ВСТУП
Е
кономічний аналіз є конкретною методологічною дисципліною. На його основі вивчаються основ-ні закономірності розвитку народного господарства країни, а також окремих його галузей та підприємств. Роль аналізу полягає в оцінюванні діяльно-сті господарюючих суб’єктів, виявленні та обчисленні величини невикористаних резервів. Проведення аналізу має сприяти поліпшенню управлін-ня підприємством, зміцненню його ринкових засад і подальшому зростанню ефективності його діяльності.
Посібник, значною мірою узагальнюючи здобуті студентами знання з інших економічних дисциплін, допоможе майбутнім фахівцям оцінювати окремі господарські ситуації, вирішувати комплексні економічні проблеми на підприємстві тощо.
Вивчення дисципліни починається з теоретич-них основ економічного аналізу, викладених у перших чотирьох темах. У наступних темах викла-дається методика аналізу фінансово-господарської діяльності промислового підприємства, звертаєть-ся увага студентів на особливості вивчення окре-мих тем і питань аналізу, зміни традиційних підходів і методик з урахуванням сучасних ринкових умов і нових положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Ґрунтовне засвоєння теоретичного матеріалу гарантує успіх на семінарських і практичних заняттях. У посібнику робиться акцент на методичному забезпеченні їх проведення, визначені обов’язкові питання для вивчення під час аудиторних занять і самостійно. З метою найкращого використання часу, передбаченого навчальним планом, пропонуються два комплекси завдань, дається необхідна для аналізу вихідна інформація, таблиці. В деяких випадках таблиці повністю заповнені — студентам треба лише проаналізувати економічне явище або процес, розрахувати вплив факторів, визначити резерви.
Для перевірки ступеня засвоєння нормативного матеріалу наводяться контрольні запитання, а також ділова гра і контрольні завдання за всіма темами курсу.
Посібник містить тематику випускних, контрольних і курсових робіт для облікової спеціально-сті, а також збільшений (порівняно із попереднім виданням) обсяг задач для проведення контроль-них робіт та іспитів. Наведені у посібнику дані є умовними і не можуть слугувати довідковим матеріалом.
Тема 10 методичних матеріалів до вивчення лекційного курсу написана кандидатом економічних наук, доцентом М. І. Горбатком.
ПРОГРАМА КУРСУ
Д
исципліна «Економічний аналіз» у навчальному процесі з підготовки бакалаврів з економіки посідає одне з головних місць. Це зумовлено значенням економічно-го аналізу в управлінні діяльністю різних за формою суб’єктів підприємницької діяльності та характером знань, що становлять його зміст.
Мета викладання курсу «Економічний аналіз» — допомогти студентам здобути ґрунтовні знання з методики вивчення результатів діяльності підприємств для оцінювання рівня їх діяльності, доцільності використання ресурсів, досягнутого рівня ефективності виробництва й пошуку резервів її підвищення, а також навчити використовувати ці знання в управлінні господарською діяльністю.
Програма курсу орієнтована на ринкові умови господарювання підприємств. При її розробці використано досвід підготовки фахівців з економічних спеціальностей у вищих навчальних закладах України та зарубіжних держав.
Характер та обсяг аудиторної роботи для студентів усіх форм навчання наведено в тематичному плані.
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
Тема 1. Предмет і види економічного аналізу
Економічний аналіз як галузь економічної науки. Основні етапи розвитку економічного аналізу. Його роль в управлінні господарством і підвищенні ефективності виробництва. Економічний аналіз в умовах ринкової економіки.
Господарська діяльність як предмет економічного аналізу. Об’єкти та суб’єкти аналізу. Зміст аналізу. Умови, які спонукали розвиток аналізу на підприємствах. Використання в економічному аналізі системи показників.
Основні категорії економічного аналізу. Ресурси, фактори (чинники), резерви виробництва, їх класифікація.
Завдання економічного аналізу. Оцінка результатів господарської діяльності. Сприяння управлінню та контролю виробництва. Пошук і виявлення резервів, заходи для їх реалізації з метою підвищення ефективності виробництва.
Види та напрями економічного аналізу. Оперативний аналіз. Перспективний аналіз. Техніко-економічний і фінансово-економічний аналіз. Міжзаводський, або порівняльний, аналіз. Функціонально-вартісний і системний аналіз.
Місце економічного аналізу господарської діяльності в системі наук. Його зв’язок з політичною економією, галузевими економіками, маркетингом, організацією виробництва та управління, фінансуванням, банківською справою, статистикою, бухгалтерським обліком, аудитом тощо.
Тема 2. Метод і методика економічного аналізу
Визначення методу. Класифікація методів. Метод економічного аналізу. Аналітичний метод і принципи аналітичного дослідження. Деталізація звітних показників.
Елімінування як метод розрахунку впливу факторів. Способи елімінування: ланцюгових підстановок, абсолютних і відносних різниць та перерахунків.
Порівняння та його застосування в аналізі. Види порівнянь. Вимоги, які висуваються до забезпечення порівнянності даних. Прийоми нейтралізації цінового фактора, обсягу виробництва, структури та асортименту тощо.
Моделювання. Види моделей. Використання моделювання в економічному аналізі.
Балансові зіставлення. Застосування цього методу для перевірки узгодженості та вірогідності звітних даних. Використання балансових розрахунків для вилучення величини невідомих показників і факторів. Сальдовий прийом, можливості використання його в аналізі.
Статистичні методи, застосовувані в аналізі. Табличний метод. Особливості побудови аналітичної таблиці. Використання табличного методу в аналізі. Прийоми групувань і вибірки. Динамічні ряди. Обчислення середніх і відносних величин. Графічні методи.
Економіко-математичні методи, застосовувані в економічному аналізі, їх класифікація. Лінійне й динамічне програмування, теорія масового обслуговування, сітьові графіки, транспортна задача та ін. Особливості їх використання в аналізі господарської діяльності та сфери застосування.
Соціологічні та інші методи, застосовувані в економічному аналізі. Анкетний метод дослідження. Опитування суб’єктів аналізу. Проведення експерименту.
Тема 3. Інформаційна база економічного аналізу
Зміст і поняття інформації. Інформація як важливий ресурс сучасної ринкової економіки. Гласність і секретність інформації. Комерційна таємниця, її межі та значення для суб’єктів господарської діяльності. Організація та контроль потоків інформаційного забезпечення виробництва.
Характеристика і класифікація найважливіших видів інформації на підприємстві. Система техніко-економічних показників як база економічного аналізу. Вимоги, яким має відповідати система інформації обліку та звітності.
Накопичення, обробка, систематизація, зберігання та використання аналітичної інформації.
Використання ЕОМ в економічному аналізі. Розробка і класифікація аналітичних задач. Створення автоматизованого банку даних для розв’язування аналітичних задач.
Перевірка вірогідності джерел інформації, використовуваних в аналізі. Перевірка за зовнішніми прикметами (за формою) і за змістом. Методи перевірки якості звіту підприємства. Використання аудиту для перевірки якості бухгалтерських даних і звітів.
Тема 4. Організація та етапи економічного аналізу
Поняття і загальні методологічні принципи організації аналізу. Форми та методи організації аналітичної роботи. Особливості організації проведення аналізу статистичними, фінансово-кредитними і керівними організаціями. Планування, виконання та контроль окремих робіт і аналізу в цілому. Залучення виконавців аналізу, узгодження їх дій та заохочення.
Основні етапи і послідовність проведення аналізу господарської діяльності. Принципи складання програм аналізу. Добір, перевірка та аналітична обробка економічної інформації. Узагальнення, оцінка та письмове оформлення результатів аналізу. Формування пропозицій за результатами аналізу та контроль за їх реалізацією.
ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ
Тема 5. Аналіз виробництва продукції, робіт і послуг
Значення та завдання аналізу виробництва продукції, робіт і послуг. Загальна схема і послідовність проведення аналізу. Система показників продукції та обсягів виробництва. Фактори виробництва продукції. Інформаційна база аналізу.
Аналіз обсягу виробництва продукції в натуральному та вартісному вимірі. Аналіз динаміки обсягу виробництва продукції. Вимірювачі, які використовуються для обчислення динаміки показників. Аналіз впливу екстенсивних та інтенсивних факторів на динаміку показників, методика їх розрахунку.
Аналіз асортименту і структури випуску продукції. Комплексний аналіз впливу асортименту і структурних зрушень на економічні показники роботи підприємства. Методика розрахунку впливу цього фактора на обсяг виробництва та інші показники підприємства.
Аналіз якості продукції і робіт. Показники якості. Сортність і методика її аналізу. Аналіз впливу зміни якості на економіч-ні показники роботи підприємства. Аналіз виробничого бра-ку підприємства. Аналіз комплектності та ритмічності робо-ти підприємства. Пошук резервів збільшення обсягів випуску продукції.
Тема 6. Аналіз попиту, стану ринку та обсягу реалізації продукції (послуг) підприємства
Значення і завдання вивчення та оцінювання попиту на продукцію і послуги підприємства, а також місткості ринку для обґрунтування плану виробництва та реалізації продукції. Загальна схема і послідовність проведення аналізу. Система показників і фактори, які визначають рівень попиту на продукцію та послуги. Вивчення функцій кривих попиту, його цінової еластичності для прийняття управлінських рішень.
Аналіз обсягів і динаміки реалізації продукції та послуг. Аналіз виконання договірних зобов’язань по поставках: обсяг, строки, асортимент, якість. Характеристика взаємозв’язків показників випуску, відвантаження та реалізації продукції. Аналіз збуту окремих товарів.
Аналіз виторгу від експорту та факторів його зміни. Аналіз виконання зобов’язань за зовнішньоекономічною діяльністю підприємства та загальних обсягів експортних поставок, а також за асортиментом, за окремими покупцями, за групами країн, за видами поставок і формами розрахунків. Оцінка конкурентоспроможності підприємства на зовнішніх ринках та ефективності експортних операцій.
Зміст і реалізація підсумкового аналізу виручки від реалізації продукції та послуг. Підрахунок резервів збільшення обсягів реалізації продукції.
Тема 7. Аналіз виробничих ресурсів та організаційно-технічного рівня підприємства
Значення і завдання аналізу. Загальна схема аналізу. Джерела інформації. Аналіз забезпечення підприємства трудовими ресурсами. Аналіз використання робочої сили. Аналіз використання робочого часу. Показники та аналіз динаміки продуктивності праці. Аналіз впливу трудових та організаційно-технічних факторів на динаміку продуктивності праці. Аналіз трудомісткості продукції, що випускається. Аналіз резервів продуктивності праці та випуску товарної продукції за рахунок кращого використання трудових ресурсів.
Аналіз показників складу, структури і технічного стану основних фондів. Показники забезпеченості підприємства устаткуванням, виробничими площами та іншими основними фондами. Аналіз динаміки оновлення та модернізації основних фондів, фондоозброєності праці. Оцінка інвестиційної активності підприємства.
Аналіз використання основних фондів. Класифікація показників використання основних фондів. Аналіз фондовіддачі та факторів її зміни. Аналіз ефективності використання та освоєння виробничих потужностей. Аналіз використання виробничого устаткування. Методика визначення та розрахунку резервів збільшення випуску продукції.
Аналіз забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами та ефективності їх використання. Аналіз потреби підприємства в матеріальних ресурсах і рівня виробничих запасів. Фактори, що впливають на рівень складських запасів підприємства.
Аналіз показників використання матеріальних ресурсів та оцінка динаміки матеріаломісткості продукції. Аналіз факторів зміни матеріаломісткості продукції та виявлення резервів її зниження та підвищення ефективності виробництва.
Значення і завдання аналізу організаційно-технічного рівня (ОТР) підприємства. Загальна схема аналізу та показники ОТР. Аналіз динаміки показників рівня техніки, технології, організації виробництва, праці та управління. Зміст і методи аналізу прогнозів щодо вдосконалення ОТР підприємства відповідно до прийнятої стратегії маркетингу.
Тема 8. Аналіз витрат на виробництво продукції
Значення, завдання та система інформаційного забезпечення аналізу витрат на підприємстві. Класифікація видів витрат і об’єктів аналізу. Система показників рівня витрат і собівартості продукції. Загальна схема формування витрат підприємства та їх аналізу.
Напрями аналізу витрат на підприємстві за елементами витрат і статтями калькуляції, за залежністю від обсягу виробництва та збуту продукції, за місцями виникнення витрат, за об’єктами калькуляції.
Аналіз собівартості продукції за статтями витрат. Аналіз матеріальних витрат. Аналіз витрат на заробітну плату та вико-ристання фонду оплати праці. Аналіз середньої заробітної плати. Непродуктивні виплати по фонду заробітної плати.
Аналіз комплексних статей витрат. Аналіз інших статей собівартості. Аналіз собівартості окремих виробів. Фактори формування собівартості виробів і методи їх аналізу.
Зміст і методи оперативного аналізу витрат на виробництво продукції. Вибір показників оперативного аналізу та контро-лю витрат підприємства. Методи виявлення, оцінка та систематизація причин і винуватців відхилень фактичних витрат від планових. Розробка заходів для реалізації виявлених резервів собівартості.
ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ
Тема 9. Аналіз фінансових результатів і рентабельності
Поняття фінансового результату діяльності підприємства. Місце прибутку в системі узагальнюючих вартісних показників, його значення в оцінці й стимулюванні економічної ефективності підприємства. Чистий прибуток і його складові. Вплив окремих груп фінансових результатів і витрат на розмір чистого прибутку.
Чистий дохід від реалізації продукції (робіт, послуг). Аналіз операційних доходів і збитків. Аналіз результатів інвестиційної діяльності. Аналіз сум надзвичайних доходів і витрат. Оцінка можливостей збільшення прибутку.
Аналіз розподілу прибутку. Визначення суми чистого прибутку, який залишається у розпорядженні підприємства. Фактори, які впливають на розмір чистого прибутку: їх класифікація на залежні й незалежні від діяльності підприємства. Аналіз та обґрунтування доцільності основних напрямів використання прибутку.
Аналіз показників рентабельності: загальної рентабельності виробництва, реалізованої продукції, окремих виробів. Фактори зміни рентабельності, резерви зростання.
Тема 10. Аналіз фінансового стану підприємства
Взаємозв’язок фінансового стану підприємства і результатів його виробничої і збутової діяльності. Характеристика бухгалтерського балансу як основного джерела інформації для оцінки фінансового стану підприємства: зміст, оцінка та аналітичне значення окремих статей балансу. Аналітичне групування статей.
Визначення фінансового стану підприємства. Визначення платоспроможності підприємства за балансом та іншими джерелами інформації. Поточна та очікувана платоспроможність. Фактори, що впливають на фінансовий стан організації. Основні заходи для стабілізації фінансового стану підприємства.
Аналіз майна підприємства та джерел його покриття. Аналіз змін у складі та структурі активів балансу на конкретну дату та у динаміці. Оцінка співвідношення основного та оборотного капіталу. Аналіз структури основних і оборотних активів. Оцінка причин змін, які сталися в структурі активів, та їх впливу на платоспроможність і фінансову стійкість підприємства.
Аналіз матеріальних оборотних активів, виявлення надлишкових і непотрібних запасів, визначення шляхів їх скорочення. Аналіз дебіторської заборгованості: за обсягом, складом, структурою та строками її виникнення (за даними аналітичного обліку).
Аналіз пасивів підприємства. Склад і співвідношення власного та позичкового капіталу на конкретну дату та у динаміці. Оцінка впливу змін у структурі джерел коштів на фінансовий стан підприємства. Аналіз причин зміни окремих джерел формування власного капіталу. Визначення за балансом власних оборотних коштів. Аналіз залучених коштів за строками їх погашення.
Аналіз фінансової стійкості та ліквідності підприємства. Відносні показники фінансової стійкості, методи їх визначення та оцінка досягнутого рівня. Узагальнюючі та проміжні показники ліквідності, методи обчислення, оцінка їх відповідності оптимальним значенням.
Аналіз оборотності оборотних активів і причин її зміни. Визначення суми ефекту від її зміни.
Узагальнення результатів аналізу фінансового стану підприємства та визначення шляхів його фінансового оздоровлення.
Анализ хозяйственной деятельности в промышленности / Под ред. В. И. Стражева. — Минск: Высш. шк., 1999. — 398 с.
Баканов М. И., Шеремет А. Д. Теория экономического анализа. — М.: Финансы и статистика, 1998. — 285 с.
Бандурка А. М., Червяков И. М., Посылкина О. В. Финансово-экономический анализ: Учеб. — Харьков: Ун-т внутр. дел, 1999. — 394 с.
Бутинець Ф. Ф., Мних Є. В., Олійник О. В. Економічний аналіз. Практикум: Навч. посібник. — Житомир: ЖІТІ, 2000. — 416 с.
Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посібник. — К.: «Знання» КОО, 2000. — 378 с.
Івахненко В. М. Курс економічного аналізу: Навч. посібник. — К.: Знання-Прес, 2000. — 207 с.
Івахненко В. М., Горбаток М. І., Льовочкін В. С. Економічний аналіз. — К.: КНЕУ, 1999. — 176 с.
Іващенко В. І., Болюх М. А. Економічний аналіз господарської діяльності. — К.: КНЕУ, 1999. — 204 с.
Мних Є. В., Буряк П. Ю. Економічний аналіз на промисловому підприємстві. — Львів.: Світ, 1998. — 208 с.
Савицкая Г. В. Анализ хозяйственой деятельности предприятий. ИП «Экоперспектива». — Минск; Москва, 2000. — 688 с.
Шкарабан С. І., Сапачов М. І. та ін. Економічний аналіз діяльності промислових підприємств та об’єднань: Навч. посібник. — Тернопіль: ТАНГ, 1995. — 300 с.
Яцків Т. І. Теорія економічного аналізу. — Львів: Світ, 1993. — 215 с.
Мних В. Є., Ференц І. Д. Економічний аналіз. — Львів: Армія України, 2000. — 144 с.
РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ЗА ТЕМАМИ КУРСУ
Тема
Денна форма навчання
Усі спеціальності
Спеціальність 0106
Лекції
Практичні заняття
Самостійна робота
Лекції
Практичні заняття
Самостійна робота
Частина І. Теоретичні основи економічного аналізу
Тема 1. Предмет і види економічного аналізу
2
2
2
—
Тема 2. Метод і методика економічного аналізу
2
2
2
4
4
2
Тема 3. Інформаційна база економічного аналізу
2
2
—
2
2
2
Тема 4. Організація та етапи економічного аналізу
2
Разом
6
4
2
10
8
4
Частина ІІ. Техніко-економічний аналіз
Тема 5. Аналіз виробництва продукції, робіт і послуг
4
4
2
6
4
Тема 6. Аналіз попиту, стану ринку та обсягу реалізації продукції (послуг) підприємства
2
2
2
2
2
2
Тема 7. Аналіз виробничих ресурсів та організаційно-технічного рівня підприємства
6
6
2
8
6
4
Тема 8. Аналіз витрат на виробництво продукції
8
6
4
8
4
2
Разом
20
18
10
24
16
8
Частина ІІІ. Фінансово-економічний аналіз
Тема 9. Аналіз фінансових результатів і рентабельності
4
6
2
6
4
2
Тема 10. Аналіз фінансового стану
6
8
4
8
10
4
Разом
10
14
6
14
14
6
Усього
36
36
18
48
38
18
РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ
Вид навчання
Форма навчання
Денна форма навчання
Усі спеціальності, крім 0106
Спеціальність 0106
1. Лекції, годин
36
48
2. Практичні заняття, годин
36
38
3. Самостійна робота, годин
18
18
Разом
90
104
4. Контрольна робота
—
5. Курсова робота
1
6. Залік
7. Екзамен
1
1