МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра САПР
Системна папка “Панель управления”
Методичні вказівки
до лабораторної роботи № 6 з курсу:
“Основи інформаційних технологій”
для студентів базових напрямків 6.0804 “Комп’ютерні науки”
ЛЬВІВ 2009
Мета роботи
Придбання навичок роботи з програмами налаштування властивостей операційної системи та апаратного забезпечення.
Теоретичні відомості
Операційна система Windows ХР містить широкі можливості налаштування. Метою налаштувань є створення умов для ефективної роботи шляхом автоматизації і створення комфортного робочого середовища. Основні об’єкти, що можна налаштувати – це засоби керування та оформлення. Основним із засобів налаштування є системна папка Панель управления, де містяться спеціальні програми, за допомогою яких налаштовуються системні та апаратні засоби комп’ютера. Викликати папку можна за адресою Пуск(Настройка(Панель управления.
Папка відображається у вигляді вибору по категоріях. Для зручності вибору елементів, що потребують налаштування варто перейти до класичного вигляду папки Панель управления
Основні елементи налаштування
Дата и время – налаштування часового регіону, системної дати та часу.
При натиску на піктограмі з’являється діалогове вікно Свойства: Дата и время, в якому можна встановити місяць, рік і число. Для налаштування часу потрібно навести вказівник мишки і натиснути мишкою в секції, яка потребує зміни. Нове значення часу можна вводити або з клавіатури або натиснути на чорному трикутнику справа.
У підвікні Часовой пояс можна вибрати часовий регіон користувача. Це потрібно, якщо комп’ютер під’єднано до Інтернету.
Мышь – налаштування параметрів мишки.
При натиску на піктограмі Мышь з’являється діалогове вікно Свойства: Мышь. У підвікні Кнопки мыши можна змінити розташування основної клавіші мишки. У секції Скорость выполнения двойного щелчка бігунком встановлюють чутливість подвійного натиску мишки. При низькій чутливості система може сприймати два різних натиску, як подвійний, при високій чутливості користувач може не встигати натискувати. Перевірити чутливість можна у вікні Область проверки, зробивши подвійний натиск на зображенні папки. При задовільній чутливості з’являється зображення відкритої папки.
У підвікні Указатели можна переглянути вигляд вказівника мишки в різних ситуаціях. Випадаючий список Схема дозволяє змінити графічну схему вказівника. Якщо натиснути на кнопку Применить, налаштування вступають в дію, але діалогове вікно не закривається.
У підвікні Параметры указателя налаштовують швидкість пересування вказівника за мишкою.
Активна опція Отображать след указателя мыши дозволяє додати до вказівника шлейф із декількох повторень вказівника. Шлейф можна зробити коротшим або довшим в залежності від позиції бігунка.
Клавиатура – налаштування параметрів клавіатури.
При натиску на піктограмі Клавіатура на екрані з’являється діалогове вікно Свойства: Клавіатура. У підвікні Скорость налаштовують швидкість введення символу при натиску на клавіші клавіатури. Перевірити налаштування можна у тестовому полі.
В цьому ж підвікні перевіряється частота блимання вказівника мишки при роботі в текстовому режимі.
Язык и региональные стандарты – вибір стандартів відображення чисел, валюти, дати та часу у відповідності із заданим регіоном.
При натиску на піктограмі з’являється діалогове вікно Язык и региональные стандарты. У підвікні Региональные параметры потрібно вибрати регіон проживання користувача. Тоді будуть враховані всі національні та регіональні властивості відносно символьного відображення чисел, валюти, дати та часу.
У підвікні Языки налаштовують можливість використання клавіатури для друкування на різних мовах. Якщо користувач бажає додати мову, потрібно натиснути на кнопку Добавить. В діалоговому вікні Добавление языка вибирають потрібну мову і натискають на кнопку ОК.
Звук – налаштування звукового супроводження операційної системи та програм.
Операційна система Windows може супроводжувати багато дій звуковими сигналами. Для налаштування звукової схеми натисніть на піктограмі Звук. На екрані з’являється діалогове вікно Свойства: Звук.
Набір подій та притаманні їм звуки називаються звуковою схемою, яка вибирається у випадаючому списку Схеми. Для додавання до певної події звуку, її потрібно виділити і в секції Звук із випадаючого списку Файл вибрати один із наявних файлів звуку (з розширенням *.wav). Для вибору інших звуків натисніть кнопку Обзор і в діалоговому вікні виберіть інший звук (С:\Windows\Media). Біля віконця попереднього перегляду є кнопки Проба, які дозволяють прослухати вибраний звук.
Экран – налаштування параметрів дисплею.
Налаштування екрана було розглянуто у лабораторній роботі присвяченої налаштуванню робочого стола.
Система – відомості про ресурси операційної системи, налаштування віртуальної пам’яті, встановлення драйверів пристроїв та вирішення апаратних конфліктів.
При натиску на програмі Система на екрані з’являється діалогове вікно Свойства Система. У підвікні Общие висвітлена версія операційної системи, тип процесора та загальний об’єм оперативної пам’яті. У підвікні Оборудование (секція Диспетчер устройств) перелічені всі пристрої, що під’єднані до комп’ютера. Пристрої розподілені за категоріями. Ліворуч категорії знаходиться знак +. Якщо на ньому натиснути, розкривається перелік пристроїв даної категорії
В Секцїї Имя компьютера користувач може привласнити ім’я комп’ютеру для ідентифікації його у мережі. Секція Восстановление системы буде у нагоді, коли потрібно повернути стан операційної системи до визначеної дати
Установка и удаление программ – встановлення та знищення програм, створення ярликів.
В операційній системі WindowsХР є декілька засобів установлення програм, але основним засобом є програма Установка и удаление програм, оскільки вона гарантує правильну реєстрацію прикладних програм у реєстрі операційної системи. При встановленні програм потрібно знати особливості сумісного використання ресурсів і не встановлювати неперевірені програмні засоби.
При запуску програми на екрані з’являється діалогове вікно Свойства: Установка и удаление программ.
Для знищення додатку, його слід вибрати у переліку і натиснути на кнопку Добавить/Удалить.
Для встановлення програми потрібно натиснути на кнопку Установить. На екрані з’являється майстер Установка программы с дискет или компакт-диска, який по послідовних кроках допоможе встановити програму.
У підвікні Установка компонентов Windows можна переглянути, які категорії є у стандартному наборі Windows. Для перегляду вмісту категорії, її потрібно виокремити і натиснути на кнопку Состав.
На екрані з’являється вікно з назвою категорії. У полі Компоненты перелічені всі програми, що містить стандартний набір Windows. Можна поставити птичку біля компонентів, які потрібні і зняти позначку з непотрібних компонентів. Натисніть ОК.
На екрані з’являється діалогове вікно з проханням уставити CD-диск з установкою Windows.
При наявності установочної версії на іншому носії, потрібно натиснути на кнопку Обзор і вказати потрібний диск та папку.
Установка оборудования – додавання до системи нового обладнання.
Після фізичного під’єднання нового пристрою до комп’ютера його потрібно програмно встановити та налаштувати. Під програмним під’єднанням розуміють встановлення програми-драйвера, яка є посередником між операційною системою і пристроєм. При встановленні драйвера, операційна система виділяє новому пристрою частину ресурсів, реєструє пристрій та його драйвер у реєстрі операційної системи. При продажі апаратного забезпечення до них додаються програмні драйвери на гнучкому або лазерному диску. Можна також скористатись бібліотекою драйверів, що міститься у стандартному наборі Windows або знайти в Інтернеті на офіційному сайті фірми-виробника.
Новий пристрій під’єднується до комп’ютера при виключеному джерелі живлення. Якщо пристрій відповідає специфікації Plug-and-Play, він самостійно встановлюється. Якщо пристрій при включенні комп’ютера не було розпізнано, тоді слід виконати програму Установка оборудования. При запуску програми, на екрані з’являється майстер Установка оборудования, який по кроках дозволить швидко зробити необхідні налаштування.
При фізичному під’єднанні пристрою можна дозволити операційній системі самій знайти цей пристрій або можна вибрати його драйвер із списку.
Наприклад, при встановленні мишки потрібно вибрати фірму-виробник та модель мишки. Для підтвердження вибору драйвера натисніть кнопку Готово.
Шрифты - перегляд, встановлення та знищення шрифтів.
При натиску на піктограмі відкривається папка Шрифты (С:\Windows\Fonts), що містить всі шрифти, встановлені на комп’ютері.
Для перегляду зовнішнього вигляду шрифту подвійним натиском відкрийте його. На екрані з’являється вікно, де вказані властивості вибраного шрифту та виведена фраза, яка містить всі літери російського алфавіту. Фразу написано різними розмірами шрифту, що дозволяє мати уявлення відносно вигляду шрифту.
Файли зі шрифтами мають розширення *.fon або *.ttf. Перше розширення відповідає системним шрифтам. Друге розширення представляють шрифти True Type, які підтримуються практично у всіх додатках Windows. Для встановлення нового шрифту, в папці Font виконайте команду File(Install New Font.
У діалоговому вікні Добавление шрифтов у списках виберіть потрібний диск та каталог, де містяться потрібні шрифти. Шрифти завантажуються у поле Список шрифтов. Виберіть потрібні і натисніть кнопку ОК.
Игровые устройства – налаштування параметрів ігрових пристроїв.
Сетевые подключения – налаштування мережевого обладнання та програмного забезпечення.
Телефон и модем– налаштування драйверів та властивостей телефонних з’єднань.
3. Контрольні запитання
Для чого призначена системна папка Панель управления?
Як налаштувати системну дату та час?
Як налаштувати клавіатуру?
Як налаштувати мишку?
Як встановити регіональні налаштування?
Як встановити роботу для різних користувачів?
Як переглянути основні властивості даного комп’ютера?
4. Лабораторне завдання
Ознайомитись з основними програмами системної папки Панель управления.
Отримати індивідуальне завдання.
Виконати завдання.
5. Зміст звіту
Мета роботи.
Основні теоретичні відомості.
Результат виконання індивідуального завдання.
Висновок.