МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Аналіз віброакустичних каналів витоку інформації.
Виявлення віброакустичних каналів витоку інформації за допомогою приладу «Піранья ST-031»
Лабораторна робота № 6
Мета роботи: ознайомитися з віброакустичними каналами витоку інформації і набути практичних навиків у виявленні цих каналів за допомогою приладу "Піранья ST – 031".
Сигнали є матеріальними носіями інформації. У залежності від природи сигнали поширюються у визначених фізичних середовищах.
Джерелом утворення акустичного каналу витоку інформації є вібруючі тіла і механізми, що коливаються, такі як рухомі елементи машин, телефонні апарати, звукопідсилюючі системи, голосові зв’язки людини і т.д.
Розповсюдження звуку в просторі здійснюється звуковими коливаннями. Пружними, або механічними, коливаннями називаються механічні збурення, що розповсюджуються в пружному середовищі. Тіла, що викликають ці збурення, називаються джерелами акустичних коливань. Коли в повітрі розповсюджується акустична хвиля, його частинки утворюють пружну хвилю і набувають коливального руху, розповсюджуючись у всі сторони, якщо на їх шляху немає перешкод. В межах приміщень або інших обмежених просторів на шляху звукових хвиль виникає безліч перешкод, на які акустичні хвилі чинять тиск (двері, вікна, стіни, стеля, підлога і т.п.), приводячи їх в коливальний режим. Ця дія звукових хвиль і є причиною утворення акустичного каналу витоку інформації.
У вібраційних каналах витоку інформації середовищем поширення акустичних коливань є системи опалювання, каналізації, огорожі конструкцій будинків, споруджень і інші тверді тіла. Для перехоплення акустичних коливань в цьому випадку використовуються контактні мікрофони ( електронні стетоскопи та радіо стетоскопи (передача інформації з радіоканалу)).
Джерела акустичних коливань поділяють на:
первинні – механічні коливальні системи, наприклад органи слуху людини, музичні інструменти, струни, звуки, що створюються під час роботи техніки;
вторинні – електроакустичні перетворення – пристрої для перетворення акустичних коливань в електричні і навпаки (п’єзоелементи, мікрофони, телефони, гучномовці) і технічні пристрої в яких ці перетворювачі використовуються.
Для утворення умов витоку акустичної інформації необхідно виконання певних енергетичних співвідношень та часових умов:
відношення потужності інформативного (небезпечного) акустичного сигналу в місці прийому до потужності шумів в місці прийому повинне бути більшим за мінімально допустиме співвідношення акустичного сигналу до потужності шумів в точці прийому, при якому сигнал ще може бути перехоплений відповідним засобом технічної розвідки.
співпадіння по часу роботи технічних засобів акустичної розвідки з часом проведення конфіденційних переговорів або передачі конфіденційної інформації.
Канал витоку акустичної інформації структурною хвилею (віброакустичний)
Оцінка ефективності віброакустичного захисту і звукоізоляції приміщень
Оцінка ефективності віброакустичного захисту приміщення проводиться в два етапи. На першому етапі захист, якщо він є, повинен бути вимкнений та проведена перевірка власне віброакустичних властивостей поверхонь, що огороджують об’єкт. На другому етапі оцінюється ефективність системи віброакустичного захисту. Для цього на кожній поверхні як якісно «на слух», так і кількісно по спектрограмі визначаються відношення рівнів тестового та маскую чого сигналів, а також визначаються «не прикриті» складові спектру.
Оцінку ізоляції приміщення також проводять в два етапи.
На першому етапі, використовуючи тестові джерела з рівнем звуку, що відповідає гучній розмові, встановити відповідність між цим рівнем та показами приладу ST -031 в режимах осцилографа та аналізатора спектра.
На другому етапі оцінюються звукоізоляційні властивості поверхонь, що огороджують приміщення, ефективність системи активного захисту (зашумлення), а також можливість витоку мовної акустичної інформації через елементи вентиляції, різного роду ніші і т.д.
Спектральні характеристики систем при відстані від вібратора до точки контролю 3м.
Висновок: на даній лабораторній роботі я ознайомилася з віброакустичними каналами витоку інформації і набула практичних навиків у виявленні цих каналів за допомогою приладу "Піранья ST – 031".