МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Виявлення каналів витоку інформації в діапазоні високочастотного електромагнітного випромінювання
Лабораторна робота № 2
Мета : навчитися виявляти канали витоку інформації в діапазоні високочастотного електромагнітного випромінювання за допомогою приладу Піранья ST 031.
Теоретичні відомості
Зовнішній вигляд приладу ""Піранья" ST 031.
ST 031 "Піранья" призначений для проведення оперативних заходів щодо виявлення та локалізації технічних засобів прихованого отримання інформації, а також для виявлення та контролю природних і штучно створених каналів витоку інформації. Прилад складається з основного блоку управління та індикації, комплекту перетворювачів і дозволяє працювати в наступних режимах: високочастотний детектор-частотомір, скануючий аналізатор проводових ліній, детектор ІЧ- випромінювання, детектор низькочастотних магнітних полів, диференційний низькочастотний підсилювач, віброакустичний і акустичний приймач.
Комплектність приладу
Найменування
Кількість, шт
1. Основний блок управління, обробки та індикації ST 031
1
2. Активна ВЧ антена
1
3. Адаптер скануючого аналізатора проводових ліній
1
4. Насадка типу "220"
2
5. Насадка типу "Крокодил"
2
6. Насадка типу "Голка"
2
7. З'єднувальний кабель
1
8. Магнітний датчик
1
9. ІЧ датчик
1
10. Акустичний датчик
1
11. Віброакустичний датчик
1
12. Антена телескопічна
1
13. Перехідник
1
14. Головні телефони
1
15. Елемент живлення типу АА
4
16. Неоплачений ремінь
1
17. Підставка основного блоку
1
18. Блок живлення
1
19. Сумка - упаковка
1
20. Технічний опис та інструкція з експлуатації на багатофункціональний пошуковий прилад ST-031 "Піранья"
1
Режим високочастотного детектора-частотоміра
У цьому режимі прилад забезпечує прийом радіохвилі в діапазоні від 30 до 2500 Мгц в ближній зоні (в межах об'єту), їх детектування і висновок для слухового контролю та аналізу в вигляді тональних посилок , які чергуються, або у вигляді явних фонограм при їх прослуховування як на вбудований гучномовець, так і на головні телефони.
В кожний конкретний момент часу приймається і детектується найбільш потужний з усіх радіохвиль сигнал в робочому діапазоні. Його рівень, щодо встановленого порогу детектора, відображається на двохлінійному індикаторі з 40-сегментною шкалою у верхній частині рідкокристалічного дисплею.
Різниця у використанні двох шкал полягає в наступному: верхня шкала індукує середнє значення продетектованого сигналу, а нижня його найбільші значення. Відповідно, у верхній частині будуть переважати сигнали з постійною несучою частотою (без модуляції, частотомодулювані), а в нижній - близькі до імпульсних видів сигналів (наприклад сигнали з амплітудною і імпульсною модуляцією). Наявність індикації на двох шкалах говорить про змішаний вигляд сигналу на вході детектора (наприклад, телевізійний сигнал).
У разі прийому сигналу з наперед відомими параметрами відображається напис ідентифікації сигналу під цифровою шкалою рівня сигналу.
Можлива індикація виявлення сигналів наступних стандартів: GSM (напис "GSM"), DECT (напис "DECT").
В залежності від умов та цілей проведення контрольно-пошукових робіт є можливість вибору та встановлення необхідного (найбільш раціонального) порогу детектора.
Для якісної оцінки ступеня мінливості частоти прийнятого сигналу використовується спеціальна обчислювальна процедура, результати якої відображаються на екрані дисплея у вигляді тонкої горизонтальної лінії, довжина якої динамічно змінюється, безпосередньо над цифровими символами поточних значень частоти прийнятого сигналу (залежність довжини лінії та стабільності частоти - оберненопропорційна, тобто чим вища мінливість частоти сигналу, тим коротшою є довжина лінії).
Можливими каналами витоку інформації є побічні електромагнітні випромінювання високочастотних сигналів, що несуть інформативний(небезпечний) сигнал за рахунок паразитної модуляції:
1)на нелінійних елементах;
2)під час акустичного впливу інформативних сигналів;
3)під час впливу електричних і магнітних полів інформативних сигналів.
Витік інформації відбувається під час експлуатації ТЗПІ, до складу яких входять високочастотні генератори.
На практиці ми застосовували такі джерела високочастотних електромагнітних випромінювань як протокол 802,11g, GSM, Bluetooth.
Протокол 802,11g
А = 6,7 дб
D = 9,8 дб
GSM
А = 2,3 дб
D = 5,1 дб
Bluetooth
при передачі даних: А = 11 дб, D = 12,7 дб
при включеному: А = 3,2 дб, D = 5 дб
D – середнє значення сигналу, А – найбільше значення сигналу
Висновок: на даній лабораторній роботі я навчилися виявляти канали витоку інформації в діапазоні високочастотного електромагнітного випромінювання за допомогою приладу "Піранья" ST-103.