Міністерство освіти та науки, молоді і спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Факультет економіки і підприємництва
Кафедра економіки підприємства
067-
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
для виконання розрахунково-графічної роботи
з дисципліни
“Управління витратами”
для студентів за напрямом підготовки
6.03050401 «Економіка підприємства»
Європейська кредитно-трасферна система
Рівне - 2013
УДК 333.13 (076.5)
ББК 65.290-2
Методичні вказівки для виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни «Управління витратами». Рівне, НУВГП, 2013, 19 с.
Розробник: Попко О.В., к.е.н., доцент кафедри економіки підприємства.
ЗМІСТ
Передмова ..........................................................................................................
3
1. Загальні положення………………………………………………………….
4
2.Методичні рекомендації до виконання розрахунково-графічної роботи………………………………………………………….……………...
4
3. Вимоги до оформлення розрахунково-графічної роботи…………………
11
4. Додатки………………………………………………………………………
12
Додаток А.
Зразок оформлення титульного листа……………………..
12
Додаток Б.
Зміст розрахунково-графічної роботи……………………
13
Додаток В.
Вихідні дані для проведення аналізу основних техніко-економічні показників діяльності підприємства……………...
14
Додаток Г.
Вихідні дані для проведення аналізу структури доходів підприємства………………………………………………….
15
Додаток Д.
Вихідні дані для проведення аналізу структури витрат і вирахувань підприємства…………………………………...
15
Додаток Е.
Вихідні дані для проведення структурно-динамічного аналізу витрат операційної діяльності підприємства……...
15
Додаток Є.
Вихідні дані для проведення аналізу операційних витрат з реалізованої продукції (робіт, послуг) підприємства за видами економічної діяльності………………………………...
16
Додаток Ж.
Вихідні дані для проведення аналізу витрат операційної діяльності підприємства за економічними елементами…..
16
Додаток З.
Вихідні дані для проведення аналізу витрат операційної діяльності підприємства за статтями калькуляції……………..
16
Додаток І.
Вихідні дані для проведення аналізу структури фінансових результатів підприємства………………………
17
Додаток К.
Оцінка ефективності використання ресурсів підприємства
17
Додаток Л.
Аналіз витратних показників рентабельності підприємства
18
Додаток М.
Обґрунтування заходів щодо оптимізації рівня витрат підприємства…………………………………………………
18
Рекомендована література..................................................................................
18
@ О.В. Попко, 2013
@ НУВГП, 2013
ПЕРЕДМОВА
Будь-яка діяльність, передусім виробнича, потребує витрат ресурсів. Від рівня операційних витрат істотно залежать ефективність функціонування підприємства та його конкурентоспроможність. Тому управління витратами є важливою функцією економічного механізму кожного підприємства.
Особливо актуальна проблема управління витратами для вітчизняних підприємств, які нині перебувають на складному етапі реструктуризації та адаптації до ринкового середовища з урахуванням міжнародних вимог і правил. Сучасні умови господарювання вимагають від спеціалістів економічного профілю вміти управляти процесом формування витрат за їх видами, місцями та носіями за постійного контролю рівня витрачання ресурсів і стимулювання економії.
Метою вивчення навчальної дисципліни «Управління витратами» є формування системи знань про закономірності формування витрат за видами, центрами відповідальності та носіями для мінімізації їх рівня та обґрунтування оптимальних господарських рішень.
Основними задачами вивчення дисципліни є одержання студентами знань, щодо закономірностей формування витрат, порядку їх планування, обліку та контролю, механізмів аналізу витрат для мінімізації їх рівня й підвищення ефективності, а також формування практичних навичок з питань ефективного управління виробництвом на основі поточного та стратегічного управління витратами.
У результаті вивчення дисципліни студент повинен знати: які є на підприємстві витрати, де і як вони формуються, яким чином можна впливати на величину витрат і контролювати їх рівень; вміти виявляти чинники, що зумовлюють рівень витрат, обчислювати їх величину за видами, місцями і носіями, аналізувати вплив структури і динаміки витрат на результати діяльності підприємства.
Навчальна програма розрахована на студентів, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними програмами підготовки бакалаврів, а також для слухачів факультетів підвищення кваліфікації, інститутів післядипломної освіти.
Програма побудована за вимогами КМСОНП та узгоджена з орієнтовною структурою змісту навчальної дисципліни, рекомендованою Європейською Кредитно-Трансферною Системою (ЕСТS).
Загальні положення
Розрахунково-графічна робота з дисципліни “Управління витратами” виконується студентами освітньо-кваліфікаційного рівня „Бакалавр” денної та заочної форм навчання у вигляді оформленої контрольної роботи.
Розрахунково-графічна робота виконується на прикладі конкретних підприємств, організацій, інших юридичних осіб незалежно від форми власності, організаційно-правових форм і видів діяльності.
Метою розрахунково-графічної роботи є закріплення теоретичних знань та практичних навичок розробки бізнес-планів, набуті під час вивчення курсу “Управління витратами”.
Завдання розрахунково-графічної роботи полягає в наступному:
систематизувати, розширити теоретичні знання та практичні навички, набуті під час вивчення курсу “Управління витратами”;
розвинути навички самостійної роботи у вирішенні завдань, поставлених у даній роботі.
2.Методичні рекомендації до виконання розрахунково-графічної роботи
Тема розрахунково-графічної роботи: “Управління витратами підприємства на прикладі … (назва підприємства)”. Вибір підприємства та збір основних відомостей здійснюється студентом самостійно.
У ході її виконання студент повинен здійснити аналіз витрат підприємства та запропонувати резерви оптимізації їх рівня для конкретного підприємства.
Розрахунково-графічна робота включає:
титульний лист;
бланк завдання, виданого науковим керівником;
зміст;
вступ;
основна частина (включає 3 розділи);
висновки до розділів після кожного розділу;
висновки;
список джерел посилань;
додатки.
Титульний лист оформлюється за зразком, який подано у додатку А.
Титульний лист є першою сторінкою роботи, номер сторінки на ньому не проставляється.
Зміст послідовно включає найменування всіх розділів та частин роботи з зазначенням номерів початкових сторінок усіх структурних елементів роботи. Зміст оформлюється за зразком, який подано у додатку Б.
Перелік умовних скорочень, символів, одиниць, позначень і термінів (за необхідності). Якщо в тексті роботи вживаються спеціальні терміни, скорочення, символи, позначення і таке інше і повторюються менш ніж тричі, перелік не складають, а їх розшифрування наводять у тексті при першому згадуванні.
Вступ розкриває суть проблеми дослідження, підстави та вихідні дані для розробки теми, обґрунтування необхідності дослідження. Рекомендований обсяг вступу 2-3 сторінки. У вступі відображають: актуальність теми, предмет та об'єкт дослідження, мету і завдання роботи; методи дослідження; теоретичну та методологічну базу дослідження; практичне значення отриманих результатів; структуру роботи.
Основна частина розрахунково-графічної роботи складається з 3 розділів, підрозділів (параграфів), висновків до розділів (див. додаток Б). Кожний розділ починається з нової сторінки. У межах кожного розділу виокремлюють три підрозділи (параграфи), що мають відображати логічну послідовність дослідження й розробки власних рекомендацій. У кінці кожного розділу подаються висновки із стислим викладанням наведених у розділі основних положень наукових і практичних результатів.
У першому розділі «Теоретико-методологічні основи ідентифікації витрат та політика підприємства у сфері їх формування» необхідно викласти сутність проблеми управління витратами на підприємстві, розглянути еволюцію підходів до її вирішення, рівень розробки на сучасному етапі. Розглядаються також законодавчі та нормативні акти за проблемою роботи та їх вплив на динаміку розвитку об'єкта дослідження. Крім цього, слід зробити аналіз та узагальнення концепцій науково-теоретичних підходів, які існують у фаховій літературі, визначити дискусійні положення (аспекти) й невирішені питання, актуальність і важливість досліджуваної проблеми на нинішньому етапі.
Перший розділ є теоретичною основою для розробки прикладних аспектів обраної теми. Рекомендований обсяг цього розділу – 15-20 сторінок.
У другому розділі «Економічна оцінка ефективності витрат підприємства» необхідно детально проаналізувати витрати діяльності підприємства, що є предметом дослідження. Принциповим є оцінка забезпечення ефективності витрат, тобто одержання прибутку, що реально виправдовує витрати. Саме тому у цьому розділі необхідно виявити потенційно неефективні витрати підприємства.
Вихідними даними для аналізу є дані річної фінансової та статистичної звітності, зокрема: форми № 1 «Баланс», форми № 2 «Звіт про фінансові результати», форми № 5 «Примітки до річної фінансової звітності», а також форми № 1– підприємництво «Звіт про основні показники діяльності підприємства», форми 5-С «Звіт про собівартість», форми № 1-ПВ «Звіт з праці», форми 1-П «Звіт про виробництво продукції», форми № 5-ЗЕЗ «Звіт про експорт (імпорт)». Також в ході аналізу доцільно використати зведені аналітичні дані щодо калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг), рівня цін за видами продукції (наданих послуг, виконаних робіт), розрахунків обсягів товарної продукції, обсягів заготівлі та використання сировини тощо.
Дослідження структури та динаміки показників є обов'язковим при виконанні розрахунково-графічної роботи і базується на комплексному підході до аналізу об'єкта дослідження за певний період часу (як правило, за п’ять років). Економічна оцінка витрат підприємства проводиться у послідовності, наведеній у додатку Б. Основний аналітичний матеріал, проміжні розрахунки (вибірково) та отримані кількісні результати подаються в таблицях та рисунках у межах цього розділу або, якщо великі за обсягом і форматом, то виносяться в додатки. За кожною аналітичної таблиці проводиться аналіз із зазначенням динаміки основних показників. При цьому важливою умовою є дослідження факторів, що вплинули на ті чи інші зміни.
У підрозділі 2.1 необхідно представити загальну характеристику підприємства, провести аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємства. Аналіз техніко-економічних показників представити у табличній формі (додаток В), відносну зміну основних з них відобразити графічно.
У підрозділі 2.2 навести оцінку доходів, витрат і фінансових результатів підприємства, що досліджується. Результати аналізу витрат підприємства мають бути представлені у наступній послідовності:
1). аналіз структури доходів підприємства (додаток Г);
2). аналіз структури витрат підприємства у розрізі: аналізу структури витрат і вирахувань підприємства (додаток Д); аналізу витрат операційної діяльності за структурою (додаток Е), за видами економічної діяльності (додаток Є), за економічними елементами (додаток Ж), за статтями калькуляції (додаток З). У цьому підрозділі доцільно провести аналіз динаміки повної собівартості та оптової ціни на одиницю продукції.
3). аналіз фінансових результатів підприємства (додаток І).
У підрозділі 2.3 доцільно провести оцінку ефективності діяльності підприємства в розрізі аналізу ефективності використання ресурсів підприємства та аналізу витратних показників рентабельності.
Система показників ефективності виробничо-господарської діяльності повинна включати оцінку наступних груп показників:
показники ефективності використання ресурсів підприємства:
1.1. показники ефективності використання основних засобів;
1.2. показники ефективності використання матеріальних ресурсів;
1.3. показники ефективності використання трудових ресурсів;
1.4. показники ефективності використання оборотних засобів;
узагальнюючі показники ефективності діяльності.
До показників ефективності використання основних засобів відносять:
загальну фондовіддачу з метою оцінки обсягу товарної (валової) продукції, який припадає на 1 гривню середньої вартості основних фондів:
, (1)
де ОВП – обсяг випущеної продукції;
ОВФ – середньорічна вартість основних виробничих фондів;
фондомісткість одиниці продукції – показник, обернений до фондовіддачі, показує, скільки в середньому (за вартістю) використовується на підприємстві основних виробничих засобів для виробництва продукції вартістю 1 грн:
(2)
До показників ефективності використання матеріальних ресурсів відносять:
матеріаломісткість одиниці продукції характеризує, скільки матеріальних витрат припадає на кожну гривню виготовленої продукції:
, (3)
де МВ – матеріальні витрати;
матеріаловіддача – показник, обернений до матеріаломісткості, характеризує вихід продукції з кожної гривні витрачених матеріальних ресурсів:
(4)
питома вага матеріальних витрат у собівартості продукції – відображає рівень використання матеріальних ресурсів (матеріаломісткість виробництва):
(5)
коефіцієнт використання матеріалів відображає рівень ефективності використання матеріалів, дотримання норм витрачання матеріалів:
(6)
де МВф – сума фактичних матеріальних витрат;
МВУМ - умовна величина матеріальних витрат, розрахована виходячи з планових калькуляцій і фактичного випуску та асортименту продукції.
До основних показників ефективності використання трудових ресурсів відносять:
продуктивність праці відображає обсяг продукції, що припадає на одного працівника:
(7)
де ОВП – обсяг випущеної продукції,;
Ч – середньооблікова чисельність працівників;
трудомісткість – показник, обернений до продуктивності праці, відображає витрати праці на виготовлення одиниці продукції:
(8)
зарплатомісткість одиниці продукції характеризує відношення фонду оплати праці виготовленої продукції за певний період:
(9)
де ФОП – фонд оплати праці;
фондоозброєність характеризується відношенням середньої вартості основних фондів за певний період до середньооблікової чисельності працівників:
(10)
До показників ефективності використання оборотних засобів відносять:
оборотність оборотних засобів показує, скільки разів за період обертається капітал, вкладений в активи підприємства:
(11)
де ОбЗ – середньорічна вартість оборотних засобів;
Врп- чиста виручка від реалізації.
тривалість обороту визначає кількість днів обороту:
(12)
де Д– кількість днів у періоді.
коефіцієнт завантаження оборотних засобів в обороті – показник, обернений до коефіцієнту оборотності, характеризує вартість оборотних активів на 1 гривню продажу:
(13)
Витратні показники рентабельності характеризують доходність понесених витрат у процесі діяльності:
а) рентабельність продукції (робіт, послуг) – характеризує скільки отримано валового прибутку з 1 грн. понесених витрат:
(14)
де ВП – валовий прибуток від реалізації;
Срп – собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг);
б) рентабельність операційної діяльності – характеризує скільки отримано прибутку від операційної діяльності з 1 грн. операційних витрат:
(15)
де ПОд – фінансовий результат від операційної діяльності;
ВОд – операційні витрати;
в) рентабельність звичайної діяльності – характеризує скільки отримано прибутку від звичайної діяльності з 1 грн. звичайних витрат:
(16)
де ПЗд – фінансовий результат від звичайної діяльності;
ВЗд – витрати звичайної діяльності;
г) рентабельність господарської діяльності – характеризує скільки отримано прибутку від господарської діяльності з 1 грн. загальних витрат:
(17)
де ПЗд – фінансовий результат від господарської діяльності;
ВЗд – витрати підприємства;
д) коефіцієнт покриття виробничих витрат – характеризує, на яку величину 1 грн. чистого доходу покриває виробничі витрати:
(18)
де Врп – чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (робіт, послуг);
е) коефіцієнт окупності виробничих витрат – характеризує величину виробничих витрат, яка здійснюється для того, щоб отримати 1 грн. чистого доходу:
(19)
У другому розділі застосування економіко-математичних методів є обов'язковим.
Даний розділ має бути закінчений аргументованими узагальненнями, де у стислій формі наводяться результати аналізу проблеми з зазначенням як позитивних аспектів, так і наявних упущень, недоліків.
Рекомендований обсяг другого розділу 15-20 сторінок.
У третьому розділі «Обґрунтування заходів щодо регулювання витрат підприємства з метою оптимізації їх рівня», який носить прикладний, рекомендаційно-впроваджувальний характер, проводять зведений розрахунок резервів зниження собівартості продукції (робіт, послуг) та розробляють заходи щодо використання виявлених резервів. Основними джерелами резервів зниження собівартості є наступні:
збільшення обсягу виробництва продукції (надання послуг, виконання робіт). При цьому зниження собівартості одиниці продукції при збільшенні обсягів її виробництва досягається за рахунок зменшення питомої ваги умовно-постійних витрат в одиниці продукції:
ЕУПВ = (С1УПВф – С1УПВпл) х ΔQ, (20)
де C1УПВ – величина умовно-постійних витрат у собівартості одиниці продукції відповідно фактична і планова;
ΔQ - додатковий обсяг виробництва;
або (21)
де ΔС – планова собівартість додаткового обсягу виробництва;
ПВупв - питома вага умовно-постійних витрат у собівартості продукції, %.
Зниження витрат на виробництво продукції за рахунок:
зниження матеріаломісткості продукції: впровадження нових, більш економних видів конструкцій; застосування ресурсозберігаючої техніки та технології, маловідходних технологій, використання прогресивних видів матеріалів, усунення втрат при переробці, зберіганні і транспортуванні матеріалів, посилення контролю за зберіганням матеріалів, ліквідації браку і втрат матеріалів; вторинного використання матеріальних ресурсів (утилізація відходів, їх регенерація). Зниження матеріальних витрат за рахунок впровадження організаційно-технічних заходів визначається:
ЕМВ = (НМВ1ф – НМВ1пл)хQфхЦ1пл, (22)
де НМВ1– норми витрачання матеріалів на одиницю продукції відповідно до запровадження та після запровадження організаційно-технічних заходів;
Qф– фактичний обсяг випуску продукції;
Цпл – планова ціна придбання матеріалів;
підвищення продуктивності праці, зниження витрат на оплату праці за рахунок впровадження організаційно-технічних заходів:
ЕОП = (Т1ф – Т1пл)хSt х Qф, (23)
де Т1 – трудомісткість одиниці виробу відповідно до та після запровадження заходів;
Stпл – середньогодинна тарифна ставка;
більш ефективного використання виробничого устаткування, зниження витрат на утримання основних засобів:
ЕОЗ = (А1ф – А1пл)хТПф, (24)
де А1 – сума амортизації обладнання на 1 тис. грн.товарної продукції відповідно до та після запровадження заходів;
ТПф - обсяг товарної продукції у звітному періоді.
Результати розрахунків звести у таблицю (додаток І).
Рекомендований обсяг третього розділу 10-15 сторінок.
Після кожного розділу роботи повинні бути висновки, які відображають основні змістові положення кожного із підрозділів. Рекомендований обсяг висновків до кожного розділу - 1-2 сторінки.
Висновки. Висновки у розрахунково-графічній роботі повинні логічно випливати із її змісту, коротко відображати основні результати дослідження за всіма розділами. У них з огляду на поставлену мету і завдання дослідження наводяться оцінки наукових та практичних результатів, одержаних в роботі. Далі формулюються рекомендації щодо наукового та практичного використання цих результатів. В першому пункті висновків коротко оцінюють стан проблеми, якій присвячена робота. Далі наголошують на основних методах вирішення поставленої в роботі наукової проблеми (завдання), її практичний аналіз. У висновках необхідно акцентувати на якісних та кількісних показниках отриманих результатів, обґрунтувати достовірність результатів, запропонувати рекомендації щодо їх використання. Посилання на інших авторів, цитування їхніх праць, а також наведення загальновідомих положень у висновках не припустиме. Рекомендований обсяг 2-3 сторінки.
Список джерел посилань повинен містити бібліографічні описи всіх інформаційних джерел, на які були зроблені посилання в тексті роботи.
Додатки - це великі таблиці, які важко розмістити в основному тексті роботи, проміжні розрахунки, копії облікової звітності підприємства, ілюстрації й цифрові дані первинного та допоміжного характеру. На всі додатки обов'язково повинні бути зроблені посилання в основному тексті роботи.
Вимоги до оформлення розрахунково-графічної роботи
Оформлення розрахунково-графічної роботи повинно відповідати вимогам чинних стандартів України:
ДСТУ 3582-97. Державний стандарт України. Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила. – К.: Держстандарт України, 1998. – 27 с.
ДСТУ 3008-95. "Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення".
ДСТУ 3973-2000. Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Правила виконання науково-дослідних робіт. Загальні положення. – К.: Держстандарт України, 2001. – 18 с.
Зразки стандартно оформлених основних частин роботи подано у додатках.
Робота виконується в одному примірнику. Текст роботи повинен бути надрукованим на комп'ютері через 1,5 міжрядковий інтервал до 30 рядків на сторінці з використанням шрифту Times New Roman текстового редактора Word, розмір 14.
Обсяг роботи має бути в межах 40-50 сторінок друкованого тексту, без врахування списку джерел посилань і додатків.
Сторінки роботи повинні мати поля: ліве – 25 мм, зверху – 20 мм, праве – 15 мм, знизу – 20 мм. Шрифт повинен бути чітким, чорного кольору, з однаковою щільністю тексту.
Список використаної літератури розміщують одним із таких способів: у порядку появи посилань у тексті, в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків, у хронологічному порядку.
Зразок оформлення бібліографічного опису.
Підручника, навчального посібника: Грещак М, Коцюба О. Управління витратами: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – К, 2006. – 132 с.
Збірника наукових праць: Вісник. Економіка. Сучасні методи управління підприємством. Зб.наук.праць. Вип..4 (22). Ч.1. – Рівне: НУВГП, 2012. – 254 с.
Статті з журналу: Моссаковський В.Б., Костякова А.А. Особливості розрахунку точки беззбитковості в аграрній сфері// Економіка АПК. – 20096. - № 9 (179). – с.73-78.
Робота оформлена з порушенням вимог до захисту не допускається.
4. Додатки до розрахунково-графічної роботи
Додаток А
Додаток Б
Зміст розрахунково-графічної роботи
стор.
ВСТУП
РОЗДІЛ 1.
ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ВИТРАТ ТА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА У СФЕРІ ЇХ ФОРМУВАННЯ
1.1.
Теоретичні основи дослідження витрат як економічної категорії
1.2.
Політика підприємства у сфері формування витрат
1.3.
Оптимізація витрат підприємства як фактор підвищення ефективності його діяльності
РОЗДІЛ 2.
ЕКОНОМІЧНА ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА
2.1.
Загальна характеристика діяльності підприємства
2.2.
Аналіз доходів, витрат і фінансових результатів підприємства
2.3.
Оцінка ефективності діяльності підприємства за витратними показниками
РОЗДІЛ 3.
ОБГРУНТУВАННЯ ЗАХОДІВ ЩОДО РЕГУЛЮВАННЯ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА З МЕТОЮ ОПТИМІЗАЦІЇ ЇХ РІВНЯ
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
131
ДОДАТКИ
Додаток В
Вихідні дані для проведення аналізу основних техніко-економічні показників діяльності підприємства
Показники
Роки
Товарна продукція у діючих цінах, тис.грн.
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції, тис.грн.
Обсяг реалізації продукції (робіт, послуг), натуральних одиниць
Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг), тис.грн.
Валовий прибуток (збиток), тис.грн.
Чистий прибуток (збиток), тис.грн.
Середньорічна вартість основних засобів, тис.грн.
Середньорічна вартість оборотних активів, тис.грн.
Фонд оплати праці, тис.грн.
Середньооблікова кількість працівників, осіб
Середньомісячна заробітна плата одного працюючого, грн.
Дебіторська заборгованість, тис.грн.
Кредиторська заборгованість, тис.грн.
Рентабельність продукції, %
Додаток Г
Вихідні дані для проведення аналізу структури доходів підприємства
Показник
Роки
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції, тис.грн.
Інші операційні доходи, тис.грн.
Дохід від участі в капіталі, тис.грн.
Інші фінансові доходи, тис.грн.
Інші доходи, тис.грн.
Надзвичайні доходи, тис.грн.
Разом
Додаток Д
Вихідні дані для проведення аналізу
структури витрат і вирахувань підприємства
Витрат і вирахування підприємства
Роки
Податок на додану вартість, тис.грн.
Акцизний збір, тис.грн.
Інші вирахування з доходу, тис.грн.
Собівартість реалізованої продукції, тис.грн.
Адміністративні витрати, тис.грн.
Витрати на збут, тис.грн.
Інші операційні витрати, тис.грн.
Фінансові витрати, тис.грн.
Втрати від участі в капітал, тис.грн.
Інші витрати, тис.грн.
Податок на прибуток, тис.грн.
Надзвичайні витрати, тис.грн.
Додаток Е
Вихідні дані для проведення структурно-динамічного аналізу витрат операційної діяльності підприємства
Витрати операційної діяльності
Роки
Собівартість реалізованої продукції, тис.грн.
Адміністративні витрати, тис.грн.
Витрати на збут, тис.грн.
Інші операційні витрати, тис.грн.
РАЗОМ
Додаток Є
Вихідні дані для проведення аналізу операційних витрат з реалізованої продукції (робіт, послуг) підприємства за видами економічної діяльності
Види економічної діяльності
Роки
Всього по підприємству
Додаток Ж
Вихідні дані для проведення аналізу витрат операційної діяльності підприємства за економічними елементами
Економічні елементи операційних витрат
Роки
Матеріальні витрати, тис.грн.
Витрати на оплату праці, тис.грн.
Відрахування на соціальні заходи, тис.грн.
Амортизація, тис.грн.
Інші операційні витрати, тис.грн.
РАЗОМ
Додаток З
Вихідні дані для проведення аналізу витрат операційної діяльності підприємства за статтями калькуляції
Показники діяльності та
статті калькуляції
Роки
Обсяг продукції, натуральних одиниць
Вартість в оптових цінах, без ПДВ, тис.грн.
1.Сировина і матеріали
2.Зворотні відходи (вираховуються)
3.Покупні матеріали, комплектуючі вироби, напівфабрикати, роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій
у т.ч. послуги виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій
4.Паливо і енергія на технологічні цілі
5.Основна заробітна плата
6.Додаткова заробітна плата
7.Відрахування на соціальні заходи
8.Витрати на утримання та експлуатацію устаткування
у т.ч. амортизаційні відрахування
утримання, експлуатація та будівництво доріг
9.Загальновиробничі (цехові) витрати
10.Витрати на роботи і послуги, виконані за власні кошти
11.Інші виробничі витрати
12.Виробнича собівартість
Адміністративні витрати
Витрати на збут
Всього витрат
Додаток І
Вихідні дані для проведення аналізу структури фінансових результатів підприємства
Показник
Роки
Валовий прибуток
Прибуток від операційної діяльності
Прибуток від фінансової діяльності
Прибуток від інвестиційної діяльності
Прибуток від звичайної діяльності
Прибуток від надзвичайної діяльності
Чистий прибуток
Додаток К
Оцінка ефективності використання ресурсів підприємства
Показник
Роки
1. Показники ефективності використання основних виробничих фондів
Фондовіддача, грн./грн.
Фондомісткість, грн./грн.
Приріст товарної продукції за рахунок зміни факторів разом, у т.ч.:
зміни ОВФ, тис.грн.
зміни фондовіддачі, тис.грн.
2. Показники ефективності використання матеріальних ресурсів
Матеріаловіддача, грн./грн.
Матеріаломісткість продукції, грн./грн.
Питома вага матеріальних витрат у загальній собівартості
Приріст товарної продукції за рахунок зміни факторів разом, у т.ч.:
зміни матеріальних витрат, тис.грн.
зміни матеріаловіддачі, тис.грн.
3. Показники ефективності використання трудових ресурсів
Продуктивність праці, тис.грн./чол.
Трудомісткість, чол./тис.грн.
Зарплатомісткість, грн./грн.
Фондоозброєність, тис.грн./чол.
Приріст товарної продукції за рахунок зміни факторів разом, у т.ч.:
зміни продуктивності праці, тис.грн.
зміни чисельності, тис.грн.
4. Показники ефективності використання оборотного капіталу
Коефіцієнт оборотності, кількість оборотів
Тривалість обороту, днів
Коефіцієнт завантаження коштів в обороті, коп.
Приріст товарної продукції за рахунок зміни факторів разом, у т.ч.:
зміни коефіцієнту оборотності, тис.грн.
зміни оборотних коштів, тис.грн.
Додаток Л
Аналіз витратних показників рентабельності підприємства
Показник
Роки
Рентабельність продукції, %
Рентабельність операційної діяльності, %
Рентабельність звичайної діяльності, %
Рентабельність господарської діяльності, %
Коефіцієнт окупності виробничих витрат
Коефіцієнт покриття виробничих витрат
Додаток М
Обґрунтування заходів щодо оптимізації рівня витрат підприємства
Заходи
Одиниця виміру
Величина
Динаміка
Додаткові витрати
Результат
Звітний рік
Плановий рік
Вплив на прибуток
Вплив на рівень сукупних витрат
Усього
Рекомендована література
Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року, зі змінами і доповненнями.
Податковий кодекс, затверджений Верховною Радою України № 2755-VI від 02.12.2010 р. (Розділ ІІІ. Податок на прибуток підприємств, стаття 138 «Склад витрат та порядок їх визнання»).
Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств. Затверджено наказом Міністерства аграрної політики України № 132 від 18.05.2001 року.
Методичні рекомендації з формування собівартості будівельно-монтажних робіт. Затверджено наказом Державного комітету будівництва, архітектури і житлової політики України № 81 від 7 травня 2002 року.
Методичні рекомендації з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті. Затверджено наказом Міністерства транспорту України № 65 від 05.02.2001 року.
Методичні рекомендації з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості. Затверджено наказом Державного комітету промислової політики України № 47 від 02.02.2001 року.
Методичні рекомендації з формування складу витрат та порядку їх планування в торговельній діяльності. Затверджено наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 145 від 22 травня 2002 року.
Методичні рекомендації із застосування регістрів бухгалтерського обліку. Затверджено наказом Міністерства фінансів України № 356 від 29.12.2000 року.
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати». Затверджено наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.1999 року із подальшими змінами.
Голов С.Ф. Управлінський облік. – К., 2006 .
Радецька Л, Овод Л. Управлінський облік.- К, 2007. – 352 с.
12.Цал-Цалко. Витрати підприємства: Навч.посібник. –