Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокоритсування
Кафедра менеджменту
Індивідуальне завдання на тему:
“Розробка проекту виходу ВАТ “Рівень” на всеукраїнський ринок”
Підготувала:
студентка МО – 42
Поважук Наталія
Перевірив:
Скрипчук П. М.
Рівне, 2011
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………………3
РОЗДІЛ І. Маркетинговий аналіз…………………………………………………..4
РОЗДІЛ ІІ. Технічний аналіз………………………………………………………..8
РОЗДІЛ ІІІ. Екологічний аналіз…………………………………………………...10
РОЗДІЛ ІV. Інституційний аналіз………………………………………………...11
РОЗДІЛ V. Фінансовий аналіз……………………………………………………15
РОЗДІЛ VІ. Економічний аналіз………………………………………………….19
Висновок……………………………………………………………………………23
Список використаної літератури………………………………………………….24
Додаток 1
Додаток 2
ВСТУП
Об’єктом дослідження індивідуальної роботи є ВАТ “Рівень”.
Офіційною датою заснування пивзаводу у Рівному є 1861 рік. На початку ХХ століття на базі пивзаводу було організовано АТ „Паровий пивоварний завод” – Бергшлосс. У післявоєний період Рівненський пивзавод був базовим підприємством Рівненського обласного об’єднання пивобезалкогольної промисловості. У 1994 році підприємство було приватизовано з утворенням акціонерного товариства відкритого типу „Рівненський пивзавод”. ВАТ “Рівень” засновано на добровільних засадах громадянами України шляхом об’єднання їх грошових коштів і майнових сертифікатів в процесі приватизації державного майна Рівненського пивзаводу 18 травня 1994 року. 5 травня 2003 року 75,6% акцій підприємства було викуплено миколаївською фірмою ТОВ „Інтерпромтех”, яка займається виробництвом обладнання для підприємств харчової промисловості. 15 квітня 2005 року АТВТ „Рівненський пивзавод” було перейменовано на ВАТ “Рівень”.
Розташування підприємства є досить зручним. Воно побудоване за принципом єдиного комплексу, де розташовані: головний виробничий корпус, адміністративний корпус, лабораторія, транспортно-господарський цех, складські приміщення.
У 2004 році на ВАТ “Рівень” було повністю оновлено виробниче обладнання. Поступово почалося нарощення обсягів виробництва і, як наслідок, з’явилися нові можливості розширення ринків збуту. Пивзавод повністю закріпив свої можливості на ринку західної України (Рівненська, Тернопільська, Житомирська, Волинська, частина Львівської областей). Тому на підприємстві вирішили розробити проект виходу на всеукраїнський ринок, так як потужності підприємства дають таку можливість.
РОЗДІЛ І. МАРКЕТИНГОВИЙ АНАЛІЗ
Український ринок пива є одним із найбільш перспективних у Європі. У 2006 році середній українець випив 45-50 літрів пива, і, за оцінками експертів, цього все ще недостатньо для задоволення його потреб. Так, наші сусіди росі-яни споживають по 60 літрів пива в рік, а на розвинених ринках ЄС ця цифра становить понад 70 літрів.
На сьогодні в Україні існує 51 пивоварне підприємство - майже вдвічі менше, ніж на початку 1991 року, коли їх було 115. Певною мірою це пояснюється припиненням діяльності дрібних підприємств із невеликими обсягами виробництва, які не витримали конкуренції з потужними компаніями. Водночас пивоварна галузь виявилась досить привабливою для іноземних інвесторів, які методично скуповують всі великі пивоварені заводи України.
На загальнодержавному ринку пива діють два великі іноземні інвестори:
– бельгійська компанія "Сан Інтербрю" до якої входять: ЗАТ "Чернігівський пивзавод "Десна", АТ "Миколаївський пивзавод "Янтар", харківське ВАТ "Пивзавод "Рогань", ВАТ "Олександрійський пивзавод".
– шведська "Бі Бі Ейч" є власником контрольних пакетів акцій запорізького ВАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Славутич" та розташованого у Львові ВАТ "Акціонерна фірма "Колос".
Потужну конкуренцію цим підприємствам становить столичне ЗАТ "Оболонь", яке контролює фастівський і севастопольський пивзаводи, та ЗАТ "Сармат" (Донецьк) з підконтрольними йому ТОВ "Дніпропетровський пивоварний завод "Дніпро", ВАТ "Луганський пивоварний завод", ЗАТ "Київський пивоварний завод №1", ЗАТ "Фірма "Полтавпиво", ВАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" (Сімферополь). Характерною ознакою вітчизняного ринку пива є жорстка конкуренція саме між зазначеними виробниками та поступовий перехід українських пивзаводів у власність міжнародних пивних концернів.
У 2009 році ЗАТ „Сармат” (м.Донецьк) було продано міжнарожній пивній американо - південноафриканській компанії Submіller, тобто на ринку великих пивних концернів України вже діють 3 іноземних інвестора та 1 національний концерн ЗАТ ”Оболонь”.
Таким чином, розвиткові пивоварної галузі та пожвавленню конкуренції на ринку пива могло б сприяти подальше нарощування обсягів виробництва солоду високої якості. Для цього необхідно реконструювати та модернізувати існуючі солодовні та ввести в дію нові, що, певна річ, потребує значних капіталовкладень. Окрім технічної модернізації солодового виробництва нагальною є проблема налагодження власної сировинної бази, а саме: розробки та реалізації довгострокових програм вирощування високоякісного пивоварного ячменю.
Зростаюча популярність цього виду алкогольного напою серед українців сприятливо впливає на розвиток української пивоварної галузі. У 2006 році національні виробники збільшили випуск пива на 12,4% – до 267,5 млн. дал. Український ринок пива є одним із найбільш перспективних у Європі. У 2006 році середній українець випив 45-50 літрів пива, і, за оцінками експертів, цього все ще недостатньо для задоволення його потреб. Так, наші сусіди росі-яни споживають по 60 літрів пива в рік, а на розвинених ринках ЄС ця цифра становить понад 70 літрів.
Основна спеціалізація ВАТ - випуск пива и його реалізація. У таблиці 1.1. наведено перелік продукції, яку випускає підприємство і середні ціни товар.
Таблиця 1.1.
Переліт товарів ВАТ “Рівень” і їх середніх цін
№
Перелік продукції
Середня ціна на продукцію, грн.
1
Пиво “Жигулівське” 0,5 л
3,85
2
Пиво “Пшеничне” 0,5 л
3,20
3
Пиво “Рівень „Преміум” 0,5 л
3,60
4
Пиво „Бергшлосс „Світле” 0,5 л
4,00
5
Пиво „Бергшлосс „Чорне” 0,5 л
4,40
6
Пиво „Бергшлосс „Копчений” 0,5 л
4,90
7
Пиво „Пражське” 0,5 л
4,10
Головними великими конкурентами на ринку України є:
– ЗАТ "Чернігівський пивзавод "Десна",
– АТ "Миколаївський пивзавод "Янтар",
– ВАТ "Пивзавод "Рогань",
– ВАТ "Олександрійський пивзавод",
– ВАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Славутич",
– ВАТ "Акціонерна фірма "Колос",
– ЗАТ "Оболонь",
–ЗАТ "Сармат",
–ВАТ "Луганський пивоварний завод",
– ЗАТ "Київський пивоварний завод №1",
– ЗАТ "Фірма "Полтавпиво",
– ВАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим",
– ТОВ "Микулинецький пивовар".
Основними постачальниками ВАТ “Рівень” є ВАТ „ЕЙ-І-ЕС „Рівнеенерго”; РОВКП ВКГ „Рівнеоблводоканал”; ВАТ „Рівнегаз”; ТОВ „Інтерпромтех”. ДП „Суходільський спиртзавод”; ТОВ „Бердичівська солодова компанія”; ВАТ „Житомирпиво”; ВАТ „Уманьпиво”; ДП Еколан ТОВ Лан Україна; ДП „Українська пивна компанія”; ЗАТ ВК „Лілея”; ТзОВ „Галмод”.
Споживачами продукції ВАТ “Рівень” є:
Супермаркети.
Кафе, ресторани.
Магазини роздрібної, оптової торгівлі.
Сільськогосподарські підприємства (купують ростки, дробину на корм, яка утворюється у процесі виробництва солоду).
Лабораторії, лікарні (купують пивні дріжджі для лікувальних цілей).
Попит на продукцію пивзаводу, за результатами досліджень попиту маркетологів ВАТ “Рівень”, носить сезонний характер (рис. 1.1.).
Рис. 1.1. Сезонність попиту на пиво
Визначення конкурентоспроможності підприємств на основі ключових 11 факторів успіху наведені у таблиці 1.2.
Таблиця 1.2.
Визначення конкурентоспроможності
Ключові фактори успіху
Ваги факторів
Компанія Сан Інтербрю
Компанія Бі Бі Ейч
ЗАТ Сармат
ЗАТ Оболонь
ВАТ Рівень
ТОВ Микулинецький пивовар
Якість
0,14
5
4
4
5
5
5
Ефективність засобів продажу
0,09
5
4
4
4
3
3
Розробка нових продуктів
0,06
5
4
2
4
4
5
Технічне обслуговування
0,14
5
5
4
5
3
3
Своєчасна доставка
0,11
5
5
5
5
4
4
Репутація
0,03
5
5
4
3
5
5
Реклама
0,03
4
5
4
5
2
2
Вартість
0,14
3
4
3
4
5
3
Ціна
0,14
4
5
5
4
3
4
Місце розташування
0,06
4
5
4
5
3
5
Фінансова стабільність
0,06
5
5
4
5
5
4
Середньозважена оцінка
1
4,49
4,57
3,99
4,51
3,88
3,86
Просування товару можна проводити шляхом:
1. Дослідження впливу рекламних заходів на збільшення попиту (реклама у друкованих виданнях, на телебаченні, радіо, рекламних стендах).
2. Дослідження впливу роботи консультантів на збільшення збуту (витрати на це дослідження наведені у фінансовому аналізі).
3. Випуск пробної партії товару.
4. Вивчення мождивостей доставки товару. На даний час у підприємства є наступні можливості доставки:
– власним транспортом прямо до споживача.
– найняти транспортну фірму.
– власним транспортом до посередника, зокрема у Одесу, Харків, Київ.
РОЗДІЛ ІІ. ТЕХНІЧНИЙ АНАЛІЗ
У 2004 році на ВАТ “Рівень” було повністю оновлено виробниче обладнання. Поступово почалося нарощення обсягів виробництва і, як наслідок, з’явилися нові можливості розширення ринків збуту. Пивзавод повністю закріпив свої можливості на ринку західної України (Рівненська, Тернопільська, Житомирська, Волинська, частина Львівської областей). Тому на підприємстві вирішили розробити проект виходу на всеукраїнський ринок, так як потужності підприємства дають таку можливість.
Економічний ефект від оновлення основних засобів перевершив очікуванірезультати у 2,35 рази. Спочатку планувалось оновити виробничі фонди з метою зменшення собівартості продукції і розширення масштабів на західному ринку, але після оновлення ОВФ потужності використовувались лише на 45%, тому було вирішено реалізувати даний прокект.
Було проаналізовано здібності персоналу, адже наявні менеджери не змогли проаналізувати і передбачити зміни коефіцієнта використання потужностей і, як наслідок, з’явилися простої і додатковів втрати.
Етапи виконання проекту:
Аналіз поточної ситуації на підприємстві: які потужності використовує на даний момент підприємство; вільні залишки потужностей; час за який підприємство зможе наростити воробництво до використання максимальних потужностей; умови нарощення виробництва; оцінка наявного персоналу, показників ефективності його роботи; оцінка частки ринку, умов виходу на інші ринки.
Мета аналізу управління підприємством – виявити резерви підвищення результативності виробництва за рахунок збільшення його обсягу при кращому використанні наявних трудових ресурсів.
2. Визначення масштабу проекту, обмежень, які можуть виникнути при реалізації проекту і умови, при яких їх можна ліквідувати.
Можливими ризиками при реалізації проекту є:
– несприйняття продукції ринком (необхідно випустити пробну партію);
– проблеми при пошуку каналів розподілу ( необхідно залучити кваліфікованих працівників для пошуку покупців, посередників, а також для професійної оцінки і планування проекту);
– юридичні проблеми при оформленні дозволів, договорів (звернутися за допомогою до юристів);
– проблеми при визначенні масштабів і показників ефективності проекту.
3. Складання плану робіт, передбачає визначення термінів початку реалізації проекту, необхідні документи, стан переговорів для укладання контрактів, оцінка організаційно-підготовчих робіт, зокрема визначення робіт і фірм, які будуть виконувати ці роботи, визначення обов’язків кожного учасника проекту.
4. Розрахунок витрат на реалізацію проекту, зокрема приведення сумарного обсягу витрат до єдиного часу і валюти; урахування рівня інфляції при розрахунку витрат; урахування затримки в розрахунках.
5. Матеріально–технічне забезпечення, тобто номенклатура і кількість матеріалів і комплектуючих виробів на одиницю продукції і програму виробництва; ринок сировини і матеріалів, постачальники, їх надійність, альтернативні варіанти постачань; розміщення замовлень і форми контрактів; організація контролю за постачаннями; спеціальний аналіз особливо критичних видів сировини і матеріалів (електроенергії, енергоносіїв, води).
6. Поточні витрати виробництва і збуту – конкретизується вся інформація, викладена на попередніх етапах.
Матриця SWOT-аналізу заводу
Переваги
Можливості
При виготовленні продукції використовуються натуральні інградієнти.
Спроможність розширення асортименту продукції для задоволення потреб споживачів
Наявність власної технології
Збільшення об’ємів виробництва за рахунок використання всієї потужності заводу
Достатньо велика потужність підприємства.
Збільшення терміну придатності продукції (пастеризоване пиво)
Низька ціна продукції
Підвищення якості продукції за рахунок більш якісної сировини (зерно, вода, хміль)
Відсутність фірм виробників в регіоні
Недоліки
Загрози
Малий термін придатності
Велика кількість конкурентів
Невеликій рівень конкурентоспроможності підприємства і продукції
Рівень законодавчих вимог, дотримання яких коштує досить дорого
Виробничі потужності завантаженні лише на 30%.
Вимогливість покупців та постачальників постійно зростає
Відсутність реклами
Несприятливі демографічні зміни.
Коштів на нове обладнання у підприємства немає.
Технологічна схема процесу виробництва пива наведена у додатку 2.
РОЗДІЛ ІІІ. ЕКОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ
Метою екологічного аналізу є встановлення впливу проекту на навколишнє природне середовище, оцінка всіх вигод і витрат, понесених внаслідок цього впливу, та формування заходів, необхідних для пом’якшення або запобігання шкоди довкіллю під час здійснення проекту.
Наслідки впливу проекту на навколишнє середовище являють собою новий стан компонентів природно-виробничої системи, які виникли у результаті порушень або забруднення одного з елементів екологічної системи. Форми порушень або забруднення, як правило, явні, виявляються відразу ж після впливу, а ось наслідки порушень можуть впливати на компоненти екосистеми тривалий час. У проектному аналізі наслідки впливу проекту оцінюються тоді, коли можна визначити окремі показники екосистеми до реалізації проекту та після або в зоні дії проекту та за його межами.
Елементи екологічного аналізу проекту присутні на кожній стадії його життєвого циклу, тобто дослідження навколишнього середовища здійснюється як на стадії визначення можливостей реалізації проекту (попередня ідентифікація), так і на етапах відбору альтернатив реалізації проекту, поточного моніторингу і заключної оцінки проекту.
На стадії генерації ідеї проекту визначаються категорія і тип проекту. Проект, який буде реалізуватися, належить до категорії Б, тобто до проектів зі значним негативним впливом на навколишнє середовище, але до яких можна швидко застосувати заходи, спрямовані на пом’якшення цього негативного впливу.
Екологічний нагляд проекту включає моніторинг його регулярного щоденного функціонування, необачностей і нещасних випадків. Програма моніторингу забезпечує зворотний зв’язок з дійсним екологічним станом та впливом на навколишнє середовище порівняно з тим, що був запланований на стадії аналізу.
Оскільки наше підприємство не побудоване в лісистій чи парковій зоні, та зонах вирощування сільськогосподарської продукції, то значного екологічно негативного впливу проект не нанесе. Але виробництво буде відбуватись недалеко від житлової зони, тому потрібно буде здійснювати оцінку викидів та скидів підприємства з метою зменшення негативного впливу на жителів міста.
РОЗДІЛ ІV. ІНСТИТУЦІЙНИЙ АНАЛІЗ
Організаційна структура ВАТ “Рівень” наведена в додатку 1.
Вимоги до працівників різних посад наведені у таблиці 4.1.
Найменування посад
Професійний досвід
Вища освіта
Знання мови
Наявність звязків
Уміння керувати автомобілем
Комуніка- бельність
Здатність до логічного аналізу
Чесність
Менеджер по збуту
+
+
+
+
Бухгалтер
+
+
+
Економіст
+
+
Маркетолог
+
+
Інженер-проектувальник
+
+
+
Начальник виробництва
+
+
+
Юрист
+
+
+
Водії
+
+
+
+
Згідно штатного розпису на 2010 рік в основному виробництві (технологічна дільниця, цех розливу пива, солодова дільниця) задіяна 41 людина (37 чоловік основного виробництва та 4 чоловіка – допоміжний персонал). До допоміжного виробництва відносяться: транспортна дільниця, механічна дільниця, енергетична дільниця. Всього в допоміжному виробництві задіяні 42 людини. У таблицях 4.1.–4.2. наведені розрахунки основних показників персоналу на підприємстві, зокрема аналіз фонду робочого часу, оплати праці, динаміки і структури персоналу та аналіз руху персоналу.
Таблиця 4.1
Трудові ресурси підприємства
№
п/п
Показники
Минулий рік
(2009)
Звітний рік
(2010)
1
Товарооборот, тис.грн
13397,9
19302,2
2
Чисельність працівників на поч. року, осіб
92
116
3
Чисельність працівників на кін. року, осіб
116
121
4
Чисельність прийнятих на роботу, осіб
28
9
5
Чисельність звільнених з роботи осіб у т.ч.
за власним бажанням;
3
4
за порушенням труд. дисципліни;
-
-
за скороченням;
-
-
за інших причин;
1
0
6
К-ть неявок у розрахунок на 1-го працівника
39,4
28,7
7
Фонд оплати праці, тис.грн.
1288,5
1355,6
Таблиця 4.2
Аналіз динаміки та структури персоналу.
Показники
Станом на
Відхилення
початок мин. року 2009
кінець мин. року 2009
кінець звітн. року 2010
від поч.мин. року
від кін.мин. року
осіб
%
осіб
%
осіб
%
осіб
%
осіб
%
Персонал підприємства всього
92
100
116
100
121
100
29
0
5
0
у тому числі
1
Персонал управління
17
18,10
21
18,48
23
20.48
6
2,38
2
2,00
2
Виробничий персонал
64
65,57
80
68,97
83
71,36
6
8,79
3
5,39
2.1
Основне виробництво
29
29,71
42
36,21
40
34,56
11
4,85
2
1,80
2.2
Допоміжне виробництво
35
35,60
42
36,21
43
37,23
8
1,37
1
1,02
3
Допоміжний персонал
11
10,96
15
12,93
15
12,93
1
1,95
0
0,00
Таблиця 4.3.
Аналіз руху персоналу
№
Показники
Минулий рік (2009)
Звітний рік (2010)
Відхилення
п/п
1
Чисельність працівників
- на початок року, осіб;
92
116
24
- на кінець року, осіб;
116
121
5
- середньооблікова;
104
118.5
14.5
2
Коефіцієнт обороту з прийняття, %
26.92
7.59
-19.33
3
Коефіцієнт обороту із звільнення, %
3.85
3.37
-0.47
4
Коефіцієнт плинності, %
2.59
0.00034
-2.59
На проект розширення виробництва чинять вплив різноманітні зовнішні і внутрішні фактори:
Зовнішні фактори:
1. Законодавча база України
1.1. Недостатнє регулювання діяльності монополістичних підприємств
1.2. Невідповідність державних стандартів якості міжнародним
1.3. Мала підтримка вітчизняних підприємств у порівнянні з іноземними.
2. Система засобів масової інформації
2.1. Завищені ціни на рекламні послуги
2.2. Безконтрольний вихід реклами неякісної продукції
3. Споживачі
3.1. Зміна смаків споживачів
3.2. Низька купівельна спроможність споживачів
4. Конкуренти
4.1. Велика частка ринку, яку займають конкуренти
4.2. Нечесна конкуренція
4.3. Висока якість продукції конкурентів
4.4. Ефективна діяльність служби збуту
5. Постачальники
5.1. Низька якість сировини
5.2. Завищені ціни на сировину
5.3. Невчасні строки поставки
Внутрішні фактори:
1. Маркетинг
1.1. Невизначеність цілей маркетингу
1.2. Непрофесійна організація маркетингової діяльності
1.3. Низький контроль маркетинговою діяльностю
1.4. Невизначеність завдань і функцій маркетингу
2. Персонал
2.1. Низька кваліфікація персоналу
2.2. Брак досвіду у працівників маркетингового відділу
2.3. Незацікавленість працівників у досягненні цілей підприємства
2.4. Висока плинність кадрів
2.5. Велика кількість прогулів без поважних причин
2.6. Недостатня кількість висококваліфікованого персоналу
3. Фінанси
3.1. Неконтрольоване використання коштів на маркетинг
3.2. Неефективний розподіл коштів на маркетинг
4. Продукція
4.1. Висока собівартість продукції
4.2. Малий асортимент
4.3. Неяскравий дизайн упаковки (пляшки)
Для підвищення ефективності проекту відділу кадрів необхідно буде збільшити кількість працівників, зокрема маркетолога, технолога, працівників цехів розливу, солодовні, технічної дільниці, механіків і водіїв. Також плануються заходи для підвищення мотивації персоналу до праці (надання пільг, безкоштовних путівок, квитків до театру, доплат, премій та ін.).
План вирішення проблеми, що склалася на ВАТ “Рівень” повинен включати всі сторони проблеми. Першочерговими для вирішення мають бути наступні дії:
1. Аналіз роботи служби маркетингу, зокрема:
– використання коштів на рекламу,
– планування рекламних заходів і вибір джерел рекламування,
– розробити стратегію цінової і маркетингової служби.
2. Аналіз персоналу:
– підвищення кваліфікації працівників,
– підбір на керівні посади досвітченого персоналу з досвідом роботи, адже восновному до служби маркетингу обирають працівників з тих що є в організації шляхом переведення на інші посади, що частіше за все не мають спеціальної освіти.
3. Організація роботи служби дослідження ринку, а саме:
– аналіз діяльності конкурентів,
– вибір ринків, де можливе розширення діяльності підприємства,
– налагодження каналів збуту продукції,
– вибір цільових сегментів ринку збуту, а також торгівельних організацій.
4. Провести аналіз джерел реклами, виявити ті що дають найбільший ефект від їх діяльності, продовжувати роботу лише з тими, що дають позитивний результат і сворюють позитивний імідж для організації.
5. Залучення експертів для розробки рекомендацій у плануванні витрат і засобів при розробці маркетингової стратегії.
6. Необхідно оновлювати технологію щоб оптимізувати витрати на виробництво.
7. Аналіз партнерів і постачальників продукції з метою виявлення їх недоліків, слабких сторін, кількості запізнень у поставках, кількості поставленої бракованої продукції, а також продукції неналежної якості і продовжувати роботу лтше з добросовісними постачальниками або вести пошук нових, більш надійних.
8. Організація служби контролю за цільовим використанням коштів.
РОЗДІЛ V. ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ
На підприємстві існує чітка система контролю за якістю продукції, але відділ продаж я пропоную вдосконалити. І тому пропоную впровадження певних заходів щодо покращення діяльності підприємства у сфері продаж. Головним завданням підприємства є здійснення підприємницької діяльності спрямованої на отримання прибутку, а також задоволення на підставі одержаного прибутку соціально-економічних інтересів членів трудового колективу.
В наш час Україна прямує до європейського стилю господарювання. Конкуренція зростає, ефективність просування товару знижується, а могутні зарубіжні виробники добре володіють всіма засобами і методами для завоювання симпатій споживача. Все це практично не залишає шансів на успіх тим, хто вкладає чималі засоби в розробку і виробництво нових товарів.
Основні заходи реорганізації функціонального управління
Перш ніж впроваджувати заходи по розширенню, відділу маркетингу потрібно провести маркетингове дослідження. Основне призначення маркетингових досліджень – забезпечення маркетингового менеджера всією інформацією, необхідною йому для виконання функціональних обов’язків, а саме: аналізу, розробки маркетингових стратегій, планування, контролю і регулювання маркетингової діяльності.
Необхідність маркетингового дослідження зумовлена потребою зниження ризику неправильного рішення завдяки кращому знанню і розумінню стану та динаміки факторів навколишнього середовища. Маркетингові дослідження на підприємстві проводились за допомогою збору вторинної інформації. Були вивченні торгові точки в м.Рівному, проаналізована прохідність цих точок,оптимальний час плинності покупців у торговій точці. Внутрішні джерела вторинної інформації були проаналізовані досить ретельно. Цей аналіз відбувається за допомогою спеціалістів підприємства за наказом керівника.
Дослідивши бухгалтерський звіт, внутрішню статистику, дані про збут, прибутки, збитки, звіти керівників відділень, матеріали ринкових досліджень, які проводились раніше, а також проектно-конструкторську документацію, річні звіти, бізнес-плани було зроблено висновки про оптимальні торгові точки на яких надаються послуги споживачам (Таблиця 5.2.)
Таблиця 5.2
Загальна характеристика торгових точок
Назва об’єкта
Орієнтовані обсяги продажу, тис. грн. (в день )
Оптимальні години
Супермаркет «Сільпо»
150
чр-пт 15-20
Сб-нд 11-16
Гіпермаркет «Фозі»
300
ср-пт 12-17
сб-нд 12-17
Метро
350
Ср-пт 12-17
Сб-нд 10-15
Іннованії у відділ маркетингу вводимо на три місяці для прорахунку чи окуплюються витрати які були заложені у впровадження маркетингового дослідження.
Початковим етапом: є скласти план, попередню адресну програму (Таблиця 5.2.).
Таблиця 5.2.
Адресна програма
Назва
Вулиця
Ім’я контролера
01.01.2010-
Зміна ср-пт
Зміна сб-нд
перерви
31.01.2010
Сільпо
Київська 69
Савонік .Л.
Садовник .В.
15.00-20.00
11.00-16.00
Чр-пт 17.00-17.10 19.00-19.10
сб-нд 13.00-13.10 15.00-15.10
Фозі
Курчатова 9
Савонік .Л.
Плещук .І.
12.00-17.00
12.00-17.00
14.00-14.30
Метро
Макарова 21
Савонік .Л.
Обухова. О.
12.00-17.00
10.00-15.00
12.00-12.30
На другому етапі укладається договір з контрагентами(супермаркетами).
На третьому етапі складається готовий графік роботи консультантів,який подається в торгові точки. Паралельно з цим набирається персонал, проводяться тренінги, навчання,складається план продаж на день і на місяць (Таблиця 5.3).
Таблиця 5.3.
План продаж
Назва торгової точки
Адреса торгової точки
Договір
Червень
Липень
Серпень
Всього
початок
кінець
бут.
грн
бут.
грн
бут.
грн
бут.
грн
Сільпо
Київська 69
01.06.2010
01.09.2010
630
1890
720
2160
700
2100
1780
6000
Фоззі
Курчатова 9
01.06.2010
01.09.2010
860
2580
790
2370
800
2400
2450
7350
Метро
Макарова 21
01.06.2010
01.09.2010
550
1650
570
1710
600
1800
1720
5160
продовження таблиці 5.3.
Назва торгової точки
Адреса торгової точки
Договір
Сер. прод. в міс
Мін. заказ
План консультанта в міс
План консультанта в день
План в грн. міс
План в грн. день
початок
кінець
бут
грн
Сільпо
Київська 69
01.06.2010
01.09.2010
593
2050
723
1200
75
3600
225
Фоззі
Курчатова 9
01.06.2010
01.09.2010
817
2450
500
1500
75
4500
225
Метро
Макарова 21
01.06.2010
01.09.2010
573
1720
1500
1600
80
4800
240
На четвертому етапі відбувається робота консультантів, ведеться контроль супервайзером їхньої роботи. В обов’язковому порядку проводиться щоденний контроль за роботою, після чого супервайзер подає звіти керівнику відділу продаж.
На кінцевому етапі в кінці кожного місяця складається звітність по роботі. Звітність консультантів по роботі за місяць подається на двох сторінках. В обов’язки супервайзера входить щодня контролювати роботу консультантів на торгових точках.
Розрахунок витрат
Далі проводимо розрахунки по витратах. Вони в нас є змінні та постійні. Розрахунок краще проводити в табличній формі (Таблиця 5.4, Таблиця 5.5).
Таблиця 5.4.
Змінні витрати
Змінні витрати
Ціна, грн.
Кількість, шт.
Вартість, тис. грн.
Ноутбук
4000
1
4000
Цифровий фотоапарат
1000
1
1000
Всього
5000
2
5000
Таблиця 5.5.
Витрати за місяць
Постійні витрати
Ціна, грн.
Кількість, год/днів
Вартість, тис.грн
Заробітня плата супервайзера
2500
1
2500
Заробітня плата консультанта
Сільпо
10
80/16
800
Фозі
10
80/20
1000
Метро
10
80/20
1000
Оплата контрагентам:
Сільпо
80
16
1280
Фозі
120
20
2400
Метро
180
20
3600
Всього
2910
–
12580
Після проведення розрахунків ми бачимо, що змінні (одноразові) витрати становлять 5000грн, а постійні витрати на місяць – 12580грн. Загальна величина витрат на рік становить 155960 грн.
Очікуванні результати удосконалення управління
Провівши маркетингове дослідження та проаналізувавши продажі маємо дані які подані в таблиці 5.6.
Таблиця 5.6.
Порівняння продаж до і після роботи консультантів
Назва торгової точки
Червень грн.
Липень грн.
Серпень грн.
Всього грн.
Червень грн.
Липень грн.
Серпень грн.
Всього грн..
Відхилення
Сільпо
1890
2160
2100
6000
3600
3600
3600
10800
+4800
Фоззі
2580
2370
2400
7350
4500
4500
4500
13500
+6150
Метро
1650
1710
1800
5160
4800
4800
4800
14400
+9240
Всього
6120
6240
6300
18510
12900
12900
12900
38700
+20190
Як видно з усіх попередніх розрахунків,якщо правильно навчити консультантів працювати, то виконуючи поставлений план всі витрати окупляться вже за три місяця.
Керівник і менеджери повинні забезпечити ефективний контроль за наявністю асортименту в торгових точках,розміщення товару на «Золотих полицях»,моральне заохочення колективу до роботи,сприятливого клімату у відносинах між колегами і.т.д. І тоді будуть кращі результати підприємства на всіх рівнях. Систематизований план маркетингу повинен бути інтегрованим, узгодженим і скоординованими всі його складові. Добре узгоджений план – це чіткість у накресленні завдань, привабливість для споживачів, точна визначеність у цільових ринках.
Отже, я впевнена, що запропоновані мною заходи по вдосконаленню маркетингової діяльності на підприємстві, при правильному їх запровадженні дадуть чудові результати. Головне пам’ятати, що грамотне управління одночасно з кваліфікованим збором і обробкою інформації завжди є гарантом успіху і процвітання будь-якого підприємства.
РОЗДІЛ VІ. ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ
У розділі “Економічний аналіз” проведемо розрахунок основних показників діяльності підприємства, які показують його стійкість, ефективність функціонування, зокрема показники рентабельності, період окукпності власного капіталу, показники фінансової стійкості та рентабельності.
Показники рентабельності