МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Лабораторна робота № 1
Тема:
Початок роботи в середовищі об’єктно-орієнтованого програмування Delphi.
Короткі теоретичні відомості
Мета роботи: ознайомитися з середовищем Delphi, отримати основі навички роботи у середовищі.
Початок роботи в Delphi
Вигляд екрану після запуску Delphi (рис.1). Замість одного вікна на екрані з'являються п’ять вікон: головне вікно Delphi, вікно форми Form1, вікна інспектора об'єктів Object Inspector та Tree Object вікно редактора коду Unit1.pas.
Перший проект
Для демонстрації можливостей Delphi і технології візуального проектування розробимо програму перерахунку ваги з фунтів у кілограми.
Форма додатка
Робота над новим проектом починається зі створення стартової форми - вікна, що з'являється при запуску додатка. При створенні форми в першу чергу варто змінити значення властивості Caption. Розмір форми можна змінити точно так само, як і розмір будь-якого іншого вікна Windows. По закінченні переміщення границь автоматично зміняться значення властивостей Height і Width.
Компоненти форми
Програма переведення ваги з фунтів у кілограми потребує вводу користувачем вихідні дані - значення ваги у фунтах. У Windows дані з клавіатури вводяться в поле редагування. Тому у форму треба додати компонент - поле редагування. У Delphi поля редагування, командні кнопки, поля статичного тексту та інші елементи керування, що знаходяться у формі, називаються компонентами (компоненти форми).
Delphi надає можливість змінити розмір компонента і його положення на поверхні форми. Для того щоб змінити положення компонента, необхідно установити курсор миші на його зображення, натиснути ліву кнопку миші і, утримуючи її натиснутої, перемістити компонент у потрібне місце форми, потім відпустити кнопку миші. Під час переміщення компонента Delphi відображає поточні значення координат верхнього лівого кута компонента (значення властивостей Left і Tор).
Delphi надає процедурі обробки події ім'я, яке складається з двох частин. Перша частина імені ідентифікує форму, що містить об'єкт, для якого створюється процедура обробки події. Друга частина імені ідентифікує сам об'єкт і подію
Редактор коду
Редактор коду Delphi автоматично виділяє ключові (зарезервовані) слова мови програмування Object Pascal (begin, end, const, var і інші) напівжирним шрифтом, що робить текст програми більш виразним і полегшує сприйняття структури програми. Крім ключових слів редактор коду виділяє коментарі.
Контекстно-залежна довідкова система
Редактор коду постачений контекстно-залежною довідковою системою, що під час набору тексту програми автоматично виводить довідкову інформацію про процедури і функції мови програмування.
Збереження проекту
У термінології Delphi проект - це набір файлів, використовуючи які компілятор створює файл програми, що виконується. Проект включає файл проекту і один чи кілька файлів модулів (Unit - модуль). Файл проекту має розширення *.dpr і містить загальний опис проекту.
Компіляція
Після написання коду і збереження проекту можна, вибравши команду Compile (Компілювати) у меню Project (Проект), відкомпілювати створений додаток. Якщо в програмі немає синтаксичних помилок, то компіляція відбудеться успішно й у результаті буде створений файл, що виконується, (*.EXE) з таким же ім'ям, як і ім'я проекту.
Помилки під час виконання програми
Під час роботи програми можуть виникати помилки, що називаються помилками часу чи виконання виключеннями (exceptions). У більшості випадків причинами виключень є невірні вихідні дані.
Остаточне налаштування програми
Після того як програма налагоджена, необхідно виконати її остаточне налаштування: призначити додатку значок (піктограму), що буде зображувати файл додатка, що виконується, у чи папках на робочому столі. Цей же значок буде знаходиться під час роботи додатка поруч з її ім'ям на панелі задач Windows.
Структура простого проекту Delphi
Проект Delphi представляє собою набір програмних одиниць - модулів. Один з модулів, який називається глобальним, містить інструкції, з яких починається виконання програми. Головний модуль додатка автоматично формує Delphi.
Індивідуальне завданя
Зробити програму, яка б переводила години в хвилини.
unit Unit1;
interface
uses
Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms,
Dialogs, StdCtrls;
type
TForm1 = class(TForm)
Button1: TButton;
Label1: TLabel;
Edit1: TEdit;
Label2: TLabel;
Button2: TButton;
procedure Button1Click(Sender: TObject);
procedure Button2Click(Sender: TObject);
private
{ Private declarations }
public
{ Public declarations }
end;
var
Form1: TForm1;
implementation
{$R *.dfm}
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var minute, hour: real;
begin
minute:= StrToFloat(Edit1.Text);
hour:= minute/60;
Label2.Caption:= Edit1.Text + ' õâèëèí ' + ' = ' + FloatToStr(hour) + ' ãîäèí';
end;
procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
begin
Form1.Close
end;
end.
Для прикладу вводимо 360 хвилин і як результат одержуємо кількість годин:
Висновок: На даній лабораторній роботі я ознайомилась з середовищем Delphi, та отримала основні навики роботи у середовищі. Ознайомилася з такими поняттями, як проект Delphi, форми та її компоненти.