МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра менеджменту
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни “Основи менеджменту ”
НА ТЕМУ:
“Розробка системи менеджменту в
ЗАТ «Костопільському заводі скловиробів»
Зміст
Вступ.........................................................................................................….....с.4-5
Розділ 1. Вибір організаційно - правової форми підприємства...............с.6-8
Розділ 2. Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації
2.1. Внутрішнє середовище : сильні та слабкі сторони............с.9-18
2.2. Зовнішнє середовище : вплив та можливості...................с.19-21
Розділ 3.Трендові функції збуту і життєвих циклів продукції........с.22-27
Розділ 4.Формування функцій менеджменту в ЗАТ «КЗС»
4.1.Обґрунтування стратегії підприємства та стратегічних цілей його підрозділів.....................................................................................с.28-31
4.2.Визначення виробничої програми ЗАТ «КЗС» та необхідної кількості промислово-виробничого персоналу..................................с.31-34
4.3.Аналіз організаційної структури управління за допомогою органіграм ………………………......................................................с.34-37
4.4. Оптимізація виробничо управлінської структури підприємства.....................................................................................с.37-39
4.5.Матеріальне і моральне стимулювання працівників........с.39-45
4.6.Система контролю виробничих процесів та структура і функції служби контролю..................................................................................с.46-48
Розділ 5.Основи операційного менеджменту
5.1.Розробка структури функціональних служб...................с.49-51
5.2. Посадові інструкції службовців......................................с.51-52
Розділ 6.Організація комунікаційного процесу на ЗАТ «КЗС».....................................................................................................с.53-57
Розділ 7.Організація управлінської праці
7.1.Організація робочого місця працівників апарату управління .............................................................................................с.58-60
7.2.Забезпечення умов техніки безпеки та охорони праці на робочому місці......................................................................................с.60-63
7.3.Механізація та автоматизація управлінської праці……......с.64
7.4.Витрати на управління організацією та ефективність управлінської праці..............................................................................с.65-68
Висновки та пропозиції............................................................................с.69-71
Список використаної літератури…………………………....…………..с.72-73
Додатки……………………………………………………………..…с.74-91
Вступ
Поширення корпоративних форм управління і зміна психології управляючого, стилю господарської поведінки, переоцінка керівниками своєї ролі й місця в системі господарювання викликали величезний інтерес до менеджменту – теорії і практики управління сучасним підприємством. Новий підхід до управління полягає в тому, що будь-яке підприємство розглядається як відкрита соціально-економічна система, котра діє в межах ситуаційного підходу. Тому форми, методи, системи, стилі керівництва мають істотно змінюватися залежно від об’єктивних умов первісних перемінних організації.
Сучасний менеджмент – гнучка організаційна система управління й водночас складний соціально-економічний, інформаційно-технологічний процес, що використовується для зміни станів і особливостей об’єкта управління.
Системний підхід до створення сучасної організації за принципами менеджменту на вітчизняних підприємствах, на жаль, впроваджується повільними темпами, а в деяких випадках ігнорується зовсім (через незнання та відсутність методології застосування). Зміни в системі менеджменту пов’язані з глибокими кризовими явищами у сфері управління. Ефективно працювати заважає невміння керівників усіх ланок по-новому мислити.
Розгляд менеджменту підприємства як складної системи багатофункціонального управління дає змогу усвідомити внутрішні і зовнішні важелі регулювання всієї діяльності в цілому і таким чином досягти їх збалансованості за умов мінливого ринкового оточення.
Існує потреба в науково обґрунтованому апараті, ядром якого має стати стратегія підприємства, створена на основі поглибленого економічного аналізу та прогнозуванні з обов’язковою побудовою різноманітних моделей поведінки як усієї системи в цілому, так і окремих її підсистем.
На сьогодні скляна промисловість набула досить широкого значення. Зараз скло широко використовують майже у всіх галузях техніки, медицини, у наукових дослідженнях та у побуті. Сучасна скляна промисловість виготовляє найрізноманітніші вироби – промислове та побутове листкове скло, тарне та сортове скло, піноскло, скловолокно та ін.
Метою написання даної курсової роботи є розробка системи менеджменту в організації. Для того, щоб показати ефективність і доцільність розробки системи менеджменту, було обрано ЗАТ «Костопільський завод скловиробів», який займається виробництвом найрізноманітніших скляних виробів.
Завданнями написання даної курсової роботи є детальне дослідження обраного підприємства, його основної продукції, організаційно-правової форми, системи управління, яка існує на підприємстві, та інших деталей, які важливі у діяльності предмету дослідження.
Об’єктом дослідження є ЗАТ “Костопільський завод скловиробів”. Дане підприємство займається виробництвом скляних виробів для харчових рідин та для парфумерної продукції.
Предметом дослідження стали теоретичні та практичні засади менеджменту.
Інформаційною базою при написані курсової слугуватиме Статут підприємства, його документація, Господарський кодекс України та закони України, що стосуються підприємництва, а також підручники з менеджменту та електронний ресурс.
Розділ 1
Вибір організаційно-правової форми підприємства
Основними економічними цілями підприємства на складі є підвищення ефективності діяльності, максимізація прибутку, завоювання нових ринкіх і задоволення потреб колективу та споживачів.
Організаційно правовою формою обраного мною підприємства є закрите акціонерне товариствао.
Акціонерне товариство - це таке господарське товариство, яке має статутний фонд, поділену на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості і несе відповідальність зазобов’язаннями тількі майном товариства, а акціонери несуть ризик збитків, пов’язаних з діяльністю товариства в межах належних їй акцій
Законодавчо нормативним актом даного товариства є Конституція України та закон України “Про акціонерні товариства”.
Акції закритого товариства, на відміну від відкритого, розподіляють лише між засновниками і можуть розповсюджуватися шляхом приписки, купуватися і продаватися на біржах. А ось акції відкритого акціонерного товариства можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі – продажу на біржах.
Обране закрите акціонерне товариство має назву ЗАТ “Костопільський завод скловиробів”.З розміром дане товариство є середнімс, оскільки воно не може вважатися великим тому, що середньооблікова численність працюючих за звітний період не перевищує 1000 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції за цей період не перевищує суми еквівалентної 5 млн. євро. А малим не можна назвати, бо численність працюючих перевищує 50 осіб, а обсяг реалізованої продукції перевищує 500000 євро за середньовічним курсом НБУ щодо гривні. Фірма власності – колективна.
ЗАТ “Костопільський завод скловиробів” діє на підставі статуту. Товариство здійснює вільний вибір діяльності, самостійно формує програми діяльності, вибирає постачальників і споживачів продукції, встановлює ціни відповідно до чинного законодавства. Закрите акціонерне товариство має счвій товарний знак, круглу печатку та кутовий штамп з своїми реквізитами.
Прибуток ЗАТ “КЗС” утворюється з надходжень від діяльності після покриття матеріальних витрат, витрат на сплату праці, а також внесення податків та платежів, які передбачені законодавством України.
Товариство відкриває розрахунковий та інші рахунки в банках України. Дане закрите акціонерне товариство одержало ліцензію на свій вид діяльності, оскільки це передбачено заком [6,c.715].
Засновниками підприємства є два скляні заводи – ЗАТ “Гостомельській склозавод” ЗАТ “Костопільський склозавод”.
Історія ЗАТ “КЗС” ведеться з початку XX ст. У середині 1913р. Польським поміщиком була створена скляна гута, яка виготовляла бутлі різної місткості і скло для гасових ламп.
Після Другої світової війни, у 1946 році, відновив свою роботу, розпочавши виготовлення того самого асортименту продукції. У 1962 р. Завод підпорядковано Львівському раднаргоспу, главку електронної промисловості. Саме тоді розпочалося будівництво цеху №2 з двома скловарними печами, які виробляли скло ізолятори і колби для електронних ламп. У 1972 р. в цеху №3 освоєно механічну обробку скла і ситалів. Із розвитком наукомістких галузей промисловості виникла потреба в нових видах продукції і було збудовано цех №4 з випуску скляних підкладок для інтегральних схем. З цією метою в США було закуплено цех з виробництва скло композиційних матеріалів. Вершина розвитку заводу досягнута в 80-ті роки, коли підприємство виготовляло унікальну продукцію для радіоелектронної промисловості, а також товари народного споживання. На Костопільському склозаводі тоді працювало близько 3,3 тис. осіб. З розпадом Радянського Союзу і змінами оборотної стратегії незалежної України почалося скорочення і зупинка більшості виробництв. Першу продукції, медичну склотару, отримано 8 січня 2001 р. З урахуванням тенденцій ринку медичної склотари відбувається процес перефарбування скла у ванній печі №1 з коричневого на безбарвний. Завод у серпні 2001 р. перейшов на випуск парфумерної склотари. Випуск продукції на початок 2002 р. склав 67 193 тис. од. У 2003-2004 рр.проведено реконструкцію складального цеху і введено сучасну лінію дозування шихти.
Підприємством освоєно випуск близько 200 видів різноманітної склотари, в тому числі для таких відомих торгових марок, як «Nemiroff», «Хортиця», «Олімп», «Славутич», «Союз-Віктан».
Отож, ЗАТ «КЗС» виробляє на власних потужностях, обладнанні і виробничих площах склотару, флакони із безколірного скла для парфумерної та косметичної продукції, пляшки скляні для харчових рідин.
Для узагальнення сказаного складемо таблицю 1.1.
Таблиця 1.1
Загальна характеристика ЗАТ «КЗС»
№ п/п
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
1.
Форма підприємства
Закрите акціонерне товариство
2.
Профіль
Виготовлення склотари
3.
Види діяльності
Виробництво алкогольної склотари та парфумерної склотари
4.
Форма власності
Колективна
Метою діяльності ЗАТ «КЗС» є отримання максимального прибутку за рахунок збільшення асортименту вироблених виробів та застосування нових технологій,ефективного використання ресурсів та високого рівня організації роботи персоналу та продуктивності праці.
Розділ 2
Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації за умов обраної стратегії її розвитку
Оцінюючи фактори внутрішнього середовища організації необхідно застосувати метод оцінки сильних та виявлених слабких сторін у діяльності організації.
Внутрішнє середовище - це та частина загального середовища, яка перебуває в межах організації.
Саме внутрішнє середовище розглядається як універсальне, незалежне від організаційно-правової форми організації середовище, й об'єднує всі функціональні сфери її діяльності: маркетинг, виробництво, фінанси, кадри, дослідження й розвиток та інформаційні системи. Кожну з цих сфер можна охарактеризувати за допомогою основних чинників, які можуть бути джерелом як переваг, так і недоліків організації.
Сильні сторони організації: висока компетентність, необхідні фінансові ресурси, задовільна кваліфікація працівників, добра репутація покупців, захищеність від конкурентного тиску, передова технологія, наявність інноваційних можливостей.
Слабкі сторони : небезпечні умови праці, погіршення конкурентної позиції, наявність внутрішніх виробничих проблем, неспроможність конкурувати.
Характеристика внутрішнього середовища ЗАТ «КЗС”:
Кадри. Кадрова політика включає в себе, насамперед, управління трудовим колективом, основними функціями якого є:
планування потреб в певних категоріях персоналу;
набір та відбір персоналу;
визначення заробітної плати і пільг;
професійна організація і адаптація працівників до конкретних умов роботи;
забезпечення процесу навчання персоналу;
оцінка результатів трудової діяльності;
підвищення або пониження в посаді, переміщення або звільнення.
До системи управління персоналом належить набір, підготовка і перепідготовка кадрів.
Основним показником, який визначає ефективність використання трудових ресурсів в процесі виробництва є продуктивність праці. Продуктивність праці працівників на підприємстві постійно зростає, що є позитивним для ЗАТ «Костопільський завод скловиробів».
Нині при підборі кадрів і, насамперед, спеціалістів широко використовують метод відповідності формальним критеріям (освіта, виробничий стаж, досвід роботи в конкретній галузі діяльності та ін.). Як додаток до цього методу використовують відгуки (характеристики) з попереднього місця роботи кандидата на посаду, встановлюють випробувальний строк і дістають об’єктивну оцінку про його діяльність. Причому в характеристиках, поряд з морально-політичними і діловими якостями слід повніше відображати риси характеру: ставлення до роботи, товариськість, активність, тактовність тощо.
В області управління персоналом керівниками підприємства передбачені наступні цілі для стимулювання роботи працівників:
надання премій за виконаний і перевиконаний план транспортних перевезень склотари;
передбачається обов’язкове страхування у разі нещасних випадків;
оплачується харчування і проживання під час рейсів.
Плинність кадрів на підприємстві достатньо низька, кадрова політика спрямована на її скорочення, як суттєвого недоліку у управлінській політиці. Страйки в цій організації практично не відбуваються ,оскільки вона створює відповідні умови роботи для працівників.
Фінанси– це економічні відносини, за допомогою яких у грошовій формі шляхом формування і використання спеціальних фондів у суспільстві здійснюється розподіл, перерозподіл і використання національного багатства, з метою досягнення соціально – економічного розвитку держави; тобто це система грошових відносин, які відображають формування, розподіл і використання грошових фондів, доходів суб'єктів господарювання в процесі їх творення.
Управління фінансами - сукупність форм, методів, засобів управління грошовими ресурсами та грошовими відносинами з метою максимізації прибутку.
Управління фінансами включає в себе:
планування інвестиційної політики,
можливість взяття необхідних кредитів,
прогнозування грошових надходжень,
аналіз фінансової звітності за допомогою показників : платоспроможності, ліквідності, оборотності запасів, терміну обороту дебіторської та кредиторської заборгованості, прибутковості, фінансової стабільності, продуктивності праці.
Потрібно здійснювати контроль за станом господарської діяльності, економічно обґрунтовувати управлінські рішення, виявляти і більш повно використовувати господарські резерви для повного аналізу діяльності підприємства [9,c.80].
Для оцінки фінансового стану фірми необхідно інтерпретувати фінансову звітність, трансформувати фінансову інформацію в порівнювані показники, що піддаються аналізу. Це все проводиться з метою виявлення сильних та слабких сторін ЗАТ «КЗС» відносно конкурентів. Основним показником, який визначає ефективність використання трудових ресурсів в процесі виробництва є продуктивність праці. Продуктивність праці працівників на підприємстві постійно зростає, що є позитивним для ЗАТ «КЗС».
Собівартість продукції також зростає, що є дещо негативним для підприємства, але зростання матеріальних витрат зумовлено закупівлею нового обладнання для виготовлення продукції, а збільшення витрат на оплату праці та відрахування на соціальні заходи - збільшенням чисельності працюючих.
Отож, ЗАТ «Костопільський завод скловиробів» є прибутковим, рентабельним, має досить хорошу перспективу для подальшого розвитку.
Маркетинг. Продукція ЗАТ «Костопільський завод скловиробів» є конкурентоспроможною на ринку. Продукцію нашого заводу впізнають не лише в Україні, а й за кордоном.
ЗАТ «Костопільський завод скловиробів» постійно дбає про якість своєї продукції. Якість – наш імідж:
наша продукція повинна бути найкращою за якістю та зовнішнім виглядом;
наша продукція повинна бути цікавою для споживача;
ми постійно вводимо в дію нове прогресивне обладнання;
ми постійно працюємо над оновленням асортименту продукції.
Замовник – наш головний партнер:
наші поставки завжди своєчасні;
ми маємо стабільних партнерів у сфері збуту;
наші відносини із замовником побудовані на повазі і ретельній роботі над його вимогами.
Не тільки якість, а й безпечність продукції для споживача – гарантія успіху підприємства:
ми працюємо з найбільш досконалим обладнанням, передовими технологіями і постійно удосконалюємо їх;
ми використовуємо сировину та матеріали в найбільш перевірених постачальників, які гарантують безпеку їх продукції;
ми прагнемо до постійної модернізації обладнання і впровадження найбільш сучасного нового обладнання, яке дає можливість виключити ймовірність забруднення харчових продуктів.
Обсяги виробництва підприємства постійно зростають, асортимент продукції удосконалюється та розширюється, частка ринку зростає, замовників стає усе більше і більше.Ось які позитивні риси зустрічаються на нашому заводі.
Маркетинг – складова внутрішнього середовища, яка пов’язана з діяльністю підприємства по просуванню продукції від виробника до споживача. Його функції полягають у: маркетинговому дослідженні стратегії, товарній й ціновій політиці, політиці просування і розподілу та маркетинговому контролі.
Головним завданням маркетингових досліджень є розробка основних напрямків і методології ринкових досліджень, характеру та джерел необхідної інформації, здійснення контролю конкретних дослідницьких програм, узагальнення отриманих результатів і підготовка необхідних рекомендацій.
Стратегією маркетингової діяльності ЗАТ «КЗС»" є завоювання лідируючих позицій на ринку виробництва склотари, довіри споживачів.
Продукція ЗАТ «КЗС» є конкурентоспроможною на ринку.
В даній курсовій роботі ЗАТ «Костопільський завод скловиробів» випускає основний та супутній вид продукції. Основним видом продукції виступає алкогольна тара, а супутнім – парфумерна.
Всю свою продукцію ЗАТ «КЗС» реалізує через своїх клієнтів. Основними клієнтами продукції нашого заводу є такі великі компанії України як:
ДП «Імідж Холдинг» (Хортиця);
ДП «УВК» «Nemiroff»;
ТОВ «Національна Горілчана Компанія»;
ТОВ «Станіславська Торгова Компанія»;
ЗАО «Одеський коньячний завод»;
ТОВ «Луга-Торг»;
ЗАТ «Шустов-Спирт» та багато інших.
Щодо реклами даного підприємства, то це є дуже важливим моментом ефективної та прибуткової діяльності ЗАТ «КЗС». За допомогою реклами відбувається поширення інформації про алкогольну та парфумерну тару ЗАТ «КЗС». Підприємство планує обрає саме такі види реклами, які б забезпечили формування позитивного образу організації, доступність інформації про товари підприємства для широкого кола споживачів та укріплення його позицій на ринку. Для поширення інформації підприємство використовує рекламу в газетах, журналах, на телебаченні, на бігбордах.
Виробництво. Технологічним процесом називають раціональну систему організації роботи, заснованої на широкому впровадженні передових методів і раціональних технологій з максимальним використанням технічних засобів.
Схема технологічної послідовності операцій по виробництву склотари наведена в додатку 1.
Основна ціль підприємства – це, звичайно, задоволення потреб споживача. Також ціллю є досягти найвищої продуктивності праці при виробництві всіх або окремих видів продукції, завоювати лідерські позиції на ринку.
Основні фонди (ОФ) – це частина виробничих фондів підприємства, яка має форму засобів праці – машини, споруди, устаткування, приміщення і переносять свою вартість на створений продукт поступово, по частинах і відновлюються за рахунок амортизаційного фонду. Структура ОФ характеризується питомою вагою (в % ) різних груп (видів) ОФ в загальній їх вартості.
Виробничий процес на підприємстві характеризується частковою автоматизацією. Основну роботу виконують люди, які приводять в роботу механізми та створюють бажаний для споживача продукт. Діяльність людей спрямована на забезпеченні відповідності процесів вимогам і нормам щодо них та на дотриманні усіх необхідних правил, що забезпечить ефективний процес виробництва.
Одним із найважливіших показників, що характеризують роботу підприємства, є витрати на виробництво і збут продукції і собівартість продукції.
Дослідження та розвиток. Позитивним аспектом діяльності ЗАТ «Костопільського заводу скловиробів» є запровадження нових технологій у виробництво. На сьогоднішній день підприємство має відповідні технології, які можуть забезпечити реалізацію визначеної стратегії та досягнення цілей організації.
ЗАТ «КЗС» вкладає кошти у НДДКР, насамперед, для купівлі нового виробничого обладнання, яке допоможе ефективніше здійснювати процес виготовлення скляних виробів. Це пов’язано насамперед із тим, що розміри та кошти самого підприємства не дозволяють самостійно виконувати розробки нових технологій та впроваджувати їх у виробництво.
Зараз на підприємстві технології є конкурентноздатними і більша частина з них не потребує оновлення протягом наступних років. ЗАТ «Костопільський завод скловиробів» поступово змінює застаріле виробниче обладнання на нове в межах своїх можливостей. Тому розробка наукових досліджень допоможе якнайкраще підвищити ефективність діяльності даного підприємства.
Інформаційні системи (ІС)– це такі системи забезпечення інформацією, які необхідні для нормального функціонування будь-якої організації, підприємства, установи. [ 6,c.75 ].
Інформаційна структура охоплює формальні і неформальні джерела інформації. Джерелом інформації можуть бути не лише люди, а й різні технічні засоби, такі як:
факси;
телекси;
персональні комп’ютери.
У межах інформаційної структури реалізовуються інформаційні технології, що забезпечують комунікаційні процеси. До таких технологій на ЗАТ «КЗС» відносять:Internet та комп’ютерну мережу підприємства[3,ст. 20].
Для забезпечення діяльності підприємства необхідно використовувати складні вартісні інформаційні системи, щоб забезпечити необхідний рівень надійності та безпечності функціонування елементів інженерної інфраструктури. З цією метою застосовуються інформаційні системи для збору та обробки первинної інформації та аналізу вторинної. Інформація обробляється за допомогою автоматизованих робочих місць на персональних комп’ютерах з використанням прикладних та спеціалізованих програм. Використання таких інформаційних систем не задовольняє потреби підприємства, тому основні стратегічні плани в сфері інформаційних систем повинні бути направлені на автоматизацію технологічних процесів та створення автоматизованої системи управління підприємством, яка ліквідує дублювання операцій, пришвидшить процеси прийняття рішень, зменшить деформацію інформаційних повідомлень, дасть змогу застосовувати на практиці принципи інформаційної влади.
Методика розрахунку точки беззбитковості:
1. Розраховуємо величину маржинального доходу (МД) за формулою:
МД = Вреал – ЗВ
де Вреал – виручка (дохід) від реалізації продукції, грн.;
ЗВ – змінні витрати, грн.
2.Обчислюємо загальний коефіцієнт маржинального доходу КМДзаг:
КМД заг = МДзаг / Вреалзаг
3.Маючи з вихідних даних величину постійних витрат ПВзаг та розрахований вище загальний коефіцієнт маржинального доходу КМДаг, визначаємо точку беззбитковості у вартісному вираженні за наступною формулою:
ТБгрн = ПВзаг / КМДаг
Таблиця 2.1
Аналіз точки беззбитковості
Показники
Основний вид продукції
Супутній вид продукції
Разом
грн
%
грн
%
грн
%
Дохід від реалізації
182753
100
121024
100
303777
100
Змінні витрати
65301,95
35,7
41020
33,9
106321,95
35
Машинальний дохід
117451,05
64,3
80004
66,1
197455,05
65
Постійні витрати
61211,067
20,15
Прибуток
136243,99
44,85
Bросн. = 182 753( грн.)
Bрсуп. = 121 024( грн.)
Вр = Bросн+ Bрсуп = 182 753+121 024 =303 777( грн.)
ЗВосн. = 65 301,95( грн.)
ЗВсуп. = 41 020( грн.)
ПВзаг =61 211,067( грн.)
Тоді МДосн. = Вросн. - ЗВосн. =182 753-65 301,95 =117 451,05( грн.)
МДсуп. = Врсуп. - ЗВсуп. = 121 024-41 020 =80004( грн.)
МДзаг. = 117 451,05+80004 =197 455,05( грн.)
П = Врзаг. – ЗВзаг. - ПВзаг = 303777-106 321,95-61 211,067= =136 243,99( грн.)
Визначаємо загальний коефіцієнт маржинального доходу за формулою:
КМД заг = МДзаг / Вр. заг.
КМДзаг. = 197 455,05 / 303777 =0,65.
Точку беззбитковості ( ТБгрн.) у вартісному вираженні можна знайти за формулою:
ТБгрн. = ПВзаг. / КМДзаг.
ТБгрн. = 61 211,067 / 0,65 = 94 171 (грн.)
Висновок : для покриття загальних витрат підприємства йому необхідно виготовити продукції на суму 94 171 грн.
Взаг. = ПВзаг +ЗВзаг
Взаг. = 61 211,067 + 106 321,95 = 167 532( грн.).
Знаходимо точку беззбитковості графічним шляхом, відклавши на графіку прямі постійних, змінних та загальних витрат й пряму виручки від реалізації.
Рис 2.1. Точка беззбитковості
Зовнішнє середовище: вплив та можливості
Зовнішнє середовище – це сукупність господарських суб’єктів економічних суспільних і природних умов, національних та міждержавних інституційних структур відносно підприємства, умов і чинників, що діють у глобальному оточенні.
Взагалі, промисловість відіграє одну з найважливіших ролей у житті людей. Сучасна скляна промисловість користується великим попитом на споживчому ринку, тому діяльність досліджуваного підприємства є досить прибутковою.
Зовнішнє середовище можна виразити у двох підходах: структурний і функціональний.
До зовнішнього середовища належить :
макросередовище (фактори або установи, що зовні оточують підприємство, впливають на його діяльність
політико-правове (система нормативних,законодавчих та правових актів, органи законодавчої, виконавчої та судової влади, які створюють правове поле бізнесової діяльності підприємства і впливають на ділову активність);
економічне ( дозволяє характеризувати макропоказники, які впливають на рівень життя населення, коливання попиту на ринку, визначають рівень цін та прибутковість);
технологічне ( науково-технічні розробки і технології);
екологічне ( характеризує природне середовище організації);
мікро середовище ( фактори, які впливають на діяльність підприємства, але організація може їх частково контролювати);
міжнародне ( включає сферу відносин між окремими державами).
Взагалі виділяють такі групи факторів зовнішнього середовища:
фактори прямої дії;
фактори непрямої дії.
При виконанні аналізу пріоритетними факторами зовнішнього середовища ЗАТ «КЗС» є фактори прямої дії:
1) конкуренти;
2) споживачі;
3) постачальники.
А фактори непрямої дії наспупні:
1) стан економіки в державі;
2) соціально-культурні обставини;
3) розвиток НТП та інші.
Ось чому підприємство в майбутньому має досить великі перспективи розвитку, але потрібно трохи підкорегувати управлінський персонал. Аналіз впливу факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, а також узагальнення про сильні і слабкі сторони діяльності підприємства відобразимо за допомогою таблиці 2.2.
Таблиця 2.2
Аналіз слабких та сильних сторін діяльності ЗАТ «КЗС»
№ з/п
Переваги
Недоліки
1.
Висока якість виготовлених скляних виробів
Незадовільний рівень інформування
2.
Наявність у робітників вміння працювати у колективі
Недостатньо чітко розроблена маркетингова стратегія
3.
Наявність інноваційних можливостей
Конфліктні ситуації між працівниками
4.
Хороші відносини працівників підприємства з керівництвом
Недостатній рівень уваги для системи маркетингової політики
5.
Передові технології у виробництві алкогольної тари
Дещо вузький асортимент різновиду парфумерної тари
6.
Завжди вчасна поставка сировини на склад
Незадовільний рівень заходів і засобів безпеки
7.
Відсутність скарг від клієнтів
Наявність внутрішніх виробничих проблем
8.
Помірні ціни на скляні вироби
Низька зарплата працівникам
9.
Керівник задоволений роботою своїх підлеглих
Низький рівень винагороди підлеглим попри вільні фінансові ресурси
№ з/п
Переваги
Недоліки
10.
Висока компетентність персоналу
Небезпечні умови роботи, особливо на гарячій дільниці
Для детальної характеристики споживачів ЗАТ «КЗС» оцінимо характеристики профілю покупців у вигляді таблиці , яка наведена в додатку 1.
Отже, щоб конкуренти не зробили слабкі сторони організації своїми перевагами, потрібно прийняти управлінські рішення по швидкому їх усуненню.
Управлінське рішення – це акт втручання суб’єкта управління з метою прийняття певного рішення, яке б сприяло виходу організації з певної виробничо – господарської ситуації [4, ст. 142]. Управлінське рішення є результатом пошуку суб’єктом управління шляхів та засобів виходу організації із ситуації, а також відповідних дій колективу об’єкту управління.
Шляхи усунення недоліків діяльності ЗАТ «КЗС»:
Для задоволення всього попиту необхідно збільшити обсяг виробництва склотари за рахунок побудови нових цехів і нових виробничих ліній.
Щоб зменшити кількість браку і збільшити ефективність роботи обладнання для виробництва необхідно найняти більш кваліфікованих інженерів, які швидко і якісно налаштовували б це обладнання.
Для підвищення рекламної кампанії потрібно провести масштабну рекламу скляної продукції по радіо.
Для вирішення проблеми із розташуванням постачальників потрібно заключити договір із постачальниками, які знаходяться на території України.
Розділ 3
Трендові функції збуту і життєвий цикл продукції
Збут – це діяльність виробника, яка забезпечує реалізацію товарів і передачу прав власності на нього споживачам та посередникам шляхом купівлі-продажу. [10, с.54]
Основні функції збуту [7,с.74]:
формування стратегій збуту;
вибір каналів збуту;
формування і обробка документації про замовлення;
формування партії товару у відповідності з потребами споживачів;
упаковка товару;
складування товару перед транспортуванням;
управління запасами товарів у рамках фірм і її філіалів;
збір і систематизація інформації кінцевих і проміжних споживачів про товар і фірму.
Отож, тепер за допомогою лінійної та трендової функції можна охарактеризувати обсяги виготовлення скляних виробів ЗАТ «Костопільським заводом скловиробів» на протязі 2006-2008років.
ЗАТ «Костопільський завод скловиробів» виготовляє такий основний вид продукції , як тарне скло для алкогольних напоїв, а також супутній вид – це тарне скло для парфумерної продукції.
Життєвий цикл товару — час, упродовж якого товар життєздатний на ринку і забезпечує досягнення цілей продавця. Від життєвого циклу товару залежить рівень прибутку на кожній із його стадій:
Впровадження товару на ринок;
Зростання обсягу продажу внаслідок визнання товару покупцями;
Стадія зрілості, яка характеризується максимальною прибутковістю;
Насичення ринку товаром;
Спад обсягу продажу і прибутку.
Життєвий цикл товару визначає послідовність періодів існування товару фірми на ринку та характеризує зміну обсягів продажу та прибутку від його реалізації і визначає маркетингові стратегії від моменту виведення товару на ринок до його зняття з ринку відповідно до поведінки споживачів і конкурентів.
Розширену модель життєвого циклу товару можна побудувати у вигляді графіка, який ілюструє динаміку обсягів продажу і прибуток від реалізації за весь час перебування товару на ринку (рис. 3.1).
Рис. 3.1. Концепція життєвого циклу товару
Даний графік являє собою більш розширену модель життєвого циклу товару. Різні автори виділяють різні частини життєвого циклу, але в загальному їх класифікацію можна звести до чотирьох елементів: впровадження, зростання, зрілість і спад.
Етап розробки товару не є етапом життєвого циклу товару. Але саме під час розробки товару закладають основи його майбутнього комерційного успіху.
Підприємству варто розглядати етап впровадження нового товару на ринок як продовження процесу розробки товару. Пропонуючи першим споживачам новий товар і забезпечивши з ними зворотній зв’язок, фірма-виробник має можливість залучити до процесу розробки суперноваторів, детально вивчаючи їхні зауваження щодо нового товару, і з’ясувати, якими саме характеристиками має бути наділений товар.
Основні цілі щодо просування товару – проінформованість перших споживачів і дистриб’юторів про новий товар і стимулювання пробних купівель, для чого вдаються до таких заходів:
Використання безкоштовних зразків товару;
Публічна демонстрація продукції, участь у виставках-ярмарках, використання спеціалізованих засобів масової інформації, каталогів.
Якщо новий товар користується попитом,то він переходить на етап зростання (зростає обсяг продажу товару). На цьому етапі відбувається постійне зростання прибутку, оскільки витрати на просування співвідносяться з дедалі більшими обсягами продажу, а витрати виробництва на одиницю продукції знижуються. Головним завданням реклами стає не ознайомлення споживачів з товаром, а підтримка прихильності до товару та рішення про купівлю, в певний момент компанія може знизити ціну, щоб залучити нових покупців.
Етап зрілості : зростання обсягу продажу сповільнюється, оскільки основна маса потенційних покупців уже придбала товар. Рівень прибутку залишається незмінним чи знижується внаслідок збільшення витрат на маркетингові заходи, спрямовані на захист товару від конкурентів. Етап зрілості триває довше, ніж попередні етапи. Уповільнення темпів зростання обсягів продажу відбувається внаслідок появи багатьох виробників і великої кількості товару.
А ось етап спаду характеризується помітним зменшенням обсягу продажу. Причинами цього можуть бути : технологія відставання, зміна потреб споживачів, зростання конкуренції. Всі вони призводять до перевиробництва, зниження цін, зменшення прибутку. Для гальмування цього процесу необхідні інтенсивні заходи. Затримка із зняттям з виробництва застарілих виробів різко знижує прибуток фірми внаслідок таких обставин: в каналах збуту нагромаджується багато продукції, збільшуються витрати на рекламу, знижується імідж підриємства. За умови припинення виробництва товару фірма має потурбуватися про: час повідомлення споживачів, каналів збуту, дотримування гарантійних обов'язків щодо клієнта.
Підприємства, які довгий час знаходяться на стадії спаду можуть розглянути наступні види стратегій:
збільшити капітальні вкладення для завоювання кращих конкурентних позиції;
сконцентрувати маркетингові зусилля лише на найбільш містких ринках;
використати лише найбільш ефективні канали розподілу товарів.
Далі побудуємо трендові функції по кожному виду продукції.
Рис. 3.2. Крива життєвого циклу алкогольної тари
Графічно видно, що за останні роки обсяг виготовлення алкогольної тари зростав поступово, тобто у 2009 році життєвий цикл алкогольної тари знаходиться на етапі зростання. До головних цілей ЗАТ “КЗС” на даний момент слід віднести по відношенню до алкогольної тари:
покращення роботи щодо вчасної доставки скляних пляшок для алкогольних напоїв;
належне виконання умов договору поставок сировини і матеріалів;
організація реклами алкогольних пляшок, що ,в свою чергу, розширить ринок збуту.
Отже, стратегією, яку переслідує ЗАТ «КЗС» є стабільне зростання. Підприємство повинно не втрачати попит на продукцію, коло своїх споживачів, а також поступово розширювати ринок збуту.
Рис.3.3. Крива життєвого циклу парфумерної тари
Графічно видно, що за останні роки обсяг виготовленої парфумерної тари зростав , тобто у 2009 році життєвий цикл парфумерної тари знаходиться на етапі зростання. До головних цілей ЗАТ “КЗС” на даний момент слід віднести по відношенню до парфумерної тари:
покращення роботи щодо вчасної доставки скляних пляшок для парфумерної продукції;
також, належне виконання умов договору поставок сировини і матеріалів для парфумерної тари;
організація реклами скляних пляшок для парфумерної продукції.
Охарактеризувавши два рисунки можна зробити висновок, що виробництво у 2009-2011 роках збільшиться у всіх видах продукції. Дані збільшення будуть залежати від попиту на дані види товарів та від можливостей населення, оскільки виготовлення алкогольної та парфумерної тари вимагає наявності у замовника чималої кількості коштів.
Маркетинговi цiлi – це конкретнi якiснi та кiлькiснi зобов’язання фiрми у показниках обсягу продажу, частки ринку або прибутку, яких можна досягти за певний час [6, c. 203].
У майбутньому ЗАТ “КЗС” переслідуватиме такі цілі маркетингу:
завоювання максимальної частини ринку збуту склотари у Румунії;
виявлення перспективних ринків;
прийняття заходiв, щодо реалізації якiснiших скляних виробів;
прийняття заходів, щодо формування позитивної суспільної думки щодо якості скляних виробів;
контроль діяльності персоналу.
Всі ці цілі допоможуть підприємству зберегти зростання обсягів реалізації скляних виробів.
Розділ 4
Формування функцій менеджменту в ЗАТ «КЗС»
4.1. Обгрунтування стратегії підприємствата стратегічних цілей його підрозділів
Планування – це відокремлений вид управлінської діяльності, який визначає перспективу і майбутній стан організації.
Планування закінчується до початку дій з реалізації плану. Планування – початковий етап управління, однак, він являє собою не закіченчену дію, а процес, який продовжується до комплексу операцій, що заплазувались.
Модель процесу стратегічного планування наведена в додатку 2.
Для визначення перспектив і стану, підприємство встановлює певні цілі. Необхідно відрізняти загальні цілі, що розробляються для організації в цілому на перспективу та специфічні цілі, які розробляються на основі видів і напрямків діяльності . Тобто, загальні цілі – це довгострокові цілі, а специфічні – короткострокові. Генеральна ціль, яка визначає образ організації, створює її філософію та імідж називається місією [8,c.56].
Генеральна ціль, тобто місія ЗАТ «КЗС» - це задоволення в повній мірі потреб споживачів та випередження конкурентів завдяки виготовленню скляної тари найвищої якості за помірні ціни. Для реалізації місії ставляться довгострокові цілі. В свою чергу, для досягнення довгострокових цілей, розробляються короткострокові на основі попередніх. Довгостроковими цілями на даному підприємстві є випередження конкурентів у виготовленнї якісніших скловиробів. Для цього необхідно покращити виробництво склотари завдяки корегуванню системи управління персоналом (специфічна ціль). Мета обґрунтовує цілі, які ставить перед собою підприємство, оскільки мета – це бажаний результат, якого прагне досягти група,