Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з дисципліни «Організація і методика аудиту»
на прикладі бюджетної установи
“Острозької районної державної адміністрації”
______________________________________________________________
назва вищого навчального закладу
Кафедра __________________________________________________________________
Дисципліна_______________________________________________________
Спеціальність_____________________________________________________
Курс_________Група_______________Семестр_________________________
Завдання
на курсову роботу студента
____________________________________________________________________________________________
прізвище,ім”я, по-батькові
1.Тема роботи________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Строк здачі студентом курсової роботи_________________________________________________________
3.Вихідні дані до роботи________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Зміст розрахунково-пояснювальної записки ( перелік питань,які підлягають розробці)_____________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5.Дата видачі завдання_________________________________________________________________________
Календарний план
№з/п
Назва етапів виконання курсової роботи
Строк виконання етапу роботи
Примітки
Студент_________________
підпис
Керівник ___________________
підпис _________________
прізвище,ініціали
Зміст
Вступ…………………………………………………………………………...….4
Завдання та інформаційна база аудиту пайового капіталу……………...….7
2. Вивчення та оцінка системи внутрішнього контролю Острозької районної державної адміністрації……………………………………………………...10
2.1. Характеристика системи внутрішнього контролю Острозької районної
державної адміністрації…………………………………………………..10
Стан внутрішнього контролю за формуванням та обліком основних
засобів……………………………………………………………………16
Методика аудиту………………………………………………………….….18
Методика аудиту доходу(виручки) від реалізації товарів…..…….…...18
Програма аудиту довгострокових кредитів банків………………….….23
Аудиторські процедури відносно достовірності показників звітності…...29
Перевірка показників фінансової звітності Острозької РДА……….….29
Перевірка показників даних аналітичного та синтетичного обліку
Острозької РДА…………………………………………………………...33
Висновки…………………………………………………………………………39
Список використаної літератури……………………………………………….41
Додатки……………………………………………………………………...……42
ВСТУП
Наявність у народному господарстві України установ та організацій, що утримуються за рахунок державного бюджету об’єктивно обумовлена. Значна частина соціально-культурних та інших потреб, серед яких: наука, культура, охорона здоров’я, освіта, правове забезпечення держави, армія та інше може бути забезпечено лише за рахунок коштів відповідного бюджету.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетними установами визначаються органи, установи чи організації, визначені Конституцією України, а також установи чи організації, створені у встановленому порядку органами державної влади, органами Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, які повністю утримуються за рахунок державного чи місцевого бюджетів.
Діяльність цих установ фінансується за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, які надаються їм безповоротно. У бюджетній сфері практично відсутні госпрозрахункові відносини, не обчислюється собівартість послуг, які надаються у більшості випадків безкоштовно. Бюджетні установи не мають статутного капіталу, а всі їхні активи є державною власністю.
Бухгалтерський облік у бюджетних установах забезпечує відображення всіх операцій, пов’язаних з виконанням кошторису.
Курсова робота виконана на прикладі Острозької районної державної адміністрації. Острозька РДА базується на Законі України “Про місцеві державні адміністрації”, який складається з 50 статтей, від 9 квітня 1999 року. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення. Відповідно до Конституції України даний Закон визначає організацію, повноваження і порядок діяльності місцевих державних адміністрацій. Датою створення установи вважається дата проведення державної реєстрації – 21 серпня 1995 року, ідентифікаційний код 04057729. Місце проведення державної реєстрації – Виконавчий комітет Острозької Міської Ради Рівненської області. Адміністрація має державну форму власності. Вона внесена до Єдиного Державного реєстру підприємств і організацій в Україні. Фінансування здійснюється відповідно до прийнятого державного бюджету України на 2007 рік, затвердженого Верховною Радою України. Видатки здійснюються за погодженням обласної державної адміністрації і обласного фінансового управління. Вид діяльності Острозької РДА – управління на рівні районів, міст, внутрішньоміських районів, здійснює організаційно-правову діяльність.
Організацією бухгалтерського обліку у Острозькій РДА займається фінансово-господарський відділ, основним завданням якого є:
- додержання Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні;
- облік, аналіз, повсякденний контроль за виконанням завдань по установі: кількість, якість, згідно вимог керівника в роботі;
- облік, аналіз і контроль по зберіганню власності установи;
- облік, аналіз і виявлення невикористаних резервів, непрацездатних витрат;
- облік, аналіз і контроль за мірою праці та її оплати;
- облік, аналіз і контроль за формуванням прибутків, фінансовим станом;
- забезпечення наявності первинної документації щодо кожної операції і своєчасної обробки первинних документів;
- ведення обліку кожного виду господарських коштів відповідно до закріплених за матеріально-відповідальними особами.
Головними функціями фінансово-господарського відділу є складання кошторисів видатків установ, забезпечення правильної організації бухгалтерського обліку у відповідності до діючого законодавства, нарахування і виплата заробітної плати, перевірка законності документів, організація і участь працівників відділу у проведенні в встановлені строки інвентаризації матеріальних цінностей і грошових коштів.
Відповідно до затвердженої структури районної державної адміністрації та граничної чисельності працівників на даній установі є апарат РДА і самостійні відділи. В структурі апарату РДА створений відділ фінансово-господарського забезпечення, який займається організацією бухгалтерського обліку і його самою структурою.
Вихідними даними для розробки завдань курсової роботи є фінансова звітність, первинні документи, регістри аналітичного та синтетичного обліку Острозької РДА. На основі даних документів у роботі проведено аудиторські процедури відносно достовірності показників звітності, а також перевірка операцій з основними засобами установи. У курсовій роботі використовується різноманітна література: підручники, закони, за якими проведений аудит пайового капіталу, доходу(виручки) від реалізації товарів, довгострокових кредитів банків.
Курсова робота складається з розділів та підрозділів, де висвітлюються завдання та інформаційна база аудиту пайового капіталу, характеристика системи внутрішнього контролю Острозької районної державної адміністрації, проводиться аудит основних засобів установи, перевірка фінансової звітності та регістрів синтетичного та аналітичного обліку, проводиться методика аудиту доходу (виручки) від реалізації, складається програма аудиту довгострокових кредитів банків.
Головним завданням курсової роботи є дослідження завдань, джерел внутрішнього контролю Острозької РДА, а також визначення методичних прийомів здійснення контролю та узагальнення його результатів, правильності проведення аудиторської перевірки фінансової звітності установи та відповідних класів операцій.
Основною метою курсової роботи є з’ясування всіх прийомів та методів аудиторської перевірки, а також підтвердження цього документами і ознайомлення з існуючими нормативними вимогами.
Метою курсової роботи є систематизація, закріплення і розширення набутих теоретичних знань, практичних навичок організації та проведення аудиторських дій, перевірка вміння застосувати ці знання для оцінки постановки контролю господарської діяльності даної установи і розробка пропозицій щодо його удосконалення, розвинути навички самостійної роботи, використання отриманих знань з організації і методики наукових досліджень у вирішенні проблем, поставлених у курсовій роботі.
Під час виконання курсової роботи слід вирішити такі завдання:
- розширити і закріпити набуті теоретичні знання з дисципліни „Організація і методика аудиту”;
- розвинути навички самостійної роботи при формуванні і вирішенні проблем, поставлених у курсовій роботі;
- ознайомитись з організацією, методикою і технікою здійснення внутрішнього контролю на прикладі конкретної бюджетної установи ;
- описати методику здійснення аудиторської перевірки відповідних класів операцій;
- документувати процес здійснення аудиту та його результатів.
При написанні курсової роботи використовуються нормативно-законодавчі акти, спеціальна література, дані первинного, аналітичного та синтетичного обліку, звітність.
Питання, які поставлені в роботі, є досить актуальними і потребують значного їх вивчення. При вирішенні даних питань ми зможемо навчитися проводити аудиторські перевірки, правильно оцінювати внутрішній контроль аудиту, складати програми аудиту та формувати висновки.
ЗАВДАННЯ ТА ІНФОРМАЦІЙНА БАЗА АУДИТУ ПАЙОВОГО КАПІТАЛУ
Пайовий капітал — сума пайових внесків членів спілок, кооперативів та інших підприємств, що передбачена установчими документами. Мета аудиту пайового капіталу — встановити законність і достовірність здійснених операцій щодо пайового капіталу.
Основними завданнями аудиту пайового капіталу є встановлення правильності:► формування списків осіб, що мають право на пайовий капітал;
► визначення розміру індивідуального паю;
► збереження індивідуального паю;
► індексації паю у зв’язку з інфляцією;
► викупу індивідуального паю;
► відображення в бухгалтерському обліку пайового капіталу.
При перевірці правильності формування списків осіб, що мають право на пайову частку, має бути встановлено, щоб до цього списку були включені всі члени підприємства, а також особи, за якими відповідно до законодавства зберігається право на майновий пай, зокрема пенсіонери, особи, призвані для проходження строкової військової служби, особи, направлені підприємством для навчання, спадкоємці померлих осіб, які мали право на майновий пай, та інші особи, що визначається рішенням зборів співвласників.
При перевірці правильності визначення розміру індивідуального майнового паю повинно встановлюватися, що право кожного члена підприємства на пайовий фонд майна визначено залежно від його трудового внеску.
В бухгалтерському обліку пайовий капітал обліковують на рахунку 41 «Пайовий капітал»: за дебетом рахунку — зменшення, а за кредитом — збільшення. Аналітичний облік ведуть по кожному пайовику. Аналітичний облік ведуть по кожному пайовику. За результатами роботи підприємство нараховує дивіденди за майнові частки (паї): Д-т 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» К-т 67 «Розрахунки з учасниками». Крім загальних, основних завдань аудиту, для більш точної оцінки пайового капіталу виокремлюють конкретні завдання аудиту, які наведені в таблиці 1.1.
Таблиця 1.1.
Конкретні завдання аудиту пайового капіталу
Загальні завдання аудиту
Конкретні завдання аудиту
Наявність
Перевірка існування пайового капіталу на підприємстві на дату балансу
Права і зобов’язання
Перевірка документів, які засвідчують право власності членів підприємства на пайову частку
Оцінка
Перевірка правильності розподілу пайового капіталу між учасниками, правильності його утворення на підприємстві
Факт події
Перевірка первинних документів та звітності підприємства, що підтверджують існування пайового капіталу
Повнота обліку
Перевірка повного відображення в обліку операцій з пайовим капіталом, його збільшення чи зменшення. Чи немає не зафіксованих операцій.
Подання і розкриття інформації у звітності
Перевірка правильності подання та повного розкриття інформації щодо утворення, збільшення чи зменшення пайового капіталу на підприємстві
Розподіл
Чи правильно віднесені операції щодо зміни пайового капіталу до звітного періоду, в якому вони відбулися відповідно до документів
Законність
Чи всі операції щодо утворення, збільшення чи зменшення пайового капіталу є законними.
При проведенні аудиту пайового капіталу на підприємстві використовуються різноманітні документи: первинні документи, регістри аналітичного та синтетичного обліку, інші документи, які відображають операції щодо пайового капіталу. Дана інформаційна база аудиту пайового капіталу відображена в таблиці 1.2.
Таблиця 1.2.
Джерела інформації для аудиту пайового капіталу
Нормативні документи
Основні нормативні документи
1
2
Форми фінансової звітності
Баланс Ф№1(рядок 310), Звіт про власний капітал Ф№4(графа 4), Звіт про фінансові результати Ф№2, Примітки до фінансової звітності Ф№5
Первинні документи
Накладні, виписки банку, довідки бухгалтерії, накази
Регістри аналітичного і синтетичного обліку
Журнал 7, головна книга та оборотно-сальдова відомість по рахунку 41
Продовження таблиці 1.2.
1
2
Інші документи
Статут, ЗУ “Про господарські товариства”
Клієнт Підприємство Аудиторська фірма Бізюк
Період перевірки Листопад 2008року Аудитор Бізюк
Номер(шифр документа) 2
Для більш глибшого дослідження аудитором операцій по пайовому капіталу, для отримання інформації щодо порядку формування та правильності відображення в обліку пайового капіталу, аудитору слід сформувати робочий документ, який буде містити дану інформацію(таблиця 1.3.).
Таблиця 1.3.
Перелік інформації, що належить до отримання при перевірці пайового капіталу
№ з/п
Перелік необхідних даних
Інформація по підприємству
Джерело інформації
1
Документи щодо порядку формування та правильності відображення в обліку пайового капіталу
2
Список пайовиків на підприємстві
3
Характеристика та місце проживання членів пайового капіталу
4
Документи, що відображають частину вартості майна, яка належить пайовикам
5
Документи, що підтверджують власність пайовиків на частину майна підприємства
6
Розпаювання майна між його членами
7
Зростання вартості майна пайовиків протягом діяльності підприємства
8
Зменшення вартості майна пайовиків протягом діяльності підприємства
9
Ведення обліку пайового капіталу
10
Сума пайових внесків пайовиків
11
Елементи системи внутрішнього контролю за станом пайового капіталу на підприємстві
Складено аудитором Бізюк 01.11.2008р.
підпис дата
2. ВИВЧЕННЯ ТА ОЦІНКА СИСТЕМИ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ ОСТРОЗЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
Система внутрішнього контролю – сукупність заходів і процедур для своєчасного попередження, виявлення і виправлення відхилень в обліку і звітності.
Контроль є важливим інструментом управління, оскільки дозволяє надавати керівництву інформацію, зібрану на основі аналізу та оцінки об’єктів, що перевіряються, а також рекомендації, поради стосовно цих об’єктів, допомагає реально оцінити діяльність з багатьох сторін, визначає напрями майбутньої діяльності, сприяє прийняттю правильних рішень.
2.1. Характеристика системи внутрішнього контролю Острозької районної державної адміністрації
Для детальної характеристики системи внутрішнього контролю Острозької РДА доцільно розробити структурну модель системи внутрішнього контролю (рис. 2.1.).
Рис. 2.1. Структурна система внутрішнього контролю Острозької РДА
На основі даної моделі аудитор може оцінити середовище контролю установи, систему бухгалтерського обліку, процедури контролю, які притаманні Острозькій РДА.
Внутрішній контроль поділяється на постійний контроль, який здійснюють посадові особи за характером своєї діяльності і він входить в коло їх обов’язків, і періодичний (плановий) контроль, який здійснюється за рішенням керівника бюджетної установи або за рішенням вищого керівництва (можливо також проведення планового або позапланового контролю за вимогою наказів, вказівок або інструкцій).
Система внутрішнього контролю включає в себе методику і процедури трьох основних категорій, які розробляє і використовує Острозька РДА, щоб забезпечити достатню гарантію відповідності завданням контролю. Їх називають елементами системи внутрішнього контролю, до них належать: середовище контролю, облікова система, контрольні процедури.
Середовище контролю – це процедури, які відображають загальне ставлення установи до організації системи внутрішнього контролю.
На середовище контролю впливають зовнішні та внутрішні фактори.
До зовнішніх факторів відносяться :
► загальний стан економіки – економіка України здійснює значний вплив на діяльність установи, оскільки вона фінансується з коштів державного бюджету. При нестабільній економічній політиці країни знижується фінансування бюджетних установ тому, що не вистачає коштів державного бюджету. Відбувається зменшення видатків Острозької РДА на відповідні галузі діяльності, що фінансуються з її коштів. Це негативно впливає на діяльність установи. При стабільній та ефективній економічній політиці України негативних чинників щодо діяльності установи немає;
► нестабільність законодавства – даний фактор здійснює схожий вплив на діяльність установи, що і попередній. В даній ситуації нестабільність законодавства країни породжує негативний вплив на бюджетні установи;
► підпорядкованість установи - Острозька РДА фінансується з державного бюджету. Установа здійснює тільки ті видатки, які передбачені законодавством, на них виділяються відповідні кошти;
► регулювання обліку – облік в Острозькій РДА здійснюється за визначеним та встановленим законодавством Планом рахунків бюджетних установ.
Внутрішні фактори поділяються на:
► філософію і стиль управління – працівники Острозької РДА сумлінно виконують свої обов’язки. В установі існує положення про відділ фінансово-господарського забезпечення апарату райдержадміністрації(додаток 1), в якому зазначаються права та обов’язки даного відділу.
Відділ фінансово-господарського забезпечення Острозької РДА виконує такі функції:
- складання та подання в установленому порядку бюджетних запитів по апарату та самостійних відділах райдержадміністрації для формуванняпроекту Державного бюджету;
- складання кошторисів видатків установи, внесення та облік змін до кошторисів видатків на протязі року;
- організація та забезпечення бухгалтерського обліку та звітностівідповідно до Закону України " Про бухгалтерський облік та фінансовузвітність в Україні";
- нарахування і виплата в установлені строки з заробітної плати працівникам, правильне утримання податків та своєчасне перерахування утриманих сум до бюджету та державних фондів соціального страхування;
- своєчасне проведення розрахунків з бюджетом, фондами соціальногострахування, організаціями, установами та підзвітними особами;
- аналіз, узагальнення пропозицій та підготовка проектів наказів та розпоряджень, доповідних та службових записок, подань, проектівлистів, інших документів щодо ефективного та економноговикористання бюджетних коштів;
- перевірка документів, що надійшли для обліку, правильності і своєчасного оформлення;
- складання та аналіз місячних, квартальних і річних звітів про виконання кошторисів видатків по загальному і спеціальному фондах державного і місцевого бюджетів та надання цієї звітності в установлені строки до фінансових органів та органів Державного казначейства;
- участь працівників відділу у проведенні в установлені строки інвентаризацій матеріальних цінностей, грошових коштів і коштів у розрахунках;
- забезпечення зберігання бухгалтерських документів і реєстрів обліку, кошторисів видатків і розрахунків до них, інших документів, а також своєчасна передача їх до архіву.
Відділ має право:
- одержувати в установленому порядку від посадових осіб та працівниківапарату і самостійних відділів необхідні для роботи документи,належним чином оформлені і підписані посадовими особами;
- не приймати до виконання документи, які не мають юридичної сили чивиконання яких суперечить чинному законодавству;
- здійснювати бухгалтерський облік нематеріальних активів та іншихматеріальних цінностей;
- вносити керівництву райдержадміністрації пропозиції щодо удосконалення фінансово —господарської діяльності апарату облдержадміністрації та самостійних відділів, преміювання працівників відділу, притягнення їх до дисциплінарної відповідальності, включення до кадрового резерву, проведення стажування, надання відпусток.
Працівники відділу користуються правами, визначеними Законом України "Про державну службу".
Начальник відділу несе відповідальність за повне виконання покладенихна відділ завдань і функцій по веденню бухгалтерського обліку та складаннюзвітності. За несвоєчасне, недоброякісне оформлення і складання документів, затримку передачі їх для відображення в бухгалтерському обліку та звітності, за недостовірність даних, що містяться у документах, а також за складання документів, які відображають незаконні фінансові операції, відповідальність несуть працівники відділу, які склали і підписали ці документи.
Острозька РДА використовує у своїй діяльності посадові інструкції працівників. Наприклад, посадова інструкція начальника відділу фінансово-господарського забезпечення містить кваліфікаційні вимоги, посадові обов’язки, права та відповідальність начальника даного відділу. Дана інструкція має важливе значення при визначенні аудитором філософії та стилю управління в установі.
► організаційну структуру - відповідно до затвердженої структури районної державної адміністрації та граничної чисельності працівників на даній установі є апарат РДА і самостійні відділи. В структурі апарату РДА створений відділ фінансово-господарського забезпечення, який займається організацією бухгалтерського обліку і його самою структурою. Структура апарату районної державної адміністрації включає: керівництво (голова адміністрації, перший заступник голови адміністрації, заступник голови адміністрації); відділ організаційно-кадрової роботи (начальник відділу, головний спеціаліст); загальний відділ (начальник відділу, головний спеціаліст); державний реєстратор (державний реєстратор); юридичний відділ (начальник відділу, головний спеціаліст, інспектор); відділ контролю (начальник відділу, головний спеціаліст, оператор комп’ютерного набору); відділ внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації (начальник відділу, головний спеціаліст, секретар керівника); сектор режимно-секретної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами (завідувач сектору); відділ фінансово-господарського забезпечення (начальник відділу, головний спеціаліст, водій легкового автомобіля, прибиральник службового приміщення, сторож); відділ управління агропромислового розвитку; управління праці та соціального захисту населення; фінансове управління; відділ економічної політики; відділ у справах молоді і спорту; відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства з врахуванням посади начальника інспекції ДАБК; відділ освіти; відділ культури і туризму; відділ з питань надзвичайних ситуацій; архівний відділ; служба у справах неповнолітніх.
Організацією бухгалтерського обліку у Острозькій РДА займається фінансово-господарський відділ.
Мета облікової системи установи, полягає у визначенні, накопиченні, класифікації, аналізі, реєстрації і представленні звітності про господарські операції і забезпечення обліку наявних активів. Ефективна облікова система дає можливість адміністрації належним чином виконувати обов’язки з контролю, забезпечення охоронності ресурсів, представлення звітності й задоволення потреб чинного законодавства.
Система бухгалтерського обліку вважається ефективною, якщо під час фіксації господарських операцій виконуються такі умови:
- операції в обліку правильно відображають часовий період їх здійснення;
- операції в обліку зафіксовані в правильних сумах;
- операції на рахунках бухгалтерського обліку відображені правильно та відповідно до діючих нормативних положень та облікової політики.
Система бухгалтерського обліку включає в себе такі складові, як:
● облікова політика – при здійсненні своєї діяльності Острозька РДА веде документальний облік. Всі операції, які відбуваються в установі, фінансування з державного фонду, видатки адміністрації обов’язково документуються. Бухгалтерський облік здійснюється за відповідним Планом рахунків для бюджетних установ;
● форми обліку - Острозька районна державна адміністрація використовує меморіальну форму обліку та веде такі меморіальні ордери, як меморіальний ордер №2 “Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах Державного казначейства України”; №5 “Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій”; №6 “Накопичувальна відомість з розрахунками з іншими кредиторами”; №8 “Накопичувальна відомість з розрахунками з підзвітними особами”; №13 “Накопичувальна відомість витрачання матеріалів”. Основним документом, який визначає загальний обсяг, цiльове надходження, використання i щоквартальний розподiл коштiв бюджетних установ, є кошторис доходiв i видаткiв;
● спосіб обробки облікової інформації – в адміністрації здійснюється комп’ютеризований облік інформації, що дає змогу прискорити процес обробки облікової інформації та покращити його.
До процедур контролю в Острозькій РДА відносяться:
▬ інвентаризація – Острозька РДА щорічно проводить інвентаризацію активів в установі. Також проводиться інвентаризація при зміні матеріально-відповідальної особи. Для цього складається доручення керівника установи на проведення інвентаризації, визначається склад комісії(додаток 13). Складається відповідний акт інвентаризації(додаток 17);
▬ санкціонування – адміністрація має право отримувати кошти з державного бюджету та здійснювати видатки, передбачені кошторисом установи. Обов’язковим реквізитом первинних документів Острозької РДА є печатка установи та підписи осіб, які складають відповідні документи. Кожен документ повинен містити підпис керівника установи. В установі складаються відповідні накази та розпорядження, які містять інформацію про осіб відповідальних за ту чи іншу операцію;
▬ обмеження доступу до активів – в адміністрації складаються договора про повну матеріальну відповідальність працівників установи щодо виконання покладених на них обов’язків(додаток 3);
▬ розподіл обов’язків - районна державна адміністрація містить апарат РДА і самостійні відділи, в які входять відповідні працівники. За кожним працівником закріплено ряд завдань, які потребують виконання. Кожен відділ установи спрямований на виконання певних категорій операцій. Для відображення прав, обов’язків, відповідальності, функцій, вимог працівників в установі затверджуються положення та інструкції(додатки 1,2);
▬ робочий план рахунків – Острозька РДА використовує План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затверджений наказом Державного казначейства України від 10.12.1999року за №114 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.12.1999р. за №890/4183(зі внесеними змінами та доповненнями)(додаток 21);
▬ інші процедури – керівник Острозької РДА контролює діяльність відділів установи, стежить за своєчасним поданням місячної, квартальної, річної звітності.
Для більш детального розкриття інформації про внутрішній контроль установи аудитор розробляє анкету з внутрішнього контролю(таблиця 2.1.).
Таблиця 2.1.
Клієнт Острозька РДА Аудиторська фірма Бізюк
Період перевірки 2007рік Аудитор Бізюк
Номер документа 1
Опитувальний листок(анкета) з внутрішнього контролю основних засобів Острозької РДА
№
Питання
Наявність так/ні
Результати аудиту
1
2
3
4
ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ
1
Чи проводилася інвентаризація ОЗ в установі за 2007 рік перед складанням звітності?
так
2
Чи складалися відповідні списки членів комісії для проведення інвентаризації ОЗ?
так
3
Чи виявлені відхилення при проведенні інвентаризації ОЗ?
ні
4
Чи присутній при інвентаризації ОЗ голова установи?
ні
5
Чи були присутні всі члени інвентаризаційної комісії?
так
САНКЦІОНУВАННЯ
6
Є обов’язковим реквізитом підпис голови установи на документах по ОЗ?
так
ОБМЕЖЕННЯ ДОСТУПУ ДО АКТИВІВ
7
Чи складаються в установі договора про матеріальну відповідальність осіб, які ведуть операції з ОЗ?
так
РОЗПОДІЛ ОБОВ’ЯЗКІВ
8
Чи здійснений розподіл прав та обов’язків між працівниками по веденню операцій з ОЗ?
так
Продовження таблиці 2.1.
1
2
3
4
9
Чи затверджуються в установі положення та інструкції щодо визначення прав та завдань працівників, які ведуть операції з основними засобами?
так
РОБОЧИЙ ПЛАН РАХУНКІВ
10
Чи здійснює Острозька РДА облік операцій з основними засобами відповідно до положення?
Так
11
Чи використовує установа відповідний План рахунків для бюджетних установ при веденні операцій з ОЗ?
Так
ІНШІ ПРОЦЕДУРИ КОНТРОЛЮ
12
Чи контролює голова адміністрації діяльність відділів, які здійснюють ведення операцій з ОЗ?
так
13
Чи в кожному відділі є свій керівник?
так
14
Є обов’язковим документування операцій щодо ОЗ в установі?
так
15
Чи простежуються за 2007 рік операції по ОЗ, які не були документовані?
ні
Стан внутрішнього контролю за формуванням та обліком основних засобів
При здійсненні та обліку операцій Острозька РДА використовує відповідну систему контролю за складанням документації щодо даних операцій, правильності їх оформлення, відповідності до облікової політики установи. Для вивчення даної інформації складається опис системи обліку і внутрішнього контролю операцій, в якому дається критична оцінка виконання процедур контролю.
Опис системи обліку та внутрішнього контролю операцій з надходження основних засобів в Острозьку РДА.
“При придбанні основного засобу за формою безготівкового розрахунку установа отримує рахунок від підприємства-постачальника. На основі цього рахунку відділ фінансово-господарського забезпечення установи здійснює оплату. Після цього начальник відділу фінансово-господарського забезпечення складає довіреність на ім’я особи, яка буде одержувати об’єкт основного засобу, і реєструє довіреність в журналі реєстрації довіреностей. Оформлюється акт прийому-передачі основного засобу, де зазначається характеристики ОЗ, вказується номер довіреності та постачальник. Відразу оформлюється інвентарна картка обліку основних засобів, де зазначається характеристика ОЗ та особа, до якої він відходить. Інвентарна картка записується в опис інвентарних карток по обліку ОЗ. Отримані накладна та податкову накладна надходять в відділ фінансово-господарського забезпечення, де проходять перевірку. На їх основі оформляється прибуткова накладна, яка згодом реєструється в реєстрі отриманих та виданих податкових накладних. Отримані первинні документи підшиваються”.
3. МЕТОДИКА АУДИТУ
Методика аудиту – це процес послідовного складання завдань та етапів, за якими буде проводитися аудиторська перевірка на підприємстві. Вона включає в себе розробку плану аудиту, конкретизацію завдань аудиту, виконання процедур для оцінки якості бухгалтерської інформації, збір свідчень для підтвердження достовірності представлення залишків на відповідних рахунках бухгалтерського обліку по встановленим критеріям, проведення перевірок на узгодженість.
3.1. Методика аудиту доходу(виручки) від реалізації товарів
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності таких умов:
- покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
- підприємство не здійснює надалі управління та контролю за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
- сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
- є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.
У ринкових умовах господарювання результати діяльності суб'єктів підприємницької діяльності є інформацією, яка цікавить широке коло користувачів фінансових звітів.
Зокрема об'єктивна і достовірна інформація про діяльність суб'єктів господарювання необхідна:
- власникам суб'єктів господарювання для визначення стратегії їх розвитку;
- інвесторам (місцевим та іноземним) при вкладанні своїх капіталів у іншісуб'єкти господарювання;
- банкам для прийняття рішення про доцільність надання кредиту;
- постачальникам для одержання гарантій повної оплати за відвантажені товари, виконані роботи і надані послуги;
- акціонерам для контролю за роботою адміністрації товариства;
- державним органам для шанування потреб макроекономіки та оцінки податкових надходжень до бюджету тощо;
- державним органам, судам, прокурорам та слідчим для підтвердження достовірності фінансової інформації, що їх цікавить, ураховуючи інформацію, яка є комерційною таємницею.
Користувачі, для яких достовірність фінансової інформації про доходи і фінансові результати є досить значною, потребують засвідчення її аудитором.
Метою аудиту доходу від реалізації товарів є встановлення об'єктивної істини щодо достовірності, об'єктивності, правдивості й законності відображення в бухгалтерському обліку й фінансовій звітності доходів і донесення цієї істини через аудиторський висновок до користувачів інформації. Для досягнення цієї мети необхідно:
▪ перевірити, чи відповідають показники за доходами Звіту про фінансові результати в усіх суттєвих аспектах нормативним документам, які регламентують порядок його підготовки;
▪ перевірити достовірність показника прибутковості акцій;
▪ провести зіставлення показників за доходами з реалізації товарів звідповідними показниками минулого року, з плановими завданнями;
▪ підтвердити або спростувати інформацію про дані доходи, відображені у Звіті про фінансові результати, аудиторським висновком.
Група "Дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів (робіт, послуг)" відображається за рахунком 70 "Доходи від реалізації", де узагальнюється інформація про доходи від реалізації готової продукції, товарів (робіт, послуг).
Перевірка доходів починається з перевірки відповідності показників звітності про доходи фінансово-господарської діяльності даним регістрів синтетичного й аналітичного обліку. Основними завданнями такої перевірки є:
— вивчення правильності обчислення й відображення у звітності доходу і витрат;
— реальності кожного запису на аналітичних рахунках до рахунків 70 "Доходи від реалізації товару”, “Собівартість від реалізації товарів” 902 і 79 "Фінансові результати".
Джерелами перевірки є:
— журнали-ордери по рахунках 23,28,301;
— первинні документи на реалізацію власної готової продукції і покупних товарів, книгу обліку РРО;
— виписки з рахунків у банках;
— прибуткові касові ордери на оприбуткування готівки за оплачену продукцію;
— баланс, звіт про фінансові результати; податкова звітність;
— платіжні доручення (вимоги-доручення) на оплату реалізації за безготівковими розрахунками;
— регістри аналітичного й синтетичного обліку результатів фінансово-господарської діяльності (Головна книга, журнали-ордери й відомості до них за рахунками 70 "Доходи від реалізації", 902,92,93).
Під час аудиту аудитор керується Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", законодавством про фінансово-господарську діяльність юридичних і фізичних осіб, іншими нормативно-правовими актами з обліку і звітності, бізнес-планом і розрахунками до його обґрунтування, а також Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку "Звіт про фінансові результати", Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку запасів, Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", та Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”.
Насамперед аудитор встановлює правильність визначення підприємством передбачуваного доходу від реалізації товарів. Інформаційною базою при цьому можуть бути калькуляції продажних цін на власну продукцію та покупні товари.
Аудитору слід врахувати, що норми Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати" стосуються звітів підприємств усіх форм власності, крім банків і бюджетних установ. У статті звіту про фінансові результати "Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)" показується загальна сума доходу без вирахування наданих знижок, повернення проданих товарів, податку на додану вартість, акцизного збору. Для визначення чистого доходу (виручки) від реалізації товарів чи наданих послуг слід із доходу (виручки) від реалізації вирахувати податки, збори, знижки тощо. Аудитор перевіряє правильність визначення результату операційної діяльності.
Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 "Дохід" передбачено, що дохід визнається за умови збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу. Однак не визнаються доходами такі надходження від інших осіб:
- сума ПДВ, акцизів, інших податків і обов'язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів;
- сума попередньої оплати продукції;
- сума авансу в рахунок оплати продукції;
- сума завдатку під заставу в погашення позики, якщо передбачено договором;
- надходження, що належать іншим особам тощо.
Дохід не визнається, якщо здійснюється обмін продукцією. Особливій перевірці підлягає правильність відображення в обліку тієї суми прибутку, яка повинна бути перерахована в бюджет внаслідок застосування до підприємства економічних санкцій за вуалювання (заниження) доходу (прибутку), пені за несвоєчасне перерахування податків. Суми таких санкцій покриваються за рахунок прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства, і на величину оподаткованого доходу (прибутку) не впливають.
Таким чином, під час перевірки фактичного прибутку слід встановити насамперед правильність відображення у звітності фактичної виручки (доходу) від реалізації товарів. Для цього ревізор використовує такі джерела інформації:
◘ По-перше, на підставі вищевказаних документів аудитор зіставляє дані Звіту про фінансові результати за статтею "Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)" з даними Головної книги з рахунка 70 "Доходи від реалізації". Сума розбіжностей повинна дорівнювати сумі податку на додану вартість, акцизного збору та інших вирахувань з доходу (коди рядків 015, 020, 030 звіту про фінансові результати). Якщо встановлено невідповідність суми, відображеної в Головній книзі й оборотній відомості за синтетичним...