„Київський політехнічний інститут”
Соціологічне дослідження
з курсу методи, методологія та технологія соціологічного дослідження
на тему:
„ Українська книга в житті вітчизняної інтелігенції ”
Перевірив:
Програма соціологічного дослідження на тему:
„ Українська книга в житті вітчизняної інтелігенції ”
Актуальність проблеми
Читання книг досить тривалий час було лідером серед проводження дозвілля в СРСР. Це був основний спосіб освіти, отримання нової інформації, а також нових вражень. Майже в кожній родині були домашні бібліотеки, збирати які було дуже престижно. Сучасна Україна не успадкувала традицію читання від СРСР. Нині, читання книг заміняється більш доступними способами отримати задоволення. Під доступними тут розуміється легша простота сприйняття з меншими затратами часу. Воно і зрозуміло, адже адаптовані сучасні фільми і комп'ютерні ігри вимагають набагато менших розумових зусиль і не ставлять перед глядачем морально-етичних завдань. Дослідження показують, що молодь, що читає, віддає перевагу не класиці пригодницького жанру, як їх батьки свого часу, а актуальним розповідям про своїх сучасних однолітків. Саме у таких творах молоді люди сподіваються знайти вирішення своїх власних проблем, що знаходять віддзеркалення на сторінках книги. На жаль, дуже складно в океані яскравих обкладинок і кричущих назв знайти дійсно цікаву і якісну літературу подібного напряму. Авторові хороших молодіжних романів потрібно бути максимально щирим, досконально знати реалії сучасного життя, бути в курсі всіх проблем, з якими стикаються сучасні молоді люди. Адже вони вмить відчують фальш і некомпетентність письменника. З іншого боку, класичні твори не цікавлять юних читачів, та і знайомство з ними відбувається виключно на уроках літератури. Всім відомо, що десятиліттями перевірена схема проведення цих уроків стабільно, з покоління в покоління відбиває бажання читати не лише класику, але і будь-яку іншу літературу.
Але, чи справді книги, як вид дозвілля зникають з нашого життя. Зараз в великих масштабах випускають рідери (електронні книги) такі як Sony, PocketBook .
Рідер (Електронна книга )— загальна назва групи вузькоспеціалізованих компактних планшетних комп'ютерних пристроїв, призначених для відображення текстової інформації, представленої в електронному вигляді.[4]
Ці пристрої допомагають мати тисячі книг в одному невеликому планшеті. До того ж сучасний екран у таких книг досить успішно імітує звичайний папір. Так і називається – електронний папір. Електронний папір був розроблений для подолання недоліків комп'ютерних моніторів. Наприклад, від підсвітки рідкокристалічних моніторів імпульсними газорозрядними лампами, людське око може швидко втомлюватися, в той час як електронний папір відбиває світло як звичайний листок паперу. Кут огляду у нього значно більший, ніж у рідкокристалічних моніторів. Електронний папір легкий і надійний, а дисплеї на його основі можуть бути гнучкими, хоч і не настільки як звичайний папір. Тому, якщо раніше багато людей відмовлялися читати з моніторів, бо дуже втомлювалися очі, то зараз цю проблему майже вирішено. Недоліком являється висока вартість таких рідерів.
Судячи з об’ємів продаж, друковане слово не померло, а перейшло в електронний формат.
Цифра не відмінить повністю папір – наукову і технічну книгу все-таки можна буде потримати в руках. В світі активно розвивається технологія print on demand (друк за запитом). Відбувається це так: текст книги знаходиться в електронній бібліотеці, ви купуєте книгу, навіть не підозрюючи, що в друкованому вигляді її не існує. Замовлення з сайту поступає в друкарню, яка по вашому спецзамовленню віддруковує екземпляр, який доставляється через один-два дні. Ціна книги при цьому всього на 25–40% вище, ніж при друці накладу в 1000 екземплярів. Print on demand дозволить читачеві розжитися унікальними книгами, наприклад, з Ленінки, або купити потрібну книгу, яку жодна друкарня друкувати масовим накладом більше не буде. За технологією «друк за замовленням» працює знаменитий lulu.com – основна маса книг, що реалізовуються через портал, – саме наукові. Та в Україні поки що таких технологій немає.
«Але остаточно електронна книга стару не витіснить, а розвинеться в щось нове, самостійне, але зараз навіть незрозуміло, в що», – утішає Герман Спруйт (Президент Міжнародної асоціації видавців). Кіно не убило театр, телевізор не убив кіно, дай Бог, інтернет не уб'є книгу.
Але все ж таке проводження вільного часу поступається фільмам, відеоіграм, музиці і т.д. Адже, щоб отримати емоції, які старші покоління могли отримати лише читанням тепер можна натиснути клавішу - і все, і отримуй. Постає питання про необхідність такого способу саморозвитку, як читання.
Та, чомусь не відмінили ще шкільну програму з літератури і книги випускаються мільярдами в рік. І сюжети в цих книгах не стали з роками менш цікавими.
Залишається публіка, яка регулярно читає. І нині існує дуже широкий вибір літератури. Цей асортимент, в цілому, задовольняє читачів.
Та в нинішніх українських реаліях читач – істота настільки цінна і рідкісна, що на його вивчення витрачаються державні гроші, його інтерес до читання стимулюють державні програми, для нього влаштовуються виставки і ярмарки, для нього письменники тягнуться через затори, сідають в літературний експрес і виступають в будинках культури – все для того, щоб поглянути в очі людині, яка не втратила ще уміння складати українські літери в слова. Це не жарти.[6]
Обґрунтування проблеми: проблема даного дослідження полягає у відсутності інформації щодо ставлення вітчизняної інтелігенції до української книги.
Формування мети та завдань дослідження
Мета дослідження: Дослідити ставлення української інтелігенції до вітчизняних книг.
Завдання дослідження.
Визначити пріоритети сучасних українців щодо вибору читання книг на перевагу іншим способам проведення часу.
З’ясувати основні фактори, що впливають на формування вподобань української інтелігенції щодо вибору літератури.
Визначити основну мету читання книг українською інтелігенцією.
Визначити основне джерело, яке впливає на ставлення інтелігенції до книги і до читання.
Дослідити лояльність вітчизняної інтелігенції до української книги.
Визначити зв'язок читання книг із місцевістю проживання.
Визначити закономірність зв’язку між рівнем матеріальної забезпеченості та регулярним читанням літератури.
Виявити фактори, що заважають вітчизняним інтелігентам читати книги.
Об’єкт дослідження: Об’єктом дослідження виступатимуть люди з вищою освітою, що зайняті в сфері розумової праці. Оскільки відсутнє чітке єдине визначення інтелігенції, то умовно беремо за інтелігенцію людей з повною вищою освітою, що працюють в сфері розумової праці.
Предмет дослідження: предметом дослідження виступає ставлення інтелігенції до української книжки, роль української книжки в житті вітчизняної інтелігенції. З’ясувати основні фактори, що впливають на вибір читання української книги, на перевагу іншим способам проведення дозвілля.
Обґрунтування генеральної сукупності: Виходячи з моєї теми і формулювання об’єкту дослідження, генеральну сукупність буде складати населення України, що має повну вищу освіту. За даними держкомстату України станом на 2010 рік складає 7 770 000 осіб. [1]
Вибіркова сукупність та розрахунок її обсягу:
Зважаючи на те, що обсяг генеральної сукупності дуже великий, в даному дослідженні буде застосовуватися метод вибірки. При створенні вибірки потрібно зважати на такі критерії:
Вибіркова сукупність даного дослідження має співпадати з генеральною сукупність.
Зменшення за обсягом досліджуваної сукупності не вплине суттєво на якість отриманих результатів.
Висновки, які будуть сформульовані стосуватимуться лише даної генеральної сукупності.
Для розрахунку обсягу безповторної вибіркової сукупності використаємо наступну формулу:
n = N t2σ2/ ∆2N + t2σ2,
де n – обсяг вибіркової сукупності;
N – обсяг генеральної сукупності;
t - коефіцієнт довіри; коефіцієнт, що відповідає певному значенню довірчої ймовірності (скористаємося значенням 0,95 – t=2 );
σ2 – значення дисперсії ознаки, за якою розраховується репрезентативність у генеральній сукупності (скористаємося значенням σ2 = 0,25);
∆ - припустима помилка; максимальна величина припустимої помилки складає +/- 5 % (скористаємося значенням ∆ = 5%)
Відповідно, скориставшись значенням обсягу генеральної сукупності, отримуємо: n= 400
Отже, обсяг вибіркової сукупності для даного дослідження при заданих даних складає 400 осіб.
Обґрунтування методики дослідження: Дане соціологічне дослідження буде проводитися з використанням центрального методу збору соціологічної інформації в прикладній соціології – анкетного опитування. Такий вид опитування передбачає письмове звернення дослідника до визначеної сукупності людей — респондентів з питаннями, зміст яких являє собою різні аспекти проблеми, що вивчається на рівні емпіричних індикаторів. В ході відбору респондентів буде використовуватися метод квартирного опитування з цільовою вибіркою (цільовою групою виступатимуть особи, що мають повну вищу освіту).
Інструментарієм проведення дослідження є анкета респондента, розроблена відповідно з програмою дослідження. Анкета буде розроблена у відповідності зі всіма вимогами до її оформлення. Зокрема, в ній будуть представлені такі види питань:
відкриті питання;
закриті питання;
напівзакриті питання;
дихотомічні питання;
шкальні питання (номінальні, порядкові, метричні) .
Згідно з методом опитування, анкета буде заповнюватися респондентом самостійно.
Інтерпретація та операціоналізація основних понять:
Інтелігенція (лат. intelligentia, intellegentia — розуміння, пізнавальна сила, знання) — особлива соціально-професійна і культурна група людей, занята переважно в сфері розумової праці, володіюча чуйністю, тактом і м'якістю в проявах, відповідальна за вчинки і схильна до самозречення. [3]
Домашня бібліотека - це сукупність збірників, посібників, підручників необхідних власникові для його професійної і нукової діяльності, а також обширне і в достатній мірі повне зібрання творів вітчизняних і зарубіжних письменників.
Дозвілля (вільний час) — зазвичай позначають як період часу, коли людина, не маючи обов'язкових справ (робота, домашні справи, навчання, їжа, сон і т. д.), представлена сама собі у виборі занять.
Українська книга – книга написана українською мовою, що видана українським видавництвом.
Українські письменники — це письменники, які створюють твори на українській мові, незалежно від національності, громадянства и місця проживання.
Формулювання гіпотез:
Представник української інтелігенції скоріше вибере перегляд телевізора чи відеогру, так як вони потребують менших розумових зусиль, ніж читання книги.
Основні фактори, що впливають на формування вподобань українців щодо вибору літератури такі:
Наявність домашніх бібліотек, що перейшли у спадок від старших поколінь
Наявність вдома книг, що купили члени сім’ї
Порада знайомих і друзів
Основною метою читання книг являється спосіб здобуття нової інформації.
Відношення до книг закладається в сім’ї.
Думка суспільства досить сильно впливає на пріоритети в виборі проводження вільного часу.
В великих містах читають більше, ніж в маленьких.
Із збільшенням рівня матеріального забезпечення збільшується, відповідно, доля регулярно читаючих.
АНКЕТА
ШАНОВНИЙ РЕСПОНДЕНТЕ!
Ми, студенти НТУУ «КПІ» ФСП, проводимо соціологічне опитування серед населення України з метою дослідження факторів, що впливають на літературні вподобання українців. Просимо Вас взяти участь у цьому опитуванні і обрати ті варіанти відповідей, до яких Ви найбільше схильні. Від щирості Ваших відповідей залежить якість усього дослідження, результати якого використовуватимуться в узагальненому вигляді виключно в наукових цілях.
Інструкція до заповнення анкети:
1. Відповіді слід давати на всі запитання.
2. Обраний Вами варіант відповіді відмітьте зручною для Вас позначкою.
3. Деякі запитання передбачають надання декількох варіантів відповідей на них.
4. Деякі запитання передбачають надання Вашої власної відповіді (варіанти не пропонуються), або ж можливе зазначення Вашого власного варіанту поряд з запропонованими для Вас дослідником (графа „Ваш варіант”, „інше”).
Чи читаєте Ви книги?
Так
Ні(перехід до питання №10)
Скільки книг є у Вас вдома?
Взагалі немає
Декілька десятків( менше сотні)
Кілька сотень
Більше тисячі
Ви зазвичай читаєте:
Українських авторів
Російських авторів
Інших(яких країн?)__________________________________
Чи існувала традиція читання в Вашій сім’ї ?
Так, в мене читали батьки і заохочували це
Не заохочували, але і не заважали
Ні, до читання відносилися негативно
Чи читали Ви за останній рік яку-небудь художню літературу?
Так
Ні(перехід до питання № 10)
Основна Ваша мета при читанні книг це:
Самоосвіта
Спосіб проведення дозвілля
Здобуття нової інформації
Інше__________________________________________________
Виберіть, будь ласка, жанри літератури, які ви найчастіше читаєте( не більше 3х)
Наукова фантастика
Фентезі
Гумористичні твори
Детективи
Технічна(навчальна) література
Класика
Поезія
Історичні романи
Інше(не вказано вище)__________________________________________________
Чи читаєте Ви українських авторів?
Так
Ні(перехід до питання №10)
Яких, з перелічених нижче українських письменників Ви знаєте?
Любко Дереш
Василь Барка
Леся Українка
Соломія Крапка
Косач Ольга
Іван Драч
Олександр Задніпровський
Жодного з перелічених
Всіх перелічених
Оцініть за 10-ти бальною шкалою Ваші пріоритети в виборі занять при наявності вільного часу, де:
1 – найменш пріоритетне 10 – найбільш пріоритетне
Перегляд телевізора
Активний відпочинок
Відеоігри
Комп’ютер
Читання книг
Яке місце займає українська книга у Вашому житті?_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
На Вашу думку, чи є читання книг необхідним для гармонійного розвитку особистості?
Так
Швидше так
Важко відповісти
Швидше ні
Ні
Оцініть за п’ятибальною шкалою, яким варіантом знаходження потрібної літератури, з нижче перерахованих, Ви швидше скористаєтесь. ( де 1-найменш прийнятний, 5 – найбільш прийнятний)
1
2
3
4
5
Купите цікавлячу
літературу
Візьмете у знайомих
Візьмете в публічній бібліотеці
Візьмете в своїй домашній бібліотеці
Читатимете книги з інтернету чи з електронної книги
Скільки приблизно годин на тиждень Ви витрачаєте на читання?
0-1 годину
1-2 години
3-4 години
5-7 годин
Більше 7 годин
Ви купуєте книги?
Так, регулярно.
Часто
Дуже рідко
Взагалі не купую(перехід до питання № 19)
При покупці книги Ви в першу чергу керуєтеся:
Порадою рідних чи друзів
Рекламою в ЗМІ
Ціною книги
Ваш варіант_____________________________________
Які місця придбання книг є для Вас характерними?
Магазин
Ринок
Інтернет-магазин
Інше___________________________________
Чи задоволені Ви тим вибором книг, який пропонується в магазинах(ринках, інтернет-магазинах).
Повністю задоволений
Швидше задоволений, ніж не задоволений
Важко відповісти
Швидше не задоволений, ніж задоволений
Повністю не задоволений
Скільки вільного часу Ви виділяєте на читання книг у відсотковому значенні?
0-20%
21-40%
41-60%
61-80%
81-100%
Вкажіть Ваш вік
__________________________________________
Вкажіть Вашу стать
Ч.
Ж.
Вкажіть, будь ласка, Ваш дохід за місяць
До 2000 грн
Від 2001 до 4000
Від 4001 до 6000
Більше 6001 грн
В якій місцевості Ви проживаєте?
Велике (більше 100 тис) місто
Невелике місто( менше 100 тис)
Село
Якщо у Вас є будь-які зауваження або пропозиції, зазначте їх, будь ласка________________________________________________________________________________________________________________________________
ДЯКУЄМО ЗА СПІВПРАЦЮ!
Список використаної літератури
http://www.ukrstat.gov.ua
http://ru.wikipedia.org/wiki/Интеллигенция
http://ru.wikipedia.org/wiki/Электронная_книга_(устройство)
http://www.ebook-ua.org/content/ieliektronnii-papir
http://www.gazeta.ru/comments/2009/09/22_x_3263625.shtml