КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра міжнародного менеджменту
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
ДИСЦИПЛІНИ "УПРАВЛІНСЬКА РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ В МІЖНАРОДНОМУ БІЗНЕСІ"
(для спеціальності 8103)
ВСТУП
Сьогодні будь-яка управлінська позиція в організації, що прагне ефективно конкурувати у міжнародному масштабі, передбачає постійне підвищення вимог щодо: 1) обґрунтування внеску цієї управлінської позиції в створення додаткової цінності; 2) формування цільових результатів; 3) контролю їх досягнення; 4) рішень, що приймаються на основі аналізу фактичних результатів. Курс “Управлінська результативність в міжнародному бізнесі” спрямовано на те, щоб студенти магістерської програми “Управління міжнародним бізнесом” найефективніше підготувались та адаптувались до цих вимог.
Метою курсу є формування знань з прийняття рішень щодо оцінки та підвищення управлінської результативності в міжнародному бізнесі.
Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів спеціальних професійних компетенцій щодо:
аналізу факторів управлінської результативності в міжнародному бізнесі;
врахування організаційного контексту досягнення управлінських результатів в міжнародному бізнесі;
проектування результативної управлінської роботи в міжнародних компаніях;
планування свого професійного росту як основи для постійного зростання управлінських результатів в міжнародному бізнесі
Предмет дисципліни – відносини, що виникають в процесі аналізу, планування, оцінки та контролю результативності управлінської праці в міжнародному бізнесі.
Місце дисципліни в навчальному процесі – дисципліна базується на знаннях, що студенти отримали з дисциплін “Міжнародна економіка”, “Менеджмент”, “Міжнародні фінанси”, “Міжнародний маркетинг”, а також нормативних дисциплін магістерської програми.
Зміст дисципліни розкривається у таких темах:
1. Зміст управлінської роботи та методи оцінки управлінської результативності в міжнародних компаніях
2. Особистісні фактори управлінської результативності в міжнародному бізнесі
3. Організаційні фактори управлінської результативності в міжнародному бізнесі
4. Сутність, цінності та стадії розвитку компаній в умовах сучасних процесів інтернаціоналізації
5. Стратегічні фактори організаційного контексту управлінської результативності в міжнародних компаніях
6. Корпоративна культура та організаційний клімат як складові контексту управлінської роботи в міжнародному бізнесі
7. Основи формування організаційного дизайну міжнародних компаній
8. Важелі організаційного дизайну управлінської роботи в міжнародному бізнесі
9. Досвід та каталізатори професійного розвитку менеджерів в міжнародному бізнесі
10. Процесний підхід щодо управління кар’єрою міжнародних менеджерів
Загальний бюджет часу на вивчення дисципліни становить 108 годин.
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ
Назва теми
Кількість годин
Денна форма навчання
Вечірня форма навчання
Заочна форма навчання
Лекції
П (С)
І
ПК
СРС
Лекції
П (С)
І
ПК
СРС
Лекції
П (С)
І
ПК
СРС
Тема 1. Зміст управлінської роботи і методи оцінки управлінської результативності в міжнародних компаніях
1
2
4
1
1
1
4
1
1
2
4
Тема 2. Особистісні фактори управлінської результативності в міжнародному бізнесі
1
2
4
1
1
1
4
1
1
2
4
Тема 3. Організаційні фактори управлінської результативності міжнародному бізнесі
2
2
8
2
1
2
8
2
1
2
4
Тема 4. Сутність, цінності і стадії розвитку компаній в умовах сучасних процесів інтернаціоналізації
1
2
4
1
1
1
4
1
1
2
4
Тема 5. Стратегічні фактори організаційного контексту управлінської результативності в міжнародних компаніях
2
2
8
1
1
1
8
2
1
2
4
Тема 6. Корпоративна культура і організаційний клімат як складова контексту управлінської роботи в міжнародному бізнесі
2
2
8
1
1
1
8
2
1
2
4
Тема 7. Основи формування організаційного дизайну і типові стратегічні конфігурації міжнародних компаній
1
2
4
1
1
1
4
1
2
8
Тема 8. Важелі організаційного дизайну управлінської роботи в міжнародному бізнесі
2
2
10
2
1
2
9
2
3
8
Тема 9. Досвід і каталізатори професійного розвитку менеджерів в міжнародному бізнесі
2
3
10
2
2
2
8
2
3
10
Тема 10. Процесний підхід до управління кар'єрою міжнародних менеджерів
2
3
10
2
2
2
8
2
3
10
Всього
16
22
70
14
12
14
3
65
16
6
23
3
60
ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ ЗА ТЕМАМИ
Тема 1. Зміст управлінської праці та методи оцінки управлінської результативності в міжнародних компаніях
Менеджмент як наука, мистецтво та майстерність. Сутність та ключові аспекти управлінської роботи. Завдання та ролі менеджерів. Сутність і співвідношення понять "результативність" та "ефективність” у міжнародному менеджменті. Чотири варіанта управлінської результативності в міжнародному бізнесі.
Підходи до оцінки управлінської результативності в міжнародних компаніях. Показник рентабельності менеджменту за Р. Саймонсом та А. Давілой. Матриця “сфокусованість - енергійність”. Використання методу примусового ранжування (forced ranking) в практиці міжнародних компаній
Тема 2. Особистісні фактори управлінської результативності в міжнародному бізнесі
Знання та навички менеджера як фактор управлінської результативності. Специфіка ключових компетенцій та здібностей міжнародного менеджера. Аналітичні та інтуїтивні здібності міжнародного менеджера. Здібність до навчання. Стійкість до стресу. Лідерські здібності міжнародного менеджера. Формула здібностей людини. Методи діагностики управлінських здібностей. Сутність та особливості “управлінської інтелігентності” Дж. Менкеса.
Позиція (attitude) міжнародного менеджера. Потреби, мотиви, цінності як чинники формування позиції. Функціональні ролі позиції. Феномен “дисфункційного лідерства” в міжнародному менеджменті. Особистісні характеристики ефективних міжнародних менеджерів.
Тема 3. Організаційні фактори управлінської результативності в міжнародному бізнесі
“Парадокс зірок” в міжнародному менеджменті. Інформаційна система в компанії. Ресурси та системи оцінки, стимулювання і контролю в компаніях. Ролі міжнародного менеджера. Роль представника. Роль дослідника. Роль розповсюджувача інформації. Роль переговірника. Роль розподілювача ресурсів. Роль підприємця. Роль контролера.
Розподіл відповідальності як інтегруючий фактор результативного менеджменту. Пастка вакууму відповідальності. Модель управлінської результативності “6+1” як інструмент аналізу і прогнозування управлінських результатів в міжнародному бізнесі.
Тема 4. Сутність, цінності та стадії розвитку компаній в умовах сучасних процесів інтернаціоналізації
Важливість розуміння організаційного контексту управлінської практики. Керованість, орієнтованість на клієнтів та інноваційність як ключові передумови розвитку організації.
Три фази життєвого циклу організацій за І. Едайзесом: ріст, зрілість та старіння. Стадії життєвого циклу компаній. Модель акцентованої рівноваги (punctuated equilibrium model) за Л. Грейнером. Кризи керівництва, автономії, контролю та бюрократії. Чотири стадії кризи у зрілих компаніях за С. Слеттером і Д. Ловеттом.
Дуалістична концепція інтернаціоналізаційного процесу. Основні етапи інтернаціоналізації компанії: початковий, локальної ринкової експансії та транснаціональний.
Тема 5. Стратегічні фактори організаційного контексту управлінської результативності в міжнародних компаніях
Групи впливу (стейкхолдери) організації. Карта стейкхолдерів. Управлінські зобов’язання та формула успіху компанії в міжнародному бізнесі Стратегічні схеми, процеси, взаємовідносини, цінності та ресурси як ключові елементи формули успіху компанії за Д. Суллом. Пастка “активної інертності”.
Параметри проектування бізнес-моделі сучасних міжнародних компаній. Вибір споживачів, отримання винагороди, стратегічний контроль та масштаб діяльності як основні елементи бізнес-моделі компанії за А. Слівотскі та Д. Моррісоном.
Оцінка життєздатності бізнес-моделі та стратегічний менеджмент в міжнародних компаніях. Обмеження традиційних підходів щодо стратегічного планування та сутність стратегічного інноваційного процесу. Роль лідерства в організації ефективного стратегічного процесу в міжнародних компаніях.
Тема 6. Корпоративна культура та організаційний клімат як складові контексту управлінської роботи в міжнародному бізнесі
Сутність та ключові характеристики корпоративної культури міжнародних компаній. Класифікація корпоративної культури компанії за К. Камероном та Р. Куінном. Кланова культура. Інноваційна культура. Бюрократична культура. Ринкова культура (культура конкурентоспроможності). Методи діагностики та трансформації корпоративної культури компанії. Стилі керівництва і організаційний клімат в організації.
Невротичні стилі організацій за методикою М. Ке де Врі. Типологія організаційної поведінки міжнародних компаній за методикою Booz Allen Hamilton. Права прийняття рішень, інформація, структура та мотиватори як ключові складові корпоративної “ДНК”. Здорові (resilient, just-in-time, military precision) та нездорові (passive-aggressive, outgrown, fits-and-starts, overmanaged) організації за типологією Г. Нілсона та Б. Пастернака. Поняття довіри в організації.
Тема 7. Основи формування організаційного дизайну міжнародних компаній
Визначення та ключові теоретичні постулати організаційного дизайну. Бізнес-стратегія та визначення ключового клієнту як головні чинники формування організаційного дизайну.
Визначення діапазону контролю в міжнародних компаніях. П’ять типів стратегічних конфігурацій міжнародних компаній (низькі витрати, створення локальної цінності, глобальний стандарт досконалості, персоніфікований сервіс, експертні знання).
Балансування між операційною ефективністю та чуттєвістю до вимог клієнтів. Варіанти ефективного розподілення повноважень між операційними та ринковими підрозділами міжнародних компаній в залежності від обраної стратегічної конфігурації.
Тема 8. Важелі організаційного дизайну управлінської роботи в міжнародному бізнесі
Структура підрозділів, системи контролю, інтерактивні сіті, спільні зобов’язання як ключові важелі організаційного дизайну управлінської роботи в міжнародних компаніях..
Визначення діапазону відповідальності в міжнародних компаніях. Вибір показників контролю результативності. Тести на ефективність метрики результативності. Функції системи фінансової відповідальності. Зв’язок між діапазоном відповідальності та діапазоном контролю: стимулювання підприємницької моделі управлінської поведінки. Сходи відповідальності за Р. Мартином. Зв’язок між кількістю показників результативності та діапазоном відповідальності: централізована та децентралізована структура прийняття рішень. Пристосування діапазону відповідальності до обраної стратегії.
Визначення діапазону впливу в міжнародних компаніях. Балансування між реалізацією поточної стратегії та адаптацією до змін. Природа та необхідність інтерактивних мереж.
Стратегічні та організаційні чинники визначення діапазону підтримки в міжнародних компаніях. Фокус взаємних зобов’язань у середині організації. X-тест Р. Саймонса в проектуванні ефективної управлінської роботи. Результативна робота в командах в практиці міжнародних компаній. Основні умови ефективної командної роботи. Етапи розвитку команди.
Тема 9. Досвід та каталізатори професійного розвитку менеджерів в міжнародному бізнесі
Потенційні уроки практичного досвіду управлінської роботи. Роль завдань у становленні менеджерів. Роль взаємодії з керівниками. Розвиваючий ефект управлінських невдач.
Оцінка готовності менеджерів вчитися на практиці. Методика Prospector. Роль організації в професійному розвитку міжнародних менеджерів. Організаційні умови та каталізатори професійного розвитку менеджерів в міжнародних компаніях.
Ділова стратегія, досвід, талант, механізми та каталізатори як ключові елементи моделі розвитку управлінського таланту М. Маккола. Керівні принципи створення ефективних систем розвитку менеджерів усередині корпорації за методикою McKinsey. Фактори, що стримують розвиток ефективних керівників у країнах колишнього СРСР.
Тема 10. Процесний підхід щодо управління кар’єрою міжнародних менеджерів
Основні тенденції, що визначають розвиток кар’єри сучасних менеджерів. Основні компетенції управління власною кар’єрою.
Я-концепція та вісім якорів кар’єри за Е. Шейном. Періоди та типи управлінських кар’єр. Особистісний регрес в управлінській кар’єрі та його головні причини. Дослідження С. Фінкельштейна щодо причин фіаско топ-менеджерів провідних міжнародних корпорацій.
Ключові процеси управління кар’єрою (пошук можливостей, вибір, розвиток, одужання, перенавчання). Цикл розвитку лідерства за В. Пітерсоном.
Формування системи критеріїв власної успішності міжнародного менеджера (набір критеріїв Л. Неш – Х. Стівенсона). Чотири групи менеджерів за типологією критеріїв успіху управлінської кар’єри за Дж. Стерджесом.
ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ
Тема 1. Зміст управлінської роботи і методи оцінки управлінської результативності в міжнародних компаніях
1.1. Ефективний менеджмент і міжнародна конкурентоспроможність компанії
1.2. Зміст управлінської роботи у міжнародному бізнесі
1.3. Оцінка управлінської результативності в міжнародних компаніях
Тема 2. Особистісні фактори управлінської результативності в міжнародному бізнесі
2.1 Знання і навички міжнародних менеджерів
2.2. Здібності міжнародного менеджера
2.3. Позиція (установки) міжнародного менеджера
2.4. Особистісні характеристики ефективних міжнародних менеджерів
Тема 3. Організаційні фактори управлінської результативності міжнародному бізнесі
3.1. Інформаційна система в компанії
3.2. Ресурси (інструменти) і системи ОСК
3.3. Модель управлінської результативності «6+1»
Тема 4. Сутність, цінності і стадії розвитку компаній в умовах сучасних процесів інтернаціоналізації.
4.1. Сутність і ключові цінності міжнародних організацій
4.2. Стадії життєвого циклу міжнародних організацій
Тема 5. Стратегічні фактори організаційного контексту управлінської результативності в міжнародних компаніях
5.1. Групи впливу (стейкхолдери) у міжнародних компаніях
5.2. Управлінські зобов'язання (стереотипи) і формула успіху компанії
5.3. Бізнес-модель компанії у міжнародному бізнесі
Тема 6. Корпоративна культура і організаційний клімат як складова контексту управлінської роботи в міжнародному бізнесі
6.1.Корпоративна культура у міжнародних організаціях
6.2. Організаційний клімат і стилі керівництва міжнародних компаній
6.3. Невротичні стилі організації і типи корпоративних ДНК
6.4. Довіра в організації
Тема 7. Основи формування організаційного дизайну і типові стратегічні конфігурації міжнародних компаній
7.1. Визначення і ключові теоретичні постулати організаційного дизайну
7.2. Конфігурація низьких цін (витрат)
7.3. Конфігурація створення локальної цінності
7.4. Конфігурація глобального стандарту досконалості
7.5. Конфігурація персоніфікованого сервісу
7.6. Конфігурація експертного знання
Тема 8. Важелі організаційного дизайну управлінської роботи в міжнародному бізнесі
8.1. Важіль діагностичних систем контролю
8.2. Важіль інтерактивних мереж
8.3. Важіль взаємних зобов'язань
8.4. Тестування ефективності організаційного дизайну управлінської роботи
Тема 9. Досвід і каталізатори професійного розвитку менеджерів в міжнародному бізнесі
9.1. Роль завдань у становленні менеджерів у міжнародному бізнесі
9.2. Роль взаємодії з керівниками у міжнародних компаніях
9.3. Розвиваюча роль невдач у міжнародному середовищі
9.4. Організаційні умови і каталізатори професійного розвитку менеджерів у міжнародному бізнесі
Тема 10. Процесний підхід до управління кар'єрою міжнародних менеджерів
10.1. Глобалізація і основні тенденції в розвитку управлінських кар’єр
10.2. Компетенції управління кар'єрою у міжнародному бізнесі
10.3. Періоди і типи управлінських кар'єр
10.4. Особистісний регрес в управлінській кар'єрі
10.5. Ключові процеси управління кар'єрою у міжнародному бізнесі
10.6. Система критеріїв власної успішності
ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
Семінарські заняття з курсу "Управлінська результативність в міжнародному бізнесі", згідно з навчальною програмою, проводяться тільки на вечірній та заочній формі навчання. Семінарські заняття проходять у вигляді відповідей студентів на контрольні запитання та обговорення проблемних питань курсу, визначених робочою навчальною програмою.
Тема 1. Зміст управлінської роботи і методи оцінки управлінської результативності в міжнародних компаніях
1.1. Контрольні запитання
Які три аспекти управлінської роботи за наслідками своїх досліджень виявив Г. Мінтцберг?
Які групи ролей виконують менеджери?
Перерахуєте основні завдання менеджерів за Л. Мюлінсом.
У чому полягають характеристики ефективної управлінської поведінки менеджерів міжнародних компаній за спостереженнями Дж. Коттера?
Охарактеризуйте типи менеджерів на основі матриці “сфокусованість-енергійність”?
У чому суть методів примусового ранжирування як інструменту оцінки результативності менеджерів в практиці міжнародних компаній?
Перерахуєте напрями, які вимагають обліку при оцінці управлінської результативності в міжнародних компаніях.
1.2. Проблемні запитання
1. Чому не існує єдиного показника або підходу для оцінки управлінської результативності в компаніях?
У чому полягає ідея використання показника рентабельності менеджменту?
У чому сутність процесу пошуку "єдино найкращого способу" і яке його значення у менеджменті?
Тема 2. Особистісні фактори управлінської результативності в міжнародному бізнесі
2.1. Контрольні запитання
Охарактеризуйте поняття “Управлінські навики”. У чому різниця між знаннями менеджера і його навиками?
Дайте визначення категорії “здібності”. Які види здібностей особливо важливі для професії менеджера?
Які характеристики поведінки створюють сприятливі передумови для розвитку інтуїції міжнародного менеджера?
По яких напрямах можна діагностувати стресостійкість міжнародного менеджера?
Перерахуєте стадії освоєння нового досвіду.
Охарактеризуйте найбільш поширені стилі навчання міжнародних менеджерів.
Як в діяльності міжнародного менеджера може виявлятися здібність до лідерства?
У чому полягають основні елементи емоційного інтелекту менеджера?
Облік яких типів компетенцій припускає методика оцінки управлінської інтелігентності (executive intelligence)?
Що визначається терміном “позиція/установки” менеджера? Що може впливати на позицію?
Охарактеризуйте складові моделі мотивації В. Врума.
Які типи мотиваційних стимулів менеджерів виявив Д. Макклеланд?
Перерахуєте основні компоненти формування і прояву позиції менеджера?
Які функції позиції менеджера повинні бути враховані при аналізі її дії на управлінську результативність?
У чому полягають прояви дисфункційного лідерства в менеджменті?
Перерахуєте особові характеристики, які визначають ефективність менеджерів, що працюють в міжнародних компаніях.
2.2. Проблемні запитання
У монографії “На шляху до ефективного менеджменту” визначено шість ключових здібностей менеджера. Які з них, на ваш погляд, найбільш суттєві саме у міжнародному контексті? Які ще здібності, згідно ваших спостережень, можуть мати суттєвий влив на результати роботи менеджера в міжнародному бізнесі? Доведіть на прикладах.
Як управлінська позиція (attitude) залежить від здібностей менеджера? Проілюструйте на прикладах.
Які практичні кроки у впровадженні принципу “hire for attitude, train for skills” ви можете запропонувати керівництву відомих вам міжнародних компаній, що працюють в Україні?
Тема 3. Організаційні фактори управлінської результативності міжнародному бізнесі
3.1. Контрольні запитання
У чому суть і причини парадоксу “зірок”?
У чому полягають головні умови ефективного інформаційного забезпечення управлінської діяльності?
Охарактеризуйте основні кроки створення ефективної інформаційної системи в компанії по Т. Гілберту.
Які інформаційні ролі повинні виконувати менеджери в сучасних міжнародних компаніях?
Назвіть і охарактеризуйте ролі міжнародних менеджерів, які зв'язані з використанням ресурсів.
Назвіть і охарактеризуйте ролі менеджерів, пов'язані з системами оцінки, стимулювання і контролю.
3.2. Проблемні запитання
Чи згодні ви із твердженням, що в ХХІ сторіччі доступ до важливої інформації вже не гарантує компанії конкурентної переваги у міжнародному бізнесі? Обґрунтуйте свою думку.
Які з принципів формування культури результативності в корпораціях General Electric та British Petroleum ви б запропонували впровадити в діяльність відомої вам організації? Чому? Які принципи ви вважаєте впроваджувати недоцільно? Чому?
В чому природа виникнення вакууму відповідальності і як він впливає на результативність менеджерів в міжнародних компаніях?
Як модель “6+1” може бути використана в аналізі управлінської результативності в міжнародному бізнесі?
Тема 4. Сутність, цінності і стадії розвитку компаній в умовах сучасних процесів інтернаціоналізації.
4.1. Контрольні запитання
Перерахуйте і охарактеризуйте головні цінності ділової організації.
Які три фази життєвого циклу організацій виділяє І. Едайзес?
Охарактеризуйте основні стадії життєвого циклу організацій.
Які типи кризи в розвитку організацій виявив Л. Грейнер?
Охарактеризуйте архетипи неуспішних компаній за Д. Міллером, П. Фрізеном і Г. Мінтцбергом.
Перерахуйте і охарактеризуйте стадії кризи в зрілих організаціях по класифікації С. Слеттера і Д. Ловетта.
Перерахуєте основні етапи інтернаціоналізації компанії.
У чому суть моделі EPRG Х. Перлмуттера?
4.2. Проблемні запитання
Досить часто менеджери, що демонстрували високу результативність, значно знижують свою ефективність при переході в іншу організацію? Чому?
Як Ви вважаєте, чи є справедливим таке твердження: "організації виникають тільки тоді, коли досягнення яких-небудь спільних цілей здійснюється через досягнення індивідуальних цілей або ж коли досягнення індивідуальних цілей здійснюється через досягнення спільних цілей"?
Тема 5. Стратегічні фактори організаційного контексту управлінської результативності в міжнародних компаніях
5.1. Контрольні запитання
Які цілі і методика побудови карти стейкхолдерів?
Перерахуєте елементи формули успіху компанії по Д. Суллу.
Які складові бізнес-моделі компанії виділяють А. Слівотскі і Д. Моррісон?
У чому суть і основні етапи стратегічного інноваційного процесу в компанії?
5.2. Проблемні запитання
У чому причини “застигання” формули успіху? Яким чином керівництво міжнародної компанії може не допустити цього?
Чому традиційні алгоритми стратегічного планування недостатньо ефективні для оцінки життєздатності бізнес-моделі компанії?
Тема 6. Корпоративна культура і організаційний клімат як складова контексту управлінської роботи в міжнародному бізнесі
6.1. Контрольні запитання
Що таке корпоративна культура?
Перерахуєте ключові питання для аналізу корпоративної культури в міжнародній компанії?
Що визначають показники інтегрованості і інтенсивності корпоративної культури?
Які методи оцінки корпоративної культури в міжнародних компаній пропонують К. Камерон і Р. Куїнн?
Охарактеризуйте чотири типи корпоративної культури по класифікації Камерона і Куїнна.
Що прийнято розуміти під організаційним кліматом? Перерахуєте його основні складові.
Які шість стилів керівництва виділяє Д. Голман і як вони впливають на організаційний клімат?
Охарактеризуйте відомі вам невротичні стилі компанії.
На основі яких складових сформована класифікація корпоративної ДНК за методологією Booz Allen Hamilton?
Перерахуйте і охарактеризуйте типи корпоративної ДНК міжнародних компаній.
Охарактеризуйте основні імперативи формування довіри в організації?
6.2. Проблемні запитання
Які принципи та дії ви би рекомендували керівництву міжнародної компанії, що вирішило здійснити трансформацію корпоративної культури від бюрократичної до інноваційної? Обґрунтуйте свою відповідь.
Які аспекти зростання управлінської результативності доцільно було б вивчити менеджерам міжнародних компаній, що працюють в організаціях, які за класифікацією Booz Allen Hamilton відносяться до категорії “нездорових”?
З чого, на ваш погляд, повинні починати лідери організацій, що прагнуть позбутися проявів дисфункціональності управлінської практики?
Тема 7. Основи формування організаційного дизайну і типові стратегічні конфігурації міжнародних компаній
7.1. Контрольні запитання
Дайте визначення терміну “організаційний дизайн”.
Охарактеризуйте п'ять ключових ідей, складових основу сучасної теорії проектування організацій.
З чого Р. Саймонс рекомендує почати роботу по проектуванню організацій?
Що визначає діапазон контролю? Що необхідно враховувати при його формуванні?
У чому особливості співвідношення діапазонів контролю ринкових і операційних підрозділів в конфігурації низьких цін (витрат)?
Дайте характеристику конфігурації персоніфікованого сервісу. У яких випадках вибір цієї конфігурації доцільний?
У чому особливості конфігурації експертного знання?
7.2. Проблемні запитання
Відомо, що найважливіше значення при формуванні організаційного дизайну має вибір ключового клієнту. Кого, з вашої точки зору, повинні розглядати як ключового клієнта: а) міжнародна консалтингова компанія McKinsey; б) Київський національний економічний університет. Обґрунтуйте свою точку зору.
Охарактеризуйте особливості конфігурації створення локальної цінності. Які оптимальні пропорції діапазонів контролю ринкових і операційних підрозділів міжнародних компаній, що використовують цю конфігурацію?
Чому менеджери ринкових підрозділів міжнародних компаній, що використовують конфігурацію глобального стандарту досконалості, отримують значний діапазон контролю?
Тема 8. Важелі організаційного дизайну управлінської роботи в міжнародному бізнесі
8.1. Контрольні запитання
Що окрім ділової стратегії і вибору ключового клієнта визначає логіку формування організаційного дизайну компанії?
Що показує діапазон відповідальності? Яка може існувати зв'язок між діапазоном відповідальності і діапазоном контролю?
Яким критеріям повинні відповідати контрольні показники результативності управлінської роботи в міжнародній компанії?
Який зв'язок існує між кількістю показників оцінки управлінської роботи і діапазоном відповідальності? Що слід враховувати при визначенні оптимальної кількості показників результативності менеджерів в міжнародних компаніях?
Що характеризує діапазон впливу управлінської роботи? Як він може залежати від співвідношення між діапазоном контролю і діапазоном відповідальності?
Які вам відомі механізми створення інтерактивних мереж для розширення діапазону впливу?
Що характеризує діапазон підтримки і як він пов'язаний з діапазонами контролю, відповідальності і впливу?
Які типи організаційних стратегій можуть вимагати проектування достатньо широкого діапазону підтримки роботи менеджерів? Чому?
Чому в компанії можуть виникати бар'єри для співпраці між менеджерами різних підрозділів? Що керівництво компанії повинне забезпечити, що попередити виникнення таких бар'єрів?
На що направлений Х-тест? Який фундаментальний принцип лежить в його основі?
8.2. Проблемні запитання
Варіанти організаційного дизайну управлінської роботи, коли діапазон відповідальності ширше ніж діапазон контролю може стимулювати підприємницьку модель поведінки менеджерів. Чи завжди це є доцільним? Аргументуйте свою думку на прикладах відомих вам міжнародних компаній.
Проектування управлінських процесів, які пов’язані із значним рівнем діапазону впливу, може вимагати від менеджерів міжнародних компаній активного використання інструментів командної роботи. Що, на ваш думку, слід враховувати для забезпечення ефективності командних зусиль? Чому?
Припустіть, що вам пропонують управлінську роботу, організаційний дизайн якої не проходить Х-тест Р. Саймонса. Наприклад, ви бачите, що проблема полягає в недостатньому рівні зацікавленості підрозділів у взаємній допомозі (низький рівень діапазону підтримки). Що б ви спробували зробити для того, щоб не опинитися в ситуації, коли ваша управлінська результативність буде прогнозовано низькою?
Тема 9. Досвід і каталізатори професійного розвитку менеджерів в міжнародному бізнесі
9.1. Контрольні запитання
Перерахуєте основні складові моделі професіоналізації менеджера.
По яких основних напрямах реалізується розвиваючий ефект управлінських завдань?
Які причини обумовлюють важливість ролі взаємодії з керівниками як джерела професійного становлення менеджерів?
У чому полягає розвиваюча роль невдач?
У чому суть і призначення методики Prospector?
Які умови усередині компанії можуть прискорювати розвиток менеджерів? Перерахуєте основні каталізатори розвитку менеджерів.
У чому суть моделі розвитку управлінського таланту М. Маккола? Охарактеризуйте основні елементи цієї моделі.
Які чинники стримують розвиток ефективних керівників в країнах колишнього Радянського Союзу?
9.2. Проблемні запитання
1. У чому полягає цінність збалансованості уроків розвиваючого досвіду для міжнародного менеджера? Які умови важливі для забезпечення цієї збалансованості?
2. Директор McKinsey по Східній Європі Е. фон Ленайзен виділяє ряд факторів, що стримують розвиток ефективних керівників у країнах колишнього Радянського Союзу. На прикладі двох-трьох відомих вам компаній, що працюють в Україні, проаналізуйте присутність і значимість цих факторів. Чи мають компанії плани з нейтралізації таких факторів і наскільки успішно ці плани реалізовуються?
Тема 10. Процесний підхід до управління кар'єрою міжнародних менеджерів
10.1. Контрольні запитання
Охарактеризуйте основні тенденції, що визначають розвиток кар'єри сучасних менеджерів в контексті процесів глобалізації.
Перерахуєте основні компетенції, необхідні менеджерові для ефективного управління кар'єрою. У чому полягає роль і зміст якорів кар'єри по Э. Шейну?
Які підходи до періодизації розвитку менеджерів вам відомі?
Охарактеризуйте основні типи управлінських кар'єр по Е. Молл.
Які чинники і чому підвищують вірогідність особистісного регресу і кар'єрного спаду менеджера? У яких напрямах найчастіше відбувається такий регрес?
Які загальні характеристики (звички) в поведінці керівників неуспішних компаній виділив С. Фінкельштейн?
Перерахуйте і охарактеризуйте ключові процеси управління кар'єрою в менеджменті.
Які чотири кроки особового оновлення менеджера включає цикл розвитку лідерства за В. Пітерсеном?
Які чотири групи міжнародних менеджерів було виділено Дж. Стерджесом, виходячи їх зміст найбільш важливих критеріїв успіху кар'єри?
У чому суть стратегії “калейдоскопа” і як вона може бути корисна менеджерам в управлінні своєю кар'єрою?
10.2. Проблемні запитання
1. Проаналізуйте зміст типових звичок керівників відомих міжнародних компаній, що потерпіли фіаско. Які висновки за результатами дослідження С. Фінкельштейна ви б рекомендували зробити собі і своїм колегам?
2. У чому ризики кар'єр, які Є. Молл відносить до авантюрних і суперавантюрних? Як, на ваш погляд, можна управляти цими ризиками?
3. До якого типу управлінської кар'єри схильні ви? Чому? Від чого буде залежати ваш кар'єрний успіх у менеджменті?
4. САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ
Самостійна робота над опануванням курсу "Управлінська результативність в міжнародному бізнесі" полягає у:
1) виконанні практичних завдань на базах виробничої практики;
2) підготовці до контролю знань програмного матеріалу (тестове завдання, проблемні питання);
3) опрацювання вибіркових завдань (кейс, аналітичний огляд).
КАРТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТА
з дисципліни "УПРАВЛІНСЬКА РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ В МІЖНАРОДНОМУ БІЗНЕСІ"
Види самостійної роботи
Планові терміни виконання
Форми контролю та звітності
Максимальна кількість балів
І. Обов'язкові
1.1. Виконання індивідуального завдання на базі практики за заданою тематикою
(до 15 сторінок)
Термін вказується відповідно до робочої навчальної програми
Перевірка, обговорення і захист завдання
40
1.2. Тестове завдання
(30 питань)
-II-
Проведення, перевірка тестових завдань
40
Разом балів за обов'язкові види СРС
80
II. Вибіркові
2.1. Проблемні питання
(2 питання)
Термін вказується відповідно до робочої навчальної програми
Проведення,
перевірка відповідей
20
2.2. Письмове опрацювання питань до заданого кейсу
(3 дискусійні питання)
-II-
Перевірка, обговорення і захист
20
Разом балів за вибіркові види СРС
20
Всього балів за СРС
100
4.1. Завдання для виконання на базах виробничої практики
Завдання( виконується письмово та оформляється згідно стандартних вимог до рукопису (титульний лист, зміст, список використаної літератури, посилання, нумерація сторінок тощо).
1. Опитайте не менш двох менеджерів вищої ланки українських та двох менеджерів міжнародних компаній (організацій) відносно подій, що мали найбільший вплив на їх становлення як керівників. Визначте, до якого типу за класифікацією Є. Молл відносяться їх управлінські кар’єри. До якої групи за типологією домінуючих критеріїв успіху за Дж. Стерджесом можна віднести кожного з цих менеджерів?
2. Більшість менеджерів переживають у своїй кар'єрі як злети, так і падіння. Запропонуйте своїм респондентам згадати людей, які колись були дуже успішними менеджерами і подавали надії на ще вищі досягнення. Однак ці надії не виправдалися, і за успіхом пішли серйозні кар'єрні невдачі. Не називаючи конкретних імен, запропонуйте описати історії одного-двох таких менеджерів.
Які припущення ваших респондентів відносно того: а) у чому були причини початкових серйозних успіхів цих менеджерів; б) які обставини (умови, помилки) привели до невдач.
Якщо є така можливість, з’ясуйте, чи вдалося цим людям справитися зі своїми невдачами. Якщо так, то як?
3. Запропонуйте вашим респондентам визначити фактори, які стримують розвиток результативних професійних менеджерів у їхніх компаніях. Проаналізуйте наскільки їхні відповіді кореспондуються з класифікацією, запропонованою Е. фон Ленайзеном (домінування особистих відносин над професійними, невміння працювати в команді, надмірний контроль і нечіткий розподіл обов'язків, відсутність досвіду і культури розвитку персоналу). Дізнайтеся, які інструменти застосовують компанії Ваших респондентів для подолання цих стримуючих бар’єрів.
4. Дізнайтеся у цих менеджерів яким чином у їхніх компаніях реалізуються стратегії розвитку управлінців. Визначте наскільки ці механізми та процедури відповідають класифікації, запропонованої М. Макколом у його моделі розвитку управлінського таланту. Наведіть приклади механізмів та процедур розвитку менеджерів, котрі не відповідають класифікації М. Маккола.
Анкета
Секція 1: Особистий професійний розвиток та кар’єра міжнародного менеджера
1. Розставте, будь ласка, рейтингові оцінки від 1 (мінімальна важливість) до 10 (максимальна важливість), які, на Вашу думку, характеризували б важливість впливу наступних подій на процес Вашого професійного становлення як міжнародного менеджера:
придбання першого трудового досвіду
перша робота, зв'язана з виконанням управлінських ы контрольних функцій
керівництво цільовою групою проекту
перехід на посаду в корпоративному центрі (штаб-квартирі)
організація роботи «з нуля»
виведення бізнесу з кризи
перехід на управлінську посаду з більшим масштабом діяльності
особиста травма, що могла б загрожувати здоров'ю і благополуччю Вас і Вашої родини
кар'єрний застій унаслідок пониження у посаді або втрата можливості просування по службі
змушене звільнення, коли Вам прийшлось ризикувати своєю кар'єрою, ідучи з роботи, що Вам надоїла або втратила для Вас смисл
ділові помилки, коли неправильне судження або рішення призвело до значних втрат
проблеми низької результативності Ваших підлеглих
хороший коучинг і наставництво Ваших керівників
2. Як би Ви охарактеризували свою кар'єру?
припускає дуже високу швидкість посадового просування з пропуском значного числа проміжних ступенів, а іноді й різка зміна сфери діяльності (в основі лежить вдалий збіг обставин або відбувається просування разом з більш сильним керівником)
визначається пропуском двох посадових рівнів при досить високій швидкості просування або істотною зміною сфери діяльності
поступове просування нагору, іноді з пропуском однієї ступені, у ряді випадків з нетривалим зниженням у посаді
послідовне зниження посадового рівня, відбувається постійна боротьба за збереження займаної посади
характеризується зміною сфери діяльності, типу організації в залежності від соціально-економічних, технологічних і ринкових змін, просування нагору нерідко відсутнє
основна задача – втримати займану позицію і використовувати всі пов'язані з нею переваги
характерна висока швидкість посадового просування, але воно може бути як послідовним, так і стрибкоподібним; кар'єру будується у новій області, сфері виробництва або в її основі лежить видатна ідея; це завжди нова позиція у суспільстві і спрямованість у майбутнє на завоювання нових кордонів
посадове просування і ріст впливу синхронно з ростом організації; характерна орієнтація на подальше просування і суспільно-особисті інтереси
3. Для Вас успіх...
характеризується з погляду зовнішніх критеріїв, тобто насамперед рух нагору у посадовій ієрархії організації до одержання очікуваного статусу
це досягнення високого рівня компетентності у своїй сфері діяльності й організаційне (суспільне) визнання цієї компетентності
визначається можливістю впливати на рішення важливих організаційних задач незалежно від свого місця у службовій ієрархії
ґрунтується на досягненні особистого задоволення за своїми власними уявленнями; при цьому дуже важливий баланс між