МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ, НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
УЖГОРОДСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
КАФЕДРА КОМП’ЮТЕРНИХ СИСТЕМ ТА МЕРЕЖ
Лабораторна робота №2
з курсу
КОМП’ЮТЕРНІ МЕРЕЖІ
Тема: Створення простого проекту NetCracker Designer
Ужгород-2012
Мета заняття:
Засвоїти методи пошуку необхідних пристроїв в базі даних.
Навчитися визначати характеристики пристроїв і оцінки застосовності їх в створюваному проекті.
Вивчити і засвоїти методи визначення типів середовища передачі і установки зв'язків між пристроями проекту.
Навчитися призначати профілі трафіків між пристроями мережі.
Ознайомитися із засобами відображення елементів мережевого проекту.
Зрозуміти і засвоїти методи використання картографічної інформації при розробці великих мереж.
Навчитися складати анотації до ухвалених рішень.
Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи
Завдання 1. Вибір і переміщення пристроїв у вікно проекту засобами браузера пристроїв
Запустіть додаток NetCracker Designer.
У меню File виберіть команду New.
1.3. Розверніть вікно сайту, натискаючи кнопку збільшення вікна, потім нажміть кнопку Zoom to page.
1.4. У вікні Device browser виберіть: комутатори (Switches). Впевніться, що в полі списку ієрархії бази даних відображені Types. У браузері перегляду бази даних (Database browser) натисніть символ розширення для Switches, розверніть Workgroup, розверніть Ethernet і відкрийте теку 3Com Corp., щоб відобразити комутатори фірми 3Com в області вікна зображення.
1.5. Щоб перемістити комутатор в робочий простір, виконайте наступні кроки:
1) Виберіть модель OfficeConnect Switch 280 в області вікна зображення, натисніть ліву кнопку миші і перемістіть комутатор в робочий простір.
Збільште зображення пристрою в робочому просторі для кращої видимості.
Збільште розмір найменування комутатора; клацніть на ньому правою кнопкою, щоб звернутися до локального меню і вибрати Properties. З'являється діалогове вікно властивостей заголовка (Title Properties).
1.6. Розмістіть дві станції на робочому полі.
Використовуючи смугу прокрутки в браузері перегляду пристроїв, знайдіть вхід Switches і зверніть теку, натиснувши по знаку "мінус" (-) ліве від входу поле. Перемістіть дві робочі станції на сторінку проекту.
Використовуючи смугу прокрутки в браузері перегляду пристроїв, знайдіть LAN workstations (робочі станції ЛОМ), клацніть лівою кнопкою на символі розширення, потім розверніть Workstations і теку Digital Equipment. В області вікна зображення з'являться робочі станції LAN, виготовлені корпорацією цифрового устаткування (Digital Equipment Corporation).
3) Виберіть робочу станцію Alpha Station 200 4/ 166 і Перемістіть її в робоче вікно. Поки вона все ще виділена, використовуйте маркери, щоб збільшити розміри зображення робочої станції. Потім збільште розмір шрифта назви, як ви робили вище.
4) Розкрійте теку РС під LAN workstations. Використовуйте полосу прокрутки в браузері перегляду пристроїв, щоб вибрати вхід теки IBM, і клацніть на вибраному пристрої. В області вікна зображення будуть відображені персональні комп'ютери, виготовлені фірмою IBM. Виберіть Aptiva С series і Перемістіть його в робоче поле; змініть розміри зображення пристрою, збільште розмір шрифту до 36 пунктів.
Мережевий проект повинен виглядати у вигляді, представленому на рис.1:
Рис. 1. — Концептуальне зображення мережевого проекту
Завдання 2. Вибір і установка мережевих адаптерів
2.1. Встановіть карти мережевих адаптерів (LAN adapter) в кожну з двох робочих станцій.
1) Спочатку зверніть теку LAN workstation.
Використовуючи полоси прокрутки, знайдіть вхід LAN adapters, розверніть його; потім вхід в Ethernet і розкрійте теку 3Com Corp. Мережеві адаптери фірми 3Com відобразяться в області вікна зображення.
Використовуючи смугу прокрутки в області вікна зображення, виберіть мережеву плату Fast EtherLink 10/100 PCI і Перемістіть її на Alpha Station 200 4/166; коли курсор змінить форму на знак "плюс" (+), відпустіть кнопку миші.
Примітка. Курсор повинен змінити форму на знак "плюс" (+), коли плата поміщена на робочу станцію. Якщо курсор не змінюється, це означає, що мережева плата не сумісна з робочою станцією. Виберіть іншу плату, яка є сумісною.
4) Виберіть знову плату Fast EtherLink 10/100 PCI і помістіть її на рабочую станцію Aptiva З Series.
Примітка. Щоб знайти пристрої, які є сумісними з вибраним, виконаєте наступні кроки:
виберіть за допомогою миші пристрій;
виберіть команду Find Compatible в меню Object або натисніть кнопку Compatibles на інструментальній панелі Database;
розверніть теку LAN adapters, потім Ethernet і натисніть на будь-яку теку постачальника;
виберіть сумісний пристрій в області вікна зображення і вставте його у Ваш пристрій.
Завдання 3. Установка зв'язків між пристроями
3.1. Зв'язок робочих станції з комутатором.
1) На інструментальній панелі Modes зробіть ліве клацання по кнопці пристроїв зв'язку .
2) Помістіть курсор поверх Alpha Station і клацніть лівою кнопкою на зображенні пристрою, потім помістіть курсор поверх комутатора і клацніть лівою кнопкою.
З'явиться діалогове вікно помічника зв'язку.
Рис. 2. — Вікно діалогу встановлення зв'язку пристроїв
По замовчуванню Link Assistant (помічник зв'язку) пропонує зв'язати перший доступний порт на кожному пристрої. Натисніть кнопку Link, щоб набути значень по замовчуванню або виберіть інші порти і натисніть кнопку Link. В результаті цього розробник отримає логічне представлення мережевого проекту. Логічне, з погляду логіки з'єднання комунікаційних пристроїв.
Корегування параметрів налаштування зв'язку, у разі потреби. Як тільки зв'язок встановлений, NetCracker відображає параметри налаштування зв'язку. Ви можете змінювати протокол (protocol), середовище передачі (media), довжину (length) і пропускну спроможність (bandwidth) при необхідності.
3) Клацніть по кнопці Link, задайте відстань, а потім натисніть кнопку Close, щоб створити зв'язок і закрити діалогове вікно.
Примітка. Ви можете використовувати функцію Quick Linking (швидке з'єднання), щоб з'єднати два пристрої без визначення портів або параметрів налаштування зв'язку.
Зверніть увагу: діалог Link Assistant не був би відображений, якби зв'язки були зроблені з використанням методики Quick Link (швидкий зв'язок).
4) Використовуйте метод швидкого зв'язку для з'єднання робочої станції IBM з комутатором.
Швидке з'єднання
Після того, як Ви заповните ваш мережевий проект пристроями, поміщаючи зображення пристроїв в зону вікна проекту, Ви можете задати зв'язки між пристроями. Щоб зв'язати два сумісні пристрої в тому ж самому сайті, використовуючи метод швидкий зв'язку; виконаєте наступні кроки:
• з активним вікном Site, натисніть кнопку Link Devices . Курсор зміниться на , щоб вказати, що Ви знаходитеся в режимі Link;
• створіть з'єднання між двома пристроями: натисніть клавішу SHIFT, далі клацніть по одному пристрою, а потім по іншому.
У режимі Link Devices можливо встановити і інші зв'язки. Щоб повернутися до стандартного курсору, клацніть кнопкою Standard в інструментальній панелі Modes.
Завдання 4. Дослідження зв'язків між пристроями
Програмне забезпечення NetCracker відстежує шлях даних між джерелами трафіка/запиту і адресатами трафіка/запиту. Якщо є багатократні шляхи, доступні між пристроями, Trace Path дозволить відстежити характеристики трафіку для кожного типу шляху зв'язку.
Для того, щоб відстежити шлях даних між джерелом і адресатом необхідно:
1. З активним вікном Site на екрані натисніть кнопку Trace Path Курсор указує, що Ви знаходитеся в режимі Trace Path.
2. Клацання на пристрої-джерелі трафіка/запиту.
3. Клацання на пристрої-адресаті трафіка/запиту. Джерело трафіку або адресат трафіку можуть бути в будь-якому сайті на будь-якому рівні ієрархії Вашого проекту.
NetCracker відображає шлях між джерелом і адресатом, підсвічуючи шлях червоним кольором.
4.1. Визначення типів зв'язків пристроїв
Для перевірки типів середовищ зв'язку пристроїв необхідно виконати наступні дії:
1) Щоб перевірити типи середовища зв'язку, звернетеся до діалогового вікна Legends (легенд). У меню View виберіть команду Legends. Жовтий колір указує, що це — оптоволоконний зв'язок (інші типи середовища передачі відображаються іншими кольорами).
2). Закрийте діалогове вікно легенд, натиснувши кнопку Close.
4.2 Визначення профілів трафіків
4.2.1. Призначте профіль трафіку робочої станції локальної мережі.
1) Натисніть кнопку Set Traffics .
2) Зробіть ліве клацання на робочій станції Alpha, потім аналогічно на робочій станції IBM. З'являється діалогове вікно Profiles.
Рис. 3. — Діалогове вікно визначення трафіків
3) Щоб визначити невеликий офісний трафік між двома робочими станціями, натисніть вхід Small office в панелі вибору списку Profiles.
Необов'язковий режим: вибрати колір трафіку можна з колірного поля із списком. З'явиться повідомлення: "Ви хочете відновити (Do you want to update)". Натисніть кнопку Yes, щоб забарвити весь трафік з профілем електронної пошти вибраним кольором. Натисніть кнопку No, щоб робити тільки те, щоб цей трафік забарвився вибраним кольором, не змінюючи кольору інших трафіків, заснованих на профілі електронної пошти.
Натисніть кнопку Assign, щоб призначити трафік і закрити діалогове вікно.
Повторіть кроки (1-5), але на цей раз виберіть спочатку робочу станцію IBM, а потім робочу станцію Alpha.
4.2.2. Перевірте, що трафік був встановлений між цими робочими станциями, запустивши анімацію. Натисніть кнопку Start на інструментальній панелі Control. Між робочими станціями з'являється трафік і проходить через комутатор.
4.2.3. Зміна інтенсивності пакету.
1) Клацніть по кнопці Animation Setup . Щоб перейти до діалогового вікна Animation Setup (установки анімації), натисніть на полосу прокрутки Packet intensity (інтенсивності пакету), потім Перемістіть повзунок в ліву сторону і далі — управо на чотири поділки.
2) Натисніть ОК, щоб застосувати зміни і закрити діалогове вікно. Через декілька секунд зміниться інтенсивність пакету.
4.2.4. Збільшення швидкості пакету.
Клацніть по кнопці Animation Setup, щоб перейти до діалогового вікна Animation Setup (установки анімації), натисніть на смугу ковзання Packet speed (швидкості пакету) і Перемістіть повзунок в крайнє праве положення.
Натисніть ОК, щоб застосувати ваші зміни і закрити діалогове вікно. Через декілька секунд швидкість пакету значно збільшиться.
4.2.5. Збільшення розміру зображення пакетів.
1) Клацніть по кнопці Animation Setup, щоб перейти до діалоговому вікну Animation Setup, натисніть на смугу ковзання Packet size (розмір пакета) і перемістіть повзунок в крайнє праве положення.
2) Натисніть ОК, щоб застосувати зміни і закрити діалогове вікно.
3) Проглянете всі пристрої, використовувані в мережі, вибравши позицію табуляції Recently, розташовану нижче за зону вікна зображення. Відновіть зображення пристроїв в браузері перегляду, натиснувши позицію табуляції Devices.
4.2.6. Розмістіть карту на задньому плані проекту.
Відновіть анімацію, якщо вона зупинена (натисніть кнопку Pause, щоб вимкнути анімацію або кнопку Start для її запуску).
Клацніть правою кнопкою на задньому плані робочого простору (але не на зображенні пристроїв, зв'язках або мітках), щоб відобразити локальне меню, і виберіть команду Site Setup. З'явиться діалогове вікно Site Setup (установки сайту), Рис. 4.
Рис. 4. — Діалогове вікно налаштувань сайту
Виберіть вкладку Background, потім натисніть перемикач Map, щоб вибрати карту.
Використовуйте кнопку Browse, щоб звернутися до діалогового вікна огляду, виберіть файл з картою, потім натисніть кнопку Open. Ім'я файлу з'явиться в полі Selected map. Натисніть кнопку ОК, щоб застосувати зміну і закрити діалогове вікно.
Коли ви зробите вибір, з'явиться діалогове вікно установки сайту.
Примітка. Окрім карт, які поставляються з програмою, ви можете використовувати ваші власні карти.
5) Клацніть по кнопці ОК, щоб застосувати ваші зміни і закрити діалогове вікно.
Завдання 5. Вибір кольору заднього плану проекту
7.1. У меню Sites виберіть команду Site Setup. З'явиться діалогове вікно установки сайту.
1) Клацніть по вкладці Background, потім — по полю Map, щоб зняти його виділення. Вибране поле із списком файлів карт буде заблоковано.
Зробіть клік на полі із списком Page із зразками кольорів, виберіть колір за допомогою кнопки миші.
Зробіть клік на полі Non-printing із зразками кольору, виберіть інший колір за допомогою кнопки миші.
4) Натисніть кнопку ОК, щоб застосувати зміни і закрити діалогове вікно. З'являться нові фонові кольори і недруковані області.
Примітка. Ви можете також додавати колір фону до вікна сайту, що містить карту.
Завдання 6. Перегляд профілів трафіку
6.1. У меню Global виберіть команду Data flow. З'явиться діалогове вікно Data Flow, Рис. 5:
Рис. 5. — Діалогове вікно потоків даних
Примітка. Два профілі трафіку, які ви створили, перераховано в панелі Plows in the model. Уважно ознайомтеся з вмістом Рис. 5.
6.2. Натисніть кнопку Close, щоб закрити діалогове вікно.
Завдання 7. Збереження проекту
1. Зупиніть мультиплікацію, використовуючи кнопку Stop на інструментальній панелі Control.
2. У меню File виберіть команду Save або Save As.
3. Наберіть в полі імені файлу Ваше ім'я або example.net у полі і натисніть Save.
Виберіть Exit в меню File, щоб вийти з додатку NetCracker.
Завдання 8. Створіть проект мережі класу, в якому проводяться лабораторні роботи
8.1 Для створення проекту мережі використовуйте навики, отримані в попередніх вправах.
8.2 Визначите всі характеристики проекту (перелік і характеристики устаткування, вартість комплектуючих і загальну вартість проекту).
8.3 Збережіть створений проект у файл. Результати проектування включіть в звіт.
Звіт про лабораторну роботу
Приклад мережевого проекту зі всіма характеристиками пристроїв і замовленою специфікацією.
Характеристики трафіків, що використовуються при проведенні імітаційного моделювання.
Проект мережі класу зі всіма характеристиками пристроїв, типів зв'язків, трафіків і результатами імітаційного моделювання.
4. Висновки за кожним завданням