Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Лабораторна робота №1
з дисципліни «Технічне редагування»
Основи роботи з LaTeX
Мета роботи – ознайомитись з основними принципами роботи з LaTeX.
Теоретичні відомості
Для створення документу з допомогою LaTeX, необхідно підготувати файл з текстом та командами оформлення цього тексту (вихідний файл). Цей файл створюється за певними правилами за допомогою LaTeX-команд. Вихідний файл можна створювати з допомогою будь-якого текстового редактора. Вихідний файл повинен містити виключно текстову інформацію. Розширення вихідного файлу повинно бути .tex. Подальша робота з документом здійснюється в два етапи:
Створений вихідний файл компілюється програмою-транслятором. В результаті компіляції буде створено новий файл з тим же ім’ям, що і вихідний файл, але з розширенням .dvi.
Отриманий dvi-файл можна переглянути та роздрукувати за допомогою спеціальної програми, що називається dvi-драйвером.
Для перегляду вже створеного документу достатньо мати тільки dvi-файл. Але для зміни документу необхідно мати вихідний файл .tex.
Компіляція файлів LATEX
Після створення вихідного файлу його потрібно відкомпілювати. Під час компіляції на екрані з’являється вікно в якому відображається інформація, що стосується даного вихідного файлу та процесу компіляції. У випадку якщо процес компіляції успішно завершився це вікно зникає з екрану.
Інформація про результат компіляції вихідного файлу записується у файл з тим же ім’ям, що і вихідний файл але з розширенням .log.
Структура документу
Кожен LaTeX-файл починається з заголовку. Заголовок – це команда яка задає режим оформлення документу. Слово article в фігурних дужках вказує, що документ буде оформлений, як стаття. Інші варіанти оформлення текстів будуть розглянуті пізніше. Потрібно враховувати, що LaTeX розрізняє великі та маленькі літери.
\documentclass{article}
Після заголовку LaTeX-файлу іде фрагмент коду, який називається преамбулою документу. У преамбулі розміщуються параметри та команди (такі як розмір шрифтів, відстань між рядками і т.д.), що відносяться до всього документу. Також можливе підключення за допомогою команди \usepackage{iм’я_пaкeтy} додаткових пакетів для роботи зі шрифтами, текстом, формулами, графікою і т.ін.
Текст документу розміщують після преамбули і він міститься між командами \begin{document} та \end{document}
Все, що буде надруковано у файлі після команди \end{document} компілюватися не буде.
Таким чином можемо навести приклад мінімального LaTeX-документу:
\documentclass{article}
\begin{document}
Приклад документу
\end{document}
Стаття українською (російською) мовою у форматі LaTeX зазвичай починається з рядків:
\documentclass [12pt] {article}
\usepackage [cp1251] {inputenc}
\usepackage [ukrainian,russian]{babel}
\begin {document}
\end {document}
Перший рядок встановлює, що документ відноситься до класу статей і задає основний розмір шрифту 12 пунктів. Замість article можна задавати інші стандартні класи: report для звітів і дисертацій, book для книг або letter для листів. Другий рядок вказує, що початковий текст набирається в кодуванні Windows. У третьому рядку показано, що основною мовою статті є українська (кирилиця). Текст повинен завершуватись рядком \end{document}.
Нижче наведено приклад коду вихідного файлу з підключеними пакетами:
\documentclass{article}
\usepackage[cp1251]{inputenc}
\usepackage[ukrainian,russian]{babel}
\title{Лабораторна робота №1}
\author{Студент гр. ВП-11 ...}
\begin{document}
\maketitle
Ми побачимо {\huge ВЕЛИКІ} МОЖЛИВОСТІ цього редактора.
\end{document}
Абзаци відділяються один від одного символом нового рядка. Будь-яка кількість порожніх рядків еквівалентні одному. Будь-яка кількість пропусків і символів табуляції, які декілька разів повторюються один за одним, а також кінець рядка, вважаються за один пропуск.
Команди
Команди в LaTeX використовуються для додаткового оформлення документів. Всі команди в LaTeX починаються з символу «\» (backslash). Команди бувають двох типів:
команди, у яких після символу «\» іде символ, котрий не є літерою;
команди, у яких після символу «\» іде набір літер, що називається іменем команди.
В імені команди, а також після символу «\» не повинно бути пропусків, а також ім’я команди не можна розміщувати в декількох рядках. В назвах команд великі і маленькі символи розрізняються. Після імені команди у вихідному файлі обов’язково повинен стояти пропуск. Послідовності \: і \dots – це команди.
Деякі команди мають аргументи. Аргументи – це інформація уточнюючого характеру, яка вказує яким чином має працювати команда. Аргументи вказують після імені команди.
Аргументи бувають обов’язковими і не обов’язковими. Не обов’язкові аргументи розміщують у квадратних дужках після імені команди і їх можна опускати. Обов’язкові аргументи розміщують у фігурних дужках до або після необов’язкових аргументів в залежності від специфіки команди. Якщо опустити обов’язковий аргумент, під час компіляції виникне помилка. Якщо необов’язкових аргументів декілька, то вони перераховуються через кому. Кожен обов’язковий аргумент розміщується в окремих фігурних дужках.
Групи
Поняття групи – одне з найважливіших понять LaTeX. Вони використовуються для оформлення деякого фрагменту. Фрагмент документу, що входить в групу береться в фігурні дужки. Фігурні дужки не генерують ніякого тексту. Єдине їх призначення – обмеження групи. Команди, які використовуються всередині групи впливають виключно на саму групу і не впливають на інший текст вихідного файлу. Групи можна вкладати одна в одну.
Приклад.
Весь текст буде надруковано звичайним шрифтом, \bf а даний фрагмент півжирним}
Тут команда \bf впливає тільки на групу, яка є фрагментом тексту «а даний фрагмент напівжирним».
Фігурні дужки у вихідному файлі повинні бути збалансованими, тобто кожній відкритій фігурній дужці повинна відповідати закрита фігурна дужка. В іншому разі при компілювання виникнуть помилки.
Існують команди, які називають глобальними. Вони зберігають свою дію і за межами групи.
Параметри
Параметри починаються з символу «\» і використовуються для задавання різних величин таких як ширина сторінки, розмір шрифту, тощо. LaTeX, в більшості випадків, самостійно встановлює всі необхідні для оформлення документа параметри. Якщо запропоновані LaTeX параметри не задовольняють, їх можна змінити. Наприклад, якщо необхідно встановити величину абзацного відступу 2 сантиметри, то в преамбулі документу потрібно надрукувати
\parindent = 2cm
Для зміни інших параметрів потрібно діяти аналогічно. Необхідно вказати ім’я параметра, і після знака рівності значення параметра.
Оточення
Ще одна важлива конструкція LaTeX – це оточення. Оточення – це фрагмент файлу, який починається з тексту:
\begin{«Iм’я_оточення»}
Де «Ім’я_оточення» – перший обов’язковий, і можливо не єдиний аргумент команди \begin. Закінчується оточення командою:
\end{«Iм’я_оточення»}
Кожній команді \begin, що відкриває оточення повинна відповідати команда \end з тим самим ім’ям. Кожне оточення є групою.
Приклад.
\begin{center}
Даний текст буде розміщено по середині сторінки
\end{center}
Деякі оточення можуть мати аргументи. Ці аргументи вказуються при відкритті оточення після команди \begin{Iм’я_оточення}. При закритті оточення, тобто після команди \end{Iм’я_оточення}, аргументи вказувати не потрібно.
Порядок виконання роботи
Ознайомитись зі основними принципами побудови документів в системі LaTeX.
Вивчити структуру LaTeX -документу.
Відкомпілювати наведені приклади простого LaTeX-документу в редакторі TexWorks.
Текст LaTeX-файлу та приклад відкомпільованого LaTeX-файлу.
\documentclass {article}
\usepackage[cp1251]{inputenc}
\usepackage[ukrainian,russian]{babel}
\title {Лабораторна робота №1}
\author {Студент гр. ВП-41 Сторож Олена}
\parindent = 2cm
\begin{document}
\maketitle
Ми побачимо {\huge ВЕЛИКІ} МОЖЛИВОСТІ цього текстового редактора LaTex.
Весь текст буде надруковано звичайним шрифтом,{ \bf а даний фрагмент півжирним}
\end{document}
Висновок: У цій лабораторній роботі я ознайомився з основними принципами роботи з LaTeX та навчилася вводити прості команди та компілювати файли.