Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №7
Тема: «Вивчення управлінських аспектів в засновницьких документах»
Мета роботи: Вивчення засновницьких документів суб’єктів різних форм власності, розробка рішень щодо їх подальшої діяльності.
Технічні засоби: форми для заповнення, комп’ютер, графічні засоби.
1.Зміст роботи
1. Загальна характеристика форм підприємництва.
2. Вивчення функцій, відповідальності та повноважень посадових осіб, органів управляння підприємством.
3. Побудова організаційної структури управління господарським товариством.
4. Аналіз функцій контролю в організації.
5. Розробка рішення про подальшу діяльність господарського товариства (збільшення(зменшення) статутного фонду).
Послідовність виконання лабораторної роботи
1. Викладач разом із студентами розглядає діяльність підприємств різних форм власності, види засновницьких документів, порядок їх складання і правила оформлення.
2. Студентам видаються засновницькі документи господарських товариств різних форм власності.
3. Вивчаючи засновницькі документи, студенти дають загальну характеристику господарському товариству, заповнюючи табл. 1.
4. Аналізуючи засновницькі документи, студенти будують організаційну структуру управління підприємством і описують функції, відповідальність та повноваження посадових осіб та органів управління, що діють в товаристві (табл. 2).
5. Знайомлячись із засновницькими документами, студенти вивчають, як здійснюється на підприємстві функція контролю і заповнюють табл. 3.
6. Після повного вивчення засновницьких документів і аналізу стану господарського товариства студенти роблять висновки і приймають рішення про подальшу діяльність товариства (збільшення(зменшення) статутного фонду, ліквідацію тощо), використовуючи схему прийняття раціональних рішень.
Таблиця 1
Загальна характеристика господарського товариства
№ з/п
Параметри, що характеризуються
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших
1
2
3
4
1
Спосіб застосування
Державне підприємство
Засноване на загальнодержавній власності та власності адміністративно-територіальних одиниць.
Продовження таблиці 1
2
Юридичний статус
Юридична особа
Мають офіційне визнання, атрибути державної реєстрації, статут, печатки, рахунок в банку, форму підприємництва, зареєстрований і податковій інспекції статутний фонд, ліцензії.
3
Права та обов’язки учасників
Працівники мають право брати участь в управлінні підприємством через загальні збори, ради трудових колективів, професійні спілки;вносити свої пропозиції щодо поліпшення роботи підприємства, а також з питань захисту соціально-економічних і трудових прав працівників. Працівники проводять свою діяльність відповідно до Статуту, колективного договору та посадових інструкцій згідно з законодавством України.
4
Формування майна та розподіл прибутків
Джерелами формування майна є:майно, передане йому на баланс відповідно до рішення про створення підприємства;кошти, доходи і інше майно, отримані від усіх видів господарської діяльності підприємства;доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення та дотації з бюджетів; майно, придбане в інших суб’єктів господарювання; інші джерела, не заборонені законодавством України. Розподіл прибутку підприємства здійснюється відповідно до затвердженого фінансового плану з урахуванням вимог Господарського кодексу України та інших законів.
Таблиця 2
Функції, відповідальність та повноваження посадових осіб та органів управління
Назви органів управління, посадових осіб
Функції
Відповідальність та повноваження
1
2
3
Директор
Представляє інтереси підприємства в органах державної влади та місцевого, формує штат підприємства, затверджує його структуру штатний розпис, посадові інструкції, організовує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність підприємства відповідно до мети та основного напряму його діяльності, розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно до статуту, видає накази, розпорядження та інші акти.
Несе персональну відповідальність за додержання порядку організації та ведення бухгалтерського обліку, достовірність фінансової звітності та статистичної інформації.
Головний бухгалтер
Виконує бухгалтерський облік, економічний стан підприємства, формує податкову і статистичні звітність. Керує процесом оплати праці.
Відповідає перед директором за ведення бухгалтерського і статистичного обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітності
Заступник директора з виробництва
Займається плануванням, організуванням, контролюванням процесу виробництва, вирішенням виробничих питань, оформлює необхідні документації.
Несе відповідальність перед директором за якість продукції, обсягами виробництва, за дотримання графіків випуску продукції.
Заступник директора з технічних питань
Займається розв’язанням виробничо-господарських питань, технічним та сировинним забезпеченням, забезпечення комплектуванням та необхідним обладнанням, оформлює необхідні документації.
Несе відповідальність перед директором за якість обладнання, слідкує за його станом. Займається постачанням сировини, впровадженням новітніх досягнень НТП.
Продовження таблиці 2
Заступник директора з кадрових питань
Приймає на роботу та звільняє працівників згідно із чинним законодавством. Підбір кадрів, прийом на роботу, вивчення ділових якостей працівників, підвищення кваліфікації робітників і службовців, оформлення звільнених
Відповідає за своєчасний набір кадрів і звільнення та приймання на роботу працівників згідно чинного законодавства. Відповідає перед директором за відповідність та високий рівень кваліфікації працівників, проходження курсів перекваліфікації робітничого і службового персоналу.
Секретар
Оформляє, обробляє документи, веде протокол зборів, наради, засідання, а також організація та прийом відвідувачів, підготовка засідань і нарад, телефонне обслуговування.
Відповідає перед директором за правильно та своєчасно підготовлені документи, за належний прийом відвідувачів.
Таблиця 3
Види і характеристика контролю
Види контролю
Характеристика процесу контролю для кожного виду
Зворотний зв’язок
Оцінка впливу контролю на посадові особи і підрозділи організації
Служби і посадові особи, які відповідають за результати контролю
1
2
3
4
5
ПОПЕРЕДНІЙ КОНТРОЛЬ
Контроль трудових ресурсів
Реалізується через перевірку професійних та особистих якостей претендента на роботу, його кваліфікації, особистих рис характеру. Встановлюється відповідність даного претендента до рівня вимог, досвіду роботи тощо.
Якщо вимоги до претендентів надто високі, необхідно змінити їх. Якщо існує недостатня кількість претендентів на роботу необхідно покращити умови праці.
Даний контроль забезпечує поступлення в організацію висококваліфікованих працівників, досягнення організацією поставлених цілей, встановлення „теплих” відносин в колективі.
Директор та заступник директора з кадрових питань.
Контроль інформаційних ресурсів
Інформація, яка надходить із підрозділів організацій та ззовні потребує перевірки на достовірність.
Якість зібраної інформації впливає на правильність та точність плану перспективного розвитку організації, на процес мотивування.
Надання якісної інформації забезпечує краще реагування товариства на зміни в навколишньому середовищі, уникнення негативних ситуацій.
Директор, бухгалтерія, заступник директора з виробництва, заступник директора з технічних питань і заступник директора з кадрових питань.
Продовження таблиці 3
1
2
3
4
5
Контроль фінансових ресурсів
Реалізується через перевірку видатків та надходжень підприємства, їх відповідність до бухгалтерської документації, терміни надходження та виплати.
Впливає на внесення коректив до стратегічного, оперативного та поточного плану.
Забезпечує формування планових показників надходжень та видатків з бюджету організації.
Директор, головний бухгалтер, бухгалтерія.
Контроль матеріальних ресурсів
Перевіряється якість та кількість сировини, отриманої підприємством від постачальника.
Впливає на подальші дії підприємства щодо процесу виробництва, формування джерел постачання сировини, планування об’ємів постачання.
Формує матеріально-сировинну базу та забезпечує подальший процес виробництва.
Директор, бухгалтерія, заступник директора з виробництва, заступник директора з технічних питань.
ПОТОЧНИЙ КОНТРОЛЬ
Контроль трудових ресурсів
Реалізується через перевірку наявності працівників на своїх робочих місцях, готовності їх до роботи, виявлення проблем, які виникають у процесі виробничо-господарської діяльності.
Впливає на якість та кількість продукції.
Забезпечує підвищення кількісних та якісних показників продукції, попереджає виникнення браку на виробництві, дисциплінує працівників тощо.
Усі керівники підприємства.
Продовження таблиці 3
1
2
3
4
5
Контроль інформаційних ресурсів
Перевіряється сама інформаційна система, контролюється її вчасне, повне та якісне надходження до інших підрозділів організації.
Дозволяє вносити певні корективи під час роботи.
Формує якісну інформацію, забезпечує її швидке передання усім підрозділам.
Здійснюється усіма працівниками організації.
Контроль фінансових ресурсів
Передбачає перевірку активів організації (надходжень) та видатків, фінансової документації та фінансових операцій підприємства.
Вносить зміни та доповнення до планування, організування та мотивування.
Забезпечує чіткість фінансових операцій, правильний облік фінансових ресурсів.
Директор,головний бухгалтер, бухгалтерія.
Контроль матеріальних ресурсів
Контролюється ефективність використання матеріальних ресурсів, норми їх використання.
Вносяться зміни та доповнення до планових та нормативних показників.
Забезпечує економне використання обмежених ресурсів, запобігання крадіжок.
Заступники директора з виробничих та технічних питань, бухгалтерія.
ЗАВЕРШАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ
Контроль трудових ресурсів
Здійснюється контроль продуктивності праці працівників за результатами їх роботи, відповідності до кваліфікації, можливості їх професійного росту.
Можливе внесення певних коректив до заміни певних працівників, прийняття нових.
Результати такого контролю забезпечують формування бази для мотивування чи застосування певних каральних санкцій.
Усі керівники підприємства.
Продовження таблиці 3
1
2
3
4
5
Контроль інформаційних ресурсів
Перевірка повноти, якості та достовірності інформації, що відображає рівень виконання поставлених завдань.
Внесення змін та доповнень в процес реалізації усіх функцій менеджменту.
Створює умови для забезпечення усіх працівників підприємства повною, достовірною та об’єктивною інформацією.
Здійснюється усіма працівниками підприємства.
Контроль фінансових ресурсів
Порівнюються фактичні фінансові результати із запланованими.
Внесення змін та доповнень в планові показники.
Формує базу для подальшого планування фінансових операцій, пре-розподілу ресурсів серед підрозділів.
Директор, головний бухгалтер, бухгалтерія,
Контроль матеріальних ресурсів
Порівняння фактично використаних та запланованих матеріальних ресурсів.
Внесення змін та доповнень у подальше планування, та встановлення параметричних показників.
Формує інформаційну базу щодо кількості затрачених ресурсів та потребу у їх поповненні.
Директор, заступник директора з виробництва та технічних питань.
Висновок
У цій лабораторній роботі ми вивчили засновницькі документи суб’єктів різних форм власності, розробили рішення щодо їх подальшої діяльності.
Отже, існують такі види форм підприємництва в Україні з точки зору власності:
- приватне, що діє на основі приватної власності громадян чи суб’єктів господарювання;
- підприємство колективної власності;
- комунальне підприємство;
- державне підприємство, діє на основі державної власності;
- змішана форма власності (об’єднання майна різних форм власності).
Види господарських товариств:
акціонерне товариство;(Має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов’язаннями тільки майном товариства);
товариство з обмеженою відповідальністю;(Має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов’язаннями тільки своїм майном підприємства);
товариство з додатковою відповідальністю;( Має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами , відповідальність несуть майном підприємства і частково своїм );
товариство з повною відповідальністю;( Товариства засновники якого несуть відповідальність перед своїми кредиторами не тільки майном підприємства, а й своїм власним);
командитні товариства;(Товариства, в яких один або декілька учасників здійснюють від імені товариства підприємства підприємницьку діяльність і несуть за його зобов’язаннями додаткову відповідальність усім своїм майном, на яке за законом може бути звернено стягнення ( повні учасники ), а інші учасники присутні в діяльності товариства лише своїми вкладами (вкладники).
Статут підприємства – основний документ, на основі якого діє підприємство.
Ми розглянули засновницькі документи, дали загальну характеристику підприємства заповнюючи таблицю .Аналізуючи засновницькі документи ми побудували організаційну структуру підприємства і описали функції, повноваження і відповідальність посадових осіб та органів управління. Також ми вивчили як здійснюється на підприємстві функція контролю.