Зміст
Вступ……………………………………………………………………..…….…..3
Теоретична частина
Статистика продукції будівництва в Україні….……..5
Статистика оплати праці в Україні……………………….13
Практична частина
Завдання №1………………………………………………….………21
Завдання №2……………………………………………….…………25
Завдання №3………………………………………………….………29
Завдання №4………………………………………………….……..31
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Статистика як наука покликана відображати реалії суспільного життя, його проблеми, успіхи і невдачі.
Об’єктом статистики є суспільство, явища і процеси суспільного життя.
Предметом є кількісні співвідношення або параметри, які виникають між суспільними явищами.
Статистика є багатогалузевою наукою, яка містить складові:
Теорія статистики розглядає категорії статистичної науки, а також методи і засоби аналізу;
Економічна статистика вивчає кількісну сторону явищ і процесів, що відбуваються в економіці;
Галузеві статистики (промислова, с/г);
Соціальна статистика – вивчає рівень споживання населення матеріальних благ і послуг.
Завдання статистики:
Аналіз рівня і структури масових явищ і процесів;
Виявлення взаємозв’язків між ними;
Аналіз динаміки масових соціально-економічних явищ.
Методи статистики:
Метод масових спостережень;
Метод статистичних групувань і таблиць;
Методи аналізу за допомогою узагальнюючих показників: абсолютних і відносних величин, середніх величин, показники варіації;
Індекси;
Кореляційно-регресивний аналіз;
Балансовий метод.
Першочерговим завданням статистики є оптимізація звітності приведення обсягу інформації до потреб системи управління в умовах переходу до ринкових відносин. Впровадження замість суцільної звітності вибіркових обстежень, одноразових обліків, опитувань приведе до поглиблення аналізу. Це стосується передусім інвестиційних процесів, використання виробничого потенціалу, ресурсозбереження, збалансованості економіки, соціальної сфери, моральних і екологічних проблем. Крім того, слід розширити прогнозні функції статистики.
Забезпечення вірогідності і надійності статистичної інформації можливе за умови підвищення наукового рівня всіє статистичної методології, наближення її до методології і стандартів світової практики. Це стосується, зокрема, методології оцінки збалансованості матеріальних і фінансових ресурсів, визначення витрат в народному господарстві побудову зведених індексів аналізу динаміки інформаційних процесів і купівельної спроможності грошей, оцінки життєвого рівня населення, обчислення індексів-дефляторів за макроекономічними показниками.
Статистика - багатогалузева наука, яка складається з окремих розділів або галузей, які, будучи самостійними її частинами, тісно пов'язані між собою.
В ході написання курсової роботи було опрацьовано ряд літературних джерел, які допомогли зрозуміти і вивчити певні визначення та поняття.
Теоретична чатина
Статистика продукції будівництва в Україні
Поняття продукції будівництва і соціально-економічне значення її статистичного вивчення.
У будівництві як галузі народного господарства здійснюється розширене відтворення основних фондів виробничого та невиробничого призначення. Основне завдання будівництва — нарощування виробничого потенціалу країни на новій технічній основі, спорудження житла і об'єктів культурно-побутового призначення. Будівництво відіграє велику роль у розвитку і розміщенні продуктивних сил, у рішенні таких назрілих проблем, як охорона навколишнього середовища. Від правильного введення в дію основних фондів залежать необхідні темпи зростання виробництва, постійне оновлення засобів праці, впровадження більш досконалої технології виробництва, рівномірний розвиток продуктивних сил.
Продукцією капітального будівництва є передусім закінчені і введені в дію будівлі та споруди виробничого (заводи, електростанції, греблі та ін.) та невиробничого (житлові будинки, лікарні, школи) призначення, У будівництві виконують також роботи по розширенню та реконструкції діючих підприємств, ремонту будівель і споруд, проектно-розвідувальні роботи, які збільшують попередньо створену вартість. [ 8,c.125]
Виробничий характер будівництва має деякі особливості. Об'єкти будівництва локально прикріплені до землі, тобто нерухомі. В зв'язку з цим виробничий процес постійно переривається і будівельні організації переміщуються від об'єкта до об'єкта. В результаті виникають додаткові витрати у зв'язку з переміщенням техніки, спорудженням тимчасових споруд. Виробничий процес має індивідуальний характер, і тому на кожну будову розробляють технічні проекти і кошториси. Будівельні об'єкти потребують для свого завершення тривалого за часом виробничого періоду, що приводить до особливого порядку обліку і розрахунку виконаних робіт, а також наявності значного обсягу незавершеного будівельного виробництва. Будівельні роботи проводяться під відкритим небом, у зв'язку з чим в осінньо-зимовий період вони скорочуються і дорожчають. Такі особливості будівельного виробництва необхідно враховувати при проведенні економіко-статистичного аналізу в будівництві.
На підставі існуючих у практиці статистики визначень продукцією будівництва є прямий, корисний результат будівельно-виробничої діяльності, який має речову форму або форму послуг. Тобто все те, що не є безпосередньо прямим результатом (наприклад, завезені на будівельний майданчик будівельні матеріали), результатом будівельної, а не всієї виробничої (наприклад, добування каміння в кар'єрах) діяльності не відкосять до будівельної продукції. До складу будівельної продукції зараховують тільки такі роботи, які виконують згідно з проектом і кошторисом об'єкта і за якістю відповідають затвердженим кошторисним нормам і правилам (КНіП). Наприклад, на початку будівництва об'єктів на будівельних майданчиках зводять тимчасові будівлі і споруди. Такі роботи виконують за рахунок накладних витрат і до складу будівельної продукції не включають.
Продукцію будівництва створюють постійно діючі госпрозрахункові будівельні організації (БМУ, ПМК, будівельні поїзди та ін.), які в цілому створюють будівельну індустрію і виконують роботи підрядним методом, а також промислові, сільськогосподарські та інші підприємства і організації, які виконують будівельні роботи господарським методом. Особливим типом будівельних організацій є будинкові- і заводобудівельні комбінати, які поєднують промислові і будівельні функції. Але оскільки кінцевим результатом їх діяльності виступають будинки і споруди, то всю створену продукцію зараховують до складу будівельної.
Крім того, до складу продукції будівництва як галузі народного господарства входить також Індивідуальне житлове будівництво.
У процесі "будівництва широко кооперуються між собою загальнобудівельні та спеціалізовані організації. Організації, які ведуть загальнобудівельні роботи, є генеральним підрядчиком на будівництві об'єкта, а організації, що виконують окремі види робіт (електромонтажні, санітарно-технічні та ін.) — субпідрядниками. Продукцією загальнобудівельних організацій залежно від тривалості будівництва об'єкта може бути не лише закінчена будівля (споруда), а й певний вид робіт. Для спеціалізованих субпідрядних організацій будівельною продукцією є окремий комплекс чи вид робіт, який передбачений проектно-кошторисною документацією і виділяється із загального обсягу робіт. [1, c.140]
Будівлі та споруди з часом починають руйнуватись і потребують ремонту. Роботи, які пов'язані з ремонтом будівель та споруд і виконуються будівельними організаціями, вважають продукцією будівництва
Різна діяльність у будівництві неоднакова за призначенням, характером продукту, що створюється, особливостями технологічного процесу і іншими ознаками, Тому в складі будівництва як галузі народного господарства виділяють підгалузі або види діяльності (виробництва): інженерно-розвідувальну (геологорозвідувальну), проектно-кошторисну і будівельну (будівельне виробництво).
Проходження продукції по галузях сфери обігу — необхідний етап відтворення суспільного продукту в умовах товарного виробництва. Таким чином забезпечується доведення виробленої продукції до споживача. При цьому має місце зростання вартості продукції за рахунок витрат живої та уречевленої праці в ході виконання необхідних операцій в галузях сфери обігу: навантажування, розвантажування та переміщення вантажів — у вантажному транспорті; доробки, підсортування та зберігання товарів — в матеріально-технічному забезпеченні, торгівлі та заготівлях сільськогосподарської продукції; забезпечення виробничого процесу необхідною інформацією за рахунок передачі повідомлень — у зв'язку.
Статистичні методи вимірювання продукції будівництва. Облік продукції в натуральному і вартісному вираженні. Кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт.
Продукцію будівництва в статистиці вивчають у взаємозв'язку з капітальними вкладеннями. Під капітальними вкладеннями розуміють сукупність витрат на просте і розширене відтворення основних фондів народного господарства. Таке спільне вивчення капітальних вкладень та продукції потрібне насамперед для того, щоб аналізувати, як розподіляються капітальні вкладення за об'єктами і якою мірою такий розподіл забезпечує завершення будівель у нормативні строки.
Продукцію будівництва обчислюють у натуральному і вартісному вираженні. Облік продукції будівництва у натуральному вираженні здійснюють на всіх стадіях готовності будівель (споруд). Це дає змогу охарактеризувати її в фізичних мірах довжини, площі, обсягу тощо. Використовують кількісні та якісні натуральні показники. Кількісні дають уяву про обсяг будівництва, тобто показують число побудованих об'єктів (шкіл, лікарень і житлових будинків, заводів). Якісні показники характеризують якість будинків (споруд), тобто їх розміри та можливості (кількість квартир та житлова площа в них, кількість учнівських місць у школі, виробнича потужність заводу).
Натуральні показники необхідні для здійснення планомірного відтворення основних фондів окремих галузей народного господарства та контролю за будівельним виробництвом і є базовими для формування всієї системи показників продукції будівництва.
Щоб дістати узагальнену характеристику різної за якістю будівельної продукції, здійснюють облік її у вартісному вираженні, використовуючи для цього кошторисні Техніко-економічні особливості виробництва продукції будівництва і, зокрема, індивідуальний характер об'єктів, що споруджують, приводять до того, що вартість продукції визначають на основі кошторису витрат, який разом з проектом складають на кожний об'єкт і називають кошторисною вартістю. Для розрахунку кошторисної вартості використовують кошторисно-нормативні документи (єдині норми і розцінки, збірники розцінок на монтаж устаткування тощо). Зараз діють кошторисні норми і ціни, що були введені з 1 січня 1995 р., а також договірні ціни. [1, c152]
Завдання статистики полягає в тому, щоб визначити обсяг продукції будівництва по окремих будівельних організаціях та галузі в цілому; здійснювати контроль за своєчасним введенням у дію готових об'єктів та виконанням будівельно-монтажних робіт і вивчати динаміку їх; проводити аналіз ритмічності і якості виконання будівельних робіт, а також дати характеристику впливу окремих факторів на обсяг створеної продукції.
Для вирішення завдань, що стоять перед статистикою, використовують дані статистичної звітності, а також дані одноразових обстежень у будівництві, що спеціально проводять.
У будівництві з метою організації правильного обліку ведення робіт і в зв'язку з тривалістю спорудження окремих будів.ель виділяють такі технологічні стадії: готовий об'єкт, етап робіт, комплекс монтажних і спеціальних будівельних робіт, конструктивний елемент та укрупнений вид робіт.
Готовим вважають такий об'єкт, на якому виконані всі роботи згідно з проектно-кошторисною документацією і передача його замовнику оформлена документально (підписаний державною комісією акт введення в дію).
Етап робіт виділяється в кошторисі на будівництво будівель і споруд і являє собою технологічно відокремлену частину об'єкта, виконання якої підготовлює фронт робіт для наступного етапу (наприклад, нульовий цикл), Для спеціалізованих будівельних організацій будівельною продукцією буде комплекс монтажник і спеціальних будівельних робіт, який передбачено проектно-кошто-риеною документацією, наприклад, електромонтаж освітлювальної системи. Конструктивний елемент (фундамент, стіни) — це технологічно відокремлені частини об'єкта, а укрупнений вид робіт — це перелік простих робіт, що об'єднують в одну групу за технологічною ознакою (наприклад, земляні роботи). Кошторисні норми і правила в будівництві складають на одиницю конструктивного елемента та укрупненого виду робіт.
Кожна технологічна стадія в момент обліку може знаходитись на різній стадії свого завершення. Поняття «стан готовності продукції» можна розглядати як з точки зору народного господарства, так і підрядної будівельної організації, У першому випадку виходять із принципу завершення робіт по об'єкту і введення його в дію. При цьому виділяють два види продукції за станом готовності: готовий об'єкт і незавершене будівництво.
Незавершене будівництво (незакінчена продукція будівництва) характеризується завершенням технології робіт по окремих технологічних стадіях. Закінчені роботи повинні відповідати технічним умовам, які передбачені стандартами, і бути оформлені актами прийому виконаних робіт-
Обсяг готової продукції по ремонту будівель І споруд, який виконується силами підрядних організацій, а також монтаж устаткування, що здійснюють спеціалізовані будівельні організації, визначають за актами прийому цих робіт замовниками.
У будівельних організаціях у зв'язку з особливостями технології виробництва і тим, що в будівництві об'єктів беруть участь багато субпідрядних організацій (органі-зацій-суміжників), при обліку продукції за станом її готовності виділяють такі елементи: готовий об'єкт, готові технологічні етапи і комплекси робіт (незавершене будівництво) і незавершене будівельне виробництво, Перші два за економічним змістом відповідають розглянутим вище.
Незавершене будівельне виробництво — це незакін-чекі роботи по етапах, комплексах монтажних і спеціальних будівельних робіт, конструктивних елементах і укрупнених видах робіт, тобто по них виконані не всі види робіт, які передбачені проектно-кошторисною документацією та не можуть бути оформлені документами, які підтверджують готовність цих робіт. Обсяг незавершеного будівельного виробництва визначають за станом на звітну дату по актах інвентаризації, обчислюють у складі оборотних фондів будівельної організації і враховується при визначенні обсягу продукції будівництва, рівня продуктивності праці та інших показників. Наприклад, якщо виконані роботи по спорудженню фундаменту будівлі повністю завершені, відповідають стандартам і оформлені актом виконаних робіт, то вони обчислюються в складі незавершеного будівництва (готові технологічні етапи). Якщо при спорудженні фундаменту виконані такі роботи, як вивіз грунту, а до укладання бетону в траншеї тільки приступили, то на звітну дату це буде обчислено як незавершене будівельне виробництво.
Облік продукції будівництва за станом її готовності потрібний для здійснення оперативного керівництва за діяльністю кожного будівельного управління. Так, облік за станом готовності дає можливість визначити обсяг виконаних капітальних вкладень, а також продукцію будівництва як галузі матеріального виробництва. Відповідно організована і статистична звітність.
Вартісні показники будівельної продукції і методи їх обчислення. Вироблена і валова продукція будівництва. Нормативна умовно-чиста продукція. Товарна будівельна продукція, її склад. Показники виконання плану по товарній будівельній продукції і динаміки обсягу будівельної продукції.
Для оцінки результатів виробничо-господарської діяльності використовують систему показників продукції будівництва.
Більша частина об'єктів, які будуються, має тривалий час виробництва, що виходить за межі одного звітного періоду. При визначенні обсягу продукції будівництва за звітний період вартість будівельно-монтажних робіт, які були виконані до звітного періоду, не враховують.
У зв'язку з удосконаленням системи вартісних показників продукції будівництва в окремі роки в практику було введено такі показники, як товарна будівельна продукція, нормативна умовно чиста продукція. Тепер у статистичну звітність включають такий показник, як загальний обсяг підрядних робіт, виконаний за рік. У складі цього показника виділяють виконані підрядні роботи по окремих замовниках (за рахунок державних капітальних вкладень, коштів індивідуальних забудовників по житловому будівництву, коштів колгоспників і ін.); по субпідрядних договорах; власними силами і залученими організаціями; для державних підприємств і організацій сільського господарства (по генеральних і прямих договорах). В умовах широких виробничих зв'язків будівельних організацій генеральний підрядник несе відповідальність за весь обсяг робіт, виконаних як власними силами, так і силами залучених організацій.
Загальний обсяг підрядних робіт, виконаних власними силами будівельної організації за звітний період згідно з методологією розрахунку, характеризує результат її будівельної діяльності за відповідний період незалежно від стану готовності продукції на кінець звітного періоду. За економічним змістом цей показник відповідає існуючому в статистиці поняттю «валова продукція». Його визначають за даними обліку виконаних робіт як суму вартості їх обсягу по усіх підприємствах, чергах, пускових комплексах, об'єктах і видах робіт як зданих звітному періоді, так і тим, що переходять на наступний рік. Вартість виконаних будівельно-монтажних робіт по незакінчених об'єктах обчислюють як зміну залишків незавершеного виробництва.
Показник загального обсягу підрядних робіт, виконаний власними силами, використовують для визначення рівня продуктивності праці, фондовіддачі та ін.
По будівництву як галузі матеріального виробництва визначають валову і чисту продукцію. Валова продукція будівництва — це складова частина валового суспільного продукту, створюваного в галузях матеріального виробництва, її визначають на підставі даних про стан готовності продукції або як вартість підрядних робіт, виконаних усіма будівельними організаціями, тобто за видами робіт. У першому випадку до її складу входять вартість готових об'єктів (без вартості устаткування та інших придбань), вартість зміни залишків незавершеного будівництва (без вартості змонтованого устаткування), вартість зміни залишків незавершеного будівельного виробництва.
Валова продукція як вартість підрядних робіт — це сума вартості окремих видів робіт, виконаних різними організаціями: будівельних; монтаж будівельних конструкцій і устаткування (якщо останні виконують монтажні організації, які входять до складу будівельної індустрії); геологорозвідувальних і бурових, проектно-розвідувальних, ремонту будівель і споруд, виконаного силами підрядних організацій.
Слід зазначити, що до валової продукції будівництва входить вартість підготовчих робіт (проектно-розвідувальних, геологорозвідувальних та бурових) тільки тих, що пов'язані з будівництвом окремих об'єктів.
Продукцією будівництва також вважають вартість виконаних і зданих робіт, пов'язаних з бурінням нафтових і газових свердловин.
Продукція будівництва тісно пов'язана з капітальними вкладеннями. Проте не всі елементи капітальних вкладень характеризують обсяг будівельного виробництва.
Вивчення обсягу продукції будівництва в динаміці — важливе завдання статистики. Для його вирішення статистика будує динамічні ряди і обчислює індекси обсягу продукції по галузі в цілому і за видами її діяльності. Якщо облік продукції здійснюють у натуральному вираженні, розраховують індивідуальні індекси, які використовують для характеристики зміни кінцевої продукції будівництва, тобто введення в дію потужностей і об'єктів основних фондів.
Для узагальненої характеристики динаміки продукції будівництва застосовують вартісні показники її.
Для порівняння обсягів будівництва окремих економічних районів у статистиці використовують територіальні індекси фізичного обсягу (статичні індекси). При цьому слід враховувати, що кошторисні ціни однойменних робіт однакові лише в межах певного територіального поясу» Кошторисні ціни будівельної продукції певного виду відрізняються по територіальних поясах внаслідок відмінностей в оплаті праці та у витратах на будівельні матеріали. Оскільки діють кошторисні ціни, диференційовані по районах (поясах), то для розрахунку територіального індексу потрібно перерахувати порівнювані обсяги робіт в кошторисні ціни одного й того самого територіального поясу, який беруть для порівняння. Найчастіше як порівнювані приймають кошторисні ціни 1 територіального поясу.
Крім перелічених вище вартісних показників продукції будівництва, статистика обчислює чисту продукцію:. Чиста продукція будівництва як частина національною доходу країни характеризує величину заново створеної вартості за певний період, її визначають за формулою:
ЧП = ВП —МВ,
де ВП—валова продукція; МВ — матеріальні витрати.
Чиста продукція будівництва — це сума чистої продукції державного, кооперативного та колгоспного і індивідуального житлового будівництва.
Зміна величини чистої продукції будівництва за рахунок окремих факторів може бути визначена за методикою (аналіз динаміки чистої продукції сільського господарства).
Оскільки будівництво, як зазначалось раніше, відіграє велику роль у нарощуванні виробничого потенціалу, вирішенні назрілих проблем, то спорудження об'єктів високої якості має надзвичайно велике значення. Якість продукції в будівництві залежить від рівня його індустріалізації, випуску І застосування сучасних матеріалів І конструкцій, удосконаленості проектів. Під якістю продукції будівництва розуміють її міцність і довговічність, естетичний зовнішній вид об'єктів і зручність в експлуатації. Критерієм якості виконаних робіт е відповідність їх вимогам нормативної і проектної документації. Рівень якості прийнятих замовником робіт у будівництві характеризується балами “відмінно”, “добре”, “задовільно”. [1, c.195]
Якість виконаних будівельно-монтажних робіт значною мірою залежить від ритмічності їх виконання.
Особливості статистичного вивчення собівартості продукції капітального будівництва викликані індивідуальним характером продукції будівництва та довгочасністю
виробничого циклу.
На відміну від промисловості у будівництві виключено масове та серійне виробництво. Однойменні об'єкти будівництва різні за видами використаних матеріалів, засобами будівельних робіт та ін. Типові об'єкти будівництва також неоднакові за конкретними умовами їх
виробництва.
У зв'язку з тривалим характером будівельного виробництва та наявністю спеціалізованих будівельних організацій, що виконують окремі види робіт, основним об'єктом вивчення витрат на виробництво у будівництві є обсяг виконаних будівельно-монтажних робіт на завершених об'єктах і в незавершеному будівництві. Разом з цим вивчають собівартість готових об'єктів будівництва та одиниці готової будівельної продукції або окремих
видів робіт.
Показниками рівня собівартості продукції будівництва є витрати на 1 грн. кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт:
де С — витрати на виконання одиниці роботи; pK — кошторисна вартість одиниці роботи; q — обсяг виконання робіт конкретного з видів у натуральному вираженні.
Загальна сума витрат на виконання будівельно-монтажних робіт відображується показниками кошторисної планової та фактичної собівартості.
Кошторисна собівартість виражає витрати будівельних організацій, які визначені на основі діючих кошторисних норм та розцінок. До її складу входять прямі витрати на виконання робіт та накладні на управління та обслуговування будівництва. Кошторисну собівартість визначають через складання плану та накладних витрат, а також як різницю між кошторисною вартістю та плановими накопиченнями, які на цей час згідно з існуючими нормативами становлять 7,41 % кошторисної вартості, або 8,0 % кошторисної собівартості.
Планова собівартість відрізняється від кошторисної на величину зниження витрат, яка планується, її визначають множенням обсягу будівельно-монтажних робіт у кошторисних цінах на передбачений планом рівень витрат на 1 грн. кошторисної вартості. У складі планової собівартості зараз додатково виділяють плановий розмір загальних матеріальних витрат, який визначають з урахуванням встановленого ліміту витрат матеріальних ресурсів на 1 грн. кошторисної вартості робіт. [8, c.104]
Фактична собівартість будівництва характеризує загальну суму витрат на виконані роботи, включаючи непродуктивні витрати та втрати (штрафи, пеню, витрати на виправлення браку та.ін.), що визначається за даними бухгалтерського обліку.
У статистичному аналізі для забезпечення порівнянності показників планового завдання, виконання плану та динаміки собівартості будівельної продукції витрати на виробництво зменшують на розмір компенсації та пільг, які відбивають додаткові витрати або зниження собівартості за причинами, які не залежать від діяльності будівельних організацій. До них відносяться зміни вартості будівельно-монтажних робіт внаслідок дорожчання або здешевлення продукції, яка використовується, та послуг інших галузей матеріального виробництва.
Плановий рівень витрат на одиницю кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт визначають з урахуванням запланованого та фактичного обсягу робіт.
Індекс виконання плану зниження собівартості будівництва характеризує співвідношення фактичного та планового рівня витрат на одиницю кошторисної вартості робіт, які виконані у звітному періоді.
Індекс динаміки відображує зміну собівартості у звітному періоді порівняно з базисним.
1.2 Статистика оплати праці в Україні
1.2.1 Суть оплати праці і напрямки її статистичного вивчення
Основним джерелом реальних доходів населення, зростання його добробуту виступає заробітна плата.
Заробітна плата виступає грошовим виразом вартості і ціни робочої сили. Згідно Інструкції по статистиці заробітної плати, заробітна плата - це винагорода, яка видається, як правило, в грошовому виразі, яку власник або уповноважений орган відповідно до трудової угоди виплачує робітнику за виконану ним роботу.
Визначається вона вартістю засобів існування, необхідних для її відтворення. До неї входять вартість харчування, одягу, взуття, послуг, витрат на утримання сім'ї, освіту, охорону здоров'я, відпочинок, задоволення культурних запитів та інші потреби.
В статистиці заробітна плата вивчається в статистиці в двох напрямках:
як елемент витрат, пов’язаних з виготовленням продукції;
як характеристика матеріального добробуту робітників підприємств.
Як елемент витрат на виробництво продукції заробітна плата є сумою коштів, витрачених на оплату праці, тобто фонд заробітної плати, що становить значну частину поточних витрат підприємств і що тим самим впливає на ефективність виробництва. В зв'язку з цим одне з основних завдань статистики заробітної плати — вивчення об'єму і складу фонду заробітної платні і визначення розміру і причин економії або перевитрат фактичного фонду заробітної платні в порівнянні з плановим.
Характеристикою матеріального добробуту працівників служить рівень їх заробітку, їх середня заробітна плата.
Обчислювана статистикою середня заробітна плата працівників може тільки частково характеризувати їх матеріальний добробут. Вона представляє собою номінальну заробітну плату, виражену тією або іншою кількістю грошей без урахування їх купівельної спроможності.
Для характеристики об'єму і динаміки номінальної заробітної платні працівників визначають два показники:
• середній грошовий заробіток, який одержується шляхом ділення суми нарахованої заробітної платні з додаванням одноразових і інших премій, що не входять до фонду заробітної платні, на середньоспискову кількість працівників;
• середній заробіток з додаванням виплат і пільг (різних допомог, пенсій, стипендій).
Для характеристики ж динаміки реальних доходів працівників використовують динаміку їх заробітної плати за вирахуванням податків, з додаванням виплат і пільг, врахуванням динаміки цін на споживчі товари, тарифи і послуги.
. В зв'язку з цим до завдань статистики входять:
• вивчення використання засобів для матеріального стимулювання працівників;
• визначення розмірів заробітку з фонду заробітної плати з урахуванням виплат за рахунок резервованих засобів на матеріальне стимулювання;
• характеристика динаміки середнього заробітку;
• аналіз факторів динаміки середнього заробітку.
З 1999 р. замість фонду заробітної плати і створюваних за рахунок прибутку фондів економічного стимулювання (фонд матеріального заохочення і фонд соціально-культурних заходів та житлового будівництва) формується фонд споживання. Крім фонду оплати праці до складу фонду споживання входять грошові виплати і заохочення за рахунок прибутку та інших джерел (доходи і дивіденди, проценти, які виплачуються по акціях і внесках штатних працівників спискового складу). [4, c.56]
Нові процеси, які відбуваються в економіці в зв'язку з переходом до ринкових відносин, викликають об'єктивну необхідність реформи оплати праці. Остання повинна бути спрямована на формування ефективної системи матеріального стимулювання працівників, основними принципами якої стає винагорода їх в розмірах, які об'єктивно відбивають особистий трудовий внесок працівників, і надання підприємствам та установам різних форм власності максимальної самостійності у питаннях оплати праці.
З 1998 р, втратив силу порядок, який діяв раніше щодо формування фондів заробітної плати, оплати праці їй матеріального заохочення. В звітність по праці впроваджено нові показники; кошти, спрямовані на споживання; витрати на оплату праці; грошові виплати та заохочення за рахунок прибутку і Інших джерел; сума наданих працівникам трудових і соціальних пільг; доходи (дивіденди, проценти), які виплачуються по акціях трудового колективу і внесках його членів у майно підприємства.
1.2.2 Завдання статистики оплати праці
Все це потребує внесення істотних змін в діючу статистичну практику і відповідного вдосконалення статистичного аналізу оплати праці в статиці та динаміці. До основних завдань статистики оплати праці належать обчислення розміру коштів споживання та фонду оплати праці, вивчення їх складу та динаміки; вивчення форм і систем заробітної плати, в тому числі нових, зумовлених розвитком ринкових відносин; аналіз впливу окремих факторів на зміну фондів споживання і оплати праці; обчислення показників середнього рівня доходів і заробітної плати та їх динаміки; аналіз розподілу чисельності працюючих за розміром заробітної плати; обчислення та аналіз співвідношення темпів зростання продуктивності праці і заробітної плати (доходів).
В умовах ринкової економки важливим завданням статистики праці поряд з вивченням фонду споживання, динаміки оплати праці та поширення систем оплати праці важливе місце займає оцінка ефективності використання ресурсів. Кожне підприємство, підприємець, здійснюючи свою діяльність, повинні володіти інформацією І знати ціну одиниці праці, що використовується у виробництві. В грошову оцінку затрат виробництва, пов'язаних з використанням живої праці, повинні входити не тільки суми на оплату праці у вигляді нарахованої заробітної плати, а й інші нарахування і відрахування в різні фонди (пенсійний, обов'язкове медичне страхування, фонд зайнятості) та податки, ставки яких визначаються залежно від фонду оплати праці.
З 2003 р. внесено зміни щодо порядку формування фондів заробітної плати, у статистичну звітність замість фондів оплати праці в розрізі категорій персоналу внесено нові показники: кошти, спрямовані на споживання; витрати на оплату праці; грошові виплати і заохочення за рахунок прибутку та інших джерел; сума наданих соціальних пільг.
Все це вимагає відповідної адаптації обліково-статистичної практики до сучасних перетворень в економіці.
Ще одним із важливих завдань статистики оплати праці є подальше вдосконалення статистичної звітності, урізноманітнення форм та способів одержання необхідної інформації про нові форми та системи оплати праці, зумовлених розвитком ринкових відносин, вивчення впливу окремих факторів на зміну фондів споживання і оплати праці, аналіз співвідношення темпів зростання продуктивності праці і доходів.
1.2.3 Фонд заробітної плати та його види
Під фондом заробітної плати підприємства (фірми) розуміють частину виражених у грошовій формі витрат виробництва, пов'язаних з оплатою праці за виконану роботу робітниками у звітному періоді. Відповідно до трудового законодавства України у фонд заробітної плати включають також ряд виплат робітникам за невідпрацьований ними час протягом робочого дня, місяця, кварталу, року (оплата додаткових перерв матерям, що годують дітей, оплата простоїв не з вини робітників, оплата відпусток тощо).
При вивченні фонду заробітної плати необхідно звернути увагу на такі його особливості:
1. фонд заробітної плати є частиною витрат підприємства, і цим він відрізняється від іншого джерела грошового забезпечення — фонду матеріального стимулювання, що створюється за рахунок прибутку.
2. Фонд заробітної платні включає нараховану, а не видану працівникам заробітну платню, отже, з нього не виключаються податки і інші утримання.
3. До фонду заробітної платні входять також елементи, які працівники одержують не в грошовій формі, за пільговими цінами, але розраховують як певні грошові суми.
Фонд оплати праці є важливою складовою фонду споживання, в який, крім нього, входять грошові виплати і заохочення за рахунок прибутку й інших джерел. Це, зокрема, винагороди за підсумки роботи за рік, одноразові заохочення, матеріальна допомога, суми трудових і соціальних пільг працівникам (оплата додаткових відпусток, наданих за рішенням трудового колективу, понад ті, що передбачені трудовим законодавством, одноразова допомога ветеранам у зв'язку з виходом на пенсію, надбавка до пенсій, вартість путівок на відпочинок), доходи у вигляді дивідендів, процентів по акціях трудового колективу і внесках працівників у майно підприємства.
Статистика вивчає фонди заробітної платні в двох напрямках:
• по ділянках роботи і категоріях працівників;
• по складових.
У першому напрямі всю нараховану заробітну платню ділять на фонд працівників основної діяльності (промислово-виробничий персонал) і фонд працівників, зайнятих в непромислових організаціях. У свою чергу, загальний фонд заробітної платні працівників основної діяльності ділять на шість самостійних фондів відповідно до тих, що виділяються в плануванні і обліку категоріями персоналу. Найдетальніше вивчають фонд заробітної плати робітників. [9, c.98]
Розподіл фонду заробітної плати робітників по складових дозволяє встановити абсолютні суми і питому вагу непродуктивних витрат (доплат за роботу в наднормовий час, оплати браку не з вини робітників, внутрішньо змінних і цілоденних простоїв і т. д.), а також виявити співвідношення оплати праці по основних ставках і відрядних розцінках та інших елементів заробітної плати.
1.2.4 Склад фондів заробітної плати
До складу фонду оплати праці і фонду споживання не входять авторські гонорари, винагороди за відкриття, винаходи та раціоналізаторські пропозиції, допомога по соціальному страхуванню, підйомні та виплати на відрядження та інші видатки.
При вивченні динаміки оплати праці у даний час обчислюють два показники: середній дохід працівника загалом по підприємству, виходячи з суми засобів, які спрямовані на споживання, і середню оплату працівників загалом по підприємству, виходячи із фонду оплати праці працівників спискового складу (включаючи оплату праці сумісників), винагороди за наслідками праці за рік і разові заохочення колективу.
Оплата праці - це один з найважливіших інструментів стимулювання зростання продуктивності праці, обсягу продукції, поліпшення її якості. Статистика праці вивчає ступінь поширення форм і систем оплати праці, обсягу і складу заробітної плати, рівня і динаміки оплати праці робітників.
При вивченні складу фонду оплати праці окремі його елементи можуть бути згруповані, що дозволяє обчислювати ряд взаємозв'язаних фондів. Зокрема, це тарифний, годинний, денний та місячний фонди оплати праці.
Тарифний фонд оплати праці включає в себе нараховану заробітну плату робітникам-відрядникам і погодинникам за відрядними розцінками, тарифними ставками І штатно-посадовими окладами.
Годинний фонд оплати праці включає всі виплати, що нараховані за фактично відпрацьовані людино-години за умов нормальної тривалості зміни.
Крім тарифного фонду заробітної плати до його складу входять різні доплати робітникам-відрядникам за прогресивними розцінками, оплата браку не з вини робітників, доплата за роботу в нічний час, оплата за навчання учнів на виробництві, премії робітникам, керівникам, спеціалістам, іншим працівникам за результатами роботи, премії за сприяння виробництву, надбавки за високу кваліфікацію.
Денний фонд оплати праці охоплює плату за фактично відпрацьовані людино-дні. До його складу входять всі елементи годинного фонду оплати праці, а також оплата пільгових годин підлітків, оплата внутрішньо змінного часу, затраченого на виконання державних і громадських обов'язків, доплата матерям за години годівлі грудних дітей, оплата внутрішньо змінних простоїв, доплата за роботу в понадурочний час.
Місячний (повний) фонд оплати праці включає всі види заробітної плати і різні виплати, що здійснюються за джерелами оплати праці. Крім елементів денного фонду оплати праці, до його складу входять різні виплати, серед яких оплата чергових і додаткових відпусток, оплата днів виконання державних і громадських обов'язків, надбавка за вислугу років, оплата цілоденних простоїв, доплати робітникам у разі тимчасової втрати ними працездатності, виплати на польове забезпечення, вартість продукції, що видається робітникам в порядку натуральної оплати, вартість безплатних комунальних послуг, житла і т. ін., вихідна допомога при закінченні трудового договору.
Місячний (повний) фонд оплати праці розраховується для всіх категорій виробничого персоналу. Годинний і денний фонди оплати праці обчислюють лише для категорії робітників підприємств. Це зумовлено деякою специфікою організації робочого часу на підприємствах, який за даною категорією обліковується в людино-годинах та людино-днях.
Між розглянутими фондами існує певний зв'язок, який ілюструє система:
Fд = FГ *К1,
FМ = Fд *К2,
де F- фонд оплати праці годинний - Г, денний - Д, місячний - М;
К1 - коефіцієнт доплат до денного фонду оплати праці, який визначається діленням денного фонду на годинний (К1 = FД : FГ);
К2 - коефіцієнт доплат до місячного фонду (К2 = FМ : Fд).
При вивченні складу фонду оплати праці працівників визначають ступінь поширення різних форм і систем оплати праці. Існують дві форми оплати праці: відрядна І почасова. Відрядна поділяється на пряму відрядну, відрядно-преміальну, відрядно-прогресивну, посередньо-відрядну, акордну системи, а почасова - на просту почасову і почасово-преміальну. Періодично здійснювані органами державної статистики разові дослідження розподілу робітників за формами і системами оплати праці виявляють закономірності в цій сфері. [4, c.105]
Певну частину Індивідуальних доходів працівників промисловості й інших галузей, крім фонду оплати праці, становлять такі елементи фонду споживання, як грошові виплати і заохочення та доходи, що виплачуються за акціями трудового колективу і внесками членів трудового колективу в майно підприємства. Вивчення їх є одним з важливих завдань статистики.
До складу грошових виплат і заохочень входять: винагороди за результати роботи за рік, одноразові заохочення (наприклад, окремим працівникам за виконання особливо важливих виробничих завдань). Серед трудових і соціальних пільг, які надає підприємство своїм працівникам, виділяються: оплата додаткових відпусток (понад передбачені трудовим закон...