Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
Звіт з науково - дослідної роботи
на тему:
«Нематеріальні активи підприємства та їх вплив на його господарську діяльність (на прикладі Дубенського МУВГ)»
«Нематеріальні активи підприємства та їх вплив на його господарську діяльність (на прикладі Дубенського МУВГ)»
Актуальність теми.
Розвиток ринкових відносин в Україні, активізація міжнародних економічних зв’язків, створення спільних підприємств з іноземними учасниками, інтернаціоналізація фінансових ринків, намагання інтегрувати нашу економіку в світову, і насамперед, у західноєвропейську, необхідність підвищення ефективності виробництва і забезпечення конкурентоспроможності продукції спонукають підприємства, в тому числі й аграрні, використовувати ті важелі розвинутої ринкової економіки, які вже довели свою ефективність і можуть бути з успіхом залучені до процесу виробництва, сприяючи зміцненню позиції на ринку суб’єктів господарювання та інтернаціоналізації господарських зв’язків. Серед таких важелів особливе місце займають нематеріальні ресурси (активи), під якими розуміють немонетарні засоби, що не мають фізичної, тілесної форми, визнаються об’єктом права власності юридичної чи фізичної особи, мають вартість і можуть бути ідентифіковані (відокремлені від підприємства), використовуються підприємством більше року і приносять власникові певну економічну вигоду, яку у світовій практиці називають роялті. Отже, роялті — це винагорода підприємства за використання або надання дозволу на використання нематеріальних активів (прав інтелектуальної власності).
Мета науково-дослідної роботи.
Метою даної науково-дослідної роботи є отримання знань про види діяльності підприємства,його ціль та завдання.
Завдання наукового дослідження.
Основні завдання наукового дослідження є :
визначення теоретичних засад діяльності підприємства, дослідження і аналіз формування нематеріальних активів підприємства;
дослідити сутність поняття «нематеріальні активи» їх функції, структуру та роль у забезпеченні діяльності підприємства;
проаналізувати механізм росподілу та використання нематеріальних активів;
Наукова новизна дослідження
Наукова новизна результатів дослідження полягає в доповненні відомих даних формування нематеріальних активів підприємства та механізм їх росподілу.
Характеристика об’єкта дослідження
Об’єктом дослідження в даному звіті є Дубенське міжрайонне управління водного господарства ( надалі — МУВГ), яке створене вiдповiдно до наказу Мінводгоспу УРСР №821 від 19 грудня 1967 року і є спеціально уповноваженою органiзацiєю Державного комітету України по водному господарству у сфері управління водними ресурсами та здійснення державної політики щодо мелiорацiї земель у Дубенському, Млинiвському , Демидiвськомому, Радивилiвському, Здолбунівському, Острозькому районах Рівненської області.
Дубенське МУВГ є бюджетною неприбутковою органiзацiєю, і підпорядковується Рівненському обласному управлінню мелiорацiї i водного господарства.
Вихідна інформація, що буде використана при дослідженні
Для проведення дослідження буде використана наступна вихідна інформація: форма 1 «Баланс», форма 5 «Звіт про рухнеоборотнихактивів», наукові видання відповідно обраної теми, а такожтеоретичні положення про механізмформування нематеріальних активів. Буде використана звітна інформація за 2009, 2010 роки.
Теоретичною та методологічною основою дослідження
Джерелами інформації є наукова і довідникова література, інтернет, Закони України та інша додаткова література.
Практичне значення одержаних результатів.
Комплексний аналіз наукових підходів до економічної природи і сутності нематеріальних активів з метою розробки теоретичних положень і практичних рекомендацій формування і використання.
1.Нематеріальні активи підприємства
Нематеріальні ресурси відображаються за активом балансу підприємств. Вони володіють, на свій розсуд розпоряджаються і користуються ними як будь-яким іншим об’єктом власності за умови, що ці дії не суперечать чинному законодавству. До них, як правило, відносять різні права підприємства, наприклад, право користування землею, виробничою площею, патенти (право на винахідництво), торгові марки, товарні знаки, авторські права.
Незважаючи на різноманітний склад нематеріальних ресурсів, усі вони мають спільні риси, що об’єднують їх у це поняття. Найхарактернішою з них є те, що цей вид ресурсів не має матеріально-речової структури. Вони безтілесні, недотичні, непомітні. Крім того, нематеріальні ресурси подібно до основних виробничих засобів можуть використовуватися тривалий час, не втрачаючи при цьому своєї споживної вартості. І хоч не завжди їх окремі види можуть бути відчужені від підприємства, а значить, є неспроможними до реалізації як самостійний об’єкт (наприклад, ділова репутація фірми), але і в такому випадку вони приносять додатковий дохід, тобто активно впливають на кінцеві результати виробництва, а тому за ефектом дії справедливо розглядаються як ресурси, що збільшують активи підприємства.
Спільною рисою нематеріальних активів є також те, що вони через специфічний характер своєї дії на виробничий процес і вплив факторів зовнішнього середовища не дають змоги більш-менш точно визначити на перспективу суму прибутку, що може бути одержана від їх застосування. Проте незаперечною залишається їх здатність приносити користь підприємству за нормальної організації виробництва.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи» виділяють такі їх групи:
право користування природними ресурсами — право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища тощо;
право користування майном — право користування земельною ділянкою*1, право користування будівлею, спорудою, право на оренду приміщень;
*1: {Логічніше право користування земельною ділянкою слід віднести до першої групи нематеріальних ресурсів.}
право на знаки для товарів і послуг — право на товарні знаки і торгові марки, право на фірмові назви тощо;
право на об’єкти промислової власності — право на винаходи і корисні моделі, право на промислові зразки, право на нові сорти рослин, породи і лінії тварин, ноу-хау (англ. know-how «знати як») і т. д.;
авторські та суміжні з ним права— право на літературні та музичні твори, програми для ЕОМ, право на різні бази даних тощо;
гудвіл (англ. Goodwill);
інші нематеріальні ресурси, наприклад право на провадження певної діяльності.
Окремі складові нематеріальних ресурсів мають свою сутність та особливості. Так, право на користування земельними ділянками, іншими природними ресурсами (водою, лісом), виробничими приміщеннями — це право їх власників на відповідне виробниче або інше їх використання. Якщо власник зазначених ресурсів передає своє право користування ними іншому підприємству, це не означає, що останнє стає їх власником: воно лише може використовувати цю землю, інші природні ресурси без права їх продажу. При створенні спільних підприємств в Україні український учасник може вносити до статутного фонду своє право використання земельної ділянки, яка є його власністю. За домовленістю це право оцінюється, виходячи з цін світового ринку.
2. Аналіз необоротних активів Дубенського МУВГ
Необоротні активи (НА)- це матеріальні та нематеріальні ресурси, які належать установі та забезпечують її функціонування і строк корисної експлуатації яких, як очікується, становить більше одного року .
В момент придбання активу строк його корисної експлуатації встановлюється міністерством за відомчою підпорядкованістю або (якщо такі нормативні документи відсутні) установою самостійно. Нематеріальні активи МУВГ складаються з:
основних засобів;
інших необоротних матеріальних активів;
нематеріальних активів.
Інформаційною базою для аналізу необоротних активів Дубенського МУВГ є первинна документація руху необоротних активів, зведена інформація в меморіальних ордерах, основні форми фінансової звітності установи. Основні типові форми первинного обліку :
типова форма ОЗ-1 (бюджет) "Акт прийняття-передачі основних засобів";
"Акт приймання-передачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів" типової форми ОЗ-2 (бюджет);
"Акт про списання основних засобів" типової форми ОЗ-З (бюджет);
"Акт про списання автотранспортних засобів" типової форми ОЗ-4 (бюджет);
"Акт про списання вилученої з бібліотеки літератури» типової форми ОЗ-5 (бюджет);
"Інвентарна картка обліку основних засобів в бюджетних установах" типової форми ОЗ-6 (бюджет).
Зведена облікова інформація систематизована в меморіальному ордері №9 "Накопичувальна відомість вибуття та переміщення необоротних активів", меморіальному ордері №16 (сума нарахованого зносу), оборотних відомостях, в книзі "Журнал-Головна".
Результати операцій, пов'язаних з рухом необоротних активів, визнаються в таких основних формах фінансової звітності :
- форма №1 "Баланс" ;
- форма №5 "Звіт про рух необоротних активів" (річна);
До основних засобів належать необоротні активи, що мають матеріальну форму і вартість яких становить більше 500 гривень за одиницю (комплект). До складу необоротних активів зараховується частина будинку, яка на правах власності належить установі. До основних засобів належать незалежно від вартості: 1)сільськогосподарські машини та знаряддя; 2)будівельний механізований інструмент;3)робочі та продуктивні тварини;
4)усі види засобів пересування, призначені для переміщеннялюдей і вантажів; 5)документація з типового проектування.
Аналіз складу основних засобів Дубенського МУВГ представлений у таблиці 2.1.1
Таблиця 1.
Аналіз складу основних засобівДубенського МУВГ
(Тис.грн.)
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою,
+,-
Темп росту,
%
Всього основних засобів, в т.ч.
28868318,00
33709036,50
4840718,50
116,77
будинки та споруди
25571475,00
28053897,00
2482422,00
109,71
у % до всього
88,58
83,22
-5,36
Машини та обладнання
298436,50
266473,50
-31963,00
89,29
у % до всього
1,03
0,79
-0,24
Транспортні засоби
299683,50
573406,00
273722,50
191,34
у % до всього
1,04
1,70
0,66
Інструменти, прилади та інвентар
12891,50
19846,50
6955,00
153,95
у % до всього
0,04
0,06
0,01
Робочі і продуктивні тварини
1528,00
1528,00
0,00
0,00
у % до всього
0,01
0,00
0,00
-
Аналізуючи проведені розрахунки можемо відмітити те, що основні засоби Дубенського МУВГ на 89 % (2007р.) та 83% (2008р.) складаються з будинків та споруд. Це не є дивним явищем , адже одне із профілюючих завдань МУВГ є утримання в хорошому стані гідротехнічних споруд. Над цим завданням працює 65 оглядачів ГТС. Спад цього показника у 2008 році потрібно аналізувати з двох сторін: з однієї – вартість будинків та споруд у 2008році зросла на 9% (що свідчить про збільшення власності управління), а з другої – питома вага у основних засобах –зменшилась на 5%. Це свідчить про збільшення інших видів основних засобів у питомій вазі .
Наступним, хоча і незначним , за процентним відношенням, виступають транспортні засоби. Їхня доля у 2007 році складає 1% , що у вартісному значенні означає 299683 тис.грн. У 2008році цей показник, у порівняні з минулим, суттєво підвищив свій рівень – на 91% і становить 2% , що у вартісному виразі означає 573406,00 тис.грн. Проаналізувавши інвентарні картки можна зробити висновок , що цей стрибок відбувався за рахунок закупівлі нового транспортного засобу – трактора БОРЕКС-42Г.
Машини та обладнання займають 1% у питомій вазі ОЗ Дубенського МУВГ. Так як наше управління не є виробником продукції , то показник цього значення є оптимальним. Але зниження цього показника на 10% свідчить про знос обладнання.
Робочі і продуктивні тварини на управлінні – це двоє коней, які відповідно не втрачають свою вартість з року в рік.
Аналізуючи дану ситуацію , можна сказати , що основних засобів управління вистачає для функціонування установи та її розвитку. Хоча потрібно було б оновити обладнання МУВГ.
Для того щоб більш детально ознайомитися з основними засобами Дубенського МУВГ, проведемо аналіз стану основних засобів , який представлений у таблиці 2.1.2
Таблиця 2.
Аналіз стану основних засобів
(Тис.грн.)
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою,
+,-
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
Первісна вартість основних засобів
На початок року
26007897
31728739
5720842
122,00
На кінець року
31728739
35689334
3960595
112,48
Середньорічна вартість основних засобів
28868318
33709036,5
4840718,5
116,77
Сума зносу основних засобів
18591026
20591988
2000962
110,76
Коефіцієнт спрацювання
0,64
0,61
-0,03
94,86
Коефіцієнт придатності
0,36
0,39
0,03
109,30
Середньорічна вартість основних засобів обчислюється за формулою :
, де
- середньорічна вартість основних засобів,
ПВпоч – первісна вартість ОЗ на початок року,
ПВкін – первісна вартість ОЗ на кінець року.
Коефіцієнт спрацювання основних засобів обчислюється за формулою:
, де
К спр – коефіцієнт спрацювання,
- сума зносу ОЗ.
Коефіцієнт придатності основних засобів обчислюється за формулою:
,де
Кпр – коефіцієнт придатності.
Показник зносу збільшився на 10% , що є позитивним явищем , адже свідчить про стандартний рівень зносу основних засобів. Позитивні результати показують такі показники , як коефіцієнт спрацювання та коефіцієнт придатності. Коефіцієнт спрацювання в оптимальному виразі не має наближуватися до 1. В нашому ж випадку він становить у 2007 році - 0,64, а у зменшився на 5% і становить 2008 році – 0,61. Ці дані свідчать про збільшення у основних засобах нової техніки.
Коефіцієнт придатності ОЗ Дубенського МУВГ свідчить про те , що в середньому на 40% основні засоби управління придатні до експлуатації. Також позитивним є збільшення коефіцієнту придатності на 9% у 2008 році, що відбулося , як вже зазначалося , по причині оновлення техніки управління.
Проведемо аналіз руху основних засобів для більш точного надання інформації про надходження та вибуття ОЗ на Дубе6нському МУВГ. Аналіз руху основних засобів представлений у таблиці 2.1.3
Таблиця 3.
Аналіз руху основних засобів
(Тис.грн.)
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою,
Темп росту,
+,-
%
1
2
3
4
5
1.Залишкова вартість основних засобів
1.1.На початок року
8405791
13137713
4731922,00
156,29
1.2.На кінець року
13137713
15097346
1959633,00
114,92
1.3.Середноьрічна залишкова вартість основних засобів
10771752
14117529,5
3345777,50
131,06
2.Вартість ОЗ, що надійшли
5911293,25
3984304,51
-1926988,74
67,40
3.Вартість ОЗ, що вибули
181053,55
19905,33
-161148,22
10,99
4.Коефіцієнт надходження ОЗ
0,45
0,26
-0,19
58,65
5.Коефіцієнт вибуття ОЗ
0,02
0,00
-0,02
7,03
Коефіцієнт надходження основних засобів обчислюється за формулою:
, де
Кн – коефіцієнт надходження ОЗ,
ОЗнад – вартість ОЗ, що надійшли ,
ОЗкін – залишкова вартість ОЗ на кінець року.
Коефіцієнт вибуття основних засобів обчислюється за формулою:
, де
Кв – коефіцієнт вибуття ОЗ,
ОЗвиб – вартість ОЗ, що вибули ,
ОЗпоч – залишкова вартість ОЗ на кінець початок року.
На основі проведеного аналізу руху основних засобів Дубенського МУВГ можна зробити такі висновки:
Залишкова вартість основних засобів на початок року за 2007-2008роки зросла на 56%, що свідчить про протягом цього періоду відбулася купівля нової одиниці техніки (згідно з статтею капітальних видатків на необоротні активи кошторису.) Відповідно і зросла за цей період середньорічна вартість основних засобів на 31% (у 2007 р.- 10771752 тис.грн. , у 2008 році - 14117529,5 тис.грн.). Як уже зазначалося ці дані свідчать про закупівлю нової одиниці техніки (трактора Борекс-42Г). В теперішній час у бюджетних установах це досить позитивне явище, яке свідчить про розвиток управління, його спроможність виконувати держзамовлення та виконувати роботи по спеціальному фонду.
Аналізуючи вартість надходження і вибуття основних засобів , ми побачимо тенденцію до зменшення цих показників на 33% та 90% відповідно. З цих даних пропорційно залежать показники коефіцієнта надходження ОЗ та коефіцієнта вибуття ОЗ , які також відповідно зменшились і становлять у 2008 році 0,26 та 0,00 тис.грн.. Ці дані свідчать про те що у 2008 зменшилося надходження ОЗ на 42% та вибуття ОЗ на 93%. Ця ситуація пояснюється тим, що основні засоби на управлінні є в більшості довготривалого призначення. А тим більше, що це бюджетна установа, то капітальних видатків на закупівлю нових одиниць техніки та обладнання в кошторисі обмаль.
Для більш повної характеристики технічного стану ОЗ потрібно проаналізувати їх віковий склад. З цього аналізу випливає , що на управлінні застаріле обладнання та застарілий автомобільний парк. Але показник нарахування зносу в межах 100% вартості ОЗ не є підставою для списання їх з балансу. Цим і користується Дубенське МУВГ.
Для більш повної характеристики використання основних засобів на Дубенському МУВГ проведемо аналіз , який представлений у таблиці 3.
Таблиця 3.
Аналіз використання основних засобів
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою,
+,-
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
1.Середньорічна вартість ОЗ, тис.грн.
28868318,00
33709036,50
4840718,50
116,77
1
2
3
4
5
2.Затверджені видатки загального фонду, тис.грн.
1733730,00
2259525,00
525795,00
130,33
3.Ступінь запланованого використання ОЗ для забезпечення функціональної діяльності, грн./грн.
0,06
0,07
0,01
111,61
4.Фактичні видатки загального фонду, тис.грн.
1733870,09
2268292,83
534422,74
130,82
5.Ступінь фактичного використання ОЗ для забезпечення функціональної діяльності, грн./грн.
0,06
0,07
0,01
112,04
6.Середньоспискова чисельність працюючих, осіб.
126,00
122,00
-4,00
96,83
7.Забезпеченість установи основними засобами одного працюючого, грн./особу.
229113,63
276303,58
47189,94
120,60
Ступінь запланованого використання ОЗ для забезпечення функціональної діяльності розраховується за формулою :
,де
- ступінь запланованого використання ОЗ для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності
ВЗФ затв –затверджені видатки загального фонду.
Ступінь фактичного використання ОЗ для забезпечення функціональної діяльності розраховується за формулою:
, де
- ступінь фактичного використання ОЗ для забезпечення функціональної (виробничої) діяльності
ВЗФф –фактичні видатки загального фонду.
Забезпеченість ДМУВГ ОЗ розраховується за формулою :
, де
Фз – забезпеченість установи ОЗ,
Ч- Середньоспискова чисельність працюючих.
На основі аналізу показників , представлених у таблиці 2.1.4 можна зробити висновок , що Дубенське МУВГ за період 2007-2008 років збільшило середньорічну вартість ОЗ на 16%.
Це означає купівлю нової одиниці техніки на 4840718,50тис.грн . Так як це бюджетна організація сума капітальних видатків на цю купівлю має бути заложена у кошторисі , що відповідно призвело до збільшення цього показника на 30%, а у вартісному вигляді на 525795,00 тис.грн.
Ступінь запланованого використання ОЗ для забезпечення функціональної діяльності показує яку суму грошей держава планує на покриття витрат (зносу ) основних засобів . Тобто якщо цей показник збільшується , то управління виконуватиме більше робіт, для оптимального функціонування. Якщо ж показник зменшуватиметься, то це означатиме, що держава не в змозі покрити збитків від функціональної діяльності управління. А так як ці видатки єдине джерело коштів в бюджетній організації , то управління буде змушене скоротити об’єм виконаних робіт і відповідно зменшаться видатки на використання ОЗ. В нашому випадку цей показник за досліджуваний період зріс на 11%, що для бюджетної організації є позитивним явищем.
Ступінь фактичного використання ОЗ для забезпечення функціональної діяльності також зріс на 12%, що означає , що коштів наданих державою на погашення витрат зносу ОЗ не вистачає по причині експлуатації техніки Дубенського. Та проте , так як кожна організація, Дубенське МУВГ прагне до зменшення видатків, хоче це не можливе через старий віковий склад техніки та постійної експлуатації її.
Забезпеченість установи основними засобами одного працюючого показує, що на одного працівника Дубенського МУВГ припадає 229113,63 грн. у 2007 році , та 276303,58 грн. у 2008 році. Ці показники є досить позитивними, як для організації , що фінансується з державного бюджету. Закупівля нової одиниці техніки у 2007році. призвело до зростання цього показника на 20%.
До інших необоротних матеріальних активів належать усі інші НА, що мають матеріальну форму та не ввійшли до переліку основних засобів.
До нематеріальних активів належать активи, що не мають фізичної або матеріальної форми (права користування природними ресурсами, права користування майном, права на знаки для товарів і послуг, права на об'єкти промислової власності, авторські та суміжні з ними права, гудвіл та інші нематеріальні активи).
В Дубенському управлінні водного господарства нематеріальні активи представлені тільки іншими матеріальними активами, що можна прослідкувати у таблиці 4.
Таблиця 4.
Аналіз складу нематеріальних активів
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою,
+,-
Темп росту,
%
1
2
3
4
5
Нематеріальні активи-
всього
У тому числі:
Інші нематеріальні активи
49142,00
49142
-
-
Нематеріальні активи, які представлені на управлінні іншими матеріальними активами незмінні на протязі досліджуваного періоду і становлять 49142 тис.грн. Це показує , що для виконання свої основних функцій державою непередбачено мати в своїх активах права користування природними ресурсами, права користування майном, права на знаки для товарів і послуг, права на об'єкти промислової власності, авторські та суміжні з ними права, гудвіл та інші нематеріальні активів
Використана література:
1. Білоброва Т.О., Солоха М.С. Нематеріальні активи як чинник інтенсифікації зовнішньоїекономічної діяльності підприємства // Вісник Нац. Університету «Львівська політехніка». – 2006. – №12(567). – С. 209 – 213.
2. Городянська Л. Інтелектуальна власність як нематеріальний об’єкт обліку на підприємстві //Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – № 4. – С. 41 – 46.
3. Лепетан І. Нематеріальні активи та інтелектуальний капітал // Економіка АПК. – 2007. – № 9. –С. 83 – 87.
4. Нарожний А. Економічна сутність нематеріальних активів // Економіка АПК. − 2005. − С. 81-86.
5. Цибульов П. Кількісна оцінка інтелекту // Інтелектуальна власність. − 2004.− № 12. − С. 51 – 55.