Мета: навчитися створювати і використовувати макроси при роботі з MS Excel.
Виконати практичні завдання:
І. Створити таблицю Прихід (аркуш 1), таблицю Розхід (аркуш 2) і титульну сторінку (аркуш 3) з кнопками переходу на таблиці.
ІІ. Створити документ, який містить серію замовлень ресторану «Маестро» на певну дату з такими аркушами: титульна сторінка із запрошенням відвідати ресторан, поточною датою та кнопками переходу на аркуші із замовленнями; меню – сторінка з інформацією про святкове меню ресторану; замовлення №1-замовлення №3 – інформація про три замовлення ресторану з проведеними розрахунками та кнопками переходу на титульну сторінку документу.
Запишіть у звіт формули з аркуша замовлення №1.
Дайте відповіді на контрольні запитання.
Контрольні питання
Що таке макрос?
Як створити у макросах відносні посилання?
3. Створення макросу.
4. Знищення макросів.
7. Як потрібно скопіювати інформацію з одного аркуша на другий, щоб при зміні інформації на аркуші-джерелі змінювалась інформація на аркуші-призначенні?
8. Як створити кнопки переходу?
Завдання І:
1. На листі Лист 1 створити таблицю Прихід:
Рис. 1. Таблиця Прихід
На листі Лист 2 створити таблицю Розхід.
Рис. 2. Таблиця Розхід
На листі Лист 3 створити титульну сторінку з кнопками переходу на Лист 1 (Таблицю Прихід) та Лист 2 (Таблицю Розхід).
Вказівки до виконання:
На листі Лист 3 вставити малюнок, встановити заливку. Вибрати вкладку Разработчик в групі команд Код вибрати команду Запись макроса. Відкриється діалогове вікно Запись макроса, з іменем Макрос1:
Рис. 3. Створення макросу
Натиснути ОК. Перейти на лист Лист 1. Виконати команду вкладка Разработчик в групі команд Код вибрати команду Остановить запись. Перейти на лист Лист 3. Встановити елемент управління формами за командою вкладка Разработчик в групі команд Элементы управления вибрати команду Вставить. Натиснути піктограму Кнопка. Відкриється діалогове вікно Назначить макрос объекту. Вибрати необхідний макрос (Макрос1) та натиснути ОК. Дати назву кнопці Прихід.
Аналогічно створити кнопку Розхід.
Отримаємо такий вигляд титульної сторінки:
Рис. 4. Титульна сторінка
4. На листах Лист 1 та Лист 2 аналогічно створити кнопки переходу на титульну сторінку. Надати кнопкам переходу ім'я Титул.
Завдання ІІ:
1. Створити документ MS Excel, що містить серію замовлень ресторану «Маестро» на певну дату. Документ повинен містити такі листи:
Лист 1 - назвати Ресторан «Маестро» - титульна сторінка із запрошенням відвідати ресторан, поточною датою та кнопками переходу на інші листи документу (як показано на рис. 5.):
Рис. 5. Титульна сторінка документу
Лист 2 - назвати Меню - сторінка з інформацією про святкове меню ресторану (як показано на рис. 6).
Лист 3 - 5 - назвати Замовлення №1 - Замовлення №3 - інформація про три замовлення ресторану з проведеними розрахунками та кнопками переходу на титульну сторінку документу.
2. Роздрукувати титульну сторінку, Замовлення №3, Замовлення №2 з формулами.
Вказівки до виконання:
1. Створити документ MS Excel. Назвати лист Лист 1 - Ресторан «Маестро», лист Лист 2 - Меню, лист Лист 3 - Замовлення №1.
Листи Замовлення №2 та Замовлення №3 поки що не створювати. Вони будуть створені копіюванням готового листа Замовлення №1.
Рис. 6. Меню
2. На листі Ресторан «Маестро»:
Оформити титульну сторінку, додавши малюнок, надпис із запрошенням до ресторану.
За допомогою функції СЕГОДНЯ () вставити поточну дату.
Кнопки переходу будуть вставлені на лист Ресторан «Маестро» пізніше.
3. На листі Меню створити таблицю з інформацією про Святкове меню ресторану «Маестро».
4. На лист Замовлення №1 скопіювати меню ресторану, встановивши зв'язок з даними листа Меню (див. рис. 7). Для цього скористатися при вставці даних пунктом контекстного меню Специальная вставка, у вікні Специальная вставка натиснути кнопку Вставить связь (див. рис. 8.)
5. Додати стовпці Замовлення, Кількість та Вартість.
Звернути увагу на те, що в стовпці Замовлення елемент управління прапорець зв'язаний з тією самою коміркою, де розміщенні і самі прапорці, (в одній комірці записано значення ИСТИНА або ЛОЖЬ та розміщено прапорець).
Значення стовпця Вартість розраховується в залежності від значення стовпця Замовлення та розраховується за допомогою функції ЕСЛИ().
Знизу таблиці додати рядок ВСЬОГО, в якому розрахувати загальну суму, на яку здійснено замовлення.
6. Скопіювати лист Замовлення №1 в кінець книги та перейменувати його на Замовлення №2. Для цього на закладці листа Замовлення №1 натиснути праву кнопку миші, з контекстного меню вибрати пункт Переместить/Скопировать, у вікні Переместить или скопировать встановити перемикач Создать копию (встановити прапорець) та вибрати Перед листом - (поместить в конец). З'явиться лист Замовлення №1(2), який перейменувати на Замовлення №2.
На власний розсуд заповнити лист Замовлення №2, вказавши, які саме блюда були замовлені та в якій кількості.
Аналогічно створити та заповнити даними лист Замовлення №3.
Рис. 7. Замовлення №1
Рис. 8. Параметри вікна Специальная вставка
На листі Ресторан «Маестро» додати кнопки переходу на листи Меню, Замовлення №1, Замовлення №2, Замовлення №3. Щоб додати кнопку переходу на інший лист документу, необхідно:
На панелі інструментів Форми натиснути кнопку.
При натиснутій правій кнопці миші виділити на листі прямокутну область по розміру кнопки, що створюється.
Після того, як буде відпущена права кнопка миші, з'явиться вікно Назначить макрос объекту, в якому, не змінюючи параметрів, необхідно натиснути кнопку Записать... У вікні Запись макроса задати ім'я макросу (назву листа, на який буде здійснено перехід. Ім'я не повинно містити пропусків (!)). Натиснути кнопку ОК.
На екрані з'явиться вікно запису макросу. З цього моменту комп'ютер запам'ятовує всі дії користувача. Ці дії будуть виконуватися при натиску на кнопку, яка створюється.
Виконати послідовність дій по переходу на необхідний лист документа (лист Меню).
Натиснути кнопку, яка зупиняє запис макросу (Остановить запись).
Перейти на лист Ресторан «Маестро». Там буде розташована кнопка, для якої необхідно змінити надпис. Для цього натиснути на кнопці праву кнопку миші і з контекстного меню вибрати пункт Изменить текст. Ввести необхідну назву кнопки.
Інші кнопки створюються аналогічно.
Аналогічно створити кнопки переходу з листів Замовлення№1 — Замовлення №3 на титульну сторінку документу.
Роздрукувати листи. Для відображення листів з формулами, необхідно у вікні Параметры встановити Параметры окна - прапорець Формулы (поставити галочку) (як показано на рис. 9.):
Рис. 9. Вікно Параметри. Відображення формул