Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний авіаційний університет
Факультет комп’ютерних систем
Кафедра комп’ютерних мультимедійних технологій
Звіт з лабораторних робіт
з дисципліни «Інформатика видавничо-поліграфічного виробництва»
Модуль №1
Лабораторна робота № 1
Тема: Ознайомлення з програмою Microsoft Publisher. Створення візитки і резюме за допомогою стандартних шаблонів.
Завдання:
Створити свою візитку з використанням стандартних шаблонів програми Microsoft Publisher.
Створити своє резюме з використанням стандартних шаблонів програми Microsoft Publisher.
Хід роботи:
Створення візитки:
Запустити програму Microsoft Publisher.
Вибрати із запропонованого меню пункт «Публікації для друку». У списку, що висвітлиться, обрати пункт «Візитна карточка». Потім, обрати макет, який найбільше відповідає вимогам майбутньої публікації. Наприклад, макет «Геометрія» (рис. 1).
/
Рис.1
Починаємо створення своєї візитної карточки, в нашому випадку це буде візитка art-директора архітектурної фірми «Baroque». Потрібно правильно підібрати кольори, щоб майбутня візитка привертала увагу. Можна застосувати набори кольорових схем, що існують в програмі («Формат» - «Кольорові схеми»). Проте тут застосуємо своє оформлення.
У програмі можна застосовувати різні шрифтові набори (один шрифт застосовується для основного тексту, а інший – для заголовків). У даній візитці використовується 2 шрифти: ItalikT –для заголовку і Georgia – для тексту.
В оформленні візитки також були використані картинки, оброблені у Adobe PhotoShop і автофігура «Лінія», якій були задані певні параметри кольору, стилю, товщини у меню «Формат автофігури»(рис. 2).
/
Рис.2
В результаті роботи було створену візитку такого вигляду (рис. 3):
/
Рис. 3
Створення резюме:
Запустити програму Microsoft Publisher.
Вибрати із запропонованого меню пункт «Публікації для друку». У списку, що висвітлиться, обрати пункт «Резюме». Потім, обрати макет, який найбільше відповідає вимогам майбутньої публікації. Наприклад, макет «Орнамент» (рис. 4).
/
Рис. 4
Для створення резюме було обрано лише один шрифт Garamond для того, щоб покращити зручність читання. Заголовки виділялися курсивом і були набрані на 2 пункти більшим кеглем ніж текст.
Ось, що було отримано в результаті (рис. 5).
/
Рис.5
Лабораторна робота № 2
Тема: Створити буклет кафедри та брошуру за допомогою Microsoft Publisher.
Завдання:
2.1. Створити буклет своєї кафедри за допомогою стандартних шаблонів програми Microsoft Publisher.
2.2. Створити брошуру на вибрану тему за допомогою засобів Microsoft Publisher.
Хід роботи:
Створення буклету кафедри комп’ютерних мультимедійних технологій:
Вибрати із запропонованого меню пункт «Публікації для друку». У списку, що висвітлиться, обрати пункт «Буклет». Потім, обрати макет, який найбільше відповідає вимогам майбутньої публікації. Наприклад, макет «Геометрія» (рис. 6).
/
Рис. 6
Задаємо фон публікації (меню «Макет сторінки» - «Фон» - «Суцільний» і вибираємо колір), обираємо шрифти для заголовків і тексту Arial Black і Arial. За допомогою команди «Вставка» - «Надпис» вставляємо потрібний нам текст.
Обираємо потрібні картинки і розміщуємо їх на публікації.
Отримуємо результат (рис. 7, 8):
/
Рис. 7
/
Рис. 8
Створення брошури на тему: «Макет та видання навчальної літератури»:
Вибрати із запропонованого меню пункт «Публікації для друку». У списку, що висвітлиться, обрати пункт «Пусті сторінки» - «А5 (книжна)» (рис. 9).
/
Рис. 9
Щоб додати сторінку потрібно натиснути на сторінці правою кнопкою миші та в меню, що з’явиться обрати «Добавити сторінку…»
Робимо титульний лист. Вставляємо картинку: «Вставка» - «Рисунок» - «Із файлу» і обрати потрібний. Обираємо кегель і шрифт для назви нашої книги (рис.10). Титульна сторінка не нумерується.
/
Рис. 10
Починаємо вносити знайдену інформацію у брошуру. Текст набираємо 12 кеглем, інтервалом 1,5, шрифтом Times New Roman, а заголовки 11 кеглем капітеллю (рис. 11).
/
Рис. 11
Створюємо таблицю: меню «Вставка» - «Таблиця» і обрати потрібні параметри. Її обов’язково потрібно підписати (рис. 12).
/
Рис. 12
Загальна кількість сторінок повинна бути кратною 4, тобто ділитися на 4. У нас 28 сторінок. Нумерація у даному випадку відбувається з третьої сторінки, також не нумеруються остання та передостання сторінки. На сторінці 27 знаходяться відомості про брошуру (рис. 13).
/
Рис. 13
Лабораторна робота № 3
Тема: Створити календар та поштову картку за допомогою Microsoft Publisher.
Завдання:
3.1. Створити календар за допомогою стандартних шаблонів програми Microsoft Publisher.
3.2. Створити поштову картку на вибрану тему за допомогою засобів Microsoft Publisher.
Хід роботи:
Створення календаря архітектурної фірми «Baroque»:
Вибрати із запропонованого меню пункт «Публікації для друку». У списку, що висвітлиться, обрати пункт «Календар». Потім, обрати макет, який найбільше відповідає вимогам майбутньої публікації. Наприклад, макет «Мандрівка» (рис. 14).
/
Рис. 14
Можна створити календар на рік і на місяць. Обираємо: «Місяць на сторінці».
Змінюємо картинки, їх розташування і кольори, заливку таблиці. Вносимо додаткову інформацію про фірму(рис. 15).
/
Рис. 15
Результат (рис. 16, 17):
/
Рис. 15
/
Рис. 16
Створення поштової картки архітектурної фірми «Baroque»:
Вибрати із запропонованого меню пункт «Публікації для друку». У списку, що висвітлиться, обрати пункт «Поштова картка». Потім, обрати макет, який найбільше відповідає вимогам майбутньої публікації. Наприклад, макет «Простий розділювач» (рис. 17).
/
Рис. 17
Задаємо фон публікації: «Макет сторінки» - «Фон» - «Інші типи фонів» - «Способи заливки» - «Рисунок» обираємо малюнок і «Ок».
Будуємо рамку за допомогою авто фігури «Лінія» і змінюємо її параметри, вставляємо картинки, вводимо текст.
Отриманий результат роботи (рис. 18, 19):
/
Рис. 18
/
Рис. 19
Лабораторна робота № 4
Тема: Ознайомлення з програмою CorelDraw. Створення алгоритму роботи програми по ГОСТу.
Короткі теоретичні відомості:
Основна програма Corel Draw — DRAW — є векторно програмою, що малює. Коли створюється коло по принципах креслення, програма знає, що це коло з х- і у-координатами, радіусом, центром, зовнішньою границею і кольором внутрішнього тла. Ви легко можете змінити форму, розмір і колір кола не порушуючи його суті — програма по колишньому знає, що це коло.
Серйозні фахівці не стверджують себе вибором конкретної графічної програми, у дійсності вони використовують обидві програми CorelDRAW (DRAW і Photo-Paint) одночасно. Сьогодні часто зустрічаються електронні зображення, що одночасно містять текстові блоки, ділянки, створені за допомогою векторної графіки, і елементи, контрольовані барвними програмами.
Уся суть простоти DRAW може бути зведена до одного слова — крива. Головним у DRAW, а також у CorelDRAW, є її здатність створювати криву, і ця основна відмінність від того, що робили барвні програми і редактори образів.
Як і більшість найбільш зроблених графічних програм, CorelDRAW використовує базові елементи створення об'єктів разом з новими більш могутніми. Створення простої чи кривої квадрата ще не дає приводу радуватися, тому що, у дійсності заслуговує на увагу застосування інструментів спецеффектів наприклад, Blend (перехід) може створити перехід одного об'єкта в інший, a Extrude (видавлювання) додає глибину й обсяг. Існує Radial Fill (радіальне наповнення), що змінює колір наповнення, а також Rotate, Envelope, Weld, Combine, Perspective... і шрифти
Уздовж лівої сторони робочого вікна розташовані дев'ять прямокутників, що складають набір інструментів DRAW (рис. 20). Вони забезпечують доступ до основних команд і функцій програми.
/
Рис. 20
Багато в чому успіх DRAW зобов'язаний своєму досить доступному і зрозумілому інтерфейсу.
Практично не можливо знайти Windows-програму, що не містить меню File (Файл) і Edit (Виправлення) на двох перших позиціях у рядку меню, чи в який відсутня панель піктограм, що забезпечують швидкий доступ до визначених команд і функцій.
Рядок Стану. Безпосередньо під панеллю інструментів DRAW резервує зону для спілкування з вами . Ця зона називається рядком стану (на вашому екрані рядок стани може розташовуватися внизу). Ліворуч у рядку відображаються поточні координати курсору, а також інформація про тім, чи активізована координатна сітка (Grid Snap), що є однієї з найбільше часто використовуваних функцій.
Меню File (Файл)
Це основне меню DRAW, через яке проходять усі файли. Як і у всіх Windows-програмах, це меню відкриває, зберігає, експортує, імпортує і друкує файли. Також воно містить доступ до каталогу зображень CorelMocaics і до утиліти керування квітами (Color Manager).
Зверніть увагу на підкреслені символи в меню, що дозволяють задавати виконання чи команди викликати діалогові вікна з клавіатури. Те ж саме можна зробити за допомогою комбінацій гарячих клавіш, що приведені тут же (Ctrl, Alt-комбінації).
Меню Edit (Виправлення)
Це меню відповідає за зміни, дублювання, копіювання, видалення, розмноження, а також повторна чи дія скасування попереднього. Подібно всім програмам підтримуючим функцію OLE , у меню Edit містяться елементи роботи з Clipboard (буфер обміну), через який здійснюється обмін інформацією з іншими додатками.
Меню View (Вид)
Меню View є переробленим меню Display колишньої версії. Воно відповідає за усе, що відбувається з екраном. Його опції дозволяють контролювати стан інтерфейсу.
Меню Layout (Макет)
Здійснює контроль за такими фундаментальними параметрами як розмір сторінки і нумерація сторінок. Тут зібрані опції Grid (сітка), Guidelines (допоміжні лінії) і Page (сторінка) -установок, а також Roll-up вікна для Layers (рівні) і Styles (стилі).
Останніх три елементи активізують координатну сітку, покажчики й об'єкти, згідно установок.
Меню Arrange (Упорядкувати)
Виконує впорядкування, розташування, вирівнювання, збір, роз'єднання і з'єднання об'єктів. Командами Group, Combine чи Weld можна об'єднати два об'єкти. Більш оригінальним способом цю процедуру виконують нові команди Intersection і Trim.
Меню Effects (Ефекти)
Містить команди, що виконують спецеффекти DRAW — змішати, огорнути, нахилити, витягнути, додати об'єкту об'ємне зображення. Також це меню було доповнено новими командами — Contour і PowerLine , Lens і PowerClip . Відзначимо, що більшість гарячих клавіш підібрані нелогічно.
Меню Text(Техт)
Підтримує операції форматування і редагування тексту. Більшість кнопок керування зібране в Text roll-up вікні, але часом буває легше працювати з діалоговими вікнами. Опція Text to Path і її roll-up вікно є найбільше часто використовуваними зі спецеффектів DRAW.
/
Рис. 21
Хід роботи:
Створення блок-схеми:
Запустити програму CorelDraw.
Для створення елементу «Початок» використовуємо інструмент «Прямокутник», а далі опцію «Округлення лівого кута прямокутника» і далі.
Координати, ширину та висоту об’єктів можна задавати вручну одразу ввівши на панелі керування, що полегшить роботу з розміщенням і наданням елементів блок-схеми відповідних розмірів.
Для елементу «Ввід-Вивід» використовуємо інструмент «Основні фігури».
Для з’єднання елементів беремо інструмент «Вільна форма».
Результат:
/
Рис. 22
/
Рис. 23
Висновок: В ході лабораторних робіт було створено візитку, резюме, буклет, брошуру, календар, поштову картку за допомогою програми Microsoft Publisher. Було вивчено основні функції цієї програми і можливості їх застосування на практиці. За допомогою програми CorelDraw було створено блок-схему відповідно до ГОСТу. Це дозволило ознайомитися з інтерфейсом програми то засвоїти використання деяких її інструментів.