Міністерство освіти та науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Основи менеджменту»
на тему:
« РОЗРОБКА СИСТЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ У
ПП МЕБЛЕВА ФАБРИКА «СІГМА»
ЗМІСТ
ВСТУП .......................................................................................................... 3-4
Вибір організаційно-правової форми підприємства ............................5-7
Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації………8-23
2.1. Внутрішнє середовище: сильні та слабкі сторони………………….8-20
2.2. Зовнішнє середовище: вплив та можливості……………………….20-23
3.Трендові функції збуту і життєвих циклів продукції………………...24-29
4.Формування функцій менеджменту на ТзОВ „Бабинський цукровий завод”………………………………………………………………………30
4.1. Обґрунтування стратегії підприємства та стратегічних цілей його підрозділів…………………………………………………………………30-33
4.2. Проектування виробничої програми організації…………………..33-37
4.3.Аналіз організаційної структури підприємства за допомогою органіограми………………………………………………………………37-39
4.4. Централізація та децентралізація управління ……………………..39-40
4.5.Матеріальне і моральне стимулювання працівників .......................40-44
4.6. Система контролю діяльності підприємства ...................................44-46
Основи операційного менеджменту………………………………....47
Розробка функціональних служб ...................................................47-48
5.2. Посадова інструкція службовців……………………………………48-51
Організація комунікаційного процесу на підприємстві…………..52-53
Організація управлінської праці .......................................................54
Організація робочого місця менеджера .........................................54
Забезпечення умов техніки безпеки та охорони праці на робочому
місці..............................................................................................................54-55
Витрати на управління підприємством та ефективність управлінської
праці .............................................................................................................55
ВИСНОВОК................................................................................................56-58
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ....................................................59
ВСТУП
На сьогодні здійснюється перехід до ринкових форм господарювання, формується відповідна інфраструктура економіки з новими формами відносин між підприємствами і державою, зміцнюються зв'язки між виробничою та соціальною сферами суспільства.
В умовах створення ринкової економіки України, розвитку підприємництва, модернізації державного сектору суттєво змінюється зміст організаційних, управлінських, соціально-економічних відносин як у системі державного управління, так і в управлінні на рівні підприємства.
Поширення корпоративних форм управління і зміна психології управляючого, стилю господарської поведінки, переоцінка керівниками своєї ролі й місця в системі господарювання викликали величезний інтерес до менеджменту – теорії і практики управління сучасним підприємством. Новий підхід до управління полягає в тому, що будь-яке підприємство розглядається як відкрита соціально-економічна система, котра діє в межах ситуаційного підходу. Тому форми, методи, системи, стилі керівництва мають істотно змінюватися залежно від об’єктивних умов первісних перемінних організації.
Мистецтво управління (менеджмент) проявляється у творчому підході до справи, здатності керівника до аналізу, оцінки ситуації та прийняття неординарних але ефективних рішень. Творче мислення, мистецтво аналізу на основі врахування об'єктивних законів у процесі управління – ці головні якості сучасного менеджера можливо виховати в процесі навчання.
Сучасний менеджмент – гнучка організаційна система управління й водночас складний соціально-економічний, інформаційно-технологічний процес, що використовується для зміни станів і особливостей об’єкта управління.
Системний підхід до створення сучасної організації за принципами менеджменту на вітчизняних підприємствах, на жаль, впроваджується повільними темпами, а в деяких випадках ігнорується зовсім (через незнання та відсутність методології застосування). Зміни в системі менеджменту пов’язані з глибокими кризовими явищами у сфері управління. Ефективно працювати заважає невміння керівників усіх ланок по-новому мислити.
Розгляд менеджменту підприємства як складної системи багатофункціонального управління дає змогу усвідомити внутрішні і зовнішні важелі регулювання всієї діяльності в цілому і таким чином досягти їх збалансованості за умов мінливого ринкового оточення.
Існує потреба в науково обґрунтованому апараті, ядром якого має стати стратегія підприємства, створена на основі поглибленого економічного аналізу та прогнозуванні з обов’язковою побудовою різноманітних моделей поведінки як усієї системи в цілому, так і окремих її підсистем.
1 РОЗДІЛ
1. Вибір організаційно-правової форми підприємства
Меблева фабрика "СІГМА" - один з найбільших виробників у Західній Україні. Засноване у 1999 році підприємство зуміло налагодити виробництво понад 100 моделей різних категорій побутових та офісних меблів для дому та офісу. Досвідчений колектив дизайнерів запропонує Вам моделі, що відповідають високим вимогам європейського рівня та вибагливому смаку покупця. У виробництві використовуються екологічно чисті сертифіковані матеріали та надзвичайно широкий вибір тканин.
Приватне Підприємство "Віко" засноване на приватній власності його власника. Діяльністю підприємства управляє його засновник - генеральний директор та його заступники: комерційний директор, фінансовий директор, менеджер по збуту.
Назва підприємства: повна – приватне підприємство меблева фабрика "СІГМА"; скорочена – ПП "СІГМА".
Управління фінансовою діяльністю здійснює фінансовий директор. Разом з генеральним директором він несе відповідальність за фінансовий стан підприємства. Збутово-маркетингова діяльність належить менеджеру по збуту. Облік діяльності фірми здійснює головний бухгалтер.
Комерційний директор здійснює оперативне планування, реалізацію поставлених завдань, вносить відповідні корективи та здійснює контроль за процесом виконання плану. Свою діяльність, виходячи з стратегії розвитку підприємства, що визначає генеральний директор, він будує на основі інформації, отриманої від фінансового директора, менеджера по збуту та головного бухгалтера.
Основним напрямком діяльності ПП "СІГМА" є виробництво кухонних наборів, корпусних, побутових та офісних меблів Економічна база товариства, впровадження новітніх технологій та висококваліфіковані фахівці створили умови, завдяки яким ціна і якість виготовлених меблів є доступною та конкурентноспроможною. Різноманітний вибір дизайнів тканин, в яких виконана наша продукція, задовольняють найвишуканіші смаки. Постійно впроваджуються нові моделі побутових і офісних меблів. В процесі освоєння нових технологій та матеріалів, проводиться модернізація існуючих моделей з метою поліпшення якості продукції та Вашого комфорту. Вся продукція відповідає санітарно-гігієнічним вимогам.
Предметом діяльності підприємства є:
виробництво побутових меблів: кухні, кухонні столи, стільці;
виробництво офісних меблів: письмові столи, офісні шафи;
зовнішньоекономічна діяльність;
організація збору, переробка і реалізація вторинних ресурсів і сировини;
організація та утримання фірмових магазинів;
надання послуг з доставкою меблів до споживача.
Приватне підприємство "СІГМА" керується статутом та установчим договором.
Майно підприємства складається з основних засобів та оборотних коштів, а також цінностей, вартість яких відображено в балансі.
Підприємство є власником:
продукції, виробленої ПП "СІГМА" внаслідок господарської діяльності;
Ризик випадкової загибелі майна або пошкодження майна, що є власністю ПП "СІГМА" несе підприємство.
Приватне підприємство меблева фабрика "СІГМА" має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в банках, товарний знак, печатки та штампи зі своєю назвою.
Приватна форма власності має ряд переваг: відсутність конфліктів між власниками, невеликі майнові ризики власників, довіра кредиторів та клієнтів, гнучкість майнових відносин, залучення інвесторів, не велика фінансова залежність від зміни складу учасників.
Отож, ми даємо меблі та комфорт, і впевнені, що Ви не зможете втриматися від того, щоб не придбати наші меблі за помірними цінами!
Таблиця 1.
Загальна характеристика ПП "СІГМА"
№ з/п
Параметр, який характеризується
Зміст та
особливості
Основні відмінності від інших організацій
1
Форма підприємства
ПП
1.різноманітний асортимент продукції;
2.застосування особливих передових технологій;
2
Профіль
Деревообробна промисловість
3
Види діяльності
Виробництво
4
Форма власності
Приватна
2.РОЗДІЛ
Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації
2.1. Внутрішнє середовище: сильні та слабкі сторони
Оцінюючи фактори внутрішнього середовища організації необхідно застосувати метод оцінки сильних та виявлених слабких сторін у діяльності організації.
Внутрішнє середовище – це та частина загального середовища, яка перебуває в межах організації. Внутрішнє середовище інтерпретується як універсальне, незалежне від організаційно-правової форми організації, й об’єднує всі функціональні сфери її діяльності: маркетинг, виробництво, кадри, фінанси, дослідження й розвиток. Кожну з цих сфер можна охарактеризувати за допомогою основних чинників, які можуть бути джерелом як переваг, так і недоліків організації.
Ефективність управління тим чи іншим підприємством великою мірою залежить від його організаційної структури, яка забезпечує раціональну взаємодію його елементів у відповідь на вимоги зовнішнього середовища.
2.1.1. Аналіз існуючої структури підприємства.
Перш за все необхідно проаналізувати структуру підприємства. Щодо процесу прийняття рішень, то він є децентралізованим, але з невеликою кількістю рішень, які приймаються на нижчих рівнях управління. Отже, структура даної організації має низький рівень децентралізації. В умовах нестабільної економічної ситуації на ринку є негативним, тому вона вимагає підвищення рівня децентралізації.
Організаційна структура підприємства є лінійно-функціональною. Лінійному керівнику в розробці відповідних рішень, програм, планів допомагають його функціональні замісники. Вони проводять свої рішення через вище керівництво і доводять їх до виконавців нижчого рівня, їх роль на підприємстві дуже значна, оскільки вони здійснюють технічну підготовку діяльності, розробляють варіанти рішень питань, пов'язаних з керівництвом діяльності, звільняють генерального директора від планування, фінансових розрахунків, матеріально-технічного забезпечення і т. ін.
Таблиця 2.1.1
Загальна характеристика ПП "СІГМА"
№
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
1
Форма підприємства
Приватне підприємство
2
Профіль
Виробництво
3
Види діяльності
Виробництво побутових та офісних меблів
4
Форма власності
Приватна
Приватна форма власності має ряд переваг: відсутність конфліктів між власниками, невеликі майнові ризики власників, довіра кредиторів та клієнтів, гнучкість майнових відносин, залучення інвесторів, не велика фінансова залежність від зміни складу учасників.
Організаційна структура постійно вдосконалюється, все більше пристосовується до ринкових умов господарювання, але головним напрямком вдосконалення є перехід до стратегічного менеджменту. В зв'язку з цим в перспективі все більше приділятиметься уваги управлінню маркетингом, що включає в себе не тільки прогноз розвитку ринку, але і можливість впливати на майбутнє.
Працівники
Управління трудовим колективом це частина кадрової політики підприємства основними функціями якого є:
планування потреб в певних категоріях персоналу;
набір та відбір персоналу;
визначення заробітної плати і пільг;
професійна організація і адаптація працівників до конкретних умов роботи;
забезпечення процесу навчання персоналу;
оцінка результатів трудової діяльності;
підвищення або пониження в посаді, переміщення або звільнення.
Особливу роль у системі управління персоналом належить набору, підготовці і перепідготовці кадрів.
Таблиця 2.1.2.
Сильні і слабкі сторони у сфері управління персоналом
Сильні сторони
Слабкі сторони
Працівники в повному обсязі знають цілі організації
Працівники організації інколи приймають участь у розподілі прибутків підприємства за підсумком року.
Працівники чітко знають свої повноваження та відповідальність за виконання посадових обов’язків
Інколи спостерігається процедура прийняття на роботу через неформальні стосунки
Компанія має високий рівень розуміння юридичних послуг
Процедура прийому на роботу в компанію дуже складна
Основним показником, який визначає ефективність використання трудових ресурсів в процесі виробництва є продуктивність праці. Продуктивність праці працівників на підприємстві постійно зростає, що є позитивним для ПП "СІГМА".
Ефективною формою роботи з кадрами є їх атестація, яку проводять один раз на 3–5 років. У процесі проведення атестації кадрів, поряд з оцінкою професійно-кваліфікаційного рівня і ділових якостей працівників, складностей і результативності їх праці, слід враховувати ефективність практичного застосування економічних знань в організаційних та виробничо-технічних умовах.
2. Фінанси
Фінанси - це економічні відносини, за допомогою яких у грошовій формі шляхом формування і використання спеціальних фондів у суспільстві здійснюється розподіл, перерозподіл і використання національного багатства, з метою досягнення соціально – економічного розвитку держави.
Важливе значення для забезпечення умов невпинного зростання прибутку і рентабельності має якість їх планування. Це складний і багатогранний процес, який включає в себе глибокий економічний аналіз виробничих і фінансових показників за період, що передував плановому періоду, досягнення максимальної узгодженості з кількісними і якісними показниками плану випуску продукції, її реалізації, собівартості, врахування наявних резервів збільшення випуску продукції, зниження витрат на виробництво, особливо непродуктивних і позареалізаційних витрат і збитків.
Фінансова політика організації є однією з основних складових менеджменту, яка визначає успішність її діяльності. Вона визначає основні взаємозв’язки підприємства з різними суб’єктами ринку та державою. Фінансова політика, яку проводить організація стосовно контрагентів зовнішнього середовища, які взаємодіють з нею, характеризується історично складеною системі взаєморозрахунків та ціноутворення, яка базується на регулятивній політиці держави. Тому фінансова політика не забезпечує підвищення ефективності компанії, а значить і не відповідає корпоративній політиці підприємства та обраній стратегії взаємодії з суб’єктами зовнішнього ринку. Тому існує необхідність реформування системи управління фінансами, яка базуватиметься на принципах економічної доцільності та незалежності.
Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства здійснюється на основі показників діяльності підприємства за останні три роки. Дані вибираються з форм бухгалтерської та статистичної звітності.
Дані, отримані в результаті опрацювання зібраної інформації, зводяться в табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Основні показники діяльності підприємства
№
з/п
Назва показника
Одиниці виміру
Роки
2004
2005
2006
1.
Обсяг продукції:
тис. грн.
1436
1890
4000
2.
Середньоспискова чисельність працівників
чол.
319
290
273
3.
Прийнято на роботу
чол.
33
41
39
4.
Звільнено:
усього,
в тому числі:
- за порушення трудової дисципліни;
- за власним бажанням;
- з інших суб’єктивних причин;
- за скорочення;
- з інших об’єктивних причин
чол.
чол.
чол.
чол.
чол.
чол.
22
7
13
-
-
2
19
6
9
-
4
-
43
11
22
-
-
10
5.
Неявки на роботу
днів
26
13
48
6.
Внутрішньозмінні втрати робочого часу
год.
36
25
41
7.
Продуктивність праці:
одного працівника
тис.грн./чол.
4,5
6,51
14,02
8.
Вартість основних виробничих фондів, всього,
в тому числі:
- будівель, споруд, передавальних пристроїв;
- машин і обладнання;
- транспортних засобів;
- інструментів і приладів;
- інших основних фондів
Вартість основних невиробничих фондів
тис. грн.
тис. грн.
тис. грн.
тис. грн.
тис. грн.
тис. грн.
тис. грн.
1375,4
645
423
253,4
54
-
-
1654
732
519
298
105
-
-
1876
835
697
274
70
-
-
9.
Собівартість товарної продукції,
в тому числі:
- матеріальні витрати
- витрати на оплату праці
- відрахування на соціальні заходи
- амортизація
- інші витрати
тис.грн.
тис.грн.
тис.грн.
тис.грн.
тис. грн.
тис. грн.
985
612
115
155
53
50
1113
721
153
89
85
65
1259
789
249
101
73
47
10.
Витрати на одну гривню товарної продукції
грн./грн.
0,68
0,59
0,63
11.
Прибуток від звичайної діяльності
тис. грн.
26,6
31,8
39,9
12.
Рентабельність товарної продукції
%
9,7
2,4
5,1
Аналізуючи дані таблиці 2.1. можна зробити наступні висновки щодо ефективності виробничо-господарської діяльності підприємства та перспектив його подальшого розвитку.
Обсяг товарної продукції підприємства та чисельність працюючих постійно зростають. Це зумовлено виходом на нові ринки збуту продукції, розширенням асортименту товарів у зв’язку із значним попитом населення на меблі.
Основним показником, який визначає ефективність використання трудових ресурсів в процесі виробництва є продуктивність праці. Продуктивність праці працівників на підприємстві постійно зростає, що є позитивним для ПП « СІГМА». Найвищий показник продуктивності праці, аналізуючи останні 3 роки, ми отримали в 2006 році.
Собівартість продукції також зростає, що є дещо негативним для підприємства, але зростання матеріальних витрат зумовлено закупівлею нового обладнання для виготовлення продукції, а збільшення витрат на оплату праці та відрахування на соціальні заходи - збільшенням чисельності працюючих.
Аналізуючи витрати на одну гривню товарної продукції, то вини є меншими за 1, що свідчить про прибутковість підприємства, але негативним є їх збільшення протягом 2004-2006 років.
Загалом, підприємство є прибутковим, рентабельним, має неабиякі можливості для подальшого розвитку.
3. Маркетинг
Маркетингова діяльність на підприємстві являє собою систему з 3-х елементів: організаційно-управлінського, дослідницького та контрольного. Завдання організаційно-управлінського елементу - забезпечення необхідною інформацією та координування роботи з орієнтацією на вимоги ринку. Функції: збір, обробка та зберігання інформації, підготовка даних для прийняття управлінських рішень, формування попиту і стимулювання збуту продукції.
Маркетингові функції на підприємстві виконує менеджер по збуту, комерційний директор та сам генеральний директор. Основні функції маркетингу можна виділити, як:
- аналіз та прогнозування ринку збуту;
- аналіз конкуренції, попиту, цінової політики в галузі;
- оцінка конкурентоспроможності продукції;
- обґрунтування та проведення рекламних заходів.
Управління діяльністю на ПП розділяється на 3 рівні: стратегічний, тактичний та оперативний. Вид стратегії, тактики та оперативні рішення розробляються менеджером по збуту і затверджуються генеральним .директором.
Стратегією маркетингової діяльності ПП "СІГМА" є завоювання лідируючих позицій на ринку виробництва офісних та побутових меблів, довіри споживачів.
4. Дослідження та розробка технології.
Можна сказати, що одним із способів досягнення “конкурентної переваги” є запровадження нових технологій у виробництво. На сучасному етапі підприємство має відповідні технології, які можуть забезпечити реалізацію визначеної стратегії та досягнення цілей організації.
Підприємство вкладає кошти у НДДКР тільки у вигляді купівлі нового обладнання. Це пов’язано насамперед із тим, що розміри та кошти підприємства не дозволяють самостійно виконувати розробки нових технологій та впроваджувати їх у виробництво.
Існуючі на підприємстві технології є конкурентноздатними і більша частина з них не потребує оновлення протягом наступних років. Підприємство йде шляхом поступової заміни устаткування, тому завжди мають місце останні розробки науки.
5. Виробництво
Головною ціллю є досягти найвищої продуктивності праці при виробництві всіх або окремих видів продукції; завоювати лідерські позиції на ринку. сировина для виробництва постачається кількома підприємствами з якими укладені спеціальні договори.
Основні фонди (ОФ) – це частина виробничих фондів підприємства, яка має форму засобів праці – машини, споруди, устаткування, приміщення і переносять свою вартість на створений продукт поступово, по частинах і відновлюються за рахунок амортизаційного фонду.
Виробничий процес на підприємстві характеризується частковою автоматизацією. Основну роботу виконують люди, які приводять в роботу механізми та створюють бажаний для споживача продукт. Діяльність людей спрямована на забезпеченні відповідності процесів вимогам і нормам щодо них та на дотриманні усіх необхідних правил, що забезпечить ефективний процес виробництва. Для споживачів надається можливість замовити певну кількість товару певного асортименту. Продуктивність праці протягом трьох місяців діяльності підприємства тримається на однаковому рівні. Тенденція до зниження продуктивності праці у майбутньому не прогнозується.
До виробничої собівартості продукції входять:
прямі матеріальні витрати;
прямі витрати на оплату праці;
інші прямі витрати;
загально-виробничі витрати.
До собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) не включаються такі витрати, пов’язані з операційною діяльністю: адміністративні витрати, витрати на збут і інші операційні витрати.
До собівартості реалізованої продукції не включаються такі витрати, пов’язані з операційною діяльністю: адміністративні витрати, витрати на збут і інші операційні витрати. Для цілей економічного аналізу має значення групування витрат за статтями калькуляції і економічними елементами, групування витрат на постійні і змінні; прямі і непрямі; одноелементні і комплексні, продуктивні і непродуктивні.
Задачами аналізу витрат операційної діяльності є:
загальна оцінка виконання планових завдань по витратам на виробництво і збут продукції і зміни їх рівня відносно попередніх звітних періодів;
виявлення і визначення факторів зміни рівня витрат, пошук резервів їх подальшого зменшення;
визначення і аналіз непродуктивних витрат, причин їх виникнення;
забезпечення центрів відповідальності по витратам необхідною інформацією для оперативного управління витратами.
У процесі аналізу здійснюється: загальний аналіз витрат операційної діяльності; загальний аналіз собівартості продукції; аналіз прямих матеріальних витрат; аналіз витрат на оплату праці; аналіз комплексних статей витрат; аналіз непродуктивних витрат; аналіз витрат на виробництво і збут найважливіших видів продукції.
Аналіз витрат на виробництво і збут продукції починають з загального аналізу їх суми. Аналіз полягає у вивченні структури планових і фактичних витрат, у порівнянні цих значень, а також значень, що характеризують структуру витрат за попередній звітний період. Такий аналіз дозволяє визначити напрямки подальших досліджень, звернути першочергову увагу на тих витратах, питома вага яких збільшилась. Порівняння абсолютних сум планових і фактичних витрат з даними за попередній період не дозволяє зробити вірних висновків без урахування зміни обсягу виробництва. Таке порівняння можливе після розподілу комплексних статей витрат на постійні і змінні і перерахунку останніх і прямих змінних витрат на фактичний обсяг виробництва.
Таблиця 2.1.5.
Аналіз системи виробництва
Група факторів
Оцінка
1
2
3
4
5
1. Гнучкість
Негнучке з низькими витратами
Гнучке з високими витратами
2. Виробничі потужності
масштаб операцій
Економічний
Неекономічний
завантаження
Висока
Низька
3. Ресурси
розміщення
централізоване
децентралізоване
спеціалізація вир-тва
висока
низька
4. Техпроцес
технологічні можливості обладнання
слабкі
потужні
гнучкість наладки
повільна
швидка
5. Планування і організація вир.
розмір виробн. замовлень
великі
малі
контроль поставок матеріалів
високий
слабкий
участь працівників у прийнятті рішень
мінімальна
широка
настрій і захопленість роботою працівників
погані
прекрасні
розподіл відповідальності
нечітке
чітке
6. Частка прямих затрат у собівартості товару
50
60
65
75
85
7. Час проведення останнього аналізу витрат сировини і матеріалів на виробництво товарів
2 роки тому
2 роки тому
1 раз в кварталі
щомісяця
8. Частка використання виробничих потужностей організації
40
50
70
80
100
9. Частка обладнання, яке підлягає заміні на більш ефективне
35
20
15
10
0
10. Системи контролю якості товарів, яка використовується в організації
відсутня
неформальна
Контроль праці персоналу
Вибірко-вий контроль
Контроль за зразками
11. Частота запрошення спеціалістів для консультацій щодо покращення виробничого процесу
Не запрошуються
2 роки тому
Рік тому
У разі кризового стану
Постійно запрошуються
12. Обсяг готової продукції, яка зберігається на складах організації більше 6-ти місяців
25
15
10
5
0
Інформаційні системи (ІС)
Для забезпечення діяльності підприємства необхідно використовувати складні вартісні інформаційні системи, щоб забезпечити необхідний рівень надійності та безпечності функціонування елементів інженерної інфраструктури. З цією метою застосовуються інформаційні системи для збору та обробки первинної інформації та аналізу вторинної. Інформація обробляється за допомогою автоматизованих робочих місць на персональних комп’ютерах з використанням прикладних та спеціалізованих програм. Використання таких інформаційних систем не задовольняє потреби підприємства, тому основні стратегічні плани в сфері інформаційних систем повинні бути направлені на автоматизацію технологічних процесів та створення автоматизованої системи управління підприємством, яка ліквідує дублювання операцій, пришвидшить процеси прийняття рішень, зменшить деформацію інформаційних повідомлень, дасть змогу застосовувати на практиці принципи інформаційної влади.
2.2. Зовнішнє середовище: вплив та можливості.
Зовнішнє середовище організації містить такі елементи, як споживачі, конкуренти, урядові установи, постачальники, фінансові організації та джерела трудових ресурсів, значущі відносно до операцій організації. Однак такий підхід не розрізняє різних шарів зовнішнього середовища. Зовнішнє середовище, або середовище непрямого впливу, діє не безпосередньо на кожну окрему організацію, а на всі одразу. Це не означає, що їхній вплив менший за вплив факторів безпосереднього оточення. Зовнішнє середовище складається з шести основних факторів: демографічних, економічних, природних, науково-технічних, політичних і факторів культурного середовища. Фактори зовнішнього середовища найчастіше класифікують за такими групами: 1. Технологічні — фактори, що пов’язані з розвитком техніки, обладнання, інструментів, процесів обробки та виготовлення продуктів, матеріалів і технологій.
2. Конкуренція — фактори, які відбивають майбутні та поточні дії конкурентів, зміни в частках ринків, концентрації конкурентів.
3. Соціально-демографічні фактори, які впливають на рівень і тривалість життя людей, а також формують їхню ціннісну орієнтацію. 4. Економічні — фактори, що пов’язані з обігом грошей, товарів, інформації та енергії.5. Політичні — фактори, що впливають на політичні погляди та поділяють людей на окремі політичні групи і знаходять вираження в діяльності та прийнятті рішень місцевими органами влади та уряду.6. Географічні — фактори, пов’язані з розміщенням, топографією місцевості, кліматом і натуральними ресурсами. Класифікацію груп факторів зовнішнього середовища можна використовувати для забезпечення орієнтації в питанні, що розглядається. Процеси, які відбуваються в зовнішньому середовищі, дуже складні, взаємопов’язані та містять багато суперечностей, внаслідок цього, всі ці процеси треба уважно та систематично вивчати. Загальний стан зовнішнього середовища може бути визначеним за допомогою таких груп чинників:1) Стан економіки та ринків (економічні фактори): характер економіки та економічних процесів; система оподаткування та якість «економічного законодавства» (в тому числі можливості вивезення прибутків); масштаби економічної підтримки окремих галузей (підприємств); загальна кон’юнктура національного ринку; розміри та темпи зростання чи зменшення ринку; розміри та темпи зростання сегментів відповідно до інтересів фірми; стан фондового ринку; інвестиційні процеси; ставки банківського проценту; система ціноутворення та рівень централізовано регульованих цін; вартість землі.2) Діяльність уряду (політико-інституційні фактори): стабільність уряду;державна політика приватизації/націоналізації; державний контроль і регулювання діяльності підприємств (узагалі); рівень протекціонізму; зростання/зменшення значення уряду як замовника; міждержавні угоди з іншими урядами; рішення уряду щодо підтримки окремих галузей підприємств; вимоги забезпечення рівня зайнятості; державна політика щодо забезпечення ресурсами окремих галузей і підприємств;рівень корупції державних структур; рівень економічної свободи держави.
3) Структурні тенденції: структура галузей національної економіки;виникнення нових галузей; згортання діяльності «застарілих» галузей;вплив міжнародного розподілу праці на діяльність окремих галузей і підприємств (у тому числі вплив антимонопольного законодавства); зміни оптимальних розмірів підприємств.4) Науково-технічні тенденції: скорочення або продовження «життєвого циклу» технологій; питома вага наукоємких виробництв і продукції; вимоги до науково-технічного рівня виробництва, що забезпечує конкурентоспроможність; вимоги до кваліфікації кадрів високотехнологічних виробництв; вимоги до науково-технічного рівня конкурентоспроможної продукції.5) Природно-екологічна складова: природнокліматичні умови; територіальне розміщення корисних копалин і природних ресурсів; розміщення великих промислових і сільськогосподарських центрів; законодавство з економічних питань; стан екологічного середовища та його вплив на виробництво.6) Тенденції ресурсного забезпечення: структура і наявність національних ресурсів; імпорт/експорт; рівень дефіцитності ресурсів, що споживаються наявними підприємствами; доступність ресурсів.7) Демографічні тенденції: кількість потенційних споживачів (структура населення, зміни в окремих групах та в їх доходах); наявна та потенційна кількість робочої сили; кваліфікаційні характеристики робочої сили.8) Соціально-культурна складова: сприяння/недовіра до приватного бізнесу;відносини «підприємство — громадські організації»; «економічний націоналізм», ставлення до іноземців; профспілкова активність і вплив профспілок на формування громадської думки.9) Несподіванки стратегічного характеру і можливі горизонти стратегічного планування. Усі окремі складові зовнішнього середовища взаємопов’язані, тобто зміни однієї призводять до значних змін в інших. Це відбиває складність зовнішнього середовища. Як зазначалося, найбільш доцільним підходом до вивчення загального зовнішнього середовища є системний підхід, який дає змогу відслідковувати не лише зміни в межах окремих складових, а й їхній взаємний, перехресний вплив. При побудові системи факторів для аналізу зовнішнього середовища потрібно враховувати такі властивості: взаємозв’язок факторів, що характеризуються силою, з якою зміна одного фактора впливає на інші фактори зовнішнього середовища; складність системи факторів, що впливають на організацію, зумовлена кількістю, різноманітністю зв’язків і наслідків впливу; динамічність і рухомість, тобто відносна швидкість і різні темпи змін факторів середовища; невизначеність інформації про середовище та невпевненість у її точності. Таблиця 2.2.
Сильні та слабкі сторони діяльності ПП «Пріоритет»
ПЕРЕВАГИ
сильні сторони, які виділяють організацію серед конкурентів
НЕДОЛІКИ
слабкі сторони орг-ції, які належить виправити з тим, щоб конкур. не змогли повернути їх у свої переваги
1
Сприйнятлива рентабельність виробництва
1
Інтенсивна конкуренція в галузі
2
Висококваліфікований персонал, що має значний досвід роботи у даній сфері
2
Моральний знос обладнання та устаткування.
3
Відсутня циклічність та сезонність попиту
3
Низький ступінь завантаження виробничих потужностей
4
Наявність місцевих постачальників та практично необмежений доступ до сировини
4
Наявність широкого кола конкурентів
5
Наявність багатьох каналів розповсюдження товарів, що забезпечує зручність покупки товару.
5
Малі можливості щодо виходу з галузі
Отже, після проведення оцінки факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, можна зазначити, що підприємство перебуває в жорстких умовах бізнесу. Але є всі передумови для розвитку та конкуренції. Насамперед висока конкуренція являється основною проблемою перед підприємством, але цей фактор змусить керівників керувати ефективніше, шукати нових можливостей розвитку, насамперед зниження собівартості продукції, розширення частки зайнятого ринку, покращення якості й асортименту продукції.
3 РОЗДІЛ
Трендові функції збуту і життєвих циклів продукції
Визначення точки беззбитковості
Аналіз беззбитковості є однією з найважливіших характеристик взаємозв’язку затрат, обсягу виробництва і прибутку. Такий аналіз можливий при системі обліку змінних затрат, основою якої є поділ затрат на постійні та змінні.
Таблиця 3.1
Визначення точки беззбитковості для багато номенклатурного виробництва
Основний вид продукції
Супутній вид продукції
Разом
Дохід від реалізації
2000
2000
4000
Змінні витрати
920
640
1560
Маржинальний дохід
1180
1360
2540
Постійні витрати
1004
Дохід
1436
Qосн =2000 тис.грн.;
Qсуп=2000 тис. грн.;
ЗВосн=920 тис. грн.;
ЗВсуп=640 тис. грн.;
ПВзаг=1004 тис. грн.
Тоді, МДосн=2000-920= 1180(тис.грн.)
МДсуп=2000-640=1360(тис.грн.)
МДзаг=1180+1360=2540(тис.грн.)
П=2000+2000-920-640-1004=1436(тис.грн.)
КМДзаг=2540/4000=0,62
ТБгрн.=1004/0,62=1606,4(тис.грн.)
В, грн. ВВ
Д
Точка беззбитковості
ТБ
ЗВ
Зона беззбитковості
ПВ
Q (шт.)
Графік беззбитковості
Трендові функції збуту
Обсяги і тривалості виробництва того чи іншого товару змінюються в часі циклічно. Це явище називається життєвим циклом товару. Життєвий цикл товару - це час існування товару на ринку, проміжок часу від задуму виробу до зняття його з виробництва і продажі. Концепція життєвого циклу товару описує збут продукту, прибуток, конкурентів і стратегію маркетингу з моменту надходження товару на ринок і до його зняття з ринку. Концепція виходить з того, що будь-який товар чи рано пізно витісняється з ринку іншим, більш зробленим чи дешевим товаром. Вічного товару немає!
Функціями каналу збуту є:
розподіл і збут виробничої продукції;
закупівля потрібних для виробництва матеріалів і сировини;
маркетингові дослідження;
установлення контактів із споживачами, проведення переговорів;
підготовка і укладання контрактів купівлі-продажу, контроль за їх виконанням;
здійснення заходів щодо просування товарів до споживача, реклама, розпродаж, ярмарки тощо;
участь і допомога у формуванні рівня цін на товари та послуги;
участь у плануванні товарного асортименту;
після продажне обслуговування товарів.
Витрати і прибутки компанії залежать від вибору каналу збуту. Якщо фірма бере на себе функції збуту, то вона само покриває пов’язані з цим витрати, але й прибутки всі належатимуть їй.
У разі використання зовнішніх каналів як витрати, так і прибутки розподіляються по між усіма учасниками каналу збуту. Тому нашому підприємству необхідно оцінити відповідну користь і вибрати альтернативу.
Кожному товару, який з’являється на ринку, як і людині протягом життя, судилося пройти кілька етапів життєвого циклу від “народження” до “смерті” – з моменту виведення товару на ринок до зняття з виробництва. Тривалість ринкового періоду, обсяг збуту, прибуток багато в чому залежить від ефективної маркетингової підтримки товару, сутність якої має відповідати особливостям кожного етапу.
Класичний життєвий цикл товару складається з чотирьох етапів:
Етап впровадження;
Етап зростання;
Етап зрілості;
Етап спаду.
Етап розробки товару не є етапом життєвого циклу товару. Але саме під час розробки товару закладають основи його майбутнього комерційного успіху.
Досягненню цих цілей сприяє реалізація маркетингової стратегії, суть якої може бути визнана як “інновація”.
Фірмі варто розглядати етап впровадження нового товару на ринок як продовження процесу розробки товару. Пропонуючи першим споживачам новий товар і забезпечивши з ними зворотній зв’язок, фірма-виробник має можливість залучити до процесу розробки суперноваторів, детально вивчаючи їхні зауваження щодо нового товару, і з’ясувати, якими саме характеристиками має бути наділений товар.
На етапі виведення нового товару на ринок може бути використана одна з двох стратегій ціноутворення: стратегія “проникнення” , або пропонування товару за низькою