МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Аналіз акустичних каналів витоку інформації.
Виявлення акустичних каналів витоку інформації за допомогою приладу «Піранья ST-031»
Лабораторна робота № 5
Мета роботи: ознайомитися з акустичними каналами витоку інформації і набути практичних навиків у виявленні цих каналів за допомогою приладу "Піранья ST – 031".
Джерелом утворення акустичного каналу витоку інформації є вібруючі тіла і механізми, що коливаються, такі як рухомі елементи машин, телефонні апарати, звукопідсилюючі системи, голосові зв’язки людини і т.д.
Розповсюдження звуку в просторі здійснюється звуковими коливаннями. Пружними, або механічними, коливаннями називаються механічні збурення, що розповсюджуються в пружному середовищі. Тіла, що викликають ці збурення, називаються джерелами акустичних коливань. Коли в повітрі розповсюджується акустична хвиля, його частинки утворюють пружну хвилю і набувають коливального руху, розповсюджуючись у всі сторони, якщо на їх шляху немає перешкод. В межах приміщень або інших обмежених просторів на шляху звукових хвиль виникає безліч перешкод, на які акустичні хвилі чинять тиск (двері, вікна, стіни, стеля, підлога і т.п.), приводячи їх в коливальний режим. Ця дія звукових хвиль і є причиною утворення акустичного каналу витоку інформації.
Акустичні канали витоку інформації утворюються за рахунок:
розповсюдження акустичних коливань у вільному повітряному просторі (розмова на відкритому просторі, відкриті вікна, двері, вентиляційні канали);
дії звукових коливань на елементи і конструкції будівель(стіни, стеля, підлога, вікна, трубопроводи вентиляційних систем, систем водопостачання та кондиціонування);
дії звукових коливань на технічні засоби обробки інформації(акустична модуляція волоконнооптичних ліній передачі інформації, мікрофонний ефект).
Первинними джерелами акустичних коливань є механічні системи, наприклад, органи мовлення людини, а вторинними – перетворювачі різного типу, зокрема електроакустичні. Останні є пристроями, які призначені для перетворення акустичних коливань в електричні і навпаки. До них відносяться п’єзоелементи, мікрофони, телефони, гучномовці і інші пристрої.
Акустична розвідка здійснюється перехопленням виробничих шумів об’єкту і перехопленням мовної інформації. У акустичній розвідці використовуються:
пасивні методи перехоплення
активні методи перехоплення
контактні методи перехоплення
За способом застосування технічні засоби отримання акустичної інформації можна класифікувати таким чином.
Ті, що вимагають таємного фізичного проникнення на об’єкт: радіо закладки, закладки з передачею акустичної інформації в інфрачервоному діапазоні, закладки з передачею інформації по мережі 220 В, закладки з передачею акустичної інформації по телефонній лінії, диктофони, дротяні мікрофони, "телефонне вухо";
засоби, що встановлюються без заходовими методами: апаратура, що використовує мікрофонний ефект, високочастотне нав’язування, стетоскопи, лазерні стетоскопи, направлені мікрофони.
Для утворення умов витоку акустичної інформації необхідно виконання певних енергетичних співвідношень та часових умов:
відношення потужності інформативного (небезпечного) акустичного сигналу в місці прийому до потужності шумів в місці прийому повинне бути більшим за мінімально допустиме співвідношення акустичного сигналу до потужності шумів в точці прийому, при якому сигнал ще може бути перехоплений відповідним засобом технічної розвідки.
співпадіння по часу роботи технічних засобів акустичної розвідки з часом проведення конфіденційних переговорів або передачі конфіденційної інформації.
Для виявлення акустичного каналу витоку інформації прилад "Піранья ST – 031" працює у режимі акустичного приймача. У цьому режимі прилад забезпечує прийом на зовнішній виносний мікрофон і відображення параметрів акустичних сигналів у діапазоні від 300 до 6000 Гц.
Стан звукоізоляції приміщень і наявність у них вразливих, з точки зору витоку інформації, місць визначається як кількісно, так і на якісно.
Кількісно оцінка стану звукоізоляції приміщень та виявлення можливих каналів витоку інформації здійснюються на основі аналізу автоматично виводиться на екран дисплея осцилограми, яка відображає форму прийнятого сигналу та поточне значення його амплітуди.
Якісна оцінка заснована на безпосередньому прослуховуванні прийнятого акустичного сигналу та аналізі його гучності і тембрових характеристик. Для цього використовується або вбудований гучномовець, або головні телефони.
Спектральні характеристики систем на цегляній стіні товщиною 0,5м (мал. а) та бетонному перекриттю товщиною 0,22м (мал. б).
Висновок: на даній лабораторній роботі я ознайомилася з акустичними каналами витоку інформації і набула практичних навиків у виявленні цих каналів за допомогою приладу "Піранья ST – 031".