Вступ
Немає потреби доводити, що знання законів, основних принципів в ринковій економіці необхідні практично всім. І в першу чергу тим, хто вчить і тим, хто вчиться. Сьогодні перед суспільством, загальноосвітньою середньою спеціальною та вищою школою, педагогами постала конкретна задача: зі стін навчальних закладів повинна виходити молодь, морально, психологічно і практично підготовлена до праці і життю в нових умовах господарювання, професійної орієнтації і виховання учнів і студентів.
Перспектива розвитку нашої країни сьогодні визначена - ринкова економіка, тому необхідно готувати школярів до майбутньої трудової діяльності в умовах ринкових відносин.
Ціль проходження економічної практики полягає в засвоєнні учнями системи знань в області оподаткування громадян і підприємств, як елемента загальної культури сучасної людини.
Проходження педагогічної практики спрямовано на вирішенні таких задач:
Розвиток економічно важливих якостей особистості, які підвищують адаптацію молоді в професійній сфері суспільства;
Формування економічних знань і умінь, які необхідні для конкурентоспроможності майбутніх випускників школи;
Засвоєння учнями знань, необхідним їм для подальшого вибору професії та сфери діяльності;
Забезпечення рівня підготовки, яка дозволяє учням продовжувати навчання в економічних коледжах, на економічних факультетах вузу.
Сучасне економічне мислення - це не тільки усвідомлення основоположних принципів господарювання, розуміння сутності і основних напрямків економічного розвитку. Перед усім це перетворення економічних знань на практичні дії, що забезпечують високий економічний ефект.
Економічна освіта стала потребою сьогодення. Вона покликана сформувати в людях, громадян України, економічні знання, діловитість, підприємництво, навики аналізувати економічну ситуацію і приймати обгрунтовані рішення.
Аналіз відвіданих уроків з дисципліни
“Економічна географія”.
( вчитель Гордєєв В.П.)
Урок 1.
Урок проходив у вигляді лекції , на якій викладався навий матеріал по темі “Світові природні ресурси “ . Мета уроку : було формування в учнів уяви про виникнення і використання природних ресурсів . Детально було описано регіони, де вони видобуваються .
Викладач Гордєєв В.П. використовував таку літературу :
Максаковский .Экономическая география .
Гладкий Ю.Н., Лавров С.Б.Экономическая и социальная география мира .
М., Просвящение , 1991
3. Яценко Б.П. Економічна географія ., К., АртЕК , 1997
Складність полягала в тому, що майже вся література, яка використовувалась, була на російській мові, а заняття проводилося на українській .
Урок розпочався з організаційного моменту . Після цього учнів було ознайомлено з темою, метою і завданнями уроку .
Тема була викладена за таким планом :
Природні ресурси та економічний розвиток.
Мінеральні й земельні ресурси.
Ресурси прісної води і світового океану.
Лісові ресурси.
Перед тим, як викласти тему, викладач підкреслив її актуальність. Адже перелічені ресурси є вичерпними та невідновлюваними.
Новий матеріал викладався дуже жваво, викладач активізував діяльність учнів шляхом привернення їх уваги до обговорення зазначеної теми.
У цілому можна сказати, що викладач показав себе висококваліфікованим фахівцем. Гордєєв В.П. уміє володіти класом, тримати увагу учнів, активізувати їх діяльність, викликати зацікавленість до матеріалу, який викладається. Стиль, манера спілкуватись, зовнішній вигляд – все казало про те, що викладач відмінно підготувався до заняття, а також про досвід проведення уроків.
У свою чергу учні теж показали себе з найкращої сторони. Вони були дисципліновані, відчувалася повага до вчителя і одне до одного .
На уроці і учні, і викладач отримали задоволення від спілкування. Крім того, школярі дізналися багато нового і корисного .
Урок 2
Урок проводився у тому ж класі тим же викладачем .
Другий урок проходив за тією ж схемою, що і попередній . Цього разу йшлося про населення світу. При підготовці до уроку викладач використовував ту ж саму літературу .
Тема була представлена у вигляді такого плану :
Чисельність населення
Трудові ресурси і зайнятість населення
Міграція населення
Як і попередній, урок проходив у вигляді лекції . Лекція була розпочата з невеликого вступу. Викладач Гордєєв В.П.. акцентував увагу на важливості даної теми її актуальності .
Після відповідної мотивації, зацікавивши учнів, викладач розпочав лекцію. З метою кращого сприйняття матеріалу було запропоновано проглянути слайди історичних пам‘яток різних країн світу, які супроводжувались цікавою розповіддю. У ході лекції, для наочності , також використовувались схеми і карти .
Це була ще одна можливість переконатись у тому, що викладач Гордєєв В.П.. прекрасно володіє аудиторією, може знайти спільну мову з учнями. Атмосфера в класі була живою, але дисциплінарної межі не переходила. Повага і рівні права - ось що характеризувало стиль спілкування . Викладач жодного разу не допустив зриву, урок від початку і до кінця пройшов на високому рівні .
Учні, в свою чергу, відповідали повагою на повагу. Вони були старанними, винахідливими . Намагались показати себе з найкращої сторони .
Коли хтось не зовсім правильно орієнтувався в матеріалі, однокласники допомагали йому вийти із скрутного становища .
Результатом уроку був не тільки добрий настрій і задоволення , а й нові знання , які викладач передав своїм учням, і стимул до продовження спілкування на такому ж високому рівні .
Висновок
Звіт по практиці являє собою матеріал заснований на викладенні основних етапів проходження педагогічної практики в середній школі; представленні використаного матеріалу, літератури та засобів контролю навчання.
В ході педагогічної практики було прослухано 2 уроки з економічної географії в середній школі з метою здобути реальний досвід по викладанню економічного предмету для школярської аудиторії, засвідчено високий професіоналізм викладача та зроблено висновки стосовно проведення власних уроків.
Учням було запропоновано матеріал з дисципліни «Мікроекономіка» і викладено його протягом двох уроків-лекцій. В ході яких широко використовувавсь вільний обмін думками. Мета даних уроків: формування економічного світогляду; ознайомлення і засвоєння основних категорій, понять та сутності таких тем як «Економічні ресурси» і «Конкуренція». Протягом 3 уроку здійснено контроль отриманих знань у формі дискусії; кросворду, а також учням було запропоновано модель гри.
В цілому даний звіт засвідчує проходження студентом Захаруком О.В. педагогічної практики і засвідчує наявність певного досвіду у викладанні в загальноосвітній школі.
1. Педагогічна практика поглибила, закріпила знання з фахових і психолого- педагогічних дисциплін, здобуті в інституті, та дала змогу застосувати їх на практиці.
2. Виробила вміння проводити різні типи уроків, застосовувати різні методи й форми роботи, які активізують пізнавальну діяльність учнів.
3. Закріпила впевненість у правильності вибору професії й фаху, викликала прагнення вивчати спеціальні та психолого-педагогічні дисципліни у вузі, вдосконалювати свої педагогічні здібності, розширювати свою ерудицію.
4. Дала змогу відповідно до знань з педагогіки, психології й проводити навчально-виховну роботу з дітьми середнього шкільного віку.
5. Показала функції класного керівника й дала змогу випробувати себе в них. 6. Дала змогу протягом двох тижнів спостерігати за навчально-виховною роботою в школі, аналізувати її й робити висновки.
Труднощі які виникли під час практики?
1. Не завжди могла підвести учнів до сприйняття наочності та організувати роботу з нею. Найчастіше наочність виконувала лише ілюстративну функцію, а не була важливим органічним елементом уроку.
2. Важко встановлювати зв'язок уже вивченого учнями матеріалу з тим, що вивчається, а також показувати перспективу практичного його використання.
3. Не завжди вдало могла визначити виховну мету уроку, хоча протягом уроку її забезпечувала.
4. Не завжди враховувала психічний і фізичний стан дітей на уроці й намагалася утримувати увагу зауваженнями до класу.
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
ПВНЗ «Міжнародний економіко – гуманітарний університет імені академіка
Степана Дем’янчука»
Доповідь
З дисципліни «Соціологія»
На тему:
«СОЦІАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МОЛОДІ В УКРАЇНІ»
Виконав:
Студент економічного факультету
III курсу, групи Ф-91
Захарук О.В.
Перевірив:
Смаль I.A.
Рівне 2012