МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КІСІТ КНЕУ
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИКОНАННЯ
КУРСОВИХ ПРОЕКТІВ
з дисципліни “ Алгоритмічні мови та програмування”
для спеціальності 5.080405 “Програмування для ЕОТ та АС ”
Розробив викладач Карлюченко О.Г.
Oбговоренo і cхваленo на засіданні
предметної комісії обчислювальної техніки
КІСІТ КНЕУ
Протокол №___ від__________200 р.
Голова предметної комісії:
___________ Іванова Л.Д.
КИЇВ
Зміст
Вступ ……………………………………………………………….… 3
1 Вибір теми курсового проекту ……………………………………… 3
2 Приблизна структура курсового проекту ………………………….. 4
2.1 Вступ ……………………………………………………………….. 4
2.2 Теоретична частина ………………………………………………. 4
2.3 Спеціальна частина .……………………………………………… 4
2.3.1 Постановка задачі ...…………………………………………….. 4
2.3.2 Опис алгоритму та ідентифікатори ……………………………. 4
2.3.3 Порівняльні характеристики та результати тестування ……… 4
2.3.4 Інструкція по експлуатації ……………………………………… 5
2.4 Висновки …………………………………………………………… 5
2.5 Додатки з текстами програм ……………………………………… 5
2.6 Література ………………………………………………………….. 5
3 Вимоги до курсового проекту ……………………………………….. 5
4 Додатки ……………………………………………………………….. 6
4.1 Зразок титульного листа КП (зразок) ……………………………... 6
4.2 Зміст КП (зразок) ………………………………………………….. 7
4.3 Завдання на КП ……………………………………………………. 8
4.5 Календарний план ………………………………………………….. 9
4.6 ДСТ оформлення текстів документів (витяги) ………………….. 10
4.7 Оформлення схеми алгоритму ……………………………………. 12
4.8 Оформлення таблиць ………………………………………………. 13
5 Теми КП ……………………………………………………………… 14
6 Список літератури …………………………………………………... 15мет_кurs_7.doc Вступ
Навчання програмістів є процесом ітеративного типу і включає декілька послідовних фаз . Перші чотири присвячені освоєнню основ побудови та реалізації алгоритмів, вивченню мов програмуванння та оволодінню технікою чисельно-аналітичного, процедурного та структурного програмування. На п'ятій фазі навчання студенти приступають до створення власних програм під час виконання курсових проектів. До цього часу вони повинні пропрацювати не менше 100 годин на ПЕОМ, проаналізувати більше 20 учбово-прикладних програм, реалізувати самостійно не менше 30 власних алгоритмів згідно варіантів завдань.
Виконання курсово проекту з дисципліни «Алгоритмічні мови та програмування» є складовою частиною навчального курсу .
Мета курсового проекту - засвоїти та поглибити знання, одержані студентом у процесі вивчення курсу, виробити вміння застосовувати їx у практичному вирішенні питань програмування. У процесі розробки курсового проекту студент має узагальнити кращий вітчизняний та зарубіжний досвід на основі тих літературних джерел, що будуть ним аналізуватися, самостійно виконати розробку алгоритму та обгрунтувати рішення, розвинути навички самостійної роботи. Виконання курсового проекту має сприяти глибшому засвоснню студентами дисципліни, це зобов'язує їх також грунтовно вивчати мови програмування та теорію алгоритмів.
Курсова робота - це самостійне дослідження, яке дає можливість оцінити якість знань cтудента, його вміння застосовувати їх на практиці.Виконуючи проект, студент має навчитися користуватися спеціальною літературою.
1 Вибір теми курсового проекту
Тему курсового проекту студент повинен вибрати самостійно, або ж за рекомендацією викладача. В процесі проектування необхідно ознайомитися з типовими алгоритмами, що застосовуються для даного типу задач, дати критичний їх аналіз, використовуючи окремі, найбільш раціональні розв'язки. При проектуванні потрібно максимально використати відомі та найбільш стандартизовані блоки (функції, підпрограми) - такі як пошук екстримальних значень, знаходження сум та добутків, рядів, ітераційних, циклічних та т.п.
Успішне виконання курсового проекту в значній мірі визначається активною участю студента в обговоренні тем на консультаціях , поглибленим вивченням додаткової літератури та грунтовним засвоєнням вивченого теоретичного та практичного матеріалу дисципліни.
Всі теми курсових проектів можна розбити на такі групи:
• Лексико-аналітичні алгоритми ( інтерпретатори та оболонки для розробки програм);
• Розв'язання конкретних практичних задач (пошук оптимального розв'язку);
• Написання баз даних та робота з ними;
• Реалізація алгоритмів сортування;
• Реалізація чисельних методів;
• Навчальні та тестові програми для курсів, що викладаються в учбовому закладі;
• Ігрові програми;
• Написания прикладних офісних, побутових програм і т.д.
Студент повинен чітко розуміти сутність постановки задачі курсового проекту проблеми i повинен уникати задач, що зводяться в кінцевому підсумку до програмуванни ланцюгу гарно відомих формул. Успішне виконання курсового проекту в значній степені визначається активною участю в обговоренні тем на консультаціях студентів викладачем
під час курсового проектування, поглибленим вивченням додаткової літератури та гарним засвоєнням вивченого раніше матеріалу.
2 Приблизна структура курсового проекту
Курсовий проект набирається на ПЕОМ з півтора інтервалами шрифтом 12 на листах формату А4. Це загальна вимога до записки курсового проекту, окрім додатку з текстом програми, яка може друкуватися в довільному форматі.
Приблизна структура курсового проекту :
Вступ - 1-2 сторінки;
Розділ 1 - 10 сторінок;
Розділ 2 - 20 сторінок;
Заключения - 1-2 сторінки;
Список літератури - 1 сторшка;
Додатки (текст програм).
Кожний з розділів в залежності від обсягу матеріалу, що викладаеться, може складатися з декількох частин ( 4-5 параграфів).
2.1 Вступ
Дається опис стану в предметній області на основі аналізу джерел та обгрунтовується актуальність i економічна ефективність поставленої задачі, наводяться можливі області застосування результатів роботи. Вступ повинен бути органічно пов’язаний з темою курсової роботи. У вступі студент обгрунтовує актуальність та важливість обраної теми, підкреслює її значення для даного підприємства чи органзації, формулює мету i завдання дослідження.
2.2 Теоретична частина
В цій частині дається опис для складної в теоретичному плані задачі, або ж обгрунтовується вибір мови програмування та дається короткий опис застосованих операторів та конструкцій вибраної мови програмування.
Можна також описати застосованї прийоми програмування, а також показати виявлені конкретні проблеми та способи ї'x обходу.
У першому розділі студент повинен приділити увагу сучасним теоретичним методологічним розробкам, для чого розглянути i творчо осмислити відповідну наукову та спеціальну літературу.
2.3 Спеціальна частина
У другому розділі викладається загальна характеристика об'екту досліджень, історія та перспективи його розвитку. В ній наводяться всі результати власної розробки програми, а саме:
2.3.1 Постановка задачі
Тут наводяться вхідні дані та вказується кінцева мета задачі. Потім описується процес формалізації задачі, вказуються всі спрощуючі припущення, обгрунтовується оптимальність вибраного методу та наводиться кінцеве математичне формулювання задачі.
2.3.2 Опис алгоритму та ідентифікатори
Для опису обчислювалього процесу бажано навести перелік та характеристики всіх об'єктів алгоритму. При покроковому опису алгоритму повинна бути наведена блок-схема для наглядного його відображення.
2.3.3 Порівняльні характеристики та тестування програми
В цьому розділі необхідно вказати граничні можливості програми, час виконання та порівняння з аналогами.
Наводяться тестові приклади, в яких повинні бути задіяні всі гілки алгоритму. Тести повинні підтверджувати працездатність програми i супроводжуватись роздруковками робочих екранів з вводом/виводом та часом виконання.
2.3.4 Інструкція по експлуатації
Інструкція складається в розрахунку на рядового користувача й повинна мати форму завдань вхідної інформації, проміжної інформації, рекомендацій оператору, характеристики програми (об'ем пам'яті, час розрахунку i т.п.)
2.4 Висновки
В них дається оцінка роботи в цілому та приводяться рекомендації по її подальшому використаннню. В завершенні необхідно коротко підвести конкретні підсумки дослідження.
2.5 Додатки з текстами програм
Програма супроводжується необхідними коментарями згідно стандартів (перед кожним блоком з призначенням, вхідними та вихідними даними, основними змінними, по конкретним операціям чи їх групою з описом алгоритму i т.д.)
Кількість сторінок не обмежена й не враховується в загальному об'емі курсового проекту.
2.6 Література
Дається перелік використаної літератури згідно стандарту (Автор (и), Назва, місце видання, Назва видавництва, рік видання , кількість сторінок) .
Текст курсової роботи має бути написаний чітко, без помилок i надрукований на одній стороні білого аркушу формату А4. Її обсяг має відповідати встановленому. У готовому (чистому) тексті не дозволяеться робити правки, закреслення, вставки, а також скорочувати слова та використовувати абревіатуру (крім загальноприйнятої).
Поля мають такі розміри: ліве - 25 мм, праве - 10 мм, верхне - 20 мм, нижне - 20 мм (див. додаток 3). Нумерація аркушів роботи повинна починатися з титульного аркушу i бути послідовною: перша сторінка - титульний аркуш, друга – завдання.
Міністерство освіти і науки України
К І С І Т К Н Е У
Програма тестування знань
Курсова робота
з предмету: "Основи програмування та алгоритмічні мови".
Керівник Стародуб О.П. Виконавець
ст. Кошляк Д.А.
„Допущено до захисту” зал книжка 71-11
_______________________ гр. 371
«____»________________200_р. _______________________
(підпис виконавця)
Захищено з оцінкою «___»_____________200_р.
_________________________
(оцінка)
«___»________________200_р.
Члени комісії:
__________________________ _______________________
__________________________ _______________________
КІСІТ КНЕУ.080405.009 ПЗ
Зміст
Передмова...................................................................................... 3
2 Структура проекту........................................................................ 3
3 Код програми................................................................................. 5
4 Вимоги до програми.....................................................................17
5 Файл тесту.....................................................................................17
6 Форма проекту..............................................................................22
7 Використана література...............................................................28
КІСІТ КНЕУ
Спеціальність 5.080405 “ Програмування для ЕОТ та АС ”
Дисципліна “ Алгоритмічні мови та програмування ”
Курс I I I Група 371 Семестр 5
ЗАВДАННЯ
на курсовий проект студента
Кошляка Дмитра Анатолійовича
( прізвище, ім’я, по батькові )
1. Тема проекту Програма тестування знань
2. Термін захисту розробленого проекту NN NNNNNNN 200 р.
3. Вимоги до проекту :
перевірка коректності вхідних даних ; можливість зчитування вхідних даних з файлу
або заповнення даних випадковим числом; функціональна повнота алгоритму
наявність засобів допомоги, довідки , системного та контексного меню ;
наявність рекламної заставки з інформацією про виробника ;
можливість збереження результатів у файлі ;
розробка докладної інструкціїї користувача
4. Зміст пояснювальної записки ( перелік питань, які підлягають розробці)
вступ ; теоретична частина ; спеціальна частина ;
постановка задачі ; опис алгоритму та ідентифікаторів ;
інструкція по експлуатації ;
висновки ;
додатки з текстами ( кодами ) програм та з екранними формами ;
список використаноі літератури
6. Дата видачі завдання 20 вересня 2005 р.
Календарний план
№ Назва етапів курсового проекту Термін виконання Примітки
п/п
1 Мета та цілі курсового проекту
2 Зміст курсового проекту
3 Аналіз та розподіл диферинційованих індивідуальних завдань
4 Загальні вимоги до текстових документів
5 Держстандарти 2.104-68 та 2.105-95
6 Обов’язкові елементи (модулі) у рішенні задач
7 Створення заставки задачі
8 Організація основного меню задачі
9 Інформаційне діалогове меню задачі
10 Інформаційне діалогове вікно
11 Перевірка семантики програми
12 Відлагодження основних модулів на штучних вхідних данних
13 Проміжний контроль рішення задачі
14 Оформлення виводу результату проекту
15 “Оздоблення” проекту аніміційними (звуковими) засобами
16 Представлення та обговорення проекту
17 Створення довідкової системи та установочної дискети
18 Рецензування проекту
Студент
(підпис)
Керівник Стародуб Олександр Петрович
(підпис)
(прізвище, ім’я, по батькові)
<< 15 >> 10 2005 р.
Додаток 4.6
Основі надписи конструкторських документів
Зміст , разташування ті розміри граф основних надписів, а також розміри рамок на кресленнях та
схемах, в текстових документах повинні відповідати приведеним нижче вимогам.
Примітка: В документації курсових проектів додаткові графи можна не заповнювати.
В графах основного надпису і додаткових графах
(номер граф на формах показують в душках) показують:
в графі 1 – найменування вибору ( у відповідності з ДСТ 2.109-73), а також найменування документа, якщо цьому документу присвоєно код. Для вибору народногосподарського призначення допускається не вказувати найменування документа, якщо його визначений ДСТ 2.102-68, ДСТ 2.601-68, ДСТ 2.602-68, ДСТ 2.701-84;
в графі 2 – позначення документа;
в графі 3 – позначення матеріалу деталі (графу заповнюють тільки на кресленнях деталей) ;
в графі 4 – літеру, присвоєну даному документу (графу заповнюють послідовно, починаючи з крайньої лівої літери). Допускається для народногосподарського призначення в робочій конструкторській документації літеру проставляти тільки в специфікації і технічних умовах;
в графі 5 – вагу виробу по ДСТ 2.109-73;
в графі 6 – масштаб (поставляється у відповідності з ДСТ 2.302-68 та ДСТ 2.109-73);
в графі 7 – порядковий номер листа (на документах, які складаються з одного листа, графу не позначають) ;
в графі 8 – загальна кількість листів документа (графу позначають тільки на першому листі);
в графі 9 – найменування або розрізняючий індекс підприємства, яке випускає документ (графу не заповняють, якщо розрізняючий індекс знаходиться в позначені документа;
в графі 10 – характер роботи, яку виконує особа, що підписує документ в належності з формами 1 і 2. Вільний рядок заповнюють на вибір особи, яка розробила документ, наприклад: ”Начальник відділу”, “Начальник лабораторії”, “Розрахував”;
в графі 11 – прізвище осіб, які підписали документ;
в графі 12 – підпис осіб, прізвища яких вказані в графі 11.
Підпис осіб, розробивших даний документ і відповідальних за нормоконтроль, є обов’язковим.
При відсутності титульного допускається підпис особи, яка затвердила документ, розміщати на вільному полі першого або заголовного листа документа в порядку, встановленому для титульних листів по ДСТ 2.105-79.
Якщо на документі необхідна віза посадок осіб, то їх розміщують на полі для підшивки першого або заголовного листа документа;
в графі 13 – дату підпису документа;
в графі 14 – 18 – графи таблиць, які заповнюють у відповідності з ДСТ 2.503-74;
в графі 19 – інвентарний номер оригіналу по ДСТ 2.501-88;
в графі 20 – підпис особи, яка прийняла оригінал у відділ (бюро) технічної документації, і дату прийому;
в графі 21 - інвентарний номер оригінала на заміну якому випущений даний оригінал по ДСТ 2.503-74;
в графі 22 - інвентарний номер дублікату по ДСТ 2.502-68;
в графі 23 - підпис особи, яка прийняла оригінал в відділ (бюро) технічної документації, і дату прийому;
в графі 24 – позначення документа, на заміну або на основі якого випущений даний документ. Також допускається використовувати графу для позначення документа аналогічного виробу, для якого раніше виготовлена технологічна оснастка, необхідна для даного виробу;
в графі 25 – позначення відповідного документа, в якому вперше записаний даний документ
в графі 26 – позначення документа, повернути на 180° для формата А4 і для форматів більше А4 при розташуванні основного надпису вздовж довгої сторони листа і на 90 для форматів більше А4 при розташуванні основного надпису вздовж короткої сторони листа;
в графі 27 – знак встановлений у відповідності з вимогами нормативно – технічної документації, що поставляється представником замовника;
в графі 28 – номер рішення і рік утвердження документації відповідної літери;
в графі 29 - номер рішення і рік утвердження документації;
в графі 30 – індекс заказника у відповідності з нормативно - технологічною документацією;
в графі 31 – підпис особи, що копіювала креслення;
в графі 32 – позначення формату листа по ДСТ 2.301-68;
в графі 33 – позначення зони, в якій знаходиться змінна частина виробу;
в графі 34 – номер авторських свідотств на винахід, що використані в даному виробі.
Рекомендована література до курсового
проектування
1. Абрамов С.А., Зима Є.В.
“Начала информатики”.- М.:Наука, 1989._256 с.
2. Агеев М.И., Алик В.П., Марков Ю.И
“Библиотека алгоритмов”
101 б – 150 б; Справочное пособие вик.3. – М.:Сов радіо, 1978, 120 с.
3. Бартків А.Б., Гринчишін Я.Т. та ін.
TURBO Pascal:
Алгоритми і програми; Чисельні методи в фізиці та математеці;
Навчальний посібник,- К.: Вища школа 1992.-247 с.: іл
4. Джонс Ж., Харроук.
Решение задач. Пер с англ.; - М.;
Финансы і статистика, 1991.- 720 с.: ил
5. Дьяконов В.П.
Справочник по алгоритмам программ.- М ю: Наука. 1989.- 240с.
6. Морзе Н.В.
Практичні работи з основ алгоритмізації та
Прогарммування. Част. 4ю- К.: “Курс”. 1997.-90 с.
7. Мудров А.Є.
Чисельні методи для ПЕОМ ю- Томск: НП “Раска”,
1991- 240 с.: ил
8. Алкок
Язык паскаль в элюстрациях: Пер с англ.- М.: Мир, 1991. – 192 с.: ил.
9. Культин Н.Б.
Программирование на Object Pascal в Delphi 5.- СПб.:
БХВ – Санкт-Петербург, 2000.- 464 с.: ил.
10. Немнюгин
11. Вирт Н.
Алгоритмы и структуры даных: Пер. с англ.- 2-е изд;
испр. –СПб.: Невский диалект, 2001.-352 с.: ил.