Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Звіт
із виробничої практики з бухгалтерського обліку
на прикладі „Шепетівського міжрайонного управління водного господарства ”
Зміст
Вступ……………………………………………………………………………....4
Особливості господарської діяльності установи……………………….6
Організація бухгалтерського обліку…………………………………...11
Облік грошових коштів………………………………………………….18
Облік розрахунків………………………………………………………..20
Облік необоротних активів……………………………………………...27
Облік запасів……………………………………………………………...32
Облік доходів і видатків загального фонду……………………………37
Облік доходів і видатків спеціального фонду…………………………40
Облік виробничої діяльності…………………………………………....42
Фінансова звітність установи…………………………………………...43
Висновки………………………………………………………………………...45
Список використаної літератури……………………………………………...46
Додатки………………………………………………………………………….48
Вступ
Невід’ємною складовою розвитку ринкових відносин в Україні є адекватна система бухгалтерського обліку, що забезпечує всіх членів суспільства надійною, своєчасною та корисною інформацією про господарську діяльність підприємств і організацій, вона є дійсним інструментом, яка дозволяє приймати правильні та зважені рішення.
Бухгалтерський облік у бюджетних установах є важливою частиною господарського обліку в Україні. Він виконує свої конкретні завдання, має специфічні об’єкти, ведеться за окремим планом рахунків на балансі, який відрізняється від балансу госпрозрахункових підприємств.
Прийнятий 16 липня 1999 року Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” відкрив шлях до перетворення бухгалтерського обліку в реальний інструмент управління, відповідно до якого бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та руху грошових коштів підприємства. Для забезпечення користувачів інформацією про господарську діяльність слід безперервно вести бухгалтерський облік із дня реєстрації установи.
Об’єктом проходження практики виступає «Шепетівське міжрайонне управління водного господарства », яке є бюджетною неприбутковою організацією, підпорядковується Хмельницькому облводресурсів і належить до сфери управління Державного агентства водних ресурсів України.
Метою виробничої практики з бухгалтерського обліку є закріплення теоретичних знань, отриманих під час вивчення дисципліни «Бухгалтерський облік», а також ознайомлення з особливостями господарської діяльності установи, функціональними обов’язками правами та відповідальністю бухгалтерів, організацією та формами фінансової звітності.
Завдання виробничої практики полягають у наступному:
ознайомитись з організацією роботи бухгалтерського апарату підприємства, функціональними обов’язками , правами та відповідальністю бухгалтерів ;
вивчити організацію та методику первинного , аналітичного та синтетичного обліку підприємства ;
оволодіти прийомами калькулювання та методом обліку витрат виробництва , які застосовуються на підприємстві ;
ознайомитись з організацією та формами фінансової звітності.
Для виконання вищезазначених завдань було використано установчі документи, організаційно-розпорядчі документи, фінансову звітність за I квартал 2012 року (квартальна форма) та за 2011 рік (річна форма), головну книгу за I квартал 2012 року, меморіальні ордери № 2, 5, 13 та іншу первинну документацію за березень місяць 2012 року.
Шепетівське міжрайонне управління водного господарстває бюджетною неприбутковою організацією, підпорядковується Хмельницькому обласному виробничому управлінню по меліорації і водному господарству, належить до сфери управління Державного комітету України по водному господарству.
У своїй діяльності Управління керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Держводгоспу,Хмельницького облводгоспу, місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Управління здійснює свою діяльність в межах наданих йому повноважень на території 4 районів Хмельницької області: Ізяславського, Полонського, Славутського, Шепетівського.
Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства України, печатку зі своїм найменуванням.
1.Особливості господарської діяльності установи
Шепетівське міжрайонне управління водного господарства(далі – Управління) є бюджетною неприбутковою організацією, підпорядковується Хмельницькому обласному виробничому управлінню по меліорації і водному господарству (далі- Облводгосп), належить до сфери управління Державного комітету України по водному господарству (далі- Держводгосп).
У своїй діяльності Управління керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Держводгоспу,Хмельницького облводгоспу, місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Дата створення: 1954рік.
Управління здійснює свою діяльність в межах наданих йому повноважень на території 4 районів Хмельницької області: Ізяславського, Полонського, Славутського, Шепетівського.
Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства України, печатку зі своїм найменуванням.
Скорочене найменування- Шепетівське МУВГ.
Місцезнаходження Управління: 30400, м.Шепетівка, Новоград- Волинське шосе,30.
Основними завданнями Управління є:
Забезпечення управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.
Здійснення єдиної науково-технічної політики у сфері водного господарства та меліорації земель, забезпечення потреб населення і галузей економіки у водних ресурсах, впровадження досягнень науки і нової техніки, нових технологій, передового досвіду роботи.
Організація експлуатації водогосподарських об’єктів, міжгосподарських меліоративних систем та окремих об’єктів інженерної інфраструктури, які перебувають у державній власності.
Організація виконання довгострокових державних і комплексних програм щодо розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених угідь, захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів, інженерних комунікацій, сільськогосподарських угідь та інших об’єктів.
Проведення заходів, пов’язаних з попередженням шкідливої дії вод і ліквідацією її наслідків, включаючи протипаводковий захист сільських населених пунктів і земель у зоні впливу водних об’єктів.
Управління відповідно до покладених на нього завдань:
Здійснює відповідно до законодавства в межах своїх повноважень
контроль за раціональним використанням, охороною вод та відтворенням водних ресурсів, дотриманням підприємствами, установами та організаціями(незалежно від форм власності та господарювання), фізичними особами, у тому числі іноземцями, особами без громадянства, вимог водного законодавства, стандартів, норм і правил водокористування.
Здійснює контроль за дотриманням встановленого режиму роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських системі каналів, технічним станом гідротехнічних споруд, які знаходяться на його балансі.
Забезпечує здійснення комплексу робіт з експлуатації , поточного та капітального ремонту міжгосподарських меліоративних систем, протиповеневих водогосподарських споруд, водосховищ та інших об’єктів міжгосподарських систем та вживає, відповідно до законодавства і нормативно-правових актів, заходів щодо збереження меліоративних фондів, які перебувають у державній власності, а також на договірних засадах здійснює технічне та інженерно-технічне обслуговування і ремонт внутрішньогосподарської меліоративної мережі чи споруд цієї мережі, інших гідротехнічних споруд та об’єктів.
Здійснює технічну експлуатацію міжгосподарських меліоративних об’єктів.
Забезпечує подачу виробникам сільськогосподарської продукції води для поливу сільськогосподарських культур, а також подачу технічної води іншим водокористувачам на договірних засадах. Організовує облік об’ємів поданої води.
Надає систематичну організаційну допомогу водокористувачам у проведенні своєчасних і якісних поливів сільськогосподарських культур на основі визначення вологості грунту , впровадження прогресивних методів техніки поливів.
Вдосконалює діючі зрошувальні та осушувальні системи і гідротехнічні споруди шляхом проведення своєчасної реконструкції, автоматизації та комп'ютеризації , підвищення технічного рівня експлуатації водогосподарських об’єктів, впровадження досягнень науки, техніки і передового досвіду, проведення ремонтно-експлуатаційних робіт із застосуванням засобів механізації.
Проводить інвентаризацію та паспортизацію міжгосподарських меліоративних систем.
Здійснює контроль за меліоративним станом зрошуваних і осушених земель, технічним станом меліоративних систем та інших гідротехнічних споруд та об’єктів.
Сприяє розвитку та бере безпосередню участь у забезпеченні питного водопостачання у сільській місцевості.
Виконує заходи, які пов’язані з попередженням шкідливої дії вод і ліквідацією її наслідків.
Бере участь у роботі районних комісій з організації безаварійного пропуску льодоходу, повені та паводків.
Розглядає та погоджує проекти щодо умов і режиму використання водних ресурсів при експлуатації, введенні в дію, будівництві чи реконструкції господарських об’єктів на землях водного фонду, забезпечує ведення державного обліку водокористування у рибному і сільському господарствах.
Бере участь у проведенні будівельно-ремонтних , земляних робіт, будівництві водопровідно-каналізаційних мереж та інших роботах.
Складає проектно-кошторисну документацію на ремонт, будівництво, реконструкцію меліоративних об’єктів, гідротехнічних споруд та об’єктів.
Входить до складу Комісії з розгляду питань, пов’язаних з погодженням документації із землеустрою у разі погодження проектів землеустрою, що розробляються з метою вилучення, надання, зміни цільового призначення земель водного фонду.
Забезпечує зберігання технічної документації(проектів, виконавчої документації,актів).
Спільно з громадськими організаціями проводить організаційні заходи, спрямовані на відродження малих річок та водоймищ.
Інформує органи місцевої влади та місцевого самоврядування, землекористувачів про стан водних об’єктів та якість води в них.
Проводить заходи з популяризації екологічних знань, бережного ставлення до водних ресурсів тощо. Забезпечує роз’яснювальну роботу, інформування та проводить консультації з населенням щодо діяльності, актуальних питань розвитку водогосподарсько-меліоративного комплексу.
Проводить свою діяльність у взаємодії з міжрайонними управліннями водного господарства та іншими водогосподарськими організаціями, що належать до сфери управління Держводгоспу.
Здійснює організацію бухгалтерського і оперативного обліку, контролю і аналізу виробничо-фінансової діяльності структурних підрозділів та Управління в цілому,ведення фінансової та статистичної звітності,а також обов’язкової звітності згідно з законодавством.
Впроваджує наукову організацію праці управління виробництвом, організацію оплати,нормування праці,здійснює заходи по підвищенню продуктивності праці і ефективності виробництва. Організовує роботи з винахідництва та раціоналізації.
Забезпечує організацію безпечних і здорових умов праці працюючих,шляхом вивчення правильної експлуатації обладнання,захист працюючих від шкідливих умов праці, утримання робочих місць згідно з санітарними нормами і виконання правил техніки безпеки.
Забезпечує щоденний контроль за дотриманням встановлених нормі правил з охорони праці,пожежної безпеки,розробляє заходи щодо безпечних умов праці і впроваджує їх у життя,забезпечує безпечні умови праці на виробництві.
Вживає заходів щодо забезпечення Управління кваліфікованими кадрами,організовує підготовку,перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників.
Організовує проведення атестації робочих місць за умовами праці та контролює правильність обґрунтування пільг і компенсацій за роботу в шкідливих і важких умовах праці.
Організовує роботу,пов’язану із забезпеченням єдності та необхідності точності вимірювань,підвищення рівня метрологічного забезпечення відповідно до вимог нормативних документів з метрологічної діяльності.
Управління має право:
Скликати в установленому порядку наради з питань ,що належать до його компетенції , та видавати накази організаційно-розпорядчого характеру,а також здійснювати контроль за їх виконанням.
Від свого імені в межах наданих повноважень укладати угоди,набувати майнових та немайнових прав,нести зобов’язання,виступати позивачем та відповідачем у судах.
Від свого імені відкривати рахунки в органах Державного казначейства та банків України.
З урахуванням коштів,виділених з бюджету,самостійно планувати обсяги робіт,строки та способи їх виконання,укладати угоди на виконання робіт і послуг,здійснювати ділові контакти з юридичними та фізичними особами як в Україні, так і за її межами,без збільшення боргових зобов’язань.
Керуючись нормативно-правовими актами з оплати праці,у межах фонду заробітної плати розробляти положення про преміювання та з оплати праці.
Надавати платні послуги юридичним та фізичним особам згідно з Переліком платних послуг,які можуть надаватися бюджетними установами та організаціями,що належать до сфери управління Держводгоспу.
Брати і здавати в оренду нерухоме майно та рухоме майно згідно з чинним законодавством.
Залучати спеціалістів підрозділів місцевих органів виконавчої влади,органів місцевого самоврядування,підприємств,установ і організацій(за погодження з їх керівниками)для розгляду питань,що належать до компетенції Управління.
Отримувати безкоштовно від підприємств,установ і організацій інформаційні матеріали в обсягах статистичної звітності,яка відноситься до сфери діяльності правління,відповідно до порядку,встановленого законодавством.
Надавати консультації щодо порядку підготовки матеріалів для тримання дозволів на спеціальне водокористування та їх погодження.
Управління зобов’язане:
1.Виконувати норми і вимоги щодо охорони довкілля,раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
Утримувати у належному технічному стані об’єкти інженерної інфраструктури державних міжгосподарських меліоративних систем.
Здійснювати заходи з удосконалення роботи Управління.
Забезпечувати своєчасну сплату податків і зборів до бюджету та державних цільових фондів згідно з чинним законодавством України.
Забезпечувати цільове використання, збереження закріпленого за ним майна та державних коштів і своєчасні розрахунки з працівниками Управління.
Створювати належні умови для високопродуктивної праці,забезпечувати додержання законодавства про працю,соціальне страхування, правил і норм охорони праці, техніки безпеки.
Фінансування діяльності Шепетівського управління водного господарства може здійснюватись за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного та місцевого бюджетів. (див.дод.1).
Організаційна структура управління бюджетної установи представлена на рис.1.
Рис. 1 Організаційна структура управління Шепетівського управління водного господарства
2.Організація бухгалтерського обліку
Бухгалтерія являється самостійним структурним підрозділом Шепетівського МУВГ і підпорядковується , безпосередньо,начальнику управління, по питаннях організації бухгалтерського обліку і складання звітності, порядку і методиці контролю-головному бухгалтеру Хмельницького облводгоспу.
Бухгалтерія очолюється головним бухгалтером, який забезпечує організацію бухгалтерського обліку. На період відсутності головного бухгалтера(відрядження, відпустка)права і обов’язки головного бухгалтера переходять до його заступника, а при відсутності останнього-іншій посадовій особі,про що об’являється наказом по управлінню.
Головними завданнями бухгалтерії є забезпечення організації бухгалтерського обліку в управлінні на основі установлених правил ведення,контроль за раціональним,економним використанням матеріальних і фінансових ресурсів, збереження майна підприємства.
Структура бухгалтерії:
головний бухгалтер;
замісник головного бухгалтера;
бухгалтер 1 категорії.
Обов’язки бухгалтерії
Бухгалтерія керується у своїй роботі діючим законодавством, Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Положенням про головних бухгалтерів,економічними та нормативними документами з питань економіки, іншими підзаконними актами вищестоячої організації, а також Положенням про бухгалтерію Шепетівського міжрайонного управління водного господарства.
Бухгалтерія зобов’язана забезпечити:
Широке використання сучасних засобів механізації і автоматизації обліково-обчислювальних форм і методів бухгалтерського обліку.
Повний облік поступаючих грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей і основних засобів, а також своєчасне відображення в бухгалтерському обліку операцій пов’язаних з їх рухом.
Достовірний облік затрат виробництва і обігу,виконання кошторису видатків,складання економічно обґрунтованих звітів собівартості послуг.
Точний облік результатів господарської діяльності управління у відповідності з установленими правилами та діючим законодавством.
Правильне нарахування і своєчасне перерахування платежів у державний бюджет, єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування до Управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі.
Складання достовірної фінансової звітності на основі первинних документів і бухгалтерських записів, подання її у встановленні терміни відповідним органам.
Прийняття звітності від структурних підрозділів, складання зведених звітів і подання їх в Хмельницький облводгосп, Шепетівське УДК та в Управління статистики у м. Шепетівка.
Складання у встановленні терміни планів на поточний рік та планів використання коштів.
Здійснення контролю за використанням надходжень по загальному та спеціальному фонду(див.дод.2).
Завдання та обов’язки головного бухгалтера Прохорчук Л.Д:
Визначає , формулює, здійснює і координує організацію бухгалтерського обліку господарсько-фінансової діяльності підприємства.
Здійснює контроль за ефективним використанням матеріальних,трудових і фінансових ресурсів.
Забезпечує раціональну організацію обліку і звітності на підприємстві і в його підрозділах.
Складає баланс підприємства(основні засоби та інші поза оборотні активи,запаси і затрати,грошові кошти, розрахунки та інші активи, джерела власних та прирівняних до них коштів, довгострокові пасиви, розрахунки та інші короткострокові запаси).
Організовує складання щомісячного бухгалтерського обліку, квартальних та річних бухгалтерських звітів.
Контролює правильність відображення в інвентаризаційній відомості інвентаризаційних різниць(нестачі, надлишки, пересортиці),втрати та псування цінностей з обчисленням розміру збитків.
Регулює розходження фактичної наявності цінностей з даними бухгалтерського обліку,що були виявлені під час інвентаризації.
Вживає заходів щодо запобігання нестач, незаконного витрачання коштів і товарно-матеріальних цінностей, порушень фінансового та господарського законодавства.
Стежить за зберіганням бухгалтерських документів,оформленням і здаванням їх за встановленим порядком до архіву.
Повідомляє начальнику підприємства про всі виявлені недоліки в роботі бухгалтерії підприємства, структурних підрозділів з обов’язковим поясненням причин їх виникнення, а також з пропозиціями щодо їх усунення.
Керує працівниками бухгалтерії підприємства.
Приймає від касира касові звіти, перевіряє в установленому порядку(наявність касових документів, правильність їх заповнення, правильність їх оборотів по касі і визначення залишків на початок і кінець дня). Здійснює відображення інформації на рахунках бухгалтерського обліку.
Перевіряє правильність підібраних первинних документів до виписок казначейства, проставляє шифри кореспондуючих рахунків, на їх основі проводить записи в облікових регістрах.
Заповнює розрахунки земельного податку, податку на транспорт та подає в установлені терміни в ДПІ.
Веде аналітичний облік по рахунку « Розрахунки з іншими кредиторами»,по розрахунках за комунальні послуги, телефон. Проводить звірку взаєморозрахунків.
Здійснює аналітичний облік по рахунку « Розрахунки за платежами у бюджет», веде книги обліку придбання та продажу товарів(ПДВ),виписує податкові накладні(див.дод.3).
Завдання та обов’язки замісника головного бухгалтера Охоти І.В:
Забезпечує правильне документальне відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій ,пов’язаних з господарською діяльністю підприємства та перерахуванням податків до державного та місцевого бюджетів.
Приймає затверджені табеля робочого часу з реєстрами нарахованої заробітної плати по нарядах,лікарняні та інші документи по розрахунках з працівниками і проводить нарахування заробітної плати, включаючи доплати встановлені законодавством.
Веде облік по рахунку №362 « Розрахунки з підзвітними особами».
Здійснює утримання із заробітної плати податку з доходів фізичних осіб, внесків до Пенсійного фонду, фонду соціального страхування та ін..
Складає зведену довідку мА м/о №5 по заробітній платі.
Здійснює контроль за отриманням і перерахуванням грошових коштів,друкує платіжні доручення на комп’ютері, складає реєстри та додатки.
Переводить кошти по виконавчих листах через відділення зв’язку.
Складає і подає звіти про нараховані внески,перерахування та витрати,пов’язані із загальнообов’язковим державним соціальним внеском у зв’язку з ТВП,розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів ФССВНВ,розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Складає і подає звіти у фонд зайнятості, складає і подає звіти у Шепетівську ОДПІ(див.дод.4).
Завдання та обов’язки бухгалтера 1 категорії Асауляк Л.Я:
Веде облік товарно-матеріальних цінностей,слідкує за їх оприбуткуванням і раціональним,правильним використанням по загальному і спеціальному фонду.
Виконує роботу по веденню бухгалтерського обліку МУВГ, обліку товарно-матеріальних цінностей.
Виписує накладні на видачу спецодягу,на відпуск матеріалів підзвітним особам,виписує рахунки по наданню послуг населенню,а також податкові накладні.
Приймає та перевіряє звіти,перевіряє правильність списання товарно-матеріальних цінностей по звітах механіків,зав. Складів і правильність списання матеріальних цінностей в звітах начальників дільниць і майстрів,слідкує за їх своєчасною здачею в бухгалтерію.
Веде сальдові відомості по рахунках №221,234,235,236,238.
Веде облік основних засобів в повному обсязі.
Контролює і приймає участь інвентаризації основних засобів та інших матеріальних цінностей,а також приймає участь при передачах матеріальних цінностей між підзвітними особами.
Веде відомість №9,10,13 по руху матеріальних цінностей , які знаходяться в ШМУВГ.
Не допускає порушення в обліку товарно-матеріальних цінностей в бухгалтерській звітності.
Своєчасно складає бухгалтерську звітність,згідно наказу №33 від 27.01.2011р. у встановлені терміни.
Отримує грошові кошти згідно чекової книжки із відділення банку,видає відрядження працівникам.
Веде касову книгу по оприбуткуванню та видачі готівки з каси окремо по загальному і спеціальному фондах.
Веде облік матеріальних цінностей по кодам економічної класифікації видатків по загальному і спеціальному фондах.
Веде книгу видачі та обліку довіреностей.
Готує дані для оформлення договорів оренди на нерухоме майно для ФДМ у Хмельницькій області та веде роботу по обліку надходжень від оренди нерухомого майна(див.дод.5).
На організації користуються аналітичними та синтетичними рахунками.
Синтетичні рахунки – рахунки, за допомогою яких узагальнено відображають стан і рух економічно однорідних видів господарських засобів за їхнім складом і розміщенням, а також за джерелами їхнього формування та цільовим призначенням у грошовому вираженні.
Облік, що ведеться на цих рахунках, є синтетичним обліком.
Аналітичні рахунки – рахунки, за допомогою яких дають деталізовану характеристику даних синтетичних рахунків.
Ці рахунки містять не лише грошові, а й натуральні показники. Облік, побудований на аналітичних рахунках, є аналітичним обліком.
Синтетичний і аналітичний облік взаємопов’язані. Аналітичні рахунки – частина синтетичного обліку і мають ту саму структуру, що й синтетичні, тобто якщо синтетичний рахунок є активним, то активним є й відповідний аналітичний рахунок і навпаки.
Аналітичні рахунки ведуть на картках, у книгах або у відомостях.
Суми залишків (сальдо) на кожному синтетичному рахунку на початок і кінець звітного періоду мають дорівнювати сумі залишків усіх його аналітичних рахунків .
Суми дебетового та кредитового оборотів кожного синтетичного рахунка мають дорівнювати сумі відповідних оборотів по всіх його аналітичних рахунках.
План рахунків – систематизований перелік рахунків і схем реєстрації , групування на них фактів фінансово-господарської діяльності в бухгалтерському обліку.
План рахунків бухгалтерського обліку складається з балансових рахунків (залишки по цих рахунках відображають у таблиці балансу) і позабалансових рахунків (залишки відображають поза підсумком таблиці балансу).
Розділ I. Балансові рахунки
Клас 1. Необоротні активи
Клас 2. Запаси
Клас 3. Кошти, розрахунки та інші активи
Клас 4. Власний капітал
Клас 5. Довгострокові зобов’язання
Клас 6. Поточні зобов’язання
Клас 7. Доходи
Клас 8. Витрати
Розділ II. Позабалансові рахунки
Клас 0. Позабалансові рахунки
Клас 1 «Необоротні активи» об’єднує рахунки, які призначені для обліку матеріальних та нематеріальних активів, що отримані для тривалого використання і не призначені для реалізації або витрачання протягом одного року.
Клас 2 «Запаси». На рахунках даного класу обліковуються оборотні матеріальні активи, що належить установі, реалізацію та витрачання яких планується здійснити протягом року.
До класу 3 «Кошти, розрахунки та інші активи» належать рахунки, що застосовуються для відображення поточних фінансових активів: коштів у касі, на рахунках в установах банків або в органах Державного казначейства України, у розрахунках з дебіторами.
Рахунки класу 4 «Власний капітал» застосовуються для обліку фондів та визначення результатів виконання кошторисів установи.
Клас 5 призначений для обліку зобов’язань установи, які не виникають у процесі звичайної діяльності, не є характерними для установи і погашення яких відбудеться після завершення поточного бюджетного року. Шепетівське МУВГ не використовує рахунки 5 класу для ведення бухгалтерського обліку.
Облік зобов’язань установи, що виникають протягом звичайної її діяльності, тобто при виконанні кошторису доходів та видатків, і погашення яких очікується протягом поточного бюджетного року, ведеться на субрахунках класу 6 «Поточні зобов’язання».
Доходи установи, які вона отримує за рахунок загального і спеціального фондів бюджетів, обліковуються у класі 7 «Доходи».
Клас 8 «Витрати» застосований для обліку фактичних видатків і витрат бюджетних установ та касових видатків сільських, селищних, міських (міст районного підпорядкування) бюджетів.
До позабалансових рахунків належать рахунки класу 0.
Клас 0. Позабалансові рахунки. Рахунки цього класу призначені для обліку активів, що не належать підприємству.
Кожний клас рахунків групують за певною ознакою.
Для обліку реєстрацій господарських операцій установа застосовує різноманітні за формою, змістом, способами відображення і нагромадження інформації облікові регістри. Склад облікових регістрів, що їх веде бюджетна установа і визначає форму бухгалтерського обліку. Згідно із Положенням про бухгалтерію Шепетівське міжрайонне управління водного господарства веде меморіально-ордерну («Журнал-Головна») форму обліку . При цьому використовують регістри синтетичного обліку – меморіальні ордери, аналітичного – картки. Узагальнюючим регістром є Журнал – Головна книга(див.дод.15).
Тобто за цієї форми обліку на підставі перевірених і згрупованих первинних документів складають меморіальні ордери, в яких вказують кореспонденцію рахунків за здійсненою господарською операцією та її суму. Меморіальні ордери складають як на один документ, так і на групу однорідних первинних документів.
Основними принципами меморіально-ордерної форми обліку є:
оформлення бухгалтерських проведень меморіальними ордерами;
розподіл синтетичного обліку на хронологічний і систематичний;
ведення аналітичного обліку на картках;
особлива будова Головної книги, яка розкриває кореспонденцію рахунків, що підвищує можливості аналізу та контролю за правильністю записів. [21, c.55]
У Шепетівському міжрайонному управлінню водного господарства використовують наступні меморіальні ордери:
Меморіальний ордер № 2 – накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах Держказначейства (установах банків) ф.№381(див.дод12).
Меморіальний ордер №4 – накопичувальна відомість розрахунках з іншими дебіторами ф.№408;
Меморіальний ордер №5 – зведення розрахункових відомостей по заробітній платі ф.№405(див.дод.13).
Меморіальний ордер №13 – накопичувальна відомість витрачання матеріалів ф.№396(див.дод.14).
Підставою для відображення записів в облікових реєстрах є належним чином оформлені первинні документи[21, c.54].
3.Облік грошових коштів
Грошові кошти – готівка, кошти на рахунках, депозити до запитання.
Для обліку руху і наявності коштів ,які перебувають на особових , реєстраційних рахунках ,відкритих установі в органах Державного казначейства , або поточних рахунках, відкритих в установах банків ( якщо відкриття рахунків не суперечить чинному законодавству України ) і використовується у встановленому порядку , застосовуються рахунки 31та 32, Шепетівське міжрайонне управління водного господарства рахунок 30 «Каса» не використовує, оскільки установа здійснює лише безготівкові операції.
Безготівкові розрахунки – це розрахунки, які здійснюються без участі готівки, шляхом списання коштів з поточного, реєстраційного рахунка платника і зарахування їх на рахунок отримувача. Законодавчо вони регулюються Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті України, затвердженою Постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року №22[21, c.122].
На зазначені рахунки зараховується сума коштів , яка фактично надійшла Шепетівському управлінню водного господарства . Списання коштів з рахунків установи на оплату видатків і готівкою , і шляхом безготівкової оплати , проводиться в суворій відповідності до затвердженого кошторису .
З рахунків установи можуть бути списані кошти , операції з якими не передбачені кошторисами , лише у разі :
- безспірного списання коштів у випадках . встановлених чинним законодавством України у т. ч. за рішенням суду , арбітражного суду та за виконавчими написами нотаріусів ;
- помилкового або зайвого надходження коштів на ім’я установи;
- перерахування коштів розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня або підвідомчим установам згідно з нормативно-правовими актами , наказами , розпорядженнями розпорядників бюджетних коштів вищого рівня , якщо не суперечить чинному законодавству.
На субрахунку 311 «Поточний рахунок на зарплату» обліковуються кошти бюджету, що надійшли в розпорядження Шепетівського МУВГ на виплату заробітної плати працівникам.
На субрахунку 321 «Реєстраційні рахунки» обліковуються кошти, виділені розпоряднику коштів для утримання установи та на централізовані заходи.
Відповідно до інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті затвердженою постановою правління Національного банку України від 21.09.2004 року за №22 безготівкові розрахунки Шепетівське МУВГ здійснює на основі платіжного доручення , яке є розпорядженням обслуговуючому банку про перерахування визначеної суми на рахунок іншого підприємства оформленим на спеціальному бланку. При розрахунках платіжними дорученнями ініціатором платежу виступає платник.
Ще одним з головних документів на підприємстві є виписка з банку. Це документ, що видається банком підприємству і відображає рух грошових коштів на поточному рахунку.
Кореспонденція рахунків з обліку операцій за рахунками в органах Державного казначейства України та установах банків
Таблиця 1
№
з/п
Зміст господарських операцій
Кореспонденція рахунків
Дебет
Кредит
1.
Переведення коштів розпорядникам нижчого рівня
701
321
2.
Списання з рахунків залишків коштів, виділених асигнувань, не витрачених у поточному році
701
321
3.
Перерахування сум постачальникам згідно з поданими рахунками за матеріальні цінності та надані послуги шляхом попередньої оплати
364
321
4.
Перерахування до Державного бюджету податків та інших платежів відповідно до чинного законодавства України
641
321
Синтетичний облік надходження грошових коштів загального фонду ведеться в бухгалтерському регістрі – меморіальному ордері 2 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах Державного казначейства України в установах банків» форми 381 (бюджет). Меморіальні ордери складаються за кожним рахунком окремо: особовим, реєстраційним[21, c.123].
4.Облік розрахунків
Облік розрахунків з підзвітними особами
Розрахунки з підзвітними особами-це заборгованість працівників, які одержали гроші(аванс) під звіт для проведення господарських витрат, а також на службові відрядження.
Порядок ведення та облік розрахунків з підзвітними особами обліковується
на субрахунку 362 «Розрахунки з підзвітними особами»,де ШМУВГ відображає розрахунки з працівниками установи за виданий аванс на господарські видатки або видатки на відрядження.
Залишок за субрахунком 362 може бути і дебетовим і кредитовим . У фінансовій звітності він відображається розгорнуто : дебетове сальдо – у складі оборотних активів , а кредитове – у складі зобов’язань .
Облік розрахунків з іншими дебіторами
Для відображення розрахунків з іншими дебіторами установа використовує субрахунок 364 «Розрахунки з іншими дебіторами» , де обліковуються розрахунки з іншими дебіторами установи.
На рахунках цієї групи обліковуються оборотні активи установи у формі дебіторської заборгованості ,тобто вимог установи до інших юридичних та фізичних осіб щодо грошових коштів ,товарів , робіт і послуг. Тут обліковуються розрахунки з покупцями , замовниками , іншими дебіторами : в порядку планових платежів , за відшкодування завданих збитків , також розрахунки з іншими дебіторами установи . Усі господарські відносини установи з постачальниками товарів, робіт і послуг , з покупцями замовниками та іншими дебіторами .
Кореспонденцію рахунків з обліку розрахунків з іншими дебіторами відображено в табл.2.
Таблиця 2
Кореспонденція рахунків з обліку розрахунків з іншими дебіторами
№
з/п
Зміст господарських операцій
Кореспонденція рахунків
Дебет
Кредит
1.
Нарахування плати за послуги, надання яких пов’язане з виконанням основних функцій та завдань Шепетівського міжрайонного управління водного господарства
364
711
2.
Перераховано постачальникам згідно з поданими рахунками за матеріальні цінності та надані послуги попередньою оплатою
364
321
3.
Отримано матеріалів і продуктів харчування (без ПДВ), що сплачені попередньою оплатою рахунків
232
364
4.
Погашено дебіторську заборгованість за товарно-матеріальні цінності
321
364
Облік розрахунків з бюджетом по податках і обов’язкових платежів
Шепетівське міжрайонне управління водного господарства у процесі виконання кошторисів виступає платниками різних податків і зборів (обов’язкових платежів)
Основним податковим документом, що регулює відносини у сфері справляння податків і зборів є Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI (далі – ПКУ), який визначає не лише загальні правила адміністрування податків і зборів (заповнення та подання податкової звітності та ін.), а й види податків, зборів (обов’язкових платежів) та порядок їх справляння.
Первинними документами для нарахування податків та платежів є розрахунки бухгалтерії, розрахунки з ПДВ. Первинними документами щодо сплати податків та платежів є виписки з реєстраційних рахунків органів ДКУ.
Для обліку розрахунків за податками та платежами до бюджету Планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ призначено активно-пасивний рахунок 64 «Розрахунки з податків та платежів» із субрахунком 641 «Розрахунки за платежами і податками в бюджет», де обліковуються розрахунки установи з бюджетом з податків і платежів [18, c.77].
Зокрема установа сплачує такий податок: податок на прибуток. За кредитом субрахунку 641 відображаються суми фактичних утриманого та нарахованого податку. За дебетом відображається факт перерахування податку у дохід бюджету. Кредитове сальдо показує заборгованість селищної ради перед бюджетом, тобто суму, яку установа повинна перерахувати до бюджету. Дебетове сальдо означає переплату бюджету (податковий кредит), тобто надлишково перераховану суму до бюджету, яку необхідно зарахувати в рахунок чергових платежів або повернути [20, c.115].
Кореспонденцію рахунків з обліку розрахунків за податками та платежами відображено в табл. 3.
Таблиця 3
Кореспонденція рахунків з обліку розрахунків за податками і платежами
№
з/п
Зміст господарських операцій
Кореспонденція рахунків
Дебет
Кредит
1.
Сума ПДВ, включена постачальниками, дебіторами в рахунок на придбання матеріальних цінностей (одержання послуг), якщо сума ПДВ включається до податкового кредиту
641
364
2.
Утримано податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати працівників
661
641
3.
Нараховано податок на прибуток
811
641
4.
Здійснено перерахування до Державного бюджету України податків
641
321
Облік розрахунків за виконані роботи
На субрахунку 631 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками» обліковуються розрахунки з постачальниками за будівельні матеріали, конструкції та деталі, обладнання для устаткувань тощо, та розрахунки з підрядниками за конструкції і деталі, передані їм для будівництва та монтажу, і за виконані будівельно-монтажні роботи.
За дебетом субрахунку 631 записуються суми сплачених рахунків за будівельні матеріали, конструкції та деталі, при цьому кредитуються відповідні субрахунки: 311 «Поточний рахунок на зарплату», 321 «Реєстраційні рахунки» На вартість цінностей, отриманих від постачальників на склад, дебетується субрахунок 202 «Обладнання, конструкції і деталі до установки», 204 «Будівельні матеріали» або 631, якщо цінності передані підряднику поза складом, і кредитується субрахунок 631.
За розрахунками з підрядниками в дебет субрахунку 631 записуються суми, перераховані за виконані будівельно-монтажні роботи і передані підряднику конструкції та деталі, будівельні матеріали для будівельно-монтажних робіт, при цьому кредитуються субрахунок 201 «Сировина і матеріали». На суми виконаних підрядником будівельно-монтажних робіт