МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
кафедра
менеджменту організацій
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
З навчальної дисципліни «Основи підприємницької діяльності»
на тему: «Обгрунтування ідеї створення суб’єкта підприємництва»
Львів – 2012
Вступ
Жодна розсудлива людина не відмовилась би від шансу отримати фінансову незалежність. Адже це означає стати повноправним господарем свого життя, свого сьогодення і майбутнього! Це можливість не думати щогодини про видобуток хліба насущного, а насолоджуватися життям в повній мірі, займаючись улюбленою справою і отримуючи від цього справжню насолоду. Люди щодня виконують одну й ту ж роботу, не бачачи виходу, йдуть по дорозі, що веде в глухий кут. Хто поставив їх на цю дорогу, якою вони продовжують йти невідомо куди? Основна маса людей працює на "кого-то". Це може бути підприємство або приватний підприємець. Працювати на "когось" - це означає обмінювати свій час на гроші. Ви отримуєте гроші тільки тоді, коли ви працюєте. Поки ви виконуєте свою роботу, ви оплачувані; як тільки ви зупинилися, зупинилися і ваші доходи. Але людина не може працювати все життя, коли-то він зупиниться, і тоді його чекає злидні. Більшість людей ніколи не стануть успішними, тому що вони не розпоряджаються своїм життям. Відповідальність за своє життя вони віддали в чужі руки - в руки свого начальника. Цим людям не варто розраховувати на безтурботну старість і матеріальне благополуччя. Тільки свій власний бізнес може забезпечити фінансову стабільність, постійні доходи, вільний час, розваги і величезне задоволення від життя. Всім відомо, що бути приватним підприємцем, працювати у власному бізнесі набагато краще, ніж на "кого-то". І заради цього люди залишають колишню роботу, щоб повністю зануритися в свою мрію.
Підприємці мають право без обмежень приймати рішення і здійснювати самостійну будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству. Особливості регулювання окремих видів підприємництва встановлюються законодавством України. Суб’єктами підприємницької діяльності можуть бути громадяни України та інших держав, необмежені законом у правоздатності або дієздатності, а також юридичні особи всіх форм власності, встановлених законом України «Про власність».
Обґрунтування вибору підприємницької ідеї
Людина, в сучасному суспільстві, постійно стикається з великим навантаженням на очі. На зір сильно впливають нові технології, будь то комп’ютер або телевізор. Гарний зір – це запорука повноцінного життя будь-якої людини, тому створення салону «Оптика PLUS» забезпечить надання якісних послуг населенню щодо підбору, виготовлення окулярів.
Підприємство доцільно засновувати на приватній формі власності і воно буде функціонувати на новостворених потужностях. Організаційна структура створюваного підприємста складатиметься з власника, який одночасно буде директором магазину і вести бухгалтерський облік та звітність, та майстра-оптика,який одночасно буде продавцев-консультантом.
Найдоцільні розмістити цей заклад в центрі міста, тому що там завжди людно і в магазин будуть заходити покупці,яким не треба буде їздити на окраїну міста і шукати той чи інший заклад магазину- оптика.
Салоном оптика будуть надаватися високоякісні послуги по підбору окулярів, виготовлення окулярів, а також майстер-оптик буде здійснювати ремонт цих товарів за помірними цінами, буде встановлено систему знижок на даний вид товару.
Відкриття салону і надання послуг є інвестиційно привабливою діяльність. Інвестиційна привабливість відкриття данного бізнесу обгрунтовується тим, що в данному регіоні існує конкуренція, проте цінова політика підприємства дозволить залучати велику кількість клієнтів.
Метою діяльності підприємства є одержання найвищого прибутку при мінімальних витратах, а також надання якісних послуг та задоволення потреб споживачів.
Для того, щоб отримати постійний прибуток салоном будуть надаватися такі послуги:
Підбір окулярів та лінз;
Ремонт окулярів;
Сонцезахисні окуляри;
Заміна лінз;
Аксесуари для окулярів.
Для структурного аналізу обраної галузі необхідно застосувати SWOT- аналіз, вивчити слабкі і сильні сторони нового бізнесу, а також невикористані можливості і загрози його існування.
Можливості
Загрози
Можливість надання якісного обслуговуванням продавцем-консультантом
Розширення асортименту товару в процесі діяльності.
Поява на ринку конкурентів і в результаті цього зменшення прибутковості.
Різке подорожчання товарів оптики(лінзи)
Сильні сторони
Слабкі сторони
Вигідне розташування .
Ціни та послуги будуть помірними.
Надання продавцем безкоштовної консультації клієнтам щодо вибору того чи іншого товару
Віддаленість від постачальників.
При підвищені цін на окулярні вироби, можлива зменшення реалізації товару
З таблиці можна побачити, що в SWOT- аналізі салону переважають сильні сторони, що допоможе обґрунтувати відкриття «Оптики PLUS»
2.2 Аналіз і оцінка ідеї за відповідними критеріями
Показники
Магазин-салон «ОптиКа PLUS»
Оцінка
Обгрунтування
1. Перспективність, роки
Необмежений
Термін існування потреби є необмеженим, тому щo люди часто користуються послугами оптики
2. Реальність:
праця;
капітал;
земля;
підприємницькі здібності (за 5-бальною шкалою)
5
4
5
4
Оскільки підприємницька ідея вибрана такою, що не потребує помірних капіталовкладень, а послуги надаються для будь-якої людини, маємо підстави вважати, що створення салону «ОптиКа PLUS» є цілком реальним
3. Пластичність:
висока;
середня;
низька
(«+» поставити)
5
З метою проникнення на нові ринки або збереження існуючого ринку в майбутньому можна можна розширити коло функцій, а саме: ввести нові послуги (комп’ютерна корекція зору,консультація окуліста)
Новизна
значна
середня
незначна
(«+» поставити)
4
Послуга є не новою, але акцент робиться на нових підходах, то новизну можна вважати середньою
Також відбуватиметься заохочення покупців послуг салону стати постійними клієнтами тим, що вони будуть мати змогу отримувати знижки, а також до кожного клієнта буде підібрано особистий підхід і обслуговуватимуть їх справжні професіонали
5. Відповідність потенціалу підприємця (за 5-бальною шкалою)
4
Витрати на організацію підприємства невеликі, а здобувши економічну освіту засновник здобуде знання з управління та бухгалтерського обліку,що дасть можливість здійснити дану підприємницьку ідею
Організаційно-правове оформлення підприємницької ідеї
Законодавство України про підприємство оперує такими поняттями, як організаційні форми, види і категорії підприємств. Кожне з яких вживається для класифікації підприємств за певними ознаками. Організаційна(організаційно-правова) форма передбачає класифікацію підприємств залежно від форм власності, визначених Конституцією України та Законом України «Про власність», та способів розмежування у підприємствах окремих форм власності і управлінням майном. Юридичне значення цього полягає урахуванні законодавстві , тобто в Законі України «Про підприємства в Україні» і спеціальних законах, особливостей правового становища підприємств окремих видів. Загалом організаційна форма і вид визначають суб'єкта, який має право присвоювати результати діяльності підприємства. З точки зору організаційної форми ст. 2 Закону України "Про підприємства в Україні" виділяє такі види підприємств: приватні, колективні, господарські товариства, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, комунальні, державні (в тому числі казенні). Слід мати на увазі, що відповідно до чинного на момент створення підприємств законодавства в Україні були створені і діють До цього часу й інші види підприємств: індивідуальні, сімейні, спільні (в тому числі з іноземними інвестиціями) підприємства, кооператив, орендне підприємство.
Приватне підприємств - це організаційно-правова форма підприємства, заснованого на власності окремого громадянина України з правом найму робочої сили.
Колективне підприємство - це організаційно-правова форма підприємства, заснованого на власності трудового колективу підприємства, іншого статутного товариства, громадської та релігійної організації. Визначення колективне означає, що підприємство належить колективу співвласників (засновників, учасників), які діють як один суб'єкт права колективної власності.
Державне підприємство являє собою організаційно-правову форму підприємства, заснованого на державній власності. Саме державне підприємство як майновий комплекс є об'єктом права державної власності. Підприємству як суб'єктові права це майно належить на праві повного господарського відання.
Сімейне підприємство – це підприємство, засноване на власності та праці громадян України – членів однієї сім’ї, які проживають разом.
Індивідуальне підприємство – це підприємство, засноване на особистій власності фізичної особи та виключно її праці.
Спільне підприємство – це підприємство, засноване на базі об’єднання майна іноземної юридичної або фізичної особи і суб’єкта державної форми власності.
Кооператив – вид підприємства, яке створене громадянами України, що добровільно об’єдналися н основі членства для спільного здійснення господарської чи іншої діяльності.
Орендне підприємство – це підприємство, створене на базі орендованого майна державного підприємств.
Вибір виду підприємницької діяльності постає перед кожною фізичною особою, тобто людиною, або перед юридичною особою, тобто підприємством, установою, організацією, які бажають заснувати певний об’єкт господарської діяльності , метою діяльності якого є отримання прбутку.
Одним із важливих видів є створення суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи. Така форма має як переваги, так і недоліки.
Серед переваг: спрощена система подачі звітності в податкові органи; можливість найму достатньої кількості робітників (до 10 осіб); підприємець за власним розсудом формує та забезпечує діяльність свою та осіб, що працюють за трудовим договором(контрактом тощо) ; можливість нівелювати витрати на офісні приміщення(для роботи можна використовувати власне приміщення); суб’єкт підприємницької діяльності може вести господарську діяльність без печатки і відкриття банківського рахунку; відсутність уставу, немає необхідності формувати статуний фонд; високий рівень економічної мотивації ефективного господарювання; може працювати без печатки і рахунку , має право отримувати від клієнтів готівку без ліміту і без касового апарату.
Недоліки: Високий рівень відповідальності та ризику, що лежить на приватному підприємці; необхідність великих фінансових вливань.
Інший варіант, який я вважаю можливим та доцільним з позиції оцінки об’єктивних реалій сьогодення, є створення товариства з додатковою відповідальністю, повні товаристваю.
Таку форму організації підприємницької діяльності я вважаю найбільш припустимою з наступних позицій: можливість отримання стартового капіталу підприємства на основі об’єднання коштів його засновників; можливість оподаткування підприємства за спрощеною системою оподаткування , обліку та звітності; розподіл відповідальності за діяльність підприємства між кількома особами – засновниками підприємства; можливість придбання відповідної техніки на основі об’єднаного капіталу. Недоліками такої форми організації підприємства є: необхідність створення статутного фонду організації у розмірі 100 мінімальних заробітніх плат; необхідність узгоджувати інтереси співзасновників.
Таким чином, проаналізувавши законодавчі та підзаконні акти України, що регулюють господарську діяльність , зокрема Господарський кодексу країни, Закон України «Про підприємство», « Про господарські товариства», Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування , обліку і звітності суб’єктів малого підприємництва», роблю висновок, що найбільш раціональною формою організації суб’єкта підприємницької діяльності за даних умов буде товариство з обмеженою відповідальність(ТзОВ).
Алгоритм державної реєстрації підприємства
Для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору за місцезнаходженням ПП такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи (форма № 1);
примірник оригіналу або нотаріально-посвідчену копію рішення власника чи протоколу зборів засновників;
два примірники установчих документів (підписи власника чи засновників на статуті повинні бути засвідчені нотаріально);
документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи (розмір реєстраційного збору становить 170 гривень);
в разі, якщо проводилось резервування найменування, подається довідка про резервування найменування юридичної особи (розмір плати за резервування найменування юридичної особи становить 34 гривні);
належним чином оформлену довіреність (якщо документи на реєстрацію подаються не засновником).
Державний реєстратор протягом трьох робочих днів з моменту отримання документів (за відсутності підстав для залишення документів без розгляду або для відмови у державній реєстрації) зобов’язаний здійснити державну реєстрацію ПП та не пізніше наступного робочого дня з моменту реєстрації видати Свідоцтво про державну реєстрацію та оригінал статуту з відміткою про державну реєстрацію засновникам або уповноваженим ними особам. В той же день державний реєстратор направляє до органів ДПІ, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування та органів статистики повідомлення про державну реєстрацію ПП. Таке повідомлення є підставою для взяття на облік даної юридичної особи та видачі відповідних довідок чи повідомлень. За принципом “єдиного вікна”, всі повідомлення та довідки отримуються у державного реєстратора.
Наступним кроком є оформлення дозволу на виготовлення печатки юридичної особи, а також виготовлення та отримання самої печатки. Дозвіл оформляється в органах дозвільної системи райуправлінь МВС України. Розмір плати за видачу дозволу становить 81 або 162 гривні (5 та 3 робочих дні відповідно). Печатку можливо отримати в спеціалізованих установах, які мають право їх виготовляти.
Таким чином, алгоритм дій при державній реєстрації приватного підприємства наступний:
Підписання уставу.
Реєстрація в районній державній адміністрації.
Включення підприємства в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України (ЄДРПОУ).
Реєстрація підприємства в районному керуванні Пенсійного фонду України.
Реєстрація підприємства як платника страхових внесків:
у Фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;
у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворюваннях України;
у Фонді соціального страхування України по тимчасовій втраті працездатності.
Узяття підприємства на облік платником податків у районній державній податковій інспекції.
Одержання дозволу на оформлення замовлення для виготовлення печаток і штампів, а також їхнє виготовлення.
Відкриття підприємству поточного банківського рахунку.
Висновок
Розвиток бізнесу є основою для вирішення більшості соціальних та економічних завдань уряду. Звичайно, першою передумовою для започаткування власної справи є отримання прибутку, але є ще один фактор який породив у мені бажання мати свою справу це реалізація своїх ідей, потенціалу, адже, працюючи на когось навряд чи я б змогла реалізувати свої ідеї, оскільки більшість підприємців беруть до уваги тільки свої думки та бажання. Найголовніше це розробити чіткий план дій, а потім крок за кроком виконувати його. Оскільки успішність не прийде сама, тому потрібно продумати кожну дрібницю на перший погляд. На сьогодні держава створює більш менш сприятливі умови для започаткування своєї справи. Тому створення сприятливих передумов для заснування і ведення бізнесу разом із забезпеченням чітких та прозорих правил господарювання вигідне всім. А від ефективної роботи бізнесу держава тільки виграє.