Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Розрахункова робота
з дисципліни “ Економічний аналіз” на тему:
“Аналіз фінансового стану на прикладі суб”єкта малого підприємництва ПП-Ф „Фортеця-сервіс”
Зміст
Вступ…………………………………………………………………………………...3
Загальна характеристика суб”єкта малого підприємництва ПП–Ф „Фортеця-сервіс”.....………………………………………...............……………………........4
Аналіз фінансового стану товариства .......…………………………………........7
2.1. Структурно – динамічний аналіз коштів установи за ступенем ліквідності………………………………………………………………….....…....8
2.2. Структурно – динамічний аналіз джерел коштів……………….....….….13
3. Параметричний аналіз……………………………………………………....…....18
3.1. Аналіз показників платоспроможності……………………….....………...18
3.2. Аналіз показників фінансової стійкості…………………….....…………..24
4. Шляхи вдосконалення фінансового стану суб”єкта малого підприємництва ПП–Ф „Фортеця-сервіс”.....………..…………………………………………..........28
Висновки………………………………………………………....…………………..30
Список використаної літератури...............................................................................32
Додаток 1………………………………………………………………….........….....34
Додаток 2………………………………………………………………….………...37
Вступ
В сучасних умовах переходу України до ринкових відносин підвищуються вимоги до економічної підготовки спеціалістів. В Україні відбулися і відбуваються глибокі економічні зміни, зумовлені процесами розбудови ринкової економіки. це вимагає нових підходів в організації аналітичної роботи в Україні вцілому та на підприємствах зокрема, в підвищенні рівня аналітичної підготовки економічних кадрів.
Це пов”язано з появою значної кількості підприємств, заснованих на недержавних формах власності, докорінною зміною системи ціноутворення, бюджетної системи, а також систем оподаткування, кредитування і розрахунків, певним розвитком у сфері фінансово-кредитних відносин, запровадження на підприємствах всіх форм власності податкового обліку.
Економічний аналіз – це система спеціальних явищ для дослідження зміни і розвитку економічних явищ і їх взаємозв”язку, що визначаються суб”єктивними і об”єктивними причинами з метою забезпечення цільового управління ними.
Розрахункова робота за темою ”Аналіз фінансового стану на прикладі суб”єкта малого підприємництва ПП-Ф „Фортеця- сервіс” висвітлює аналіз загальної характеристики установи, аналіз фінансового стану підприємства, структурно-динамічний аналіз коштів підприємства за ступенем ліквідності, структурно-динамічний аналіз джерел коштів, параметричний аналіз, аналіз показників платоспроможності, аналіз показників фінансової стійкості, а також описані можливі шляхи вдосконалення фінансового стану підприємства.
Будь-яка установа основною метою своєї діяльності має отримання доходу, а саме активи відображають такі об’єкти, які дають дохід установі або можуть бути обмінені на інші об’єкти які будуть приносити дохід.
Метою виконання розрахункової роботи є поглиблення теоретичних знань з курсу “Економічний аналіз” та вміння їх застосовувати під час вирішення конкретних завдань, на базі самостійної роботи з літературними джерелами, нормативними документами, вміння застосовувати теоретичні та практичні знання з питань організації та методики аналітичної роботи.
Виконання розрахункової роботи допоможе закріпити отримані теоретичні знання і оволодіти основними прийомами економічного аналізу дослідження діяльності на прикладі даної установи.
1.Загальна характеристика суб”єкта малого підприємництва ПП-Ф „Фортеця- сервіс”
Приватне Підприємство - фірма „Фортеця-сервіс”, в подальшому „Фірма”, створюється як приватне підприємство, засноване на власності громадянина України з правом найняття робочої сили, в Рівненській області 23 травня 1997 р. Місцезнаходження фірми (юридична адреса) : м.Рівне, вул.. Чернишова, 10 А.
Свою діяльність фірма проводить згідно чинного законодавства та спеціально до дозволу на території України та за її межами. Предмет діяльності фірми становлять:
надання комп'ютерно-інформаційних послуг юридичним та фізичним особам, зовнішньоекономічна діяльність;
здійснення гуртової, роздрібної торгівлі, торгово-посередницької, комісійної діяльності, в т.ч. організації торгової мережі як на власних, так і орендованих площах - з отриманням патентів, ліцензій, сертифікатів у випадках передбачених законодавством України;
організація громадського харчування, в т. ч. виробництво хлібопекарної продукції, з відкриттям кафе, ресторанів, магазинів, барів з ігровими залами та інших стаціонарних та пересувних пунктів харчування та продажу продуктів;
здійснення закупок сільськогосподарської продукції, в т.ч.: склотари, макулатури, брухту, лікарських рослин, відходів кольорових металів, вторинної сировини з полімерів;
виконання функцій ділера як вітчизняних так і зарубіжних представників.Створення спільних підприємств;
виробництво товарів народного споживання, продукції та виробничо-технічного призначення та продукції українських промислів;
здійснення перевезень пасажирів та багажу власним та орендованим автотранспортом як на території України, так і за її межами;
організація готельного сервісного обслуговування населення, в т.ч. іноземців, із структурними допоміжними підрозділами, а саме: стоянка для автомашин, пральна, харчоблок, розважальні площадки та зали, нічні зали, кафе, ресторани та ін.;
надання послуг по ремонту та технічному обслуговуванню оргтехніки, техніки мобільного зв'язку та побутової техніки;
проведення аукціонів, виставок, ярмарок, інших комерційних заходів по Україні та за її межами. Організація та проведення спортивних та інших лотерей, відкриття гральних залів, розважальних майданчиків та інше;
організація та експлуатація кабельного та супутникового телебачення;
іншої діяльності, що не суперечить чинному законодавству.
Головною метою діяльності фірми є задоволення потреб народного господарства в роботах, послугах, в продукції виробничо-технічного призначення, товарах народного вжитку, які користуються споживчим попитом та конкурентноздатністю на внутрішньому то зовнішньому ринках, і реалізаціна основі отриманого прибутку соціальних та економічних інтересів трудового колективу і засновника фірми.
Фірма є юридичною особою з моменту реєстрації статуту. Має самостійний баланс, печатку та штампи, бланки зі своєю назвою, товарний знак. Розрахункові та інші рахунки в установах банків. Фірма може набувати майнових і особистих немайнових прав, вступати в зобов'язання, виступати в суді, арбітражному та третейському судах від свого імені. Також фірма від свого імені укладає всі види угод, які є основою її діяльності, передбаченої цим статутом.
Майно фірми становлять основні та оборотні кошти, засоби, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі фірми. Джерелом формування майна фірми є: грошовий, майновий, інтелектуальний внесок засновника фірми; доходи, одержані від господарської діяльності фірми; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення та дотації бюджету; придбання майна іншого підприємства, фізичних та юридичних організацій, підприємств та громадян; безоплатні благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств та громадян.
Фірма має право на договірній основі використовувати працю громадян, а також забезпечувати громадянину, праця якого використовується, соціальні, економічні гарантії та права, передбачені Законом. Управління фірмою здійснюється відповідно до статуту на основі поєднання прав засновника щодо використання свого майна і принципів самоврядування трудового колективу.
Виконавчим органом фірми є дирекція, котру очолює директор. Призначення директора здійснюється засновником на підставі двостороннього контракту, в якому визначаються права та обов'язки сторін, умови матеріального утримання директора.
Трудовий колектив фірми має права та обов'язки, що передбачені чинним законодавством для трудових колективів та підприємств, де використовується наймана праця. Повноваження трудового колективу реалізуються загальними зборами і Радою трудового колективу, члени якої обираються таємним голосуванням на зборах трудового колективу строком на 2 роки не менше як 2/3 голосів, та яка представляє інтереси трудового колективу.
Виробничі, трудові та економічні відносини трудового колективу із засновником та директором фірми, питання охорони праці, соціального розвитку регулюються колективним договором. Сторони не менше одного разу на рік взаємозвітують про його виконання на зборах трудового коллективу.
ПП-Ф „Фортеця-сервіс" є "платник єдиного податку" за ставкою 10 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору. Отже фірма безпосередньо не сплачує ПДВ, оскільки його сума включена до складу єдиного податку.
Суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Прибуток фірми є власністю фірми, яка визначає порядок використання прибутку після сплати Державі усіх обов'язкових платежів. Частина чистого прибутку може передаватися Засновником у власність трудового колективу.
Керівництво ПП-Ф „Фортеця-сервіс” обрало варіант спрощеної форми ведення бухгалтерського обліку. До штату працівників фірми введено лише одну посаду бухгалтера, що свідчить про просту структуру бухгалтерії на даному підприємстві.
2. Аналіз фінансового стану підприємства
Аналіз фінансового стану підприємства є необхідною умовою ефективного управління формуванням, розміщенням та використанням ресурсів підприємства.
Фінансовий стан характеризується величиною, складом і структурою активів, власного капіталу і зобов’язань, відповідні співвідношення яких обумовлюють фінансову стійкість та платоспроможність підприємства.
Основні напрями аналізу фінансового стану підприємства визначаються його завданнями та передбачають:
Аналіз структури та динаміки коштів підприємства за ступенем ліквідності.
Аналіз джерел коштів.
Аналіз показників платоспроможності.
Аналіз показників фінансової стійкості
Методика аналізу фінансового стану підприємства:
1. Розраховуються нижченаведені показники за аналізовані періоди часу.
2. Визначається характер динаміки (якщо аналізований період – рік) або тенденції (якщо аналізований період – декілька років).
3. У випадку виявлення негативної динаміки чи тенденції проводиться факторний аналіз для встановлення розміру впливу негативно діючих факторів.
4. Розробляються заходи щодо зменшення негативно діючих факторів та вишукуються джерела коштів для здійснення цих заходів.
Для аналізу ми будемо використовувати дані фінансової звітності станом на 1 січня 2006 року.
2.1. Структурно-динамічний аналіз коштів суб”єкта малого підприємництва ПП–Ф „Фортеця-сервіс за ступенем ліквідності
Аналіз фінансового стану доцільно почати з аналізу структури і динаміки коштів товариства. Джерелом інформації для аналізу структури та динаміки коштів є форма № 1-м “Баланс”.
Підсумок за статтями Балансу називають валютою балансу, яка свідчить про вартість всього майна, що є в розпорядженні товариства.
Для проведення аналізу активів розраховуємо абсолютні відхилення та темпи росту. Розрахунок проводимо в наступній таблиці 2.1
Таблиця 2.1.
Аналіз структури і динаміки активу балансу (тис. грн.)
№ п/п
Показники
На
початок
року
На
кінець
року
Відхилення
+; -
%
1
2
3
4
5
6
1
Необоротні активи, всього
10,6
11,8
1,2
111,32
- у % до валюти балансу, в т.ч.
5,9
7,46
-
-
1.1
Нематеріальні активи
-
-
-
-
- у % до необоротних активів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
1.2
Незавершене будівництво
-
-
-
-
- у % до необоротних активів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
1.3
Основні засоби
10,6
11,8
1,2
111,32
- у % до необоротних активів
100
100
-
-
- у % до валюти балансу
5,9
7,46
-
-
1.4
Довгострокові фінансові інвестиції
-
-
-
-
- у % до необоротних активів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
2
Оборотні активи, всього
168,4
146
-22
86,7
- у % до валюти балансу, в т.ч.
94,1
92,5
-
-
2.1
Запаси
1,3
1,3
-
100
- у % до оборотних активів
0,8
0,9
-
-
- у % до валюти балансу
0,7
0,8
-
-
2.2
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги
107,4
123,7
16,3
114,53
- у % до оборотних активів
63,8
84,7
-
-
- у % до валюти балансу
60
78,4
-
-
2.3
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом
-
-
-
-
- у % до оборотних активів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
2.4
Інша поточна дебіторська заборгованість
-
-
-
-
- у % до оборотних активів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
2.5
Поточні фінансові інвестиції
-
-
-
-
- у % до оборотних активів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
2.6
Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті
23,6
3,0
-20,6
12,7
- у % до оборотних активів
14,0
2,1
-
-
- у % до валюти балансу
13,2
1,9
-
-
2.7
Інші оборотні активи
27,3
6,1
-21,2
22,34
- у % до оборотних активів
16,2
4,2
-
-
- у % до валюти балансу
15,6
3,9
-
-
3
Витрати майбутніх періодів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
Валюта балансу
179,0
157,8
-21,2
88,16
Висновок : Для проведення аналізу активів підприємства ми розраховували абсолютні відхилення та темпи росту. При розрахунках виявилось, що підприємство немає в активі довгострокових фінансових інвестицій, довгострокової дебіторської заборгованості, відстрочених податкових активів, відсутній гудвіл, векселі одержані, поточні фінансові інвестиції та інші оборотні активи. Основні засоби збільшились на 1,2 тис.грн, що оцінюється позитивно. Сума оборотних активів зменшилась на 22 тис.грн., що є негативним. Проте, позитивним фактором є збільшення необоротних активів на 11,32%.
Підсумок за статтями Балансу - валюта балансу, яка свідчить про вартість всього майна, що є в розпорядженні підприємства, становить на початок періоду 107,9 тис.грн, а на кінець року 157,8тис.грн. Це свідчить про зменшення вартості майна на кінець року на 21,2 тис.грн (11,84 %).
На основі даних балансу (форма №1-м) проводимо аналіз структури та динаміки коштів (активів) за ступенем ліквідності, для чого заповнюємо таблицю 2.2.
Таблиця 2.2.
Структурно-динамічний аналіз коштів (активів) підприємства за ступенем ліквідності
Показники
На початок року
На кінець року
Відхилення
сума тис. грн
питома вага, %
сума, тис. грн.
питома вага, %
за сумою
Тр, %
за питомою вагою
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Вартість коштів(майна), що контролює підприємство, у т.ч.:
179
100
157,8
100
-21,2
88,16
-
1.1. Швидко ліквідні активи (сума грошових коштів та їх еквівалентів)
23,6
13,18
3,0
1,9
-20,6
12,71
-20,6
1.2. Середньо ліквідні активи (2 розділ активу – грошові кошти та їх еквіваленти)
144,8
80,89
143
90,62
- 1,8
98,76
9,73
1.3. Активи сповільненої ліквідності (1 розділ активу)
10,6
5,93
11,8
7,48
1,2
111,32
1,55
2. Витрати майбутніх періодів
-
-
-
-
-
-
-
Висновок: В процесі аналізу негативно оцінюється зменшення вартості майна установи на 21,2 тис.грн,швидколіквідних та середньоліквідних активів. Це свідчить про сповільнення обіговості оборотних активів та збільшення рівня іммобілізації коштів з обороту.Для збільшення швидколіквідних активів потрібно вплинути на дебіторів.
Для проведення структурно - динамічного аналізу коштів товариства за ступенем ліквідності ми розраховували питому вагу вартості коштів(майна), що контролює підприємство, у т.ч.: швидко ліквідні активи (сума грошових коштів та їх еквівалентів), середньо ліквідні активи (2 розділ активу – грошові кошти та їх еквіваленти), активи сповільненої ліквідності (1 розділ активу) на початок року та на кінець року, вираховували відхилення за сумою, темп росту та за питомою вагою.
Для наглядності зобразили графічно динаміку та структуру коштів (активів) суб”єкта малого підприємництва, використовуючи стовпчикові та кругові діаграми (див. рис.2.1-2.4).
Рис. 2.1 Динаміка коштів п-ва Рис. 2.2 Динаміка коштів п-ва
на початку року на кінець року
Для порівняння структури коштів (активів) побудуємо дві кругові діаграми відповідно на початок та на кінець року (див.рис.2.3-2.4).
Рис.2.3 Динаміка коштів п-ва Рис.2.4 Динаміка коштів п-ва
на початок року на кінець року
Структурно-динамічний аналіз джерел коштів підприємства
Наступним кроком аналізу фінансового стану суб”єкта малого підприємництва ПП-Ф „Фортеця- сервіс” є дослідження структури та динаміки джерел формування коштів за даними пасиву Балансу (таблиця 2.3.).
Таблиця 2.3.
Аналіз структури і динаміки пасиву балансу, тис.грн
№ п/п
Показники
На початок
року
На кінець
Року
Відхилення
За сумою +/ -
Тр ,%
1
Власний капітал, всього
154,9
156,8
1,9
101,23
- у % до валюти балансу, в т.ч.
86,5
99,4
1.1
Статутний капітал
-
-
-
-
- у % до власного капіталу
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
1.2
Пайовий капітал
-
-
-
-
- у % до власного капіталу
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
1.3
Додатковий вкладений капітал
-
-
-
-
- у % до власного капіталу
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
1.4
Інший додатковий капітал
-
-
-
-
- у % до власного капіталу
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
1.5
Резервний капітал
-
-
-
-
- у % до власного капіталу
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
1.6
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
154,9
156,8
1,9
101,23
- у % до власного капіталу
100
100
-
-
- у % до валюти балансу
86,5
99,4
-
-
2.
Забезпечення наступних витрат та платежів
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
3
Довгострокові зобов’язання
-
-
-
-
- у% до валюти балансу
-
-
-
-
4
Поточні зобов'язання, всього
24,1
1,0
-23,1
4,15
- у % до валюти балансу, в т.ч.
13,5
0,6
-
-
4.1
Короткострокові кредити банків
-
-
-
-
- у % до поточних зобов’язань
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
4.2
Векселі видані
-
-
-
-
- у % до поточних зобов’язань
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
4.3
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
12,5
-
-12,5
-
- у % до поточних зобов’язань
51,9
-
-
-
- у % до валюти балансу
70
-
-
-
4.4
Поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом
8,0
0,3
-0,5
37,5
- у % до поточних зобов’язань
33,2
30
- у % до валюти балансу
4,5
0,2
4.5
Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування
0,5
0,7
0,2
140
- у % до поточних зобов’язань
2,1
70
- у % до валюти балансу
0,3
0,5
4.6
Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці
2,4
-
-2,4
-
- у % до поточних зобов’язань
10
-
-
-
- у % до валюти балансу
1,3
-
-
-
4.7
Поточні зобов'язання за розрахунками з учасниками
-
-
-
-
- у % до поточних зобов’язань
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
4.8
Поточні зобов'язання із внутрішніх розрахунків
-
-
-
-
- у % до поточних зобов’язань
-
-
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
-
-
4.9
Інші поточні зобов'язання
0,7
-
-0,7
-
- у % до поточних зобов’язань
2,9
-
-
-
- у % до валюти балансу
0,4
-
-
-
Валюта балансу
179,0
157,8
-
-
Висновки: Для проведення аналізу пасиву балансу суб”єкта малого підприємництва ПП-Ф „Фортеця - сервіс” ми розраховували абсолютні відхилення та темпи росту. При розрахунках виявилось, що установа немає в пасиві пайового, статутного капіталу, іншого додаткового капіталу та резервного, неоплаченого та вилученого капіталу. На кінець року частка власного капіталу у валюті балансу, в порівнянні з початком року зросла на 1,9 тис.грн або на 1,23 %, що оцінюється позитивно в т.ч. нерозподілений прибуток збільшився на 1,9 тис.грн (1,23%). Сума поточних зобов”язань зменшилась на 23,1 тис.грн.
Підсумок за статтями Балансу - валюта балансу, яка свідчить про вартість всього майна, що є в розпорядженні установи становить на початок періоду 179,0 тис. грн., а на кінець року 157,8 тис. грн, що єнегативним для даного п-ва.
Далі реструктуризується пасив балансу за видами джерел коштів – власні та залучені (таблиця 2.4.).
Таблиця 2.4.
Структурно-динамічний аналіз джерел коштів підприємства
Показники
На початок
року
На кінець
року
Відхилення
сума
питома вага, %
сума
питома вага, %
За су-
мою
Тр, %
за пи-
томою вагою
1. Вартість майна, у т.ч.:
154,9
100
156,8
100
1,3
101,23
-
1.1.Джерела власних коштів (1+2 розділ пасиву)
154,9
100
156,8
100
1,3
101,23
-
1.2.Джерела залучених коштів – всього,
з них:
-
-
-
-
-
-
-
1.2.1.Довготермінові джерела залучених коштів
-
-
-
-
-
-
-
1.2.2.Короткострокові (поточні)джерела залучених коштів
-
-
-
-
-
-
-
1.3.Доходи майбутніх періодів.
-
-
-
-
-
-
-
Висновок: При аналізі джерел коштів важко зробити якісь конкретні висновки, проте позитивно оцінюється збільшення вартості майна на кінець року на 1,3 тис. грн. (1,23 %). Фінансова незалежність підтверджується тим, що частка джерел власних коштів п-ва має бути більше 50 %, а в нашому випадку вона становить 100 %.
3. Параметричний аналіз
3.1. Аналіз показників платоспроможності
Наступним етапом аналізу фінансового стану товариства є оцінка ліквідності та платоспроможності.
Потрібно зазначити, що платоспроможність – можливість товариства своєчасно задовольнити платіжні зобов’язання. Ліквідність – здатність п-ва перетворити свої активи в грошові кошти для покриття боргових зобов’язань. Для оцінки ліквідності необхідно порахувати наступні коефіцієнти:
- Коефіцієнт поточної ліквідності;
- Коефіцієнт швидкої ліквідності;
- Коефіцієнт абсолютної ліквідності.
Для розрахунку вищевказаних коефіцієнтів необхідна інформація наведена у Ф №1-м “Баланс”.
Коефіцієнт поточної ліквідності /коефіцієнт покриття, коефіцієнт загальної ліквідності/ - дає загальну оцінку ліквідності активів, показуючи, скільки гривень поточних активів підприємства припадає на одну гривню поточних зобов’язань. Якщо поточні активи перевищують по величині поточні зобов’язання, підприємство може розглядатись як таке, що успішно функціонує.
КПЛ = ОА / ПЗ
де: ОА – оборотні активи,
ПЗ – поточні зобов’язання.
На початок періоду КПЛ = ОА / ПЗ= 168,4/24,1=6,99
На кінець періоду КПЛ = ОА / ПЗ= 146/1=146
Позитивна динаміка даного коефіцієнта: до зростання.
Коефіцієнт поточної ліквідності, який більше 1, свідчить про сприятливий стан ліквідності підприємства. Спостерігається динаміка до зростання даного коефіцієнта в порівнянні з початком року, що свідчить про сприятливий стан ліквідності підприємства.
Смисл такого підходу випливає з необхідності збереження підприємством фінансової автономії: воно не повинно створювати активи лише за рахунок позичкового капіталу, частина активів обов’язково має формуватися за рахунок власного капіталу.
Коефіцієнт швидкої ліквідності /миттєвої ліквідності/ - враховує якість оборотних активів. При його розрахунку враховуються найбільш ліквідні поточні активи (крім запасів).
Коефіцієнт швидкої ліквідності розраховується за формулою:
КШЛ = (ОА – ВЗ ) / ПЗ,
де: ВЗ – виробничі запаси.
На початок періоду Кшл=(168,4-1,3)/24,1=6,93
На кінець періоду Кшл=(146-1,3)/1=144,7
Даний коефіцієнт на початок періоду дорівнює 6,93- це означає, що на кожну гривню поточної заборгованості підприємство має 6,93 грн ліквідних активів, а на кінець періоду дорівнює 144,7- це означає, що на кожну гривню поточної заборгованості підприємство має 144,7 грн ліквідних активів, що звичайно є позитивним явищем.
Більш точним коефіцієнтом платоспроможності є коефіцієнт абсолютної ліквідності, який показує, яка частина поточних (короткострокових) зобов’язань може бути погашена негайно.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності розраховується за формулою:
КАЛ = ГК / ПЗ,
де: ГК – грошові кошти.
На початок періоду Кал=23,6/24,1=0,79
На кінець періоду Кал=3/1=3
Теоретичне значення даного коефіцієнта не повинне бути меншим 0,2 – 0,25. Значення коефіцієнта абсолютної ліквідності на початок періоду дорівнює 0,7.Це означає, що 79 % поточних зобов’язань протягом короткого періоду часу підприємство може покрити за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів, а на кінець - 3, це означає, що 300 % поточних зобов’язань протягом короткого періоду часу підприємство може покрити за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів.
Позитивна динаміка даного коефіцієнта - до зростання, що й спостерігається на даному підприємстві.
Узагальнення результатів розрахунків, обчислення динаміки зміни коефіцієнтів ліквідності підприємства проводиться в таблиці 3.1.
Таблиця 3.1.
Аналіз динаміки коефіцієнтів ліквідності (платоспроможності)
№ з/п
Коефіцієнти
На
початок
періоду
На
кінець
періоду
Відхилення
+, -
%
1
Коефіцієнт поточної ліквідності
6,99
146
139,01
2088,7
2
Коефіцієнт швидкої ліквідності
6,93
144,7
137,8
2088,02
3
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,79
3
2,21
306,12
За допомогою графічного методу, на рис. 3.1, зобразимо динаміку коефіцієнтів ліквідності.
Рис.3.1 Динаміка коефіцієнтів ліквідності
Проводимо факторний аналіз коефіцієнтів загального покриття та абсолютної ліквідності методом ланцюгових підстановок та відносних різниць, використовуючи, як вихідні, дані таблиці 3.2.
Таблиця 3.2
Вихідні дані для проведення факторного аналізу
Показники
На
початок
року
На кінець року
Відхилення
Абс. +,-
Темп
росту,%
1. Оборотні активи, тис.грн.
168,4
146
-22,4
86,7
2.Грошові кошти та їх еквіваленти, тис.грн.
23,6
3
-20,6
12,7
3.Поточні зобов’язання, тис.грн.
24,1
1
-23,1
4,1
4.Коефіцієнт загального покриття
6,99
146
139,01
2088,7
5. Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,79
3
2,21
306,12
Розрахуємо вплив факторів на зміну коефіцієнта загального покриття за допомогою прийому ланцюгових підстановок. Розрахунок наведений в таблиці 3.3.
Таблиця 3.3
Розрахунок впливу факторів на зміну коефіцієнта загального покриття прийомом ланцюгових підстановок
Підстановка
Оборотні
активи
(Х1)
Поточні зобов’язан ня ( Х2)
Результуючий показник - коефіцієнт покриття
(У )
Розмір
впливу
фактора
“0”
168,4
24,1
7,0
-
“1”
146
24,1
6,1
-0,9
“2”
146
1
146
139,9
Сумарний вплив факторів
139
У зв’язку із зміною (зменшенням) обсягу оборотних активів на 22,4 тис. грн результуючий показник (коефіцієнт загального покриття) збільшився на 139,9 тис. грн. Таке збільшення характеризується позитивно.