ТЕМАТИКА ВИПУСКНИХ,КОНТРОЛЬНИХ І КУРСОВИХ РОБІТ
1. Тематика випускних робіт і методичні вказівки до їх написання
для студентів-бакалаврів спеціальності 8.050106 (облік та аудит) усіх форм навчання
Мета і завдання випускної роботи
Випускна робота є завершальним етапом чотирирічного навчального процесу підготовки бакалаврів і за своїм змістом має відображати теоретичні, аналітичні та практичні знання випускників університету зі спеціальності «Облік та аудит».
Мета випускної роботи — закріпити здобуті в університеті знання. Студенти мають показати вміння самостійно:
обробляти обліково-аналітичну інформацію в галузях промисловості, кредитних установах і бюджетних організаціях;
приймати рішення щодо оцінки стану обліку та аналізу;
розробляти пропозиції для подальшого їх удосконалення.
У випускній роботі майбутній бакалавр повинен висвітлити значення і роль обліку, аудиту, аналізу і контролю в умовах розвитку ринкової економіки, виконати практичні розрахунки стосовно реальних явищ і процесів, які відбуваються на конкретному підприємстві, в установі, організації.
Випускна робота, виконана із додержанням всіх умов, означатиме високу якість підготовки бакалавра, на підставі чого Державна екзаменаційна комісія визнає готовність випускника до практичної роботи.
Вибір теми та її затвердження
Кафедра обліку та аудиту в кредитних і бюджетних організаціях складає та затверджує тематику випускних робіт, які щорічно доповнюються з урахуванням змін, що відбуваються в законодавстві та практиці обліку, аудиту та аналізу.
Тематики випускних робіт наведено в додатку 1. Тема випускної роботи вибирається студентом відповідно до переліку рекомендованих. Поряд із цим студентам надається право самостійно запропонувати тему випускної роботи, не передба-чену у переліку. Ця тема має бути погоджена з науковим ке-рівником від кафедри, розглянута й схвалена завідувачем кафедри.
Остаточно вибрані студентами теми затверджуються наказом ректора університету.
Якщо на одну й ту саму тему виявлять бажання писати випускну роботу кілька студентів, рішення приймає завідувач кафедри і науковий керівник, з огляду на рівень підготовки кожного студента, а також його ділові якості. Якщо ж випускна робота виконується на комплексну тему, враховується інтерес підприємств, установ, організацій-замовників.
Студенти, які хочуть затвердити чи уточнити назву або взагалі змінити тему, пишуть обґрунтовану заяву завідувачеві кафедри (додаток 2). Не дозволяється виконувати кільком студентам випускну роботу з однієї й тієї самої теми на базі одного підприємства, установи, організації.
Після остаточного вибору студентом теми науковий керівник дає йому завдання на виконання випускної роботи і затверджує календарний графік виконання її. Форму такого завдання наведено в додатку 3.
Порушення строків виконання випускної роботи є підставою для можливого перенесення захисту роботи на наступний рік.
Структура, обсяг і зміст випускної роботи
Випускна робота повинна мати таку структуру:
Титульний лист (додаток 4).
Завдання на виконання роботи (додаток 3).
Реферат (додаток 5).
Зміст.
Вступ.
Основна частина, яка складається з трьох (допускається два) розділів (додатки 6—8).
Висновки.
Список використаної літератури (бібліографія) (додаток 9).
Додатки: таблиці, схеми, графіки, діаграми, форми звітності, облікові реєстри тощо.
Обсяг випускної роботи — 60—70 сторінок формату А 4 рукописного тексту або 30—40 сторінок машинописного тексту (без урахування додатків) з полями: з лівого боку — 30 мм, з правого — 10 мм, зверху й знизу — 20 мм.
Приблизний обсяг структурних складових рукописного варіанта (кількість сторінок): вступ — 1,5—2; основна частина 50—60; підсумкова частина — 2—3; бібліографія 1—2.
У вступі студент обґрунтовує актуальність теми, характеризує стан об’єкта дослідження, розкриває його значення для організації діяльності установи, формулює завдання і склад роботи та висвітлює інші загальні питання.
У першому розділі викладаються основні теоретичні положення щодо об’єкта дослідження. У розглянутій нижче (як приклад) темі — це суть грошових коштів, принципи їх застосування для розрахунків, завдання обліку та аналізу з метою використання їх в економічній діяльності установи.
Другий розділ містить результати досліджень у галузі обліку за темою випускної роботи. Вони ілюструються даними з практики роботи установи, на прикладі якої виконується робота, та інших споріднених організацій. Особливу увагу слід приділити недолікам обліку певної облікової категорії та обґрунтуванню пропозицій щодо вдосконалення його методики та організації.
Третій розділ присвячується розгляду методики аналізу та вивченню стану його об’єкта аналізу. Метою цього розгляду є вдосконалення методики аналізу, оцінювання стану та рів-ня господарювання, визначення резервів підвищення ефективності економічної діяльності. Для вирішення цих завдань використовуються дані звітності та обліку установи, які належним чином опрацьовуються й подаються в роботі у вигля-ді таблиць та аналітичних розрахунків. За погодженням з на-уковим керівником студент може об’єднати другий і третій розділи.
Важливе місце у випускній роботі посідає вивчення стану і викладення пропозицій з автоматизації обліку, контролю та економічного аналізу. Наукова та методична інформація з цієї проблеми розглядається в окремому параграфі другого або третього розділу. Він включає характеристику задач з теми випускної роботи для розв’язання на АРМ спеціаліста, класифікатори інформації для їх розв’язання, постановку завдання та його вирішення на ПЕОМ певного класу.
Закінчується робота висновком. Його змістом є чітко обґрунтована загальна оцінка стану та пропозиції щодо вдосконалення бухгалтерського обліку та економічного аналізу в установі.
ЗРАЗОК ПЛАНУ
випускної роботи (з додержанням установленої рубрикації) на тему «Облік та аналіз грошових коштів».
Вступ
І. Грошові кошти — об’єкт обліку та економічного аналізу.
( Принципи організації грошових розрахунків.
( Характеристика розрахункових і касових операцій.
( Значення і завдання обліку та аналізу грошових коштів.
ІІ. Облік грошових коштів.
( Організація обліку грошових коштів.
( Документальне оформлення та облік операцій за розрахунковим та іншими рахунками в банку.
( Документальне оформлення та облік касових операцій.
( Поточний контроль за операціями з грошовими коштами.
( Автоматизація обліку грошових коштів на персональній ЕОМ.
ІІІ. Аналіз грошових коштів.
( Загальна характеристика фінансового стану організації.
( Аналіз обігових активів організації.
( Аналіз складу обігових активів.
( Аналіз власних обігових активів.
Висновки.
Список використаної літератури.
Додатки.
Текст має бути чітким, розбірливим, з виділенням заголовків розділів та окремих параграфів. Розділи повинні мати порядкову нумерацію по всій роботі, параграфи — по розділах.
Закінчена випускна робота має бути зброшурована.
Оформлену відповідним чином випускну роботу студент підписує і подає науковому керівникові для письмового відгуку, а потім — завідувачеві кафедри для вирішення питання про допуск до захисту її.
За час підготовки випускної роботи студент отримує методичні поради від наукового керівника, пред’являє для перевірки окремі її розділи відповідно до визначеного кафедрою графіка.
Оформлення випускної роботи
Випускна робота має бути написана від руки чітким розбірливим почерком, без виправлень, або виконана у вигляді машинописного тексту чи комп’ютерного набору, на одному боці аркуша білого паперу.
Рукопис текстової частини випускної роботи слід писати чорнилом (пастою) одного кольору (чорний, синій, фіолетовий) за винятком титульного аркуша, таблиць, формул, для яких застосовується тільки чорний колір. У машинописному варіанті на сторінці передбачається не більше 28—30 рядків по 57—60 знаків у кожному.
Робота починається з титульного аркуша, який виконується за формою, наведеною в додатку 4. За титульним аркушем послідовно подаються завдання, реферат, відгук наукового керівника на випускну роботу. Зовнішня рецензія і документи про впровадження розробок у виробництво можуть включатися в роботу за бажанням випускника. Потім наводиться зміст роботи, в якому зазначаються початкові сторінки кожного розділу й підрозділу. Їх назви у змісті й тексті випускної роботи мають бути тотожними.
Вступ, основні розділи й висновки у визначеній послідовності починаються з нової сторінки.
Список використаної літератури слід подавати в такій послідовності:
Законодавчі акти та постанови Уряду України.
Інструкції, нормативні акти міністерств і відомств.
Доповіді, виступи керівників держави.
Спеціальна література — підручники, монографії, брошури, статті (в алфавітному порядку).
Спеціальні журнали, періодичні видання (додаток 10).
Використані джерела необхідно вказувати в квадратних дужках після відповідного посилання (порядковий номер джерела у списку використаної літератури та, через кому, номер сторінки).
Додатки до роботи містять звітність та обліково-аналітичні документи (первинні документи, облікові реєстри та аналітичні таблиці), а також інформацію про об’єкт дослідження. На кожному документі проставляється слово «додаток» («продовження додатка») та його порядковий номер.
Під час написання текстової частини використовується достовірна облікова інформація базового підприємства (установи). Наведений цифровий матеріал має нести правдиву та об’єктивну інформацію про фінансове становище та результати господарської діяльності.
Важливо подачу інформації забезпечити в порівнянних одиницях. Слід зазначити, що порівняння даних передбачає відносну стабільність у методиці відображення окремих господарських операцій протягом року.
Необхідно, щоб форма викладення матеріалу, аналізовані поняття, використані бази інформації відображали суть питання в темі випускної роботи, були чіткими і не мали зайвих деталей.
Підготовка відгуку і допуск до захисту випускної роботи
Закінчену випускну роботу виконавець подає науковому керівникові для перевірки і підготовки відгуку на неї. Науковий керівник, перевіривши роботу і визнавши її готовність до захисту перед Державною екзаменаційною комісією, рекомендує роботи до захисту, що й зазначає наприкінці свого відгуку.
Рішення про допуск до захисту випускної роботи перед Державною екзаменаційною комісією приймається на засіданні кафедри або завідувачем кафедри за наявності оформленої належним чином випускної роботи.
Захист випускної роботи
Випускна робота захищається перед Державною екзаменаційною комісією. Виконавець готує до захисту доповідь (на 10—12 хвилин) та ілюстративний матеріал у вигляді таблиць, графіків, рисунків (у кількості 2—4), які висвітлюють результати дослідження, основні висновки, узагальнення та пропозиції.
На запитання членів Державної екзаменаційної комісії виконавець роботи повинен давати ґрунтовні та вичерпні відповіді.
Додаток 1
ТЕМАТИКА ВИПУСКНИХ РОБІТ
Удосконалення обліку та аналізу за сучасних умов розвитку економіки.
Суть і зміст бухгалтерського обліку та їх вплив на формування економічної інформації для цілей управління на підприємствах.
Система документального та інформаційного забезпечення бухгалтерського обліку: стан, розвиток.
Особливості ведення обліку найважливіших об’єктів у господарських товариствах.
Особливості змісту та організації обліку найважливіших об’єктів на підприємствах з іноземними інвестиціями.
Особливості ведення обліку витрат на виробництво продукції та послуг на малих багатопрофільних підприємствах.
Облік та аналіз формування статутного фонду (капіталу) на підприємствах різних форм власності.
Облік та аналіз процесу ліквідації і банкрутства підприємства.
Облік та аналіз капітальних вкладень на підприємствах різних форм власності.
Облік і контроль наявності та руху основних засобів.
Облік та аналіз нарахування та використання амортизаційних відрахувань на підприємствах різних форм власності.
Облік та аналіз витрат на ремонт і модернізацію основних засобів (їх доцільність та ефективність).
Облік та аналіз операцій з оперативної та фінансової оренди (лізингу) майна підприємства.
Облік та аналіз нематеріальних активів підприємства.
Облік та аналіз наявності та використання матеріальних запасів.
Облік грошових коштів та аналіз грошових потоків.
Облік наявності та руху валютних коштів.
Облік та аналіз фінансових вкладень.
Облік та аналіз операцій з цінними паперами власної емісії.
Облік розрахунків з персоналом підприємства та аналіз фонду оплати праці.
Облік та аналіз розрахунків з бюджетом і позабюджетними фондами.
Облік кредитів та аналіз ефективності використання їх.
Облік та аналіз вексельних операцій.
Облік та аналіз імпортно-експортних і бартерних операцій.
Облік і контроль наявності залишків готової продукції на складі та товарів відвантажених.
Облік та аналіз реалізації товарів на промисловому підпри-ємстві.
Організація перевірки та аудиту звітності підприємств, установ.
Облік паливно-сировинних запасів та аналіз ефективності використання енергетичних ресурсів підприємства.
Облік та аналіз наявності, руху та використання малоцінних і швидкозношуваних предметів.
Облік та аналіз фінансових результатів і використання чистого прибутку.
Облік та аналіз створення та використання спеціальних фондів підприємств, установ.
Інвентаризація статей балансу та методика аналізу її результатів.
Облік витрат на заробітну плату та аналіз фонду заробітної плати.
Облік та аналіз витрат на соціальне страхування.
Облік та аналіз витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції промислових підсобних підприємств.
Особливості обліку та аналізу в сумісних підприємствах.
Облік та аналіз виробничої господарської діяльності орендних підприємств.
Облік та аналіз розрахунків з нарахування та оплати пенсій і допомог.
Облік та аналіз експортних, імпортних операцій.
Облік наявності та відрахувань у ФСЗН та аналіз їх виконання.
Облік операцій з платіжними дорученнями та аналіз прибутків підприємства.
Облік розрахунків по векселях та аналіз фінансового стану підприємства.
Облік операцій у формі клірингу, практика та аналіз його застосування.
Облік та аналіз кредитних операцій, пов’язаних із вексельним обігом.
Облік та аналіз операцій з короткострокового кредитування КБ промислових підприємств.
Облік розрахунково-кредитних операцій малих підприємств та аналіз їх виробничо-господарської діяльності.
Облік та аналіз операційного фінансування капітальних вкладень.
Облік та аналіз операцій з фінансування капітальних вкладень індивідуальних забудовників.
Удосконалення безготівкових розрахунків та аналіз кредитоспроможності підприємств.
Облік та аналіз операцій з іноземною валютою на підприємстві.
Облік безготівкових міжнародних розрахунків по комерційних операціях та аналіз фінансового стану підприємства.
Облік та аналіз операцій по касовому виконанню надходжень.
Облік та аналіз операцій по касовому виконанню видатків державного бюджету України.
Облік кредитних операцій та аналіз платоспроможності підприємства.
Облік та аналіз розрахунків з дочірніми структурами підприємств.
Аналіз за економічними елементами.
Облік та аналіз прямих витрат підприємства (матеріальних і на оплату праці).
Облік, розподіл та аналіз витрат на утримання та експлуатацію машин та устаткування.
Облік, оцінка та аналіз незавершеного виробництва.
Облік, розподіл та аналіз накладних витрат.
Облік та аналіз діяльності допоміжних виробництв (види виробництв вибираються студентом та узгоджуються з викладачем).
Калькулювання та аналіз виробничої собівартості готової продукції.
Облік та аналіз собівартості продукції.
Облік та аналіз витрат виробництва в умовах управління за відхиленнями (нормативний метод).
Облік та аналіз за центрами витрат та центрами відповідальності.
Облік та аналіз витрат за замовленнями та процесами виробництва (позамовний та попроцесний методи).
Облік та аналіз витрат в окремій галузі промисловості (галузь вибирається студентом та узгоджується з викладачем).
Облік та аналіз використання основних засобів.
Аналіз оборотних активів і факторів, що впливають на їх оборотність на підприємстві.
Облік та аналіз дебіторсько-кредиторської заборгованості.
Особливості обліку операцій при приватизації підприємства та аналіз його фінансового стану.
Додаток 2
ЗАТВЕРДЖУЮ
(підпис завідувача кафедри)
Завідувачеві кафедри обліку та аудиту в кредитних
і бюджетних установах,
доктору економічних наук, професору Чумаченку М. Г.
студента IV курсу, групи №
спеціальності 6106
________________________
ЗАЯВА
Прошу затвердити тему випускної роботи «Облік та аналіз заробітної плати в бюджетних установах» (на прикладі Київської лікарні № 21).
«____» _____________ 20… р.
__________________________
підпис студента
Погоджено
Науковий керівник випускної роботи
доцент
Підпис керівника роботи
«____» _______________ 20… р.
Додаток 3
Лицьовий бік
__________________________________
(назва вузу)
Факультет Кафедра
Спеціальність
ЗАТВЕРДЖУЮ:
Зав. кафедри _______________
____________________________
«___» _______________ 200__ р.
ЗАВДАННЯ НА ДИПЛОМНИЙ ПРОЕКТ
(РОБОТУ) СТУДЕНТОВІ
(прізвище, ім’я, по батькові)
1. Тема проекту (роботи)
,
затверджена наказом по університету від «__» _______ 20__ р. № __
2. Термін здачі студентом закінченого проекту (роботи)
3. Вихідні дані до проекту (роботи)
4. Зміст розрахунково-пояснювальної записки (перелік питань, що їх належить розробити)
5. Перелік графічного матеріалу (з точним зазначенням обов’язкових креслень)
Зворотний бік
6. Консультанти по проекту (роботі), із зазначенням розділів проекту
Розділ
Консультант
Підпис, дата
Завданнявидав
Завданняприйняв
7. Дата видачі завдання
Керівник ___________________________
(підпис)
Завдання прийняв до виконання
_____________________
(підпис)
КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН
№ з/п
Назва етапів дипломногопроекту (роботи)
Термін виконанняетапів проекту (роботи)
Примітка
Студент-дипломник ___________________
(підпис)
Керівник проекту ___________________
(підпис)
Додаток 4
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра обліку та аудиту в кредитних і бюджетних установах
ЗАЙЦЕВА ІРИНА МИХАЙЛІВНА
ВИПУСКНА РОБОТА
«Облік та аналіз заробітної плати в бюджетних установах»
(На матеріалах Київської лікарні № 21)
Допущена до захисту
Завідувач кафедри
доктор економічних наук, професор
Науковий керівник
випускної роботи
кандидат економічних наук, доцент
М. Г. Чумаченко ______________________
(підпис)
«____» __________200… р. «___» ________ 200… р.
Виконавець-випускник
____________________
«___» __________ 200… р.
Київ 200_ р.
Додаток 5
РЕФЕРАТ
Робота містить 115 сторінок, 14 таблиць, 6 рисунків, список літературних джерел: 56 найменувань, 12 додатків.
ОБЛІК, АНАЛІЗ, ОРЕНДА, ЗАРОБІТНА ПЛАТА, ФОНД ОПЛАТИ ПРАЦІ
Об’єктом дослідження є методика та організація бухгалтерського обліку та економічного аналізу заробітної плати в умовах ринкової економіки (на прикладі ВО «Київторгмаш»).
Мета роботи — вивчити чинну систему обліку та аналізу заробітної плати, розробити пропозиції щодо її вдосконалення.
За результатами дослідження сформульовано напрями вдосконалення обліку та аналіз заробітної плати, розглянуто пропозиції щодо упорядкування та раціоналізації форм первинного обліку заробітної плати в умовах застосування мікроЕОМ, виявлено резерви зниження собівартості продукції та ефективного використання трудових ресурсів.
Одержані результати можуть бути використані для розробки проекту вдосконалення обліку у ВО «Київторгмаш» та інших споріднених підприємствах.
Додаток 6
ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ ТАБЛИЦІ
Таблиця 1
АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ОБОРОТНИХ ЗАСОБІВ ПІДПРИЄМСТВА
Вид оборотнихзасобів
На початок року
На кінець року
Відхилення
тис. грн.
%
тис. грн.
%
тис. грн.
%
Виробничі запаси
3125
62,0
3275
63,9
+150
+1,9
Незавершене виробництво
300
6,0
300
5,9
—
–0,1
Готова продукція
200
4,0
200
3,9
—
– 0,1
Товари
22
0,5
27
0,5
+5
—
Дебіторська заборгованість
378
7,5
382
7,5
+4
—
Грошові кошти та їх еквіваленти:
у національній валюті
744
14,8
583
11,4
–161
–3,4
в іноземній валюті
204
4,1
340
6,6
+136
+2,6
Витрати майбутніх періодів
67
1,1
13
0,3
– 54
– 0,9
Усього оборотних засобів
5040
100
5120
100
+80
—
Додаток 7
ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ ГРАФІЧНОГО МАТЕРІАЛУ
ЛОГІЧНА СХЕМА ОБРОБКИ БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА ПЕОМ
Рис.1. Технологічний процес обробки облікової інформації в умовах АРМ
Додаток 8
ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ФОРМУЛ
Рентабельність окремих видів продукції визначається за формулою:
(12),
де Р — рентабельність одного виробу;
Ц — ціна виробу;
С — виробнича собівартість виробу.
Додаток 9
ЗРАЗОК ПОСИЛАННЯ НА ЛІТЕРАТУРНІ ДЖЕРЕЛА
У тексті:
[5, с. 186].
У квадратних дужках зазначаються порядковий номер джерела в списку літератури та сторінка, звідки взято цитату.
Додаток 10
ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ СПИСКУ ЛІТЕРАТУРИ
Закон України «Про господарські товариства» // Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 63.
Народне господарство України у 1992 році: Стат. щорічник / М-во статистики України. — К.: Техніка, 1993.
Ковалев В. А. Анализ финансового положения предприятия. — М.: Финансы и статистика, 1995.
Негашев Е. В. Анализ финансов предприятий в условиях рынка. — М.: Высш. шк., 1997.
Суторміна В. М. та ін. Фінанси зарубіжних корпорацій. — К.: Либідь, 1993.
Ефименко Н. Анализ финансового положения предприятия // Бух. учет и аудит. — 1994. — № 2, 3.
2. Методичні вказівки і тематика контрольних робіт з курсу «Економічний аналіз»
Методичні вказівки
Економічний аналіз посідає важливе місце в навчальному плані підготовки бакалаврів з економіки усіх спеціальностей. Він завершує формування спеціалістів такого рівня.
Щоб глибоко оволодіти знаннями з економічного аналізу необхідно приділяти значну увагу практичним заняттям. Виконання контрольної роботи з курсу економічного аналізу сприяє засвоєнню методики вивчення господарської діяльності підприємств, що за умов ринкової економіки має важливе значення.
Метою підготовки контрольної роботи з економічного аналізу є набуття студентами навичок самостійного виконання аналітичних досліджень з питань діяльності підприємства, збирання необхідної для цього економічної інформації, її належної обробки та оформлення результатів дослідження. Завданням контрольної роботи є виконання аналітичного дослідження з метою підготовки економічної інформації для прийняття певного управлінського рішення, а саме: з’ясування економічної суті об’єктів дослідження, визначення проблем, пов’язаних зі збиранням та обробкою відповідної економічної інформації, проведення економічного аналізу, формулювання та оцінювання його результатів.
Контрольну роботу з економічного аналізу передбачається виконувати за окремими темами (по варіантах) на матеріалах конкретного підприємства, з формуванням додатка (форм чинної звітності підприємства, використовуваних при виконанні контрольної роботи), що найбільшою мірою вимагає від студента самостійності при її виконанні.
Контрольну роботу рекомендується (проте це не є обов’язковим) виконувати за таким планом:
вступ (розкривається мета підготовки контрольної роботи, дається характеристика об’єкта дослідження та економічної інформації, використаної при виконанні роботи);
параграф (розділ) 1 (розглядаються теоретичні положення, які характеризують об’єкт дослідження та методику його аналізу);
подальші параграфи (розділи) 2, 3 (присвячуються проведенню економічного дослідження з теми контрольної роботи за даними економічної інформації, яка наводиться в додатку);
висновок (формулюються висновки та пропозиції з питань теми щодо роботи підприємства та шляхів її поліпшення).
Тему контрольної роботи з економічного аналізу студент самостійно вибирає з наведеної тематики. Студенту надається право визначити тему своєї роботи й не з пропонованого переліку. В такому разі вона має бути погоджена з науковим керівником, яким є викладач, що веде лекції з курсу.
Обсяг контрольної роботи — 20—25 стандартних сторінок. Для рецензування контрольна робота подається до деканату в установлений термін.
Контрольні роботи, які подаються після встановленого терміну, до рецензування не приймаються. Не приймаються також до рецензування і повертаються для усунення недоліків і роботи з порушеннями зазначених вимог (зменшений обсяг, відсутність додатка тощо).
Виконані на належному рівні контрольні роботи після їх рецензування допускаються до захисту. Захист роботи відбувається на кафедрі обліку та аудиту. За наслідками захисту виставляється залік. Наявність заліку є ознакою допущення студента до екзамену з курсу економічного аналізу.
Тематика контрольних робіт
Економічний аналіз у системі економічних наук.
Шляхи вдосконалення економічного аналізу за умов ринкової економіки.
Автоматизація аналітичних робіт під час аналізу господарської діяльності підприємства.
Аналіз забезпеченості підприємства робочою силою.
Аналіз використання робочого часу на підприємстві.
Аналіз продуктивності праці на підприємстві.
Аналіз витрат заробітної плати в собівартості продукції підприємства.
Аналіз рівня середньої заробітної плати на підприємстві.
Аналіз співвідношення темпів зростання продуктивності праці та середньої заробітної плати на підприємстві.
Аналіз стану виробничих запасів підприємства.
Аналіз використання матеріалів у виробництві на підпри-ємстві.
Аналіз стану основних засобів підприємства.
Аналіз створення та використання амортизаційних фондів підприємств.
Аналіз використання обладнання на підприємстві.
Аналіз ремонту основних засобів підприємства.
Аналіз витрат підприємства за економічними елементами і статтями собівартості.
Аналіз витрат на матеріали у собівартості продукції підприємства.
Аналіз витрат на паливо та електроенергію у собівартості продукції підприємства.
Метод економічного аналізу.
Технічні (спеціальні) прийоми економічного аналізу.
Узагальнення та оформлення результатів економічного аналізу.
Економічний аналіз — важлива функція управління діяльністю підприємства.
Аналіз собівартості окремих видів продукції підприємства.
Аналіз стану незавершеного виробництва на підприємстві.
Аналіз собівартості продукції за статтями витрат.
Аналіз видатків на освоєння нових видів продукції.
Аналіз видатків на утримання та експлуатацію машин і обладнання.
Аналіз загальновиробничих видатків.
Аналіз загальногосподарських видатків.
Аналіз втрат від браку підприємства та інших втрат у виробництві.
Оперативний аналіз собівартості продукції на підприємстві.
Аналіз трудомісткості продукції підприємства.
Загальна характеристика собівартості продукції підприємства.
Аналіз виробництва товарної продукції підприємства.
Аналіз дослідження номенклатури, асортименту і структури випуску продукції на підприємстві.
Аналіз якості продукції підприємства.
Аналіз ритмічності та комплексності виробництва на підприємстві.
Аналіз відвантаження та збуту продукції.
Аналіз позавиробничих видатків підприємства.
Аналіз балансового прибутку.
Аналіз прибутку від реалізації товарної продукції підприємства.
Аналіз рентабельності підприємства.
Аналіз рентабельності продукції підприємства.
Аналіз розподілу прибутку (доходу) на підприємстві.
Аналіз стану розрахунків по платежах підприємств з бюджетом.
Аналіз короткострокових кредитів банку.
Аналіз джерел капіталовкладень підприємства.
Аналіз власних оборотних засобів підприємства.
Аналіз оборотності оборотних засобів підприємства.
Аналіз матеріальних оборотних засобів підприємства.
Аналіз нематеріальних оборотних засобів підприємства.
Загальні характеристики фінансового стану підприємства (об’єднання).
Аналіз фінансової стабільності підприємства.
Аналіз ліквідності підприємства.
Аналіз складу оборотних засобів підприємства.
Аналіз стану дебіторської заборгованості підприємства.
Аналіз стану кредиторської заборгованості підприємства.
Аналіз платоспроможності підприємства.
Аналіз забезпеченості підприємства основними засобами.
Аналіз виробничої потужності підприємства.
Аналіз позареалізаційних фінансових результатів діяльності підприємства.
Аналіз інвестиційної діяльності підприємства.
Аналіз зовнішньоекономічної діяльності підприємства.
Контрольні роботи можуть виконуватися на підставі спеціального завдання, розробленого кафедрою. Зразок такого завдання наведено нижче.
Контрольна робота
І. Загальні вказівки щодо виконання контрольної роботи
У контрольній роботі згідно з наведеними нижче п’ятьома завданнями необхідно зробити розрахунки показників, факторів, а також резервів господарської діяльності.
Виконання контрольної роботи має показати володіння студентом методикою проведення економічного аналізу, вміння здійснювати розрахунки впливу факторів і пошук резервів. Аналітичні розрахунки треба завершити оцінкою даної господарської ситуації і належним узагальненням.
Необхідно вказати номер варіанта, докладно відповісти на поставленні питання. В кінці роботи треба навести перелік використаної літератури.
Кожний студент виконує свою контрольну роботу тільки за цифровими даними свого варіанта. Варіант І виконують студенти, номер залікової книжки яких закінчується цифрами 0 і 1, варіант II — цифрами 2 і 3, варіант III — цифрами 4 і 5, варіант IV — цифрами 6 і 7, варіант V — цифрами 8 і 9.
Роботу треба виконати від руки.
ІІ. Завдання контрольної роботи
● Задача 1. Дайте оцінку виконанню плану за сортністю продукції на підставі наведених даних. Розрахунки середньої сортності виконайте різними способами. Розрахуйте вплив факторів на зміну суми товарної продукції.
Сорт
Ціна за 1 шт., грн.
За планом
Фактично
Кількість, шт.
Питома вага, %
Кількість, шт.
Питома вага, %
Варіант І
І
10
1200
1360
ІІ
8
300
160
ІІІ
7
—
80
Разом
(
1500
1600
Варіант ІІ
І
50
7000
7800
ІІ
40
3000
3000
ІІІ
30
—
1200
Разом
(
10 000
12 000
Варіант ІІІ
І
6
12 000
14 400
ІІ
5,4
2400
3600
ІІІ
4,8
1600
—
Разом
(
16 000
18 000
Варіант ІV
І
100
800
1020
ІІ
90
150
60
ІІІ
80
50
120
Разом
(
1000
1200
Варіант V
І
10
4000
2800
ІІ
9
1000
800
ІІІ
8
—
200
ІV
7
—
200
Разом
(
5000
4000
● Задача 2. Розрахуйте за наведеними даними вплив трудових факторів на виконання виробничої програми.
Показник
За планом
За звітом
Абсолютне відхилення
% виконання плану
Варіант І
1. Обсяг продукції за місяць у порівнянних цінах, тис. грн.
52 800
57 190
2. Середньооблікова чисельність робітників, осіб
100
94
3. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-днів.
2200
2021
4. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-годин
17 600
16 340
Варіант II
1. Обсяг продукції за місяць у порівнянних цінах, тис. грн.
195,0
196,8
2. Середньооблікова чисельність робітників, осіб
250
200
3. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-днів
4875
4000
4. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-годин
39 000
32 800
Варіант III
1. Обсяг продукції за місяць у порівняльних цінах, тис. грн.
403,2
412,5
2. Середньооблікова чисельність робітників, осіб
240
200
3. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-днів
5040
4400
4. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-годин
40 320
33 000
Варіант IV
1. Обсяг продукції за місяць у порівнянних цінах, тис. грн.
124
154,56
2. Середньооблікова чисельність робітників, осіб
80
100
3. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-днів
1600
1900
4. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-годин
12 400
14 720
Закінчення
Показник
За планом
За звітом
Абсолютне відхилення
% виконання плану
Варіант V
1. Обсяг продукції за місяць у порівнянних цінах, тис. грн.
186
198
2. Середньооблікова чисельність робітників, осіб
80
100
3. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-днів
1600
2200
4. Відпрацьовано робітниками за місяць, людино-годин
12 400
16 500
● Задача 3. За наведеними даними дайте оцінку впливу основних факторів на відхилення фактичного фонду оплати праці за звітний рік від минулого року.
Показник
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
Усього
у т. ч. за рахунок
чисельності працюючих
середньої заробітної плати
Варіант І
1. Фонд оплати праці, тис. грн.
1000
900
—
—
2. Середньооблікова чисельність працюючих, осіб
200
180
—
—
Варіант II
1. Фонд оплати праці, тис. грн.
2080
3000
—
—
2. Середньооблікова чисельність працюючих, осіб
520
500
—
—
Варіант III
1. Фонд оплати праці, тис. грн.
700
1120
—
—
2. Середньооблікова чисельність працюючих, осіб
140
160
—
—
Закінчення
Показник
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
Усього
у т. ч. за рахунок
чисельності працюючих
середньої заробітної плати
Варіант IV
1. Фонд оплати праці, тис. грн.
600
525
—
—
2. Середньооблікова чисельність працюючих, осіб
120
70
—
—
Варіант V
1. Фонд оплати праці, тис. грн.
600
650
—
—
2. Середньооблікова чисельність працюючих, осіб
150
100
—
—
● Задача 4. Проаналізуйте за наведеними нижче даними виконання кошторису за транспортними витратами. Урахуйте вплив факторів (за способом відносних різниць) і резерви економії. Зробіть висновки і визначте заходи щодо їх використання.
Показник
За кошторисом (для всіх варіантів)
За звітом
І варіант
II варіант
III варіант
IV варіант
V варіант
1. Транспортні витрати, тис. грн
200
270
135
378
210
214,2
2. Кількість перевезених вантажів, т
2000
1500
1000
2100
1400
1800
3. Дальність перевезень, км
100
150
90
200
120
140