Міністерство освіти та науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
Звіт
про виконання практичної роботи №6
на тему: “Дослідження рівня розвитку господарства і рівня життя населення регіону”.
План
Розрахувати потребу населення Рівненської області в продуктах харчування на рік і порівняти її з виробництвом продуктів харчування підприємством в Рівненській області. Зробити висновки про можливість господарського комплексу області задовольнити власні потреби в продуктах харчування.
Визначити галузі спеціалізації господарства Рівненщини за коефіцієнтом виробництва на одну особу.
На основі даних про потреби в продуктах харчування для однієї людини на рік та інформації про ціни на продукти харчування на ринках міста Рівне, обчислити річні витрати особи на продукти харчування у грудні 2005 року і в листопаді 2006 року. Порівняти отримані значення із середнім рівнем заробітної плати. Зробити загальні висновки про зміну рівня життя населення.
Розрахувати потребу населення Рівненської області в продуктах харчування на рік і порівняти її з виробництвом продуктів харчування підприємством в Рівненській області. Зробити висновки про можливість господарського комплексу області задовольнити власні потреби в продуктах харчування.
Визначимо потребу Рівненської області у м’ясі і м’ясопродуктах на рік:
70кг * 1156,5тис.осіб = 81тис.т
Порівнюючи потребу у м’ясі і м’ясопродуктах із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності не достатні для забезпечення власних потреб населення області у м’ясі і м’ясопродуктах. М’ясо у забійній вазі виробляється 46 тис.т., 11,1 тис.т. продукції отримується після промислової переробки, тому забезпечити потреби у цих продуктах харчування область змушена за рахунок завезення м’ясних продуктів з інших регіонів.
Визначимо потребу Рівненської області у молоці і молочних продуктах на рік:
(враховуючи, що 1л молока – 1кг молока, тобто 360л – 360кг)
360кг * 1156,5тис.осіб = 416,3тис.т
Порівнюючи потребу у молоці і молочних продуктах із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності достатні для забезпечення власних потреб населення області у молоці і молочних продуктах. Молоко у господарствах всіх категорій виробляється 502,1тис.т., 29,3тис.т. продукції отримується після промислової переробки, тому область сама себе забезпечує у цих продуктах харчування.
Визначимо потребу Рівненської області у рибі і рибопродуктах на рік:
18,2кг * 1156,5тис.осіб = 21тис.т.
Порівнюючи потребу у рибі і рибопродуктах із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: область не забезпечує себе у рибі і рибопродуктах. Ні в промисловості, ні в сільському господарстві такий вид продукції не виробляється, тому забезпечити потреби у цих продуктах харчування область змушена за рахунок завезення риби з інших регіонів.
Визначимо потребу Рівненської області у цукрі на рік:
35,3кг * 1156,5тис.осіб = 40,8тис.т.
Порівнюючи потребу у цукрі із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності достатні для забезпечення власних потреб населення області у цукрі. Цукор після промислової переробки виробляється 62,9тис.т., тому область сама себе забезпечує у цих продукті харчування.
Визначимо потребу Рівненської області у олії рослинній на рік:
13,2кг * 1156,5тис.осіб = 15,3тис.т.
Порівнюючи потребу у олії рослинній із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: область не забезпечує себе у олії рослинній. Ні в промисловості, ні в сільському господарстві такий вид продукції не виробляється, тому забезпечити потреби у цих продуктах харчування область змушена за рахунок завезення риби з інших регіонів.
Визначимо потребу Рівненської області у картоплі на рік:
105кг * 1156,5тис.осіб = 121,4тис.т.
Порівнюючи потребу у картоплі із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності достатні для забезпечення власних потреб населення області у картоплі. Валовий збір картоплі у господарствах усіх категорій становить 912тис.т., тому область сама себе забезпечує у цих продукті харчування.
Визначимо потребу Рівненської області у овочах на рік:
140кг * 1156,5тис.осіб = 161,9тис.т.
Порівнюючи потребу у овочах із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності достатні для забезпечення власних потреб населення області у овочах. Валовий збір овочів у господарствах усіх категорій становить 907тис.т., тому область сама себе забезпечує у цих продукті харчування.
Визначимо потребу Рівненської області у фруктах на рік:
75кг * 1156,5тис.осіб = 86,7тис.т.
Порівнюючи потребу у фруктах із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності не достатні для забезпечення власних потреб населення області у фруктах. Валовий збір овочів у господарствах усіх категорій становить 51,6тис.т., тому забезпечити потреби у цих продуктах харчування область змушена за рахунок завезення фруктів з інших регіонів.
Визначимо потребу Рівненської області у хлібних продуктах на рік:
115кг * 1156,5тис.осіб = 133тис.т.
Порівнюючи потребу у хлібних продуктах із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності недостатні для забезпечення власних потреб населення області у цукрі. Хлібні продукти після промислової переробки виробляється 59,1тис.т., тому забезпечити потреби у цих продуктах харчування область змушена за рахунок завезення хлібних продуктів з інших регіонів.
Визначимо потребу Рівненської області у яйцях:
265шт. * 1156,5тис.осіб = 0,3млн.шт.
Порівнюючи потребу у яйцях із виробничими можливостями промисловості і сільського господарства області робимо висновок: їх потужності достатні для забезпечення власних потреб населення області у яйцях. У господарствах всіх категорій яєць вироблено 327,9млн.шт., тому область сама себе забезпечує у цих продукті харчування.
Визначити галузі спеціалізації господарства Рівненщини за коефіцієнтом виробництва на одну особу.
Виробництво найважливіших видів промислової продукції
Виробництво цементу
9,6 / 2,5 = 3,84
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво цементу є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво будівельної цегли
2,9 / 2,5 = 1,16
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво будівельної цегли є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво збірних залізобетонних конструкцій і виробів
0,7 / 2,5 = 0,28
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то виробництво збірних залізобетонних конструкцій і виробів не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво лляної тканини
7,5 / 2,5 = 3
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво лляної тканини є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво м’яса (включаючи суппродукти 1 категорії)
0,8 / 2,5 = 0,32
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то виробництво м’яса (включаючи суппродукти 1 категорії) не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво ковбасних виробів
0,2 / 2,5 = 0,08
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то виробництво ковбасних виробів не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво тваринного масла
2,6 / 2,5 = 1,04
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво тваринного масла є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво жирних сирів
2,6 / 2,5 = 1,04
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво жирних сирів є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво консерв
1,5 / 2,5 = 0,6
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то виробництво консерв не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво цукру-пісока
4,9 / 2,5 = 1,96
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво цукру-пісока є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво кондитерських виробів
2,2 / 2,5 = 0,88
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то виробництво кондитерських виробів не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво горілки і лікеро-горілчаних виробів
0,1 / 2,5 = 0,04
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то виробництво горілки і лікеро-горілчаних виробів не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Валовий збір основних сільськогосподарських культур
Валовий збір зернових
1,6 / 2,5 = 0,64
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то валовий збір зернових
не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Валовий збір цукрового буряка
3,8 / 2,5 = 1,52
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то валовий збір цукрового буряка є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Валовий збір льона-довгунця
3,9 / 2,5 = 1,56
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то валовий збір льона-довгунця є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Валовий збір картоплі
4,7 / 2,5 = 1,88
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то валовий збір картоплі є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Валовий збір овочів
2,4 / 2,5 = 0,96
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то валовий збір овочів
не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво основних продуктів тваринництва
Виробництво м’яса (реалізація в живій вазі)
2,9 / 2,5 = 1,16
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво м’яса (реалізація в живій вазі) є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво молока
3,7 / 2,5 = 1,48
Оскільки коефіцієнт спеціалізації більший за 1, то виробництво молока є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво яєць
2,5 / 2,5 = 1
Оскільки коефіцієнт спеціалізації дорівнює 1, то виробництво яєць є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Виробництво вовни
0,7 / 2,5 = 0,28
Оскільки коефіцієнт спеціалізації менший за 1, то виробництво вовни не є галуззю спеціалізації Рівненської області.
Отже, галузями спеціалізації Рівненської області є: виробництво цементу, виробництво будівельної цегли, виробництво лляних тканин, виробництво тваринного масла, виробництво жирних сирів, виробництво цукру-піска, валовий збір цукрового буряка, валовий збір льона-довгунця, валовий збір картоплі, виробництво м’яса (реалізація в живій вазі), виробництво молока, виробництво яєць.
На основі даних про потреби в продуктах харчування для однієї людини на рік та інформації про ціни на продукти харчування на ринках міста Рівне, обчислити річні витрати особи на продукти харчування у грудні 2005 року і в листопаді 2006 року. Порівняти отримані значення із середнім рівнем заробітної плати. Зробити загальні висновки про зміну рівня життя населення.
Потреби в продуктах харчування для однієї людини на рік та інформація про ціни на продукти харчування на ринку міста Рівне
Потреби в продуктах харчування для однієї людини на рік
грудень 2005 року
листопад 2006 року
М’ясо і м’ясопродукти
5,8кг
Свинина 2,5кг
2,5кг*21грн./кг=52,5
грн.
2,5кг*29грн/кг=72,5 грн.
Яловичина 2кг
2 кг *20 грн./кг =40 грн.
2кг*23грн/кг=46грн.
Курячі стегенця 1,3кг
1,3 кг *12 грн./кг =15,6 грн.
1,3кг*14грн/кг=18,2 грн.
Молоко і молочні продукти
30кг
Молоко 7кг
7кг*1,9грн/кг=13,3грн.
7кг*2,3грн/кг=16,1грн
Сметана 6кг
6кг*8,1грн/кг=48,6грн
6кг*9,5грн/кг=57грн
Сир домашній 5кг
5кг*10,2грн/кг=51грн
5кг*11грн/кг=55грн
Сир твердий 5кг
5кг*21грн/кг=105грн
5кг*24грн/кг=120грн
Масло 7кг
7кг*3,4грн/кг=23,8грн
7кг*13,5грн/кг=94,5 грн
Цукор 2,9кг
Цукор 2,9кг
2,9кг*3,4грн/кг=9,86грн
2,9кг*4,2грн/кг=12,18 грн
Олія 1,1кг
Олія 1,1кг
1,1кг*5,5грн/кг=6,05грн
1,1кг*5,5грн/кг=6,05грн
Картопля 8,75кг
Картопля 8,75кг
8,75кг*1,6грн/кг=14грн
8,75кг*1,6грн/кг=14грн
Овочі 11,7кг
Цибуля ріпчаста 2,5кг
2,5кг*1,75грн/кг=4,38грн
2,5кг*1,75грн/кг=4,38грн
Капуста 3,2кг
3,2кг*1,45грн/кг=4,64грн
3,2кг*1,6грн/кг=5,12грн
Огірки 3кг
3кг*8,75грн/кг=26,25грн
3кг*10грн/кг=30грн
Помідори 3кг
3кг*5,5грн/кг=16,5грн
3кг*9грн/кг=27грн
Фрукти 6,25кг
Цитрусові 1кг
1кг*6,75грн/кг=6,75грн
1кг*7,25грн/кг=7,25грн
Банани 1кг
1кг*4,25грн/кг=4,25грн
1кг*5,25грн/кг=5,25грн
Яблука 2,5кг
2,5кг*3грн/кг=7,5грн
2,5кг*4,25грн/кг=10,63 грн
Груші 1,5кг
1,5кг*5грн/кг=7,5грн
1,5кг*6грн/кг=9грн
Виноград 0,25кг
0,25кг*10,75грн/кг=2,69 грн
0,25кг*11,25грн/кг=2,81 грн
Хлібні продукти 9,58кг
Борошно в/г 9,58кг
9,58кг*1,75грн/кг=16,77 грн
9,58кг*1,85грн/кг=17,72 грн
Яйця 22,08шт
Яйця 22,08шт
22,08шт*0,36грн/шт.= 7,95грн
22,08шт*0,38грн/шт.= 8,39грн
Загальна сума витрат в грудні 2005 року, при середніх цінах на продукти, становить 484,89грн., це 54,7% від середньомісячної зарплати, яка становить 886грн., тобто лише 45,3% грошей від зарплати населення міста Рівне витрачає на оплату комунальних та інших послуг і на придбання товарів для власного використання. Загальна сума витрат у листопаді 2006 року, при середніх цінах на продукти, становить 639,08грн., це 68,6% від середньомісячної зарплати, яка становить 932грн., порівняно з груднем 2005 року в листопаді 2006 року ситуація погіршилась, бо на оплату комунальних та інших послуг і на придбання товарів для власного використання припадає лише 31,4%. Отже, за неповний рік продукти харчування подорожчали на стільки, при зростанні за рік зарплати, приблизно, на 50грн. люди стали витрачати більше коштів на продукти.