Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
101 – 126
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни „Проектний аналіз” студентами напряму підготовки 6.030601 „Менеджмент” денної форми навчання
Рекомендовано методичною
комісією напряму „Менеджмент”
Протокол № від 2010 р.
Рівне 2010
Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни „Проектний аналіз” студентами напряму підготовки 6.030601 „Менеджмент” денної форми навчання. / П.М. Скрипчук, О.Ю. Судук, О.В.Пахаренко. – Рівне: НУВГП, 2010, – 14 с.
Упорядники: П. М. Скрипчук, канд. тех. наук, доцент
О.Ю. Судук, канд. с.-г. наук, ст. викладач
О.В. Пахаренко, асистент
Відповідальний за випуск Л.Ф. Кожушко, доктор тех. наук, професор, завідувач кафедри менеджменту
ЗМІСТ
стор.
Загальні положення
3
Зміст розрахунково-графічної роботи
4
Порядок оформлення розрахунково-графічної роботи
11
Список рекомендованої літератури
12
©Скрипчук П.М., Судук О.Ю., Пахаренко О.В., 2010
© НУВГП, 2010
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
РГР - це самостійна робота студента, головною метою й змістом якої є всебічний аналіз або наукове дослідження за одним з питань теоретичного або практичного характеру за профілем спеціальності, використати яку він може в подальшому при написанні курсових і дипломної роботи.
РГР є завершальним етапом вивчення дисципліни „Проектний аналіз”.
Основними цілями є:
визначення ступеня засвоєння студентом понять і категорій проектного аналізу;
раціональне поєднання теоретичних положень із аналізом конкретної практичної ситуації;
оволодіння навичками проведення всіх видів аналізу інвестиційних проектів;
ознайомлення з основними методами аналізу ризику та набуття навичок щодо проведення аналізу чутливості інвестиційних проектів;
перевірка вміння формулювати основні висновки за результатами аналізу конкретної теми.
РГР виконується поетапно в наступній послідовності:
вибір об’єкта дослідження;
розробка робочого плану;
збір, аналіз і узагальнення матеріалів дослідження;
оформлення РГР;
захист.
РГР є одним з найважливіших видів навчального процесу й виконується студентом відповідно до навчального плану.
Виконання РГР повинно сприяти поглибленому засвоєнню предмета й придбанню навичок в розрізі проектного аналізу. Вона базується на функціональних аспектах проектного аналізу, літературних джерелах, а також статистичних даних.
Виконання РГР вимагає від студента: загальних і спеціальних знань, уміння проводити оцінку інвестиційних проектів, погоджувати теорію з практикою, робити порівняння, узагальнення, висновки й пропозиції.
Студент разом з керівником: уточнює коло питань, які підлягають вивченню; встановлює план роботи; підбирає необхідну літературу, проводить необхідні розрахунки; ілюструє тенденції та варіанти вирішення проектів та їх характеристик у графічній формі. Усі питання розрахунково-графічної роботи повинні бути викладені логічно, за планом роботи, в послідовності й взаємозв'язку.
ЗМІСТ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ
Розрахунково-графічна робота має таку структуру, що дає можливість студентові засвоїти всі функціональні аспекти проектного аналізу, тобто навчитися проводити всі види аналізів стосовно реального об’єкта досліджень.
Зміст роботи слід ілюструвати схемами, таблицями, діаграмами, графіками, малюнками і т.д. Графічному матеріалу у тексті необхідно давати пояснення.
Вступ містить короткий огляд розглянутої проблеми, дається обґрунтування актуальності теми дослідження, ціль роботи, її новизна й призначення враховуючи тенденції запровадження проектів у різних галузях економіки та сфери природокористування.
В першому розділі „Маркетинговий аналіз” вивчається можливість реалізації запропонованого студентом проекту за схемою наведеною в []:
1. Умови ринку.
1.1. Продукція (послуги).
1.2. Споживчі характеристики продукції (послуги).
1.3. Показники конкурентів.
1.4. Перелік споживачів продукції чи послуг.
2. Методи прогнозування збуту, що використовуються в проекті.
3. Метод ціноутворення з урахуванням вимог інвестора.
4. Побудова графіку „ціна-попит” за кожним видом продукції.
5. Визначення можливостей використання знижок та надбавок.
6. Оцінка можливості зміни ціни в майбутньому.
7. Класифікація можливих каналів руху товару та їх характеристика.
8. Класифікація передбачуваних методів просування продукції. Приклади рекламних заходів.
9. Розробка своїх варіантів (деталей варіантів) аналізу ринку та маркетингових заходів [1, 2, 3,4,10].
В другому розділі „Технічний аналіз” здійснюється аналіз вибору місця для реалізації запропонованого проекту та підбір відповідної технології для здійснення запропонованої діяльності. Технологія має бути стандартною із мінімальним залученням (імпортом) обладнання, запасних частин, обслуговування тощо. Як правило вибирають технологію за техніко-економічними характеристиками (вибір найкращого варіанту). Наявність патенту на технологію виробництва продукції [1,ст. 310, табл.13.1, 2, 3,4].
2.1. Для того, щоб здійснити вибір місця для реалізації запропонованого проекту, дайте відповіді на такі запитання:
а) чи доцільно перевозити сировину для переробки на великі відстані?
б) чи доцільне перевезення готової продукції на значні відстані?
в) якщо сировина і ринок збуту розташовані далеко одне від одного, то де краще розмістити виробництво? Обґрунтуйте свій вибір розрахунком;
г) які комунальні послуги необхідні, які за це будуть платежі?
д) які є і необхідні комунальні комунікації?
2.2. При підборі відповідної технології для того, щоб забезбечити реалізацію проекту, обгрунтуйте необхідну кількість обладнання відповідно до його виробничої потужності на основі маркетингового аналізу проекту. Розробіть схему підприємства. Встановіть масштаб його здійснення та ступінь безпеки підприємства для довкілля (табл. 13.1 і 13.2 [1]).
В третьому розділі „Екологічний аналіз” в залежності від запропонованого технологічного циклу виробництва визначте на якій стадії можливі викиди забруднюючих речовин, або скиди забруднених стічних вод? В якій кількості? Оцініть їх з точки зору впливу на навколишнє природне середовище (розрахунок збитків за забруднення навколишнього природного середовища) [5, 6]). Оцініть: шкоду, яка може бути завдана навколишньому природньому середовищу та вигоди від проекту; розміри платежів за забруднення земельних, водних ресурсів та атмосферного повітря; ризики від реалізації проекту для довкілля і соціального середовища (наприклад, тема 16, табл. 16.1 - 16.3 [1]).
В четвертому розділі „Інституційний та соціальний аналіз” розглядається: досвід менеджерів проекту та їх мотивація; організаційна структура на майбутньому підприємстві; політичні фактори; вплив зовнішніх та внутрішніх факторів на проект, а також вигоди в соціальній сфері від реалізації запропонованого проекту (наприклад, теми 14, 15 [1]).
4.1. На основі статистичної звітності охарактеризуйте зовнішні фактори, що здійснюють вплив на проект (політичні, економічні, соціальні).
4.2. Метою фірми є одержання прибутку від здійснення виробничої діяльності. Небажаними наслідками є те, що найнятий вами персонал відволікається на виконання інших робіт поза вашою фірмою, а також те, що інтереси співробітників фірми, які можуть і хочуть якнайбільше заробити на виконанні замовлень, заходять у суперечність з інтересами самої фірми.
4.3. Ви добираєте керівників відділів заготівель, виробництва, збуту, фінансів і кадрів. Які критерії добору звичайно ви використаєте у своїй фірмі:
а) професійний досвід;
б) освіту;
в) знання мови;
г) наявність зв'язків;
д) уміння керувати автомобілем;
е) комунікабельність;
ж) здатність до логічного аналізу;
з) чесність.
Визначте три головних критерії з цього списку для кожної з посад.
4.4. Охарактеризуйте внутрішні фактори, що впливають на проект:
- рівень кваліфікації та досвіду персоналу, залученого до проведення проекту;
- якість менеджменту проекту;
- управлінську структуру майбутньої організації.
В п’ятому розділі „Фінансовий аналіз” здійснюється розрахунок основних фінансових критеріїв та оцінка ефективності запропонованого проекту з позиції власника підприємства.
5.1. Використовуючи формули (1) – (6) розрахувати основні критерії ефективності запропонованого проекту: чисту теперішню вартість коефіцієнт вигоди-затрати, внутрішню норму дохідності (графічно і за допомогою формули), рентабельність інвестицій, побудувати фінансовий профіль проекту. Приклад етапів фінансового аналізу, розрахунок коефіцієнтів ліквідності зокрема наведені в (тема 17 [1]).
Показник чистої теперішньої вартості відображає приріст цінності фірми в результаті реалізації проекту, оскільки він являє собою різницю між сумою грошових надходжень, які виникають при реалізації проекту і приводяться (дисконтуються) до їх теперішньої вартості, та сумою дисконтованих вартостей усіх витрат, необхідних для здійснення цього проекту. Щоб розрахувати цей показник, скористаємося такими формулами:
, (1)
де CFt — повні вигоди за рік t; It — повні витрати за рік t; t — відповідний рік проекту (1, 2, 3, ... T); T — строк служби проекту; r — ставка дисконту (процентна).
(2)
Іншим загальним критерієм, що значно рідше використовується в практиці проектних рішень, є коефіцієнт вигоди — затрати або як його ще називають індекс дохідності. Він визначається як сума дисконтованих вигід, поділена на суму дисконтованих затрат, і обчислюється за формулою:
(3)
Критерієм відбору проектів за допомогою коефіцієнта вигоди — затрати полягає в тому, що при значенні коефіцієнта, який перевищує чи дорівнює одиниці, реалізація проекту визнається доцільною.
Наступним інтегральним показником, який сьогодні найчастіше використовується в міжнародній практиці інвестиційного проектування, є внутрішня норма дохідності (internal rate of return — IRR). Даний показник відображає норму дисконту, за якої чиста теперішня вартість (NPV) дорівнює нулю.
Рис.1. Залежність величини NPV від значення ставки дисконту
Для інвестиційних проектів існує жорсткий взаємозв’язок між величиною чистої теперішньої вартості і величиною ставки дисконту: чим вищий коефіцієнт дисконтування, тим менша величина NPV (див. рис. 1).
Для розрахунку величини внутрішньої норми дохідності проекту можна скористатися формулою:
(4)
Іноді у практиці розрахунків IRR застосовують формулу:
, (5)
де r1 — ставка дисконту, при якій значення NPV додатнє; r2 — ставка дисконту, при якій проект стає збитковим і NPV стає від’ємним; NPV1 — значення чистої поточної вартості при r1; NPV2 — значення чистої поточної вартості при r2.
Графічне зображення чистих дисконтованих грошових потоків за роками проекту отримало назву фінансового профілю проекту. Розрізняють фінансовий профіль, побудований з наростаючим підсумком, і фінансовий профіль без наростаючого підсумку. Останній відображає відтік або приплив грошових коштів по кожному року, приведені до нульового року проекту (рис. 2).
Рис.2. Фінансовий профіль проекту без наростаючого підсумку
5.2. Проведіть аналіз беззбитковості запропонованого проекту.
Розрахунок точки беззбитковості є лише одним з інструментів, які застосовуються в процесі аналізу проектів. Врешті-решт, більшого значення набувають грошові потоки, ніж бухгалтерський прибуток. Тому, наприклад, якщо обсяг продажу є важливою змінною, необхідно знати більше про залежність грошових потоків від обсягу продажу, а не тільки точку беззбитковості.
Без урахування податків, операційні грошові потоки за проектом становитимуть:
Прибуток від проекту дорівнює:
Прибуток = (виручка від реалізації продукції – умовно-змінні витрати – умовно-постійні витрати) · (1 – Т) = = (TR – VC – FC ) · (1 – T). (6)
Звідси легко визначити точку беззбитковості виробництва. Якщо ми прирівняємо чистий прибуток до нуля, то отримаємо:
Чистий прибуток = 0 = (TR – VC – FC) · (1 – T).
Рівень беззбитковості виробництва визначається за формулою:
Q = FC / (P – v). (7)
де P — ціна продажу одиниці продукції; TR — виручка від реалізації продукції; ( — змінні витрати на одиницю продукції; Q — загальна кількість проданої продукції; FC — постійні витрати; Т — ставка податку.
Розрахунок точки беззбитковості є лише одним з інструментів, які застосовуються в процесі аналізу проектів. Врешті-решт, більшого значення набувають грошові потоки, ніж бухгалтерський прибуток. Тому, наприклад, якщо обсяг продажу є важливою змінною, необхідно знати більше про залежність грошових потоків від обсягу продажу, а не тільки точку беззбитковості. Для цього проілюструємо залежності між операційними грошовими потоками та обсягом продажу. Для спрощення аналізу не братимемо до уваги вплив податків на розрахунки.
Q = (FC+ OCF) / (P – ν). (8)
де OCF – операційний грошовий потік.
Використовуючи дану формулу, можна знайти обсяг продажу (Q), необхідний для досягнення будь-якого заданого грошового потоку. Отже, цей підхід є більш загальним, ніж точка беззбитковості. Дана формула використовується також для визначення точок беззбитковості.
5.3. Ознайомившись з основними методами аналізу ризику виконайте аналіз чутливості інвестиційного проекту, визначте найважливіші змінні проекту, їх граничне значення, допустимі зміни та рейтинг впливу на результативну кількість.
Проведення аналізу чутливості передбачає розрахунок базової моделі на основі припустимих значень вхідних змінних проекту, для якої визначається величина чистої теперішньої вартості (NPV). Ця величина є основою порівняння з припустимими можливими змінами, які необхідно проаналізувати.
Алгоритм проведення аналізу чутливості передбачає:
- визначення критичних змінних, що впливають на величину чистої теперішньої вартості (NPV);
- оцінку впливу зміни однієї змінної проекту (при незмінності всіх інших) на величину чистої теперішньої вартості;
- розрахунок впливу зміни змінної, що досліджується, на величину відхилення одержаної NPV від базової (оцінка еластичності, чутливості до зміни чистої теперішньої вартості від зміни змінної проекту);
- визначення межового (критичного) значення змінної і можливого допустимого її відхилення від базового сценарію проекту;
- розрахунок показника чутливості і критичного значення для кожної змінної проекту і ранжування їх за убуванням (чим вища чутливість NPV, тим важливіша перемінна для значення чистої теперішньої вартості, а значить, для проекту).
Таким чином, суть даного методу полягає у вимірюванні чутливості основних результуючих показників проекту (NPV або IRR) до зміни тієї чи іншої змінної величини.
Як показник чутливості проекту до зміни тих чи інших змінних використовують показник еластичності чистої теперішньої вартості (NPV), який обчислюються за формулою:
(9)
Перевага цього показника в тому, що величина його не залежить від вибору одиниці вимірювання різних змінних. Чим більша еластичність, тим вищою є міра залежності NPV або внутрішньої норми дохідності (тобто її чутливість) від аналізованої змінної проекту.
Спеціалісти взяли за правило ігнорувати негативний знак, відмічаючи лише абсолютну величину еластичності. Тому в подальшому ми не звертатимемо увагу на негативне значення коефіцієнта і прийматимемо тільки його абсолютну величину. У табл. 1 представлені основні характеристики факторної еластичності показників ефективності інвестиційного проекту.
Таблиця 1
Факторна еластичність показників ефективності проекту
Величина коефіцієнта еластичності NPV
Термінологія
Пояснення термінів
Вплив фактора на ризик проекту
Більше або дорівнює одиниці
ENPV ≥ 1
Еластичний ENPV > 1
Одинична еластичність і ENPV = 1
Процентна зміна факторного показника менша за відносну зміну показника чистої теперішньої вартості
Небезпечний фактор проекту
Менше одиниці
ENPV < 1
Нееластичний ENPV < 1
Процентна зміна факторного показника перевищує або дорівнює відносній зміні показника NPV
Менш небезпечний фактор проекту
Розрахунок еластичності внутрішньої норми рентабельності і чистої теперішньої вартості можна виконати за формулами:
, (10)
, (11)
де — еластичність внутрішньої норми дохідності за i-м фактором; — еластичність чистої теперішньої вартості за i-м фактором; — первісне значення i-го фактора; — кінцеве значення i-го фактора.
Наступним кроком проведення аналізу чутливості є визначення аналізу критичних змін змінних. Критичним називають значення змінної, при якому величина чистої теперішньої вартості дорівнює нулю (0).
Розрахунок критичних значень можна здійснити за формулою:
(12)
де Р- ціна виробу, Мt - прямі матеріальні витрати на одиницю виробу; Зt - заробітна плата робітників вирбництва; r – дисконтна ставка; І0 – початкові інвестиції; t – кількість років.
В шостому розділі „Економічний аналіз” пропонується проаналізувати економічну привабливість запропонованого проекту з погляду можливості досягнення певної економічної мети розвитку суспільства.
Оцінку економічної привабливості проекту представимо у вигляді послідовних етапів.
На першому етапі встановлюються цілі розвитку і визначається їх пріоритетність. Вони, безперечно, є індивідуальними для кожної країни і визначаються керівництвом конкретної держави та національними агентствами з розвитку. Як критерії порівняння проектів аналітики можуть використати такі:
- необхідна величина інвестицій для створення робочих місць;
- значення доданої вартості, створюваної в результаті проекту;
- зменшення (заощадження) використовуваних валютних ресурсів;
- платежі за використання місцевих ресурсів тощо.
Після виділення пріоритетних критеріїв слід їх проранжирувати, визначивши величину питомої ваги кожного критерію у величині загальної економічної привабливості.
Другим етапом оцінки є розрахунок кількісного значення встановлених раніше критеріїв, що дає змогу вимірювати ступінь сприяння проекту досягненню поставлених економічних цілей розвитку. Необхідні для визначення цих показників дані беруться з фінансових звітів, поданих після проведення фінансового аналізу проекту. Рейтингові ряди значень критеріїв за комплексним проектом показують відповідність результатів проекту поставленим цілям. Відтак за кожним критерієм визначається найпривабливіший проект і розраховується індекс критерію для кожного проекту шляхом ділення величини критерію по конкретному проекту на значення кращого рейтингу в даній категорії. Індексація по критеріях дає змогу зіставляти різні, часто важко порівняні між собою проекти, визначаючи найпривабливіші з погляду загального добробуту.
На заключному, третьому етапі оцінка загальної привабливості кожного проекту розраховується як середньозважена величина індексів проекту. Найвище середньозважене значення свідчить про економічну привабливість проекту.
Окремим пунктом необхідно проаналізувати ризики від реалізації проекту, наприклад, методом „Дельфі”, „критичних точок”, „дерева рішень” та ін.
ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФЫЧНОЇ РОБОТИ
РГР виконується на папері для письма стандартного формату А4, на одній стороні аркуша. Аркуші зшиваються в папці швидкозшивачі або переплітаються. На кожній сторінці повинні бути залишені поля: розмір лівого - 30 мм, правого - 10 мм, верхнього - 20 мм, нижнього - 15 мм. Текст РГР пишеться від руки або набирається на комп'ютері через 1,5 інтервалу, шрифтом Times New Roman 14. Загальний обсяг роботи не повинен перевищувати 30 - 40 сторінок машинописного тексту, включаючи вступ, список використаної літератури й додатки. У тексті РГР не повинно бути скорочень слів, за винятком загальноприйнятих.
РГР повинна включати: титульний аркуш, зміст, текстову частину, список використаної літератури, додатки. Текстова частина повинна складатися з розділів, зазначених у таблиці 1 даних методичних вказівок. Титульний аркуш роботи оформляється згідно з додатком 1.
Розділи РГР починаються із нової сторінки, нумеруються арабськими цифрами без крапки на кінці (1, 2, 3 і т.д.), а новий підрозділ у складі розділу розміщується на тій же сторінці, де закінчується попередній. Підрозділи слід також нумерувати арабськими цифрами в межах кожного розділу (1.1 або 1.2 і т.д.).
Текст РГР висвітлюється відповідно до плану й ілюструється за допомогою таблиць і малюнків. Назви таблиць повинні бути чіткими й короткими, а також відповідати їх змісту. Усі малюнки нумеруються послідовно в межах розділу арабськими цифрами. У списку використаної літератури включають тільки ті джерела, які тією чи іншою мірою використовуються в РГР. Посилання на авторів слід робити арабськими цифрами в дужках.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Проектний аналіз. В.С. Рижиков, М.М. Яковенко, О.В. Латишева та ін. Київ.: Центр учбової літератури. 2007, -384с. (доступно на сайті www.cul.com.ua)
Верба В.А., Гребешкова О.М., Востряков О.В. Проектний аналіз: Підручник. – К.:КНЕУ, 2000. - 322 с.
Верба В.А., Загородніх О.А. Проектний аналіз: Навч.-метод.посібник для самост.вивчення диск. – К.:КНЕУ, 2002. - 297 с.
В.П.Савчук, С.И.Прилипко, Е.Г.Величко. Анализ и разработка инвестиционных проектов. Учебное пособие. – К.: Абсолют –В, Эльга, 1999. – 304 с.
ДБН А,2.2-1-95 „Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні і будівництві підприємств, будинків, споруд”.
Довідник з питань економіки та фінансування природокористування і природоохоронної діяльності / В. Шевчук, М. Пилипчук, Н. Карпенко та ін. – К.: Геопринт, 2000. – 411с.
Бардиш Г.О. Проектний аналіз: Підручник для студ. вищих навч. закл./ національний банк України; Львівський банківський ін-т. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 416 с.
Бланк. И. А. Инвестиционный менеджмент. – К.:, МП ”ИТЕМ” ЛТД, “Юнайтед Лондон Трейд Лимитед”, 1995. – 448с.
Брігхем Є.Г. Основи фінансового менеджменту: Пер. з англ. ( К.: Молодь, 1997. – 1000 с.
Бровко Л.І., Сталєв І.І. Економічне обгрунтування інвестицій в аграрний сектор АПК / Під ред. В.В. Радченка. – Дніпропетровськ: Пороги, 1999. – 134с.
Ван Хорн Дж. К. Основы управления финансами: Пер. с англ. — М.: Финансы и статистика, 1996.
Волков И. М., Грачева М. В. Проектный анализ. — М.: ЮНИТИ, 1998.
Гитман Л. Дж., Джонк М. Д. Основы инвестирования. — М.: Дело, 1999. — 992 с.
Гойко А.Ф. Методи оцінки ефективності інвестицій та пріоритетні напрямки їх реалізації. – К.: ВІРА-Р, 1999. – 320с.
Горохов М. Ю., Малев В. В. Бизнес-планирование и инвестиционный анализ: Как привлечь деньги. — М.: Филинъ, 1998. — 202 с.
Загородній А. Г., Стадницький Ю. І. Менеджмент реальних інвестицій: навч. посіб. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2000. – 209 с.
Закон України "Про інвестиційну діяльність". від 18 вересня 1991 р. N 47.N 1560-XII.
Золотогоров В. Г. Инвестиционное проектирование: Учеб. пособие. — М.: Эксперспектива, 1998.
Инвестирование, финансирование, кредитование: Стратегия и тактика предприятия / Под ред. Н. Н. Ушаковой. — К.: КГТЭУ, 1997. —191 с.
Инвестиционное проектирование: Практ. руководство по экономическому обоснованию инвестиционных проектов / Под ред. С. И. Шумилина. — М.: Финстатинформ, 1995. — 240 с.
Мелкумов Я. С. Экономическая оценка эффективности инвестиций и финансирование инвестиционных проектов. ( М.: ИКЦ «ДИС», 1997.– 160с.
Мертенс А.В. Инвестиции: Курс лекций по современной финансовой теории. – К.: Киевское инвестиционное агентство, 1997. – XVI. - 416 с.
Норткотт Д. Принятие инвестиционных решений: Пер. С англ. Под ред. А. Н. Шохина ( М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. ( 247 с.
Пересада А. А. Основи інвестиційної діяльності. - К.: Лібра, 1996. – 344с.
Управление инвестициями: В 2 т. /Шеремет В. В., Павлюченко В. М., Шапиро В. Д. и др./ Под ред. Шеремета В. В. - М.: Высшая школа, 1998. Т. 1. - 416с, Т.2 – 512 с.
Шарп У., Александер Г., Бейли Дж. Инвестиции: Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 1999. – 1028с.
Липсиц И. В., Коссов В. В. Инвестиционный процесс: Методы подготовки и анализа: Учеб.-справ. пособие. — М.: БЕК, 1996. — 304 с.
Проектний аналіз: Навч. посіб. / Під ред. С. О. Москвіна. — К.: Лібра, 1999.
Смирнов А. Л. Организация финансирования инвестиционных проектов. — М.: Консалтбанкир, 1996.
Управление инвестициями: В 2-х т. / В. В. Шеремет, В. М. Павлюченко, В. Д. Шапиро и др. — М.: Высшая школа, 1998.
Беренс В., Хавранек П. Руководство по оценке эффективности инвестиций: Пер. с англ., перераб. и доп. — М.: АЗОТ «Интерэксперт», «ИНФРА-М», 1995. — 528 с.
Бирман Г., Шмидт С. Экономический анализ инвестиционных проектов: Пер. с англ. / Под ред. Л. П. Белых. — М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. — 631 c.
Бланк И. А. Основы финансового менеджмента: Т. 2. — К.: Ника-центр, 1999. — 448 с.