МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
Розглянута на засіданні методичної комісії Інформаційних технологій
Протокол №
від
«
»
20
р.
Укладач:
викладач дисциплін за напрямком Інформаційні технології - Синенко Л.А.
Дана методична розробка що до побудови, та оформлення пояснювальної записки до дипломної роботи із застосуванням комп(ютерної техніки виконана відповідно до ДСТУ 3008-95: Документація. звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення, та за змістом згідно з «Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення проміжного ті вихідного контролю з професійної підготовки в професійно – технічних навчальних закладах та виконання дипломної роботи» виданих НАВЧАЛЬНО – МЕТОДИЧНИМ ЦЕНТРОМ ПРОФЕСІЙНО – ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ У м. Києві 2009р. Рекомендована для учнів, випускних груп усіх напрямків підготовки у Київському професійному ліцеї «ПОЛІТЕХНІК»
ВСТУП
Як відмітила колегія державного комітету архівів України у своєму рішенні від 15 липня 2003 року "Про стан організації діловодства у міністерствах, і інших центральних органах виконавчої Влади останнім часом можна відмітити загальне безладдя у документообігу усіх рівнів і галузей, також це стосується і освіти та науки. І було прийняте рішення у період до 2011 року розробити основні стандарти та нормативні положення що до оформлення документів усіх рівнів, а також до загальних вимог що до організації документообігу.
Насамперед, необхідно звернути увагу на значне загальне падіння культури ділового спілкування та листування, якій значу увагу в свій час приділялося на стадії шкільної освіти. Тобто вимоги до оформлення навіть шкільного зошита, реферату та доповіді виховувати у учнів загальний підхід до документоведеня. Крім того появлення основного засобу оформлення документів – комп’ютерної техніки, та вживання таких понять як «електронний документ», «електронний підпис» виносить нові вимоги до оформлення документів і цю культуру необхідно вживлювати у загальний обіг.
Тому постає нагальною необхідністю привчити учнів до витримування загальних принципів побудови документу через витримування стандартів при оформленні учбової звітної документації, що при навчанні на любій ступені повинні виконувати учні, та студенти. при цьому доцільно використовувати і адаптувати чинний державний стандарт України: ДСТУ 3008-95 документація. звіти у сфері науки і техніки. структура і правила оформлення, яки розроблений для до побудови, викладення та оформлення звітів лабораторних та практичних робот, рефератів, доповідей, курсових робот та проектів, звітів про проведену дослідницьку роботу, дипломні роботи та проекти і інші види учбової звітної документації із застосуванням комп(ютерної техніки.
«Важливою складовою підсумків навчання для учнів професійно – технічних навчальних закладів є захист дипломної роботи, проекту чи творчої роботи, що її замінює. Дипломна робота – це вид кваліфікаційної роботи, головним змістом якої є розв’язання актуальної виробничої проблеми» як сказано в Методичних рекомендаціях щодо організації та проведення проміжного та вихідного контролю з професійної підготовки в професійно – технічних навчальних закладах та виконання дипломної роботи, що видані Навчально – методичним центром професійно – технічної освіти у м. Києві в 2009 році. Як теоретико - прикладна технологічна розробка дипломна робота учня профтехнічного напряму підготовки повинна містити теоретичне осмислення актуальної технології виконання поставленої перед ним виробничої проблеми, а також обґрунтовану методику практичного її впровадження, виконаний на основі ретельно проведеного аналізу існуючих технологій та огляду діяльності конкретної організації-замовника (бази практики).
Метою підготовки дипломної роботи є поглиблення учнем теоретичних і практичних знань з обраного напряму спеціалізації, вироблення умінь застосовувати їх при вирішенні конкретних практичних завдань; сприяння розвиткові пошуку сучасних технологій у певній сфері та уміння їх самостійно застосовувати при вирішенні прикладних проблем; визначення ступеня підготовки випускника до самостійної практичної діяльності.
Працюючи над дипломною роботою, учень має засвоїти навики правильної методики вирішення технологічної проблеми та обґрунтування актуальності та сучасності прийнятих рішень, побудови логічного плану і оптимальної структури, роботи з літературними джерелами, обґрунтування власних технологічних здобутків та розробка методики їх впроваджень у виробництво.
Важливо, щоб і цей начальний рівень звітної документації у сфері науки і техніки проводився згідно відповідних стандартів. Чим і виховується у учнів культура оформлення та ведення технічної, службової та особистої документації.
"План був, що і казати, чудовий дуже виважений та простий. Єдиним затором, було те, що вона ні найменшої уяви не мала, як його привести до виконання»
(Льюїс Керрол «Аліса в Країні Чудес»)
ВИМОГИ ДО ПОРЯДКУ ВИКЛАДЕННЯ МАТЕРИАЛУ, СТРУКТУРИ, ОБСЯГУ ТА ЗМІСТУ
Дипломна робота як оригінальне теоретично-прикладна технологічна розробка повинна мати певну логіку побудови, послідовність і завершеність.
Робота повинна бути виконана з урахуванням державних та галузевих стандартів - ДСТУ 3008—95. Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура та правила оформлення.
Дипломна робота повинна включати в себе пояснювальну записку обсягом 30-40 аркушів рукописного тексту або 20-30 авторських аркушів стандартного формату А4. Графічну частину – креслення, чи наочні посібники до захисту, плакати тощо, виконані на аркушах формату А1, графічна частина може бути замінена на наочну презентацію ходу виконання технологічної операції, чи текстової публікації технології виконання, а також обов’язково – відгук керівника дипломної роботи Додаток 4.
Мова дипломної роботи - державна, стиль - науковий, чіткий, без орфографічних і синтаксичних помилок.
1.1 Структура
1.1.1 Звіт умовно поділяється на:
вступну частину;
основну частину;
додатки;
рецензії керівника, та рецензії членів комісії (для дипломної роботи чи проекту, а також для дослідницької розробки)
1.1.2 Структурну схему роботи наведено в Додаток 3.
1.2 Вступна частина
Вступна частина містить такі структурні елементи:
1.2.1. Обкладинку;
1.2.2. Титульний аркуш (з списком авторів) Додаток 1; Титульний аркуш є першою сторінкою звітів і править за основне джерело бібліографічної інформації, необхідної для оброблення і пошуку документа
Титульний аркуш містить данні , які подають у такій послідовності :
відомості про виконавця роботи;
повна назва;
відомості про керівника;
підписи відповідних осіб, включаючи керівника роботи;
рік захисту;
1.2.3. Завдання; Завдання видає керівник дипломної роботи з затвердженого відповідною метод комісією списку рекомендованих тем (Додаток 2.), має бути розміщене безпосередньо за титульним листком, починаючи з нової сторінки.
Завдання повинно містити:
відомості про обсягу роботи, кількість та зміст розділів, наочних посібників, вхідні данні до опрацювання, (усі відомості включаючи данні додатків);
формулювання загальної теми, та особистої згідно відповідного переліку;
дату попереднього захисту та особистий підпис дипломанта.
1.2.4. Зміст; Зміст або план дипломної роботи може займати 1–1,5 сторінки. В ньому записуються назви всіх розділів і підрозділів (параграфів) із зазначенням початкових сторінок. План роботи має відображати суть проблеми, її складність та логіку побудови звіту. Назви розділів і підрозділів повинні бути стислими і зрозумілими, літературно грамотними. Зміст розташовують безпосередньо після завдання, починаючи з нової сторінки. Назви розділів і параграфів у змісті й тексті мають бути однаковими. Реферат, відгук наукового керівника і зовнішню рецензію не нумерують. (Додаток 2.)
1.2.5. Вступ;
Вступ іде зразу з після Змісту, по обсягу займає 2-3 аркуші А4, які форматовані згідно загальним вимогам оформлення пояснювальної записки. Змістовно несе обґрунтування та доцільності особистої теми в обсязі загальної теми дипломних робот.
1.3. Зміст звіту за розділами
Основна частина пояснювальної записки з огляду на загальний об’єм повинна складати 15-25 аркушів. За змістом рекомендовано наступний зміст кожного розділу, але за вмістом дипломної роботи, відповідно до фаху та професії змістовне наповнення може варіюватися за смислом.
1.3.1 РОЗДІЛ І. (1-2 сторінки) пов’язаний, як правило, з матеріалознавством: необхідно визначити матеріали для виконання певної конкретної роботи, описати їх фізичні та хімічні властивості, спосіб приготування, а також зробити узагальнений висновок про доцільність використання саме цих матеріалів.
1.3.2. РОЗДІЛ ІІ. (1-2 сторінки) подається за потребою у вигляді таблиці або малюнка, назви, характеристики і способів застосування інструментів. Далі, за наведеним алгоритмом, описуються пристрої та інвентар.
1.3.3. РОЗДІЛ ІІІ. (5-10 сторінок) це найбільша частина роботи. Учні самостійно складають технологічні карти або використовують уже існуючі, описують послідовність виконання технологічних операцій у ході виконання цієї роботи. У цьому розділі використовують рисунки, схеми, що ілюструють технологічний процес. Описують новітній досвід, інноваційні технології та методи виконання робіт.
1.3.4. РОЗДІЛ ІV. (1-2 сторінки) може містити схематичне зображення робочої ділянки згідно із вимогами наукової організації праці до певної конкретної роботи.
1.3.5. РОЗДІЛ V. (1-2 сторінки) наводяться норми та розцінки на необхідні технологічні роботи
1.3.6. РОЗДІЛ VІ. (2-3 сторінок) відображає поетапний контроль за якістю виконання та використанням необхідних матеріалів, інструментів, пристроїв, дотримання технологічних вимог, допустимих норм відхилень, що представленні у табличній формі разом із критеріями оцінки якості. Обов’язково надається перелік можливих дефектів, зазначаючи причини їх виникнення та способи усунення.
1.3.7. РОЗДІЛ VІІ. (2-3 сторінки) охоплює заходи з охорони праці відповідно до вимог нормативних документів та стандартів ДСТУ
1.3.8. ВИСНОВКИ (1-2 сторінки) завершальна частина дипломної роботи, у якій узагальнюється поданий матеріал та розкривається практичне значення теми дипломної роботи, ознайомлення з текстом висновків повинно сформувати у читача уявлення про актуальність роботи, ступінь реалізації та вирішення мети та питань поставлених завданням перед учнем.
1.3.9. СПИСОК ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ (Додаток 5) подається у наступній послідовності: 1-перелік інструкцій та нормативних документів; 2-навчально – методична, спеціальна література; додаткова література, підручники, монографії, довідники, періодичні видання, Інтернет посилання. Літературні джерела описуються згідно з бібліографічним показником, посилання на Інтернет джерела вказуються з зазначенням адреси сайту, його власником та автора поданої інформації.
1.3.10. ДОДАТКИ у додатки виносяться громіздкі таблиці допоміжного характеру, блок-схеми, зразки форм таблиць та анкет соціологічного опитування тощо, вони оформлюються окремою підшивкою з власним титульним листком, кожен з них окремо нумерується та вносяться в зміст та за можливістю підшиваються разом з пояснювальною запискою.
«Якщо в цьому немає ніякого сенсу, - сказав Король, - тоді це, знаєте, полегшує справу, тому що тоді і змісту шукати не треба»
(Льюїс Керрол «Аліса в Країні Чудес»)
ІІ. ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ПОЯСНЮВАЛЬНОЇ ЗАПИСКИ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Дипломна робота має бути виконана і оформлена з додержанням усіх технічних вимог до наукових робіт. Текст роботи має бути набраний на комп’ютері на одному боці аркуша білого паперу формату А4. Шрифт Times New Roman, 14пт, через 1,5 міжрядкові інтервали. Можливо, також, подати таблиці та ілюстрації на аркушах формату А3.
Абзаци в тексті мають розмір 125мм і оформлюють їх тільки автоматично за допомогою відповідних функцій текстового редактора: «формат», «абзац».
Текст розміщується на сторінці, яка обмежується полями: в місті підшиву —30мм (для А4 місцем підшиву для книжкової орієнтації аркушу є лівий бік, для альбомної – верхній; для А3: книжковий - верхній, альбомний – лівий, відповідно), навпроти — 15 мм (для А4 книжкової – правим), останні – 20мм.
Вступ, кожний розділ, висновки і список літератури починаються з нової сторінки, а наступний підрозділ — одразу після закінчення попереднього.
Розділи, підрозділи, пункти й підпункти слід нумерувати арабськими цифрами та друкувати з абзацним відступом.
Розділи повинні мати порядкову нумерацію в межах усього тексту за винятком додатків (1, 2, 3 і т. ін.).
Номер підрозділу або пункту включає номер розділу і порядковий номер підрозділу або пункту, відокремлені крапкою (1.1, 1.2 і т. ін.).
Номер підпункту включає номери розділу, підрозділу, пункту і порядковий номер підпункту, відокремлені крапкою (1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3 ...).
Після номеру розділу, підрозділу, пункту і підпункту в тексті роботи крапку не ставлять.
Якщо текст поділяють тільки на пункти, їх слід нумерувати (за винятком додатків) порядковими номерами в межах усього тексту.
Необхідно дотримуватися єдиного стилю оформлення усієї підшивки.
2.1. Заголовки
Розділи, підрозділи повинні мати заголовки, що чітко й коротко відображають їхній зміст.
Заголовки розділів, підрозділів і пунктів слід друкувати з великої літери без крапки в кінці та без підкреслень, центруючи по центру сторінки, якщо він займає один рядок, та з абзацним відступом і по ширині сторінки, якщо він займає два і більше рядків,
Якщо заголовок складається з двох речень, їх відокремлюють крапкою. Перенесення слів у заголовку розділу не допускається. За використання набірних друкарських форм заголовки розділів і підрозділів слід виділяти шрифтом.
Кожен розділ оформлюється з нової сторінки, а кожен підрозділ треба відокремлювати від попереднього тексту пропуском двох рядків, і продовжувати текст після пропуску одного рядка.
2.2. Переліки
У тексті пунктів або підпунктів можуть бути переліки. Перед кожною позицією переліку слід ставити дефіс або (за необхідності послатися в тексті на один із переліків) малу літеру, після якої ставлять дужку. Для подальшої деталізації переліку необхідно використовувати арабські цифри, після яких ставлять дужку.
Переліки оформлюють за допомогою відповідної служби панелі інструментів текстового редактору «файл», «списки», тоді вони зберігають єдиний стиль та відповідні відступи логічного оформлення тексту.
Перелік першого рівня деталізації друкують малими літерами з абзацного відступу, другого рівня – з відступом відносно місця розташування переліків першого рівня.
Приклад:
а)…..
б)…..
1)…..
2)…..
в)…..
2.3. Таблиці
Таблиці застосовують для уточнення та зручності порівнювання показників. Таблицю слід розташовувати безпосередньо після тексту, у якому вона згадується вперше, або на наступній сторінці. Назва таблиці має точно і стисло відображати її зміст її друкують з урахуванням вимог до оформлення заголовків пояснювальної записки. Назву слід розміщувати один раз зліва над першою частиною таблиці, над іншими частинами таблиці пишуть “Продовження таблиці ___” з зазначенням номера таблиці.
Шрифт використовуваний при оформленні таблиці повинен бути не менше 12пт, для основного тексту, та не менше 10пт для оформлення заголовків стовпців та рядків.
Стовпці, я к правило виділяють товщиною меж. Сама таблиця повинна займати усю робочу площу сторінки.
Приклад:
Таблиця 2.1.
ПРИКЛАД ОФОРМЛЕННЯ ТАБЛИЦІ В ДИПЛОМНИХ РОБОТАХ
ЗАГОЛОВОК
РЯДКІВ
ЗАГОЛОВОК СТОВПЦІВ
Підзаголовок
стовпця
Підзаголовок
стовпця
Підзаголовок
стовпця
Підзаголовок
стовпця
1
2
3
4
5
Заголовки рядків
Заголовки рядків
Заголовки рядків
Таблиці (за винятком таблиць у додатках) слід нумерувати арабськими цифрами порядковою нумерацією в межах розділу. Номер таблиці складається з номеру розділу і порядкового номера таблиці, відокремлених крапкою, наприклад, “Таблиця 2.1” – перша таблиця другого розділу.
Таблиці кожного додатка позначають окремою нумерацією арабськими цифрами з додаванням перед цифрою позначення додатка.
Якщо в тексті роботи є тільки одна таблиця, то її позначають «Таблиця 1» або «Таблиця В.1», якщо таблицю наведено в додатку В.
На всі таблиці мають бути посилання в тексті, які складаються зі слова «таблиця» із зазначенням її номера.
Заголовки стовпців і рядків таблиці слід друкувати з великої літери, підзаголовки стовпців — з малої, якщо вони є продовженням заголовка, або з великої, якщо вони мають самостійне значення. У кінці заголовків і підзаголовків таблиць крапки не ставлять, заголовки і підзаголовки стовпців друкують в однині.
Таблиці ліворуч, праворуч і знизу, як правило, обмежують лініями.
Розділяти заголовки і підзаголовки рядків і стовпців діагональними лініями не допускається.
Горизонтальні й вертикальні лінії, що розмежовують рядки таблиці, можна не креслити, якщо брак таких не ускладнює користування таблицею.
Заголовки стовпців, як правило, друкують паралельно рядкам таблиці. За необхідності допускається перпендикулярне розміщення заголовків стовпців.
Заголовок таблиці треба відокремлювати лінією від тексту таблиці.
Допускається розміщення таблиці вздовж довгого боку аркуша.
Якщо рядки або стовпці таблиці виходять за формат сторінки, то таблицю ділять на частини, які розміщують одна під одною або поряд, при цьому в кожній частині таблиці повторюють її головку й боковик, також можливо використовувати формат А3, для розміщення великих таблиць.
У разі поділу таблиці на частини допускається її головку або боковик заміняти відповідно номерами стовпців і рядків. При цьому нумерують арабськими цифрами стовпці і (або) рядки першої частини таблиці.
Якщо в кінці сторінки таблиця переривається і її продовження буде на наступній сторінці, то в першій частині таблиці нижню горизонтальну лінію, що обмежує таблицю, не креслять.
2.4. Графічний матеріал
Графічний матеріал — рисунки (схеми, діаграми і т. ін.) розміщують у дипломній роботі для встановлення властивостей або характеристик об’єкта, а також для ліпшого розуміння тексту та його наочного супроводу. На графічний матеріал мають бути посилання в тексті пояснювальної записки.
Графічний матеріал розміщують безпосередньо після тексту, в якому про нього згадується вперше, або на наступній сторінці, а за необхідності — у додатку.
За наявності у дипломній роботі таблиць, що доповнюють графічний матеріал, таблиці слід розміщувати після графічного матеріалу.
Графічний матеріал може мати тематичну назву, яку розміщують під ним.
За необхідності під графічним матеріалом розміщують пояснювальні дані. Слово «рисунок» і назву подають після пояснювальних даних.
Графічний матеріал (за винятком графічного матеріалу додатків) слід нумерувати арабськими цифрами порядковою нумерацією в межах розділу. Якщо рисунок один, його позначають «Рис. 1».
Номер рисунка складається з номерів розділу та порядкового номера рисунка, відокремлених крапкою (Рис. 1.1).
Графічний матеріал кожного додатка позначають окремою нумерацією арабськими цифрами з додаванням позначення додатка (Рис. В.3).
Рисунок (діаграму, схему і т. ін.), як правило, слід виконувати на одній сторінці. Якщо рисунок не вміщується на одній сторінці, дозволяється переносити його на інші сторінки. При цьому тематичну назву розміщують на першій сторінці, пояснювальні дані — на кожній сторінці і під ними друкують «Рис. ..., аркуш ...», якщо є кілька рисунків, і «Рис. 1, аркуш...», якщо є один рисунок.
Приклад:
Рис. 1.1.: Діаграма продажу товарів за регіонами
2.5. Формули
Формули за винятком тих, які є в додатках, мають нумеруватися арабськими цифрами порядковою нумерацією в межах розділу, які друкують на рівні формули праворуч у круглих дужках.
Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули, відокремлених крапкою.
Приклад:
(3.1), (3.3).
Посилання в тексті на порядкові номери формули дають у дужках.
Приклад:
…у формулі (1.1).
Формули в додатках нумерують окремо арабськими цифрами в межах кожного додатка з додаванням перед цифрою позначення додатка.
Приклад:
…у формулі (В. 1).
У формулі як символи фізичних величин слід застосовувати позначення, встановлені відповідними стандартами або іншими документами.
Пояснення символів і числових коефіцієнтів, що входять до формули, якщо вони не пояснювалися в тексті, мають бути наведені безпосередньо під формулою.
Пояснення кожного символу слід давати з нового рядка в тій послідовності, в якій символи наведено у формулі. Перший рядок пояснення має починатися словом «де» без двокрапки.
Формули, що подаються одна за одною і не розділені текстом, відокремлюють комою.
Приклад:
а+в=с (1.5.)
де: а – попередня відстань;
в – приблизна відстань;
с – загальна
2.6. Правила цитування та посилання на використані джерела
При написанні дипломної роботи учень повинен давати посилання на джерела, матеріали з яких наводяться в дипломній роботі або на ідеях і висновках яких розробляються проблеми, задачі, питання, вивченню яких присвячена дипломна робота. Такі посилання дають змогу відшукати документи і перевірити достовірність відомостей про цитування документа, дають необхідну інформацію щодо нього, допомагають з’ясувати його зміст, мову тексту, обсяг. Посилатися слід на останні видання публікацій. На більш ранні видання можна посилатися лише в тому разі, коли в них є матеріал, який не включено до останнього видання.
Якщо використовують відомості, матеріали з монографій, оглядових статей, інших джерел з великою кількістю сторінок, тоді в посиланні необхідно точно вказати номери сторінок, ілюстрацій, таблиць, формул з джерела, на яке дано посилання в дипломній роботі.
Посилання додаються одразу після закінчення цитати у квадратних дужках, де вказується порядковий номер джерела у списку літератури та відповідна сторінка джерела (наприклад [4, с. 35]), або під текстом цієї сторінки у вигляді виноски, в якій указують прізвище та ініціали автора, назву джерела, видавництво, рік видання та сторінку.
Якщо посилання іде на Інтернет джерело, то необхідно вказати автора, назву статті, адресу Бею сторінки та її власника.
2.7.Додатки
Матеріал, що доповнює дипломну роботу, допускається розміщувати в додатках. Додатками можуть бути: графічний матеріал, таблиці великого формату, розрахунки, опис алгоритмів і програм задач, що розв’язуються на ЕОМ, і т. ін.
Додатки можуть бути обов’язковими та інформаційними. Інформаційні додатки можуть бути рекомендованого або довідкового характеру.
Додатки позначають великими літерами української абетки, починаючи з А, за винятком літер Ґ, Є, З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь. Після слова «Додаток» друкують літеру, що позначає його послідовність.
Допускається позначення додатків літерами латинської абетки, за винятком літер І та О.
У разі повного використання літер української та латинської абеток допускається позначення додатків арабськими цифрами.
Якщо у дипломні роботі один додаток, то він позначається «Додаток А».
Кожний додаток слід починати з нової сторінки із зазначенням угорі в середині сторінки слова «Додаток» і його позначенням, а під ним у дужках для обов’язкового додатка друкують слово «обов’язковий», а для інформаційного — «рекомендований» чи «довідковий». Додаток повинен мати заголовок, який друкують симетрично відносно тексту з великої літери окремим рядком відповідно до рекомендацій оформлення заголовків. Номер додатка позначається у верхньому рядку справа.
Текст кожного додатка за необхідності може бути поділений на розділи, підрозділи, пункти, підпункти.
Запозичена з літературних чи статистичних джерел інформація (формули, таблиці, схеми, графіки, висновки тощо) потребує обов’язкових посилань (у квадратних дужках) на порядковий номер джерела у списку використаної літератури та номери сторінок, з яких узято інформацію.
Додатки формуються з окремим титульним листком та підшивається зразу ж після списку використаних джерел
2.8. Література подається в такій послідовності:
2.8.1. Закони України;
2.8.2. Інструкції та нормативні акти міністерств і відомств;
2.8.3. Наукова, навчально-методична, спеціальна література, видана українською або російською мовами;
2.8.4. Наукова, навчально-методична, спеціальна література, видана іноземними мовами.
2.9. Відгук керівника дипломної роботи повинен містити:
2.9.1. Головна мету дипломної роботи
2.9.2. Ступінь відповідності виконаної дипломної роботи завданню
2.9.3. Рівень підготовленості випускника ПТНЗ до прийняття сучасних рішень
2.9.4. Рівень професійних умінь та знань випускника ПТНЗ, його особисті здобутки
2.9.5. Відповідність якості підготовки випускника ПТНЗ вимогам освітньо – кваліфікаційної характеристики та можливості щодо присвоєння йому відповідної кваліфікації.
"Коли будеш кидати камінці у воду, дивись на кола, що вони робитимуть, інакше таке кидання буде пустою розвагою – сказала Королева"
(Льюїс Керрол «Аліса в Країні Чудес»)
ІІІ. КЕРІВНИЦТВО ДИПЛОМНИМИ РОБОТАМИ
Обов’язки керівників дипломних робот:
Консультування студентів з питань вибору теми роботи, розробки її плану, добору спеціальної літератури, підготовки окремих розділів;
Видача студентові завдання на дипломну роботу із зазначенням термінів виконання кожного розділу;
Контроль за дотриманням студентом регламенту підготовки дипломної роботи;
Контроль якості дипломної роботи;
Підготовка відгуку про дипломну роботу з ґрунтовною характеристикою її якості відповідно до структури критеріїв оцінки.
План дипломної роботи повинен відповідати темі, мати чітку логіку поєднання теоретико-методичної, аналітичної та конструктивної частин. При розробці та обговоренні плану необхідно скласти поетапний календарний план написання дипломної роботи згідно із затвердженим методичною комісією регламентом. Невиконання графіка та систематичне відхилення від регламенту є підставою для недопущення студента до захисту дипломної роботи.
Форми надання консультацій
Групові консультації надаються для всіх учнів групи. Мета їх проведення – ознайомлення з вимогами щодо змісту та оформлення дипломної роботи. Окремі розділи поясняють ті консультують, розбивши групу на підгрупи або індивідуально і акцентують увагу на особливостях виконання кожного з розділів дипломної роботи.
У подальшому консультації можуть надаватися індивідуально та групам і підгрупам учнів залежно від потреби.
Кількість годин на проведення консультацій визначається навчальним закладом.
Тематичний графік надання консультацій:
Отримання учнями тем дипломної роботи.
Ознайомлення з розгорнутим план виконання дипломної робот.
Ознайомлення із загальними вимогами щодо виконання дипломної роботи. Демонстрація зразків дипломних робот.
Ознайомлення з державним стандартом України ДСТУ 3008-95 ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ: ДОКУМЕНТАЦІЯ, ЗВІТИ У СФЕРІ НАУКИ І ТЕХНІКИ. Структура і правила оформлення.
Добір літератури відповідно до теми. Індивідуальні консультації.
Консультації до етапів виконання дипломної роботи: Вступ.
Розділ 1. Коротка характеристика матеріалів.
Розділ 2. Інструменти. Пристрої. Інвентар.
Ескізи, рисунка, таблиці, які повинні міститися у дипломній роботі. Технологічний процес (технологія виконання робіт). Використання існуючих технологічних карт.
Розділ 3. Технологічний процес (технологія виконання робіт). Використання існуючих технологічних карт.
Складання технологічних карт на конкретні види робіт.
Застосування новітніх форм і методів виконання робіт.
Розділ 4. Правила організації робочого місця. Наукова організація праці. Використання технологічних карт при складанні схеми організації робочого місця.
Розділ 5. Ознайомлення із нормативними документами та стандартами ДСТУ.
Визначення норм часу, праці, необхідних для виконання даної роботи.
Розділ 6. Основні технічні вимоги до виконання та результатів виконаної роботи.
Контроль за раціональністю використаних матеріалів та інструментів.
Контроль за якістю виконаних робот.
Розділ 7. Дотримання вимог охорони праці.
Складання переліку літературних джерел.
Вимоги до змісту та оформлення графічної роботи або макета (зовнішнього вигляду) відповідно до теми дипломної роботи.
Допуск до захисту перевірка готовності та відповідності пояснювальної записки до вимог.
Виготовлення та доведення графічних робіт, презентації та макетів.
Оформлення та написання відлука на виконання дипломної роботи.
Підготовка до захисту дипломної роботи
Згідно з регламентом учень зобов’язаний подавати дипломну роботу керівникові на першу перевірку частинами у встановлені строки. У разі недодержання студентом календарного графіка виконання дипломної роботи керівник дипломної роботи, має право звернутися до педагогічного колективу з пропозицією відрахувати учня, як такого, що не виконує навчальний план.
Після завершення написання роботи учень подає дипломну роботу керівникові для одержання від нього письмового відгуку з оцінкою дипломного дослідження. Зразок структури змісту відгуку наукового керівника наведено в додатку 5.
Дипломна робота, підписана автором, з письмовим відгуком керівника подається голові методичної комісії який вирішує питання про допуск до захисту, роблячи відповідний запис на титульному аркуші дипломної роботи.
У разі невідповідності дипломної роботи вимогам даних рекомендацій керівник дипломної роботи може не допустити її до захисту.
Порядок захисту дипломної роботи
Порядок захисту дипломної роботи встановлюється «Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення проміжного та вихідного контролю з професійної підготовки в професійно – технічних навчальних закладах та виконання дипломної роботи» видане Навчально – методичним центром професійно – технічної освіти у м.Киеві в 2009 році.
Учень готує до захисту доповідь та ілюстративний матеріал (креслення, наочні посібники, плакати, презентації друковані публікації).
Час виступу не повинен перевищувати 10 хвилин, має бути стислим, конкретним, з використанням ілюстративного матеріалу: плакатів, роздаткового матеріалу (набору таблиць, графіків, діаграм, схем або відповідних слайдів). Головне призначення таких матеріалів — детально та наочно проілюструвати ті чи інші твердження у доповіді автора, тому необхідно вчасно посилатися на відповідний матеріал, акцентувати на ньому увагу членів комісії.
У разі використання слайдів треба переконатися у наявності проектора, екрана, можливості затемнення, доступних джерел електричного струму та пам’ятати про специфіку підготовки та застосовування цього методу презентації.
Захист роботи розпочинається з доповіді, в якій студент має розкрити:
актуальність теми;
структуру роботи;
об’єкт дослідження;
висновки з аналізу, зміст запропонованих заходів та обґрунтування їх ефективності (рекомендується витратити не менше 70% часу, відведеного для доповіді).
Завершуючи доповідь, випускник має відзначити: яке практичне значення та реальне впровадження його розробки та висновків; де ще можна, на його думку, застосувати результати даної технології.
Під час доповіді слід звертатися до ілюстративного матеріалу, коротко пояснюючи його зміст.
Члени комісії, присутні на захисті, можуть ставити випускнику запитання з метою визначення рівня його спеціальної підготовки та ерудиції.
Загальний час захисту ДРМ не повинен перевищувати 30 хвилин у середньому на одного студента.
Випускники, які одержали під час захисту незадовільні оцінки, відраховуються з навчального закладу, отримуючи академічну довідку. Після захисту дипломна робота передається на зберігання в архів.
ПЕРШОДЖЕРЕЛА
ДСТУ 3008-95: ДОКУМЕНТАЦІЯ. ЗВІТИ У СФЕРІ НАУКИ І ТЕХНІКИ. Структура і правила оформлення
МЕТОДИНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо організації та проведення проміжного та вихідного контролю з професійної підготовки в професійно – технічних навчальних закладах та виконання дипломної роботи., Навчально – методичний центр професійно – технічної освіти у м.Києві, 2009р.
ДОДАТКИ
Додаток 1.
ПРИКЛАД ОФОРМЛЕННЯ ТИТУЛЬНОЇ СТОРІНКИ
Додаток 2.
ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ ЗАВДАННЯ НА ДИПЛОМНУ РОБОТУ
Додаток 3.
ПРИКЛАД ОФОРМЛЕННЯ ПОЯСНЮВАЛЬНОЇ ЗАПИСКИ ДО ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ Й НАУКИ
ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВРАДИ (КМДА)
КИЇВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ «ПОЛІТЕХНІК»
ДИПЛОМНА РОБОТА
Учня групи №30: Яренко Ганни Сергіївни
Професія: Оператор комп’ютерного набору; обліковець з реєстрації бухгалтерських даних
Тема: Проведення бухгалтерського та податкового обліку, регламентованою звітності у середовищі 1С:підприємство8
Робота допущена до захисту з оцінкою
Керівник дипломної роботи
Л.А.Синенко
2010р.
КИЇВ 2010р.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ Й НАУКИ
ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВРАДИ (КМДА)
КИЇВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ «ПОЛІТЕХНІК»
ПОГОДЖЕНО
Голова методичної комісії
ЗАТВЕРДЖУЮ
Заст. Директора з НВР
Л.І.Бондаренко
С.М.Баклан
«
»
2009р.
«
»
2009р.
ЗАВДАННЯ
НА ДИПЛОМНУ РОБОТУ
Учня групи №30: Яренко Ганни Сергіївни
Професія: Оператор комп’ютерного набору; обліковець з реєстрації бухгалтерських даних
Тема: Проведення бухгалтерського та податкового обліку, регламентованою звітності у середовищі 1С:підприємство8
2. Термін виконання роботи
«
»
2010р.
3. Вхідні дані до роботи:
індивідуальне завдання згідно з затвердженим переліком та
Загальною темою. Перелік рекомендованої літератури та Інтернет ресурсів. Методичні рекомендації до оформлення пояснювальної записки до дипломних робіт, ДСТУ 3008-95 ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ: ДОКУМЕНТАЦІЯ, ЗВІТИ У СФЕРІ НАУКИ І ТЕХНІКИ. Структура і правила оформлення.
4. Завдання за розділами:
№ розділу
Зміст та об’єм завдання
Програмне забезпечення
I
Юридичне та методичне обґрунтування проведення відповідної статті обліку, чи складання звіту.
Microsoft Word Internet
1с: підприємство8
II
Пакет документів необхідних для виконання обліку чи звіту відповідно до завдання, оформлених у відповідності з Державними стандартами України що до оформлення службових документів.
Microsoft Word Internet
1с: підприємство8
III
Рекомендації з охорони праці при роботі у приміщеннях з обчислювальною технікою.
Microsoft Word Internet
додатки
Демонстраційний супровід :
Плакат
Презентація
Інформаційний бюлетень
Microsoft Office
Керівник дипломної роботи
Л.А. Синенко
Яренко Ганна Сергіївна
«
»
2009р.
ЗМІСТ
Завдання……………………………………………………………………
2с
Вступ………………………………………………………………………..
4с
Розділ І. Юридичне та методичне обґрунтування проведення відповідної статті обліку, чи складання звіту…………………………………………………
6с
Розділ ІІ. Пакет документів необхідних для виконання обліку чи звіту відповідно до завдання, оформлених у відповідності з Державними стандартами України що до оформлення службових документів……..
19с
Розділ ІІІ. Рекомендації з охорони праці при роботі у приміщеннях з обчислювальною технікою…………………………………………...
25с
Висновки…………………………………………………………………...
29с
Список першоджерел……………………………………………………..
31с
Додатки…………………………………………………………………….
33с
Додаток 1. Електронний носій курсової роботи - диск…………
34с
ВСТУП
РОЗДІЛ І ЮРИДИЧНЕ ТА МЕТОДИЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ ПРОВЕДЕННЯ