МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
кафедра
менеджменту організацій
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
З навчальної дисципліни «Основи підприємницької діяльності»
на тему: «Обгрунтування ідеї створення суб’єкта підприємництва»
1. Вступ.
Шляхи до успіху у кожного складаються по-різному. Одні докладають багато зусиль і досягають поставленої мети, інші — покладаються на везіння та задовольняються тривалим успіхом, який може у будь-який час зруйнуватися. Ще інші — живуть так, як карта ляже, і для них успіх — гра, або пан, або пропав: нині є, завтра — немає. Я належу до категорії людей, які не бояться перешкод на своєму шляху. Усе своє життя хочу присвятити наполегливій праці не лише для себе, а й для людей. Ще з дитинства маю мету досягнути великого успіху та залишити помітний слід на цьому світі. Організаторські здібності – це дар, який є не у кожного. Я один із тих кому цей дар даний від народження. Виконувати чиїсь вказівки бездумно, беззаперечно – не для мене. Бути лідером та організатором - ось моє покликання. Знайти спільну мову з людиною, переконати та мотивувати її для роботи в команді - це те, в чому мені не має рівних. Тому організація власного підприємства кав‘ярні-ресторану в центральній частині Черкас для обслуговування мешканців і гостей міста - є найкращим способом реалізації мого життєвого потенціалу та стимулом до фінансової незалежності. Маючи неабиякі організаторські здібності, вважаю, що моя справа просто «приречена» на успіх.
Отже, індивідуальне підприємництво є не тільки засобом одержання прибутку, а також методом самореалізації.
2. Обґрунтування вибору підприємницької ідеї.
Мотивація вибору підприємницької ідеї.
Реалізація "підприємницької ідеї" на практиці дасть можливість одержати позитивний фінансовий результат.
Заклади громадського харчування в м. Черкаси – це те поле діяльності, яке може стати «золотою жилою».
Час від часу після робочого дня виникає бажання відпочити в компанії друзів. Але куди піти? Такого типу закладів у нашому місті велика кількість, та всі вони схожі між собою, як дві краплі води, навіть в найменших деталях. Саме такій буденності серед закладів харчування я і хочу покласти край. Моя підприємницька ідея - це організація кав‘ярні-ресторану «Львівський вечір» «демократичного типу», де відвідувач зможе відпочити та смачно поїсти, випити чашечку чаю, філіжанку запашної кави або келих справжнього вина.
Найдоцільніше розмістити такий заклад на розі вулиці Богдана Хмельницького та бульвару Тараса Шевченка. Основною перевагою такого місцезнаходження є те, що це фактично центр міста, де завжди людно, багато бажаючих поєднати відпочинок з потребою перекусити, а головне, що поруч відсутні подібні заклади, які складали б реальну конкуренцію данному. Бульвар Тараса Шевченка – це візитівка нашого міста, де доповнюючи одне одного, вдало поєднується архітектурна давнина з сучасними забудовами – торгівельними, офісними та бізнес-центрами, житловими будинками. Всі перераховані фактори гарантують окупність проекту впродовж наступних 8-12 місяців.
На даний час урядова політика, яка стосується ПП у сфері харчування, є поміркованою і стабільною. Тому для фінансування проекту планується взяти пільговий кредит у сумі 150000 гривень терміном на 3 роки під 12,5% річних у гривнях у Фонді Підтримки Бізнесу при Черкаської ОДА.
2.2. Аналіз та оцінка за відповідними критеріями.
2.2.1. Перспективність.
Створення підприємства, яке буде надавати послуги харчування, я вважаю перспективним, оскільки існує багато схожих підприємств, але попит перевищує пропозиції. Дана послуга матиме значний попит, а отже і буде прибутковою. Перспективність забезпечуватиметься ще тим, що поруч є лише один заклад, спроможній скласти нам конкуренцію: це ресторан «Міссада». Цей заклад надає високоякісні послуги за високі ціни, переважно спеціалізуючись на національній єврейській кухні.
Перевага нашої кав‘ярні-ресторану «Львівський вечір» над конкурентом в наступному: за помірні ціни ми будемо надавати клієнтам якісне обслуговування на європейському рівні, роблячи акцент на страви західноукраїнської кухні. Саме в нашій кав’ярні відвідувачі відчують витончений аромат львівських кав’ярень, скуштують філіжанку смачної кави. За бажанням тут приготують прохолодні кавові напої, кавові лікери, різноманітні кавові коктейлі. В «Міссаді» відсутня можливість перехопити на «швидкоруч», що зменшує їхню конкурентоспроможність.
Кав‘ярня-ресторан «Львівський вечір» в перспективі має всі шанси бути розширеним до рівня ресторанно-готельного комплексу. Для цього наявні є площі, вигідне розташування, сполучення та безпосередня оригінальність закладу.
Враховуючи всі ці фактори, потреба в такому закладі буде актуальна постійно, так як поруч крім житлових масивів розміщені також офісні будівлі, магазини і т.п., працівники яких зможуть активно користуватися нашими послугами.
2.2.2. Реальність.
Черкащина - історично багатий край цікавий для туристів. Саме тут пролягає маршрут «золотої підкови». Тому, враховуючи туристичні потоки, збільшення кількості гостей міста та відпочиваючих (особливо починаючи з квітня по жовтень включно), діяльність кав‘ярні-ресторану «Львівський вечір» матиме перспективу успішного розвитку.
Ще одним фактором, що сприятиме популярності закладу, можна назвати орієнтацію нашого ПП на здорову їжу та екологічно чисті продукти харчування. Здорове харчування – головна тенденція ХХІ ст., і саме в нас клієнти зможуть скоштувати корисні, смачні та поживні страви.
Доставка необхідних продуктів від фермерських господарств безпосередньо до закладу виконується силами постачальників продуктів за попередньою домовленістю.
Виходячи з цього можна зробити висновок, що кав‘ярня-ресторан «Львівський вечір» з широким асортиментом пропонованої екологічно чистої продукції, високим сервісом та порівняно невисокими цінами, матиме суттєві переваги над існуючими нині закладами.
2.2.3. Пластичність.
Для кращого розвитку підприємства ми обрали стратегію справедливих цін характерну для закладів «демократичного типу». Будуть прийматися заходи щодо зменшення собівартості послуг.
Оскільки Черкаська область є аграрною, то постачальниками плодово-овочевих та м`ясних продуктів будуть місцеві фермери, які за цінами від товаровиробника надаватимуть високоякісні та екологічно чисті продукти, що в свою чергу забезпечить нам популярність серед мешканців та гостей міста.
Ми з радістю будемо обслуговувати корпоративи, бізнес-ланчі зі знижкою для працівників поруч розташованих організацій, з метою залучення їх у постійні клієнти.
Для створення атмосфери львівських кав’ярень, ми зможемо проводити тематичні свята та вечори живої музики, запрошуючи до співпраці студентів музичного училища імені Гулака Артемовського, місцеві музичні групи та колективи.
Демократичні ціни залучать в кафе багатьох. Потенційні відвідувачі кафе – співробітники офісів, молодь. Ввечері контингент може помітно розширитися за рахунок людей, які призначають у кафе зустрічі або просто заходять відпочити та отримати задоволення від спілкування з друзями в затишній атмосфері.
Даний проект передбачає створення підприємства з «демократичними цінами», яке має зайняти провідне місце на ринку громадського харчування.
Отже, діяльність створюваного підприємства направлена на надання послуг у сфері громадського харчування для людей із середнім рівнем доходу. Як вже було сказано, успішність даного проекту забезпечує вигідне місце розташування, оригінальність підходу в своєму роді діяльності, повна підтримка проекту зі сторони місцевої влади.
2.2.4. Новизна.
ПП кав‘ярня-ресторан «Львівський вечір» характеризується значною новизною та специфічністю у порівнянні з конкурентами в наданні послуг. Перебуваючи в різних містах України та відвідавши подібні заклади, як зацікавлена особа, я зміг проаналізувати і визначити переваги та недоліки в організації їх роботи. На підставі зробленого аналізу я знаю, що потрібно зробити для успішного функціонування кав‘ярні-ресторану «Львівський вечір».
Новизна буде відображена в стилізованому оформленні інтер'єру приміщень (силами студентів Черкаського художнього коледжу), асортименті страв, музиці, уніформі персоналу, в назві закладу. Передбачається проведення певних заходів, котрі сприятимуть розповсюдженню позитивного іміджу закладу, та становитиме так звану «фішку». Це: зустрічі з артистами, художниками, письменниками. Також, дуже популярним буде показ новинок зі світу моди.
2.2.5. Підприємницький потенціал.
Для успіху підприємницької діяльності мені, як підприємцю, притаманні такі риси, як:
1) енергія, вміння заставити себе й інших працювати; 2) вміння думати; 3) вміння налагоджувати взаємовідносини з людьми; 4) комунікабельність; 5) знання техніки і технології. І звичайно, не тільки гроші є мотивуючим фактором у підприємстві. Вважається, що "бачити в якості нагороди за комерційну діяльність лише гроші, а не бачити ризик невдач, - означає нічого не бачити".
Таблиця 1.
Показники
ПП кав’ярня-ресторан «Львівський вечір»
Оцінка
Обгрунтування
1.Перспективність, роки
6
Характер послуг, методи їх надання будуть актуальними сьогодні і в майбутньому через збільшення попиту на споживання екологічно чистих продуктів споживачами
2. Реальність:
- праця;
- капітал;
- земля;
-підприємницькі здібності
5
4
5
5
Створення нових робочих місць; отримання кредиту у держави, залучення до співпраці фермерів-постачальників сировини;
наявна власна земельна ділянка 0,06га; 1)енергія, вміння заставити себе й інших працювати; 2)вміння думати; 3)вміння налагоджувати взаємовідносини з людьми; 4)комунікабельність; 5)знання техніки і технології.
Пластичність:
Висока;
Середня;
Низька
+
Пластичність є високою, оскільки передбачено створення закладу з «демократичними» цінами, використання екологічно чистих продуктів, різноманітність меню з використанням західноукраїнської кухні
Новизна:
Значна;
Середня;
Незначна
+
Заклад виділятиметься на фоні місцевих своїм стилізованим оформленням, асортиментом страв, музикою, уніформою персоналу та культурно-розважальною програмою
Відповідність потенціалу підприємця:
5
Вміння розраховувати, контролювати і домагатися певного рівня рентабельності, допоможе мені через деякий час залучити інвесторів, а це, як відомо, оптимальний шлях до розширення бізнесу і його підйому на більш високий фінансовий ринок.
3. Організаційно-правове оформлення підприємницької ідеї.
3.1. Обґрунтування вибору організаційно-правової форми підприємництва.
Виконання підприємницької ідеї буде здійснюватись у формі приватного підприємства, так як я не хочу працювати на іншу особу. Початковий капітал від необхідної суми складається так: 25% - власні заощадження, 75% - кредит.
3.2. Алгоритм державної реєстрації підприємства.
Для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору за місцезнаходженням ПП такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи (форма № 1);
примірник оригіналу або нотаріально-посвідчену копію рішення власника чи протоколу зборів засновників;
два примірники установчих документів (підписи власника чи засновників на статуті повинні бути засвідчені нотаріально);
документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи (розмір реєстраційного збору становить 170 гривень);
в разі, якщо проводилось резервування найменування, подається довідка про резервування найменування юридичної особи (розмір плати за резервування найменування юридичної особи становить 34 гривні);
належним чином оформлену довіреність (якщо документи на реєстрацію подаються не засновником).
Державний реєстратор протягом трьох робочих днів з моменту отримання документів (за відсутності підстав для залишення документів без розгляду або для відмови у державній реєстрації) зобов’язаний здійснити державну реєстрацію ПП та не пізніше наступного робочого дня з моменту реєстрації видати Свідоцтво про державну реєстрацію та оригінал статуту з відміткою про державну реєстрацію засновникам або уповноваженим ними особам. В той же день державний реєстратор направляє до органів ДПІ, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування та органів статистики повідомлення про державну реєстрацію ПП. Таке повідомлення є підставою для взяття на облік даної юридичної особи та видачі відповідних довідок чи повідомлень. За принципом “єдиного вікна”, всі повідомлення та довідки отримуються у державного реєстратора.
Наступним кроком є оформлення дозволу на виготовлення печатки юридичної особи, а також виготовлення та отримання самої печатки. Дозвіл оформляється в органах дозвільної системи райуправлінь МВС України. Розмір плати за видачу дозволу становить 81 або 162 гривні (5 та 3 робочих дні відповідно). Печатку можливо отримати в спеціалізованих установах, які мають право їх виготовляти.
Таким чином, алгоритм дій при державній реєстрації приватного підприємства наступний:
Підписання уставу.
Реєстрація в районній державній адміністрації.
Включення підприємства в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України (ЄДРПОУ).
Реєстрація підприємства в районному керуванні Пенсійного фонду України.
Реєстрація підприємства як платника страхових внесків:
у Фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;
у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворюваннях України;
у Фонді соціального страхування України по тимчасовій втраті працездатності.
Узяття підприємства на облік платником податків у районній державній податковій інспекції.
Одержання дозволу на оформлення замовлення для виготовлення печаток і штампів, а також їхнє виготовлення.
Відкриття підприємству поточного банківського рахунку.
Обґрунтування організаційної структури підприємства.
Грамотно підібраний персонал – половина успіху в роботі підприємства. Не секрет, що головні люди в закладі громадського харчування – це управляючий та шеф-повар. Від них залежить формування повноцінного колективу, ефективність роботи якого впливає на загальну атмосферу закладу. Решта персоналу підбирається завчасно, щоб залишився час на навчання. Загальна кількість створюваних робочих місць - 9 осіб.
Звичайно, це не всі складові для відкриття успішного закладу. Також необхідно продумати особливості зовнішнього оформлення, закупівлю інвентарю та обладнання, розрахувати витрати на організацію.
Кількість обслуговуючого персоналу – 4 осіб у зміні (кількість поварів – 1, офіціантів – 1, бармен – 1). Робота в 2 зміни – 15 годин.
Режим роботи з 8 ранку до 22 вечора.
Організаційна схема управління кав‘ярні-ресторану «Львівський вечір»:
1). Директор:
організовує всю роботу підприємства
несе повну відповідальність за його стан та стан трудового колективу
представляє підприємство у всіх установах та організаціях
розпоряджається майном підприємства
заключає договори
проводить пошук постачальників
проводить пошук клієнтів
видає накази по підприємству у відповідності з трудовим законодавством, приймає та звільнює роботників
застосовує міри заохочення та покарання до працівників підприємства
відкриває в банках рахунки підприємства
2). Управляючий:
Несе відповідальність за:
випуск високоякісної продукції та її вдосконалення
розробку нових видів продукції
механізацію та автоматизацію виробничих процесів
дотримання установленої технології
використання новітньої техніки і технологій
виконує оперативний контроль за ходом виробництва
складає календарні графіки роботи
ліквідує причини, що порушують нормальний режим виробництва
контролює комплексність та якість готової продукції
здійснює контроль за якістю отриманої на підприємство сировини, матеріалів, напівфабрикатів та ін., оскільки якість продукції є визначальним фактором в загальній оцінці результатів діяльності трудового колективу.
3). Бухгалтер.
Одночасно є замісником директора з економічних питань:
керує роботою по плануванню та економічному стимулюванню на підприємстві, підвищенню виробництва праці, виявленню та використанню виробничих резервів, покращенню організації виробництва, праці і заробітної плати
розробляє нормативи для створення фондів економічного стимулювання
проводить всебічний аналіз результатів діяльності підприємства
розробляє заходи по зниженню собівартості і підвищенню рентабельності підприємства, покращенню використання виробничих фондів, виявленню і використанню резервів на підприємстві
веде облік коштів підприємства та господарчих операцій з матеріальними й грошовими ресурсами
проводить аудит фінансово-господарчої діяльності підприємства, проводить фінансові розрахунки із замовниками й постачальниками, які пов’язані з реалізацією готової продукції, придбанням необхідних продуктів, до його обов’язків також входить отримання кредитів у банку, своєчасне повернення кредиту.
Застосування колективної відповідальності приведе до суттєвого зниження втрат робочого часу, плинності кадрів.
Робоча сила, не повязана з управлінням.
Так як плановане підприємство належить до сфери обслуговування, то запланований графік роботи – з 8.00 до 22.00. Таким чином, у відповідності з КЗпП режим роботи барменів, офіціантів та поварів установлюється два через два, без перерви, з 7.30 до 22.30. Режим роботи адміністративно-управлінського персоналу – з 10.00 до 18.00 з перервою на обід, п`ять днів на тиждень. Прибиральниця працює зранку (до відкриття) та увечорі (після закриття).
Таблиця 2.
Обладнання й характер роботи обумовлюють такі кваліфікаційні вимоги до робітників
Посада
Освіта
Якості
Досвід роботи
Бармен
середня спеціальна або курси
чесність, порядність, знання карт вин, уміння роботи на ПК та касовому апараті
бажано, але не обов`язково
Офіціант
середня спеціальна або курси
чесність, порядність, уміння роботи на ПК та касовому апараті
бажано, але не обов`язково
Повар
середня спеціальна
чесність, порядність, уміння смачно та швидко готувати
обов`язково, не менше 3 років
Відбір працівників проводиться на конкурсній основі, з урахуванням особистих якостей та досвіду роботи.
Висновок.
В наш час ресторанний бізнес розвивається достатньо стрімко, тому кафе завжди будуть користуватися попитом серед людей, оскільки це не тільки підприємство громадського харчування, але і місце для відпочинку з родино, друзями.
Головною метою запланованого підприємства є входження на ринок з подальшим розширенням ринкової частки. Головною стратегією підприємства мусить стати комплексна стратегія по наданню продукції більш високої якості та по більш низьким цінам, а також розширення асортименту послуг. Виходячи з цього, стратегією маркетингу вибирається стратегія розширення попиту за рахунок стимулювання об’єму продажу, цінової політики та нецінових факторів конкурентної боротьби, створення позитивного іміджу кафе.
Основними перевагами запланованого закладу є: можливість зниження собівартості та цін, підвищення продуктивності за рахунок використання нового обладнання, розширення асортименту послуг.