МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ, НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
УЖГОРОДСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
КАФЕДРА КОМП’ЮТЕРНИХ СИСТЕМ ТА МЕРЕЖ
Лабораторна робота №1
з курсу
КОМП’ЮТЕРНІ МЕРЕЖІ
Тема: Основні засоби навігації NetCracker Designer
Ужгород-2012
Мета заняття – Ознайомитися з вікнами і елементами управління головного меню NetCracker Designer. – Зрозуміти і засвоїти структуру баз даних об'єктів NetCracker Designer. – Вивчити методи і засоби пошуку, необхідних для проекту об'єктів. – Навчитися переміщати об'єкти з бази даних в робочу область проекту. – Навчитися визначати характеристики вибраних пристроїв. – Вивчити методи визначення характеристик програмного забезпечення підтримка режимів функціонування вибраних пристроїв. – Навчитися змінювати і доповнювати характеристики вибираних з баз даних об'єктів. – Навчитися визначати типи і характеристики зв'язків пристроїв проекту. – Отримати уявлення про типи і структуру повідомлень, що формуються NetCracker Designer.
Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи
Завдання 1. Запуск додатку NetCracker Designer
1.1. Запустите додаток NetCracker Designer. На екрані з'явиться основне вікно додатку. Детально вивчите всі елементи вікна, що відображаються .
На додаток до головного меню і інструментальних панелей NetCracker включає області вікон: браузер баз даних (browser), робочий простір проекту Net 1 і область зображення об'єктів (внизу). Коли запускається NetCracker Designer, робочий простір містить порожній сайт Net l., мал. 1.
Малюнок 1. — Зображення робочого простору NetCracker Designer
Зона вікна зображення заповнюється зображеннями пристроїв і додатків з бази даних (будівлі, університетські місто городки, робочі групи локальної мережі і тому подібне).
1.2. За допомогою смуг прокрутки ознайомтеся з повним вмістом локальних вікон NetCracker Designer (у звіті складіть таблицю основних елементів вмісту вікон і їх призначення).
Завдання 2. Відкрити файл (.NET) NetCracker Designer
2.1. Виберіть команду в меню File > 0pen: викликається діалогове вікно Open, мал. 2. Детально вивчите всі елементи вікна, що відображаються.
Малюнок 2. — Діалогове вікно Open
2.2. Двічі клацніть на теці Samples. Виберіть файл з ім'ям Techno.net і натисніть кнопку Open або двічі клацніть на імені файлу. Вікно сайту, що має вигляд, як показано на мал. 3, з'явиться в області робочої панелі. Детально вивчите всі елементи вікна, що відображаються. Составте перелік елементів і дайте їх коротку характеристику.
Малюнок 3. — Елементи мережевого проекту файлу Techno.net
2.3. Для проглядання мостів і маршрутизаторів за допомогою браузера Device, необхідно зробити клацання на символі розширення (+), мал. 4.
Малюнок 4. - Розширення браузера Device
Розкриється список маршрутизаторів і мостів всіх типів, наявних в базі даних.
2.4. Розкрійте список далі, натискаючи на символ розширення для базових типів маршрутизаторів, потім виберіть список маршрутизаторів, виготовлених компанією Cisco Systems. Оскільки ви розвернули список в браузері пристроїв, з'явиться смуга прокрутки з правого боку у вікні браузера пристроїв.
Щоб вибрати пристрій засобами браузера пристроїв, натисніть пункт Cisco 7010. Звернете увагу, що зона вікна зображення показує всі пристрої цієї категорії.
Перемістіть смугу прокрутки браузера пристроїв вниз, до списку адаптерів LAN. Розверніть адаптери LAN, а потім виберіть список Ethernet і клацніть на теці 3Com Corp.
Зона вікна зображення відображає плати адаптерів локальної мережі Ethernet, виготовлені фірмою 3Com Corp. Використовуйте смугу прокрутки зони вікна зображення для перегляду зони цього вікна.
Виберіть зображення пристрою Fast EtherLink 10/100 PCI в області вікна зображення.
Перейдіть до інструментальної панелі Database, мал. 5, яка має кнопку Large Icons, вибрану за умовчанням:
Малюнок 5. - Інструментальна панель Database
2.9. Щоб змінити режим виведення списку в області вікна зображення, на інструментальній панелі Database виберіть кнопку Details
Зображення пристроїв, які з'являються в області вікна зображення, відобразяться в меншому форматі.
2.10. Змінити режим браузера бази даних можна шляхом использованияинструментальной панелі Database; для цього в полі із списком выбираютVendors. У базі даних пристрою сортуються в алфавітному порядку поимени постачальника, як показано на мал. 6:
Малюнок 6. — Вид вікна відсортованої бази даних
Тепер виберіть Fast EtherLink 10/100 PCI в браузере пристроїв, розкриваючи перераховані пункти (шлях: 3 Corn Corp. > LAN > adapters > Ethemet). В області вікна зображення, використовуючи прокрутку, виберіть Fast Ethernet 10/100 PCI.
Ви відмітили три позиції табуляції в області вікна зображення. Натисніть на позицію Recently Used в області вікна зображення. У ній тепер знаходяться зображення пристроїв, пов'язаних з проектом і відображених в робочому просторі. Оскільки ви формуєте мережевий проект, NetCracker зберігає копію кожного пристрою, який ви включили. Коли ви хочете створити проект, використовуючи множинні копії пристрою, ви можете вибирати необхідний пристрій у позиції табуляції Devices або Recently Used в області вікна зображення.
2.13. Оскільки проект NetCracker вже відкритий, подивимося на його вміст.
Щоб отримати інформацію щодо пристрою в робочому просторі, двічі клацніть на цьому пристрої. Двічі клацніть на маршрутизаторі Cisco 7000, розташованому в центрі вікна сайту. З'явиться діалогове вікно конфігурації (Configuration dialog) для маршрутизатора Cisco 7000, що має наступний вигляд, мал. 7:
Малюнок 7. — Діалогове вікно конфігурації
Діалогове вікно конфігурації включає зображення пристрою, панелі вибору, кнопки: Device Setup, Plug-in Setup, Close, Help:
Щоб вибрати процесор зв'язку (HSSI Interface Processor) в панелі вибору, нижче за ім'я пристрою натискають на кнопку Plug-in Setup. Зверніть увагу, оскільки вибирається змінний (plug-in) модуль, зображення пристрою змінюється, щоб вказати, де він розташований в пристрої. Повторіть дію, щоб дізнатися розташування інших трьох змінних (plug-in) модулів.
Тепер пробуйте натиснути на кожен слот на зображенні пристрою. Оскільки ви вибираєте кожен змінний модуль, то він підсвітить на зображенні пристрої і на панелі вибору. Кнопка Plug-in Setup також доступна.
Щоб відобразити інформацію про змінний модуль, використовується один з наступних методів:
• у панелі вибору виберіть багаторежимний змінний модуль АТМ Interface Processor TAXI, натисніть праву кнопку миші, щоб відобразити локальне меню, і виберіть команду Properties;
у панелі вибору виберіть багаторежимний змінний модуль АТМ Interface Processor TAXI і натисніть кнопку Plug-in Setup;
на зображенні пристрою виберіть багаторежимний змінний модуль АТМ Interface Processor TAXI і натисніть кнопку Plug-in Setup.
З'явиться діалогове вікно властивостей для необхідного змінного модуля, мал. 8.
/
Малюнок 8. — Діалогове вікно конфігурації змінного модуля
Вивчіть всі характеристики вибраного пристрою (характеристики необхідно відобразити в звіті у вигляді таблиці властивостей).
4) У діалоговому вікні властивостей змінного модуля натисніть на позицію табуляції Protocols, щоб побачити, які протоколи підтримує цей модуль. Вивчіть всі характеристики вибраного пристрою (характеристики необхідно відобразити в звіті).
Примітка. Використовуйте ті ж самі методи, щоб отримати інформацію щодо будь-якого іншого пристрою в проекті; клацніть на пристрої або в меню Object виберіть команду Properties.
5) Щоб закрити діалогове вікно властивостей змінного модуля, натисніть кнопку Cancel або ОК. Поверніться назад в діалогове вікно конфігурації.
6) Щоб бачити конфігурацію Cisco 7000, в діалоговому вікні конфігурації натисніть кнопку Device Setup. Виберіть позицію табуляції Ports, щоб бачити скільки портів використовується, потім закрийте діалогове вікно властивостей, натиснувши кнопку Cancel або ОК.
Не закривайте діалогове вікно конфігурації!
7) Вставте інший змінний модуль в цей пристрій. Клацніть позицію табуляції Recently Used в області вікна зображення. Перегортайте її вниз, поки не знайдете АТМ Interface Processor, DS3. Клацніть на платі АТМ Interface Processor, DS3, щоб вибрати її. Утримуючи ліву кнопку миші, перетягнете змінний модуль до діалогового вікна конфігурації поверх відкритого слота в зображенні модуля пристрою в діалоговому вікні, потім відпустите кнопку миші.
Примітка. Коли ви вперше вибираєте змінний модуль, курсор змінюється на/, щоб вказати, що змінний модуль не може бути включений до складу пристрою. Як тільки ви переміщаєте змінний модуль до робочого простору і позиціонуєте його поверх відкритого слота в діалоговому вікні конфігурації, курсор змінюється на В, щоб вказати, що ви можете вставляти модуль в той слот.
Інший метод вставки змінного модуля полягає в його виборі з області вікна зображення і вставки безпосередньо в образ пристрою в робочому просторі. Використання цього методу не вимагає, щоб діалогове вікно конфігурації було відкрите.
8) Щоб закрити діалогове вікно конфігурації, натисніть кнопку Close.
2.14. Щоб отримати загальну інформацію, позиціонуйте курсор поверх об'єкту на вікні сайту, щоб побачити ToolTips. Додаткову інформацію можна почути, використовуючи команду Say. Щоб використовувати команди, що говорять, клацніть правою кнопкою миші на пристрої. Щоб відобразити локальне меню, виберіть одну з команд Say Notes або Say Description і потім відпустите кнопку миші.
Завдання 3. Визначення типів зв'язків пристроїв проекту
3.1. Щоб знати, які види зв'язків використовуються для підключення
пристрої, в меню View виберіть команду Legends. З'явиться діалогове
вікно Legends, мал. 9:
Малюнок 9. — Діалогове вікно визначення типів зв'язків пристроїв проекту
Ви отримаєте інформацію про всю мережу, використовуючи повідомлення проекту.
3.2. Для проглядання повідомлення в меню Tools виберіть підміню Reports:
Щоб вибрати команду повідомлення, мости і маршрутизатори (Bridges and Routers), натисніть кнопку Next на майстрові повідомлення, потім нажміть кнопку Finish, щоб відобразити повідомлення про маршрутизатори і мости.
Повідомлення відображається в робочому просторі, а інструментальна панель Report з'являється вище за повідомлення, рис.10:
Малюнок 10. — Інструментальна панель повідомлення
3) Експорт копії повідомлення.
Щоб відобразити експортне діалогове вікно, натисніть кнопку Export report. Потім виберіть опції з полів формат і призначення, а потім натисніть кнопку ОК.
Малюнок 11. — Експортне діалогове вікно
Примітка. Після того, як ви виберіть експортні опції, параметри налаштування зберігаються за умовчанням.
Далі з'явиться діалогове вікно файлу, що експортується. Використовуйте це вікно, щоб назвати файл повідомлення, що експортується, вказати каталог і змінити тип файлу. Потім натисніть кнопку Save.
3.3. Сформуйте візуальне HTML представлення даного проекту у вигляді ієрархічної структури (hierarchical frame), експортуючи всі властивості пристроїв, які міститися на вказаному сайті.
Примітки:
Щоб відновити вікно сайту проекту, не видаляючи повідомлення з меню Window, виберіть вікно Тори.
Щоб визначити вартість тих, що комплектують списку устаткування і вартість витрат всього сайту, в меню Tools виберіть Bill of Materials. У вікні Report Wizard натисніть кнопку Next, потім натисніть кнопку Finish, щоб відобразити звіт.
Примітка. Ви можете модифікувати ціни після того, як база даних змінена. Щоб модифікувати ціну і всі інші властивості для окремого пристрою, його спочатку вибирають в проекті, потім в меню Object вибирають команду Acquire Update. Щоб змінити ціну і всі інші властивості елементів проекту, в меню Global виберіть команду Acquire Update All.