Міністерство освіти і науки України
Тернопільський державний технічний університет імені І. Пулюя
Кафедра комп’ютерно-інтегрованих технологій
Лабораторна робота №18
з предмету
“Спецпрактикум на ПК”
на тему:
“ Створення електронної таблиці та її форматування.”
Тема: Створення електронної таблиці та її форматування.
Мета: Освоїти принципи створення електронних таблиць.
План виконання роботи.
Виконати запуск редактора електронних таблиць Excel.
Створити новий документ.
Задати активному аркушу вказану назву.
Виконати створення вказаних таблиць бланків бухгалтерської звітності.
Порядок оформлення звіту по роботі.
На титульній сторінці креслярським шрифтом вказати назву інституту, кафедри, назву і номер роботи , прізвище, ініціали, номер групи виконавця, прізвище і ініціали викладача, який керував роботою, рік виконання роботи.
Вказати мету роботи.
Подати виконані таблиці бланків бухгалтерської звітності.
Дати висновки.
Контрольні запитання.
Операції над аркушами.
Виконання автоматичного форматування таблиць.
Задання умов форматування.
Форматування із використанням панелі «Форматирование».
Встановлення обрамлення комірок.
Електронні таблиці – це будь-який набір даних, організованих у формі двомірної таблиці, над якими можна проводити довільні обчислення, а їх результати представляти як у числовому, так і в графічному вигляді. В електронну таблицю можуть входити текстові фрагменти, числові дані та графічні зображення. Відмінність електронної таблиці від звичайної полягає в тому, що над даними, які знаходяться в ній, можна проводити обчислення за спеціально введеними формулами, результати обчислень формули можна представляти у вигляді графіків та діаграм, що значно полегшує сприйняття даних.
Робоча книга представляє собою набір декількох електронних таблиць, об’єднаних в одному файлі. Кожна робоча книга може містити до 256 аркушів. Будь-яка електронна таблиця (робочий аркуш в Excel), як і звичайна таблиця, складається з рядків та колонок. Як правило, рядки електронних таблиць, в тому числі і в Excel, нумеруються арабськими цифрами, а колонки – латинськими літерами. Наприклад, на робочому аркуші Excel 95 є 16348 рядків, Excel 97 – 65536 рядків. Кожен робочий аркуш в Excel містить 256 колонок, які іменуються латинськими літерами (А, В, С …) – починається нумерація із букви А, а закінчується колонкою з іменем IV.
Перетин рядків і колонок утворює комірки. В комірках записується числова, текстова або графічна інформація, що зберігається в таблиці, та формули, за якими проводяться обчислення. Комірки іменуються за назвою колонки та рядка, на перетині яких вони знаходяться, наприклад: А1, F4, DL2387, IV65536. Крім цього можна ввести поняття «діапазону комірок», тобто адреси, що займають виділені комірки. Діапазон комірок переважно вказується в такому форматі: A1 : IV65536 (комірка 1 – це адреса лівого верхнього кута прямокутної ділянки, що займають виділені комірки, : - позначення діапазону, комірка 2 – адреса правого нижнього кута прямокутної ділянки, що займають виділені комірки).
Оскільки Excel може безпосередньо в процесі роботи показувати межі сторінок на робочому аркуші, то варто починати роботу з новим проектом з установки параметрів сторінки. Для цього слід скористатися командою Параметры страницы, що розміщений в пункті головного меню Файл. Після відкриється однойменне вікно в якому можна змінити такі параметри: розмір сторінки, її орієнтацію, параметри колонтитулів, вибрати, чи друкувати допоміжну сітку, вказати порядок виводу сторінок на друк та багато іншого.
Перед тим, як в комірки щось вписувати чи виправляти, форматувати або переглядати їх вміст, ці комірки слід виділити. Існують такі способи виділення частин таблиці:
виділити окрему комірку, потрібно клацнути на ній лівою клавішею миші;
виділити стрічку, необхідно клацнути на її номері;
виділити діапазон комірок, потрібно клацнути на комірці, що умовно визначає один з «кутів» прямокутної ділянки діапазону, потім, не відпускаючи миші, перетягнути її в інший протилежний умовний «кут» прямокутного діапазон;
виділити колонку, слід клацнути лівою клавішею миші на її назві;
виділити все, слід натиснути на кнопку «Выделить все», розміщеної у лівому верхньому куті аркуша, де перетинаються назви рядків та колонок;
виділити не сусідні групи комірок чи окремі комірки, слід клацати на них лівою клавішею миші, утримуючи при цьому натиснутою клавішу Ctrl.
розширити виділення в будь-якому напрямку, потрібно утримувати натиснутою клавішу Shift і натиснути відповідну клавішу переміщення курсору. Для переміщення можна використати команду Перейти з пункту головного меню Правка, за допомогою неї можна перейти і до областей, яким призначені особливі імена, або для переходу в комірку із заданою адресою.
Ввід та редагування тексту.
Для введення і редагування тексту потрібно клацнути лівою клавішею миші в комірці, в яку необхідно помістити текст і починати його вводити. Він з’являється і в комірці в рядку формул. Для відміни вводу можна натиснути клавішу «Escape», або «хрестик» в рядку формул. Для закінчення вводу необхідно натиснути клавішу «Enter», після цього активною стає комірка знизу або справа від поточної. В одну комірку можна записати до 255 символів, а те, що текст виступає в сусідні комірки – це не означає, щ він там знаходиться. Якщо у введеній стрічці є помилки, то необхідно активізувати дану комірку і виправити текст (вміст комірки можна редагувати у полі комірки, або в рядку формул). Крім вводу тексту в комірці можна створювати написи й переміщувати їх в будь-яке місце робочого аркуша. Написи є різновидністю графічних об’єктів. Можна обертати текст в написах, малювати стрілки від написів до об’єктів, які вони пояснюють. Для створення напису необхідно натиснути кнопку «Надпись» на панелі інструментів «Рисование» і далі, утримуючи натиснутою ліву клавішу миші, створити прямокутник відповідного розміру, а в ньому ввести відповідний текст. Також в комірки можна вставляти примітки – в них знаходиться текст, який випливає на робочому полі при підведенні курсору до відповідних комірок. Для створення приміток потрібно виділити необхідну комірку та скористатися такими пунктами головного меню: «Вставка – Примечание», або скористатися комбінацією клавіш Shift + F2 і набрати зміст примітки. В правому верхньому куті комірки, що містить примітку, з’явиться червоний трикутник. Щоб роздрукувати примітку, необхідно зайти у вікно «Параметри страници» та вибрати закладку «Лист». У вікні «Примечание» можна вибрати такі опції: в конце листа, або как на листе. Після вводу заголовків та інших написів на робочому аркуші можна вибрати команду «Орфографія» з меню пункту Сервис для перевірки орфографії.
Можна перевірити лише частину аркуша, попередньо його виділивши. Для відміни і повторення останніх дій використовуються команди Отменить і Повторить пункту головного меню Правка.
Посилання на комірки.
Посиланням називається ім’я комірки, яке утворюється з назв стовпця у рядка, не перетині яких воно знаходиться. Посилання бувають: відносні, абсолютні та змішані. Відносне посилання на діапазон комірок здійснюється за допомогою адресного оператора, наприклад: «А1 : С9». Абсолютні посилання: інколи буває необхідно вказати потрібну комірку не тільки для першої формули, але і для всіх наступних. Щоб змусити формулу завжди звертатися до виділеної комірки, необхідно викликати абсолютне посилання, яке містить знак «$» перед адресою комірки - $ВВ$777. Змішані посилання призначені для вказування на конкретний стовпець, наприклад $ВВ777, або на відповідну стрічку, наприклад ВВ$777. Для зміни посилань в рядку Формул необхідно виділити посилання й натиснути клавішу F4.
Введення і редагування формул.
Для проведення обчислень використовуються формули. Звичайно, формула поміщається в комірку, де повинен стояти результат. Самі формули набираються в комірці або в рядку «Формула» і починаються зі знаку «=» або «+». Зручно вводити формули за допомогою миші, при цьому необхідно клацнути на комірки, які використовуються у формулі. Завершується ввід формул аналогічно вводу тексту. Після цього в комірці з формулою з’являється результат обчислень. При зміні значення в комірці, яка використовується у формулі автоматично зміниться значення в комірці з формулою. Це є основною перевагою електронних таблиць. Щоб відобразити всі формули аркуша, потрібно скористатися діалоговим вікном «Параметри» закладки Вид.
Правила введення даних в комірки електронних таблиць.
Інформацію в комірки електронних таблиць можна вводити, як безпосередньо в активну комірку, так і в рядок набору формул. Для цього слід встановити курсор на потрібну комірку і натиснути лівою клавішею миші в рядку набору формул, після цього ввести потрібне значення. Якщо в комірці, куди користувач безпосередньо вводить нове значення раніше вже знаходилася інформація, то вона автоматично знищується. Для редагування вмісту комірки потрібно встановити в неї курсор і в рядку набору формул відредагувати її вміст. Можна також редагувати значення безпосередньо в комірці. Для цього потрібно відмітити відповідну комірку і натиснути клавішу F2, або двічі натиснути лівою клавішею миші на відповідній комірці. При цьому всередині комірки з’являється курсор, який дозволяє змінити вміст комірки. При введенні інформації в комірки електронних таблиць Excel автоматично встановлюється форматування значень, які вводяться. При цьому всі дані, над якими можна проводити обчислення (числа, грошові ат процентні одиниці, дати, час та ін.) за замовчуванням вирівнюються по правому краю комірок, а текстова інформація – по лівому. Для того, щоб Excel правильно автоматично встановлював формат інформації, яка вводиться, потрібно використовувати наступні правила.
в дану комірку можна ввести до 255 символів тексту;
якщо потрібно, щоб число, яке вводиться, сприймалося як текст, то перед його введенням треба поставити знак «’»;
символ між цілою та друкованою частиною десяткового дробу визначається в налаштуваннях національних стандартів операційної системи Windows. За замовчуванням для стандартів України приймається кома;
звичайні дроби вводяться в форматі: «число/значення»;
якщо в звичайного дробу чисельник менший за одиницю, то замість цілої частини пишуть знак «0» («нуль»);
якщо порібно ввести процентні дані, то після відповідного числа слід вказати символ «%» («відсотки»);
для введення числа в науковому стилі потрібно вказати наступний формат: «число^число».
Форматування комірок за допомогою вікна Формат ячейки.
Найбільш поширеною командою форматування виділених комірок в електронних таблицях Excel є використання вікна «Формат ячейки». Для виклику цього вікна можна скористатися одним із наступних способів:
в пункті меню Формат вибрати команду Ячейки;
в контекстному меню виділених комірок вибрати команду «Формат ячейки»;
скористатися комбінацією «гарячих» клавіш Ctrl + 1.
В будь-якому випадку відкриється вікно «Формат ячеек» складається із шести закладок:
Число можна встановити формат числових даних, що містяться в комірках. При цьому в розділі «Числовые формати» можна вибрати один із 12 таких форматів числових даних:
Общий.
Числовой.
Денежный.
Финансовый.
Дата.
Время.
Процентный.
Дробный.
Експоненциальный.
Текстовый.
Дополнительный
Число десяткових знаків
Выравнивание призначена для вирівнювання тексту в комірках у горизонтальному положенні, по центру, по правому краю, з заповненням, по ширине, по центру та у вертикальному положенні..
Шрифт містить стандартне вікно для зміни параметрів шрифту
Граница призначена для вибору рамки, яка повинна оточувати потрібний діапазон комірок, вибору типу її лінії та кольору цієї лінії.
Вид всатновлює колір заливки комірок та узор цієї заливки, а у вікні «Образец» користувач має можливість спостерігати за тим, який колір заливки та узор матиме потрібний діапазон комірок.
Защита дає можливість відмітити дві опції: «Защищаемая ячейка» та «Скрыть формулы». Ці опції призначені для захисту електронної таблиці від несанкціонованого доступу з боку посторонніх користувачів, для захисту вмісту комірок та «ховання» формул.