МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра САПР
Текстовий процесор MS Word
Створення публікацій
Методичні вказівки
до лабораторної роботи № 6 з курсу:
“Основи інформаційних технологій”
для студентів базових напрямків 6.0804 “Комп’ютерні науки”
та 6.0305 “Філологія”
ЛЬВІВ 2008
1. Мета роботи
Ознайомлення з основними принципами створення публікацій: проектування зовнішнього вигляду документа, розміщення тексту в стовпцях, розміщення тексту в таблиці, розміщення тексту з використанням текстових блоків, використання стилів, укладання змісту, переліку ілюстрацій та покажчика, перевірка граматичної правильності документа
2. Теоретичні відомості
Створення публікацій
У випадку створення багатосторінкових документів, звітів, статей, користувач може виконати всі функції верстки за допомогою процесора Word, зокрема розмістити текст у декількох стовпцях або в текстових блоках, уставити графічні об'єкти в текст, сформувати колонтитули, зміст документа, перелік ілюстрацій, сформувати покажчик за ключовими словами. Процесор Word не може бути конкурентом спеціалізованих програм, однак, застосовуючи його можливості верстки, можна надати документам професійного вигляду.
Проектування зовнішнього вигляду документа
Перед початком роботи потрібно перш за все вибрати розмір аркуша, його орієнтацію, розміри полів та вказати зі скількох боків аркуша друкуватиметься документ. Якщо документ друкуватиметься з двох боків, то доцільно задати розміри додаткових полів з внутрішнього боку (див. розділ 1) для можливого його зшивання. Для оформлення документа використовують переважно суцільне розміщення тексту, однак текст можна розташувати нестандартно кількома способами, зокрема:
в стовпцях;
з використанням таблиць;
з використанням текстових блоків, які можна розміщувати всередині суцільного тексту.
Для того, щоб певний фрагмент тексту розпочинався з нової сторінки (наприклад, у разі формування нової секції), треба застосовувати команду Insert/Вставка ( Break/Разрыв.
У діалоговому вікні Break/Разрыв в полі Break types/Начать вказують, що буде очолювати абзац або фрагмент, перед яким установлено курсор:
Page break/Новую страницу ( нову сторінку;
Column break/Новую колонку ( новий стовпець;
Text wrapping break/Новую строку ( новий рядок.
У полі Section break types/Новий раздел фіксують початок нової секції:
Next page/Со следующей страницы ( з нової сторінки;
Continuous/На текущей странице ( на поточній сторінці;
Even page/С четной страницы ( з парної сторінки;
Odd page/С нечетной страницы ( з непарної сторінки.
Зазначимо, що секція може розглядатись, як структурна одиниця з власними параметрами налаштування сторінок.
Розміщення тексту в стовпцях
Перетворити виокремлений текст на багатостовпцевий без налаштуванні ширини стовпців можна за допомогою кнопки піктографічної панелі Standart/Стандартная. В низхідному полі треба виокремити бажану кількість стовпців і відпустити кнопку. Для налаштування параметрів стовпців скористайтесь командою Format/Формат ( Columns/Колонки. У діалоговому вікні Columns/Колонки можна вибрати шаблон розміщення стовпців. У полі Number of columns/Число колонок вказують кількість стовпців. Якщо параметр Line between/Разделитель увімкнений, то між стовпями будє розділова горизонтальна лінія. Якщо потрібно задати різну ширину стовпців та проміжків між ними, то треба вимкнути можливість Equal column width/Колонки одинаковой ширины і ввести відповідні значення в поле Width and spacing/Ширина и промежуток.
Часто трапляються випадки, коли фрагмент тексту потрібно розмістити на початку іншого стовпця. Для цього фіксують курсор на початку фрагмента і застосовують команду Insert/Вставка ( Break/Разрыв. У діалоговому вікні Break/Разрыв активізують можливість Column break/Новую колонку. Після натискання на кнопку ОК, фрагмент тексту переміститься у верхню частину наступної колонки.
Розміщення тексту в таблиці
На аркуші створюють таблицю потрібної конфігурації. Межі таблиці доцільно зробити прозорими. Певні комірки можна заповнювати об'єктами, графікою та текстом, напрям якого може бути змінений. Для зміни напряму тексту використовують команду Format/Формат ( Text Direction/Направление текста.
Однак, такий спосіб має недоліки, зокрема не можна вкраплювати об'єкти в текст, що є в комірці. Висота комірок не є фіксованою, тобто, якщо текст комірки змінюється, то й її висота змінюється і таблиця може зайняти наступну сторінку, що змінить вигляд макета документа.
Розміщення тексту з використанням текстових блоків
Цей спосіб здебільшого використовують для розміщення тексту на тлі суцільного або багатостовпцевого тексту. Для утворення текстових блоків використовують команду Insert/Вставка ( Text Box/Надпись. Курсором, що має вигляд хрестика, окреслюють рамку потрібного розміру. В утворену рамку можна вводити текст, або уставити його з буфера Clipboard. Якщо текстовий блок розміщують в тілі суцільного тексту, доцільно задати його формат за допомогою команди Format/Формат ( Text Box/Надпись. Зазначимо, що текстовий блок у цьому випадку має бути виокремлений потовщеною рамкою з білими маркерами. В діалоговому вікні Format Text Box/Формат надписи на закладці Color and Lines/Цвета и линии можна налаштувати колір фону текстового блоку, колір та розміри рамки блоку. Можливість Semitransparent/Полупрозрачный дає змогу зробити фон текстового блоку прозорим.
На закладці Size/Размер можна задати точний розмір текстового блоку; на закладці Loyout/Положение обирають спосіб розміщення текстового блоку в тілі об'єкта. На закладці Text Box/Надпись налаштовують віддаль внутрішнього тексту від меж текстового блоку.
Однією з важливих переваг текстових блоків є можливість їх зв'язування. У цьому випадку текст вільно пересувається в межах кількох блоків у міру зміни їхніх розмірів. Для цього потрібно створити декілька текстових блоків і перший з них заповнити текстом. Командою View/Вид (Toolbars/Панели инструментов ( Text Box/Надпись активізують на екрані панель інструментів Text Box/Надпись, яка має такі кнопки:
Create Text Box Link/Создать связь с надписью ( утворити зв'язок. Натиснути на цю кнопку, курсор набуває спеціального вигляду, і ним треба клацнути на наступному блоці. У міру введення тексту, він з першого блоку пересувається в другий блок;
Break Forward Link/Разорвать связь со следующей ( розірвати зв'язок. Текст локалізується в першому блоці;
Preious Tex Box/Предыдущая надпись ( перехід до попереднього зв'язаного блоку;
Next Tex Box/Следующая надпись ( перехід до наступного зв'язаного блоку;
Change Text Direction/Изменить направление текста ( можна вибрати один з варіантів напряму тексту в діалоговому вікні Text Direction/Направление текста.
Процесор Word надає різні можливості розташування тексту і професійно оформити листівки, буклети, журнали, Web-сторінки тощо. Якщо користувач готує книгу або великий документ, то можна використовувати потужний інструментарій для введення інформації у колонтитули (ділянки у верхньому та нижньому полі аркуша). Текст колонтитулів повторюється на кожній сторінці. Для введення тексту колонтитула використовують команду View/Вид ( Header and Footer/Колонтитулы. Поле сторінки з текстом стає прозорим, а в ділянці колонтитулів з'являється чорна пунктирна рамка. На піктографічній панелі Header and Footer/Колонтитулы, яка з'явилася на екрані є кнопки які виконують такі функції:
Insert AutoText/Вставить автотекст ( уставляння готових текстових фрагментів автотексту;
Page Number/Номер страницы ( відображення поточної сторінки. Для налаштування формату нумерації сторінок можна скористатися командою Insert/Вставка ( Page Numbers/Номера страниц. У діалоговому вікні Page Numbers/Номера страниц вказують розташування номерів сторінок. Можливість Show number on first page/Номер на первой странице дає змогу відображати або ні номер титульної сторінки;
Number of Pages/Число страниц ( відображення загальної кількості сторінок;
Format Page Numbers/Формат номеров страниц ( на екрані з'являється діалогове вікно Page Number Format/Формат номера страниц, в якому можна вибрати формат номера. Можливість Include chapter number/Включить номер главы дає змогу нумерувати сторінки з врахуванням розділів. Якщо в полі Page numbering/Нумерация страниц активна можливість Continue from previous section/Продолжить, то сторінки нумеруються від першої, якщо ж активна можливість Start at/Начать с, то нумерація сторінок починається від заданого номера.
Якщо документ розділено на секції, то можна виокремити номер на колонтитулі нової секції і в діалоговому вікні Page Number Format/Формат номера страниц активізувати можливість Start at/Начать с і задати початковий номер сторінки секції;
Date/Дата ( уставляння поточної дати. Розширені можливості налаштування параметрів дати надає команда Insert/Вставка ( Data and Time/Дата и время. У діалоговому вікні Data and Time/Дата и время можна вибрати формат відображення дати. Якщо активна можливість Update automatically/Обновлять автоматически, то документ після відкриття завжди буде відображати поточну дату. В іншому випадку відображатиметься дата створення документа.
Time/Время ( відображення поточного часу;
Page Setup/Параметры страницы ( на екрані відображається діалогове вікно Page Setup/Параметры страницы;
Show/Hide Body Text/Основной текст ( режим увімкнення/вимкнення відображення основного тексту;
Link to Previous/Как в предыдущем разделе ( колонтитули наступного розділу оформляються за форматом колонтитулів попереднього розділу;
Show Header/Footer/Отобразить колонтитулы ( перехід від верхнього до нижнього колонтитула і навпаки;
Previous Header/Предыдущий колонтитул ( перехід до колонтитула попередньої секції;
Next Header/Следующий колонтитул ( перехід до колонтитула наступної секції;
Close/Закрыть ( вихід з режиму форматування колонтитулів.
Використання стилів
Стилі ( це набори команд форматування символів, абзаців або структурних рівнів документа. За замовчуванням активний шаблон документа Normal.dot, який вміщує набір стилів, що відображається в кожному новому документі. Щоб переглянути параметри стилів, потрібно розкрити низхідний список Style/Стиль, в якому є назва стилю, його шрифт, розмір, накреслення та тип вирівнювання. Якщо виокремити ділянку тексту, наприклад, заголовок, і активізувати стиль Heading 1/Заголовок 1, то цей фрагмент тексту змінить вигляд, згідно налаштувань стилю.
Зазначимо, що вигляд фрагментів тексту можна задавати без використання стилів, однак створюючи велики за обсягом документи, оформлення яких може змінюваться, а також для формування змісту документа, переліку ілюстрації та покажчика доцільно скористатися стилями. Користувач може самостійно змінювати параметри стилів залежно від потреб. За допомогою команди Format/Формат ( Style/Стиль, у диалоговому вікні якої в полі Style/Cтиль є перелік усіх стилів шаблону Normal.dot чи шаблону документа, що опрацьовується (вибір в полі List/Список). Усі налаштування відображаються у вікнах попереднього перегляду Paragraph Preview/Абзац та Character Preview/Знаки. У полі Discription/Описание описані усі параметри шрифту та абзаца вибраного стилю.
Для зміни параметрів потрібно натиснути на кнопку Modify/Изменить.
В діалоговому вікні Modify Style/Создание стиля висвічується ім'я стилю, яке доцільно змінити. Натиснувши на кнопку Format/Формат вибирають параметр, який потрібно змінити (шрифт, абзац, тощо). Якщо натиснути на кнопку Shortcut Key/Клавиша, то можна для стилю призначити клавіатурну комбінацію.
Ці ж дії можна виконати у діалоговому вікні New Style/Создание стиля, яке утвориться після натискання на кнопку New/Создать в діалоговому вікні Style/Стиль. У полі Name/Имя вводять назву нового стилю, а в полі Based on/Основан на стиле вказують стиль, який буде основою нового стилю. Налаштування в лівому полі Style for following paragraph/Стиль следующего абзаца актуальні для створення заголовків.
Зазначимо, що для ефективного опрацювання тексту доцільно застосовувати такі стилі:
Normal/Обычный ( для основного тексту документа;
Heading 1/Заголовок 1 ( для загального заголовку документа;
Heading 2/Заголовок 2 ( для заголовків розділів;
Heading 3/Заголовок 3 ( для заголовків підрозділів;
Caption/Название ( для підписів малюнків.
Кнопка Organizer/Организатор викликає на екран діалогове вікно Organizer/Организатор, за допомогою якого можна втілити набір стилів одного файлу в інший.
У лівому вікні In [назва відкритого файлу]/Из [назва відкритого файлу] вибирають потрібні стилі (при натиснутій клавіші Shift можна виокремити діапазон, Ctrl ( одночасно виокремити декілька стилів , які можна:
скопійювати ;
вилучити ;
переіменувати .
В правому вікні To Normal.dot/В Normal.dot є перелік стилів шаблону іншого файлу. За замовчуванням присутній шаблон Normal.dot, однак можна дати вибрані стилі до будь-якого файлу. Для цього натискають на праву кнопку Close File/Закрыть файл, яка після цього змінює свою назву на Open File/Открыть файл. Після натискання на кнопку Open File/Открыть файл з'явиться діалогове вікно Open/Открыть, де вказують файл, у якому змінюватимуть вміст стилів.
Після налаштування параметрів всіх стилів виокремлюють текстовий фрагмент і надають йому належний стиль.
Укладання змісту
Якщо заголовки оформлені за допомогою відповідних стилів, то користувач може укласти зміст документа. Для цього фіксують курсор у кінці або на початку документа і викликають команду Insert/Вставка ( Index And Tables/Оглавление и указатели.
У діалоговому вікні Index аnd Tables/Оглавление и указатели на закладці Table of Contents/Оглавление зображено зовнішній вигляд змісту, який можна коректувати в полях:
Show page numbers/Показать номера страниц ( видавати номери сторінок;
Right align page numbers/Номера страниц по правому краю ( номери сторінок вирівняти до правої межі;
Tab leader/Заполнитель ( заповнювач прогалини;
Formats/Форматы ( формати шаблонів оформлення;
Show levels/Уровни ( кількість рівнів.
Зміст документа розміститься в окремій секції документа. Якщо клацнути на якомусь пункті змісту, то здійсниться перехід до відповідного місця у документі.
Укладання переліку ілюстрацій
Для укладання переліку ілюстрацій, кожний підпис до малюнку повинен мати стиль Caption/Подпись і бути утворений певним чином. Для утворення підпису, потрібно уставити курсор в місці підпису першого малюнку документа і виконати команду Insert/Вставка ( Caption/Название для внесення параметрів у діалогове вікно Caption/Название.
Якщо користувач хоче змінити сталу частину підпису (наприклад, Рис.), то потрібно натиснути на кнопку New Label/Cоздать і в діалоговому вікні New Label/Создать метку увести відповідний фрагмент.
Якщо натиснути на кнопку Numbering/Нумерація, то можна задати формат змінної частини підпису та врахувати належність малюнків до різних структурних одиниць документа (наприклад, до різних підрозділів).
Ілюстрації нумеруються послідовно, і в разі вилучення малюнку з документа, номери малюнків змінюються автоматично.
Для укладання переліку ілюстрацій користуються командою Insert/Вставка ( Index And Tables/Оглавление и указатели.
У діалоговому вікні Index аnd Tables/Оглавление и указатели на закладці Table of Figure/Список иллюстраций налаштовують параметри так, як для укладання змісту. В полі Caption label/Название вибирають вигляд сталої частини підпису.
Укладання покажчика
Для укладання покажчика потрібно в документі виокремити текстовий фрагмент, який будє ключовим і увійде в покажчик. За допомогою команди Insert/Вставка ( Index And Tables/Оглавление и указатели викликають діалогове вікно Index аnd Tables/Оглавление и указатели і на закладці Index/Указатель натискають на кнопку Mark Entry/Пометить.
В діалоговому вікні Mark Index Entry/Определение элемента указателя активізують можливість Current page/Текущая страница для вказання в покажчику номера сторінки, де зустрічається виокремлений фрагмент.
Якщо потрібно вказати всі сторінки, де зустрічається фрагмент, то натискають на кнопки Mark All/Пометить все та Close/Закрыть для повернення в діалогове вікно Index аnd Tables/Оглавление и указатели на закладці Index/Указатель. Тут налаштовують параметри покажчика, зокрема, розташування в стовпцях, словник, шаблони вигляду покажчика. Після натискання на кнопку ОК формується покажчик, однак вигляд екрана змінюється, оскільки з'являться недруковані символи і це дає змогу користувачеві перевірити, які фрагменти зазначені. Для вимкнення режиму відображення недрукованих символів натискують на кнопку на піктографічній панелі Standart/Стандартная.
Перевірка граматичної правильності документа
Для перевірки граматичної та орфографічної правильності створеного документа процесор Word повинен мати заінстальовані основний та інші словники, з різних сфер діяльності людини.
Розпочати перевірку можна за допомогою команди Tools/Сервис ( Spelling and Grammar/Правописание.
В діалоговому вікні Spelling and Grammar/Правописание в верхньому полі можна побачити невірне слово, якого немає у словнику. В нижньому полі знаходиться перелік слів, які можливо мають правильне написання невірного слова. Кнопки діалогового вікна виконують такі функції:
Ignore/Пропустить ( поточне слово пропускається;
Ignore All/Пропустить все ( пропускаються всі наступні слова, ідентичні з поточним;
Add/Добавить ( слово додається до словника користувача;
Change/Заменить ( заміна невірного слова словом з переліку варіантів;
Change All/Заменить все ( автоматична заміна всіх подальших слів, ідентичних з поточним.
Options/Параметри ( відкривання діалогового вікна Options Spelling and Grammar/Параметри Правописание для встановлення параметрів правопису.
Undo/Отмена ( дозволяє відмінити виправлення, що було останнім.
3. Контрольні запитання
Яким чином створюються публікації?
Якими способами можна проектувати зовнішній вигляд документа?
Які способи розміщення тексту з використанням текстових блоків ви знаєте?
Які засоби введення та редагування тексту у таблиці можете назвати?
Принципи оздоблення таблиць?
Яким чином можна використати стилі?
Як можна перевірити граматичну правильність документа?
Яким чином можна здійснити укладання змісту, переліку ілюстрацій та покажчика?
4. Лабораторне завдання
Отримати індивідуальне завдання відносно лабораторної роботи.
Виконати завдання.
Оформити звіт.
5. Зміст звіту
Мета роботи.
Основні теоретичні відомості.
Результат виконання індивідуального завдання.
Висновок.