МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра
менеджменту організацій
Розрахункова робота
з навчальної дисципліни «Основи підприємницької діяльності»
на тему «Обґрунтування ідеї створення суб’єкта підприємництва »
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………..………….……………………….…....3
1. ОБГРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ІДЕЇ……….…..3
1. 1. Мотивація вибору ідеї……………………………………………….…….3
1. 2. Аналіз та оцінка ідеї за відповідними критеріями……………….…....4
2. ОРГАНІЗАЦІЙНО–ПРАВОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ІДЕЇ……………………………………………….…..6
2.1. Зміст факторів, які вплинули на вибір організаційно-правової форми підприємництва…………………………………………………………….…....6
2. 2. Алгоритм державної реєстрації підприємства………………….….…..6
ВИСНОВКИ………………………………………………………….…………11Використана література………………………………….………...12
ВСТУП
Моєю ідеєю створення суб’єкта підприємництва є створення власного підприємства ”NUT GROVE”, яке буде займатися вирощуванням фундука. Це буде велика площа, розміром в 2 га. Дана територія отримана із земельного паю. На ній розміститься близько восьмиста кущів, які зможуть давати уже через 2 роки по 3 – 4 кг горіхів кожен. Ідея розпочати власний бізнес виникла тому, що створення власного підприємства, а не використання свого власного потенціалу в якості найманого робітника, дає можливість:
реалізувати свій потенціал (можна повністю відкрити себе, оскільки ніхто не ставитиме рамки, за які не можна виходити);
бути незалежним від когось (не потрібно відповідати перед начальством, чи своїми партнерами);
гнучкість, прийняття оперативних рішень (не потрібно з кимось радитись);
одержання доходу в залежності від результатів діяльності, що призводить до мотивації (бажання отримати більший дохід стимулюватиме краще працювати самому, удосконалюватись, як підприємець).
1. ОБГРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ІДЕЇ
1. 1. Мотивація вибору ідеї
Моїм вибором підприємницької ідеї є відкриття власного бізнесу, а саме вирощуванням горіхів фундука. Я вирішив розпочати дану справу тому, що фундук в світі цінується за поживні та лікувальні властивості плодів та різнобічний характер їх використання. Зокрема, вони широко використовуються в кондитерській, оліє – жировій, борошномельній, фармацевтичній, хімічній, кормовій та інших галузях. Виробництво горіхів в європейських країнах не забезпечує попит споживача. Тому вони імпортуються щорічно (зокрема близько 70 000 тис. тон). Необхідно визначити, що обсяги імпорту за останні 15 років досить вагомі. Світовий ринок фундука ніколи не був насичений. За оцінками фахівців в найближчому майбутньому попит на горіх не буде задоволений. Подібна ситуація на інших ринках складається надзвичайно рідко, зазвичай ми маємо справу з надвиробництвом. Пов'язано це з біологічними властивостями фундука і кліматично обмеженим ореолом його зростання. За різними оцінками лише від 4 до 7% світового земельного фонду придатні для вирощування горіха волоського, а в Україні цей показник більше 80%. Мій вид діяльності належить до А – класу КВЕД. Це клас – Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство. Код КВЕД № 01.25.
Ніякі умови фундуковий сад не бентежать: пагорби, низини, схили, балки, осипи, гори, передгір'я, береги річок, лісові галявини і непрохідні нетрі – скрізь вона відчуває себе зручно і затишно, перебиваючись на самих незавидних грунтах і радуючи всіх бажаючих смачними плодами. Рослина дуже швидко розвиває потужну кореневу систему, що дає йому можливість на самих незручних, малородючих землях давати високі врожаї елітної продукції, яка круглий рік користується ажіотажним попитом і за ціною набагато перевершує м'ясо. Фундук, як і ліщина, росте на всій території Україні. Його можна з успіхом обробляти в усіх грунтово – кліматичних зонах. Найбільш пристосованим до наших умов є давній кримський сорт Трапезунд. Саме із цим сортом знайомий мій дядько – агроном. Дізнався він про цю рослину, коли проходив виробничу практику в АРК. Знає про усі примхи та уподобання цього сорту, а, отже, й допоможе створити потрібні, майже ідеальні, умови вирощування та допоможе уберегтися від форс – мажорних випадків та будь – якої конкуренції. У поточному році ціна нелущеного горіха на ринках і біля доріг - понад 30 грн / кг. Давайте порахуємо. При середній врожайності навіть в 3 т / га виручка складе 90 тис. грн. Швидше за все, ви не будете особисто продавати його на стаканчик біля траси, але, навіть якщо віддасте оптом з половини, то 45 тис грн з 1га теж непогано. А якщо їх більше? Крім усього іншого, фундук – дуже декоративна культура. Зараз, після Покрови, коли заморозки вбили всі овочі, висушили листя винограду, обпекли яблуню і черешню, фундук красується своїм темно – зеленим нарядом з готовими до цвітіння сережками.
Проблем зі збутом не буде. В Україні великий дефіцит горіхів, які продаються за дуже високою ціною (вище ніж, наприклад, в Італії). Головне, щоб фундук був смачним і великим мав презентабельний вигляд. Отже, горіхову продукцію можна без проблем реалізовувати на ринку України. Найкращий варіант для збуту моєї продукції пов’язаний із комплексом Nestlé, який розташований за 30 км. від мого місця проживання. Цей завод розташований в с. Смолигів, Луцького р–ну., Волинської обл. Дану продукцію я планую здавати для виготовлення шоколадних цукерок з горіхами та інших продуктів, які містять фундук.
Для людей ця рослина викликає такий попит тому, що горіхи корисні при хронічній втомі і виснаженні, авітамінозі, цукровому діабеті, підвищеному тиску, варикозному розширенні і запаленні вен, флебітах, рахіті, сечокам'яній хворобі, збільшенні передміхурової залози і при лактації.
Отже, для людини фундук виконує такі властивості:
1) зміцнює імунітет 2) покращує кровообіг 3) сприяє очищенню печінки 4) запобігає гнильним процесам в кишечнику 5) нормалізує обмінні процеси 6) уповільнює процеси старіння 7) є профілактикою онкологічних захворювань
Завдяки великій кількості білка, фундук, як і інші горіхи, разом з бобовими, займає важливе місце в харчовому раціоні вегетаріанців, замінюючи їм м'ясо і молочні продукти.
Знаходить своє застосування фундук і в народній медицині. Масло, отримане з горіхів, рекомендують при лікуванні сечокам'яної хвороби, холециститу, ревматизму і недокрів'я.
1. 2. Аналіз та оцінка ідеї за відповідними критеріями
Таблиця 1
Оцінка підприємницької ідеї
Показники
”NUT GROVE”
Оцінка
Обґрунтування
1. Перспективність, роки
5
Даним бізнесом можна займатися близько 20 років, а потім, якщо справу потрібно продовжувати, то кущі можна омолоджувати, що дасть змогу продовжити бізнес на 50 – 80 років.
2. Реальність:
5
Цей вид діяльності є вигідним. Продукцію з легкістю можна збувати на найближчому заводі, який займається виготовлення цукерок або інших продуктів, де використовується фундук.
Показники
”NUT GROVE”
Оцінка
Обґрунтування
Праця
5
Для того, щоб займатися
даним бізнесом не потрібно залучати багато людей, так як переважно обробкою землі займатимуться машини. Також важливу роль в цьому аспекті буде відігравати дядько, який має агрономічну освіту та великий досвід з працею у цій сфері.
капітал
4
Потрібно до 5 осіб, які будуть займатись ремонтом комп’ютерної техніки, консультаціями. Тобто грошей не потрібно багато тратити на допомогу. Кошти лише потрібні на техніку, для ремонту, комп’ютерні деталі.
Показники
Оцінка
Обґрунтування
земля;
5
Площі на розвиток даної справи є достатньо тому, проблем із землею не виникне. Дана культура не є примхливою до кліматичних умов, з легкістю пристосовується до будь – яких з них.
підприємницькі здібності (за 5-бальною шкалою)
5
Усе потрібне для цієї діяльності я маю. Допомагати в цьому ділі мені буде один із моїх родичів, в якого є агрономічна освіта, а також вагомий досвід у вирощуванні цієї рослини.
3. Пластичність:
висока;
середня;
низька
(«+» поставити)
+
Через деякий час можна розпочати займатися продажем саджанців фундука, я якщо виділити деяку ділянку, на якій деякі кущі будуть розташовуватися близько один до одного то можна вирощувати ще й певні види грибів.
Показники
”NUT GROVE”
Оцінка
Обґрунтування
4. Новизна:
значна;
середня;
незначна
(«+» поставити)
+
Справа є вже давно всім відомою, проте в даному регіоні, де будуть розташовані кущі, ніхто ще нею не займався.
5. Відповідність потенціалу підприємця (за 5-бальною шкалою)
3
Є велике бажання розпочати власну справу та спробувати для себе щось нове, до того ж цьому ще й сприяє вигідне розташування ділянки.
2. ОРГАНІЗАЦІЙНО–ПРАВОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ІДЕЇ
2.1. Зміст факторів, які вплинули на вибір організаційно-правової форми підприємництва.
Факторами, котрі вплинули на мій вибір організаційно-правової форми підприємництва є:
можливість реалізувати свій потенціал;
гнучкість, можливість прийняття оперативних рішень;
засіб одержання доходів;
мотиваційні аспекти – праця на себе;
можливість використання найманої праці;
2. 2. Алгоритм державної реєстрації підприємства
Реєстрація, на перший погляд – проста процедура. Подав пакет документів до реєструючого органу (зараз це податкова інспекція за місцем юридичної адреси майбутньої фірми) і через п'ять робочих днів отримав документи. Насправді, це досить копітка робота. На розсуд податкового інспектора будь – яка помилка може спричинити відмову в реєстрації та повторну процедуру. І навіть якщо вдалося уникнути явних помилок, це не означає, що фірмі не загрожує примусова ліквідація. Наприклад, підставою може послужити порушення процедури формування статутного капіталу. Тому багато хто, реєструючи фірму, звертаються за допомогою до професіоналів.
У вартість таких послуг як правило входить:
консультації;
підготовка пакета документів для реєстрації;
надання юридичної адреси;
виготовлення логотипу / товарного знака;
отримання реєстраційних документів на фірму в податковій;
виготовлення печатки;( присвоєння кодів статистики;
постановка на облік у позабюджетних фондах;
відкриття рахунку в банку.
Перелік відомостей необхідних для підготовки пакета документів:
реєстрації: найменування підприємства;
юридична та фактична адреси підприємства;
відомості про директора (без Головного бухгалтера в процесі реєстрації та в перший час можна обійтися... до перших здач звітів до податкової);
розмір статутного капіталу,
розмір частки кожного із засновників;
розмір і склад внесків, порядок і терміни їх внесення до статутного капіталу товариства;
види діяльності підприємства по КВЕД;
контактний телефон;
вибір системи оподаткування (загальна, спрощена чи поставлений дохід)
відомості про засновників.
Про засновників фізосіб (а також про директора):
1. Паспортні дані;
2. Прописка + поштовий індекс;
3. Контактний телефон;
4. ІПН, якщо є;
5. Розмір внеску до статутного капіталу (для засновників);
Про засновників - юросіб:
1. копії установчих документів (свідоцтво про реєстрацію, свідоцтво про постановку на облік, статут, установчий договір, протокол про призначення керівника);
2. розмір внеску до статутного капіталу.
Далі готується пакет документів для реєстрації: (Для подання в податкову інспекцію - за місцем юридичної адреси):
I) статут (у трьох примірниках; всі три примірники повинні бути прошиті нитками та пронумеровані);
II) протокол зборів засновників / учасників / членів, де прийняті рішення про:
1) створення фірми;
2) затвердження Статуту;
3) підписання установчого договору (якщо засновників декілька);
4) призначення керівника (у двох примірниках з синіми печатками та справжніми підписами) ;
III) установчий договір (при установі суспільства кількома особами між ними полягає установчий договір, якщо - засновник - одна особа, потрібно юридично правильне оформлений документ - рішення цієї особи про створення. Це може бути наказ, заява або розпорядження) у двох примірниках з синіми печатками і справжніми підписами;
IV) форма № P11001 (Заява про державну реєстрацію юрособи при створенні);
Після реєстрації Вам видадуть:
Свідоцтво про реєстрацію.
Свідоцтво про постановку на податковий облік.
Статут (скріплений печаткою та підписом від податкової)
ВИСНОВКИ
Розвиток бізнесу є основою для вирішення більшості соціальних та економічних завдань уряду. Звичайно, першою передумовою для започаткування власної справи є отримання прибутку, але є ще один фактор який породив у мені бажання мати свою справу це реалізація своїх ідей, потенціалу, адже, працюючи на когось навряд чи я б зміг реалізувати свої ідеї, оскільки більшість підприємців беруть до уваги тільки свої думки та бажання. Найголовніше це розробити чіткий план дій, а потім крок за кроком виконувати його. Оскільки успішність не прийде сама, тому потрібно продумати кожну дрібницю на перший погляд. На сьогодні держава створює більш менш сприятливі умови для започаткування своєї справи. Тому створення сприятливих передумов для заснування і ведення бізнесу разом із забезпеченням чітких та прозорих правил господарювання вигідне всім. А від ефективної роботи бізнесу держава тільки виграє.
Використана література:
Захарчин Г. М. «Основи підприємництва: Навч. посіб.» – К.: Знання, 2008. – 437 с. – (Вища освіта ХХІ століття).
О. П. Крайник, Є. С. Барвінська «Економіка підприємства: Навчальний посібник / За редакцією О. П. Крайник.» – 2-ге вид. оновлене і доповнене – Львів: Національний університет «Львівська політехніка» (Інформаційно-видавничий центр «ІНТЕЛЕКТ+» Інституту післядипломної освіти), Інтелект-Захід, 2005. – 296 с.
Кузьмін О. Є., Мельник О. Г. «Теоретичні та прикладні засади менеджменту: Навчальний посібник». – 2-ге вид. допов. і перероб. – Львів: Національний університет «Львівська політехніка» (Інформаційно-видавничий центр «ІНТЕЛЕКТ+» Інституту післядипломної освіти), Інтелект-Захід, 2003. – 352 с.
Мороз Л. А., Чухрай Н. І. «Маркетинг: Підручник / За редакцією Л. А. Мороз». – 3-є вид., баз змін – Львів: Національний університет «Львівська політехніка» (Інформаційно-видавничий центр «ІНТЕЛЕКТ+» Інституту післядипломної освіти), Інтелект-Захід, 2005. – 244 с.
www.yurfirma-centr.kiev.ua (сайт ТзОВ «Центр правових послуг»)
http://hnb.com.ua/articles/s-zdorovie-funduk-1593 (сайт «Здоровий образ жизни »)
http://floristua.com.ua/articles/polza_oreha_funduka__posadka/ (сайт «Флористика, розділ – корисні властивості горіхів фундука»)
Закон України від 15.05.2003 р. №755–ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який набув чинності з 01.07.2004 р.