Міністерство освіти і науки України
Національний університет "Львівська політехніка"
Кафедра соціології і соціальної роботи
Контрольна робота
із соціології
на тему: “Молодь і майбутнє нашої держави в баченні студентів
Національного університету “ Львівська політехніка” ”
Львів 2010
I РОЗДІЛ. МЕТОДОЛОГІЧНА ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
1.1. Аналіз соціальної проблеми ( преамбула дослідження )
Проблема, для вивчення якої проводиться дане дослідження, полягає у тому, що молодь не достатньою мірою впливає на стан справ у державі, не переймається її майбутнім, не сприяє розбудові держави, а деяка її частина навіть нехтує своїми громадянськими обов’язками. Розвиток держави нерозривно пов’язаний з рівнем розвитку суспільства, з тим наскільки є свідомими її громадяни і звичайно ж її молодь. Саме тому для формування держави сучасного зразка необхідні цілеспрямовані зусилля усіх її громадян і звичайно ж майбутнього покоління – молоді. Ось чому проблемі навчання і виховання молоді слід приділяти першочергову увагу.
Наша держава не є винятком. Їй теж необхідні свідомі громадяни. Для розвитку держави потрібні кваліфіковані чиновники, вчені, робітники – тобто всі ми, тому що лише від нас залежить якою вона буде. Сьогодні ця проблема особливо актуальна на фоні кризи влади, браку робочих місць, мізерних зарплат, недосконалої системи освіти, низького рівня життя населення і т.д. Усе це відбувається тому, що ніхто не впливає на ситуацію, не намагається нічого виправити. І винна у цьому молодь. Молодь уже впродовж багатьох років невзмозі стабілізувати ситуацію в країні. Ось чому проблема молоді є надзвичайно актуальною сьогодні.
Суспільне життя кожної держави залежить від того як вихована її молодь, яка є рушійною силою, і провідником демографічного, соціально-економічного та духовного розвитку. Виховання молоді є важливим етапом у програмі підвищення культурного рівня суспільства. Це і є вирішальним фактором, який впливає на розвиток держави в цілому.
Формування особистості починається з сім’ї, а закінчується у вищих навчальних закладах, де готують фактично еліту держави – майбутніх фахівців різних галузей виробництва, науки та техніки. Якість освіти молоді у школі, а згодом - у вузах є одним з головних факторів, який впливає на майбутнє нашої держави. Окрім профільних предметів важливо подати молоді й інші фундаментальні дисципліни, які дозволять створити максимально універсальну людину, а не лише спеціаліста вузького напрямку. Достатній багаж знань дозволить не тільки самореалізуватися, а й бути максимально корисним членом суспільства.
Майбутнє демократичних держав – освідчені, гуманні люди, які здатні відстоювати свою державність, культуру та традиції, а також будувати високорозвинене суспільство у якому соціальна нерівність, класові суперечки та боротьба за владу для реалізації лише власних інтересів були б зведені до мінімуму, якщо узагалі не викорінені.
Наука та культура - це те, чого потребує постіндустріальне суспільство. І це правильна схема розвитку для нашої держави. Це те, чого не вистачає людям на даному етапі. А вирішити цю проблему може лише майбутнє покоління, яке візьме до уваги всі прорахунки і змінить курс на розбудову держави та побудову демократичного суспільства.
1.2. Формулювання теми дослідження
Майбутнє України тісно пов’язане з молоддю, яка бажає мати достойні умови проживання та заробітку. Особливо актуальна ця проблема для студентів – майбутніх спеціалістів, які, власне, і вирішуватимуть якою повинна бути наша держава. Отже тема дослідження може бути сформульована так :
Молодь і майбутнє нашої держави(погляд студентів)
1.3. Визначення мети дослідження та його основних завдань
Мета дослідження – вивчення думки студентів про те, як сучасна молодь впливає на стан справ в державі.
Завдання дослідження:
■ визначення шляхів впливу молоді на майбутнє України на основі ідей студентів.
■ визначення кількості студентів, які мають оригінальні практичні ідеї та готові втілити їх для забезпечення розвитку держави у майбутньому.
■ дослідження можливих наслідків впливу молоді на розвиток держави :
а) відстоювання української мови, державності, історії та традицій;
б) зміна внутрішньополітичного та зовнішньополітичного курсів держави
в)праця на благо держави за спеціальністю.
1.4. Визначення об’єкта і предмета дослідження
Об'єкт дослідження - студенти 2010 року різних спеціальностей Національного університету “Львівська політехніка”.
Час дослідження - листопад 2010 р.
Предмет дослідження – думка студентів про те, яким чином сучасна молодь може і повинна впливати на стан справ в державі, чи достатньо вона переймається майбутнім України, чи виконує свої громадянські обов’язки і які оптимальні шляхи її залучення до процесу розбудови держави.
1.5. Інтерпретація найважливіших понять
“Майбутнє держави” – під цим поняттям ми розуміємо добробут держави в загальному, починаючи з владних структур, ефективності методів управління державою, а закінчуючи рівнем життя населення.
“Громадянин” — людина, яка належить до певної територіальної спільноти — міста, країни тощо. Ця приналежність є формально юридично оформленою. Як член певного соціуму громадянин має певні права та обов'язки, щодо цього соціуму і підпорядковується певним (прийнятим в громаді) нормам і законам.
“Обов'язок громадянина” – встановлені Конституцією держави вид і міра його необхідної обов'язкової поведінки. Щоб людина могла успішно реалізувати свої права, отримувати від суспільства певні матеріальні й духовні блага, вона повинна виконувати покладені на неї обов'язки, віддавати суспільству свою працю, свої зусилля, піклуватися про державні та громадські справи.
“Громадянська активність” — активність людей направлена на розв’язання громадських (суспільних) проблем під час якої для досягнення мети активісти співпрацюють з іншими людьми. Громадська активність з’являється в ситуаціях коли люди стикаються з проблемами або ж ситуаціями які зачіпають не лише їх але й інших людей і беруться розв’язати ці проблеми чи змінити ситуації, при цьому головним в досягненні мети є взаємодія чи співпраця з іншими людьми — як тими хто знаходиться в такому ж положенні чи має ті ж проблеми так і співробітниками різних установ чи органів влади.
1.6. Формулювання гіпотез дослідження
Гіпотеза-підстава: хоча молодь і може впливати на майбутнє держави, але для цього необхідні відповідні важелі влади, ресурси, посади або спеціальності, а без них - втілювати свої плани та ідеї дуже важко, або й узагалі неможливо.
Гіпотези-наслідки: молодь недостатньою мірою впливає на стан справ в державі, значна її частина не переймається суспільними справами, а деяка навіть причетна до їх погіршення.
а)молодь не переймається питаннями культури, історії, традицій, мови;
б)молодь не приймає активної участі у політичному житті суспільства;
в)молодь не докладає всіх зусиль для вирішення соціальних проблем;
в)молодь не сприяє розбудові держави.
II РОЗДІЛ. МЕТОДИЧНА ( ПРОЦЕДУРНА ) ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1. Вибір методу дослідження.
Для проведення дослідження ми можемо використати один з наступних методів :
Спостереження
Експеримент
Аналіз документів
Опитування
У даному дослідженні ми можемо використати любий з наведених методів, але наше завдання вибрати найоптимальніший, який дозволить зібрати максимум корисної інформації при дослідження даної проблеми. Для цього розглянемо кожен метод і дамо йому оцінку.
Спостереження
Перевагою методу спостереження є те, що він дозволяє отримувати “гарячу” та достатньо багату інформацію. Він гнучкий у виконанні досліджень. Метод є досить ефективним для вивчення малих груп і неефективним для великих. Оскільки ми розглядаємо усіх студентів університету, то маємо на увазі саме велику групу людей. А це в свою чергу створює труднощі для визначення важливості інформації та її відбору. Спостереження за кожним студентом для одержання необхідної інформації є дуже трудомістким і неефективним.
Експеримент
Метод експериментування дозволяє моделювати різні ситуації та аналізувати поведінку суб’єктів в них. Дослідник може контролювати та коригувати дію системи чинників, їх вплив на об’єкт. Допускається повторне проведення експерименту з іншими учасниками та в інших умовах. Реалізація експерименту допомогла б перевірити як студенти ставляться до проблеми впливу молоді на ситуацію в державі і що вони б запропонували для її вирішення. Даний метод не може забезпечити збору потрібної інформації тому, що змоделювати вплив молоді на майбутнє держави є дуже важко. Метод вимагає значних матеріальних затрат і часу, що не припустимо у дослідженні даної проблеми.
Аналіз документів
Аналіз документів дозволяє забезпечити глибоке вивчення предмета дослідження, включаючи зміни об’єкта дослідження упродовж тривалого часу. Його можна застосувати для вивчення письмових робіт студентів на тему “Молодь і майбутнє нашої держави” , “Моя програма розвитку для України”, “Що я можу зробити для держави?” і т.д.. Опрацювання таких матеріалів дозволить одержати інформацію не лише про ставлення студентів до проблеми, а й одразу конкретні шляхи впливу молоді на покращення ситуації в державі. Однак, виконані студентами роботи можуть не відображати усю глибину цієї проблеми, оскільки являються власною думкою кожного та інтерпретують її з персональної точки зору.
Опитування
Опитування можна проводити на великих масивах. Метод дозволяє здійснити порівняльний аналіз відповідей респондентів. Це дозволяє розглянути проблему з різних сторін. Дослідник сам формує банк інформації. Опитування забезпечує оперативність збору інформації, що є дуже важливо при роботі з студентами. Опитування формулюється соціологом, а тому дозволить зробити акцент на тих аспектах проблеми, які формують її загальну картину.
Отже використання опитування є найдоцільнішим при проведенні даного дослідження.
2.2. Розрахунок вибірки
Опитування проводиться серед студентів різних спеціальностей, що навчаються у Національному університеті “Лівівська політехніка”. Отже генеральну сукупність визначаємо як кількість студентів : N=30000. Задамося наступною точністю : .
Формула розрахунку :
Відповідно отримуємо:
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності при треба опитати 395 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
2.3. Бліц – Анкета
Шановні студенти!
Ми - студенти "Львівської політехніки", просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення проблеми впливу молоді на майбутнє держави. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитись з запитаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді.
Наперед дякуємо за співпрацю.
1. Чому Вас непокоїть майбутнє держави?
а) Я патріот ;
б) Мені байдуже;
в) Інша відповідь____________________________________;
2. Скажіть, будь ласка, чи плануєте Ви працювати на території України ?
а) Так.;
б) Ні;
в) Важко відповісти.
3. Як Ви думаєте, чи може молодь активно впливати на стан справ в державі?
а) Звичайно так;
б) Це неможливо;
в) Певною мірою;
г) Інша відповідь________________________________;
4. Яким Ви бачите майбутнє України?
а) Держава прогресивно розвивається;
б) Держава переживає занепад;
в) Держава перестане існувати;
г) Інша відповідь___________________________________;
5. Скажіть, будь ласка, чи влаштовує Вас рівень життя в державі?
а) Так;
б) Ні;
в) Байдуже;
г) Інша відповідь__________________________________;
6. Чи хотіли б Ви прийняти участь у розбудові держави?
а) Так;
б) Ні;
в) Мені байдуже;
г) Інша відповідь____________________________________;
7. Чи прагнете Ви радикальних змін у державі?
а) Так.;
б) Ні. Я прихильник поміркованих методів;
в) Інша відповідь_____________________________________;
8. Чи турбує Вас культурний рівень суспільства?
а) Так. Культурний рівень суспільства є надто низьким;
б) Ні. Культурний рівень суспільства високий ;
в) Мені байдуже;
д) Інший варіант ___________________________________;
9. Чи є у Вас власна стратегія розвитку держави?
а) Так. Я давно обдумав оптимальні шляхи її розвитку;
б) Ні, але зараз над цим розмірковую;
в) Інша відповідь_____________________________________;
10. Чи впливає на Вашу думку виховання молоді на процес розвитку держави?
а) Так. Проблемі виховання слід приділяти особливу увагу;
б) Ні. Це проблема влади, а не молоді;
в) Інша відповідь_____________________________________;
На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік _______________________________________________;
Ваша стать______________________________________________;
Місце проживання (постійне)_____________________________;
ІІІ РОЗДІЛ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ДОСЛІДЖЕННЯ І ВИЗНАЧЕННЯ СФЕР ЇХ МОЖЛИВОГО ЗАСТОСУВАННЯ
3.1. Очікувані результати дослідження
Більшість студентів НУ”ЛП” усе ж таки є свідомими громадянами своєї держави. Вони цікавляться політикою, проблемами суспільства та пошуком шляхів покращення ситуації в державі. Їм не байдуже, якою вона буде в майбутньому і тому вони стараються сприяти процесу розвитку України до сучасної демократичної держави європейського зразка. Їхня мета – високий рівень життя людей, ліквідація безробіття та забезпечення добробуту.
Саме тому результати проведення такого опитування у більшій мірі відображатимуть те, що проблема молоді та держави існує вона потребує якнайшвидшого вирішення.
3.2. Визначення сфер можливого застосування результатів дослідження
Результати соціологічного дослідження можуть бути використані для організації навчально – виховного процесу у вищих навчальних закладах та школах з метою виховання молоді не байдужої до майбутнього своєї держави з почуттям громадянського обов’язку та достатньою громадянською активністю. Також результати опитування можна використати для реформування навчально-освітньої програми з метою привернення уваги молоді до проблеми розвитку своєї держави.
Дана інформація може знайти застосування у сфері політики для розв’язання проблем пов’язаних із ставленням держави до молоді, створення всіх необхідних умов для того, щоб молодь не залишалася байдужою до своєї держави та прикладала всіх зусиль для її розвитку та процвітання. Для цього влада повинна приділяти максимальну увагу проблемі зайнятості молоді, щоб кожен зміг реалізувати себе у вибраному напрямку і працювати на благо держави.