Міністерство освіти і науки, молоді та спорту
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №1
Тема: « Аналіз та вдосконалення організаційної структури управління підприємством»
Варіант 1
Мета роботи: Вивчення структури управління організацією і розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством у сучасних умовах.
Технічні засоби:комп’ютер,калькулятор,форми для заповнення,графічні засоби.
3.1.Зміст роботи
1.Вивчення особливостей функціонування підприємства заданого профілю на засадах завдання і наведених піктограм.
2. Вивчення функцій структурних підрозділів підприємства заданого профілю.
3. Вивчення чисельності та функцій посадових осіб підприємства.
4. Розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством в умовах заданих змін,обгрунтовування розроблених заходів.
5. Вивчення функцій і чисельності посадових осіб підприємства після здійснення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством.
6. Розробка новоїорганізаційної структури управління підприємством.
3.3. Послідовність виконання лабораторної роботи
1. Викладач перевіряє засвоєння студентами теоретичного матеріалу та коротко пояснює особливості функціонування підприємств заданого профілю.
2. Студенти отримують індивідуальне завдання і дані про форму організації, профіль і види діяльності, чисельність зайнятих та організаційну структуру управляння підприємством .
3. Використовуючи перелік функціій структурних підрозділів підприємств, студенти визначають чисельність та функцій повадових осіб підприємства і заповнюють табл. 3.1.
4. Студенти розробляють заходи з удосконалення організаційної структури управління підприємством, на підставі інформації про зміну пріорітетів у розвитку підприємства. Розробленя заходи та їх обгрунтування записуються в табл.3.2.
5. Відповідо до розроблених захобів студенти визначають функції та чисельність посадових осіб підприємства (результати подаються в табл. 3.3) і
розробляють нову організаційну структуру.
Таблиця 3.1
Чисельність та функції посадових осіб підприємства
Назва посадових осіб
Функції (види діяльності) працівників
Чисельність, чол.
Відповідальність і повноваження
1
2
3
4
Директор АТП
Визначає стратегію, тактику та політику підприємства,координує та скеровує працівників, контролює результати діяльності товариства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства..., приймає на роботу та звільняє робітників згідно штабного розпису та відповідно до чинного законодавства.
1
Несе відповідальність перед Зборами Учасників за результати роботи товариства, використання майна та коштів підприємства, розвиток та ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів, співпрацю з органами державної влади тощо.
Заступник директора з експлуатації, начальник відділу експлуатації
Організовує експлуатацію рухомого складу: забезпечує перевезення вантажів відповідно до плану перевезень, працює з клієнтами з підвищення продуктивності рухового складу. Визначає оптимальні маршрути, кількість автомобілів на маршрутах тощо.
2
Відповідає перед директором за якість та дотримування графіків здійснення перевезень за усіма маршрутами, стан рухомого складу підприємства та раціональність його використання
Заступник директора з безпеки руху, начальники відділів технічного контролю та охорони праці і ТБ
Організовує безпеки руху: контролює за роботою водіїв на лінії, інформаційна робота з питань ТБ, періодично перевіряє знання правил дорожнього руху водіями, організовує контроль технічного стану рухомого складу, розслідує ДТП.
3
Відповідає перед директором за якісною роботою водіїв і їх знаннями з правил дорожнього руху, добросовісний контроль технічного стану рухомого складу.
Продовження таблиці 1
1
2
3
4
Головний інженер, начальник технічного відділу
Займається виробничо-технічним обслуговуванням рухомого складу: організацією ТО і ремонтом рухомого складу, вузлів, агрегатів, складанням графіку заходів контролю за якістю робіт з впровадження нової техніки.
2
Відповідає перед директором за організацію технічного огляду, за ведення контролю за якістю робіт, ремонтом рухомого складу, вузлів, агрегатів.
Заступник директора з економічних питань, начальник ПЕВ
Займається техніко-економічним обслуговуванням: розробленням і обгрунтуванням перспективних і поточних планів,координацію роботи зі складання техніко-транспортного плану, організовує розробку прогресивної технології і нової техніки, аналізує виробничо-господарську діяльність АТП.
2
Відповідає перед директором за складання перспективних планів і розробок прогресивних технологій,контролює впровадження плану у виробничо-господарську діяльність.
Заступник директора з економічних питань, начальник відділу НОП і зарплати, головний бухгалтер
Займається науковою організацією праці та зарплати: вивчає і впроваджує високопродуктивні методи праці, аналізує використання робочого часу і використання фонду зарплати, вибирає і визначає ефективності форми оплати праці.
3
Відповідає перед директором за високоефективне, раціональне використання фінансових ресурсів.
Головний бухгалтер
Займається бухгалтерським обліком і фінансовою діяльністю; веде облік всіх матеріальних цінностей, контролює витрати матеріальних, фінансових і людських ресурсів, організовує виплату зарплати; складає поточний,річний звіти та баланс; визначає потреби АТП у фінансових ресурсах, взаємовідносини з бюджетом, складає фінансово-кредитні плани.
1
Відповідає перед директором за фінансове планування діяльності підприємства, ведення бухгалтерського, статистичного та управлінського обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітності, контролювання фінансових результатів діяльності АТП.
Головний інженер, начальник відділу МТП
Організовує МТП: підготовлює заявки на пальне і мастильні матеріали, обладнання і запасні частини, одержання матеріальних цінностей та організовує їх зберігання і видає складені звіти з МТП.
2
Відповідає перед директором за вчасне оформлення заявок на матеріально-технічне постачання і організацію їх зберігання.
Продовження таблиці 1
1
2
3
4
Заступник директора з загальних питань, начальник відділу кадрів
Підбирає кадри прийому на роботу, вивчає ділові якості працівників, займається підвищенням кваліфікації робітників і службовців, оформляє звільнених.
2
Відповідає перед директором підприємства за вчасне оформлення необхідної документації для забезпечення здійснення пасажирських перевезень тощо.
Начальник адміністративно-господарського відділу
Веде документацію і господарське обслуговування, обробляє вхідну кореспонденцію, розподіляє її між виконавцями, контролює за термінами використання документів, відправляє вихідну документацію. Основними завданнями господарського обслуговування є закупівля і розподіл канцелярських товарів і матеріалів, необхідних підрозділам.
1
Відповідає перед заступником директора з загальних питань за оформлення необхідної супроводжувальної документації та забезпечення працівників підприємства необхідними матеріалами.
Начальник диспетчерського відділу
Управляє процесами формування маршрутів та графіків перевезень, їх розповсюдженням і контролювання виконання графіків водіями автоколони.
1
Відповідає перед заступником директора з експлуатації за раціональне використання рухомого складу, формування графіків роботи автотранспорту та здійснення пере-везень
Диспетчери
Формують графіки роботи автотранспорту для забезпечення здійснення вантажних перевезень відповідно до потреб споживача, контролюють за їх дотриманням
5
Відповідають перед начальником диспетчерського відділу за точність та узгоджуваність графіків руху автотранспорту, за результати контролю за їх дотриманням
Продовження таблиці 1
1
2
3
4
Головні водії
Здійснюють автотранспортні пасажирські перевезення та управляють роботою автоколони на відповідних маршрутах
20
Звітують перед заступником директора з експлуатації про результати роботи на визначених маршрутах, якість перевезень, стан рухомого складу, отримані доходи, поведінку та кваліфікацію водіїв
Водії
Здійснюють перевезення пасажирів за установленими маршрутами
50
Відповідають за якість здійснення перевезення, дотримання графіків перевезень
Відділ експлуатації
Організація експлуатації рухомого складу: забезпечення перевезень вантажів у відповідності до плану перевезень, робота з клієнтурою з підвищення продуктивності рухомого складу. Визначення оптимальніших маршрутів, кількості автомобілів на маршрутах
11
Відповідає перед заступником директора з експлуатації за
перевезення вантажів і оптимальні маршрути для автомобілі.
Відділ технічного контролю, відділ охорони праці і ТБ
Контролює за роботою водіїв на лінії, періодично перевіряє знання правил дорожнього руху водіями, організовує контроль технічного стану робочого складу, розслідує ДТП. слідкувє за фізичним станом водіїв
4
Відповідальний за недобросовісний контроль технічного стану робочого складу, за фізичний стан водіїв
ПЕВ
Техніко-економічне обслуговування: розроблення й обґрунтування перспективних і поточних планів, координування роботи зі складання техтрансплану, організування розробки прогресивної технології і нової техніки, аналізування виробничо-господарської діяльності
10
Відповідає за техніко-економічне бслуговування: розробку і обґрунтування перспективних і поточних планів, координація роботи зі складання техтранс плану, аналіз виробничо-господарської діяльності АТП
Продовження таблиці 1
1
2
3
4
Бухгалтерія
Бухгалтерський облік і фінансова діяльність; ведення обліку всіх матеріальних цінностей, контроль витрат матеріальних фінансових і людських ресурсів, організація виплати зарплати; складання поточних, річних звітів та балансів; визначення потреби АТП у фінансових ресурсах, взаємовідносини з бюджетом, складання фінансово кредитних планів
9
Відповідають за правильність і оперативність ведення обліку на підприємстві, формування фінансової та статистичної звітності, її відповідність первинній документації
Відділ МТП
Організування МТП: підготовка заявок на пальне і мастильні матеріали, обладнання і запасні частини, одержання матеріальних цінностей, організування робіт з їх зберігання і видавання, складання звітів з МТП
5
Відповідає за своєчасне постачання якісною сировиною, співпрацю з постачальниками, одержання, зберігання та видачу цінностей
Відділ кадрів
Приймає на роботу та та звільняє працівників згідно із чинним законодавством. Підбір кадрів, прийом роботу, вивчення ділових якостей працівників, підвищення кваліфікації робітників і службовців, оформлення звільнених
8
Відповідає за своєчасний набір кадрів і звільнення та приймання на роботу працівників згідно чинного законодавства. Відповідає перед директором за відповідність та високий рівень кваліфікації пра-цівників, проходження курсів перекваліфікації робітничого і службового персоналу
Адміністративно-господарський відділ
Ведення документації і господарське обслуговування, обробка вхідної кореспонденції, розподіл її між виконавцями, контроль за термінами використання документів, відправлення вихідної документації. Основними завданнями господарського обслуговування є закупівля і розподіл канцелярських товарів і матеріалів, необхідних підрозділам
8
Відповідає за вхідну документацію, контролює терміни використання і відправлення. Своєчасне забезпечення матеріалів, до-кументів підрозділам.
Продовження таблиці 1
1
2
3
4
Виробничі підрозділи
Займаються безпосереднім виробництвом: планування роботи підрозділу, оцінка і направлення на ремонт у ремонтні дільниці. Виготовлення деталей
23
Відповідає перед начальником з виробництва за планування роботи і виробництва, відповідають за якість продукції
Ремонтні дільниці
Займаються ремонтом транспортних засобів, техніки
13
Відповідають за стан техніки і транспортних засобів
Зони
Проводять щоденний огляд, діагностику технічний плановий огляд. Ремонт механізмів, вузлів та устаткування
10
Відповідає перед начальником з виробництва за якість і своєчасність ремонту, за стан транспортних засобів
Таблиця 3.2
Перелік з вдосконалення організаційної структури управління підприємством
Назва заходів
Обгрунтування доцільності здійснення заходів
1
2
Організація відділу маркетингу.
Забезпечить розроблення рекламної кампанії, здійснення дослідження ринків палива, вивчення потреб споживачів.
Розширення діяльності з експлуатації для створення і управління власної автозаправної станції
Це забезпечить розширення діяльності, отримання більших прибутків і партнерів
Об’єднання технічного відділу з відділом головного інженера
Так як вони виконують однотипні функції, то для більшої продуктивності цього відділу їх доцільніше буде об’єднати
Вдосконалити інформаційні потоки
Для забезпечення розширення своєї діяльності на територію Центральної України
Розширення відділу МТП, а саме створення складу ПММ
Це дозволить здійснювати обслуговування транспорту на території АТП
Таблиця 3.3
Чисельність на функції посадових осіб підприємства після здійснення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством
Назва посадових осіб
Функції (види діяльності) працівників
Чисельність, чол.
Відповідальність і повноваження
1
2
3
4
Начальник АЗС
Управління функціонуванням АЗС
1
Відповідає перед директором за результати роботи АЗС
Відділ маркетингу
Здійснює дослідження ринків палива,мастильних матеріалів, запасних частин. Розробляє рекламну кампанію, вивчає потреби пасажирів тощо.
4
Відповідає перед заступником з економічних питань за результати дослідження ринку, пошук нових партнерів, розробку тощо.
Відділ складу ПММ
Організовує розміщення паливних цистерн, контроль за дотриманням техніки безпеки отримання та фасування палива відповідна до марки
13
Відповідальний перед начальником відділу МТП за збереження цілісності одержаного ПММ та безпечного поводження з ним
Висновок
На цій лабораторній роботі я вивчила структури управління організацією і розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством у сучасних умовах. Розглянула особливості функціонування автотранспортного підприємства за наведеною органіграмою, а також розглянула функції структурних підрозділів та керівників. Визначила функції, відповідальність та чисельність посадових осіб підприємства, розробила заходи з удосконалення організаційної структури управління підприємством в умовах заданих змін та обґрунтувала їх. Отже, для того, щоб реалізувати заплановані завдання, а саме: створення власної автозаправної станції, створення складу паливно-мастильних матеріалів та розширення своєї діяльності на територію Центральної України, автотранспортне підприємство повинне збільшити кількість працівників на 18 осіб та закупити нові автомобілі, де що змінити організаційну структуру управління : створити відділ маркетингу, об’єднати технічний відділ з відділом головного інженера, створити посаду начальника АЗС, склад ПММ, вдосконалити інформаційні потоки.