МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПOРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТА
кафедра ЗІ
З В І Т
до лабораторної роботи №2
з курсу: «Технічні засоби охорони об’єктів»
на тему: « Pобота з приймально-контрольним приладом СА-10 »
Мета роботи – ознайомлення з принципом роботи приймально-контрольного приладу СА – 10 та його характеристиками.
КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Приймально-контрольний пристрій типу СА-10 являє собою сучасну мікропроцесорну охоронну централь, яка розроблена згідно нових тенденцій в області сигналізації злому та нападу. Широкі програмні можливості ПКП типу СА-10 дозволяють використати його як в невеликих, так і в великих системах охоронної сигналізації. В приладі використані багато рішень, які до цих пір зустрічались лише у спеціальних системах, при чому деякі з них є удосконаленими винаходами.
Основні функціональні можливості:
керування приладом з допомогою дистанційних маніпуляторів, обладнаних текстовим індикатором LCD (РКІ) або маніпуляторів з світлодіодами LED;
можливість підключення чотирьох незалежних один від одного маніпуляторів;
дистанційне керування системою за допомогою телефонного апарату (вибрані функції) – функціонування з модулем MST-1;
можливість розділення об’єкту, що охороняється на чотири групи: повністю незалежні одна від одної системи охоронної сигналізації, групи, що мають спільні зони або внутрішні групи;
10 – 16 довільно програмованих зон (8 зон на основній платі, 2 зони в кожному маніпуляторі; розширення системи через зони чергових маніпуляторів або через розширювач), кожна з яких може виконувати одну з 21 функцій;
Обслуговування довільних датчиків в конфігурації NO, NC, EOL чи 2EOL;
6 програмованих виходів, кожен з яких може виконувати одну з 41 функцій;
Завдяки вбудованому блоку телефонного повідомлення:
передача повідомлень до двох центральних станцій моніторингу (ЦСМ);
передача тривожного повідомлення через системи виклику (пейджер);
передача інформації про тривожний стан шляхом безпосереднього повідомлення;
відповідь на телефонний дзвінок та передача повідомлення про стан системи;
дистанційне сервісне обслуговування з комп’ютера, обладнаного модемом;
Вбудований порт типу RS-232 забезпечує можливість підключення пристрою друку (друк інформації що зберігається в блоці пам’яті подій або інформації про поточний стан об’єкту що охороняється) та комп’ютерного приймально-контрольного пристрою (ПКП);
внутрішній таймер, що забезпечує можливість автоматичної постановки на охорону та зняття з охорони окремих груп за допомогою функції TIMER;
обслуговування системи 32 користувачами, що користуються незалежними паролями (до 13 в кожній групі); паролі можуть відрізнятися компетенціями – факт їх вживання зберігається в пам’яті подій;
стабільне збереження в енергозалежній пам’яті інформації про останній 255 останніх подій, тобто постановка на охорону, зняття з охорони, стани тривоги, несправності і т.д. з вказанням номера користувача, що обслуговує ПКП, дати та часу виникнення даної події;
можливість ведення нагляду за охоронними службами з допомогою функції TIMER;
автоматичний контроль працездатності системи сигналізації, в тому числі виявлення несправностей або прикриття датчика.
Схема макету
До складу лабораторного макету входять: ПК ПСА-10, який розташований в металевій скринці; акумулятор; маніпулятор LCD; чотири датчики руху підключені до різних зон (один з цих датчиків підключений безпосередньо до маніпулятора); два датчики розбиття скла; один пожежний датчик та звукова і світлова сирена.
Швидка постановка на охорону здійснюється за допомогою команди [0#], введеної з клавіатури маніпулятора. Зняття з охорони здійснюється за допомогою вводу команди [1234#].
Загальний вигляд лабораторного стенду має наступний вигляд:
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАВДАННЯ
Підключіть макет до мережі електроживлення.
Здійснити швидку постановку на охорону.
Здійснити зняття з охорони.
Перевірити роботу датчиків руху (окремо кожного і всіх одночасно);
Перевірити роботу пожежного датчика;
Перевірити роботу датчиків розбиття скла (окремо кожного і всіх одночасно);
Зайти в сервісний режим маніпулятора та ознайомитися з декількома з описаних вище сервісних функцій.
РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ РОБОТИ
Підключено макет до мережі електроживлення.
2) Встановлено поточний час та дату;
3) Здійснено швидку постановку на охорону.
4) Через кілька хвилин було проведено зняття з охорони.
5) Перевірено роботу сенсорів (окремо кожного і всіх одночасно);
6) Також було зайдено в сервісний режим маніпулятора та ознайомлено із кількома сервісними функціями.
Після підключення макету до мережі електроживлення ПКП СА-10 переходить в робочий режим. Всі датчики, встановлені на макеті об’єднані в декілька зон, з яких всі входять в одну групу. В ході роботи визначимо які з датчиків відносяться до якої групи.
Щоб поставити ПКП на охорону використовуємо команду швидкої постановки на охорону: [0#]. Після цього нам дається 10 секунд на вихід з приміщення, по закінченню відліку яких централь встає на охорону.
При спрацюванні будь-якого датчика в централі зразу вмикається сигнал «Тривога» і спрацьовує сирена, бо часу на вхід не передбачено. Щоб припинити сигнал тривоги і зняти систему з охорони вводимо команду [1234#]. Після зняття з охорони виключається сигнал тривоги, вимикається сирена, а на РК дисплеї маніпулятора висвітлюється інформація про номер зони, в якій виникло порушення.
Таким чином почергово включаючи кожний датчик за допомогою відповідного перемикача на стенді (в датчика руху 1 і пожежного датчика перемикач вмонтований в сам корпус) ставимо систему на охорону, викликаємо спрацювання датчика (рухом для датчика руху, звуком для датчика розбиття скла і димом для пожежного датчика), визначаємо до якої зони належить кожний датчик.
Отримані результати:
датчики руху 1 і 3 – не працюють;
датчик руху 2 – зона 1;
датчик руху 4 і обидва датчики розбиття скла – зона 3 (причому датчики розбиття скла спрацьовують тільки при увімкненому датчику руху 4);
пожежний датчик – не перевірявся по технічним причинам.
Далі включаємо усі датчики і перевіряємо роботу централі в цьому випадку (ставимо на охорону, викликаємо спрацювання датчиків і знімаємо з охорони).
Після цього заходимо в сервісний режим маніпулятора за допомогою команди [12345#]. В цій роботі ми ознайомились з наступними трьома функціями:
FS8 – присвоєння зон групі 1. Щоб перейти до неї після заходу в сервісний режим набираємо на клавіатурі [8#]. По замовчуванню в першу групу включені всі зони. Тепер за допомогою клавіш ← і → переміщаємося між номерами зон, а за допомогою клавіш ↓ і ↑ додаємо відповідну зону до першої групи або виключаємо її з неї (зони, які входять в групу позначаються цифрами 1-9 і буквами A-G). Для виходу з цієї функції без збереження настройок використовуємо клавішу [*].
Перевід режиму роботи маніпулятора з текстового в режим індикації стану зон. Для цього заходимо в сервісний режим, а далі за допомогою стрілок вибираємо Маніпулятори LCD → Установки → Формат стану. По замовчуванню маніпулятор знаходиться в текстовому режимі. За допомогою клавіші ↓ вибираємо режим індикації стану зон LCD і натискаємо клавішу [#]. Щоб повернути маніпулятор в початковий режим, повторюємо ті ж операції, за допомогою клавіші ↑ вибираємо текстовий режим і натискаємо клавішу [#].
FS113 – друк пам’яті подій. Щоб перейти до неї після заходу в сервісний режим набираємо на клавіатурі [113#]. В результаті отримуємо на екрані список подій в системі, рух по яких відбувається за допомогою клавіш ↓ і ↑. Щоб вийти з цієї функції натискаємо клавішу [*].
ВИСНОВОК
В цій роботі ми ознайомились з роботою приймально-контрольного пристрою СА-10, набули практичних навичок у постановці його на охорону і знятті з охорони, перевірили роботу датчиків, а також визначили, які з них несправні. Крім цього, ми ознайомились з роботою з СА-10 у сервісному режимі на приладі трьох функцій: присвоєння зон групі 1, перевід режиму роботи маніпулятора з текстового в режим індикації стану зон та друк пам’яті подій.
В результаті роботи ми впевнились в широких програмних можливостях приймально-контрольного пристрою СА-10, які дозволяють використовувати його як в невеликих, так і в великих системах охоронної сигналізації.