Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та
природокористування
Кафедра охорони праці і безпеки життєдіяльності
064-152
Методичні вказівки
до виконання контрольної роботи
з дисципліни «Безпека життєдіяльності»
студентами за напрямами підготовки
6.030504 “Економіка підприємництва”,
6.030508 “Фінанси і кредит”,
6.030509 “Облік і аудит”
6.030505 «Управління персоналом та економіка праці»
заочної форми навчання
Рекомендовано науково-методичною
радою університету
Протокол № від 01.01.01.
Рівне - 2009
Методичні вказівки до виконання контрольної роботи з дисципліни «Безпека життєдіяльності» студентами за напрямами підготовки 6.030504 «Економіка підприємництва», 6.030508 «Фінанси і кредит», 6.030509 «Облік і аудит», 6.030505 «Управління персоналом та економіка праці» заочної форми навчання /Шаталов О.С., Туровська Г.І. – Рівне: НУВГП, 2009. – 32 с.
Упорядники: О. С.Шаталов, старший викладач кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності,
Г. І.Туровська, к.т.н., доцент кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності.
Відповідальний за випуск: В.Й.Чабан, к.т.н., доцент, завідувач кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності.
© Шаталов О.С.
Туровська Г.І., 2009
© НУВГП, 2009
МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ
Нормативна навчальна дисципліна «Безпека життєдіяльності» - це дисципліна гуманітарно-технічного спрямування, яка узагальнює дані відповідної науково-практичної діяльності, формує поняттєво-категорійний, теоретичний і методологічний апарат, необхідний для одержання фундаментальних знань, умінь і навичок, формування поглядів, цінностей і поведінки з метою запобігання виникнення ризиків життю і здоров'ю людей.
Безпека життєдіяльності має забезпечити формування адекватного мислення та цілісної системи знань, необхідних для прийняття обґрунтованих рішень на рівні людини, сім'ї, суспільства, підприємств, галузей, регіонів – країни в цілому.
Метою БЖД є підготовка особи до активної участі в забезпеченні тривалого повноцінного життя в суспільстві, яке динамічно змінюється, тобто забезпечення знаннями, які відповідають сучасним вимогам, про загальні закономірності виникнення і розвитку небезпек, надзвичайні ситуації і їх властивості, можливий вплив НС, шкідливих і небезпечних виробничих чинників на життя і здоров’я людини та сформувати необхідні в практичній діяльності уміння і навички для їх запобігання і ліквідації, захисту людини та навколишнього середовища.
Завдання дисципліни полягає в тому, щоб навчити студентів: розпізнавати джерела небезпек, прогнозувати можливі наслідки в разі їх виникнення і вміло використовувати базу даних про захист людини у надзвичайних ситуаціях, розробляти превентивні засоби захисту від дії дестабілізуючих чинників, що спрямовані на забезпечення безпечних умов предметної діяльності в будь-яких сферах перебування людини.
ПРОГРАМА КУРСУ «БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ»
Змістовий модуль 1. Безпека життєдіяльності
1.1. Теоретичні основи, організація та управління безпекою життєдіяльності людини
Основні поняття, терміни та визначення безпеки життєдіяльності. Матеріальні чинники предметної діяльності. Ознаки небезпечних та шкідливих чинників, їх негативна дія на організм людини. Номенклатура та ідентифікація небезпек природного, техногенного, соціально-політичного і воєнного характеру. Аксіома про потенційну небезпеку діяльності людини.
Причини та наслідки небезпек. Обставини, що спонукають людину до реалізації небезпеки у подію. Психологічні причини порушення вимог безпеки.
Державні заходи щодо захисту життя людини. Правові, нормативні та організаційні основи безпеки життєдіяльності. Законодавство України про охорону здоров’я, охорону праці, охорону навколишнього середовища. Законодавчі та нормативні акти, Укази та Постанови Уряду з питань забезпечення безпеки життєдіяльності, цивільної оборони. Система державних органів щодо управління та безпеки життєдіяльності населення.
1.2. Ризик та небезпека в предметній діяльності
Поняття ризику. Ризикова поведінка людини в умовах небезпеки. Ризик, як фактор потенційної небезпеки. Індивідуальний і соціальний ризик. Концепція допустимого ризику. Оцінка ступеню ризику. Управління ризиком. Чинники ризику та причини ризикової поведінки. Системний ризик.
1.3. Людина як елемент ергатичних систем
Особливості функціонування організму в ергатичних системах. Організм і оточуюче середовище. Узгодженість характеристик конструкцій технічних систем з характеристиками людини та елементами середовища.
Психофізіологічні властивості людини. Динаміка процесів збудження і гальмування. Психічні процеси, психічні властивості, психічні стани. Чинники протидії небезпеці. Емоційні процеси, емоційна напруженість, емоційні реакції. Гомеостаз — як особливий механізм захисту організму людини. Зовнішні та внутрішні подразники, що впливають на стан людини.
Стрес, стресовий стан та їх вплив на результати діяльності. Ознаки та причини стресового стану людини. Реакція людини на стресори сучасного техногенного середовища.
Мотиви та мотиваційна сфера діяльності. Проблеми мотиваційної поведінки. Мотиви вигоди, зручності, задоволення.
1.4. Особливості режиму діяльності людини
Організація режиму діяльності. Фазність режиму працездатності. Особливості фізичної та розумової праці. Режим діяльності та відпочинку. Розумова, фізична та емоційна втома. Перевтома, як патологічний стан. Засоби колективного та індивідуального захисту людини в предметній діяльності.
Роль аналізаторів людини в забезпеченні життєдіяльності. Особливості аналізаторів, їх характеристика та властивості. Тактильна, температурна та больова чутливість.
Темперамент та характер людини. Класифікація психологічних властивостей темпераменту людини. Риси характеру та їх вплив на вибір професії. Антропометричні характеристики людини.
Змістовий модуль 2. Цивільна оборона
2.1. Надзвичайні ситуації сучасності та їх вплив на
життєдіяльність населення України
Закон «Про Цивільну оборону України». Завдання Цивільної оборони України згідно із Положеннями міжнародного права з питань захисту людей, Женевською конвенцією та Додатковими протоколами до неї.
Єдина державна система запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру в Україні. Загальні принципи організації структури цивільної оборони України. Органи управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, їх завдання. Фінансування заходів цивільної оборони.
Класифікації надзвичайних ситуацій природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру. Причини виникнення, характеристика, їх вплив на людей і навколишнє середовище. Вірогідність виникнення надзвичайної ситуації.
Типові моделі небезпечних ситуацій. Ідентифікація НС та можливих джерел їх виникнення. Прогноз можливості виникнення НС, що загрожують життю і здоров’ю людей, порушують штатні умови функціонування об’єкта.
2.2. Захист населення, територій та об’єктів господарської діяльності від надзвичайних ситуацій
Основні завдання і принципи у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Основні заходи і засоби захисту населення, територій та об’єктів у разі аварій, катастроф, стихійних лих і застосування засобів ураження. Інженерний захист, медичний захист, біологічний захист, радіаційний і хімічний захист. Їх характеристика. Визначення необхідності залучення служб (структур) зовнішнього захисту вдповідно до потреб населення і державних вимог.
Евакуаційні заходи. Організація і планування евакуаційних заходів у випадку аварій, катастроф, стихійного лиха і воєнної обстановки. Інформація та оповіщення. Поведінка населення при оповіщенні.
Вимоги до захисних споруд та їх призначення. Вимоги до укриття населення в захисних спорудах цивільної оборони в містах, на об’єктах «особливої значимості».
2.3. Стійкість роботи об’єктів господарювання у надзвичайних ситуаціях. Захист персоналу підприємства, населення і територій
Стійкість роботи об’єкта в надзвичайних ситуаціях, основні фактори, які впливають на стійку роботу об’єкта.
Основні напрями і необхідні заходи підвищення стійкості роботи об’єктів. Економічні та матеріальні втрати, що можуть бути завдані НС.
Комплекс запобіжних економічних, організаційних, інженерно-технічних, спеціальних та інших заходів для забезпечення роботи галузей, підрозділів об’єкта з урахуванням ризику виникнення джерел небезпек НС, відповідно до профілю діяльності об’єкта.
2.4. Запобігання та ліквідація наслідків надзвичайної ситуації на об’єкті господарської діяльності
Основні документи, що регламентують порядок оперативного виконання рятувальних та інших невідкладних робіт у районі НС.
Економічні, організаційні, інженерно-технічні, спеціальні та інші заходи для організації робіт у районі НС.
Способи та порядок проведення рятувальних та невідкладних аварійно-відновлювальних робіт в осередках ураження, необхідні сили і засоби.
Визначення стану захищеності об’єкта господарювання, населення та довкілля від небезпеки: радіаційної, хімічної, пожежної, біологічної, метеорологічної і гідрологічної.
Планування заходів захисту об’єкта з урахуванням захисту персоналу та їхніх сімей, матеріальних цінностей та довкілля від уражаючих факторів та дії джерел небезпеки при виникненні НС.
Фінансово-матеріальне забезпечення, необхідне для захисту об’єкта, персоналу, населення і довкілля згідно із планом заходів та чинних нормативів.
Змістовий модуль 3. Охорона праці
3.1. Організація охорони праці на виробництві
Структура, зміст, мета та основні поняття в галузі охорони праці та етапи її розвитку. Причини виробничого травматизму та професійних захворювань. Класифікація причин виробничого травматизму .
Шляхи зниження рівня виробничого травматизму та захворюваності професійного характеру.
Організація охорони праці на виробництві. Система управління охороною праці на підприємстві, її складові та функціонування. Функціональні обов’язки посадових осіб в системі управління охороною праці на підприємстві.
3.2. Правове і нормативне регулювання охорони праці
Законодавча та нормативна база у сфері охорони праці. Основні положення законодавства про працю та охорону праці.
Державні нормативні акти про охорону праці та сфери їх дії. Види державних нормативних актів. Нормативні акти, що регулюють відповідальність посадових осіб за порушення законодавства про працю і нормативних актів про охорону праці. Види відповідальності.
Основні трудові права та обов’язки працівників відповідно до КЗпП. Укладання трудового договору. Обов’язки роботодавця щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці та обов’язки працівника щодо виконання нормативних актів.
Соціальний захист працюючих від нещасних випадків і професійних захворювань. Закон «Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань». Пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Відшкодування шкоди працівникам за ушкодження здоров’я згідно з чинним законодавством.
3.3. Державне управління охороною праці. Аналіз умов праці та профілактика профзахворювань і виробничого травматизму
Державне управління охороною праці. Функції органів державного управління з питань охорони праці та соціальної політики. Державний нагляд і громадський контроль за охороною праці. Повноваження й права органів державного нагляду за охороною праці.
Організація навчання з питань охорони праці. Загальні положення. Інструктажі з питань охорони праці, їх види. Пропаганда знань з питань охорони праці. Активні методи і засоби навчання з питань охорони праці.
Мета і методи аналізу умов праці. Умови праці щодо тяжкості, напруженості і небезпечності виробничого середовища. Причини втоми. Методи запобігання втоми.
Методи аналізу виробничого травматизму та професійної захворюваності. Профілактичні заходи щодо запобігання виробничого травматизму та професійним захворюванням. Використання статичної звітності і актів розслідування нещасних випадків.
3.4. Основи виробничої санітарії та гігієни праці. Виробниче середовище та його вплив на людину.
Поняття виробничої санітарії та гігієни праці їх значення в умовах предметної діяльності. Умови праці на виробництві, їх класифікація і нормування.
Виробнича шкідливість, методи захисту людини від її негативного впливу.
Повітряне середовище та його роль у створенні сприятливих умов праці. Нормування та контроль параметрів мікроклімату. Шляхи нормалізації параметрів мікроклімату.
Забруднення повітряного середовища шкідливими речовинами. Виробничий пил, його класифікація за походженням та способом утворення.
Освітлення виробничих приміщень та його вплив на зорову функцію. Види і системи освітлення.
Вібрація як чинник виробничого середовища. Характеристика основних параметрів вібрації. Дія вібрації на організм людини. Гігієнічне нормування. Заходи та засоби захисту від вібрації.
Виробничий шум. Фізичні та фізіологічні характеристики основних параметрів шуму. Дія шуму на організм людини. Гігієнічне нормування. Методи та засоби захисту у боротьбі з шумом.
Дія електромагнітних полів на організм людини та захист від них.
Організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні та медико-профілактичні заходи по нормалізації виробничого середовища.
3.5. Основи техніки безпеки
Безпека праці при експлуатації електричного обладнання. Чинники, що впливають на наслідки ураження електричним струмом. Класифікація виробничих умов за рівнем електробезпеки. Системи засобів та заходів безпечної експлуатації електроустановок. Блискавкозахист.
Безпека праці при користуванні ПЕОМ.
3.6. Економічні аспекти охорони праці
Економічне і соціальне значення поліпшення умов праці в ринкових умовах господарювання. Витрати підприємства на охорону праці. Фонди охорони праці.
ТЕМАТИКА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
1.Раціональні умови життєдіяльності людини
2.Вплив діяльності людини на навколишнє середовище
3.Джерела небезпечних для життєдіяльності чинників
4.Техногенні небезпеки
5.Безпека життєдіяльності в умовах соціально-політичних конфліктів
6.Небезпеки в сучасному урбанізованому середовищу
7.Безпека життєдіяльності в умовах надзвичайних ситуаціях
8.Захисні споруди цивільної оборони
9.Підвищення стійкості роботи об’єкта господарювання
10.Планування заходів цивільної оборони
11.Управління та контроль безпеки населення України.
12.Економіка безпеки.
13.Розрахунок економічної та соціальної ефективності заходів щодо вдосконалення умов і охорони праці.
14.Атестація робочих місць за шкідливими виробничими чинниками
15.Розробка питань охорони праці в колективному договорі
16.Порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту , спецодягом та взуттям
17.Порядок розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві
18.Ультразвук, інфразвук їх дія на організм людини і захист від них
19.Пожежна безпека
20.Перша долікарська допомога
ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Контрольна робота з дисципліни «Безпека життєдіяльності» включає відповіді на теоретичні питання з основних розділів змістових модулів і тематики самостійної роботи та розв’язок практичних завдань.
Вивчення дисципліни «БЖД» охоплює оглядові лекції з основних розділів курсу і практичні заняття. Студент самостійно опрацьовує тематику самостійної роботи, яка містить питання курсу, які не виносяться на лекційні заняття.
Після вивчення курсу «Безпека життєдіяльності» та захисту контрольної роботи студент складає екзамен.
Під час підсумкового контролю знань до студентів ставляться вимоги в повному обсязі даної програми курсу.
Варіант контрольної роботи визначається за індивідуальним шифром, який відповідає двом передостаннім цифрам шифру залікової книжки або видається викладачем.
Контрольна робота оформлюється на стандартному папері формату А4 (210×297) з одного боку, або в учнівському зошиті. Поля: верхнє, праве – 10мм, нижнє – 17мм, ліве – 20мм. Робота може бути рукописною або друкованою.
Контрольна робота виконується по блоках.
Відповіді на поставлені питання повинні складатися з теоретичних основ курсу, порівняльного аналізу життєвих і професійних ситуацій та набутого досвіду.
Завдання на контрольну роботу
Варіанти
Змістові модулі
Безпека життєдіяльності
Цивільна оборона
Охорона праці
питання
задача
питання
задача
питання
задача
1
1, 31
1
61,91
28
121,141,161,213
16,24
2
2, 32
15
62,92
28
122,142,162,212
17,23
3
3, 33
2
63,93
28
123,143,163,211
18,22
4
4, 34
14
64,94
28
124,144,164,210
19,21
5
5, 35
3
65,95
28
125,145,165,209
17,20
6
6, 36
13
66,96
28
126,146,166,208
20,21
7
7, 37
4
67,97
28
127,147,167,207
18,23
8
8, 38
12
68,98
28
128,148,168,206
17,24
9
9, 39
5
69,99
28
129,149,169,205
20,24
10
10, 40
11
70,100
28
130,150,170,204
21,25
11
11, 41
6
71,101
28
131,151,171,203
23,26
12
12, 42
10
72,102
28
132,152,172,202
17,27
13
13, 43
7
73,103
28
133,153,173,201
17,21
14
14, 44
9
74,104
28
134,154,174,200
18,24
15
15, 45
8
75,105
28
135,155,175,199
20,23
16
16, 46
15
76,106
28
136,156,176,198
21,24
17
17, 47
14
77,107
28
137,157,177,197
22,24
18
18, 48
13
78,108
28
138,158,178,196
23,24
19
19, 49
12
79,109
28
139,159,179,195
16,17
20
20, 50
11
80,110
28
140,160,180,194
19,23
21
21, 51
1
81,111
28
141,161,181,193
25,26
22
22, 52
2
82,112
28
142,162,182,192
17,18
23
23, 53
3
83,113
28
143,163,183,191
20,21
24
24, 54
4
84,114
28
144,164,184,190
16,27
25
25, 55
5
85,115
28
145,165,185,189
17,18
26
26, 56
6
86,116
28
146,166,186,188
20,24
27
27, 57
7
87,117
28
147,167,187,213
22,24
28
28, 58
8
88,118
28
148,168,200,212
18,20
29
29, 59
9
89,119
28
149,179,199,209
21,22
30
30, 60
10
90,120
28
150,180,190,210
23,24
Питання до контрольної роботи
Структура, мета та значення курсу БЖД.
Основні поняття та визначення БЖД.
Причини та наслідки небезпек.
Класифікація психологічних причин реалізації небезпек у небажану подію.
Ризик та небезпека в предметній діяльності.
Чинники ризику та причини ризикової поведінки.
Концепція допустимого ризику.
Особливості функціонування організму в ергатичних системах.
Психофізіологічні властивості людини.
Процеси збудження та гальмування.
Емоційні процеси та їх вплив на предметну діяльність.
Емоційні реакції людини в залежності від виду діяльності.
Емоційна напруженість операторів ергатичних систем.
Проблеми емоційного стресу в сучасному техногенному середовищі.
Причини стресового стану.
Реакція організму людини на дію стресу.
Комплексна оцінка предметної діяльності людини в умовах сучасного техногенного середовища.
Реакція людини на стресори техногенного середовища (стресостійкість, стресореактивність).
Чинники схильності людини до створення травмонебезпечних ситуацій.
Біоритми та їх роль у життєдіяльності людини.
Чинники ступеню мотивації у сфері діяльності в умовах небезпек.
Мотиваційна сфера діяльності.
Проблеми мотиваційної поведінки в умовах небезпек.
Класифікація мотиваційних аспектів діяльності (безпека, вигода, зручність, задоволення).
Особливості фізичного та розумового режиму діяльності.
Характеристика особливостей розумової діяльності.
Характеристика особливостей фізичної діяльності.
Охарактеризуйте стан втоми і перевтоми в умовах довготривалої діяльності.
Роль аналізаторів людини у забезпеченні життєдіяльності.
Охарактеризуйте властивості зорового аналізатора.
Аналізатор слухового сприйняття людиною навколишнього світу.
Смаковий та нюховий аналізатори людини.
Функціональні особливості тактильної, температурної та больової чутливості організму.
Класифікація типів темпераменту людини.
Антропометричні, соматичні та динамічні характеристики людини.
Людина як біологічний та соціальний суб'єкт.
Охарактеризуйте повітряне середовище життєдіяльності.
Вода - чинник життєзабезпечення.
Харчування - чинник життєзабезпечення.
Взаємодія людини з біосферою.
Функціональний стан людини в системі "людина-життєве середовище".
Енергетична, біофізична та інформаційна сумісність людини з технікою та середовищем.
Вплив діяльності людини на навколишнє середовище.
Періодична і спорадична дія антропогенних чинників на оточуюче середовище.
Вплив діяльності людини на водні ресурси.
Безпека життєдіяльності в умовах соціально-політичних конфліктів. Джерела виникнення соціальних та політичних небезпек, шляхи їх уникнення.
Безпека життєдіяльності в умовах натовпу. Класи та різновиди натовпу, умови їх формування. Негативні чинники при великому скупченні людей.
Комбіновані природно-техногенні небезпеки та їх вплив на безпеку життєдіяльності.
Класифікація та характеристика найбільш поширених в Україні інфекційних захворювань. Шляхи проникнення збудників інфекцій в організм. Чинники епідемічної небезпеки.
Форми сучасного травматизму. Причини негативного впливу на організм людини чинників ризику. Травматизм та захворювання викликані виробничою діяльністю.
Небезпеки для життєдіяльності в сучасному урбанізованому середовищі. Небажані наслідки урбанізації.
Небезпеки для життєдіяльності, пов'язані з середовищем проживання. Фізичні, хімічні, біологічні чинники середовища проживання та їх вплив на організм людини.
Послідовність дій при наданні першої долікарської допомоги.
Правові, нормативні та організаційні основи безпеки життєдіяльності.
Законодавство про охорону навколишнього середовища.
Основи санітарного та протиепідемічного санітарного захисту.
Організація управління безпекою життєдіяльністю.
Організація та координація роботи по захисту населення.
Функції органів виконавчої влади щодо захисту населення.
Система наглядових органів за безпекою життєдіяльності та їх функції.
Закон України «Про цивільну оборону України». «Положення про цивільну оборону».
Роль, місце і завдання цивільної оборони України.
Правові та нормативні документи про надзвичайні ситуації техногенного походження.
Загальні принципи організації та структури цивільної оборони України.
Сили і засоби цивільної оборони України.
Єдина державна система запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного і природного характеру в Україні (ЄДС).
Фінансування та матеріальне забезпечення заходів ЄДС.
Функціональні і територіальні підсистеми ЄДС. Органи управління ЄДС.
Режими діяльності ЄДС. Основні заходи, що реалізуються при функціонуванні ЄДС у різних режимах.
Функціональні заходи у сфері державного регулювання та контролю ЄДС. Основні принципи забезпечення техногенної безпеки.
Управління та контроль безпеки й цивільного захисту населення України.
Основні терміни та визначення цивільної оборони.
Причини виникнення та загальні ознаки надзвичайних ситуацій.
Класифікація надзвичайних ситуацій. Постанова КМУ "Порядок класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями".
Надзвичайні ситуації техногенного походження. Причини виникнення, характеристика, наслідки, запобігання виникненню НС техногенного походження.
Надзвичайні ситуації природного походження. Причини виникнення, характеристика, наслідки, запобігання виникненню НС природного походження.
Надзвичайні ситуації соціально-політичного походження. Причини виникнення, характеристика, наслідки, запобігання виникненню НС соціально-політичного походження.
Надзвичайні ситуації воєнного походження. Причини виникнення, характеристика, наслідки, запобігання виникненню НС воєнного походження.
Планування заходів цивільної оборони.
Типові моделі небезпечних ситуацій. Індентифікація НС та можливих джерел їх виникнення.
Заходи по забезпеченню підвищення техногенно-екологічної безпеки виробництва та територій.
Вимоги до розвитку і розміщення потенційно небезпечних виробництв (ПНВ) в областях (об’єкти атомної енергетики, об’єкти гідродинамічної небезпеки, об’єкти з СДОР та вибухо-пожежонебезпечними речовинами і матеріалами).
Вимоги до розвитку і розміщення ПНВ у містах (РНО, ГДНО, ВПНВ).
Трансграничні аварії і катастрофи техногенного походження.
Комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, протидія уражаючим її чинникам.
Дія населення при загрозі виникнення та в умовах надзвичайної ситуації.
Основні принципи та способи захисту населення у надзвичайних ситуаціях.
Інженерний захист робітників, службовців і членів їх сімей.
Захисні споруди цивільної оборони. Призначення, вимоги та їх характеристики.
Фонди захисних споруд.
Медичний, біологічний, радіаційний і хімічний захист. Їх характеристика. Заходи та способи їх проведення.
Ефективність заходів радіаційного захисту.
Евакуаційні заходи. Організація і планування евакуаційних заходів у випадку НС.
Особливості організації евакуації при аваріях на АЕС, ХНО, катастрофічних затопленнях.
Основи стійкості роботи промислових об’єктів.
Методологічні основи оцінки стійкості об’єкта до уражаючих чинників НС.
Норми проектування інженерно-технічних заходів з цивільної оборони.
Основні напрями і необхідні заходи по підвищенню стійкості роботи об’єктів.
Методологічні основи розрахунку можливих економічних та матеріальних втрат, що можуть бути завданні НС.
Етапи проведення дослідження оцінки стійкості об’єкта в умовах НС.
Чинники ризику надзвичайної ситуації. Джерела побічної та прямої загрози.
Зовнішні та внутрішні небезпеки.
Прогнозування та оцінка можливих наслідків надзвичайних ситуацій. Запобіжні заходи їх виникнення.
Структура та зміст плану цивільної оборони об’єкта на мирний час. Послідовність планування.
Мета, зміст та організація проведення рятувальних та аварійних робіт.
Умови успішного проведення рятувальних та аварійно-відновлювальних робіт.
Фінансово-матеріальне забезпечення, необхідне для захисту об’єкта, персоналу, населення та довкілля.
Міжнародні документи з питань техногенної безпеки.
Техногенні небезпеки хімічного походження.
Класифікація об’єктів і адміністративно територіальних одиниць за хімічною небезпекою.
Прогнозування та оцінка НС хімічного походження.
Вибухопожежонебезпечні виробництва. Уражаючи чинникі аварій, катастроф на вибухо- і пожежонебезпечних об’єктах (ВПНО).
Гідродинамічно небезпечні об’єкти (ГДНО). Заходи і способи захисту населення і територій при катастрофічному затопленні.
Техногенні небезпеки радіаційного походження. Джерела радіації.
Дія радіації на організм людини. Норми радіаційної безпеки (НРБУ).
Загально-територіальні вимоги по забезпеченню техногенно-екологічної безпеки.
Першочергові вимоги направлені на зниження ризику від ПНВ залежно від типу вимог.
Функції Міністерства з питань надзвичайних ситуацій.
Закон України «Про надзвичайний стан».
Структура, мета та завдання курсу охорони праці.
Основні терміни, поняття та визначення з охорони праці.
Роль науки в розвитку охорони праці та її зв'язок з іншими науковими досягненнями.
Нормативно-технічна документація з питань охорони праці.
Система стандартів безпеки праці, область застосування.
Сутність закону України "Про охорону праці".
Служба охорони праці, функціональні обов'язки та права її працівників. Форма роботи в області охорони праці.
Функції системи управління охороною праці. Планування та фінансування заходів з охорони праці.
Фонди охорони праці.
Інструктаж і навчання з охорони праці, їх види та зміст.
Аналіз особливостей умов праці в галузі.
Органи нагляду і контролю за станом охорони праці, їх права та обов’язки.
Відповідальність посадових осіб за порушення вимог щодо охорони праці, види відповідальності, порядок накладення стягнень та їх оскарження.
Класифікація виробничих шкідливих та небезпечних чинників, їх дія на організм людини.
Поняття про виробничий травматизм і професійні захворювання, їх тяжкість та наслідки.
Порядок розслідування та обліку нещасних випадків на виробництві і використання його в практиці галузевих організацій.
Причини виробничого травматизму та професійних захворювань, їх класифікація.
Атестація умов праці на робочих місцях.
Методи аналізу причин виробничого травматизму, їх особливості, переваги і недоліки.
Стан побутового і виробничого травматизму в Україні.
Особливості спеціального розслідування нещасних випадків на виробництві.
Види допомоги та терміни її сплати потерпілим в разі ушкодження їх здоров'я при виконанні службових обов’язків.
Права, які має працівник на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці.
Обов'язки керівника організації в області охорони праці.
Порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту.
Основні завдання і вимоги до виробничої санітарії та історія її розвитку. Поняття про гігієнічний норматив.
Метеорологічні умови виробничого середовища. Параметри мікроклімату, методи їх визначення.
Вплив метеорологічних умов на терморегуляційну функцію організму.
Вплив температури повітря на теплообмінні процеси організму людини.
Вплив вологості та руху повітря на теплообмінні процеси організму людини.
Нормування метеорологічних параметрів. Заходи щодо поліпшення умов виробничого мікроклімату.
Виробничий пил, причини його утворення, дія на організм людини. Основні напрямки боротьби з пилом.
Вимоги до виробничого освітлення приміщень.
Вплив якості природного та штучного освітлення на зорову функцію людини. Професійна зорова патологія та заходи щодо її запобігання.
Види і системи освітлення. Методи розрахунків штучного освітлення приміщень.
Фізичні та фізіологічні характеристики виробничих шумових параметрів. Джерела шуму. Його дія на організм людини.
Класифікація засобів та методів захисту від виробничого шуму. Гігієнічне нормування.
Ультразвук, інфразвук їх дія на організм людини та захист від них.
Джерела вібрації. Показники, що характеризують вібрацію. Дія вібрації на організм людини.
Гігієнічне нормування вібрації. Заходи та методи захисту організму людини від шкідливої дії вібрації.
Основні види та джерела радіоактивних випромінювань, їх використання в галузях господарювання. Контроль за радіаційною безпекою.
Біологічна дія іонізуючих випромінювань на організм людини. Гігієнічне нормування. Профілактичні заходи і методи захисту від дії іонізуючого випромінювання.
Умови та обставини виникнення потенційно небезпечних ситуацій. Небезпечні умови, небезпечні дії. Постійні, змінні та охоронні зони.
Вимоги технічної естетики до виробничого середовища.
Основи технічної безпеки при застосуванні електричної енергії.
Дія електричного струму на організм людини. Види ураження електричним струмом.
Чинники, що впливають на наслідки ураження людини електричним струмом.
Класифікація виробничих приміщень за рівнем електробезпеки та її значення при виборі електрообладнання.
Засоби захисту людей від ураження електричним струмом. Заземлення і порядок його розрахунку.
Особливості та небезпека статичної електрики та заходи профілактики її розрядів.
Атмосферна електрика, види її прояву та засоби захисту.
Блискавкозахист, конструктивні особливості, умови застосування, величина захисної зони.
Загальні вимоги безпеки до посудин, що працюють під тиском.
Вимоги безпеки при експлуатації компресорних установок.
Безпека праці при експлуатації балонів, що працюють під тиском.
Фізико-хімічні основи процесів горіння.
Показники пожежної небезпеки речовин і матеріалів.
Умови та види горіння.
Умови самозаймання речовин і матеріалів.
Особливості горіння твердих горючих матеріалів.
Особливості горіння рідких речовин.
Особливості горіння пилоповітряної суміші.
Особливості горіння газів.
Основи пожежного нормування.
Категорії приміщень і будівель за вибухопожежною небезпекою.
Вимоги до системи пожежовибухозахисту.
Види пожежного зв’язку і сигналізації.
Пожежна профілактика і активний пожежний захист.
Способи і засоби гасіння пожеж.
Вогнегасні властивості води.
Хімічні засоби пожежегасіння.
Способи і засоби гасіння пожеж інертними розріджувачами.
Способи і засоби гасіння пожеж вогнегасними порошками.
Протипожежне водопостачання.
Спринклерні та дренчерні установки пожежогасіння.
Первинні засоби пожежогасіння.
Причини пожеж та вибухів.
Організація пожежної охорони.
Пожежний нагляд і організація пожежної охорони.
Умови, необхідні для горіння. Види горіння та пожеж. Розслідування та облік пожеж.
Автоматичне пожежогасіння та пожежна сигналізація.
Характеристика параметрів мікроклімату робочих приміщень, їх нормування і вимірювання.
Вирішення питань охорони праці в проектній документації.
Методи аналізу причин виробничого травматизму. Наведіть значення показників травматизму у вашій організації.
Вимоги до складу, розташування, розмірів і обладнання санітарно-побутових приміщень.
Ергономічні вимоги в профілактиці травматизму і захворювань.
Охарактеризуйте взаємозалежність показників продуктивності праці та показників непрацездатності.
Аналіз непрацездатності за причинами виробничого характеру (методика та практичні приклади з організації, де працюєте).
Розкрийте залежність між виробничими умовами та працездатністю робітників.
Виробнича гігієна та фізіологія праці, характеристика цих наукових напрямків, зв'язок з охороною праці.
Економічні втрати при непрацездатності.
За рахунок чого досягається економічний ефект від скорочення трудових витрат з непрацездатності?
Соціально-економічне значення охорони праці в сучасних умовах господарювання.
ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ
Задача №1.
Визначити ризик травмування людини на виробництві в Україні за рік, якщо відомо, що в цілому в галузі було травмовано 5 тис. чол., а кількість працюючих складала 1,5 млн. чол.
Задача №2.
Визначити ризик загибелі людини на виробництві в Україні, якщо відомо, що за рік внаслідок нещасних випадків на виробництві загинуло 1,2 тис. чол. Кількість працюючих складає 18 млн. чол.
Задача №3.
Щорічно в Україні внаслідок різних небезпек гине близько 130 тис. чол. Беручи кількість населення країни 46,4 млн. чол., визначити ризик проживання в країні.
Задача №4.
Визначити тенденцію у величині ризику проживання людини в Рівненський області, якщо відомо, що в 2007 році було смертельно травмовано внаслідок невиробничого травматизму 3 145 чол., а в 2008 році — 4 063 чол., при загальній кількості мешканців в області 1,09 млн. чол.
Задача №5.
Визначити індивідуальний ризик, пов'язаний з дорожньо-транспортними подіями в Рівненський області, якщо відомо, що в 2008 році в ДТП загинуло 245 чол. при загальній кількості населення в області 1,09 млн. чол.
Задача №6.
Порівняти індивідуальний ризик травмування електричним струмом серед мешканців у Рівненський області, беручи до уваги кількість населення області 1,09 млн. чол., якщо відомо, що в 2007 році загинуло 17 чол., а в 2008 році — 6 чол.
Задача №7.
Визначити ризик загибелі людини на виробництві за рік у світі, якщо відомо, що щорічно у світі гине 210 тис. чол. Кількість працюючих на виробництві 3,0 млрд. чол.
Задача №8.
Визначити індивідуальний ризик стати інвалідом з праці в Україні, якщо відомо, що в 2008 році близько 25 тис. працюючих стали інвалідами з праці. Кількість працюючих на виробництві 28 млн. чол.
Задача №9.
Визначити ризик загибелі людини від онкологічних захворювань, якщо відомо, що від онкологічних захворювань на земній кулі щорічно помирає 0,6