МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ
"КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ"
СВІТОВА ІСТОРІЯ ХХ СТОЛІТТЯ
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ
для студентів факультету соціології
Програму рекомендовано кафедрою
історії
Протокол від_29.06.06____
Завідувач кафедри
Ковальський Б.П.
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ.
Курс "Світова історія ХХ століття " є однією з гуманітарних дисциплін, що викладаються студентам першого та другого року на факультеті соціологія і спрямований на вивчення основних та специфічних закономірностей розвитку глобальної історії людства, усвідомлення студентами ролі і значення соціально-політичної активності різних верств суспільства в країнах Європи, Америки, Африки та Азії, історії формування і становлення індустрального та постіндустріального суспільства, вплив геополітичних факторів та прискореного НТР на глобальний розвиток людства, глобалізаційні тенденції на зламі віків.
Метою вивчення курсу є засвоєння загальних основ та конкретних форм дії об'єктивних та законів розвитку суспільства і ролі людського фактору в процесі їх реалізації, формування системи суспільно-політичних знань у майбутніх спеціалістів, сучасного політичного мислення. Логіка і структура курсу дають можливість студентам засвоїти необхідний обсяг науково-теоритичних знань, що обумовить цілісне сприйняття процесу функціонування сучасного постіндустріального суспільства і набуття норм свідомої суспільно-політичної поведінки.
ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
ВСТУП.
Предмет, методологія, історіографія світової новітньої історії. Поняття "світова історія", "новітня історія", "історія сучасного світу", "сучасна цивілізація" в наковій літературі. Періодизація історії сучасної цивілізації XX - початку XXI ст. Роль і значення вивчення курсу для підготовки фахівців високого рівня знань і культури,в процесі гуманізації людської діяльності.
ТЕМА 1. Глобальні зміни в історії людства на рубежі ХІХ-ХХ століття
Суть загальних історичних закономірностей економічного та соціально-політичного розвитку періоду другої промислової революції. Переростання капіталізму вільної конкуренції у промисловий (індивідуалістично-монополістичний) капіталізм. Зрушення в можливостях розвитку демократії, формування нових політичних ідеологій та національних держав як нового суб'єкта міжнародних відносин. Створення політичних партій та пошуки можливостей впливу на суспільство. ІІ-й Інтернаціонал. Формування монополій і банківської системи. Стандартизація виробництва. Масове індустріальне суспільство. Глобальні зміни у системі міжнародних відносин. Локальні війни і конфлікти.
ТЕМА 2. Соціально-політичне та економічне становище країн світу на зламі ХІХ-ХХ віків.
Особливості життя Європейських держав в кінці XIX - на початку XX ст. Англія. Вплив науково-технічного прогресу на структуру її економіки та розвиток демократичних зрушень в соціальній сфері. Позиції Франції в світовій економіці початку XX ст. Особливості розвитку Німеччини. Причини експансіоністської політики держави. Становище Балканських країн.
Сполучені Штати Америки та Канада на початку XX ст. Основні особливості внутрішньої та зовнішньої політики. Динамізм та темпи економічного розвитку. Новий курс уряду Вільсона. Економічні орієнтації "доктрини Монро". Значення дипломатії в розвитку стосунків з головними конкурентами в Європі та іншими країнами земної кулі. Канада в умовах політичного та економічного тиску Англії та США. Суспільно-політичне життя та умови економічного розвитку в незалежних державах Латинської Америки. Загострення протиріч між метрополіями та колоніями в Азії та Африці. Вплив іноземного капіталу на встановлення контролю над внутрішнім життям країн Близького та Середнього Сходу.
ТЕМА 3. Нове облаштування світу після І- шої світової війни. Країни Європи, США ТА Канади у міжвоєнний період (1918-1945рр.).
Наукова історіографія про спроби створення механізму співробітництва та методів безпеки в світі після І світової війни. Версальсько-Вашингтонська система. Створення Ліги Націй. Втілення ідеї міжнародного співробітницва. План Дауеса та план Юнга.
Створення національних держав в Європі: мирний та революційний. Крах великих імперій.
Відновлення міжнародної кредитно-фінансової системи. Період економічної та політичної стабілізації. Пошук засобів контролю за соціально-політичною сферою суспільств в європейських країнах. Розвиток співробітництва з соціал-демократією, створеншо коаліційних урядів, демократизація соціальної сфери, роль профспілок в розвитку законодавства. Загострення боротьби між "лівими" та "правими" силами.
Світова економічна криза 1929-1933 рр. та її особливості в країнах Європи та Північної Америки. Конфлікт між виробництвом та споживачем. Криза надвиробництва. Шляхи виходу з кризи. Роль державного регулювання процесу стабілізації економіки, перехід від індивідуалістично-монополістичного до державно-монополістичного капіталізму. Конкретно-історичні особливості боротьби з світовою економічною кризою. Реформістський шлях виходу з кризи: в США, Канаді, Англії та Франції.
Зміцнення державно-монополістичного сектору в економіці тоталітарних країн. Прихід до влади фашистських партій в Італії, Німеччині. Громадянська війна та перемога реакційних сил в Іспанії.
ТЕМА 4. Особливості соціально-економічного та політичного розвитку країн Азії, Африки та Латинською Америкою між двома світовими війнами.
Новий територіальний та політичний розподіл світу в результаті І світової війни. Вплив активізації соціально-політичного життя в Європі та США на розвиток антиколоніального руху в Азії, Латинській Америці та Африці. Революційні тенденції в національному русі та зміна політичного ладу в Китаї. Роль партії Гоміньдану в об'єднанні та демократизації країни. Японський тоталітаризм. Курс військово-бюрократичного уряду на зближення з нацистською Німеччиною. Новий етап в боротьбі за незалежність Індії. Роль партії ІНК в процесі об'єднання нації. Демократичні зрушення в міжнародному статусі країни.
Аграрно-експортний характер економіки Латиноамериканських країн та вплив світової економічної кризи на політичні зміни в суспільстві. Авторитарний характер влади, встановлення фашистських режимів. Об'єднання лівих сил у Народні Фронти.
Поширення національно-визвольного руху в країнах Африки. Панафриканізм. Нові форми управління африканськими колоніями. Створення політичних партій. Соціально-економічне та політичне реформування в Ірані, Тіреччині, Сірії та Іраку.
ТЕМА 5. Друга Світова війна та нові світові геополітичні реалії світу в результаті перемоги над агресором.
Міжнародне становище напередодні війни. Масштаби, характер та єтапи ІІ Світової війни. Переростання Європейської війни в світову. Наслідки поглиблення суперництва між демократичним та комуністичним світом. Потреба в створенні Організації Об'єднаних Націй. Запровадження принципів міжнародного співжиття. Курс на обмеження демократії. Розпад імперій. Встановлення прокомуністичних урядів та утворення країн "народної демократії" у Східній Європі та Азії. Курс на обмеження демократії та зміцнення воєнно-промислового комплексу. Боротьба за світове лідерство. Холодна війна. Двухполюсний (біполярний) світ. Економічне відродження Європи. Незалежні країни Африки. Третій світ як новий фактор міжнародного життя. Неоколоніальна залежність від колишніх метрополій США та СРСР.
ТЕМА 6. Вплив науково-технічної революції на розвиток світової цивілізації другої половини ХХ століття. Стратегії економічного розвитку.
Подальші пошуки наукового пізнання. Прискорення темпів розвитку науки. Початок науково-технічної революції. Автоматизація виробництва, автоматизовані системи управління технологічними процесами, розробка нових технологій. Посилення зв'язку "наука-техніка-виробництво". Наука - нова продуктивна сила суспільства.
Необхідність нових соціально-політичних чинників для подальшого розвитку світової цивілізації. Соціально-економічні наслідки НТР. Активізація пошуків захисту навколишнього середовиша, гуманізації суспільного устрою та міжнародного співробітництва.
Поглиблення міжнародного поділу праці. Потреба у створенні міжнародних об'єднань для подолання господарських проблем. Початок формування європейського економічного співтовариства. Римський договір про створення ЄЕС. Об'єднання зусиль членів ЄС для прискорення науково-технічного прогресу. Розвиток процесу інтеграції. Створення міжнародних економічних організацій в рамках ООН та їх співпраця з МВФ, МБРР.
ТЕМА 7. Сучасне суспільства в умовах за доби третього етапу НТР: загальні тенденції та закономірності розвитку.
Розвиток світової економіки на новому етапі НТР. Формування постіндустріального суспільства. Прискорення науково-технічного прогресу. Розвиток інформаційного суспільства як головної тенденції цивілізації кінця XX - початку XXI ст.
Нові проблеми людства. Циклічний розвиток економіки. Потреба постійного оновлення виробництва для подолання стогнації, інфляції та інших негативних явищ суспільства. Необхідність ліквідації перешкод для подальшого поглиблення процесу інтеграції країн ЄЕС. Новий економічний курс США. Поворот до розрядки в світовій політиці.
Характер відносин з "третім світом". Економічна модернізація в країнах Азії. Латинської Америки та Африки. Загострення протиріч між традиціями та прогресивними формами соціально-економічного розвитку. Поглиблення прірви між країнами з різним економічним рівнем.
Нові індустріально розвинуті країни Азії, Латинської Америки. "Азійське чудо". Демократизація політичної системи. Формування регіональних об'єднань та їх значення для країн, що розвиваються. Виникнення руху неприєднання.
ТЕМА 8. Останні роки біполярного світу. Посилення кризи соціалістичної системи та причини її розпаду.
Відставання від країн з демократичною системою в економічній та соціальній галузях. Спроба реформування та демократизації в умовах адміністративно-командної системи. Неспроможність державновласницької моделі до саморозвитку. Перебудова. Мемократичні революції в країнах у Східній Європі.
Екологічна катастрофа - результат технологічного застаріння виробництва. Низька якість життєвого рівня населення. Лібералізація життя, запровадження елементів вільного ринку. Зміна зовнішньополітичного курсу. Загострення національних стосунків. Розпад соціалістичної системи. Проголошення незалежних держав. Відносини з світовим співтовариством та всередині СНД. Намагання збереження однопартійної системи та впровадження ринкової економіки в країнах світу з соціанстичною системою. КНР, В'єтнам, Куба.
ТЕМА 9. Роль і значення провідних розвинутих країн "Великої вісімки" в історичнону розвитку світової цивілізації (остання чверть ХХ століття).
Зростання темпів розвитку економіки в провідних країнах світу. Глобалізаційні та інтеграційні процеси. Утворення Європейського дому, Єврокомісії, Європарламенту, Євроуряду, суду по правам людини, фінансової системи. Актуалізація проблеми захисту прав людини, радикальні зміни в державно-правовій сфері - необхідний чинник шодо умов існування людства в нових умовах. Політика стимулювання ініціативи та відповідальності людей за власну долю для вирішення національних інтересів. Курс на зріст ділової активності в розвинутих країнах Європи, США, Канади та Японії. Поглиблення негативних явищ суспільств: корупції, відповідного зубожіння, насильства. Пошук виходу з цих проблем.
Боротьба з міжнародним тероризмом та координація дій спецслужб цих країн. Вплив політики розрядки на зміцнення міжнародного співробітництва. Посилення антивоєнних настроїв. Роль міжнародних організацій з питань безпеки в здійсненні можливого контролю за станом міжнародних відносин.
ТЕМА 10. Світ в умовах перходу людства до нового цивілізаційного розвитку в кінці ХХ - на початку ХХІ століття.
Новий етап в розвитку цивілізації і культури в умовах високих технологій та інформаційного забезпечення.
Тенденції світового економічного розвитку. Інтернаціоналізація економіки шляхом її інтеграції і глобалізації. Міждержавні регіональні об'єднання. Транснаціональні корпорації.
нформатизація постіндустріального суспільства – визначальний розвиток людства на зламі століть. Ауково-технічний прогрес у сфері засобів масової інформатизації. Проблема створення єдиного інформаційного простору. Роль нових комунікативних засобів в розвитку глобальної модернізації суспільства. Посилення позиції Європи в процесі формування силового центру цивілізації XXI століття.
Особливості етнополітичного розвитку. Пошуки стійких духовних основ цивілізації XXI ст. Домінуючі позиції європейської цивілізації в умовах необхідності забезпечення глобальної безпеки. Співвідношення прав людини з загальною відповідальністю - загальна проблема сучасності.
Глобалізація життя - основна тенденція XXI ст. Потреба розв'язання проблем енергетичного голоду, пошук нових видів енергоресурсів, економічної небезпеки, продовольчої проблеми, "зелена революція". Проблема боротьби з міжнародним тероризму та "малих війн".
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН.
1 курс
факультет соціології
№
ТЕМИ ЛЕКЦІЙ
Л
С
СРС
1.
Вступ.
1
2.
Світова історія як наука. Предмет, методологія та історіографія. Періодизація історії людства XX - початку XXI ст.
1
2
2
3.
1.Глобальні зміни в історії людства на рубежі ХІХ-ХХ століття. Експериментальний курс складається з таких основних розділів:
2
2
2
4.
2.Соціально-політичне та економічне становище країн світу на зламі ХІХ-ХХ віків.
2
2
2
5.
3.Нове облаштування світу після І- шої світової війни. Країни Європи, США та Канади у міжвоєнний період (1918-1945рр.).
2
2
2
6.
4.Особливості соціально-економічного та політичного розвитку країн Азії, Африки та Латинською Америкою між двома світовими війнами.
2
2
2
7.
5.Друга Світова війна та нові світові геополітичні реалії світу в результаті перемоги над агресором.
2
2
2
8.
6.Соціально-політичне та економічне становище країн світу на зламі ХІХ-ХХ століть в історичній літературі.
2
2
2
9.
7.Вплив науково-технічної революції на розвиток світової цивілізації другої половини ХХ століття. Стратегії економічного розвитку.
2
2
2
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН.
2 курс
факультет соціології
№
ТЕМИ ЛЕКЦІЙ
Л
С
СРС
1.
Вступ.
2
2.
Світова історія як наука. Предмет, методологія та історіографія. Періодизація історії людства XX - початку XXI ст.
4
2
2
3.
1.Глобальні зміни в історії людства на рубежі ХІХ-ХХ століття. Експериментальний курс складається з таких основних розділів:
4
2
2
4.
2.Соціально-політичне та економічне становище країн світу на зламі ХІХ-ХХ віків.
4
2
2
5.
3.Нове облаштування світу після І- шої світової війни. Країни Європи, США та Канади у міжвоєнний період (1918-1945рр.).
4
2
2
6.
4.Особливості соціально-економічного та політичного розвитку країн Азії, Африки та Латинською Америкою між двома світовими війнами.
4
2
2
7.
5.Друга Світова війна та нові світові геополітичні реалії світу в результаті перемоги над агресором.
4
2
2
8.
6.Соціально-політичне та економічне становище країн світу на зламі ХІХ-ХХ століть в історичній літературі.
4
2
2
9.
7.Вплив науково-технічної революції на розвиток світової цивілізації другої половини ХХ століття. Стратегії економічного розвитку.
4
2
2
ЛІТЕРАТУРА
1. Зашкільняк Л. Методологія історії від давнини до сучасності./ Львівський держ. ун-т ім.]. Франка. -Львів: Львівський держ. ун-т ім.І.Франка, 1999. -224 с.
2. Медушевская О.М., Румянцева МФ. Методология истории. Учеб. пособие для студ./ Российский гос. Гуманитарн. ун-т. Историко-архив. ин-т. Кафедра источниковедения и вспомогательных исторических дисциплин. - М: ИАИ РГУ, 1997. - с.66-70.
3.Бондаренко Г.В. Історичне пізнання: питання теорії і практики: Навч. посібник для студ. іст. фак./ Інститут змісту і методів навчання; Волинський держ. ун-т ім.Лесі Українки. - Луцьк: РВВ Волинського держ. ун-ту ім.Лесі Українки, 1998.-226 с.
4.Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики: 36. наук. праць./В.А.Смолій (відп. ред.) та ін. -НАН України. -К., 1997. -269 с.
5. Мицик Л.М. Методичні матеріали з курсу новітньої історії зарубіжних країн (19.18-1996 рр.). - Ніжна 1996. -31с.
6. Носовський Г.В., Фоменко А.Т. Реконструшгия всеобщей истории. Новая хронология. -М.: Деловой зкспресс, 1999. —736 с.
7. Історія сучасного світу: Курс лекцій./ М.М.Олійник та ін. - Харків: Основа. 1997. -с.3-20.
8.Всесвітня історія XX ст. 1900-1945: Нариси з історії. Навч. посібник./ А.Ф.Трубайчук та ін. — К.: Генеза, 2000. - с.3-6.
9.Троян С.С., Федорак В.Ф. Всесвітня історія (1901-1914): Навч. посіб./ Чернівецький держ. ун-т ім.Ю.Федьковича. - Чернівці. 1997. - с.3-4.
10.Всемирная история: Учеб. для студ. вузов./ Г.Б.Поляк, А.М.Маркова (ред.). - М.: ЮНИТИ, 2000. - с.5-16.
11.Рогожин А.И. История Украины. Всемирная история XX в. - Харьков, 2000.-С.241.
12.Соболев Г.Л. В поисках новой методологии истории. //Вестник молодых учених. - 2000. - № 5. - с.2-6.
13.Всемирная история: В 24 т. - Т. 18. Канун первой мировой войньї. -Минск: Литература, 1997. -с.6-216.
14.Всесвітня історія XX ст. 1900-1945: нариси з історії. Навч. посібник. /А.Ф.Трубайчук та ін. - К.: Генеза, 2000. - с.7-19.
15.Давлетов А. Всемирная история XX века./ Залорожский гос. ун-т. -Запорожье: Просвита, 1997. - 4.2.-с.3-11, 15-16.
16.Ладиченко Т.В. Коляда І.А. Всесвітня історія. Століття XX (1900-1995): Навч. посіб./ Український державний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 1996. - с.3-25, 34-37.
17.Історія сучасного світу: Курс лекцій./ М.М.Олійник та ін. — Харків: Основа, 1997. -с.21-370.
18.Пожарская С.П., Намазова А.С. Общие тенденции розвития Европы в ХІХ - начале XX вв.// Новая и новейшая история. - 1999. - № 4. - с.51 -60.
19.Давидсон А.Б. Тропическая и Южная Африка в XX веке.// Новая и новейшая история. - 2000. - № 5. – с.3-29.
20.Павленко Б.В. Історія світової цивілізації. Соціокультурний розвиток людства.-К.: Либідь, 1996. -с.220-228.
21.Суспільство на порозі XXI століття: філософське осмислення плинного світу./ В.С.Пазенюк (відпов. ред.) та ін. - К.: Український центр духовної культури, 1999. - 268 с.
22. Європа на шляху до інформаційного суспільства: Матеріали Європейської комісії./ О.М.Гальченко (заг. ред.). - К., 2000. - 176 с.
23.Інформаційне суспільство: Новини, інформація та досвід зі Сполученого Королівства. - Б.м.. ,1999. - 48 с.
24.Чігановський А.А., Шкляр В.І. Світ інформації: особистість, суспільство, держава. - К.: Слов'янський діалог, 1995. -51с.
25.Иноземцев В.Л. За пределами зкономического общества. Постиндустриальные теории и постэкономические тенденции в современном мире. - М.: Асасіетіа, 1998. -с.549-553.
27. Алексеева Н.Ю. Возникновение идеологии информационного обшенства.//Информационное общество. - 1999. -№ 1. - с.30-35.
28.Мелюхин И.С. Концепция информационного общества и кризис.// Информ. ресурси России. - 1998. - № 5. - с.5-6.
29.Негодаев И.А., Колоскова Н.И. Информационное общество как этап развития техногенной цивилизации.// Изв. вузов Сев.-Кавк. регион. Обществ. науки. - 1999. - № 1. - с.67-73.
30. Вилерстайн И. Мир, в который мы вступаєм: 2000-2005 гг.// Россия и современный мир - 2001. - № 1. - с.64-75.
31. Вікно в світ. -К., 1999-2001 рр.
32. Наука, фантастика. - М., 1997-2004 гг.
33. Світ науки - К., 1999-2005 рр.
34. Природа и человек. - М.. 1996-2005 гг.
35. Наука і суспільство. - К, 1996 - 2005 рр.
36.Человек. - М., 1999-2005 гг.
37.Экология и жизнь. - М, 1999-2005 гг..
38.Урядовий кур'єр. - № 6. - 1997; № 1-4, 19. - 2000; № 1-6. - 2006.
39.Газін В.П., Копилов С.А. Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002).- К.,2004
40. Козицький А.М. Новітня історія Азії та Африки. – Л., 2005.
41.Горбань Ю., Білик Б., Дячук Л. Історія сучасного світу.-К., 2003
42.Яровий В. Новітня історія центральноєвропейських та балканських країн ХХ століття. – К., 2005
ТЕМАТИКА ЛЕКЦІЙ
Вступ.
Світова історія як наука. Предмет, методологія та історіографія. Періодизація історії людства XX - початку XXI ст.
1.Глобальні зміни в історії людства на рубежі ХІХ-ХХ століття. Експериментальний курс складається з таких основних розділів:
2.Соціально-політичне та економічне становище країн світу на зламі ХІХ-ХХ віків.
3.Нове облаштування світу після І- шої світової війни. Країни Європи, США та Канади у міжвоєнний період (1918-1945рр.).
4.Особливості соціально-економічного та політичного розвитку країн Азії, Африки та Латинською Америкою між двома світовими війнами.
5.Друга Світова війна та нові світові геополітичні реалії світу в результаті перемоги над агресором.
6.Соціально-політичне та економічне становище країн світу на зламі ХІХ-ХХ століть в історичній літературі.
7.Вплив науково-технічної революції на розвиток світової цивілізації другої половини ХХ століття. Стратегії економічного розвитку.
8.Останні роки біполярного світу: посилення кризи соціалістичної системи та причини її розпаду, роль і значення провідних розвинутих країн "Великої вісімки" в історичному розвитку світової цивілізації (остання чверть ХХ століття).
9. Світ в умовах перходу людства до нового цивілізаційного розвитку в кінці ХХ - на початку ХХІ століття. Заключення.
ПЛАНИ СЕМІНАРІВ
Тема 1. ІСТОРИЧНА НАУКА ПРО СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНЕ ТА ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ КРАЇН СВІТУ НА ЗЛАМІ ХІХ-ХХ СТ. (4год.)
1. Предмет та джерела вивчення новітньої світової історії. Основні етапи її розвитку. Проблема утворення нових держав в зв'язку з розвитком національно-демократичного руху в Європі.
2. Шляхи економічного та соціально-політичного зрушення Англії та Франції на зламі віків.
3. Характерні особливості внутрішнього становища США - основна підстава нової позиції у внутрішній та зовнішній політиці країни.
4. Канада в умовах політичного та економічного тиску Англії та США.
5. Формування національно свідомих суспільств в умовах протиріч Латиноамериканських країн. Особливості економічного розвитку незалежних країн Латинської Америки.
6. Радикальні перетворення в економічному та політичному житті Китаю та Японії. Особливості розвитку національної економіки та адміністративної структури управління в Індії.
ТЕМИ РЕФЕРАТІВ ДЛЯ ПОГЛИБЛЕНОГО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ 1.Розвиток науки кінця XIX - початку XX ст. та її вплив на корінні зміни в економічній, соціально-політичній сферах світового суспільства.
2.Загострення протиріч між метрополіями та колоніями - одна з головних особливостей міжнародних стосунків.
3.Балканські країни на початку XX ст.
4.Періодизація історії XX ст.
ЛІТЕРАТУРА
Всемирная история: Учеб. для студ. вузов / Г.Б.Поляк, А.Н.Маркова (ред.). - М: ЮНИТИ, 2000. - с.286-297; 298-323; 338-352; 378-380.
Всемирная история: В 24 т. - Т. 18: Канун Первой мировой войньї. -Минск: Литература, 1997. -с.6-216.
Троян С.С., Федорак В.Ф. Всесвітня історія (1901-1914): Навч. посібник / Чернівецький держ. ун-т ім.Ю.Федьковича. - Чернівці. 1997. - с.5-33; 42-47.
Всесвітня історія XX ст. 1900-1945: Нариси з історії. Навч. посібник / А.Ф.Трубайчук та ін. - К.: Генеза, 2000. - с.7-19.
Давлетов А. Всемирная история XX века / Запорожский гос. ун-т. -Запорожье: Просвита. 1997. - 4.2.-с.3-11; 15-16.
Дейвіс Н. Європа. Історія / П.Таращук (пер. з англ.). - К.: Основи, 2000. -С.782-925.
История Европы / Ж.Альдебер и др. - Минск: Вьгшейшая школа; М.: Просвещение, 1996. -С.323.
Лаличенко Т.В, Коляда І.А. Всесвітня історія. Століття XX (1900-1995): Навч. посібник Український держ. пед. ун-т ім.М.П.Драгоманова. - К.. 1996. -с.3-25; 34-37.
Історія сучасного світу: Курс лекцій / М.М.Олійник та ін. - X.: Основа, 1997. -с.21-370.
Всемирная история новейшего времени. Справочное пособие. - М.: Зхо, Перспектива, 1998
Фрай П.С. Всемирная история. - М.: Слово, 1999. - с.290-304.
Пожарская С.П., Намазова А.С. Общие тенденции развития Европьг в XIX - начале XX в. // Новая и новейшая история. - 1999. - № 4. - с.51-60.
Международная зкономкка и международньїе отношения. - 1996-2001. -№№
Тема 3: ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (2год.).
1. Причини І світової війни: економічні, національні, політичні.
2. Початок нової ери міжнародних стосунків як головний результат війни.
3Основні проблеми післявоєнного світу.
ТЕМИ РЕФЕРАТІВ ДЛЯ ПОГЛИБЛЕНОГО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ Антиколоніальний рух початку XX ст.
Основні воєнній події.
ЛІТЕРАТУРА
Всемирная история: Учеб. для студ. вузов / Г.Б.Поляк, А.Н.Маркова (ред.). - М.: ЮНИТИ, 2000. - с.365-371; 380-384.
Фрай П.С. Всемирная история. - М.: Слово, 3999. - с.310-313: 320-328.
Всесвітня історія XX ст. 1900-1945: Нариси з історії. Навч. посібник / А.Ф.Трубайчук та ін. -К: Генеза, 2000. - с.30-135.
Історія сучасного світу: Курс лекцій / М.М.Олійник та ін. - X.: Основа, 1997. -с.65-97; 136-206.
Давлстов А. Всемирная история XX века / Запорожский гос. ун-т. -Запорожье: Просвита. 1997. - 4.2. - с. 19-58.
Ладиченко Т.В., Коляда І.А. Всесвітня історія. Століття XX (1900-1995): Навч. посібник Український держ. пед. ун-т ім.М.П.Драгоманова. - К., 1996. -с.67-104; 110-133.
История Европы / Ж.Альдебер и др. - Минск: Высшая школа; М: Просвещение, 1996. -С.328-341.
Дейвіс Н. Європа. Історія / П.Таращук (пер. з англ.). - К.: Основи, 2000. -С.942-1031.
Троян С.С., Федорак В.Ф. Всесвітня історія (1922/23-1945): Навч. посібник / Чернівецький держ. ун-т ім.Ю.Федьковича. - Чернівці, 1998. - с.З-68.
Тема 4: КРАЇНИ СВІТУ В МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД (2год.).
1. Світова економічна криза 1929-30-х рр XX ст.
2. Шляхи та методи виходу з економічної кризи в Європейських країнах. Роль Північної Америки у відновленні міжнародної кредитно-фінансової системи.
3.Особливості соціально-політичного розвитку латиноамериканських країн в 20-30-ті рр.
4.Національно-політичний рух в Китаї, Індії та Японії як результат загострення протиріч міжвоєнного періоду.
5.Розвиток національно-визвольного руху в країнах Африки, Близького та Середнього Сходу.
ТЕМИ РЕФЕРАТІВ ДЛЯ ПОГЛИБЛЕНОГО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ Політика США та нової співдружності на відновлення військового потенцій у Німеччини.
Причини та наслідки громадянської війни в Китаї.
Формування та причини невдач колективної безпеки 1929-1933 рр.
Місце Австралії в системі всесвітньої історії першої половини XX ст. Особливості боротьби народів Індії за незалежність.
Д.Ганді - видатний політичний і державний діяч Індії.
Ф.Рузвельт - політик і державний діяч.
ЛІТЕРАТУРА
А.И.Мартышов, Д.К.Русаков. Австралия в международных отношениях ХХ века.-М., 1996.
Азия и Африка сегодня. 1992-2001.
Всемирная история: Учеб. для студ. вузов / Г.Б.Поляк, А.Н.Маркова (ред.). -М.: ЮНИТИ, 2000. - с.297-298.
Фрай П.С. Всемирная история. -М: Слово, 1999. -с.314-319
Всесвітня історія XX ст. 1900-1945: Нариси з історії. Навч. посібник / А.Ф.Трубайчук та ін. - К.: Генеза, 2000. - с.201-266.
Троян С.С., Федорак В.Ф. Всесвітня історія (1901-1914): Навч. посібник / Чернівецький держ. ун-т ім.Ю.Федьковича. - Чернівці, 1997. - с.34-41.
Давлетов А. Всемирная история XX века / Запорожский гос. ун-т. -Запорожье: Просвита, 1997. - 4.2. - с.55-57.
Ладиченко Т.В.. Коляда І.А. Всесвітня історія. Століття XX (1900-1995): Навч. посібник Український держ. пед. ун-т ім.М.П.Драгоманова. -К., 1996. -с.105-110.
Троян С.С., Федорак В.Ф. Всесвітня історія (1922/23-1945): Навч. посібник / Чернівецький держ. ун-т ім.Ю.Федьковича. - Чернівці, 1998. - с.69-84.
Рогожин А.И. История Украйни. Всемирная история XX в. - X., 2000. -с.276-277.
Давидсон А.Б. Тропическая и Южная Африка в XX веке // Новая и новейшая история. - 2000. - № 5. - с. 10-29.
Тема 5: ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА (1939-1945 РР.) (2 год.).
1. Міжнародне становище напередодні війни. Спроби подолання агресії.
2. Переростання Європейської війни в світову.
3. Нова картина світу після Другої світової війни.
ТЕМИ РЕФЕРАТІВ ДЛЯ ПОГЛИБЛЕНОГО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ Спроби запобігання воєнної катастрофи в міжнародній політиці країн Європи та США.
Основні етапи Другої світової війни в історичній літературі.
Головні політичні підсумки Другої світової війни.
ЛІТЕРАТУРА
Історія сучасного світу: Курс лекцій / М.М.Олійник та ін.- X.: Основа. 1997. -с.206-276.
Всемирная история: В 24 т. - Т.24 - Минск: Литература, 1997. — с.394-418,486-504.
Давлетов А. Всемирная история XX века / Запорожский гос. ун-т. -Запорожье: Просвита, 1997. - 4.2. - с.71-73.
Ладиченко Т.В., Коляда І.А. Всесвітня історія. Століття XX (1900-1995): Навч. посібник Український держ. пед. ун-т ім.М.П.Драгоманова. - К.. 1996. -с.163-173.
История Европы / Ж.Альдебер и др. - Минск: Вьішейшая школа; М.: Просвещение, 1996. -С.352-363.
Всемирная история: Учеб.