Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
Розрахунково-графічна робота
з дисципліни:
“СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ”
Опис змісту основної діяльності, якою займається підприємство
ВАТ «Кузнецовський хлібозавод»
Адреса:
34400, Рівненська обл., м. Кузнецовськ, вул. Промзона, 1
Телефон: +38 (03636) 22686
Факс: +38 (03636) 23028
Керівник: Ординат Олег Ярославович
Кількість працівників: 152
Види діяльності:
роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом;
кондитерська промисловість;
виробництво сухарів, печива, пирогів і тістечок з тривалим терміном зберігання;
хлібопекарська промисловість;
виробництва хліба та хлібобулочних виробів.
В основному підприємство займається виготовленням і продажем хлібобулочної продукції та кондитерських виробів. ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» поставляє свою продукцію лише в межах міста Кузнецовск. Основними конкурентами підприємства є ПП „Галерея”, п-ць Калінчук, ТзОВ „Полісся хліб”, ВАТ „Рівненський хлібозавод”. Дана продукція є необхідною для всіх споживачів, тобто цей товар належить до товарів першої необхідності. Більшість споживачів (всі) купують дану продукцію, незалежно від їх прибутку та достатку.
Мета хлібозаводу – отримання підприємством стабільного прибутку, а також досягнення, збереження та збільшення товарообороту.
Органiзацiйну структуру ВАТ " Кузнецовський хлібозавод " можна представити наступним чином: апарат управлiння на чолi з Головою правлiння (правлiння, бухгалтерiя, економiсти), служба збуту, обслуговуючий персонал, що працює в цеху, торгiвля, їдальня. Завод подiлений на цех хлiбопечiння та кондитерський цехи, де працюють вiдповiднi бригади (4 - в цеху хлiбопечiння та 1 - в кондитерському). Структура управління – лінійна.
Опис головних кінцевих продуктів діяльності організації та критерії їх оцінки
До головних кінцевих продуктів ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» належать:
1. Якісна випічка – готова продукція хліба та хлібобулочних виробів з гарним смаком. Для виготовлення продукції найвищого ґатунку необхідні належні умови, цех повинен повністю відповідати технологічним вимогам. Крім того, для випічки потрібно використовувати вітчизняну, натуральну сировина, що присутнє на ВАТ «Кузнецовський хлібозавод». Головними критеріями випічки є ефективність та результативність виробництва якісної продукції, термін зберігання продукції, кількість виготовленої продукції. Ефективність: відношення обсягу виготовленої продукції до затрат на виготовлення даної продукції. Продуктивність: відношення фактичного обсягу виготовлення продукції до планового.
2. Утилізація – знищення недоброякісної продукції хліба та хлібобулочних виробів. Критерії оцінки : витрати на утилізацію, термін утилізації, кількість.
3. Інформація про задоволеність споживачів. Задоволеність споживачів вимірюється за допомогою чотирьох основних видів вхідних даних: скарги і пропозиції, дані з гарантійного обслуговування, опитування покупців і кількість замовлень.
4. Фінансовий результат. Прибуток є важливим показником ефективної діяльності підприємств. Проте якість роботи підприємства не можна оцінювати за масою прибутку. Для того щоб точно обчислити прибутковість підприємства, потрібно зіставити прибуток з витратами підприємства або з обсягом виробничих фондів підприємств. Таке зіставлення характеризує рентабельність. Рентабельність показує прибутковість, доходність підприємства. Ефективність фінансової діяльності виражається в досягнутих фінансових результатах. Для визначення фінансового результату діяльності підприємства за звітний період необхідно порівняти доходи звітного періоду і витрати, понесені для одержання цих доходів. Доходи підприємства – це збільшення економічних вигод у вигляді надходжень активів або зменшення зобов’язань, які приводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Доходи – витрати = прибуток чи збиток
Опис головних постачальників вхідних потоків, необхідних для створення продукту, адекватного вимогам споживчого ринку
Так, для створення продукту необхідні постачальники вхідних потоків.
Як зазначалося в попередньому розділі, вхідними потоками для створення нашого продукту (хліба та хлібобулочних виробів) будуть: інформація про ринок сировини і матеріалів, інформація про попит та пропозицію, інформація про потреби споживачів. Хто ж буде постачальниками даних вхідних потоків? Зобразимо їх у таблиці та проранжуємо.
Постачальники вхідних потоків, ранг
Таблиця 1
№ з/п
Постачальники вхідних потоків
Ранг
1.
оперативна доставка продукції
8
2.
професійний керівний склад
7
3.
підтримка стабільно високого рівня конкурентоспроможності продукції
4
4.
вигідні умови із замовниками
6
5.
якість продукції та її зовнішній вигляд
1
6.
упакування та ціна продукції
2
7.
система розповсюдження
5
8.
кількість виготовлення за зміну
9
9.
проштовхування та реклама
10
10.
гнучкість витрат
3
Кожне підприємство повинне мати певну місію, яка є стимулом його подальшого розвитку, певною метою, до якої повинно постійно йти, долаючи перешкоди ринку на своєму шляху. Такою місією для ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» є отримання максимальних прибутків та контроль більшої частки ринку. Дане підприємство має всі шанси для досягнення цієї мети, оскільки продукція підприємства є досить якісною, виробляється лише з натуральної сировини. Для того, щоб вчасно забезпечити споживачів продукцією, роботу колективу підприємства організовано в дві зміни. Зрозуміло, що найбільша увага приділяється якості всієї продукції. За випуском постійно здійснюють контроль.
Оскільки продукція є високоякісною і недорогою у порівнянні з іншими фірмами, то відповідно вже сформувалося певне коло споживачів, які постійно купують продукцію ВАТ «Кузнецовський хлібозавод». І в подальшому, коли підприємство зростатиме, оновлюватиметься, з впевненістю можна сказати, що з'явиться велика кількість нових покупців. Що стосується цінової політики, то підприємство має досягти такої цілі, як перемога в конкурентній боротьбі. Середовище, в якому функціонує підприємство характеризується високим ступенем конкуренції, подібністю продукції. І для того, щоб перемогти у конкурентній боротьбі необхідно досконало знати ринок, конкурентів, їх ціни, асортимент, якість тощо. Підприємство, що досліджується має недостатньо розвинуту систему збору і аналізу інформації.
Проектна потужність підприємства складає 1,5 т готової продукції та напівфабрикатів виготовлених за добу. Проектна потужність підприємства за рік складає 540 т готової продукції та напівфабрикатів. Діяльність підприємства за останні 2 роки покращилась, оскільки збільшились обсяги виробництва продукції на 1741,9 тис.грн, що у відсотковому значенні склало 30,2% і обсяг збуту на 1447,4 тис.грн. (30,2%), приємно відзначити підвищення рентабельності на 2,3 %. Мабуть не останню роль в такій діяльності відіграла організація служби маркетингу, оскільки за два останні роки вона має найвищу можливу оцінку.
Конкуренція на ринку хлібобулочної продукції і кондитерських виробів є дуже жорсткою, але водночас дуже специфічною. Так ВАТ «Кузнецовський хлібозавод». є практично єдиним постачальником хлібобулочної продукції до шкіл міста Кузнецовск та району, 80% збуту продукції підприємства припадає на школи і лише 20% на магазини міста.
Опис критеріїв та порядок оцінки відповідності вхідних потоків вимогам організації, порядок повернення (вилучення із користування) неадекватних вхідних потоків
Для отримання необхідного результату нам потрібні вхідні потоки.
Вхідні потоки:
Інформація про попит та пропозицію ринку виробництва хліба та хлібобулочних виробів – це є узагальнена інформація про те, які відбулися зміни в розвитку виробництва хліба та хлібобулочних виробів, як змінилася кількість підприємств даного типу, угідь, про кількість виробництва аналогічної продукції, її конкурентоспроможність, якість.
Інформація про потреби споживачів. Дану інформацію можна отримати за допомогою проведення певного опитування, користуючись вибіркою (100чол.). По результатам даного опитування ми можемо визначити, яка продукція хліба та хлібобулочних виробів найбільше користується попитом серед споживачів, які види та в яких кількостях необхідно її виготовляти.
Інформація про ринок сировини і матеріалів. Перш за все потрібно визначити, яка сировина та матеріали необхідні для виробництва хліба та хлібобулочних виробів. Далі потрібно аналізувати, яку сировину і матеріали пропонує нам ринок (зокрема борошно, інші продукти). Вибрати тих постачальників, які пропонують якісну продукцію за вигідною ціною.
Опис змісту, загальні критерії та порядок оцінки відповідності ресурсного забезпечення організації
Відповідно до процесної моделі керівництво ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» має забезпечити ефективне функціонування процесів, надавши необхідні ресурси, до яких належать:
виробничий персонал: це є заступники на чолі з начальником, спеціалісти, провідні фахівці у даній галузі та інший персонал. Весь персонал повинен бути обізнаний у виробництві хліба та хлібобулочних виробів. Також кожен із працівників повинен знати свої права, обов’язки, дії. Той персонал, який приймає замовлення чи продає продукцію даного підприємства повинен досконало знати види та ціни товарів, а також повинен вміти правильно і якісно обслуговувати клієнтів (не забувати про ввічливість, привітність, порядність, оперативність, контактність, максимально проінформовувати клієнтів);
виробниче обладнання та інфраструктура (виробничі приміщення, споруди підприємства, комп’ютерна мережа, технологічне обладнання цехів та служби, що забезпечують виробництво хліба та хлібобулочних виробів).
виробниче середовище (стан та забезпечення умов безпеки праці, безпека життєдіяльності згідно передумов, що виникають відповідно до вимог технічного процесу).
Опис переліку та короткий зміст головних регламентних документів, що визначають (обмежують, регулюють) порядок діяльності організації
ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» у своїй діяльності керується:
Статутом підприємства;
Законом України “Про споживчу кооперацію”;
Цивільним кодексом України;
Господарським кодексом України;
іншими законодавчими актами України, нормативними актами Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки).
Юридичний статус підприємства згідно статуту:
1. Підприємство є юридичною особою з дня його державної реєстрації згідно з чинним законодавством.
2. Підприємство має цивільні права та обов'язки, здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту, який затверджується Засновником.
3. Підприємство може бути позивачем і відповідачем у суді загальної юрисдикції, у господарському суді та третейських судах.
4. Володіння, користування та розпорядження майном Підприємство здійснює відповідно до чинного законодавства та цього Статуту.
5. Підприємство є правонаступником майнових прав та зобов'язань спільного підприємства Кузнецовський хлібокомбінат райспоживспілки (код ЄДРПОУ 05519273).
6. Підприємство має відокремлене майно, самостійний баланс, поточний і валютний рахунки в установах банку, фірмовий бланк, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штамп, діє на принципах повного господарського розрахунку. Підприємство може мати товарний знак, який реєструється відповідно до чинного законодавства, а також фірм енне найменування.
7. Підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями Засновника, а Засновник не відповідає за зобов'язаннями Підприємства.
8. Підприємство може користуватися правами, наданими підприємствам України згідно з чинним законодавством. Підприємство є юридичною особою, керується в своїй діяльності Законом України “Про споживчу кооперацію”, Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, іншими законодавчими актами України, нормативними актами Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки), цим Статутом.
Крім вищезгаданих регламентів, ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» у своїй діяльності керується певними стратегіями, зокрема:
Корпоративна стратегія - це загальний план керівництва диверсифікованим підприємством (компанією), який поширюється на всі його підрозділи, охоплюючи всі напрямки діяльності. Діяльність всіх підрозділів ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» тісно пов’язана між собою. Керівництво створило таку атмосферу на підприємстві, що всі робітники зацікавлені у досягнені цілей організації, оскільки від обсягу реалізованого виробництва хліба та хлібобулочних виробів залежить їх заробітна плата.
Бізнес-стратегія. Існують суттєві відмінності між розробленням корпоративної стратегії та бізнес-стратегії, яка охоплює управління певною сферою діяльності організації й формується на рівні самостійних господарських підрозділів. Бізнес-стратегія ґрунтується на діях і підходах, які забезпечують успішність конкретного виду діяльності та завоювання сильної довгострокової конкурентної позиції. Бізнес-стратегія ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» полягає у виробництві i реалізації хлiбобулочних (29 найменувань) та кондитерських виробiв (42 найменування), а також iнших товарiв народного споживання. Основними видами хлiбобулочних виробiв є: хлiб Подiльський та Урожайний, батони Нарiзний та Стрiлецький. Основними видами кондитерських виробiв є торти: Київський, Празький, Едем, Рiвнянка; тiстечка: Заварне, Карпати, Слойоне з кремом. ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» спеціалізується на позаказному виробництві: короваї, торти, поодиничне виробництво індивідуальних оригінальних визів продукції на заказ.
Виділяють 4 групи процесів за сферою застосування: організаційно- управлінські, життєвого циклу продукції – основні, забезпечення ресурсами та оціночні.
Модель Управління ВАТ «Кузнецовський хлібозавод» можна подати як сукупність 16 процесів:
1. ідентифікувати потреби споживачів;
2. підписати контракт і виробничу програму;
3. поставити сировину і матеріали;
4. розробити виробничу програму;
5. випекти хліб та хлібобулочні вироби;
6. доставити та відвантажити продукцію;
7. провести післяпродажне обслуговування;
8. аналіз даних;
9. аналіз вищого керівництва;
10. коригуючі рішення;
11. управління документацією;
12. управління протоколами якості;
13. внутрішній аудит;
14. управляти невідповідною продукцією;
15. управляти персоналом;
16. управляти виробничим обладнанням.
Організаційно-структурні карти процесів ВАТ «Кузнецовський хлібозавод», які потребують обов’язкового документування
Організаційна карта підрозділу:
Найменування процесу: розробити виробничу програму
Керівник підрозділу:
начальник управління
Власник процесу:
начальник управління
Шифр:
Дата набуття
чинності
Нормативні документи:
Направляючі процеси (функціональна стратегія)
Вхідні потоки: договір
Форма отримання вхідних потоків і вимог до них:
письмова форма
Перевірка:
Згідно вимог до розробки виробничих програм
Особа що відповідає за передачу (постачальник):
Начальник відділу збуту, голова правління
Вихідні потоки:
Виробнича програма
Форма передачі вихідних потоків і вимоги:
Письмово описана виробнича програма
Перевірка:
достовірність виробничої програми
Особа, що відповідає за приймання (споживач):
Начальник виробничого відділу, споживачі продукції
Критерії оцінки процесу
Ефективність виробничої програми, вигідність, результативність
Необхідні записи і передача інформації
Інформація про потреби споживачів, вимоги до розробки виробничої програми
Дії у випадку, якщо ціль не досягнута
у випадку,якщо не досягнуто бажаного результату проводиться повторна розробка виробничої програми
Відповідальність керівника підрозділу
Відповідає за розробку виробничої програми, виявлення помилок і їх усунення
Повноваження керівника підрозділу
Перевіряти роботу працівників, вказувати на відхилення в роботі персоналу, контроль за правильність розробки виробничої програми
Організаційна карта підрозділу:
Найменування процесу: процес внутрішнього аудиту
Керівник підрозділу:
начальник управління
Власник процесу:
зовнішній аудитор
Шифр:
Дата набуття
чинності:
Нормативні документи:
Стандарти ISO 9000 і ISO 9001-2000, номенклатура персоналу, управлінська документація, інструкція до проведення аудиту
Вхідні потоки: дані від вищого керівництва про стан компанії
Форма отримання вхідних потоків і вимог до них:
письмовий звіт проаналізованих даних від керівника компанії
Перевірка:
перевірка аудитором достовірності та відповідності отриманої інформації
Особа що відповідає за передачу (постачальник):
директор компанії
Вихідні потоки:
аудиторський висновок
Форма передачі вихідних потоків і вимоги:
звіт у письмовій формі (аудиторський висновок у письмовій формі)
Перевірка:
здійснюється шляхом співставлення наявних даних із даними аудиторської перевірки
Особа, що відповідає за приймання (споживач):
генеральний директор
Критерії оцінки процесу
перевірений стан компанії, який відповідає отриманим даним від керівництва
Необхідні записи і передача інформації
записи в протоколи якості та у відповідні аудиторські документи (аудиторський висновок)
Дії у випадку, якщо ціль не досягнута
повторне здійснення аудиту
Відповідальність керівника підрозділу
відповідальність за некомпетентне проведення аудиту і повторне його проведення
Повноваження керівника підрозділу
доступ до номенклатури підприємства, збір необхідної інформації
Організаційна карта підрозділу:
Найменування процесу: упарвління документацією
Керівник підрозділу:
начальник управління
Власник процесу:
начальник управління
Шифр:
Дата набуття
чинності:
Нормативні документи:
Статут підприємства, технічна документація, законодавче забезпечення, схеми процесів, методичні вимоги та інші нормативні акти, що регулюють господарську діяльність
Вхідні потоки: Стандарт ISO-9001-2000, вказівки вищого керівництва
Форма отримання вхідних потоків і вимог до них:
Скоригований та затверджений пакет документів, документи повинні бути легко ідентифікованими, чіткими, адекватними та актуальними
Перевірка: Проводиться з метою забезпечення впевненості щодо достовірності вхідних потоків шляхом прослідковування та перевірки за змістом та формальної перевірки документів
Особа що відповідає за передачу (постачальник):
Постачальниками вхідних потоків є : керівник виробництва, оператор виробництва, керівник служби постачання, та керівник служби кнтролю якості
Вихідні потоки:
Коригуючі та попереджуючі дії та рішення
Форма передачі вихідних потоків і вимоги:
Підготовлений та укомплектований пакет документів, їх чіткість і достовірність для споживача
Перевірка:
Підтвердження того що споживач отримав потрібні дані
Особа, що відповідає за приймання (споживач):
Керівник виробництва, оператор виробництва, керівник служби постачання та керівник служби кнтролю якості
Критерії оцінки процесу
Результативність - відношення кількості заходів плану по стандартизації, виконаних своєчасно до загальної кількості заходів за планом. Ефективність витрат - відношення фактично затрачених коштів фінансового плану "витрати на документування" до фінансового плану
Необхідні записи і передача інформації
Підготовлений персонал, приміщення, канцтовари, бюджет
Дії у випадку, якщо ціль не досягнута
Підвищення кваліфікації персоналу, удосконалення процесу передачі даних
Відповідальність керівника підрозділу
Нести відповідальність за процес та його результати
Повноваження керівника підрозділу
Контролювати, аналізувати та покращувати процес, вносити оперативні зміни в нього, підтримувати взаємодію з іншими керівниками підрозділів
Організаційна карта підрозділу:
Найменування процесу: управління протоколами якості
Керівник підрозділу:
начальник управління
Власник процесу:
начальник управління
Шифр:
Дата набуття
Чинності:
Нормативні документи:
ISO 9001:2000. Система менеджменту якості. Вимоги.
ISO 9001:2000 4.2.3. Управління документацією.
ISO 9001:2000 4.2.4. Керування записами.
Вхідні потоки: Стандарт ISO-9001-2000, вказівки вищого керівництва
Форма отримання вхідних потоків і вимог до них:
Скоригований та затверджений пакет документів, документи повинні бути легко ідентифікованими, чіткими, адекватними та актуальними
Перевірка:
Проводиться з метою забезпечення впевненості щодо достовірності вхідних потоків шляхом прослідковування та перевірки за змістом та формальної перевірки документів
Особа що відповідає за передачу (постачальник):
Постачальниками вхідних потоків є : керівник виробництва, оператор виробництва, керівник служби постачання, та керівник служби кнтролю якості
Вихідні потоки:
Коригуючі та попереджуючі дії та рішення
Форма передачі вихідних потоків і вимоги:
Підготовлений та укомплектований пакет документів, їх чіткість і достовірність для споживача
Перевірка: Підтвердження того що споживач отримав потрібні дані
Особа, що відповідає за приймання (споживач):
Керівник виробництва, оператор виробництва, керівник служби постачання та керівник служби кнтролю якості
Критерії оцінки процесу
Результативність - відношення кількості заходів плану по стандартизації, виконаних своєчасно до загальної кількості заходів за планом. Ефективність витрат - відношення фактично затрачених коштів фінансового плану "витрати на документування" до фінансового плану.
Необхідні записи і передача інформації
Підготовлений персонал, приміщення, канцтовари, бюджет
Дії у випадку, якщо ціль не досягнута
Підвищення кваліфікації персоналу, удосконалення процесу передачі даних
Відповідальність керівника підрозділу
Нести відповідальність за процес та його результати
Повноваження керівника підрозділу
Контролювати, аналізувати та покращувати процес, вносити оперативні зміни в нього, підтримувати взаємодію з іншими керівниками підрозділів
Організаційна карта підрозділу:
Найменування процесу: управління невідповідностями
Керівник підрозділу:
начальник управління
Власник процесу:
начальник управління
Шифр:
Дата набуття
чинності
Нормативні документи:
ISO 9001:2000 розділ 6.2. Система менеджменту якості. Вимоги.
СТП 4.2-01 “Управління документацією”
Інструкція щодо визначення і забезпечення управління невідповідностями
Вхідні потоки: інформація про невідповідність
Форма отримання вхідних потоків і вимог до них:
отриманні за допомогою розсилки, інформація надходила вчасно
Перевірка:
порівняння даних і документів, законність і достовірність
Особа що відповідає за передачу (постачальник):
керівник відділу інформування
Вихідні потоки:
коригуючі та попереджуючі дії
Форма передачі вихідних потоків і вимоги:
передача документів у відділ інформації шляхом документальних рішень
Перевірка: контроль та вимірювання показників процесів ; збір інформації щодо результатів процесу
Особа, що відповідає за приймання (споживач):
начальник відділу управління ресурсами , начальник відділу управління персоналом, начальник відділу аналізу даних та інші
Критерії оцінки процесу
можливості процесів, досягнення цілей проекту, задоволеність споживачів й інших зацікавлених сторін, продукції організації
Необхідні записи і передача інформації
письмові інструкції, блок-схеми, документи в електронному варіанті
Дії у випадку, якщо ціль не досягнута
усунення помилок процесу, необхідність вимірювати результативність та ефективність зв’язку із зацікавленими сторонами, щоб установити міру чіткості та зрозумілість інформації; необхідно застосувати необхідні засоби передачі інформації, яка випливає з аналізу вимірів
Відповідальність керівника підрозділу
керівнику необхідно забезпечити ефективний вимір, збір і затвердження даних, щоб мати можливість переконатися в результативній роботі організації і задоволеності зацікавлених сторін. Ця діяльність включає аналіз дієвості та цілей вимірювання, а також передбачуване використання даних для гарантування даної споживчої цінності в роботі організації
Повноваження керівника підрозділу
має визначити процесу аналізу та розподілити відповідальність та повноваження для здійснення цієї діяльності, розглянути дії щодо покращення якості продукції, надати накази до відділів , що відповідають за процес управління ресурсами та персоналом
Організаційна карта підрозділу:
Найменування процесу: аналіз даних
Керівник підрозділу:
начальник управління
Власник процесу:
начальник управління
Шифр:
Дата набуття
чинності
Нормативні документи:
ISO 9000:2000. Система менеджменту якості. Головні положення і словник.
ISO 9001:2000. системи менеджменту якості. Вимоги.
Настанова з якості.
Положення та інструкції щодо оформлення документів.
Вхідні потоки: інформація про стан процесу,статистичні дані,облік документації
Форма отримання вхідних потоків і вимог до них:
готова продукція подається в готовому вигляді,інформація про параметри процесу - у письмовому
Перевірка:
згідно критеріїв якості
Особа що відповідає за передачу (постачальник):
начальник відділу з якості, начальник відділу
Вихідні потоки:
результати аналізу даних,інформація про невідповідності,вимоги до персоналу,запит на обладнання та устаткування
Форма передачі вихідних потоків і вимоги:
перелік вимог до персоналу, звіти, висновки, пропозиції щодо усунення невідповідностей
Перевірка:
достовірність показників якості
Особа, що відповідає за приймання (споживач):
відділ аналізу даних
Критерії оцінки процесу
Результативність проведення моніторингу не нижча 95%.
Відношення кількості відповідних показників до загальної кількості показників
Необхідні записи і передача інформації
Про рівень кваліфікації працівників, та їх здатність виконувати необхідну роботу. Далі дана інформація передається у письмовому вигляді на аналіз даних
Дії у випадку, якщо ціль не досягнута
у випадку,якщо не досягнуто проводиться повторний моніторинг
Відповідальність керівника підрозділу
Відповідає за проведення моніторингу, виявлення помилок і їх усунення
Повноваження керівника підрозділу
Перевіряти роботу працівників, вказувати на відхилення в роботі персоналу
Організаційна карта підрозділу:
Найменування процесу: коригуючи дії
Керівник підрозділу:
начальник управління
Власник процесу:
начальник управління
Шифр:
Дата набуття
чинності
Нормативні документи:
ISO 9000:2000. Система менеджменту якості. Головні положення і словник.
ISO 9001:2000. системи менеджменту якості. Вимоги.
Настанова з якості.
Положення та інструкції щодо оформлення документів.
Вхідні потоки: інформація від вищого керівництва, рекомендації
Форма отримання вхідних потоків і вимог до них:
письмова форма
Перевірка:
згідно критеріїв якості
Особа що відповідає за передачу (постачальник):
начальник відділу з якості, начальник відділу
Вихідні потоки:
результати,інформація про невідповідності,вимоги до персоналу,запит на обладнання та устаткування
Форма передачі вихідних потоків і вимоги:
перелік вимог до персоналу, звіти, висновки, пропозиції щодо усунення невідповідностей
Перевірка:
достовірність показників якості
Особа, що відповідає за приймання (споживач):
відділ управління персоналом, виробничим обладнанням
Критерії оцінки процесу
Результативність проведення моніторингу не нижча 95%.
Відношення кількості відповідних показників до загальної кількості показників.
Необхідні записи і передача інформації
Про рівень кваліфікації працівників, та їх здатність виконувати необхідну роботу. Далі дана інформація передається у письмовому вигляді на управління персоналом і виробничим обладнанням.
Дії у випадку, якщо ціль не досягнута
у випадку,якщо не досягнуто проводиться повторний моніторинг
Відповідальність керівника підрозділу
Відповідає за проведення моніторингу, виявлення помилок і їх усунення
Повноваження керівника підрозділу
Перевіряти роботу працівників, вказувати на відхилення в роботі персоналу
Моніторинг процесів
Моніторинг - це система збору даних про складні явища, які описуються за допомогою певних ключових показників з метою оперативної діагностики стану об'єкта дослідження, відстеження тенденцій і динаміки змін, що відбуваються в них, і на цій основі прийняття оптимальних управлінських рішень. Моніторинг використовується в різних сферах діяльності та являє собою систему послідовного збору даних про явище, процес, що описується за допомогою певних ключових показників, з метою оперативної діагностики стану об'єкта, його дослідження та оцінки в динаміці. Також в кожному з документованих описів процесів повинна наводитися схема моніторингу цього процесу (яка інформація передається керівництву для аналізу процесу, ким, в якій формі і з якою періодичністю, як і ким розглядається ця інформація).
Таблиця 2
Показники функціонування процесу
№з/п
Назва процесів
Приклади показників ключових процесів Управління
1.
Аналіз даних
Рівень виконання рішень
2.
Аналіз вищого керівництва
Рівень виконання рішень
Рівень особистої участі
3.
Коригуючі рішення
Рівень прийнятих рішень
4.
Управління документацією
Рівень обліку документації
Рівень розробки документації
5.
Управління протоколами якості
Рівень аналізу результатів вимірювання
6.
Управління невідповідностями
Рівень перевірки продукції
Рівень оцінки прийнятих рішень
7.
Внутрішній аудит
Рівень перевірки даних
Рівень перевірки задоволеності потреб споживачів
8.
Управління персоналом
Рівень навчання персоналу
Рівень підготовки персоналу
9.
Управління виробничим обладнанням
Рівень використання обладнання
10.
Ідентифікувати потреби споживачів
Рівень стану ринку даної галузі
Рівень розвитку галузі
11
Підписати контракт і виробничу програму
Рівень забезпеченості ресурсами
Рівень інформованості
12
Поставити сировину і матеріали
Рівень забезпеченості постачальниками сировини і матеріалів
13
Розробити виробничу програму
Рівень якості програми
Рівень оптимальності програми
14
Випекти хліб та хлібобулочні вироби
Рівень покращення якості продукції
Рівень утилізації
15
Поставити продукцію та відвантажити
Рівень виконання програми
Рівень оперативності
16
Провести після продажне обслуговування
Рівень задоволеності споживачів
Рівень фінансового результату
Існують різні підходи до визначення системи показників процесів. Перший можливий підхід полягає у встановленні системи загальних (універсальних) показників, які характеризують будь-який процес. Другий підхід полягає в описі процесу через систему спеціальних показників, що характеризуються його. В індивідуальній роботі використаний перший підхід.
Таблиця 1
Загальні показники, які характеризують процес
«ідентифікувати потреби споживачів»
№з/п
Універсальні показники для
оцінювання ключових процесів
Ваговий
коефіцієнт
Оцінка
у балах
Результуюча
оцінка
процесу
Група 1.Зрілість процесу
1.
Визначення цілей процесу
0,2
4
0,8
2.
Розуміння цілей процесу персоналу
0,1
3
0,3
3.
Якість планування процесу
0,1
1
0,1
4.
Якість визначення вхідних даних процесу
0,1
3
0,3
5.
Якість визначення вихідних даних та їх достатності
0,1
3
0,3
6.
Якість реєстрації виконання операцій процесу
0,05
5
0,25
7.
Якість виконання технологічних стадій процесу
0,05
3
0,15
8.
Якість контролю процесу
0,2
4
0,8
9.
Якість удосконалення процесу
0,1
3
0,3
Індивідуальна оцінка групи 1 3,3
Група 2.Забезпеченість процесу ресурсами
1.
Інформаційні ресурси
0,2
4
0,8
2.
Фінансові ресурси
0,1
3
0,3
3.
Матеріальні ресурси
0,2
3
0,6
4.
Технічні ресурси
0,2
2
0,4
5.
Людські ресурси
0,3
2
0,6
Індивідуальна оцінка групи 2 2,7
Група 3.Часові характеристики процесу
1.
Тривалість підготовки до процесу
0,4
3
1,2
2.
Оптимальність тривалості
0,1
1
0,1
3.
Своєчасність виконання
0,2
4
0,8
4.
Можливість скорочення часу процесу без негативного впливу на якість продукту
0,3
2
0,6
Індивідуальна оцінка групи 3 2,7
Таблиця 2
Загальні показники, які характеризують процес
«підписати контракт і виробничу програму»
№з/п
Універсальні показники для
оцінювання ключових процесів
Ваговий
коефіцієнт
Оцінка
у балах
Результуюча
оцінка
процесу
Група 1.Зрілість процесу
1.
Визначення цілей процесу
0,03
2
0,06
2.
Розуміння цілей процесу персоналу
0,1
1
0,1
3.
Якість планування процесу
0,1
2
0,2
4.
Якість визначення вхідних даних процесу
0,05
3
0,15
5.
Якість визначення вихідних даних та їх достатності
0,02
3
0,06
6.
Якість реєстрації виконання операцій процесу
0,1
4
0,4
7.
Якість виконання технологічних стадій процесу
0,3
2
0,6
8.
Якість контролю процесу
0,2
2
0,4
9.
Якість удосконалення процесу
0,1
1
0,1
Індивідуальна оцінка групи 1 2,07
Група 2.Забезпеченість процесу ресурсами
1.
Інформаційні ресурси
0,3
5
1,5
2.
Фінансові ресурси
0,15
2
0,3
3.
Матеріальні ресурси
0,15
3
0,45
4.
Технічні ресурси
0,1
1
0,1
5.
Людські ресурси
0,3
3
0,9
Індивідуальна оцінка групи 2 3,25
Група 3.Часові характеристики процесу
1.
Тривалість підготовки до процесу
0,15
2
0,3
2.
Оптимальність тривалості
0,25
3
0,75
3.
Своєчасність виконання
0,4
2
0,8
4.
Можливість скорочення часу процесу без негативного впливу на якість продукту
0,2
3
0,6
Індивідуальна оцінка групи 3 2,45
Таблиця 3
Загальні показники, які характеризують процес
«поставити сировину»
№з/п
Універсальні показники для
оцінювання ключових процесів
Ваговий
коефіцієнт
Оцінка
у балах
Результуюча
оцінка
процесу
Група 1.Зрілість процесу
1.
Визначення цілей процесу
0,1
3
0,3
2.
Розуміння цілей процесу персоналу
0,2
2
0,4
3.
Якість планування процесу
0,3
4
1,2
4.
Якість визначення вхідних даних процесу
0,04
1
0,04
5.
Якість визначення вихідних даних та їх достатності
0,04
1
0,04
6.
Якість реєстрації виконання операцій процесу
0,01
4
0,04
7.
Якість виконання технологічних стадій процесу
0,01
2
0,02
8.
Якість контролю процесу
0,15
3
0,45
9.
Якість удосконалення процесу
0,15
2
0,3
Індивідуальна оцінка групи 1 2,79
Група 2.Забезпеченість процесу ресурсами
1.
Інформаційні ресурси
0,2
3
0,6
2.
Фінансові ресурси
0,2
2
0,4
3.
Матеріальні ресурси
0,1
1
0,1
4.
Технічні ресурси
0,1
2
0,2
5.
Людські ресурси
0,4
4
1,6
Індивідуальна оцінка групи 2 2,9
Група 3.Часові характеристики процесу
1.
Тривалість підготовки до процесу
0,25
4
1
2.
Оптимальність тривалості
0,25
1
0,25
3.
Своєчасність виконання
0,2
1
0,2
4.
Можливість скорочення часу процесу без негативного впливу на якість продукту
0,3
2
0,6
Індивідуальна оцінка групи 3 2,05
Таблиця 4
Загальні показники, які характеризують процес
«розробити виробничу програму»
№з/п
Універсальні показники для
оцінювання ключових процесів
Ваговий
коефіцієнт
Оцінка
у балах
Результуюча
оцінка
процесу
Група 1.Зрілість процесу
1.
Визначення цілей процесу
0,1
3
0,3
2.
Розуміння цілей процесу персоналу
0,2
2
0,4
3.
Якість планування процесу
0,3
4
1,2